ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
Re: Колеги филолози, някой да си работи по специалността?
    #1260375 - 14.05.2006 02:27 [Re: Tryin' to find]

Цитат:

аз още правя първи стъпки във френската филология - 2ри курс,но още сега силно се замислям дали ще работя по специалността си.а ми харесва,нищо,че не е лесно

Ами ако не успееш в България, заповядай в Монреал Съвсем сериозно, завършилите Френска филология в БГ тук работят като учители по френски на имигранти и взимат много добри пари. На някой може и да му се наложи да вземе някой и друг курс, ама при всички случаи перспективите са чудесни. Ако ще го правиш, гледай да вземеш повече педагогически курсове в България.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
slawej
почетен член

Регистриран: 09.05.2006
    #1266630 - 18.05.2006 23:45 [Re: Наташа Ростова]

Не вярвам да работя по специалността си човек като не е връзкар.

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #1266851 - 19.05.2006 08:03 [Re: slawej]

За България ли става въпрос или за Монреал? Щото в България можеш спокойно да работиш по филологическата си специалност без връзки, ако не е прекалено рядка, разбира се, напр. арменска филология, но дори и тогава предполагам, че поне част от работата ти ще е по специалността.

Наташа Ростова
на път

#1269092 - 20.05.2006 16:45 [Re: Sol y Sombra]

Ами не знам, доста колежки и приятелки филоложки в България имаха големи проблеми с намирането на работа и се преквалифицираха. Може би през последните няколко години положението се е променило. Кои филологии са най-търсени сега? Дано да не е Английска, защото това ми беше втората специалност и поне според мен работа се намираше много лесно, ама преди всичко учителска и за не добри пари, дори в частните училища. И преводи се намираха също, ама на мен са ми плащали по долар за страница, а и нали вече споменах че за едно цяло романче не ми платиха изобщо. Това разбира се са спомени от 90-те години. Дано сега е по-различно.

Sol y Sombra
under construction

#1269176 - 20.05.2006 19:17 [Re: Наташа Ростова]

Литературните преводи са по-ниско платени - това винаги е било така, май все още заплащането е по долар на страница, но за другите се плаща в пъти повече А и все пак зависи какво и колко работиш - познавам (и лично, и задочно) хора, които не могат да се отърват от преводи и взимат добри пари за тях Освен това по-скъпо се плащат преводите от/на по-редките езици, а и е добре да работиш с два или повече езика, не само с един.

Разбира се, докато навлезеш в работата и се поустановиш, създадеш контакти и т.н., минава време - не може веднага да започнеш да правиш много преводи, но всъщност навсякъде е така - никъде не те назначават за директор от раз

Редактирано от Galadriel (20.05.2006 19:18)

Yogurina
Цветна

Регистриран: 27.06.2005
От: Вход единствен, третия етаж
    #1269975 - 21.05.2006 18:30 [Re: Наташа Ростова]

Друг въпрос е, че има много тесногръди работодатели.
Ето случка, която съм изпитала на свой гръб.
Преди няколко месеца кандидатствам за работа. Пускам активно де що видя CV-та и ме викат на няколко места.
Там чиляка взе да ми определя сам нивото на езиците. За владеене, не мога да кажа, че ги владея перфектно, но се справям с тях. Първият го учих в гимназията, а и като дете бях в страна, в която се говори, та си го смятам за по- активнния от двата. Другият- само в Университета, само на теория и без да съм го практикувала в "жива среда".
И въпреки че за първия имам диплома за най-висшето ниво, издадено от чуждестранна институция, чиляка взе да ми се пъне: "Е, да, ама сте завършила такава и такава Филология, пък на мен ми трябва...".

Съжалявам, че избих на офф-топик, но много ме дразни все още ширещата практика- да се избират кадри без конкурси. Може само аз да съм попадала на такова нещо, вие ще кажете.
С едно изпитче и той, и аз щяхме да си свалим от главата един товар.

Съжалявам пак за офф-а, ама бях насъбрала.

Наташа Ростова
на път

#1270335 - 22.05.2006 05:48 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Литературните преводи са по-ниско платени - това винаги е било така, май все още заплащането е по долар на страница, но за другите се плаща в пъти повече

Ох, специализираните преводи, такава мъка ми бяха! Първият ми беше за някакви електроистории. Ужас! Превеждала съм и за разни диги - строително инженерство. И тъй като не ги разбирам нещата, нищо чудно да съм сътворила някой бисер, въпреки всичките ми усилия и консултации със специалисти. Според мен човек ако ще прави специализирани преводи трябва поне да се специализира в една област. Иначе е кошмар

Sol y Sombra
under construction

#1270363 - 22.05.2006 07:54 [Re: Наташа Ростова]

Да, това е най-добрият вариант, макар че не е опция за всички. А допитването до специалист в областта си е желателно

Sol y Sombra
under construction

#1270364 - 22.05.2006 07:56 [Re: Yogurina]

Сигурно "чилякът" не е бил преводач и изобщо човек, който разбира от езици и работи с езици, а просто собственик на фирмата - тези случаи ги има и често преценката на такъв човек не може да бъде реална

Даскал

Регистриран: 06.08.2004
От: Chicago
    #1271707 - 22.05.2006 22:24 [Re: Наташа Ростова]

В България (преди година и половина) последно превеждах романи за 2 долара на час, като подписах договор, че се отказвам от авторските си права над текста
А по темата: Не, не работя по специалността си, а съм IT консултант.

Редактирано от Daskal (22.05.2006 22:40)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4952

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.023 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.