ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Култура и Изкуство » Фантастика и фентъзи

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
hakama
неориентиран

Регистриран: 15.05.2009
Препоръчайте ми хубава книга - изолирано общество, постапокалипсис,
    #2939762 - 25.08.2012 01:38

На първо място търся нещо интересно, увлекателно, с идеи (осъществими), което да ме грабне (както направи Непобедимият), от малък имам афинитет към природните науки, света около мен – смятам да се развивам в научните среди и ще ми е полезно да развивам фантазията си с качествена фантастика – не се знае нищо, някой ден може да ми потрябва или хрумне нещо, което съм го чел в някоя новела, разказ, роман
Ако е от „задължителните – още по-добре, че и без това има да наваксвам.

Иначе като сюжети, които представляват интерес:

Алтернативна, самоподдържаща се общност или изолирана от държавата/вите, остров, планетата... със закони, затворен цикъл (собствени ресурси: енергия, храна, услуги и т.н.), без почти никакво външно внасяне, вмешателство (тук може да има и конфликт между държава и държава в държавата); собствени ресурси (борба): енергия, храна, услуги и т.н..

Такъв пример има в романът на А. Ранд „Атлас изправи рамене”, но не беше много развита идеята, и не е фантастика, не че е задължително условие.
"Кошерът на Хелстрьом" може би спада към тази категория.

И последно, то си е по-скоро постапокалипсис. Случва се някакъв катаклизъм, в които един от ресурсите изчезва или е в голям дефицит или след неутронна бомба/война електрониката електричество се скапва...(скоро тръгва сериала "Revolution") или пък човечеството е на прага на оцеляването по някaква причина и е върнато със 1-2 века назад.

Ако се сетите и с учен/и, които спасяват света или екип, който решава сложни проблеми – пишете.

Благодаря

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
Re: Препоръчайте ми хубава книга - изолирано общество, постапокалипсис,
    #2942676 - 30.08.2012 13:41 [Re: hakama]

Хм, принципът е четеш наред, концентрираш се върху идеите, не чакаш авторът да свърши цялата работа вместо теб. Ако искаш конкретен съвет, едва ли някой ще може да ти го даде наготово .. Трудно е..
Азимов, Стругацки, Саймък, Шекли, Беляев, Верн и т.н. - отваряш моята библиотека произволно на Беляев , примерно, и четеш, каквото са споделили хората с теб.
После отиваш при друг и пак същото. Понякога са наивни, понякога безвъзвратно остарели сякаш, но ако се потопиш във създадените преди толкова много време различни вселени, няма как да не намериш своята сред тях.

Айде, бонус, един от любимите ми разкази: Падането на нощта

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Джуджанка
Player vs Environment

Регистриран: 03.06.2003
От: те тука
    #2942701 - 30.08.2012 14:15 [Re: Си Ди]

Kak hubavo si go kazala!

--------------------
When in deadly danger,
When beset by doubt,
Run in little circles
Wave your arms and shout!

hakama
неориентиран

#2943458 - 31.08.2012 09:53 [Re: Джуджанка]

E, да, ако бях пенсионер, безработен... да няма какво да правя по цял ден... да имам много време - става

Ок, дайде ми нещо издържано, пленително, твърда фантастика.

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #2943496 - 31.08.2012 11:37 [Re: hakama]

Кое от изброените Азимов, Стругацки, Саймък, Шекли, Беляев и Верн не ти се струва издържано и пленително?

Ето ти две книги, в които обществото се реорганизира след масови епидемии

Добре охранявани мъже - Робер Мерл
Сблъсък - Стивън Кинг

Въпреки, че втората може да е отчайващо обемна за зает човек като теб. Що не помолиш направо някой да ти я преразкаже?

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
    #2943501 - 31.08.2012 11:55 [Re: hakama]

Цитат:

E, да, ако бях пенсионер, безработен... да няма какво да правя по цял ден... да имам много време - става

Това е несериозно оправдание. Всички наоколо сме в активна възраст, работещи, че и някои с допълнителни ангажименти, мисля, но за добра книга винаги има време, а за да намериш тази една добра, прехвърляш десетки не толкова. Въпрос на приоритети.
Ако наистина не можеш да четеш бързо или да отделяш време, тогава имаш две опции:
или се насочваш към сборници с разкази - кратки са, само идеите, виждаш стила и фантазията на автора, евентуално набелязваш имена, на които да обърнеш по-специално внимание,
или, щом си харесал Непобедимият, предполагам Лем имаш предвид, прочиташ неговите книги в моята библиотека на първо време, ако не си го направил още - Соларис или Пътешествията на звездния навигатор Пиркс.
След това - Азимов, евентуално. Там са много. Или братя Стругацки? Мисля, че ще ти допаднат - Пикник край пътя или Обитаемият остров, Трудно е да бъдеш бог . Но може би и Артър Кларк? Градът и звездите, Лунен прах, Среща с Рама..
Иначе при руснаците има много добри фантасти също, да речем Метро 2033 на Глуховски.
Човече - много са!?!? Как от стотици да ти се даде едно име?!? Откъде да знаем кой ще бъде твоят човек?

ПП Интересно ми е, разказа, към който ти дадох линк, погледна ли?

