Форуми » Спорт » Формула 1

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Абуто
АйДутин

Регистриран: 25.09.2005
От: изтрезвителното
Формулна игра сезон 2013-пак коментари
    #3051802 - 15.05.2013 02:58

Прогнозата ми за ГП Испания

1 Алонсо 25
2 Фетел 15
3 Маса 25
4 Райконен 15
5 Уебър 25
6 Грожан 0
7 Сутил 6
8 Хамилтон 10
9 Розберг 12
10 Перес 18

ПП Алонсо 0
НБО Фетел 0
--------
25 + 15 + 25 + 15 + 25 + 0 + 6 + 10 + 12 + 18 = 151

Не убивайте детското в мен...

ПП. Видях си грешката. Не знаех, че ако сложиш някой десети, а той е единадесети - не вземаш нищо.
Поздравления за Кукера.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Редактирано от Дон Кихот (15.05.2013 07:22)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: ШикагоуЛенд
Re: Формулна игра сезон 2013
    #3051803 - 15.05.2013 03:36 [Re: Абуто]

Ами просто спри да си даваш точки за хора, които са завършили извън десятката:

Доколкото виждам Хамилтън е завършил 12-ти, а Сутил е 13-ти т.е. 151 - 16 = 135 т.

п.п.
Аз никога не си смятам точките, осланям се на чистата съвест на Дон Кихот.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
Re: Формулна игра сезон 2013-пак коментари
    #3051808 - 15.05.2013 07:24 [Re: Абуто]

никога пък не съм си мислел, че някой може да се заблуди да си сложи точки за пилот завършил след 10-та позиция , но вероятно и това ще трябва да уточня изрично

поздрави
д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

Jores
Tester Independent

Регистриран: 15.05.2012
От: Пловдив, България
    #3055557 - 25.05.2013 10:26 [Re: Дон Кихот]

Eй ги моите двама фаворити в утрешния кръг на Ф1... По състезателното трасе не могат един друг да се дишат, а инак - приятели, кой каквото и да рече. Изпреварване откъм външната страна на виража - специалитетът на Кими като образец за мъжка битка между равностойни противници по трасето.

--------------------
Если нельзя, но очень хочется, то можно!

Кукера©
борец на капитализма

#3055635 - 25.05.2013 15:47 [Re: Jores]

Кими е железен!
Как ми се иска да пия водка с негооооо...
Много е лек.

Какво сте се наточили на тези Мерцедеси в прогнозите си беееее...?!?
Това дори да направят всичко перфектно не виждам Розберг да има психиката да спечели там, въпреки че изпреварванията там не са възможни. Мерцедес тази година трябваше да са поне на нивото на Лотус, ама дали наистина са...?

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Jores
Tester Independent

#3056226 - 27.05.2013 20:03 [Re: Кукера©]

Цитат:

Кими е железен!
Как ми се иска да пия водка с негооооо...
Много е лек...

Перез, от своя страна, се смята за невинен и обвинява Райконен. "Беше рисковано, но нямаше как да избегна удара. Изпреварих Дженсън и Фернандо на същото място. Погледнете внимателно инцидента, ударих стената на влизането в завоя, Кими не ми остави никакво пространство, нищо не можах да направя, за да го избегна. Ако някой можеше да го предотврати инцидента, то това беше Кими, не аз", оправда се Чеко.

Прегледайте внимателно поне няколко пъти клипчето, преди да твърдите каквото и да било относно колко прав бил мексиканският идиот в тая ситуация... Вижте къде започава атаката си Перез и какво самочувствие трябва да има човек, за да изпревари точно от тази позиция. Аман от нахъсани леваци на пистата!

--------------------

Спец
спартанец

Регистриран: 12.03.2004
От: Митовете
    #3056236 - 27.05.2013 20:47 [Re: Jores]

Цитат:

Аман от нахъсани леваци на пистата!

Тва са кавалски номера на хора, които са наникъде в класирането в шампионата, всеки, който се бори за нещо в шампионата, отстъпва на такива рогачи, е, с Ледения Ким е друго, той не базари 4 вола с 6 рога, но това му коства точки, Нандо се оказа по-хитър, като пускаше подобни задници да вървят към... поредната мантинела.

Абуто
АйДутин

#3056339 - 28.05.2013 06:46 [Re: Спец]

Що наказаха Грожан не мога да разбера. Ония Рикардо имаше толкова място нагоре. Можеше да се повдигне малко.
Грожан, завалията, толкова състезания пази добро поведение и накрая нали е черна офца, един път не фанаха спирачките и айде десет места назад. Другото състезания ще трябва да тръгва чак от единайста позиция.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Кукера©
борец на капитализма

#3056590 - 29.05.2013 03:32 [Re: Абуто]

Завръщането на Mumintroll

--------------------

Mumintroll
Гмурец

Регистриран: 10.12.2003
От: Bay Area
    #3058650 - 04.06.2013 05:16 [Re: Кукера©]

Сърдечно благодаря на Хамала, който самопожертвователно или не, задържа двата Ред Була и даде възможност на Росбърг да питне и да излезне пак първи зад сейфти кар-а

Кукера©
борец на капитализма

#3061766 - 12.06.2013 07:07 [Re: Дон Кихот]

Айде бе рицаре, кога ще пускаш резултатите, че вече почнах да се чудя дали аз да не ги пускам, ама кой ми плаща за това...?
Пускай, че тука Абугарибът ни ощави този кръг, ама сикам поне да видя другите как са.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3061960 - 12.06.2013 17:19 [Re: Кукера©]

Цитат:

Айде бе, рицаре, кога ще пускаш резултатите, че вече почнах да се чудя дали аз да не ги пускам, ама кой ми плаща за това...?
Пускай, че тука Абугарибът ни ощави този кръг, ама искам поне да видя другите как са.

Моят фаворит

Брееей, "ощавил ни" Абу! С diesel4o, гледам, твърдо държим за Кими и кой знае колко още има да берем ядове?! Не виждам друг да заслужава повече уважение от тоя сдържан и мълчалив финландец, който странно ми напомня баща ми, който също се състезаваше, само че беше кросаджия.

--------------------

Абуто
АйДутин

#3062043 - 12.06.2013 20:18 [Re: Jores]

Присъединявам се към феновете на Кими. Някъде бях чел, че го събуждали 30 минути преди състезанието. Просто железен. Навремето Джони Хърбърт казваше, че на всеки старт се напикавал от напрежението и ускорението. След това вече било лесно. Между другото много се надявах на дъжд в Канада, но не се получи. Гледа ми се "мокро" състезание. Надявам се на любимата ми писта в Белгия да стане.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Jores
Tester Independent

#3062486 - 13.06.2013 19:05 [Re: Абуто]

Цитат:

Присъединявам се към феновете на Кими. Някъде бях чел, че го събуждали 30 минути преди състезанието. Просто железен. Навремето Джони Хърбърт казваше, че на всеки старт се напикавал от напрежението и ускорението. След това вече било лесно. Между другото много се надявах на дъжд в Канада, но не се получи. Гледа ми се "мокро" състезание. Надявам се на любимата ми писта в Белгия да стане.

Кими Райконен е пример как с не най-бързия болид във формулата можеш да печелиш точки, да се бориш за шампионската титла дори. Затова са и симпатиите ми към него, както и за изключително силната му психика. А бе какво да говорим, финландците са си наистина специална нация в тоя спорт.

--------------------

ivanninov
неориентиран

Регистриран: 14.06.2013
    #3062806 - 14.06.2013 17:59 [Re: Jores]

Не обичам много кими но определно е качествен пилот които може да бъде дадаен за прмер!

Кукера©
борец на капитализма

#3063042 - 14.06.2013 23:57 [Re: ivanninov]

Тук явно има много почитатели на Ккими, личи си, че сме от старото поколение фенове.

--------------------

pepitnn
неориентиран

Регистриран: 20.06.2013
    #3064410 - 20.06.2013 09:36 [Re: Кукера©]

Аз си мисля че тая година фетел пак ще спечели вие как мислите!

Jores
Tester Independent

#3064532 - 20.06.2013 17:32 [Re: Кукера©]

Цитат:

Тук явно има много почитатели на Кими; личи си, че сме от старото поколение фенове.

И тва кофти, а! Дреме ми кой от нас на колко е. Възрастта е относителна работа: мое на дванайсе да си, и пак да си кат дърт скъперник. Новичките във Ф.1 нахъсани мръвки да късат, кръв на талази да фърчи, мултипликации на Робокоп. Финландчето Валтери Ботас стърчи кат млад благородник сред тумба яростни каруцари - от Гиедо ван дер Гарде до Серхио Перес.

Никви правила за Робокоп, еййй!

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3064738 - 21.06.2013 08:41 [Re: Jores]

Това е от лекарството - Единственото лекарство, което се пие на гладно е водката/ракията!

