ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
Колеги филолози, някой да си работи по специалността?
    #1237763 - 25.04.2006 04:42

Аз след като се правих на учителка през първите няколко години от кариерата ми, включително преди да завърша, после зарязах попрището тотално Следващата ми професия все пак се вързваше горе-долу - журналистика, ама в Канада вече тотално се преквалифицирах А вие как сте? Държите ли още фронта? От колегите ми от университета малцина са тези които работят с филологиите си.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
Re: Колеги филолози, някой да си работи по специалността?
    #1237790 - 25.04.2006 07:42 [Re: Наташа Ростова]

Аз да, макар че повече работя по втората си специалност (пак филология), отколкото по първата. Или по-скоро втората ми носи повечко доход , а работата по първата е повече за удовлетворение и благотворителност (ще видим кога ще ми писне ).

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #1237808 - 25.04.2006 08:11 [Re: Наташа Ростова]

Аз си почнах като журналист, ама много се изцапах от тая професия и се преквалифицирах на рекламист

Учителка така и не станах

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #1238536 - 25.04.2006 16:57 [Re: Наташа Ростова]

Работих като учителка само няколко месеца, после смених бранша. За удоволствие и за поддържане на нивото понякога се занимавам с редактиране, почти изцяло на доброволни начала...

Abra

Регистриран: 07.01.2005
От: Wienerwald
    #1238585 - 25.04.2006 17:20 [Re: Юнона]

Цитат:

Работих като учителка само няколко месеца

И аz - бърzо ми мина желанието. И оттогава полzвам поzнанията си само zа себе си - най-вече полски книжки, тук-там нещо иz интернет, а раzговорите с моите полски другарчета не престават да са удоволствие zа мен 3асега не планувам, да се zанимавам професионално.. Най-напред смятам да се обогатя с опоzнаването на още няколко чужди еzици.. и когато ми станат достатъчно блиzки..хм, кой zнае ... "Неведоми са пътищата Господни"

--------------------
Тайната на нашата вечеря

O HARA
непокорна

Регистриран: 11.04.2005
    #1238594 - 25.04.2006 17:26 [Re: Наташа Ростова]

Не. Използвам уменията си на филолог, но не работя по специалността ми. Честно казано учителската професия изобщо не ме привлича.

--------------------
I am just a vision.

Tas
питащ

Регистриран: 12.01.2006
    #1239279 - 26.04.2006 09:09 [Re: O HARA]

Аз работя по специалността си - английска филология. Преподавам в гимназия, отделно на възрастни и превеждам. Доста е трудно и не съм прокопсала, но пък горе-долу се чувствам на мястото си.

Marbella
Любопитна

Регистриран: 06.07.2004
    #1240477 - 27.04.2006 00:41 [Re: Наташа Ростова]

Аз пък съм си паднала на мястото, и много се радвам. Така и не съм разбрала до ден днешен кой език ми е първи, кой втори, кой трети. Разпределила съм ги, рядко се смесват, и винаги ми е приятно:-).
Ако трябва да съм съвсем сериозна, смятам, че имам огромен късмет да намеря баланса между удоволствието за чест и слава и удоволствието от печеленето на пари. Просто не вярвам да е лично моя заслуга. Не че съм натрупала авоари, но ми е добре. Дай Боже, всекиму!
Не ме плаши мисълта да стана учителка в училище, но като гледам "продуктите' си в университета, като виждам колко са добри (които са добри, разбира се!), мисля, че бих се справила на всякакво ниво. Добрите ученици са неизбежно условие, но сякаш имам зачатък на подход. Дали беше нескромно??? Ами тази илюзия ще ми остане, не ми я отнемайте:-)

Morrighan
=^..^=

Регистриран: 03.03.2005
    #1241386 - 27.04.2006 18:01 [Re: Marbella]

--------------------
He's, oh, so brave - he bravely ran away...

Традюли
Мушморок

Регистриран: 14.02.2006
От: De profundis
    #1241665 - 27.04.2006 20:44 [Re: Наташа Ростова]

Аз се сещам за три професии, свързани с филологията: преводи, преподаване и журналистика (последната под въпрос). И в трите се изявявам с известен успех , благодарение на филологията.

