ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Лара
Read only

Регистриран: 06.09.2003
Присъствието на бащата по време на раждане - за или против?
    #117396 - 16.09.2003 11:52

Когато забременях, изчетох и изгледах купища всякаква информация на тема "Раждане" и всичко около него. Много бях впечатлена от руските сайтове по темата. Даже се въодушевих да раждам във вода. За съжаление, условията в неандерталската ни страна, са толкова калпави, а добри, напредничави акушери-гинеколози се срещат толкова рядко, че се наложи да се откажа, тъй като не намерих подкрепа на желанията си. Гледаха ме като луда, когато им разказвах (показвах разпечатки) за това, как раждат хората по света вече. Е, с желанието си останах. Но двамата със съпруга ми решихме, че той ще присъства по време на раждането. И той много го искаше и всичко четяхме заедно, изкарахме даже една он-лайн школа за бъдещи майки и татковци. Ала и това не стана. Уж го бях договорила с гинеколога, който щеше да акушира, а когато дойде дългоочаквания момент, той не пусна съпруга ми вътре. Умрях от яд. Впоследствие, разбира се, защото в самия момент вече нямах време да се занимавам със странични неща. Какво мислите вие по въпроса? Бихте ли искали да присъства мъжа ви по време на раждането и защо?

--------------------
"Дипломатия - это искусство так наплевать кому-нибудь в душу, чтобы у того во рту остался легкий привкус лесных ягод."

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Калин72
Нерегистриран

Re: Присъствието на бащата по време на раждане - за или против?
    #117564 - 16.09.2003 16:30 [Re: Лара]

Първо, България изобщо не не "неадерталска" страна! Има страхотно специалисти, които са наистина хора. Имам доста надблюдения от лекарите в България и лекарите в САЩ. Е, тия тук имат наистина добра техника, болниците им приличат по-скоро на хотели 5 звезди, но....куца нещо...нещо витае във въздуха....не са толкова добри специалисти...
както и да е...аз присъствах на двете раждания на жена ми, и на една приятелка ( не съм многоженец, нито детето на приятелката е от мен, така се случи ;)Наистина си заслужава един баща да присъства на раждането на детето си:) Страхотно е! Не е за описване преживяването, трябва да си там.....Аз съм категорично "ЗА" да се позволи на бащата ако иска ,да присъства....

iv_y
любопитна
*

Регистриран: 17.12.2002
    #117765 - 17.09.2003 08:52 [Re: Лара]

Аз раждах в България и моят съпруг присъства на раждането.Да ти кажа винаги съм мислела че е малко смущаващо мъжът ти да вижда всичко това,но по време на самото раждане ми действаше страшно успокояващо че той е там и ако стане нещо ще е наясно със ситуацията и ще може да реагира.От друга страна нали знаеш че според мъжете ние преувеличаваме нещата около раждането,така че добре им се отразява да видят за какво точно става дума.Друг е въпросът че след като родих и педиатърът попита как е протекло раждането и дали детето веднага е проплакало аз казах "не",а мъжът ми-"да".Е,ако не беше присъствал нямаше да спорим.Така или иначе аз съм "за"-смятам че това подсилва и укрепва връзката между двамата.

Лара
Read only

#117836 - 17.09.2003 11:16 [Re: Калин72]

Завиждам ти от името на моя съпруг, че си успял да присъстваш. Не съм казала, че в България няма добри специалисти. Има, но се броят на пръсти. Говоря за масовото здравно обслужване. Говоря за това, че новаторството още не е повсеместно, както и доброто и качествено обслужване. Болницата, в която раждах, например, сякаш е направена за медицинския персонал, а не за пациентите. Чувстваш се там, като едно парче месо, а не като човек, камо ли личност. Унижението няма край. Да не говорим за похабените нерви. Не пожелавам на никого да попада в нея. А са ми споделяли хора от други градове, че това е повсеместното положение. Така че няма откъде да си направя друго впечатление и да си променя мнението. Сори.

--------------------
"Дипломатия - это искусство так наплевать кому-нибудь в душу, чтобы у того во рту остался легкий привкус лесных ягод."

Лара
Read only

#117849 - 17.09.2003 11:29 [Re: iv_y]

Сигурна съм, че и на моя съпруг щеше добре да се отрази, но... уви. Моят акушер-гинеколог се оправда с това, че в палатата имало и други родилки, които нямало да се съгласят да присъства чужд човек. Но това беше в предродилното, в палатата, където раждах, освен мен и мед. персонал нямаше никой. Така и не разбрах какво е имал предвид, пък и както казах, нямах вече време да изяснявам, а после стана късно.

--------------------

Glezlichka
глезличка

Регистриран: 07.07.2003
От: Другата България
    #118156 - 17.09.2003 23:24 [Re: Калин72]

Kaline, na kolko mesta se rajda vav voda v BG?
Kogato govorih s gineklologkata mi posledno ia pomolih da me osvedomi poveche po vaprosa, zashtoto i az tvardo sam reshila da rajdam vav voda. Ot literaturata, koiato sam izchela po vaprosa, i ot opita na moi bratovchedki v Germania, koito sa rajdali vav voda, za sebe si vzeh tova reshenie. No... se okaza, che v momenta v BG tova e neveroiaten luks, i nashite akusheri ne sa dostatchno podgotveni (ne kazvam izobshto, a tochno za tova). Ako niakoi ima info po vaprosa kade v BG se izvarshva takova rajdane, neka da go poblukuva.

--------------------
"The happiest people don't have the best of everything. They just make the best of everything."

Live simply. Love generously. Care deeply. Speak kindly.

V.I.P
куха лейка

Регистриран: 14.09.2003
    #118178 - 18.09.2003 03:29 [Re: Glezlichka]

Zdraveite
Az lichno sum protiv prisustvieto na muja po vreme na rajdaneto.Dva pati sum rajdala,edinia put v Bg,vtoria v Canada.Razlikata e kosmicheska.V otnoshenie kum pacienta,bolnici,samia proces na rajdaneto.V Bg imax udovolstvieto da polzvam uslugite na Sheinovo...unijenieto niamashe krai.Tretirat te kato parcal,meko kazano.Sestrite se otnasiaxa ujasno,poradi fakta,che biax v chastna staia.Kakvo tolkova im precheshe i do sega ne moga da si obiasnia.
V Canada kogato rajdax /predi mesec/ edna sestra sedeshe neotluchno do men i mi darjeshe rakata.Neprekusnato me okurajavashe i uspokoiavashe.Grijata za pacientkite e neopisuema.Za vsichko sa pomislili,spestili sa ti vsiakakav vid fizicheski i emocionalni neudobstva.
Majat mi e lakar.V Bg ne go dopusnaxa na samoto rajdane,samo do predrodilnoto.Az lichno predpochitax da go niama,zashtoto po vreme na rajdane jenite ne mojem da se kontrolirame zaradi upoikata.Stavat incidenti i gledkata ne e mnogo priatna Kartinkata e grozna obshto vzeto.
V Canada sushto predpochetox da go niama.Vsushnost toi sam popita dali da izlezne za da ne se pritesniavam.I dobre,che izlezna ot zalata
Ako beshe prisustval ...niamashe da moga da imam kontakt sled tova s nego.Neprekusnato shtiax da si mislia,che v momenta si me predstavia tam na stola i... Kofti

--------------------
Абе, писна ми вече... искам да се возя на Маруся!

Лара
Read only

#118259 - 18.09.2003 09:36 [Re: V.I.P]

Може би и ти имаш право да си против. Но аз мисля, че точно за това, че нито гледката, нито самият процес е не само неприятен и грозен, ами и мъчителен, точно за това трябва да имат представа мъжете през какво минаваме. Наистина, чувала съм и за такива случаи, когато мъжът, след като е присъствал на раждането на жена си, после получава някаква психическа травма. Ама много са нежни, тези наши половинки,а? Ако се повреждат психически само от гледката, какво ли щеше да стане, ако бяха минали през самия процес?!?!

--------------------

Лара
Read only

#118266 - 18.09.2003 09:41 [Re: Glezlichka]

Пожелавам ти да намериш такова място в Бг-то ни и най-вече специалист, който да се съгласи да рискува. Аз лично обиколих почти всички в моя град с това предложение, като бях готова даже да подпиша декларация, че рискът си остава за моя сметка. Е, никой не се престраши. Ако беше минало добре - да, но ако се случаше нещо с кариерата им в този град и въобще ще бъде свършено. При гадния навик на българските лекари да се плюят един друг...