--------------------

Jores
Tester Independent

#3064810 - 21.06.2013 13:13 [Re: Кукера©]

Цитат:

Това е от лекарството - Единственото лекарство, което се пие на гладно, е водката/ракията!

Неприятното обаче - че следва "Сбогом за днес, любим автонобил! Сбогом, кеф да си карам къдет ми скимне".

Как умно гледа, а... Ква водка, ква ракия при тоз тъжен поглед? Мъка-а-а, жива мъка! Раздвоение на личността направо.

По темата за тазгодишния шампионат дотук...

Преди по-малко от месец президентът на ФИА Жан Тод повдигна въпроса за понижаване на разходите във Формула 1. Много от отборите на стартовата решетка се надяват управата на спорта да се заеме решително с проблема. Голям привърженик на идеята е отборът на Ред Бул, чийто шеф Кристиан Хорнер иска да види сегашното споразумение разкъсано на парчета.

Президентът на ФИА вярва, че не е нормално половината пилоти във Формула 1 да си плащат, за да карат. Французинът смята това за недопустимо при върха на моторните спортове. Вж. http://www.sportal.bg/news.php?news=422098

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3068180 - 30.06.2013 02:29 [Re: Jores]

Пропуснал съм да сложа Розберг в 10-ката на Силвърстоун - What a fail...?!?

--------------------

Абуто
АйДутин

#3068361 - 30.06.2013 16:46 [Re: Кукера©]

Добре, че Пирели не правят презервативи...

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Jores
Tester Independent

#3068754 - 01.07.2013 06:42 [Re: Абуто]

Цитат:

Добре, че Пирели не правят презервативи...

Що-о-о?! На нацията са й нужни повече българчета, макар и резултат от сакатлък със спукан презерватиФТ "Пиреллли".

Все задната лява на парцал... Що не турят гумена шина от "Беларус"! Ай тъй - задна лява от съветцски трактор.

За феновете на Фетел

--------------------

Jores
Tester Independent

#3069019 - 01.07.2013 18:39 [Re: Jores]

Пиреллли - качество за мильони!

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3069870 - 04.07.2013 04:52 [Re: Jores] Прикрепен файл (31 тегления)

Познахте ли го?

--------------------

Jores
Tester Independent

#3069885 - 04.07.2013 05:57 [Re: Кукера©]

Кими Райконен:

ФОРМУЛА 1 Е СКУЧНА*

Винаги съм искал да стана рали-пилот...

През новия сезон Кими Райконен ще смени Формула 1 със световния рали-шампионат (WRC). 30-годишният финландец напусна Ферари, след като Скудерията привлече Фернандо Алонсо. Сега Ледения, както е известен Райконен, ще кара за втория отбор на Ситроен - Ситроен Джуниър Тим.

Кими, кой бе първият рали-автомобил, който помните?

- Форд Ескорт. Беше на брат ми. Естествено, като примерен финландец, гледах стартовете по телевизията още от малък. Най-много харесвах Ари Ватанен и Юха Канкунен с Пежо 205 Т16. Първото рали, което посетих на живо, беше през 1991 и тогава Канкунен спечели с Ланча.

Можете ли да определите някой от рали-пилотите като герой от детството Ви?

Малкият бъдещ голям пилот

- Не, аз нямах такива. Бях фен на спорта, не толкова на пилотите. Като бях малък, Канкунен бе пилот от световна класа и можеше да ми бъде идол. Скоро се срещнахме... Той все още има Пежо 205 и Ауди Куатро от 80-те. Пази си ги вкъщи и даже може да ми ги даде назаем, ако го помоля учтиво.

Неизбежно ли беше напускането на пистата?

- Винаги съм искал да се пробвам в световния рали-шампионат, но влязох във Формула 1 много бързо (б.а. - 21-годишен през 2000 г., Райконен дебютира за Ред Бул Заубер в Гран при на Австралия и завършва шести). Беше трудно да се оттегля след това и просто трябваше да се примиря. Не получих шанс за изява до Рали "Финландия" миналата година. Иначе мисля, че опитът във Формула 1 ще ми помогне като рали-пилот.

Не е ли малко неблагодарно да кажете, че през тези девет години просто сте чакали удобния момент момент да станете рали-пилот?

- Просто така се случи в кариерата ми. Сега е точният момент да се опитам в WRC, а около мен са правилните хора и правилната кола. Наистина преговарях с друг отбор от Формула 1, но не успяхме да се разберем на 100%. След това от Ред Бул дойдоха и ми предложиха да стана рали-пилот. Почувствах, че това е правилното решение.

Повечето пилоти като Вас просто биха си купили един рали-автомобил и биха си джиткали за кеф из гори и планини. Вие обаче влизате в Ситроен и ще се борите с най-великия рали пилот Себастиен Льоб. Няма ли да ви е трудно?

- Определно това е най-голямото предизвикателство в живота ми. Започвам от нулата. Но искам да опитам. Трябва да опозная колата, състезанията, да се науча да работя с навигатора ми (б.а. - Кай Линдстрьом). Всичко е ново. Нямам търпение да започнем. Трябва да участвам в състезания, за да видя на какво ниво съм. Извън това - все още мога да си подкарам личния си рали-автомобил из горите.

Когато участвахте в Рали "Финландия" миналата година, всичко беше много професионално.

- Ако искаш наистина да направиш нещо, трябва да го правиш с най-добрите. Колата ми бе подготвена от отбора на Томи Макинен, тези момчета са супер-професионалисти. Разбира се, тук работата е по-малко, отколкото във Формула 1. Във WRC пилотът е по-важен, отколкото в F1, но най-добрият пилот може и да не спечели, ако е с кофти кола. Именно заради това исках да опитам с опитен навигатор, та поне един от двамата в колата да знае какво прави.

Влизането във WRC не Ви ли напомня за дебюта във Формула 1 през 2000 г.?

Родителите на Кими

- Да, усещам отново младия Кими у мен. Колата за WRC е по-трудна от тази, която миналата година карах в Рали "Финландия". По-мощна е и е десет пъти по-добра за пилота. Сега ще мога да се спасявам от критични ситуации. Докато с фиат излезеш ли веднъж от трасето, всичко приключва.

Напомняте ни за това, че отпаднахте. Какво се случи?

- Обърнах колата не защото карах прекалено бързо! Точно обратното. Автомобилът вече бе тръгнал да излиза от трасето и опитах да го върна. Фиат не беше най-бързата кола, нито най-стабилната. При ляв завой изпуснах най-добрата линия - може би с два метра, и се обърнахме.

Толкова ли зле бе положението?

- Карах само с очите си, не с ушите. А в рали-състезание трябва да внимаваш на 100% и да слушаш най-вече какво казва навигаторът.

И това ще трябва да учите.

- Да. Самото каране няма да е проблем. Ако познаваш специалните етапи, едва ли ще има големи трудности. Основното, с което изоставам от останалите, е, че познавам само трасето на Рали "Финландия". С останалите тепърва ще се запознавам.

Кога за първи път претърпяхте инцидент с кола?

- Бях на 14. Подкарах ладата на брат ми. Имаше трикилометрова писта близо до къщата ни. Маркус Грьонхолм (б.а. - двукратен световен шампион във WRC) тренираше там. Прекалих със спирачките и два пъти се завъртях.

Четиригодишният Кими

Брат Ви Рами бе сочен за голям талант. Състезава ли се още?

- Не, сега е семеен човек. Преди години бе подгласник на Мико Хирвонен, който сега е втори след Льоб.

Ще се състезават ли и племенниците ви?

- Абсолютно! Те са само на 3 и на 4 години, но вече карат картинг. Купих им АТВ.

На коя настилка ще се чувствате най-добре?

- Много бърз бях на чакъл, но на макадам сигурно ще съм още по-добър. Най-трудно ще е на сняг.

Какви резултати очаквате?

- Първите състезания ще са трудни. Докато обаче не видя колко бързи са конкурентите, няма да правя прогнози. Сигурен съм, че няма да се справя с четиримата най-добри - Льоб, Сордо, Хирвонен и Латвала.

Кой е най-добрият ви момент във Формула 1?

- Там всяка обиколка е повече или по-малко еднаква. По-трудно е, ако вали, но иначе всичко се превръща в рутина, доскучава понякога. В рали шампионатът всеки завой, всеки хълм може да те изненада. Трудно ми е да избера определен момент от тези девет години.

Болидът на Ферари през 2009 не бе много добър. Джанкарло Фисикела се измъчи, когато трябваше да замести Фелипе Маса. Да не споменаваме Лука Бадоер.

- Колата не беше зле. Просто нямаше достатъчно сцепление. Беше трудна, но харесвам повече колата от 2009, отколкото тази от 2008. Не бях толкова зле. Все пак тази кола върна Фисикела с десет години назад!