--------------------
Не учи меня жить, лучше помоги материально!

galinablanka
неясен

Регистриран: 22.02.2006
От: град, държава и др.
    #1241701 - 27.04.2006 21:14 [Re: Традюли]

Аз се дипломирам след няколко месеца и трудните задачи тепърва престоят
Но преподаването по време на задължителната практика хич не ми хареса - в смисъл децата от пети клас бяха сладки и любознателни, радваха ми се много, защото бях някакво разнообразие за тях, но 11 клас - просто ме подлудиха ... А и като заявиха, че "Под игото" е безполезно да се чете, защото е написано за хора, които отдавна са умрели, а и имат други интереси като комикси, убиха всичко преподователско в мен

--------------------
Беше объркващо. Истината чука на вратата, а ти й казваш "върви си, аз търся истината". И тя си отива. Объркващо.

Наташа Ростова
на път

#1242063 - 28.04.2006 04:37 [Re: Традюли]

Цитат:

Аз се сещам за три професии, свързани с филологията: преводи, преподаване и журналистика (последната под въпрос).

Ей, за преводите не се бях сетила. Ами значи и аз и с трите съм се отчела. Преведох две романчета за Абагар холдинг, ако още съществува това гнусно издателство, и второто изобщо не ми го платиха Бяха раздали цяла серия романи на преводачи, и накрая се отказали да ги издават Та с това приключи и преводаческата ми кариера и дойде ред на журналистическата

МИЛАта
hereuse de nouveau

Регистриран: 30.12.2004
От: partout
    #1244420 - 30.04.2006 12:13 [Re: galinablanka]

Дори и да имаше 1% шанс да стана учителка, то задължителната практика в едно реномирано столично училище унищожи и този един процент...

Tryin' to find
инат

Регистриран: 15.06.2002
От: SF
    #1244655 - 30.04.2006 18:28 [Re: Наташа Ростова]

аз още правя първи стъпки във френската филология - 2ри курс,но още сега силно се замислям дали ще работя по специалността си.а ми харесва,нищо,че не е лесно

Marbella
Любопитна

Регистриран: 06.07.2004
    #1245557 - 01.05.2006 18:22 [Re: Tryin' to find]

А какво те кара да се колебаеш?

Tryin' to find
инат

Регистриран: 15.06.2002
От: SF
    #1245663 - 01.05.2006 20:06 [Re: Marbella]

доколко ще успея да си изхранвам евентуалното семейство.но аз още съм далеч от завършването...

azazella
водолейка

Регистриран: 29.07.2004
От: Пловдив
    #1245684 - 01.05.2006 20:45 [Re: Наташа Ростова]

преди държавните изпити имах практика в елитна пловдивска гимназия...и още тогава реших, че за учителка не ставам, а и желание нямах за такава професия да не говорим , че с филологията като образование дълго време търсех работа и все ми отказваха...
та после учих финанси и успях да намеря работа, която засега ме задоволява
но никога не съм съжалявала за първото си образование...

--------------------
„Не се страхувай от съвършенството, никога няма да го достигнеш!“

Yogurina
Цветна

Регистриран: 27.06.2005
От: Вход единствен, третия етаж
    #1256901 - 11.05.2006 02:21 [Re: azazella]

Цитат:

преди държавните изпити имах практика в елитна пловдивска гимназия...и още тогава реших, че за учителка не ставам...

И аз така! Не бях в училище, но първи-втори курс се цаних в една езикова школа и едвам изкарах емоционално до края на курса.Видях, че не е за мен, нямах търпение за работа с курсистите, а може би и подход.
От него ден се занимавам с преводи. Мога да кажа, че ми харесва.
И все пак- въпросът ми се струва малко неправилно зададен. Какво значи "филолозите да си работят по специалността"? Така, де...видях, че повечето от вас са го разбрали задължително като учителстване.
Ще ме извините, но именно филолозите са хората без определена професия или по-точно: можещите да се адаптират в доста професионални области.
В началото много се дразнех на някои много разбиращи приятелки на майка ми, които щом разберяха какво съм влязла /и въпреки че специалността ми се води малко "екзотична"/ възкликваха: "Ах, и ти какво сега? Ще работиш като учителка?"

Юнона
разсеяна

Регистриран: 29.03.2006
    #1258472 - 12.05.2006 10:31 [Re: Yogurina]

Цитат:

Какво значи "филолозите да си работят по специалността"? Така, де...видях, че повечето от вас са го разбрали задължително като учителстване.
Ще ме извините, но именно филолозите са хората без определена професия или по-точно: можещите да се адаптират в доста професионални области.

Да, така е. Филолозите работят не само като учители и преводачи, но и като журналисти, като редактори и коректори в издателствата... Пагане спомена, че се занимава с реклама - също е свързано с филологическото образование. Изобщо филологът може да работи навсякъде, където се изисква създаването на качествени текстове.