--------------------

Лара
Read only

#118277 - 18.09.2003 09:52 [Re: Лара]

четох един руски сайт. Мисля че се казваше "Водно бебе" или нещо от рода. Там имаше статия за това, че практиката да се ражда в болница е възникнала по време на войните, когато в болниците постоянно са докарвали ранени и лекарите не са могли да се отделят от там та се е налагало и родилките да се настанят там, за да са под надзор. Обаче войни вече няма, а практиката си остана. Верно, че от една страна е удобно. В наличие е цялата необходима апаратура, в случай че се случи нещо непредвидено. Но когато родилката е здрава, няма никакви отклонения и лекарите не предвиждат някакъв проблем, не виждам защо раждането да не стане у дома. Обясняваха ми, че там не било стерилно. Ами да, не е. Но затова пък е пълно само с микроби, с които майката, а съответно и детето са свикнали. Докато стерилността на нашите болници ... reste a desirer. Под голям въпрос е, де. Ох, въз основа на всичко прочетено по време на бременността, мога да доказвам с часове правотата си, при това аргументирано, но след като не се справих с лекарската аудитория, за какво ли ми е сега. Просто си мисля, че ако все повече хора изискват тези неща (било то водно раждане, или раждане у дома, или добро обслужване и отношение или каквото и да било друго, различно от настоящото положение) все някой специалист ще се престраши да бъде пръв, да бъде оплют и разпънат на кръст, но така се започва всичко ново.

--------------------

Glezlichka
глезличка

#118620 - 18.09.2003 19:28 [Re: Лара]

Imenno za tova kazvam che v BG takova rajdane e nemislimo.
I az sam protiv majat mi da prisastva (za v badeshte), i az ne iskam da me gledsa kak se prasvam otdolu ili kak nejno shte me reznat, zashtoto si mislia, che tezi neshta shte povliiat seriozno na sexualnia jivot na dvoikata sled rajdaneto.
No tova sa hipotetichni misli, ne sam rajdala oshte, taka che vsichko predstoi...

--------------------
"The happiest people don't have the best of everything. They just make the best of everything."

iv_y
любопитна
*

#118640 - 18.09.2003 20:01 [Re: Glezlichka]

Мисля че грешите,но всеки има право на мнение,пък и мъже разни.Колкото до отношението към родилките у нас съм напълно съгласна-държат се с теб сякаш не раждаш а вършиш най-голямото престъпление на света.Аз имах проблеми с детето след раждането и майка ми като се обадила да пита как сме и казали че детето няма да го бъде...Мен ме нахокаха че не съм добра майка,а аз просто не знаех как да кърмя...нямаше кой да ми покаже.Беше кошмар,не знам как ще се навия втори път да раждам!

Калин72
Нерегистриран

#118657 - 18.09.2003 20:32 [Re: iv_y]

Тук, в САЩ, ни смая следния факт. Жена ми беше бременна с второто ни дете, и отиваме на контролен преглед. Докторката я преглежда и пита дали се храни добре. Тя казва, да, храня се нормално. Докторката обаче настоява, че не е нормално да е наддала само 5 килограма за цялата бременност, и ще убие детето си ако продължава така....Да, но жена ми има вече опит с това:) Вярно е, че всяка бременност е различна, но и първия път беше така, качи малко килограми, а се роди най-голямото бебе в болницата! То вярно, че тук бебетата са едни такива....малки и....абе има им нещо...
Та синовете сега са ми живи и здрави, на 2 и 4 години са, развиват се нормално и си заминават в петък за България, да се хранят пълноценно, да играят на воля и да ходят на детска градина:))
А това, дето мъжете щели да им се отще секс след като присъстват на раждането....ами....видях неприятни гледки, точно за каквото си мислите, но ни най-малко не ми се отщява да съм с жената ,която обичам:))

Glezlichka
глезличка

#118671 - 18.09.2003 21:13 [Re: Калин72]

Evala, Kaline
Samo me samniava, che vsichki maje sa takiva!!!
Da sa ti jivi i zdravichki dechizata

--------------------

Калин72
Нерегистриран

#118676 - 18.09.2003 21:28 [Re: Glezlichka]

Лошото е, че и мен ме съмнява
Мерси ти за пожеланията, дано!!!!
В събота "Чикаго бай найтс" ме зове

Glezlichka
глезличка

#118700 - 18.09.2003 22:33 [Re: Калин72]

Chudesno, shtom ima kinti.
Men ne zovat debelite knijki pone zasega
Ako se zarina mnogo nadalboko v tiah, posle da me otzovavate!

--------------------

V.I.P
куха лейка

#118702 - 18.09.2003 22:33 [Re: Калин72]

I ot mene evala na Kalin.
Znachi kakvo mi kaza maja mi otnosno prisustvieto mu po vreme na rajdaneto.Beshe ot sorta,che v praktikata si e izrajdal okolo 200 bebeta /ne e ginekolog/.Nagledal se e na rajdania,uslojnenia i tn.,tretiral pacientkite kato "sluchai",a az vse pak sum mu bila jena i gledal na men kato na neshto specialno.Iskal da si ostana "jena" v negovite ochi,a ne samo "maika na decata mu".
A za kurmeneto da ne govorim...I men me napravixa na 2 stotinki,che ne sam znaela kak da darja bebeto i kak da go kurmia "Do koga shteli da ni uchat,kakvi sme bili ligli"-citat.Doide edna debela sestra v kushti,zashtoto bebeto ne naddavalo.Ovurza me s bintove,butna mi niakva pelena v ustata,za da ne vikam i pochna da stiska...Izverg.Sestra mi ia izgoni.
V Canada se procedira po slednia nachin.Sled kato te izpishat ot bolnicata,edna sestra zvuni po telefona i organizira sreshta s maikata.Nosi kantar za teglene na bebeto,knijka,v koaito e napisano vsichko,koeto edna mlada maika triabva da znae,kremove,malki podaracheta za bebeto,pompa za cedene na mliakoto,koiato ia ostavia,ako imash nujda.Triabva pred neia da se nakurmi deteto,za da vidi kak se spravia maikata,kak suche bebeto.Pokazva nai-udobnite pozi za kurmene /ne biax i chuvala za takiva/,turpeliva,usmixnata i mila.Ostavi mi specialen krem za mazane na zurnata ,pompa za mliakoto i za vseki sluchai edno silikono zarno,za da ne se poluchat razraniavania pri kurmene /koeto pri men se sluchi/.
Sled 1 sedmica sestrata mi se obadi,za da me pita AZ kak sam,imam li nujda ot pomosht,imam li sledrodilna depresia,spia li dostatachno,kak se xrania i tn.
Edno takova otnoshenie moje da te izkara izvun ravnovesie i da te nakara da se razplachesh.
E da,pri tiax e rutina,obache pri nas v Bg ne e
Aabe,mani

--------------------

Glezlichka
глезличка

#118711 - 18.09.2003 22:41 [Re: V.I.P]

Sega kade ste v momenta? BG ili CA?
Ama tova si e normalnata procedura, zialata bremennost, rajdaneto i t.n., poaiavata na novia clhlen v semeinia jivot i voobshte PROMIANATA si e dosta stresirashta, i kogato se poiavi takova otnoshenie, kakvoto go opisvate v BG, jenata vmesto da poluchi razbirane i dobro otnoshenie, se natovarva dopalnitelno.
Navsiakade po debelite knijki za maikite se obrashta vnimanie na psihicheskoto im sastoianie, zashtoto zaedno s fizicheskoto i to e dosta vajno.
Silno se nadiavam badeshteto mi da e svarzano s USA i imenno tuk da rajdam dezata si , a ako ne tuk, po pone v niakoia darjava, v koito shte polucha adekvatno obslujvane i otnoshenie. Jelaia go na vsiaka jena!

--------------------

Калин72
Нерегистриран

#118712 - 18.09.2003 22:41 [Re: Glezlichka]

Цитат:

Chudesno, shtom ima kinti.
Men ne zovat debelite knijki pone zasega
Ako se zarina mnogo nadalboko v tiah, posle da me otzovavate!

Кинти никога няма, нали знаеш:))
Опитваме се да направим нещо в България, та затва си отиват...а и да си починем малко;)

Glezlichka
глезличка

#118717 - 18.09.2003 22:44 [Re: Калин72]

Kakto kazvashe edna poznata :
"Edni niamat pari za hliab, drugi za lukanka"
Ta i nashta taka

--------------------

V.I.P
куха лейка

#118789 - 19.09.2003 00:01 [Re: Glezlichka]

Ami,Fema,v momenta sam v Canada i rodix predi mesec,ta sa mi savsem presni vpechatleniata
Dano i Vie imate kasmet da rodite izvun Bg,no da otgledate decata si v BG.Az taka smiatam da napravia.Tuk se opitvat da napraviat ot sina mi edna ovca /s izvinenie/.Ujasno sa mu promili mozaka v uchilishte.A da ostavim nastrana,che nishto ne uchat,napravo sum potresena.

--------------------

Калин72
Нерегистриран

#118794 - 19.09.2003 00:09 [Re: V.I.P]

Цитат:

Ami,Fema,v momenta sam v Canada i rodix predi mesec,ta sa mi savsem presni vpechatleniata
Dano i Vie imate kasmet da rodite izvun Bg,no da otgledate decata si v BG.Az taka smiatam da napravia.Tuk se opitvat da napraviat ot sina mi edna ovca /s izvinenie/.Ujasno sa mu promili mozaka v uchilishte.A da ostavim nastrana,che nishto ne uchat,napravo sum potresena.