Във Формула 1 има механици, а в рали-шампионатът понякога се налага пилотът сам да работи по колата. Можете ли да се справите?

- Ще ми бъде забавно. Във Финландия винаги сам съм си ремонтирал колите. Като малък, поправях си сам велосипеда. Няма нищо лошо да си поизцапаш ръцете.

Нарочно ли поддържахте имидж на Ледения... за да оцелеете във Формула 1?

- Не. Ледения идва отпреди години. Във Формула 1 политиката застава на пътя на забавлението. Атмосферата в рали шампионата е много по-добра. Тук е важно какво прави пилотът, а не чии интереси изпълнява.

Вие сте звезда във Финландия, а сега влизате в националния спорт - ралито. Сигурно няма да смеете да излезете по улиците на Хелзинки?

- Не ми пука. Не може да стане по-лошо. Свикнал съм.

Кое е любимото ви нещо през почивката?

- Снегоход. Обичам да обикалям Лапландия с приятели.

Какво прави една кола добра?

- Пространството.

Кой беше последният спорт, който опитахте?

- Катерене. Миналата година моят фитнес-инструктор ме посъветва да опитам. Беше забавно.

Кой ще спечели купа "Стенли"?

- Сан Хосе Шаркс.

А кой ще стане олимпийски шампион по халфпайп?

- Ще стискам палци за финландците, но ще им бъде трудно да бият Шон Уайт.

Кой ще е следващият рали-шампион?

- Льоб или Хирвонен. Льоб.

Мото GP?

- Промени ли се нещо там? Не. Тогава Валентино Роси.

Формула 1?

- Тук е трудно. Не знам какви са плановете на Ферари. Мерцедес ще има добра кола, както и Макларън. Ред Бул също са силни. Така че ще прогнозирам за този, когото аз харесвам: Себастиан Фетел. Той е много практичен.

Ще гледате ли Формула 1?

- Ще гледам всяко състезание по телевизията. Сигурно ще отида на Гран при на Монако. Във всеки един момент мога да се завърна във Формула 1... (Със съкращения)

* Интервю, публикувано на 10 януари 2010, вж. http://www.sportline.bg/news/53584/кими-райконен-формула-1-е-скучна.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3069913 - 04.07.2013 08:04 [Re: Jores]

За феновете на Кими Райконен...

Без малко или повече лудост между ушите нищо хубаво в тоя живот не става!

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3070445 - 07.07.2013 17:13 [Re: Jores]

Поздравления за Jores!
Разби ни този кръг.
Много съжалявам, че не сложих Хюлкенберг 10-ти.
Написах го, защото му е домашно състезание, но после го изтрих...

--------------------

Jores
Tester Independent

#3071708 - 12.07.2013 08:41 [Re: Кукера©]

Според Люис Хамилтън, Кими Райконен трябва да приеме предложението на Ред Бул да стане част от отбора през 2014. Малко преди Гран при на Великобритания Марк Уебър обяви, че догодина няма да се състезава във Формула 1 и отборът вече му търси заместник. Кристиан Хорнер заяви, че изборът им е между двамата пилоти на Торо Росо и финландеца Кими Райконен, който в момента се състезава за Лотус. Хамилтън смята, че в момента Райконен се колебае дали да стане съотборник на Себастиан Фетел и втори пилот на Ред Бул, или да остане в отбора си, където е безспорният номер едно. Според Люис, Кими ще "усложни живота" на трикратния световен шампион. "Ще е яко да видим Кими в Ред Бул. Ще усложни живота на Себ. Кими е забележителен пилот, всички го знаят. Интересно е да се види какво ще направи с още по-добра кола", заяви Хамилтън.

Двамата ми фаворити... баща ми (1922-1983) и финландецът Кими Райкьонен

Дано Кими не смени отбора! С ореол на абсолютен професионалист едва ли другаде ще е по-високо ценен не чрез финикийски знаци изразено, а като респект пред таланта. Не искам да го виждам ни във Ферари, нито в Ред Бул.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3073305 - 18.07.2013 05:08 [Re: Jores]

Jores, яйде бе, няма ли да пускаш прогноза за Унгария?

--------------------

Jores
Tester Independent

#3073549 - 19.07.2013 08:07 [Re: Кукера©]

Цитат:

Кими - І, Алонсо - ІІ, Фетел - ІІІ... Звездите ми го говорят, ъхъм. Борбата за титлата "Световен шампион" във Ф.1 тепърва започва.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3076301 - 29.07.2013 04:07 [Re: Jores]

Абугаръб-Ът или дизелака, това е въпросът?
Jores се изложи този път, но така е:
“Рано пиле рано пее
... и рано го колят!”

Watch for this guy

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3076608 - 29.07.2013 22:04 [Re: Кукера©]

Грожан получи 20 секунди наказание за контакта с Бътън, но все пак запазва 6-тото си място.
линк

д.К.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3076656 - 30.07.2013 00:28 [Re: Дон Кихот]

Е как, още ли?!?
А за какво го наказаха да минава през бокса?

--------------------

Абуто
АйДутин

#3076662 - 30.07.2013 00:48 [Re: Кукера©]

Тоя път се изложиха с наказанията за Грожан. Миналата година правеше глупости, но тая година ми харесва. Вчера той беше една от причините състезанието да не е скучно. Интересно ми е защо от Лотус не пуснаха някаква реконтра.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Кукера©
борец на капитализма

#3076691 - 30.07.2013 04:13 [Re: Абуто]

На мен пък точно обратното ми направи впечатление, а именно, че Грожан още не е дорасъл да стартира толкова напред в решетката. Видя се как Хамилтън, Фетел и Кими изпреварват и как Грожан - просто night and day. Защо винаги, когато Грожан изпреварва стават инфарктни ситуации - НЯМА класата и рутината на шампион, ама нека се учи де.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3079592 - 08.08.2013 05:50 [Re: Кукера©]

Вярно ли е, че от другия сезон двигателите ще са 1.6 турбо?

--------------------

Jores
Tester Independent

#3080101 - 09.08.2013 22:27 [Re: Jores]

Цитат:

Цитат:

Кими - І, Алонсо - ІІ, Фетел - ІІІ... Звездите ми го говорят, ъхъм. Борбата за титлата "Световен шампион" във Ф.1 тепърва започва.

Крайният резултат - Deja vu!

--------------------

Jores
Tester Independent

#3081232 - 14.08.2013 10:55 [Re: Кукера©]

Цитат:

Вярно ли е, че от другия сезон двигателите ще са 1.6 турбо?

Rеnault 2014: Energy F1-2014

През 2014 Формула 1 ще влезе в нова ера. След три години на планиране и развитие, организаторите представиха най-значимата техническа промяна в последните две десетилетия, която ще връхлети спорта през новия сезон. Правилникът за двигателите формира основната част от задаващата се революция: въвеждане на ново поколение задвижващи блокове, които комбинират 1,6-литров турбо-двигател със системи за възстановяване на енергия, които драматично ще увеличат ефикасността, съсредоточавайки енергията, отделяща се под формата на топлина от ауспусите и спирачките.

Максималната мощност на новия Power Unit ще надхвърля мощността на сегашните V8 F1-двигатели, но на фона на значително понижен разход на гориво. При позволени само 100 кг гориво за състезание, новите задвижващи блокове ще използват 35% по-малко бензин от своите предшественици.

- От 2014 ще изведем двигателите на преден план и ще възстановим баланса във Ф1. Двигателят е сърцето на една кола, от следващата година той се връща в сърцето на нашия спорт - обобщава Aлен Прост, представител на Renault и четирикратен световен шампион във Формула 1.

В продължение на няколко години Renault използва своето състезателно ноу-хау в разработване на ефикасни двигатели за серийните си модели, най-вече в своята Energy-гама. Целите са ясни: поддържане и подобряване на удоволствието от шофиране, пъргавина и ускорение при двигатели с намален работен обем, за да се постигне по-нисък разход на гориво и въглеродно-двуокисни eмисии.

Renault въведе тези принципи в разработването на Ф1-задвижващия блок, създавайки завършен развоен кръговрат между пътя и пистата. Поради това, Renault нарече своя Ф1-задвижващ блок "ENERGY F1-2014"; ясно обозначавайки, че F1-Power Unit споделя идентична със серийните си братовчеди ДНК.

- От следващата година едно от големите предизвикателства във Ф1 ще бъде да се повиши енергийната ефективност при намален разход на гориво, докато се поддържа мощността и динамиката, които се очакват от Ф1-болидите. Renault е пионер на тази технология в своята серийна двигателна гама със серията Energy - добавя Жан-Мишел Жалиние, Президент на Renault Sport F1

След като преди повече от месец от Рено повдигнаха завесата над това как ще звучат новите турбо-болиди, Мерцедес отговориха с новия си двигател. Германският V6 двигател с 1.6-литра работен обем и един турбокомпресор е записан по време на тестове на стенд при симулация на обиколка на пистата "Монца", домакин на Гран при на Италия. Инженерът Анди Коуел, отговарящ за развитието на новите турбо-двигатели, твърди, че звукът ще е много по-внушителен, когато болидите излязат за първи път на пистата.

