ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » Филология

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
capitan_raycho
неориентиран

Регистриран: 22.08.2011
Re: Пак разговорното
    #2937823 - 20.08.2012 03:49 [Re: zorka-splushka]

Ще допълня "ала-бала", което всички знаем какво означава, и "джаста-праста". което съм го чувал в употребено в смисъл "напряко", "през просото". Ако някой знае друго значение, ще се радвам да го науча.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
capitan_raycho
неориентиран

Регистриран: 22.08.2011
Re: Пак разговорното
    #2937826 - 20.08.2012 04:31 [Re: capitan_raycho]

Сетих се за още няколко: "цър-пър", "шушу-мушу". И двете имат ономатопеистичен произход - първото означава "нещо за ядене на скара - пържоли, кюфтета, кебапчета", т.е. всичко онова което "цвърти" докато се пече, а "шушу-мушу" от "шушукам/шушукане" и означава "нещо тайно, скрито" а също и може да означава "слух, мълва". Интересното е, че тук в Америка американците имат също такова повторение, напр. "оки-доки", което буквално означава "окей, добре, съгласен съм", като тази форма се упротребява единствено в неформалната комуникация. А навярно някои по-улегнали съфорумци си спомнят прословутата реплика на Тодор Колев от един негов филм: "гаранция-Франция". Ако не се сещате какво означава, тотогава гледайте филма.
П.С. Нарочно не написах кой е филмът, белким почнете да гледате старите ленти в търсене на тази реплика

Редактирано от capitan_raycho (20.08.2012 04:38)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 22379

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.