Абе изобщо не си глупаво момиче ти
Основното за което искам да се връщаме е точно това, децата тук се учат да бъдат материалисти......а аз не искам и да се хранят с химикали, хормони....абе....още малко остана, дет се вика;)

V.I.P
куха лейка

#118805 - 19.09.2003 02:02 [Re: Калин72]

Kaline,radvam se,che spodeliash mnenieto mi
Za sajalenie obache takiva kato nas sa riadkost.Po moe nabliudenie de.Ima tuk v Canada bulgari,koito niamat nishto protiv,che decata im ne znaiat da chetat i pishat na bulgarski.Shto da napuvame detenceto i da go oburkvame izlishno?Vuzxvaliavat sistemata na obuchenie daje.
Znachi,edna sluchka: s edna priatelka vzimame decata ot dakalo i te neshto se razligavaixa v kolata...priatelkata mi im kaza,che nakraia shte iziadat shamarite ,a sina i otgovori taka- ti samo posmei da me udarish,shte zvunna na socialnite slujbi i shte kaja,che me biesh vseki den i shte vidish togava...
A toia piklio e na 7godini i veche plashi maika si.Vmesto da gi uchat da chetat i pishat,v daskalo im iznasiat lekcii za pravata na deteto.Che i denonoshten telefon na soc. slujbite znaiat naizust!
Posle se chudiat zashto 65% ot naselenieto e negramotno.Emi eto zashto.
Abe nEmam dumi

--------------------

Лара
Read only

#118841 - 19.09.2003 08:46 [Re: V.I.P]

Направо се просълзих, като прочетох за това отношение към младите майки в Канада. Наистина така трябва да е. Аз когато родих, първо, ми взеха бебето, без въобще да ми го дадат да го подържа даже. добре че поне го видях и ми съобщиха, че е момиче! После ме закараха в стаята ми, при това никой не ми помогна нито да се кача на стола преди раждането, нито да сляза от него после. бебето не знаех къде е. Родих сутринта, към обяд вече ми писна от липсата на хора около мен и всякакви новини за детето ми, уж ме оставиха да си почина след раждането, но каква ти почивка, като не знаеш какво става и къде е детето ти. Станах и се затътрих из коридорите. стигнах до стаята където бебенцата тихо и мирно спяха и където една от сестрите ми се накара, че каква майка съм била, че досега не съм дошла да си накърмя детето. Ами такава! Новоизпечена и неопитна! Аз обаче я скастрих, хич не обичам да си оставям магарето в калта. После редът в това здравно заведение беше такъв. в определен час минаваха на визитация за майките, при което ти предварително трябваше да си сложиш детето в специална съседна стая даже ако то реве. Значи доктора ти говори нещо за теб, а ти се ослушваш като гърмян заек за детето си в съседната стая и не чуваш нищо освен неговия плач. После минаваше визитация за бебетата, на която нас, майките не ни допускаха. Нито ни позволяваха да гледаме как преобличат бебетата, как ги мият и така нататака. После идва една сестра и казва на всяка майка дали е започнало да наддава или е свалило детето й (те нали малко свалят след раждането бебетата). Изписаха ме на 4-тия ден, като предварително събраха всички майки на куп и ни изнесоха една три-минутна лекция, за това как да повиваваме, как да не повиваваме, как да кърмим, какво да правим с пъпчето, и за всичко за бебето. Който запомнил - запомнил. Направо откачих! И никой не ми каза за коликите, които ни подпукаха още същата вече след изписването и аз не знаех какво става и що се дере това дете толкова. Абе голям кошмар беше. Като ти пищи тази току що пръкнала се душица, сърцето ти се облива с кръв, нищо не чуваш и не виждаш и не можеш даже да мислиш. После си спомних, че бях чела за тия колики, ама след дъжд качулка. Много е важно да има един спокоен и опитен човек около теб в такива моменти. Завиждам на всички, които са го имали!

--------------------

Калин72
Нерегистриран

#119134 - 19.09.2003 20:19 [Re: Лара]

Виж, много зависи от болниците. Първото ни дете е родено в общинската болница на Чикаго, Cook County Hospital. Това е болница за бедни, но докторите са от светило нагоре, а защо ли е така? Ами защото....експериментират:))
Но също така и на нея не са и дали бебето в първите няколко часа след раждането, в стаята, ако може да се нарече стая преградено с паравани помещение, беше студено, аз лично бях там веднага след раждането и на следващия ден, питам, добре де, студено е, дайте одеяло поне...глас в пустиня:) Както и да е, преживяхме го....
Втория път беше много по-добре, но и раждането беше в една от най-скъпите и квалитетни като обслужване и персонал болници в града, Swedish Covenant Hospital.

V.I.P
куха лейка

#119170 - 19.09.2003 22:18 [Re: Калин72]

Lara,sachustvam ti dusha I smene beshe gore-dolu sushtoto v Bg.
Tuka v Canada bebeto stoi v staiata pri maikata,vsiako leglo e zakrito sas zavesi.Leglata sa super,vdigat se,svaliat se,tablichki za xrana,buton za sestrite...Kato rodish ti slagat edna grivna s imeto ti,na bebeto slagat nomer i imeto na maikata na rachichkata i kracheto+edna mashinka.Ako niakoi reshi da iznese bebeto ot etaja,mashinkata zadeistva alarmata.Niama 6-5.Nikoi ne moje da ti vzeme bebeto bez da se identificira s karta,ako imash samnenia neshto,vikash sestrata.Ima staia kadeto ostaviash bebeto,ako se kupesh neshto,zapishvash nomera,chasa pri edna sestra-muj i nikoi niama pravo da pipne bebeto za dokato te niama.Osven ako ne stane neshto,ne dai si boje.
Daje ima xladilnik,koito e samo za rodilkite Ako ti se xapva i piiva-zapoviadai.
Ne te puskat da izleznesh ot bolnicata,ako niamash specialno stolche za kola za bebeto.Pokazvat ti kak da go naglasish i xaide dovijdane.Na izprovodiak ti davat edna torba s pampersi,pelenki,shishenca /ako si poiskash de/.
Nai-mnogo me izradva,che niamashe seirdjii otvunka da ni chakat za pozdravlenia Mushnaxme se v kolata i chao
Aa i druga blaginka zabravix.V dva golemi magazina /mall/ kato me vidiaxa s bebenceto mi podarixa koshnici s podaraci za neia-bebeto
Shampoancheta,ligavnici,pampersi,biberoncheta,knijki i tn.Sega poluchavam vsiaka sedmica 3 pampersa po poshtata ot Huggies.E kak da ne ti stane drago

--------------------

friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #119224 - 20.09.2003 07:10 [Re: V.I.P]

Аз съм раждала в България и впечатленията са ми същите, описани по-горе. С голям интерес чета как е в Канада и САЩ. Прави ми впечатление, че жените в САЩ като родят и на другият ден са навън сред хората, вървят нормално, в България си спомням как всички вървяхме като патки в болницата, как трябваше да се пазим от настинки, а и бебета също и т.н. Искам да ви попитам какво се прави в Канада и САЩ та тези неудобства са избегнати, поне така ми се струва.
Иначе, по темата, моето мнение, че съпругът е желателно да присъства. Ако го разрешат в България, мисля, че никоя акушерка няма да си позволи грубости и безотговорност към родилката. Преди малко даваха от онези смешни видеоклипове, запис от едно раждане присъстваше не само съпругът, ами и малкият им син!

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

V.I.P
куха лейка

#119387 - 20.09.2003 21:57 [Re: friend]

Zdrasti,friend
Viarno e,che v Canada oshte na 2ria den izlizat s bebetata navunka.Predpolagam,che i v USA e sushtoto,no tova Kalin moje da kaje dali e taka.Spomniam si,che v Bg ne triabvashe da iznasiam bebeto 40dena navunka,zashtoto e malko i ne mu e izrabotena imunnozashtitnata sistema oshte.I az spazvax striktno pravilata.Nikakvi gosti,nikakvo pipane na bebeto,sterilna obstanovka i tn.V Canada ne e taka,kushtata ni se prevurna v xan-vlizat i izlizat,koeto e ujasno drazneshto.Gosti,priateli,sasedi...ujas prosto.Nakraia se prinudix da sloja edna tabelka na vrata "You are welcome after a month,friends." Svurshi rabota Canadcite ne se pritesniavat da ti idvat na gosti,kogato ne mojesh da gi priemesh,zasediavat se s chasove.Ama che kurmish,spi ti se...niama problemi.Iskat da darjat bebeto sled kato sa pushili,ne si miat racete daje predi da go vzemat.Ne vsichki sa takiva marliachi,no...
Mnogo xora iskaxa da prisustvat na moeto rajdane,kazvaxa mi che sam luda,che ne iskam sina mi da prisustva.Zashto triabva da izkriviavam psixikata na deteto i da go natovarvam emocionalno,vmesto da vidi edno chisto i uxaeshto na ubavo bratche ili sestriche? A niakoi deca sa tolkova chustvitelni,che edna takava gledka moje da se okaje travma za cial jivot.Ili da namraziat novorodenoto,zashtoto prichiniava bolka na mama.
Pri edna priatelka e imalo 14 dushi na rajdaneto.Tova seir li e?Niakoi daje se chustvat obideni,ako ne gi pokanish.Znachi ne gi smiatash za dobri priateli.Za men tova e izkriveno razbirane za priatelstvo.
A za kamera po vreme na rajdane daje ne mi se misli V moment,kogato si na-zle,muchish se kato greshen diavol,vsichko te boli,pod upoika si,govorish gluposti,cialata si potna i grozna ...da ti se zavre niakoi s kamera v liceto za da zapameti tezi momenti e ujasno spored men.Za dostoinstvoto imam predvid.Tova vaji za men,za drugi jeni moje da ne e taka
S edna duma,v Bg ne sme ludi,che ne izlizame navunka s novorodeni bebeta,che ne puskat vunshni lica v rodilnoto.A to i niama kak,v rodilnite zali ima po 3-4 stola za rajdane i kakvo bi stanalo,ako i chetirima sapruzi prisustvat navednuj?Nali triabva da bude sterilno vsichko?A ako niakoi ot tiax e bolen?Znachi e napulno vazmojno niakoie ot bebetata da se zarazi.V Canada vsiaka rodilka rajda v otdelna staia,a v Bg vsichki sme v edin kiup,kakto se kazva

--------------------

iv_y
любопитна
*

#119394 - 20.09.2003 22:39 [Re: V.I.P]

А колко струва едно раждане в Америка?