- Това е запис от стенд за тестване на двигатели в помещение с гладки стени, които развалят звука - обясни Анди Коуел от тима на Мерцедес AMG, - не е запис от звукозаписно студио, а от място, където се разработват новите двигатели. В реална среда - на пистата, болидите ще са много по-внушителни като звук. Тестовете за предстоящия сезон 2014 на писта ще са начало на новата турбо-ера във Формула 1.

Вж. и http://www.autoclub.bg/index.php?menu=16&id=16283

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3081400 - 15.08.2013 00:09 [Re: Jores]

Мерси много!
Имам много форуми да чета и не ми остава време за новини!

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3081988 - 17.08.2013 10:09 [Re: Кукера©]

Агрегатите на Мерцедес за 2014 г. със 100 к.с. повече от конкурентите?

Почти четири години Ред Бул доминира над останалите отбори във Формула 1. Себастиян Фетел печели победа след победа и титла след титла.

Нещата обаче са на път да се променят според последните слухове. Новите правила, които предстои да влязат в сила през 2014 г. вероятно ще променят съотношението на силите. И изглежда, че най-сериозните претенции са от страна на Мерцедес. Още през този сезон те показват сериозен прогрес, а се очаква догодина аеродинамиката да няма толкова голямо значение за сметка на задвижването.

Производителите на силови агрегати Мерцедес, Рено и Ферари, работят вече повече от две години по своите продукти за 2014 г. Освен мощността, голяма роля за положителните качества на новите агрегати ще играе тяхната компактност (заради множеството елементи – охлаждане, KERS, турбо компресор и допълнителни агрегати) и надеждност.

Все още не са съвсем ясни данните на новите двигатели, но вече има свидетелства за това, че Мерцедес са изпреварили конкурентите си. За това свидетелстват и дискусиите за размерите на новите задни гуми за 2014 г. състояли се за последно в Унгария.

В Мерцедес явно са били доста загрижени след излизането на първите данни на своите двигатели. Очаква се общата мощност на системата двигател-ERS да бъде с мощност от около 850 к.с., което не е сериозно повишение спрямо моментните стойности. За сметка на това обаче въртящият момент ще се покачи от 320 Nm на повече от 600 Nm, което означава, че болидите ще въртят гуми дори на 4 и 5 предавка, ако пилотът не е достатъчно внимателен и с чувствителен крак.

Рено и Ферари не бяха на мнение, че са нужни промени по гумите, докато от Мерцедес искаха увеличение на ширината на задните гуми с 2 сантиметра, за да се понасят по-добре повишените натоварвания. След анализ на прогнозируемите стойности от Пирели и ФИА са по-склонни да се съгласят с Мерцедес. Така е много вероятно увеличението да влезе в сила.

В падока вече се спекулира, че Мерцедес разполагат с мощност, по-голяма от тези на Рено и Ферари със 100 к.с. Германците разбира се не искат да потвърдят подобни данни. От ръководството са изненадващо предпазливи по отношение на мощността на агрегатите за следващия сезон. Не така обаче реагират пилотите, които излъчват доста увереност.

от тук

д.К.

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3082821 - 20.08.2013 07:26 [Re: Дон Кихот]

Райконен няма да ходи в Ред Бул

Мениджърът на Кими Райконен, Стив Робъртсън, е заявил пред финландската преса, че протежето му няма да кара в екипа на Ред Бул през следващата година. Това потвърждава слуховете, че Даниел Рикиардо ще заеме мястото на Марк Уебър в отбора през следващата година.

Възможностите пред Райконен за следващата година не са много. Той може да остане в екипа на Лотус или според друг слух да се завърне в отбора на Ферари, с който стана световен шампион през 2007 г.

д.К.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3083353 - 22.08.2013 21:26 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

Райконен няма да ходи в Ред Бул

Мениджърът на Кими Райконен, Стив Робъртсън, е заявил пред финландската преса, че протежето му няма да кара в екипа на Ред Бул през следващата година. Това потвърждава слуховете, че Даниел Рикиардо ще заеме мястото на Марк Уебър в отбора през следващата година.

Възможностите пред Райконен за следващата година не са много. Той може да остане в екипа на Лотус или според друг слух да се завърне в отбора на Ферари, с който стана световен шампион през 2007 г.

В тима на "Лотус" Кими блести като непукист и отдаден на спортния си талант; отиде ли в богаташкия тим на "Ферари", едва ли ще е заради вечните кавги и скрити и явни напрежения, а ще отиде за пари... Което, разбира се, си е негово право, негов избор. Но ще е жалко за феновете му по света, които се вълнуваме от спорта, а не от банковата сметка на състезателите.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3083397 - 23.08.2013 02:42 [Re: Jores]

Аз не мисля, че Райконен ще отиде във Ферари. Според мен Лотус като отбор има по-голям потенциал за развитие от Ферари. А и не изглежда на Кими да му е лошо там. Верно, колата им е слабичка, но за сметка на това Кими е втори в шампионата. Не вярвам, че дори самия той се е надявал на такава позиция в средата на сезона и то след Фетел. Във Ферари атмосферата е много снобска, поне аз така мисля, но може и да греша. Отделно кой ще му е съотборник - Алонсо. Аз не мисля, че ще се погаждат, ама въобще. Кими не е Маса!

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3083861 - 24.08.2013 21:42 [Re: Абуто]

Абу, тъй като много ме наближи в генералното мислех да ти приложа една стратегия, ама ще е много баламско. Ако пускам същата прогноза като твоята от сега нататък няма шанс да изкараш повече точки от мен. Само си го помислих, лузърска стратегия е, но не се знае дали няма да прибягда до нея...

--------------------

Абуто
АйДутин

#3083912 - 25.08.2013 07:55 [Re: Кукера©]

Тоя път съм пуснал на "мокро". Спа е най-готината писта и не рядко в единия край вали в другия е сухо. Грожан тръгва седми и ако ги събере пак с греблото на фибата в началото, после Кими му остава само да парира Алонсо. Ако прогнозата ми за дъжд излезе вярна, старта на Хамилтън и Фетел може да е много закучен. Предния път Фетел заспа на старта. От сегашните пилоти Алонсо го виждам като най-добър на мокро. Жалко, че Щумахер го няма вече на трасето. На дъжд състезанието става състезание на пилоти, малко на коли, много стратегия и доста на късмет. Маса и Уебър ги виждам в пясъка.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Jores
Tester Independent

#3083935 - 25.08.2013 11:51 [Re: Абуто]

Цитат:

Тоя път съм пуснал на "мокро". Спа е най-готината писта и не рядко в единия край вали, в другия е сухо. Грожан тръгва седми, и ако ги събере пак с греблото на фибата в началото, после на Кими му остава само да парира Алонсо. Ако прогнозата ми за дъжд излезе вярна, стартът на Хамилтън и Фетел може да е много закучен. Предния път Фетел заспа на старта. От сегашните пилоти Алонсо го виждам като най-добър на мокро. Жалко, че Шумахер го няма вече на трасето. На дъжд състезанието става състезание на пилоти, малко на коли, много стратегия и доста - на късмет. Маса и Уебър ги виждам в пясъка.

Кими на пистата в събота, 24 август - претендент за шампионската титла тая година...

...и Ники Лауда от Мерцедес, който се мъчи да преглътне сладоледа

--------------------

Jores
Tester Independent

#3083968 - 25.08.2013 16:14 [Re: Jores]

След отпадането на Кими Райконен състезанието се превърна в рутинна въртележка с един състезателен кон (Фетел) и няколко куци магарета, начело с "великия" Алонсо, които ще се избият за място в десятката.

Ега си скуката! Връща се мъртвилото от ерата на Шумахер... Двата силно авансирани тима (Ферари и Мерцедес) печелят по над половин секунда само от смяната на гуми в питстопа, да не говоря за далеч не равностойните коли на пистата. Царство на рутината с тия предречени от налетите пари победители.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3084052 - 26.08.2013 04:59 [Re: Jores]

Състезанието наистина беше скучно като изключим няколко изпреварвания. Аз също шях да стана от стола след като Кими отпадна, но ние тук сме малко пристрастени.
Бях почти сигурен, че Грожан няма да завърши в дестката, но не само, а и Малдонадо отнесе на абордаж Ди Реста, който пък беше в моята дестка. Какво да се прави - Грожан и Малдонадо се редуват с изцепките...