--------------------
"Ако някой ден пак имаш нужда от помощ, ако изпаднеш в беда и някой трябва да ти подаде ръка, за да те измъкне...Моля те, не се колебай, а веднага върви по дяволите.. "

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2944403 - 01.09.2012 23:51 [Re: hakama]

Ако четеш на английски, мога безрезервно да ти препоръчам Shades of Grey на Jasper Fforde. Засега не съм чувала да е превеждана, но може някой друг от съфантазьорите да знае повече.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Overhate
къргън

Регистриран: 09.11.2003
От: че, простете, аз съм червей!
    #2953843 - 17.09.2012 16:20 [Re: hakama]

Цитат:

E, да, ако бях пенсионер, безработен...

Че аз в последните 7 години чета книги основно на работа

--------------------
I have something to say: It's better to burn down than to fade away!

бледоликия
бродещия бродяга

Регистриран: 15.08.2004
От: В истинния свят
    #2980827 - 19.11.2012 08:45 [Re: hakama]

За да не търсиш много:"Резервата на Таласъмите" Клифърд Саймък

--------------------
Да чуеш цветове и видиш звуци.....

Juls
неориентиран

Регистриран: 18.06.2012
    #3008422 - 26.01.2013 09:58 [Re: hakama] Прикрепен файл (65 тегления)

“Супертъжна истинска любовна история”– Гари Щейнгарт

Чаках я с нетърпение и е имало защо. Сатирична антиутопия, която няма как да не се хареса на почитателите на Бредбъри, Бегбеде и Чехов:)
САЩ са си обикновена авторитарна държава, в която на власт е т.нар. Двупартийна партия (бореща се за възстановяване на американщината), доларът е обвързан т.е. зависим от юана, технологиите позволяват буквално да „сканираш” персоналности (доколкото такива има), книгите служат единствено за подпирачки на врати.., а любовта е по-условна от всякога. На този антиутопичен фон Лени се влюбва „супертъжно” и истински в младата корейка Юнис Парк.
А ако ви интересува какво работи Лени - ами промоцира вечен живот – презумпцията е, че всички американци копнеят за такъв. Да, САМО всички американци, защото когато го командироват в Рим, Лари установява, че европейците съвсем не са болни на тема „всичко тече, и моят живот изтича”.
Опасявам се, че каквото и да напиша, няма да мога да възпроизведа чувството от срещата с тази сюрреалистична(или постапокалиптична?) сатирична книга. Най-малкото не мога да ви въведа в жаргона на бъдещето, който е направо неописуем – безкрайно лаконичен, вулгарен, комичен…
Гари Щейнгарт е роден в Ленинград през 1972 г., но от седемгодишен живее в САЩ. Неговият роман „Абсурдистан“ (2006) се нарежда сред десетте най-добри книги на годината в класацията на „Ню Йорк Таймс“ и е определен от списание „Тайм“ и вестниците „Уошингтън Поуст“, „Сан Франсиско Кроникъл“ и „Чикаго Трибюн“ като най-добрата книга на годината. Престижното литературно списание „Гранта“ го избира за „Най-добър млад американски писател“.

hakama
неориентиран

нещо с лаборатории, експерименти, учени
    #3133142 - 05.02.2014 20:18 [Re: Си Ди]

Цитат:

Хм, принципът е четеш наред, концентрираш се върху идеите, не чакаш авторът да свърши цялата работа вместо теб. Ако искаш конкретен съвет, едва ли някой ще може да ти го даде наготово .. Трудно е..
Азимов, Стругацки, Саймък, Шекли, Беляев, Верн и т.н. - отваряш моята библиотека произволно на Беляев , примерно, и четеш, каквото са споделили хората с теб.
После отиваш при друг и пак същото. Понякога са наивни, понякога безвъзвратно остарели сякаш, но ако се потопиш във създадените преди толкова много време различни вселени, няма как да не намериш своята сред тях.

Първото цяло нещо което прочетох на новия четец - беше Падането на нощта - само, че не ми допадна честно казано.

Търся си нещо с лаборатории, експерименти, учени... (точни науки, физика, химия, инженерство, компютри...биология).

dskbg
много ориентиран

Регистриран: 20.06.2005
От: South
Re: нещо с лаборатории, експерименти, учени
    #3164191 - 11.05.2014 07:06 [Re: hakama]

Цитат:

Цитат:

Първото цяло нещо което прочетох на новия четец - беше Падането на нощта - само, че не ми допадна честно казано.

Търся си нещо с лаборатории, експерименти, учени... (точни науки, физика, химия, инженерство, компютри...биология).

Смятам, че набор учебници за 7 клас ще ти допадне.

natali1234
неориентиран

Регистриран: 13.07.2014
    #3182021 - 14.07.2014 14:39 [Re: hakama] Прикрепен файл (41 тегления)

Вижте в http://knizhni-chervei.webnode.com/ (за всеки, който се интересува от фантастика, фентъзи и изобщо книги). Има рецензии на бестселъри, а така и може да си изберете по-лесно някоя историйка, която ви се струва интересна . Но като цяло препоръчвам 2 поредици -"Дивергенти" ;"Петата вълна" - http://knizhni-chervei.webnode.com/news/petata-vlna-na-krachka-ot-smrtta/

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  nousha 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 8417

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.134 seconds in which 0.119 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.