Калин72
Нерегистриран

#119489 - 21.09.2003 06:00 [Re: iv_y]

Цитат:

А колко струва едно раждане в Америка?

Според зависи:)
От без пари, до 10-15 000$
Зависи от болницата, от застраховката ти, от мнооого неща

Калин72
Нерегистриран

#119490 - 21.09.2003 06:21 [Re: V.I.P]

Да, и в САЩ е точно така, един ден след раждането и ако няма усложнения те изритват да си ходиш по живо, по здраво:))
Малееее, прозвуча ми все едно аз съм раждал, не жената:))))

Лара
Read only

#119570 - 21.09.2003 12:47 [Re: V.I.P]

Това, на което пък съвсем не знаех да се възмущавам ли или да се смея, беше, че преди да ни изпишат, трябваше да подпиша някаква тъпа хартийка, в която се казваше нещо от рода на това, че болницата ми дава бебето. Че то си е моето бебе. Кой им го е дал на тях, че да ми го дават на мен? Те да не би да подписаха нещо такова, като го родих и ми го взеха без да ме питат. Идиотщини колкото щеш. Ясно ми е, че се прави, за да не дойде после някоя да каже, че не си е получила бебето или нещо от рода, но пък те значи (персоналът на болницата) се застраховат от нас пациентите, а ние, горките, по никакъв начин не сме застраховани от тях.
Що се отнася до излизането преди да минат 40 дена - никой нищо не ми беше казал. Е, знаех, че контактът с външни хора трябва да се ограничи, но излизах през целия първи месец с количката на вън, защото бързах да подиша чист въздух в последния летен месец, че после за цяла зима щяхме да се затворим. А слънцето за едно новородено е много важен фактор.

--------------------

friend

**

#119689 - 21.09.2003 23:09 [Re: Лара]

40 дена не са излизали нашите баби... сега не е така! Преди 10 години ми казаха да излезем....мммм....не помня, но някаде 10-14 ден на разходка.

--------------------
Winners Are Driven

“A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

friend

**

#119693 - 21.09.2003 23:16 [Re: V.I.P]

Здравей!
Вие с Калин не сте ме разбрали добре. Аз живея в САЩ и знам, че жените излизат на другият ден след раждането. Въпросът ми беше какво правят тези доктори и сестри, че родилката ходи съвсем нормално, вдига чанти, кара кола, а бе все едно, че не е раждала вчера, че е така, дори когато ражда близнаци! Е това се чудя, кажете как става това!
Иначе, и аз предпочитам спокойствието, пред толкова много гости, ужас! Гости преди раждането и след поне 3 месеца, аз така мисля.

--------------------
Winners Are Driven

V.I.P
куха лейка

#119711 - 22.09.2003 00:25 [Re: friend]

Zdrasti,friend
Mai naistina ne sme te razbrali
Az sam edna ot tia, za koito govorish.Kato se vurnax ot bolnicata,pusnax vacuum-a,che imashe kosmi ot kucheto Na drugia den si biax ok,samo mi se speshe zverski.Inache nishto ne sa mi pravili v bolnicata Predpolagam,che zavisi ot organizma nai-veche burzoto vazstanoviavane.A i kato imash oshte edno xlape na glavata,a pomosht ot nikade ne idva...mobilizirash se i taka

--------------------

friend

**

#119731 - 22.09.2003 05:54 [Re: V.I.P]

То и аз родих в края на семестъра и 1 седмица след болницата бях на изпит, ама си е факт, че всички там вървяхме като патки и който може пъшкаше. Хм, все се чудя на това дано Калин издаде нещо по-специално от Чикаго .

--------------------
Winners Are Driven

Калин72
Нерегистриран

#119732 - 22.09.2003 06:11 [Re: friend]

В интерес на истината и жена ми ходеше като пате първите няколко дни...така че, явно си е до човека
Айде наздраве с една Warsteiner

V.I.P
куха лейка

#120032 - 22.09.2003 21:22 [Re: Калин72]

Az sam na Beck's.Nazdrave

--------------------

Калин72
Нерегистриран

#120048 - 22.09.2003 22:25 [Re: V.I.P]

Цитат:

Az sam na Beck's.Nazdrave

Е много рано нещо

V.I.P
куха лейка

#120148 - 23.09.2003 00:27 [Re: Калин72]

Ne druj na tia naeshta,obed e.Moje znachi

--------------------

Калин72
Нерегистриран

#120589 - 23.09.2003 18:12 [Re: V.I.P]

Цитат:

Ne druj na tia naeshta,obed e.Moje znachi

Не държа изобщо, но от ..... абе от куртоазия( абе има ли българска дума за тфа?) го казах;)
И пак наздраве;)

blondie
Нерегистриран

#214792 - 16.02.2004 19:33 [Re: friend]

Цитат:

Прави ми впечатление, че жените в САЩ като родят и на другият ден са навън сред хората, вървят нормално...

Ami w Germany moshesch da izbirasch izmeshdu 4 natschina na rashdane:
1. w bolniza i ostawasch za njakolko dni
2. ambulantno w bolniza - ako wsitschko e nared s teb i bebeto si otiwate sled njakolko tschasa w kaschti
3. w spezialni domowe, wodeni ot akuscherki, w domaschna atmosfera
4. w kaschti s akuscherka

Inatsche az sam ZA baschtata da prisastwa. Spodelenata bolka e po-leka i splotjawa

Анонимен
Нерегистриран

#236306 - 09.03.2004 21:57 [Re: blondie]

Rodih v Avstria. Estestveno mujut mi be6e do mene prez zjaloto vreme. Mislja, 4e ne bih mogla da si predstavja tova sabitie bez postojannoto prisastvie na nai-blizkija mi 4ovek. No tova ne e samo vupros na li4no re6enie, a i vupros na tova kakvo ti predlaga zdravnata sistema. Tuk ot samoto nachalo mujete sa izcjalo vavle4eni v tova kakvo stava v jenata i okolo neja. Ima kursove za partnjori (bezplatni), v koito se u4eha kak da masajirat jenata po vreme na rajdane, kak da i napomnjat da di6a i t.n. V kursa se komentiraha o6te i temite-kak 6te se promeni semeistvoto, kogato doide i tretija 4ovek, sledrodilnata depresija, kak se kurmi i t.n., taka che v kraina smetka mujete stavat kompetentni i neotlu4na 4ast ot goljamoto sabitie-rajdane! A po vuprosa za tova kakvo vijda muja po vreme na rajdaneto, iskam da vi kaja, 4e e malko obidno za nego ako go reducirame samo na nivoto na njakakva estetika..Moje bi v toja velik moment toi ne misli koe e "hubavo" i koe ne, a go vruhlitat drugi emocii i nepodozirani 4uvstva...Poznavam muje, koito sa plakali kato deca na rajdaneto na sobstvenite si deca! Ako pomislite ot taja gledna to4ka- sigurno e veliko da si svidetel na rajdaneto na jivota..!!!

pozdrav ot Vienna,
Iliana

anaely
самата аз!!!!!!

Регистриран: 08.02.2004
От: Пловдив
    #237503 - 10.03.2004 23:18 [Re: Анонимен]

Постингът ми не е насочен специално към теб, просто ти си последната.
Направо като ви слушам се изумявам, особено за Канада. Баси, тук е такава свинщина и обстановка и обслужване. Когато раждах първия път имаше едно момиче в стаята и като раждала въпреки клизмата се изпуснала /знаете че това се случва често и е нормално/, а докторката ще ме извините сега за езика който ще използвам, но бях толкова възмутена и казала "Айде ма една кофа лайна изсра , едно дете не можеш да родиш". Вие представяте ли си го това нещо, направо не мога чак да коментирам след него нищо друго.