--------------------

Jores
Tester Independent

#3084082 - 26.08.2013 17:24 [Re: Кукера©]

Цитат:

Състезанието наистина беше скучно като изключим няколко изпреварвания. Аз също шях да стана от стола след като Кими отпадна, но ние тук сме малко пристрастени.
Бях почти сигурен, че Грожан няма да завърши в дестката, но не само, а и Малдонадо отнесе на абордаж Ди Реста, който пък беше в моята дестка. Какво да се прави - Грожан и Малдонадо се редуват с изцепките...

Не е толкова до пристрастия. Жалко е да гледам пилот, докоснат от Бога (такъв бе и Аертон Сена, в по-ново време - Мика Хакинен), как не заради грешка, а заради техниката губи позиция в шампионата.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3084128 - 26.08.2013 21:12 [Re: Дон Кихот]

Айде бе шефче, кога ще пускаш резултатите?

--------------------

Jores
Tester Independent

#3084510 - 29.08.2013 13:59 [Re: Кукера©]

Цитат:

Айде бе, шефче, кога ще пускаш резултатите?

Пето място в генералната класация, що се косите, Кукера©! Чюдесен шанс да отлепите от дъното и качите върха... оттук нататък.

Кими ще е шампион тази година във Формула 1 - настоявам; Вие как смятате?

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3084521 - 29.08.2013 15:42 [Re: Jores]

аз пък си мисля, че ще имаме четирикратен шампион тази година
както са тръгнали нещата... трябва да не завършва в много състезания, за да не стане шампион
а Кими - ето че и той започна да пропуска - жалко за което

д.К.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3084550 - 29.08.2013 17:53 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

както са тръгнали нещата... трябва да не завършва в много състезания, за да не стане шампион

д.К.

За всички, отписали Кими Райконен
от борбата за шампионската титла.

Забравете Себастиан Фетел. Световният шампион продължава победния си ход към четвърта поредна титла, но голямата звезда във Формула 1 е Кими Райконен. Финландецът изостана от битката за първото място в края на годината, но решенията му за бъдещето влияят върху плановете на всички големи отбори в световния шампионат. Както казват във футбола: Кими държи ключа към трансферния пазар. Когато той реши какво ще прави, всичко друго ще си дойде на мястото.

На пръв поглед е необяснимо как може от един пилот да зависи толкова много. Но понякога се стига и до такива ситуации, а тази от 2013 е повече от любопитна. В интерес на истината, разпределението на силите е такова, че балансът е много крехък и с големите промени в правилата за сезон 2014 могат да дойдат и други възможности за това някой да вземе аванс.

Да видим какви са фактите.

Кими Райконен има договор с Lotus до края на настоящия сезон. Преговорите за подновяването му вървят, но доскоро шефът на тима Ерик Булие не беше особен оптимист за добрия им изход. На „Спа" обаче той демонстрира доста повече увереност, че Кими ще остане в тима и дори обясни, че финландецът иска да остане. Булие е доста време в спорта и е наясно, че в момента класата и възможностите на Райконен надхвърлят тези на Lotus. Също както се случва при Фернандо Алонсо и Ferrari.

Но при Райконен има и още една особеност - в последно време Lotus е едва ли не в хронична финансова криза, не толкова тежка като тази при Sauber, но сериозна. Все пак, въпреки че Булие отрича, Райконен явно кара без пари от началото на сезона досега. Странно, като се има предвид, че е един от претендентите за титлата.

В четвъртък Райконен пропусна срещата с медиите на „Спа" като официалното обяснения беше, че е болен. Може и да е бил болен, но като се появи в петък Кими даде завоалиран ултиматум на Lotus, че очаква от тима да изпълнява задълженията си, за да може нещата да вървят напред. С други думи, Райконен си чака парите. Естествено, финландецът отдавна няма нужда да се състезава за пари, но в този случай въпросът е принципен.

Има и нещо друго - напускането на техническия директор на Lotus Джеймс Алисън, който отиде във Ferrari също е важно. Пилотите искат да работят с добри инженери, които да създават бързи и надеждни автомобили. Когато добрите инженери си тръгват, пилотите се изнервят защото често се губи посоката на развитие. А като няма и пари за развитието на E21, то нещата стават доста по-сериозни.

Положението в настоящия тим на Райконен не е цветущо, но изход има. Преди това обаче да видим какви са възможностите пред Кими да смени отбора.

Преговорите на финландеца с Red Bull чрез мениджъра му Стив Робъртсън бяха обществена тайна във Ф1, но накрая самият Райконен обясни, че те са били прекратени от доста време, а Робъртсън каза, че „тази врата е затворена".

В интерес на истината, едва ли някой от утвърдените пилоти във Формула 1 би приел да стане съотборник на Себастиан Фетел в Red Bull при условията, които ще му предложат Кристиан Хорнър и доктор Хелмут Марко. Първо защото там се търси втори пилот, който да помага на Фетел и да събира точки за класирането на конструкторите, както и да не изявява шампионски амбиции. Това прави мястото подходящо за Дениъл Рикардо, но не и за Кими Райконен. Нито пък за Фернандо Алонсо.

Фетел е безспорният №1 в тима, и ако този статут му бъде отнет, кой знае каква щуротия ще направи германецът на пистата. А и на Хорнър и Марко изобщо не им минава през ум да опитат нещо подобно. И още - другите пилоти са наясно с лицемерната политика на Хорнър и Марко, примерите с Марк Уебър са доста, тъй че големите пилоти нямат особено желание да преговарят с Red Bull при тези условия. А други условия в момента няма. Да не говорим, че на практика Хорнър на моменти тотално изпуска контрола над тима - случката от Малайзия е показателна.

И последно - ако Райконен премине в Red Bull, това ще означава, че програмата за млади пилоти на компанията, оглавявана от доктор Марко, е безсмислена, след като не може да произведе един партньор на Фетел. Същото щеше да се случи и ако през 2010 Уебър беше станал световен шампион, а не Себ. Но това е друга тема.

Отиваме във Ferrari. Защо Райконен ще иска да кара за тим, откъдето Алонсо може би се опитва да се спаси. Скудерията е на път да повтори една от най-неприятните страници в историята си - нещо подобно се случи в средата на 80-те години и първата половина на 90-те: италианците бяха близо до върха, но така и не успяваха да го изкачат. Сякаш всички в Маранело губят посока, следват гръмки фрази и скандали, но представянето не се подобрява. Черните кончета имат свои плаващи пясъци и може би отново са се отправили към тях. А Алонсо ще трябва да се примири, че някак си след двете титли с Renault все успяваше да се озове в неправилния за него отбор в неподходящ момент. Първо, през 2007 в McLaren, а от началото на 2010 - във Ferrari.

Освен това, Райконен има една титла във Формула 1 - през 2007, спечелена точно с Ferrari, и той е последният световен шампион на тима след Михаел Шумахер. Не е малко нали? Но в края на 2009 тимът го освободи една година предсрочно, плати му заплатата за 2010, за да не кара, за да може да дойде Фернандо Алонсо в Маранело. Тези неща не се забравят, колкото и професионално да гледа на работата си всеки пилот.

Има и друго - от шефовете на тима на практика само президентът Лука ди Монтедземоло държи Райконен да не се връща във Ferrari. Защото ако това стане, то ще означава, че решението му да освободи предсрочно Кими, за да дойде Алонсо, ще се окаже грешка. А в Маранело никой никога не признава грешките си и обикновено се търси виновник извън тима, често - и извън Италия.

Малко неочаквано, но в уравнението се появи и McLaren. Тимът е в тежка криза, може би една от най-тежките в историята му, и се бори за петото място в класирането, а не за титлата. Но Мартин Уитмарш призна, че през миналата година Райконен е бил един от пилотите, с които екипът му е преговарял за място през 2013. Както знаем, нищо не стана от това, а и в момента в Уокинг всичко е ясно - Дженсън Бътън, който още чака новия си договор, е първи пилот, а Серхио Перес ще трупа опит и скорост и спонсорите му ще инжектират здраво в отбора. За Райконен просто няма място.

Пък и Кими вече е карал в McLaren, при това под ръководството на Рон Денис, и не е споделял кой знае колко добри спомени от онзи период, освен че Денис му забранил всички адреналинови вълнения, които той много цени - от мотокроса до надбягванията с моторни шейни. За алкохола да не говорим, все пак става въпрос за Рон Денис.

Това е при големите отбори, по-малките няма смисъл да дискутираме, все пак кариерата на Кими започна в Sauber, но той бързо надрасна швейцарския тим. И се връщаме на Lotus. Може да звучи абсурдно, но Булие наистина има най-голям шанс да задържи Райконен. При това вече е налице и формула как това да стане, като тая формула за успех я лансира един от най-добрите познавачи на Формула 1 - Джо Сейуърд.