Наташа Ростова
на път

#1259846 - 13.05.2006 12:07 [Re: Юнона]

И преводач, и редактор ги смятам че са професии в специалността на филолозите По принцип ние сме много адаптивно племе. Познавам един филолог който е военен експерт. Братът на мъжа ми, който е с Българска филология пък е системен администратор Една приятелка със Славянска филология е банкерка. Аз пък станах социолог. Абе жилаво племе... филолози

Наташа Ростова
на път

#1260375 - 14.05.2006 02:27 [Re: Tryin' to find]

Цитат:

аз още правя първи стъпки във френската филология - 2ри курс,но още сега силно се замислям дали ще работя по специалността си.а ми харесва,нищо,че не е лесно

Ами ако не успееш в България, заповядай в Монреал Съвсем сериозно, завършилите Френска филология в БГ тук работят като учители по френски на имигранти и взимат много добри пари. На някой може и да му се наложи да вземе някой и друг курс, ама при всички случаи перспективите са чудесни. Ако ще го правиш, гледай да вземеш повече педагогически курсове в България.

slawej
почетен член

Регистриран: 09.05.2006
    #1266630 - 18.05.2006 23:45 [Re: Наташа Ростова]

Не вярвам да работя по специалността си човек като не е връзкар.

Sol y Sombra
under construction

#1266851 - 19.05.2006 08:03 [Re: slawej]

За България ли става въпрос или за Монреал? Щото в България можеш спокойно да работиш по филологическата си специалност без връзки, ако не е прекалено рядка, разбира се, напр. арменска филология, но дори и тогава предполагам, че поне част от работата ти ще е по специалността.

Наташа Ростова
на път

#1269092 - 20.05.2006 16:45 [Re: Sol y Sombra]

Ами не знам, доста колежки и приятелки филоложки в България имаха големи проблеми с намирането на работа и се преквалифицираха. Може би през последните няколко години положението се е променило. Кои филологии са най-търсени сега? Дано да не е Английска, защото това ми беше втората специалност и поне според мен работа се намираше много лесно, ама преди всичко учителска и за не добри пари, дори в частните училища. И преводи се намираха също, ама на мен са ми плащали по долар за страница, а и нали вече споменах че за едно цяло романче не ми платиха изобщо. Това разбира се са спомени от 90-те години. Дано сега е по-различно.

Sol y Sombra
under construction

#1269176 - 20.05.2006 19:17 [Re: Наташа Ростова]

Литературните преводи са по-ниско платени - това винаги е било така, май все още заплащането е по долар на страница, но за другите се плаща в пъти повече А и все пак зависи какво и колко работиш - познавам (и лично, и задочно) хора, които не могат да се отърват от преводи и взимат добри пари за тях Освен това по-скъпо се плащат преводите от/на по-редките езици, а и е добре да работиш с два или повече езика, не само с един.

Разбира се, докато навлезеш в работата и се поустановиш, създадеш контакти и т.н., минава време - не може веднага да започнеш да правиш много преводи, но всъщност навсякъде е така - никъде не те назначават за директор от раз

Редактирано от Galadriel (20.05.2006 19:18)

Yogurina
Цветна

Регистриран: 27.06.2005
От: Вход единствен, третия етаж
    #1269975 - 21.05.2006 18:30 [Re: Наташа Ростова]

Друг въпрос е, че има много тесногръди работодатели.
Ето случка, която съм изпитала на свой гръб.
Преди няколко месеца кандидатствам за работа. Пускам активно де що видя CV-та и ме викат на няколко места.
Там чиляка взе да ми определя сам нивото на езиците. За владеене, не мога да кажа, че ги владея перфектно, но се справям с тях. Първият го учих в гимназията, а и като дете бях в страна, в която се говори, та си го смятам за по- активнния от двата. Другият- само в Университета, само на теория и без да съм го практикувала в "жива среда".
И въпреки че за първия имам диплома за най-висшето ниво, издадено от чуждестранна институция, чиляка взе да ми се пъне: "Е, да, ама сте завършила такава и такава Филология, пък на мен ми трябва...".

Съжалявам, че избих на офф-топик, но много ме дразни все още ширещата практика- да се избират кадри без конкурси. Може само аз да съм попадала на такова нещо, вие ще кажете.
С едно изпитче и той, и аз щяхме да си свалим от главата един товар.

Съжалявам пак за офф-а, ама бях насъбрала.