А доколкото за вървенето като патета, на визитацията сутрин, десет минути преди това трябваше вече да сме без гащи, за да не бавим лекарите, които минават да ни прегледат, а като ходихме на промивки, пак поради същата причина трябваше да сме без гащи и си представете как вървим в коридо с превръзки, държейки ги с ръка.

Гадна неуредена държава

--------------------
Turn the lights down low
Take it off, Let me show
My love for you
Insatiable, Turn me on
Never stop
Wanna taste every drop, My love for you
Insatiablе
----------------------

Dona Emona
нетърпелива

Регистриран: 10.03.2004
От: Виена
    #237547 - 11.03.2004 00:15 [Re: anaely]

Ole, nastruhva mi kosuma kato te 4eta...! Napravo ne iskam da mislja kakvo ujasno unijenie trjabva da izjivejat jenite v bg samo za6toto sa se re6ili da rodjat dete! Ujas! A tuka maikite i tehnite bebta sa centur na vnimanieto. Naistina na praktika funkcionira pogovorkata, 4e klienta e car i vinagi ima pravo. Pri tova ni6to ne se pla6ta, nali si pla6ta6 zdravnata zastrahovka! Edin den sestrata iska6e da mi pokaje kak se kupe bebeto, no az i kazah, che iskam da po4akame dokato doide muja mi (za da vidi i toi kak se pravi). Tja samo se usmihna i mi kaza da i zvanna kato doide toi..! Prosto se 4uvstva6 uvajavana i vladetelka na polojenieto, a personala e tam samo za da ti ulesni jivota!

--------------------
Каждому, каждому
в лучшее верится,
катится катится
голубой вагон..

anaely
самата аз!!!!!!

#237740 - 11.03.2004 09:47 [Re: Dona Emona]

Мога с часове да разказвам случки и случичи унижаващи жени родилки в отделенията. Просто е нелепо, отиваш да извършиш едва ли не най-святото нещо, а насреща получаваш отношение, лекари и акушерки, които могат да те откажат да раждаш втори път.
Разбира се има й изключения.
Да не говорим, че трябваше от прозореца на четвъртия етаж в коридора да обяснявам колко ми се е прибрала матката, защото си третиран като затворни и не можеш да размениш една дума нормално с близките си /за да бъдело стерилно - ха/, а през това време в родилното имаше работници с мизерни дрехи, които му правиха уж ремонт и бяха в стаята на бебето на отворен прозорец през един студен април, с една стълба, която беше самата стерилност и къртеха стената.

Мръсни нещастници

--------------------
Turn the lights down low
Take it off, Let me show
My love for you
Insatiable, Turn me on
Never stop
Insatiablе
----------------------

Dona Emona
нетърпелива

#237929 - 11.03.2004 12:23 [Re: anaely]

Njamam kakvo da kaja!!! Mislja, che kakvoto i da kaja veche 6te zvu4i tupo...!!! A tuk puk maika mi vleze pri mene o6te v sledrodilnata, mujut mi estestveno si be6e pri mene prez zjaloto vreme..Edna usmihnata aku6erka ja popita dali iska da vidi kude sam rodila i ja zavede do stai4kata s vanata, (rodih vav voda)za da vidi kude se e pojavil vnukut i na bjal svjat. Milata mi maika be6e napulno 6a6nata i samo cuka6e s ezik...) Vse se pritesnjava6e njakoi lekar ili sestra v ne dobro nastroenie da ne ja izgonjat ili da i se skarat za6to e tam?! A te vmesto tova usmihnato ja pozdravjavali po koridorite..
Suvsem da ne govorim, che v bjufeta se hraneha ne samo maikite, a i tatkovcite, i babite i drugite deca na semeistvoto...i vuob6te koito v momenta e gladen! Imam v predvid estestveno bezplatno! I nas ni pitaha vseki den kakvo bihme iskali da hapnem za objad-mojehme da si izberem mejdu 3 ne6ta. Plodove i 4ajove ima6e v izobilie-nali e vajno za mladite maiki! A sutrin se vklju4va6e uredbata i edin mil glas kazva6e "Mili maiki, zakuskata e servirana! Zapovjadaite v bjufeta!"

--------------------
Каждому, каждому
в лучшее верится,
катится катится
голубой вагон..

AIIA
рибка

Регистриран: 17.01.2004
От: София
    #237938 - 11.03.2004 12:31 [Re: anaely]

Това е потресаващо.Като чета ми настръхва косата.
Като знам ,че наближава този момент и ми става лошо.
Ако ми се случи нещо подобно ще вдигна врява до небето ,не може някой да те унижава по какъвто и да е начин.
Имам страхотна докторка и се надявам ,че подобно нещо няма да се случи ,но ми е болно за всичко ,което чета

anaely
самата аз!!!!!!

#237943 - 11.03.2004 12:34 [Re: Dona Emona]

Колкото ти няма какво да кажеш, толкова и аз нямам, тези неща направо ми звучат нереално. Аз като отивах да раждам първия път, съм нагласила един сак, и то не защото много ми се мъкни а защото в него трябваше да има неща като: пластмасово празно шише , с което да се подмивам /представяш ли си/, памперси, сапуни за бебето, памук за него, спирт, и моите си принадлежности като: тоалетна хартия /защото там няма такава/, помпа за кърмата, ношници , чаша и такива неща, все които ми трябват, нищо излишно. А едната санитарка, която ми носи багажа от единия на другия етаж ми вика: "Ти да не си тръгнала на екскурзия, че си помъкнала толкова багаж".
А сега като раждах /преди година де/, ме сложиха в една стая след като родих, със система на ръката, трябваше да стоя без гащи, но с превръзка /ако си наясно как се изпълнява това/, и понеже нямаше кой да ми помага, се налагаше да ходя по следния начин в тоалетната /което се случи около двайсет пъти нея нощ заради системите/. Ставам , с ръката в която ми е забита системата си дръшам превръзката през ношницата, защото нямам бикини, а с другата ръка си дръшам самата система над главата за да не се върне кръв в абоката и да не се запуши. А самото ходене в тоалетната беше ужасно, защото си захапвах системата със зъби, с другата ръка си дигах нощницата, и честно казано другите процедури не си спомням как ги правех само с две ръце. Това е нивото на нашето обслужване.

--------------------
Turn the lights down low
Take it off, Let me show
My love for you
Insatiable, Turn me on
Never stop
Insatiablе
----------------------

AIIA
рибка

#237950 - 11.03.2004 12:39 [Re: Dona Emona]

Това никога не може да се случи в България.
Не знам ,колко време ни е нужно да се случи всичко това , а е толкова "просто"
жалко за това ,което ни заобикаля.Може и да има подобно обслужване ,но в някоя часна клиника , не и в държавните болници.........
В КОЙ ВЕК ЖИВЕЕМ

AIIA
рибка

#237955 - 11.03.2004 12:46 [Re: anaely]

Имам чувството ,че разказваш филм на ужасите.
Всичко е повече от ужасно......
НЯМАМ ДУМИ!

anaely
самата аз!!!!!!

#237985 - 11.03.2004 13:08 [Re: AIIA]

Виж, не всичко е толкова лошо, има и приятни моменти, но е факт, че когато се сещаш за това изплува само негативните. При второто раждане бях с много връзки, трябва да ти кажа, че от там имам само положителни емоции.
При първото ми раждане например имаше един лекар, който ми каза, че ще трябва да си съблека потника който е под нощницата за да не се изпотявам като почна да раждам и аз тогава бях много уплашена, нямаше нито един познат, и казах - добре. А той отговори, ще отида в родилна зала, докато се преоблечеш за да не те притеснявам. Бях удивена. Гадното е, че се грижат за теб и са внимателни само когато имаш здрави връзки или плащаш здраво. Аз съм опитала и от двете неща, разликата е космическа. Но защо трябва да е така. Нали целта е всички да се чувствам добре и комфортно. Баси това е най-великия момент в живота ти, а си подложен на супер унижения и мизерстване.
Пак казвам, че винаги има лекари изключения, които се държат еднакво мило с всички.
Като раждах първия път имаше едно момиче зад мен много викаше, направо се попиля да се хвърля от болка и все викаше: "Майко, майко, помогни ми", разни ей такива неща, то в болката човек много не може да се контролира. А отговора на акушерките беше: "Млъкни, защото като се чукаше, не викаше майка си нали?"
А относно карането от твоя страна, да, и аз се разправях с тях и се карах, но това като има някой зад теб, иначе ще ти разплачат майката ако се заядеш, ти си в ръцете им, правят се толкова процедури и толкова болка може да ти се причини, умишлено, ако много се отпуснеш в нагробяването. Така че в такива моменти може би трябва да се замълчи, противно и на моите разбирания, но е факт

--------------------
Turn the lights down low
Take it off, Let me show
My love for you
Insatiable, Turn me on
Never stop
Insatiablе
----------------------

AIIA
рибка

#238097 - 11.03.2004 13:59 [Re: anaely]

И е с връзки и с пари,но не е там работата.Не всеки може да си позволи този "лукс",всички сме равни дали с пари или без ,това ме наранява....всеки си спасява кожата ,кой както може
Много е обидно всичко това,негативните емоции остават за цял живот в така важния ,жадуван и скъп момент за всяка майка.
Не може някаква си недоклатена акушерка да се държи, по такъв начин просто е недопустимо.........
Има и други по-дръстични методи на саморазправа ........уронване на престижа, по-най- публичен начин
Затова сме така ,защото всеки стиска зъби и си казва един път да свърши всичко и да се прибера .........