За да се реализира тя обаче, в схемата трябва да влезе нов голям играч - Renault. Доставчикът на мотори на Red Bull и Lotus не получава известността и признанието, което трябва да получи за успехите, които постига. На задните крила на Red Bull с големи букви пише Infiniti и все по-упорито се говори, че луксозната марка на Nissan догодина ще направи нова инвестиция в тима и ще ребрандира със своето име моторите, които създава Renault Sport.

Така французите остават без тим №1 и е логично изборът им за привилегирован партньор да е Lotus. Автомобилният гигант беше принуден да се оттегли от Формула 1 след унищожителния скандал „Крашгейт", забъркан от Флавио Бриаторе и Пат Саймъндс, който избухна година след нагласянето на резултатите в Гран при на Сингапур през 2008 и от който единствен с минимални поражения по репутацията си се отърва само Алонсо.

Сега обаче е време за завръщане - ако Lotus стане официален партньор на Renault, а французите поемат повече задължения и харчове от това да са доставчик на двигатели, положението ще се промени. С екипа на Lotus и таланта на Райконен французите ще получат много по-сериозна възможност за изява и инвестицията им във Формула 1 ще е доста по-резултатна.

Стив Робъртс вече осъществи няколко срещи в тази насока, Булие също - при това действа много активно. Но резултатът все още се чака. Може би точно това развитие чака и Райконен. Звучи логично, нали?

В прав текст

Райконен явно кара без пари от началото на сезона досега. Странно, като се има предвид, че е един от претендентите за титлата. В четвъртък Райконен пропусна срещата с медиите на „Спа” като официалното обяснения беше, че е болен. Може и наистина да е бил болен, но като се появи в петък, Кими даде завоалиран ултиматум на Lotus, че очаква от тима да изпълнява задълженията си, за да може нещата да вървят напред. С други думи, Райконен си чака парите. Естествено, финландецът отдавна няма нужда да се състезава за пари, но в този случай въпросът е принципен. Вж. http://www.webcafe.bg/id_1465564375

--------------------

Jores
Tester Independent

#3087610 - 10.09.2013 12:36 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

д.К.

Цитат:

...дизелака дръпна най-много в тоя кръг ето и временното класиране:
Jores 1554
Спец 1513
Дон Кихот 1487
diesel4o 1448
Кукера© 1296
Абу 1214
Mumintroll 474

Спеца почва да догонва Jores - все още нищо не е решено

поздрави
д.К.

Моят скрит фаворит в надпреварата за точки между съфорумниците си остава diesel4o - нещо като Кими Райконен, за когото продължавам да си мисля, че ще е шампионът във Формула 1 тази година. Спец-а изобщо не го броя, и нямам представа защо. Ако засега във Ф1 няма кой знае каква интрига, тук става все по-интересно, нали?

--------------------

diesel4o
Бероец

Регистриран: 19.08.2004
От: Берое
    #3087633 - 10.09.2013 14:18 [Re: Jores]

Ферари представят Кими до дни?

малко съм изненадан и по-скоро го приемам като опит за жълта сензация на BBC. не е невъзможно,но малко вероятно според мен

--------------------
...

diesel4o
Бероец

#3087979 - 11.09.2013 16:40 [Re: Jores]

Вече е факт,Кими във Ферари през 2014
Официално: Кими се върна във Ферари
мако съм скептичен не ми се искаше да се връща,но явно парите и надеждата за шампионска титла са натделели в изборът му.освен да му пожелая да остави Алонсо без титла още няколко години

--------------------
...

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3087980 - 11.09.2013 16:40 [Re: diesel4o] Прикрепен файл (27 тегления)

честито
за 2 г.

д.К.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3088058 - 11.09.2013 20:30 [Re: diesel4o]

Цитат:

Вече е факт, Кими във Ферари през 2014
Официално: Кими се върна във Ферари
малко съм скептичен не ми се искаше да се връща, но явно парите и надеждата за шампионска титла са надделели в избора му. освен да му пожелая да остави Алонсо без титла още няколко години

Слабостта ми към Райконен как се съчетава с отвращението от всичко, свързано с представата ми за "Ферари" и характерни образи, като Берлускони, мафията, лицемерието, сантименталностите, бъбривостта, фалша, изобщо - цялата нечистоплътност?

Лука ди Монтедземоло

Принцип на причината и следствието: “Всяка причина има свое следствие и всяко следствие има своя причина. Случайността не е нищо друго освен името на закон, който не ни е познат” - Хермес Трисмегист*. Нищо случайно!

* Хермес Трисмегист (Хермес Триждивеликия; на латински Mercurius ter Maximus) е синкретизъм на гръцкия бог Хермес и египетския Тот... И пр. Вж. и http://www.robstvoisvoboda.com/statii/mistika/208-sedemte-principa-na-hermes-trismegist

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3088159 - 12.09.2013 10:54 [Re: Jores]

Lotus names Massa as candidate

Felipe Massa has joined Nico Hulkenberg as a leading candidate to replace Kimi Rаikkоnen at Lotus next year, team boss Eric Boullier revealed on Wednesday.

After eight seasons onboard, Massa is to depart Ferrari at the end of the current term, with Räikkönen returning to his former employers on a two-year agreement. But despite the setback, the Brazilian quickly stated his intentions to remain on the grid.

"I want to find a team that can give me a competitive car to win many more races and challenge for the Championship which remains my greatest objective," he explained.

And with Lotus the most competitive outfit yet to finalise its 2014 driver line-up, Boullier confirmed on Wednesday afternoon that Massa's management group, spearheaded by Nicolas Todt, has already been in contact with regards to a potential race seat.

After acknowledging in an interview with RMC Sport that Sauber driver Hülkenberg remains an option, Boullier commented: "Felipe Massa is also available, so he is inevitably on the list. These are drivers whose management approached us."

Rаikkоnen's exit is also set to boost Romain Grosjean's hopes extending his stay for a third campaign, with Boullier eager to see the Frenchman take on a lead role.

When asked if Rаikkоnen's decision to leave will benefit Grosjean, Boullier said: "It can be an advantage because it is an opportunity for him to assert himself after two years growing alongside a World Champion. He will be able to unite the team around him and prove on-track that he can be a leader. He has to finish the season well."

горките... явно са я окъсали, щом до Маса опряха

д.К.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3088173 - 12.09.2013 12:41 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

горките... явно са я окъсали, щом до Маса опряха

Бразилецът Фелипе не е посредствен пилот, съвсем не е посредствен; "митичният" тим на Ферари успя от тоя слънчев и кротък човек да се възползва, като го постави в ролята на шерп през последните няколко сезона. Което пък още веднъж свидетелства: за да си шампион, не е достатъчен само подходящ болид, но преди всичко характер на победител.

Отваря се страхотна интрига в двата отбора: 1) на "Лотус", където - надявам се - Маса ще изяви истинските си възможности, и 2) на "Ферари", където Ледения едва ли ще е склонен на реверанси към платения пилот на банката "Сантандер".

--------------------

diesel4o
Бероец

#3088249 - 12.09.2013 18:36 [Re: Jores]

И аз не мисля,че Райконен ще се остави да бъде пренебрегван за сметка на Алонсо най-много на края на сезона от Ферари пак да му платят някоя огромна неустойка Ще видим какво ще се случи,ама първо да мине този сезон,и тука ни чакат още интересни състезания

--------------------
...

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3088307 - 12.09.2013 21:41 [Re: Jores]

Цитат:

Бразилецът Фелипе не е посредствен пилот, съвсем не е посредствен;

така е ама като се сетя колко подобни "НЕпосредствени" пилоти са минали през Ф1 и не са оставили почти нищо интересно от това

напомня ми на Герхард Бергер например също НЕпосредствен пилот
състезания - 210
пол-позишън - 12
победи - 10
подиум - 48
НБО - 21
шампион - никога
с какво помните Бергер - с 14 сезона във Ф1... освен с това, че направи отбор във Ф1

Фелипе Маса:
състезания - 107
пол-позишън - 15
победи - 11
подиум - 27
НБО - 11
шампион - никога

а за интригата в отгорите на Лотус и Ферари - не мисля, че Маса ще направи чудо в Лотус и ще покаже кой-знае какво догодина
за сметка на това във Ферари - ще има битка отдавна не е имало такава комбинация там или както вече някой каза - по някое време на Кими ще му платят едни големи пари и ще го оставят да си порка водка на спокойствие пак

д.К.

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3088362 - 13.09.2013 06:57 [Re: diesel4o] Прикрепен файл (20 тегления)

ситуацията във Ферари догодина:

д.К.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3091074 - 21.09.2013 15:19 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

ситуацията във Ферари догодина:

д.К.

So, Fernando is faster than you. Can you confirm understood that message?

