ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
galinablanka
неясен

Регистриран: 22.02.2006
От: град, държава и др.
Re: Колеги филолози, някой да си работи по специалността?
    #1241701 - 27.04.2006 21:14 [Re: Традюли]

Аз се дипломирам след няколко месеца и трудните задачи тепърва престоят
Но преподаването по време на задължителната практика хич не ми хареса - в смисъл децата от пети клас бяха сладки и любознателни, радваха ми се много, защото бях някакво разнообразие за тях, но 11 клас - просто ме подлудиха ... А и като заявиха, че "Под игото" е безполезно да се чете, защото е написано за хора, които отдавна са умрели, а и имат други интереси като комикси, убиха всичко преподователско в мен

--------------------
Беше объркващо. Истината чука на вратата, а ти й казваш "върви си, аз търся истината". И тя си отива. Объркващо.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1242063 - 28.04.2006 04:37 [Re: Традюли]

Цитат:

Аз се сещам за три професии, свързани с филологията: преводи, преподаване и журналистика (последната под въпрос).

Ей, за преводите не се бях сетила. Ами значи и аз и с трите съм се отчела. Преведох две романчета за Абагар холдинг, ако още съществува това гнусно издателство, и второто изобщо не ми го платиха Бяха раздали цяла серия романи на преводачи, и накрая се отказали да ги издават Та с това приключи и преводаческата ми кариера и дойде ред на журналистическата

МИЛАта
hereuse de nouveau

Регистриран: 30.12.2004
От: partout
    #1244420 - 30.04.2006 12:13 [Re: galinablanka]

Дори и да имаше 1% шанс да стана учителка, то задължителната практика в едно реномирано столично училище унищожи и този един процент...

Tryin' to find
инат

Регистриран: 15.06.2002
От: SF
    #1244655 - 30.04.2006 18:28 [Re: Наташа Ростова]

аз още правя първи стъпки във френската филология - 2ри курс,но още сега силно се замислям дали ще работя по специалността си.а ми харесва,нищо,че не е лесно

Marbella
Любопитна

Регистриран: 06.07.2004
    #1245557 - 01.05.2006 18:22 [Re: Tryin' to find]

А какво те кара да се колебаеш?

Tryin' to find
инат

Регистриран: 15.06.2002
От: SF
    #1245663 - 01.05.2006 20:06 [Re: Marbella]

доколко ще успея да си изхранвам евентуалното семейство.но аз още съм далеч от завършването...

azazella
водолейка

Регистриран: 29.07.2004
От: Пловдив
    #1245684 - 01.05.2006 20:45 [Re: Наташа Ростова]

преди държавните изпити имах практика в елитна пловдивска гимназия...и още тогава реших, че за учителка не ставам, а и желание нямах за такава професия да не говорим , че с филологията като образование дълго време търсех работа и все ми отказваха...
та после учих финанси и успях да намеря работа, която засега ме задоволява
но никога не съм съжалявала за първото си образование...

--------------------
„Не се страхувай от съвършенството, никога няма да го достигнеш!“

Yogurina
Цветна

Регистриран: 27.06.2005
От: Вход единствен, третия етаж
    #1256901 - 11.05.2006 02:21 [Re: azazella]

Цитат:

преди държавните изпити имах практика в елитна пловдивска гимназия...и още тогава реших, че за учителка не ставам...

И аз така! Не бях в училище, но първи-втори курс се цаних в една езикова школа и едвам изкарах емоционално до края на курса.Видях, че не е за мен, нямах търпение за работа с курсистите, а може би и подход.
От него ден се занимавам с преводи. Мога да кажа, че ми харесва.
И все пак- въпросът ми се струва малко неправилно зададен. Какво значи "филолозите да си работят по специалността"? Така, де...видях, че повечето от вас са го разбрали задължително като учителстване.
Ще ме извините, но именно филолозите са хората без определена професия или по-точно: можещите да се адаптират в доста професионални области.
В началото много се дразнех на някои много разбиращи приятелки на майка ми, които щом разберяха какво съм влязла /и въпреки че специалността ми се води малко "екзотична"/ възкликваха: "Ах, и ти какво сега? Ще работиш като учителка?"

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #1258472 - 12.05.2006 10:31 [Re: Yogurina]

Цитат:

Какво значи "филолозите да си работят по специалността"? Така, де...видях, че повечето от вас са го разбрали задължително като учителстване.
Ще ме извините, но именно филолозите са хората без определена професия или по-точно: можещите да се адаптират в доста професионални области.

Да, така е. Филолозите работят не само като учители и преводачи, но и като журналисти, като редактори и коректори в издателствата... Пагане спомена, че се занимава с реклама - също е свързано с филологическото образование. Изобщо филологът може да работи навсякъде, където се изисква създаването на качествени текстове.

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1259846 - 13.05.2006 12:07 [Re: Юнона]

И преводач, и редактор ги смятам че са професии в специалността на филолозите По принцип ние сме много адаптивно племе. Познавам един филолог който е военен експерт. Братът на мъжа ми, който е с Българска филология пък е системен администратор Една приятелка със Славянска филология е банкерка. Аз пък станах социолог. Абе жилаво племе... филолози

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4947

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.