Редактирано от AIIA (11.03.2004 14:00)

Dona Emona
нетърпелива

#238106 - 11.03.2004 14:07 [Re: AIIA]

Ne mislja za sajalenie, 4e se slu4va i v 4asnite bolnici. Sigurno ste 4eli foruma "za6to da ne hodite v SV. Lazar"! Tova pokazva, 4e parite vuob6te ne igrajat nikakva rolja-tjah prosto ti gi vzimat! Boje...!! Kakvo stana s tija hora? Za6to taka?

--------------------
Каждому, каждому
в лучшее верится,
катится катится
голубой вагон..

Dona Emona
нетърпелива

#238117 - 11.03.2004 14:22 [Re: anaely]

Boje! Ti si napravo enziklopedia na ujasite! Izvinjavai, seguvam se! 6te padna! No az vse pak ne mislja, che tova e vupros na pari..ne6to se e s4upilo napopravimo v horata..! Po vreme na bremenostta mi mi popadna edna bg kniga ot njakakuv si Prof. Ginekolog..imeto ne si spomnjam. Na edno mjasto toi kazva6e po vuprosa za tova dali rajda6tata vika ili ne dokato rajda "vie si precenete kolko da piskate..!!!"
Sega az kazvam BASI....I tova napisano ot profesor-ginekolog!!! Koito trjabva da e i malko psiholog vse pak...!! V tozi moment, kogato edinstvenoto, koeto ne moje6 da pravi6 e da precenjava6!! V tozi moment kogato nai-dobroto e da pusne6 vsi4ko navun..po vsjakakuv na4in!!
V kursovete tuka ni u4eha i da vikame kato idva kontrakcijata! Oba4e nie estestveno se pritesnjavahme..osobeno tija, koito rajdahme za purvi put. Oba4e na rajdaneto..ela da vidi6! Imam 4uvstvoto, 4e si izvikah vsi4kite djavoli otvutre! Deistva pre4istva6to! Mamka mu, da stane6 maika e veliko...

--------------------
Каждому, каждому
в лучшее верится,
катится катится
голубой вагон..

Dona Emona
нетърпелива

#238136 - 11.03.2004 14:51 [Re: AIIA]

Stiskam ti palci da ne prejivee6 tova, koeto drugi sa prejiveli! Jelaja ti rajdane s dostoinstvo!

--------------------
Каждому, каждому
в лучшее верится,
катится катится
голубой вагон..

anaely
самата аз!!!!!!

#238203 - 11.03.2004 16:14 [Re: AIIA]

Аз съм напълно съгласна с теб за парите, затова й казах, че не всеки може да си го позволи, а всеки заслужава добро отношение.
А доколкото до разправата с акушерки и гинеколози трябва да ти кажа че имах една приятелка, която поради причини /неподходящи да обсъждам, като се има впредвид, че си бременна и други които четат тук/ реши да съди докторите, направиха я мека глава, така се поддържат кучетата, едва ли не я изкара луда, че тя се е отнесала немърливо към бременността и т.н.
На този етап на който ни е държавата, единствения начин е саморазправа и да плащаш и получаваш каквото искаш /което пак не е гаранция/. А до саморазправата какво? хващаш доктора или акушерката, счупваш й главата и това ще реши нещо ли? За съжаление сме на такова дередже.
Кажи какво според теб може да се направи?
Как да постъпи човек, ако му се случи такова нещо, айде ако е лекар пак по-лесно, ще му подрониш авторитета някак си, ами ако са тъпи санитарки или акушерки, а главно те се занимават с родилките, докторите идват на финала...

--------------------
Turn the lights down low
Take it off, Let me show
My love for you
Insatiable, Turn me on
Never stop
Insatiablе
----------------------

AIIA
рибка

#238208 - 11.03.2004 16:18 [Re: Dona Emona]

Ще разкажа след няколко месеца. Дано всичко бъде нормално.

AIIA
рибка

#238214 - 11.03.2004 16:24 [Re: anaely]

Не може вечно да мълчим и да ни тъпчат. Как с какво, не говоря за бой, а за помощ пр. от медийте...
Не вярвам ,че ще ми се наложи ,но говоря по принцип
Все някога всичко това трябва да се промени

Анонимен
Нерегистриран

#238389 - 11.03.2004 19:27 [Re: AIIA]

Добре бе хора седим, пишем, оплакваме се. В малките градове и да подрониш авторитет каква полза.
Не пишем оплаквания , а ако за един лекар пет жени напишат писмено оплакаване не могат да се затворят очите, нали?
Да не говорим, че е подсъдно дори само да те обидят. В хартата за прават на човека се казва, че всеки човек има право на достойнство. Знам, че звучи нереално 5 дни след раждането да се занимаваш с такива неща ама лошите лекари това използват. знаят, че както и да се държат природата ще си свърши работата -като си видиш хлапето забравяш всичко.
Мисля си защо не се направи кампания по въпроса?
Някое НПО, което се занимава с равенството, или тормоз на жени. защото това е точно такова. Има толкова жени, които наистина не искат второ само заради такива простотии.
Аз съм навита да направя нещо такова, но е нужна подкрепа. Защтото някои жени /според мен това патология някаква/ намират криворазбрана гордост в това!
Моята приятелка й направиха 7 шева без упойка. хайде на вътрешните не се слага упойка но при епизиотомията се слага.Дори когато си прави и тя казва ами цяло раждане си издържал някакви си шевове ли. естествено ,че може то може и крак да ти отрежат без упойка не е там въпросът. това е отношение.Аз като си водих кучето на ветеринар му слагаше упойка за елементарни неща да не говорим как го успокояваше Щях да се разрева и бях готова тоя пич да ми стане личен лекарХаХА
Та да се върна на въпроса.Трябва не само тук да говорим а да напрвим нещо, но жените се притесняват да говорят за това в публичното пространство.
Според нещата опират и до социална отговорност - добре ти ще си платиш или с връзки и си ок а другите.Не живеем само за себе си?
Децатат ни в такъв свят ли искаме да живеят?
Някои пишат във форума: аз се надявам да нераждам тук, в БГ и т.н.а други на които повече не им предстои предпочитат да забравят.
Съвсем конкретно говоря ако трябва ще търся парички от фондация някаква. Приемам и идеи.
Е?

ауринко
Нерегистриран

#238391 - 11.03.2004 19:30 [Re: Анонимен]

горното е мое извинявам се че анонимно.

АНИА
Нерегистриран

#238397 - 11.03.2004 19:38 [Re: ауринко]

ве4е се дорегистрирах: )

Oli*
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
    #239099 - 12.03.2004 13:38 [Re: АНИА]

Намерих подобна дискусия по този въпрос в един руски форум. За всички проявили интерес - ето тук!

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

Oli*
ангажирана

Регистриран: 05.08.2003
    #239129 - 12.03.2004 14:15 [Re: Oli*]

Хубаво е бащата да присъства по време на раждането. Отделен е въпросът, че в БГ излиза, че е невъзможно. По всички разкази личи, че тук сама жената не може да роди човешки, пък камо ли да се искат "екстри" като присъствието на бащата по време на раждането.
Има много противоречиви мнения по този въпрос: някои мъже държат да присъстват, а след това моментално да се включат в процедурите по миенете, повиването и т.н. Други с присъствието си помагат на родилката, но в повечето случаи изглеждат по-уморени и от нея Но има и такива случаи, в които мъжете след това заявяват:" Ами след това, което видях не ми се прави секс с нея".
Всичко е строго индивидуално и зависи от характера на мъжа. Ако е някой слабохарактерен по-добре да остане отвън Самата мисъл бащата да присъства е невероятна: той не само ще бъде подкрепа и утеха на измъчената жена, но и ще се изгради една по-специфична връзка между него и детето.
Мнението ми е, че е най-добре бащите сами да решат. Няма смисъл да се насилват и прочие. Ако настояват-тогава нека да присъстват.

--------------------
"Животът е огледало - усмихни му се, за да ти се усмихне и той!"