No comment

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3091360 - 22.09.2013 21:08 [Re: Jores]

Реших да не участвам в този кръг, че да пусна малко гювеч на Абу. (майтап, бях много зает и нямах време )

КАто гледам май Дон Кихот пак ви е натупал. Съжалявам, че не пуснах прогноза, защото щеш да е много близка до рзултата от сустезанието. Просто в десетката са обичайните заподозрени, а и Кими пак е хванал подуим!

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3093801 - 01.10.2013 20:36 [Re: Кукера©] Прикрепен файл (19 тегления)

извън играта

нещо, което задължително трябва да гледате
филма е страхотен

д.К.

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3093988 - 02.10.2013 06:02 [Re: Дон Кихот]

Не се отваря снимката?!?

--------------------

Jores
Tester Independent

#3094807 - 04.10.2013 09:01 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

извън играта нещо, което задължително трябва да гледате
филма е страхотен

д.К.

След Гран при на Сингапур, спечелено по убедителен начин от Себастиан Фетел, се появиха множество съмнения относно легалността на колата на световния шампион. Те се въртяха най-вече около използването на системата KERS за отнемане на мощност при излизане от завоите. Според сведения на уважавания германски журналист Михаел Шмид от Аuto, motor und sport обаче превъзходството на Фетел се дължи най-други аспекти от техниката на Ред Бул и използването й от страна на германеца.

Тайната, според Шмид, се крие отново в използването на изгорелите газове или по-точно в тяхното наличие в определен момент, въпреки промените в правилата, направени с цел това да бъде избягнато. Постигането на добро притискане в бавните завои се получава благодарение запечатването на потока въздух към дифузьора от странични турбуленции при спиране и при лекото подаване на газ в самата крива. Това предотвратява: а) блокирането на задните гуми при спиране и... б) превъртането им при ускорение. По този начин те запазват своя ресурс за по-дълго време, защото липсата на приплъзване и наличието на по-добро сцепление ги съхранява по-добре. Вж. http://clubs1.bg/news/tajnata-na-fetel-v-singapur-rabotata-s-gazta-28826

Две от репликите след статията:

1. "Така се симулира тракшън контрол, но реално такъв няма, а всичко е съвсем легално" Това, че е легално, не означава, че е морално, къде са сега оплаквалките, който реват, че Шумахер имал тракшън 94? Въпреки, че такъв никога не е бил открит в Бенетон и въпреки, че Шумахер е доказал, че е перфектен пилот и без тракшън.

"Работата на пилота с педала на газта обаче е ключова" - 2 см от нула до пълна газ до дупка прави доста ясно, че който и да е пилот във Ф1 е повече от перфектен в това отношение и почти всеки друг пилот би могъл да свърши това, което Фетел прави с гЪзта.

Болид-ракета с КЕРС, ДРС, тракшън-контрол и пр.

2. На този нищо не му разбрах, но ми звучи доста добре; хихихи, плешо пак ги прекара, без да е измамил, ма пак ще ги ограничат другата година: ще им дават по 1 карта на РБ от магазин "От всичко по малко", докато не стане така, че да печелят и с лагерна количка.

* * *

Отде това чюфство, че в скоро време на магьосниците Нюи, Фетел и Хорнер някой ще им стъжни живота?

--------------------

Jores
Tester Independent

#3095611 - 07.10.2013 08:25 [Re: diesel4o]

Цитат:

И аз не мисля, че Райконен ще се остави да бъде пренебрегван за сметка на Алонсо най-много накрая на сезона от Ферари пак да му платят някоя огромна неустойка Ще видим какво ще се случи, ама първо да мине този сезон; и тука ни чакат още интересни състезания

Поздрави за моя фаворит diesel4o, спечелил най-много точки от предвиждането си за последното състезание в Корея!

Кими все повече ни връща към спомени за харизмата на Аертон Сена

Защо нито Михаел Шумахер, нито "возещият се храбро и сръчно" Себастиян Фетел не излъчват оная харизма, присъща на истински големите личности в спорта? Някой задавал ли си е тоя въпрос! Скуката убива спорта, предпоставеният фаворит - също.

Себастиян Фетел в болида на Ейдриън Нюи

--------------------

Кукера©
борец на капитализма

#3095879 - 08.10.2013 02:53 [Re: Jores]

Въпреки, че съм макларънист и фен на Кими, не бих си позволил да говоря така за Шумахер и Фетел.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3096915 - 11.10.2013 16:28 [Re: Кукера©]

Цитат:

Въпреки че съм макларънист и фен на Кими, не бих си позволил да говоря така за Шумахер и Фетел.

Че позволете си деее, какво Ви пречи! Няма да е интересно, ако няма различни мнения. Състезание между кон-жребец и две дузини куци магарета - това състезание ли е? "Ерата Шумахер" не беше ли пълна скука?

Писал съм преди години нейде из форумите по тоя повод: "Да му дадат на вечния Победител още в първия кръг шампионската титла, паметник да му вдигнат с венци и прочие, па да оставят другите да си мерят силите според таланта и болида си"...

Вярвате ли на Хамилтън, когато взе да ги ръси такива едни: "Фетел е велик шампион"? Писна ми от тая скука, макар Фетел да ми е симпатичен колкото Кими!

--------------------

diesel4o
Бероец

#3097141 - 12.10.2013 07:34 [Re: Jores]

тук не мога да се съглася. не е такава скука както по времето на Шумахер. 1-во Фетел последните няколко състезания започна да налага доминация, 2-ро когато печели не е както Шумахер с 30-40 секудни, а 4-5. Колкото и да е има интрига,а и колата много по често му се скапва от колкото на Щумехер Хванах ерата на Шуми и определено сега при Фетел не е е такава скука,а и малкия е доста по-симпатичен Очаквам да има размествания на пластовете следващата година с всички тези промени и да е доста по-интересно

--------------------
...

Jores
Tester Independent

#3103013 - 29.10.2013 07:34 [Re: diesel4o]

Цитат:

тук не мога да се съглася. не е такава скука както по времето на Шумахер. 1-во Фетел последните няколко състезания започна да налага доминация, 2-ро когато печели не е както Шумахер с 30-40 секудни, а 4-5. Колкото и да е има интрига,а и колата много по често му се скапва от колкото на Щумехер Хванах ерата на Шуми и определено сега при Фетел не е е такава скука,а и малкия е доста по-симпатичен Очаквам да има размествания на пластовете следващата година с всички тези промени и да е доста по-интересно

Скука е, разбира се, и още как! Харно поне, че освен Алонсо и Кими има талантливи млади пилоти като Грожан, Хюлкенберг и неколцина още, които поддържат интригата във Формула 1.

Негово височество Шибанякът от бокса на Лотус

Team радио

Alan Permane: "Кими, махни се от пътя!"

Кими Райкьонен: "Не ми крещи, Шибаняк! Махам се от пътя веднага щом мога, но съм в бързия завой".

П.П.: Да не говорим за некадърниците, управляващи милионите на банката спонсор на третия от тримата фаворити в сегашната Формула 1 Фетел, Райкьонен, Алонсо... Два легендарни тима (Лотус и Ферари), а Ред Бул ги бие по всички линии, уви! И това именно скапва състезанието.

Кими Райконен смята, че представянето му в Гран при на Индия е било повлияно от прегряващи спирачки, преди още гумите му да се предадат. Стратегията на пилота на Лотус - с едно спиране, му позволи да стигне до трета позиция в последния етап от състезанието. След това обаче бързо загуби три места и направи късно спиране за нов комплект. Така Кими финишира седми и записа най-бърза обиколка, побеждавайки Фетел поне в това отношение.

"Направих първите двайсет обиколки без почти никакви спирачки на колата. Прегряваха, и всеки път, когато се доближавах до някого, ги губех. Накрая останахме и без гуми. Много е разочароващо".

Поздрави за моя фаворит тук diesel4o!

--------------------

Абуто
АйДутин

#3103748 - 31.10.2013 04:51 [Re: Jores]

Аз имам още един фаворит... Грожан. Това момче ми харесва все повече и повече. Миналата година караше с греблото, обаче натрупа психика и ако не му бяха давали разни смешни наказания можеше и да има още някоя точка отгоре. Кими го перна на уволнение и си е накичил цялата стая само със снимки на ферари. Обаче Грожан няма стигане вече. Догодина с малките моторчета ще ги къса.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Абуто
АйДутин

#3108388 - 12.11.2013 04:01 [Re: Абуто]

Кими Райконен явно си тръгва по-рано от Лотус.
Дано завръщането му във Ферари бъде по-успешно от това на Шумахер.
Аз определено виждам изгряващата звезда на Грожан. Особенно след като вече не е номер 2 в отбора. Дано се оправдаят и слуховете за привличането на Хюлкенберг в Лотус. Това момче му трябва кола за да почне да мачка.