Наташа Ростова
на път

#1270335 - 22.05.2006 05:48 [Re: Sol y Sombra]

Цитат:

Литературните преводи са по-ниско платени - това винаги е било така, май все още заплащането е по долар на страница, но за другите се плаща в пъти повече

Ох, специализираните преводи, такава мъка ми бяха! Първият ми беше за някакви електроистории. Ужас! Превеждала съм и за разни диги - строително инженерство. И тъй като не ги разбирам нещата, нищо чудно да съм сътворила някой бисер, въпреки всичките ми усилия и консултации със специалисти. Според мен човек ако ще прави специализирани преводи трябва поне да се специализира в една област. Иначе е кошмар

Sol y Sombra
under construction

#1270363 - 22.05.2006 07:54 [Re: Наташа Ростова]

Да, това е най-добрият вариант, макар че не е опция за всички. А допитването до специалист в областта си е желателно

Sol y Sombra
under construction

#1270364 - 22.05.2006 07:56 [Re: Yogurina]

Сигурно "чилякът" не е бил преводач и изобщо човек, който разбира от езици и работи с езици, а просто собственик на фирмата - тези случаи ги има и често преценката на такъв човек не може да бъде реална

Даскал

Регистриран: 06.08.2004
От: Chicago
    #1271707 - 22.05.2006 22:24 [Re: Наташа Ростова]

В България (преди година и половина) последно превеждах романи за 2 долара на час, като подписах договор, че се отказвам от авторските си права над текста
А по темата: Не, не работя по специалността си, а съм IT консултант.

Редактирано от Daskal (22.05.2006 22:40)

Sol y Sombra
under construction

#1271910 - 23.05.2006 07:29 [Re: Даскал]

Заплащане на час се практикува при устен превод, а не при писмен - за романи сигурно са ти плащали на страница, а не на час

Даскал

#1272749 - 23.05.2006 17:42 [Re: Sol y Sombra]

Да, естествено, нещо се бях отвеял. 2 долара на 1800 символа -- една стандартна машинописна страница.

Наташа Ростова
на път

#1273223 - 24.05.2006 03:36 [Re: Даскал]

Цитат:

А по темата: Не, не работя по специалността си, а съм IT консултант.

Е, ти си поредното доказателство за приспособимостта на филолозите

Даскал

#1273869 - 24.05.2006 19:08 [Re: Наташа Ростова]

Много си права -- в нашата фирма се счита за предимство, ако имаш "background in liberal arts" и аз не съм единствения с такова образование. Шефът счита, че от лингвистите излизат добри програмисти.

Наташа Ростова
на път

#1274170 - 25.05.2006 04:59 [Re: Даскал]

Ами шефът ти явно е интелигентен човек.
Как забравих - една от най-близките ми приятелки, с която бяхме колежки в университета, тук в Монреал също стана програмитска Завърши някакъв едногодишен колеж и оттогава не е спирала да работи по специалността си. Направо ми е трудно да повярвам че заедно сме търкали с нея студентските скамейки.

pussycat
мъркащ

Регистриран: 20.12.2004
От: кравеШкият рай
    #1281707 - 30.05.2006 21:19 [Re: Наташа Ростова]

аз пък съм си паднала на пъпа. обожавам работата си в училище. не ми носи доход, та се налага да заработвам допълнително с преводи и частни уроци, но ми носи невероятно удоволствие. Жалко е, че е толкова ниско платена.

--------------------
Wo ein Wille ist, ist auch ein Weg!
Where there's a will, there's a way!

azazella
водолейка

Регистриран: 29.07.2004
От: Пловдив
    #1282326 - 31.05.2006 11:00 [Re: pussycat]

прекрасно е да работиш нещо,което ти доставя удоволствие
да ставаш сутрин с настроение и желание за работа
и без това по-голямата част от живота ни преминава на работното място и ако човек не е удовлетворен от това,което прави е много подтискащо
в тоя ред на мисли трябва да помисля за смяна на моята работа
а и за 3 години във фирмата дето съм повече не може да се постигне...и зацикляш...

--------------------
„Не се страхувай от съвършенството, никога няма да го достигнеш!“

РоШаВаТа ГаРгА
ентусиаст необуздан

Регистриран: 22.03.2006
От: Големото гнездо
    #1307558 - 19.06.2006 14:50 [Re: Наташа Ростова]

а аз мислех наивно, че инж. са най-жилавите! Но и вас филолозите си ви бива

--------------------
“Не, на този смешен свят не бива да му се отдава почитта да бъде приеман сериозно!”

Наташа Ростова
на път

#1316494 - 26.06.2006 04:38 [Re: РоШаВаТа ГаРгА]

Бива ни я Я виж на колко различни поприща вършеем

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4949

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.032 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.