Dona Emona
нетърпелива

#242345 - 16.03.2004 13:21 [Re: Анонимен]

A бе и аз съм си мислела-защо не вземат няколко жени да заведат едно дело за нанесени морални вреди-някъде в Хага или Страстбург! Ще спе4елят със сигурност, ще гръмне пресата, ония мизерници ще бъдат уволнени и т.н. Но да ти кажа това ми се струва невъзможно! Щото като отиваш да раждаш не мислиш, 4е ще те направят некви мръсни санитарки и сестри на парцал, а мислиш за най-скъпото ти-да родиш здраво дете и ти да си добре. А за едно дело трябват доказателства. Не можеш да се опашеш от главата до петите с микрофони и видеокамери, за да покажеш после в съда на какво са те правили. Това би могъл да го направи един татко, но като се има в предвид, 4е той по4ти никога не е там, ония могат да си правят с нещастната родилка каквото си искат. Щото и без микрофони, ако бащата е там и им скръцне със зъби може и да се усмирят малко.
И въпреки това не би трябвало да е на4ина! Има нещо вярно в това, 4е един като се разроптае, ще го направят и други и нещо може да се промени. Но аз 4есно казано не вярвам-защото липсва контрола отгоре!! Ина4е ще се превьрне в ли4на борба, а тия от които наистина зависи нещо да се промени пак ще си клатят краката...
И като казвам контрол отгоре имам нещо съвсем конкретно в предвид! Като ме изписваха от клиниката (едно е 4е трябваше да вземем у4астие в един последен разговор, в който да ни дадат последни наставления и съвети за вкъщи и ние ако имаме някакъв проблем или страхове да ги споделим), но и забележи-Помолиха ни да попълним един въпросник за това как сме били обслужвани в клиниката, дали сме доволни от сестрите и лекарите и то във всяко едно отделение-предродилно, родилно, детска стая, дали сме доволни от храната и т.н. и т.н. ве4е не се и сещам какви бяха въпросите, но беше бая дълги4ък тоя въпросник. И съм сигурна, 4е тия въпросници и някои ги 4ете! И 4е не6то се променя ако някои не е доволен!
А аз говоря естествено за държавна клиника! Не6то като "Май4ин дом..."

--------------------
Каждому, каждому
в лучшее верится,
катится катится
голубой вагон..

Редактирано от Dona Emona (16.03.2004 13:22)

Don Emon
безобразен

Регистриран: 09.03.2004
    #243921 - 17.03.2004 21:59 [Re: Лара]

Ей, досега прочетох само едно мъжко мнение!
Искам само да кажа, че да присъствам на раждането на сина си е най-незабравимото нещо,
но не ме карайте да описвам чувството!
Чувал бях, че повечето мъже плачели, аз не направих изключение...
Дори прерязах пъпната му връв, не бях си представял, че е толкова жилава!
Мога само един съвет да дам на бъдещите бащи: не бъдете като нашите бащи!

Rust In Peace
Banned
**

Регистриран: 18.03.2004
    #250274 - 24.03.2004 10:18 [Re: Лара]

Четох женските мнения. За съжаление и аз съм си патил от нашите доктори - третират те като парче месо. Раждането на дете е много важен момент, тогава жената е особено чувствителна и уязвима. Определено бих искал тогава да съм близо до моята, за да и дам нужната подкрепа, а и искам да видя, коя ще е тая акушерка или лекар, дето ще се държи гадно, когато съм наблизо. Определено съм привърженик на раждането в къщи - условията в болниците са отвратителни. Жената ще е много по-спокойна, ако в такъв момент е в позната и удобна обстановка, сред хора на които има доверие. А и няма нищо грозно в гледката - жената, която дава живот на детето ти не може да е грозна в мъжките очи.
ПоЗдрави на всички настоящи и бъдещи майки. Бъдете здрави и вие и децата ви.

--------------------
Рибата се вмирисва откъм главата, форумите откъм администрацията.
А, МММитов - мммайната ти, можеш да го приемеш съвсем лично и да ме баннеш
Satyr - толкова много мнения, толкова малко мисъл.

carinia
търсеща

Регистриран: 25.05.2004
От: Испания,Аликанте
    #314899 - 26.05.2004 13:37 [Re: Лара] Прикрепен файл (153 тегления)

привет и от мен,твърдо съм за присъствието на мъжа гледката няма да е грозна,както си мислят някой ,напротив нека да видят през какво минаваме ние жените
И на мене ми предстой раждане и моя съпруг изяви желание ,когато дойде момента да е до мене,да присъства на раждането,казах му,ако не иска да не го прави ,но той категорично отказа като ми каза/трябва да съм до теб в този труден за теб момент да ти давам подкрепа/е хубаво щом иска нека присъства ,защото зная ,че ще е много вълнуващ момент и за двама ни поздрави от Испания

zvezdichka
с надежда

Регистриран: 11.04.2004
От: все още в BG
    #314969 - 26.05.2004 14:19 [Re: carinia]

Да - за присъствие на тати,но откъм главата на родилката.Не мисля / след две раждания по естествен път/че има нещо за гледане което да е красиво и то от гледна точка на мъжа.Да - емоционално е много силен момент и мъжът трябва да е там,но не подлагайте мъжете си на това да гледат самото раждане/не са такива смелчаци /.Успех!

carinia
търсеща

#315009 - 26.05.2004 14:40 [Re: zvezdichka] Прикрепен файл (135 тегления)

е мила той сам изяви желание щом иска нека да присъства ,зная,че няма да е кой знае каква красива гледка.....но той избира

B_B
Нерегистриран

#315068 - 26.05.2004 15:21 [Re: Лара]

И нашия татко иска да присъства, но за съжаление в болницата, в която ще раждам не позволяват това при секцио. При нормално раждане-може срещу такса от 200 лева. Но доколкото знам в "Свети лазар" е разрешено дори при секцио. Таткото седи при главата на мама и не се вижда нищо от паравана. Но........няма начин!

Panika
Нерегистриран

А как е в "св. Лазар"?
    #425157 - 31.08.2004 15:31 [Re: B_B]

Там условията човешки ли са? А като цени? Дайте малко инфо. Мерси предварително!

Aelita
новак

Регистриран: 19.05.2004
От: Sofia
Re: А как е в "св. Лазар"?
    #426939 - 01.09.2004 19:42 [Re: Panika]

Цитат:

Там условията човешки ли са? А като цени? Дайте малко инфо. Мерси предварително!

Мисля, че и друг път тук е ставало дума за "Св. Лазар". Потърси в архивите.

Аз имах контакт с тях точно преди 2 години, когато ми се случи спонтанен аборт във втория месец. Те ми направиха кюртаж, справиха се доста добре. Цената беше 500 лв, ако не се лъжа. Това, което ме подразни (и даже ме поизплаши, понеже не бях сигурна дали не е опасно), е че след кюртажа ми направиха абсолютно излишна инжекция Immunoglobulin AntiD (на цена 150 лв!), макар че имам положителен резус фактор, както лесно можеше да разберат, ако бяха погледнали кръвните изследвания, които те самите ми направиха няколко часа преди това. За съжаление аз самата не си знаех резус-фактора до този момент.

На мен лично такава грешка ми се видя доста непрофесионална и не посмях да ида и да родя там.
Иначе съм чувала, че са добре оборудвани технически... но... как да се изразя - малко са... алчни... Аз самата предпочитам да си платя, за да получа възможно най-доброто обслужване в тази сфера, но не и да гледам как ме правят на глупачка, само за да ми измъкнат още пари... а усещането ми след онази инжекция беше точно такова...

ЕМА
Нерегистриран

До всички
    #431256 - 05.09.2004 16:41 [Re: Aelita]

Изчетох всички мнения. Потресена съм. Чувството ми за безпомощност е неописуемо. Унижена, наскърбена, разстроена.
Още не съм раждала.
Мисля, че трудно бих могла да го преживея без любимия до мен.

Aelita
новак

Регистриран: 19.05.2004
Re: До всички
    #431509 - 05.09.2004 23:37 [Re: ЕМА]

Цитат:

Изчетох всички мнения. Потресена съм. Чувството ми за безпомощност е неописуемо. Унижена, наскърбена, разстроена.
Още не съм раждала.

Не се плаши! Родих в Окръжна болница преди 2 месеца и половина и само няколко дни след раждането осъзнах, че съм готова да родя още веднъж... там...

White flower
beauty

Регистриран: 24.05.2004
    #432664 - 07.09.2004 10:40 [Re: ЕМА]

Не е нужно таткото да е до теб в този момент. Достатъчно е да намерите добър лекар,на когото да се довериш.Мисля, че не всички мъже добре биха понесли да присъстват на едно раждане. Добър лекар и твоето участие по време на раждането са достатъчни мисля.

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #432679 - 07.09.2004 10:53 [Re: White flower]

и аз така мисля.
Да не стане... вместо само за раждането да се наложи да мислиш и за таткото...

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

White flower
beauty

#432698 - 07.09.2004 11:15 [Re: tender™]

Ами има го този момент наистина.Просто той с нищо не може да помогне, а и присъствието му там по-скоро би разконцентрирало родилката. Не знам.
Трудно ми е да си представя как бащата ще започне да подкрепя жената. По-скоро би му прилошало и него ще трябва да свестяват.

tender™Модератор
барман

#432733 - 07.09.2004 11:43 [Re: White flower]

Аз чаках на двора в Шейново, когато се роди първата ми дъщеря.
Чух я , когато изплака - прозорецът на родилното беше отворен.
След 5 мин ми потърдиха официално по телефона.
Не знам как бих се чувствалр ако бях вътре - надали щях да съм от полза на жена ми, а и не съм сигурен, че съм готов да издържа гледката, особено ако има повечко кръв - нямам нужният опит и е по-вероятно да преча, отколкото да помогна с нещо.