--------------------
λύκοι θα υπάρχουν
όσο θα υπάρχουν πρόβατα

Jores
Tester Independent

#3108422 - 12.11.2013 07:16 [Re: Абуто]

Цитат:

Кими Райконен явно си тръгва по-рано от Лотус.
Дано завръщането му във Ферари бъде по-успешно от това на Шумахер.
Аз определено виждам изгряващата звезда на Грожан. Особено след като вече не е номер 2 в отбора. Дано се оправдаят и слуховете за привличането на Хюлкенберг в Лотус. Това момче му трябва кола, за да почне да мачка.

Сред любимците ми в тоя най-високотехнологичен спорт двама са фаворитите ми - финландецът Кими Райконен и немецът Себастиян Фетел. На първо място Райконен, защото спортната му кариера е низ от препятствия пред таланта му на "докоснат от Бог". Което не бива да омаловажава възхищението пред блестящите успехи на Фетел. Фетел по характер и естественост ми напомня привидната фриволност и игривост у Моцарт, представен във филма на чешкия режисьор Милош Форман "Моцарт и Салиери".

П.П.: Грожан, Хюлкенберг тепърва имат шанс да се доказват, но с харизматичността си Кими (може би заради умението му да мълчи, заради сдържаността и чепатият му характер) единствен сред низ талантливи състезатели във Формула 1 напомня бразилския пилот Аертон Сена. Тоя ореол не откривам у Шумахер, независимо от седемте шампионски титли, не знам защо, нещо, което липсва и у Фетел, за съжаление. В крайна сметка, това е не само спорт, но преди всичко борба между характери.

--------------------

diesel4o
Бероец

#3108430 - 12.11.2013 07:42 [Re: Jores]

Малко кофти,че няма да го видим до края на сезона Бързо да се оправя и да мачка следващата година Топката е в Грожан, сега е момента да се докаже

--------------------
...

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3109114 - 14.11.2013 07:12 [Re: diesel4o]

Ковалайнен ще кара за Лотус в последните два старта от сезона в F1

Хейки Ковалайнен ще кара за екипа на Лотус в последните два старта от сезона във Формула 1 на мястото на Кими Райконен. Информацията бе оповестена от финландския телевизионен канал MTV3, както и от други медии. Очаква се до края на деня и официалното потвърждение от тима.
.....
Тимът от Енстън води преговори с Нико Хюлкенберг, като той дори бе във фабриката, за да му вземат мярка за седалка. Неизплащането заплатата на пилота е смятано за основанието, което щеше да му даде възможност да се справи с легалните трудности около контракта със Заубер. Миналата седмица обаче швейцарският тим покри всички забавени плащания, в това число и дължимото на Хюлкенберг.
.....

д.К.

--------------------

Спец
спартанец

Регистриран: 12.03.2004
От: Митовете
    #3112911 - 23.11.2013 11:34 [Re: Дон Кихот]

Дойде ред и за последното подреждане, пожелавам успех на всички претенденти за титлата в Нашата игра, игра, в която се развихри такава битка, пред която битката за титлата във Ф1 в този сезон беше като детска игра

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

#3113613 - 26.11.2013 13:01 [Re: Спец]

една интересна алтернативна класация за пилот на 2013 година

може да ви е интересна

д.К.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3113625 - 26.11.2013 13:29 [Re: Дон Кихот]

Цитат:

една интересна алтернативна класация за пилот на 2013 година

може да ви е интересна

д.К.

Пилот № 1 във Формула 1 през 2013 година

Кими Райконен - Lotus

Най-бързият в света неплатен шофьор през този сезон заради чисто финансови проблеми изостави Lotus след низ спиращи дъха представяния благодарение на зашеметяващата си спортна форма след завръщането си във Формула 1 през 2012 година. Той бе толкова впечатляващ на състезателното трасе, че върна старата слава и блясък на легендарен тим, изпаднал в забрава през последното десетилетие. Заради което пък собствениците на тима му отвърнаха "достойно"... според старата българска поговорка "Няма ненаказано добро на тоя свят".

Относно оня, който ще посочи Себастиян Фетел за фаворит в тая класация: не си спомням по-скучна от "ерата Шумахер". На път е обаче "безапелационният Фетел" да подобри и това "постижение". Немецът е симпатичен като спортист, но Формула 1 за стотици хиляди почитатели е преди всичко тръпка.

--------------------

Jores
Tester Independent

#3113907 - 27.11.2013 13:40 [Re: Jores]

Статия на Paul Weaver в The Guardian от 11 септември 2013

Кими Райконен се връща във Ferrari, бе потвърдено в сряда; да, не е точно това, което Фернандо Алонсо желае, и със сигурност от тима отпада Felipe Massa, но договорът с Райконен ще даде на Formula 1 тласък през 2014 г., когато разговорите вероятно ще са за намаляване числеността на екипа, за новия 1.6-литров двигател и пр.

Докато любителите на тоя спорт кършат ръце дали да е чистичък, скучен и предвидим, или вълнуващ и зависим от техническия екип, Райконен със самото си присъствие на пистата най-добре представя F1.

Финландецът е ловък, бърз, и ако пак е в стихията си по време на двугодишния договор с Ферари, ще създаде куп главоболия на Алонсо, както и нови хиляди почитатели на тима. Разочароващо сред водещите отбори е, че Фетел е доста по-добър от Марк Уебър в Red Bull, Алонсо бе класа над Маса, а Райконен - твърде опитен в сравнение с Грожан в Lotus. Райконен има и опит, и бързина, за да се опази капризният и самовлюбен Алонсо честен, и много е вероятно испанецът да играе подло в квалификациите.

В тима на Mercedes Хамилтън и Розберг досега изглеждаха най-силни при сдвояване на стартовата решетка, но дали ще е тъй и при новите правила?

Райконен може да създаде на Ferrari, всъщност – на цяла Италия, проблеми. Истината е, че не му пука точно какво става извън състезателното трасе, въпреки че от тима познават Ice Man още от 2007. Беше отпратен през 2009 г. заради бразилеца Massa, когото сега ще замести. "Щастлив съм да се върна на Маранело, където прекарах три много успешни години", каза Райконен. "Имам толкова спомени от времето във Ферари, първи и най-важен от които за мен е световната титла през 2007!"

Когато преди четири години Алонсо бе привлечен във Ферари, заменяйки Райконен, това бе описано като "най-кофтия вариант на добре пазена тайна във F1". Говореше се, че договорът му всъщност е подписан през юли предната година. За Райконен слуховете, че няма да се връща, продължиха и по време на последното му състезание в Монца, докато през уикенда стана ясно, че Ferrari водили дьлги преговори с Massa и неговите съветници, чието настояване да бъде оставен в екипа и следващата година постигнали обратен ефект.

Стана ясно и че Райконен е предпочетен пред Хюлкенберг, единственото правдоподобно обяснение за което е, че екипът на Ferrari силно желае именно Кими, въпреки че президентът Лука ди Монтедземоло бил против Кими да се върне. "Scuderia Ferrari обяви за споразумение с Райконен" (изявление в електронния сайт ferrari.com). "Финландецът ще е заедно с Алонсо водещ пилот следващите два сезона."

Едва ли би изненадало някого, ако тая връзка не приключи пак със сълзи. Lotus взе Райконен, когато Ferrari и McLaren с по-строгите си изисквания не бяха в състояние да го изкушат. Райконен винаги е постъпвал мъжки. Имаше слухове, че може да си тръгне от F1 тази година, точно както го направи през 2009-та. Няма да е кой знае каква изненада, ако зареже Ферари отново преди края на договора. Райконен осигури на екипа шампионската титла за 2007, когато новакът Хамилтън я заслужаваше, но бе изпреварен от съотборника си в McLaren Алонсо. От 52 състезания за Ферари Райконен спечели едва девет, докато Маса оглавяваше класацията. Лесно се забрави колко добър бе Massa преди години.

"Виждали ли сте Fernando? – реторично пита репортер на Гардиън. – Алонсо е адски недоволен от перспективата Кими да се присъедини към екипа?" И сър Джаки Стюарт – трикратен световен шампион във Ф1, спомена за вероятност от...”дестабилизиращи елементи".

Райконен обаче е в настроение: "Нямам търпение да карам за Ферари, да се видя с толкова хора, с които съм имал тесни връзки, както и да работя с Фернандо (хе-хе, да работи... с вечно хленчещата испанска примадона! – бел.м., Jores), когото смятам голяма работа, да воювам за успех, който екипът заслужава".

Трудно ли е на Алонсо, при спомени за отношенията му с Хамилтън в екипа на Макларън, да мрънка пред репортерска камера? Надява се да му е леко с Райконен ли? Вероятно не.

Вж. http://www.theguardian.com/sport/2013/sep/11/kimi-raikkonen-joins-ferrari

Превод: Jores

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  V.I.P, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11573

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.054 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.