--------------------

White flower
beauty

#432761 - 07.09.2004 12:15 [Re: tender™]

О, значи все пак почти си присъствал на раждането.
Хубави спомени.
Аз не виждам смисъл от присъствие на бащата там.Той е много нужен после, след изписването, когато започне отглеждането на бебока, да помага на майката.
Но сега може би все по-често присъстват бащи. Те ще разказват след това, как им е било.

Редактирано от White flower (07.09.2004 12:16)

tender™Модератор
барман

#432818 - 07.09.2004 13:08 [Re: White flower]

Ако помнят нещо и ако не припаднат
Не знам как би се чувствала една родилка, ако я снимат с камера по време на раждането.

--------------------

White flower
beauty

#432834 - 07.09.2004 13:33 [Re: tender™]

Аз не бих се чувствала комфортно.Хич даже.

ava3

Регистриран: 21.06.2004
От: Toronto, ON
    #438582 - 11.09.2004 17:18 [Re: White flower]

Докато не го преживееш не знаесх дали искасх тои да е там, и тои не знае. Kamera,фотоапарат, казах не. Мъжа ми направо не искаше. Каза-мъжете черпят с пури и коняк в коридора, вие се оправяъте вътре. И аз не исках много-много поради причините на ВИП. Но тук в Канада е малко трудно да откажеш нещо което ти предлагат. "Много е важно" - присъстжието на бащата, кърменето, помпането 3 дена докато доиде млякото, лежането голи с бебето за bondvane, какви ли не щуротии. Както и да е вкараха мъжа ми, които ама толкова не беше в час, аз цяла нощ бях обикалйала и се чудех тожа ли е или осте не, на сутринта контракците станаха на 5 мин, водата ми потече а тои става да ходи на работа, аз му казах отиваме да раждаме. И тои, сънен, уплашен, безсилен и чудещ се как се докарахме до там че аз станах един сумтящ от болка тюлен, навлече нйакакво старо пуловерче, така го вкараха в родилната стая и всички му се усмихват и поздравяват, все го бутат до мен. рждах в Mount Sinai в Торонто - наи страхотната еврейска болниза, един доктор български евреин ни уреди. Сложиха ми епидурал в 1 часа наобяд чак, трабваше разкритие 1 см. От 1 през носта до тогава - голям зор, но след това, нисто не усетих.Стаята - страшен лукс, телевизор, гледах си Реимънд и в 6.55 родих наи-красивото момченце на света за 3 минути. Мъжа ми жсе си крие емозиите зад разни щегички обикновено, но никога няма да забравя лизето му в този момент, одухотворено, толкова развълнувано. Не трябва мъжете да се лишават от това. А да се плаща четох по-горе е направо отвратително. Дораждането и след това, това че мъжа ми беше до мен и говорехме и ме успокояваше сащо е безценно. Страхотно преживаване, тои моге да говори за това с часове и разказва на всички даге и да не го питат. Е, накрая го изгоних като се зазяпа как ми правят 2 шевчета да отива да види как твглят бебето. Няма му нисто на sex drive.

Wolf ®
М а r i n e r o

Регистриран: 13.03.2004
От: Атлиман
    #438963 - 12.09.2004 10:34 [Re: Лара]

Исках да присъствам на раждането на моята щерка в Бургас,
ама не ме пуснаха...иначе бяха пуснали един папарак в родилното
да снимал първото бебе за Бабин ден - снимал ми
щерката дръвникът и припаднал в залата - хак да му е !

--------------------
http://forum.abv.bg/abv/lat2cyr.php

Някаква си там
златна

Регистриран: 21.02.2004
От: морето
    #439139 - 12.09.2004 17:17 [Re: Wolf ®]

това си го спомням

--------------------
Някой друг ще трябва да плати сметката, ние не сме поръчвали такъв живот!!!

Night Blooming Jasmine

Регистриран: 20.09.2000
От: чергарка
    #440495 - 13.09.2004 22:10 [Re: V.I.P]

За публиката по време на раждането явно е много индивидуално. Мои приятелки каниха цялата рода, аз обаче въобще не се навих на подобно шоу и дори помолих майка ми да излезе в коридора.
После лекарката ме питаше да преведа опрелени фрази на български и в паузите, докато си почивах, ходеше навън да осведомява майка ми как протича раждането.
Мъжът ми беше при мен през цялото време и мисля, че неговата помощ беше неоценима, но присъствието на други хора не ми допада...

--------------------
Only dead fish go with the flow...

Редактирано от tender™ (11.02.2005 08:36)

HeHaCuTHa
HenPegcKa3yeMa

Регистриран: 10.01.2005
От: Варна
    #642866 - 12.02.2005 21:45 [Re: Night Blooming Jasmine]

Аз лично съм против присъствието на таткото на раждането както и той самият) - вместо да ми помага да се чувствам по-спокойна аз по-скоро ще съм още по-притеснена, защото за него ще бъде някакво клане. А и да си призная - никак не искам мъжа ми да ме види като мама Праска в кланница. Искам в неговите очи аз да съм си готиното гадже, с малкото дупе, лъчезарната усмивка и любяща половинка Той достатъчно усилия помага за да е съпричастен към събитието и моито мъки Защо трябва да се подлага и на това ...

софокъл
Нерегистриран

#762738 - 04.05.2005 13:41 [Re: blondie]

първото си дете го родих в мизерна болница,където ме настъниха срещу една жена токущо родила.с разкрачени крака срещу мен на магарето я шиеха горката жена и пищеше.като видях всичко това имах чувство че ще умра.трудно се реших втори път да забременея,но мъжа ми ме поткрепи,като се съгласи да присъства на раждането и да родя в частна клиника при много по добри условия и екстри бих казала.останах много повече доволна даже съм съгласна трето при такива условия.

pibu
член

Регистриран: 29.04.2005
    #768887 - 09.05.2005 02:47 [Re: софокъл]

За всички които се чудят дали таткото да присъства на раждането
http://www.birthdiaries.com/diary/GVhospitalbirths.htm

--------------------

carinia
търсеща

#827464 - 16.06.2005 15:42 [Re: B_B] Прикрепен файл (181 тегления)

ето ме и мен след дълго отсъствие
нашия татко присъства на раждането издържа без припадъци

GreatGenius
2ри по гениалност

Регистриран: 20.01.2005
От: Някъде в немския...
    #830664 - 18.06.2005 14:54 [Re: carinia]

Болката и припадъка носят на човек много повече,отколкото въобще осъзнава.Бащата ТРЯБВА ДА ПРИСЪСТВА НА РАЖДАНЕТО!ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!Защото получената информация е безценна.Отникъде не може да се купи опит с пари.И стига сте писали в дух "Ох,ама на нас жените какво ни е по време на раждането..."Ох,казвам аз,е*ахти тъпото!Ми много ЯСНО,че ще боли,вий какво очаквате?!Мъжете не знаели кво е дрън,дрън.Отде знаете вие какво знаят мъжете?(И не искам тъпи отговори от рода"Жените раждат,мъжете не!".Жената,от гледна точка на раждането и децата,е пълен shit без мъжа,и мъжа е пълен shit без жената.)СТИГА СТЕ ДЕЛИЛИ МЪЖЕ ОТ ЖЕНИ БЕ!Какво значение има кой ражда,ражда ЧОВЕК и се ражда ЧОВЕК!

tender™Модератор
барман

#831786 - 19.06.2005 18:28 [Re: GreatGenius]

в този форум разговаряме спокойно и възпитано, дори и когато нещо не ни харесва

--------------------

горски пътник
винаги търсещ
**

Регистриран: 28.05.2005
От: Земята
    #2517898 - 25.11.2009 02:08 [Re: Лара]

Прощавайте, че се намесвам в тази лично женска тема.

Имах шанса не просто да присъствам на раждането на сина ми, но сам да го израждам (тъй като той се роди у дома).

Искам да ви кажа, като мъж и баща, че това беше най-вълнуващото и незабравимо преживяване за нас двамата. Аз я държах за ръцете, окуражавах я, давах й сила. Тя се чувстваше уверена, спокойна, че всичко е наред... А мигът, когато поех синът в ръцете ми и той изплака... нямам думи. Не мога да го сравня с нищо. Едва сега разбирам колко много щях да загубя, ако бях наблюдател, а другите в болницата вършат това свещенодействие и накрая ми връчат детето...

Не бях виждал раждане преди и, за щастие, не бях гледал сапунени сериали, където жените раждат с мъки и крясъци. Винаги съм си го представял като нещо сакрално, красиво и слава Богу нашето беше такова. Водеше се от изцяло от жена ми, та избираше най-удобните й пози за раждане, усещаше и знаеше интуитивно какво да прави.

Лично аз не виждам нищо противно или отблъскващо в акта на раждане, нито той повлия на сексуалния ни живот.

Всъщност този взаимен акт на раждане спои още повече връзката ни, аз я обичам като никой друг път.

Мисля, че човек не трябва да се срамува от тялото си и животинската си природа. Ако трябва да се срамува от нещо, то е неправилните си мисли и постъпки.

weisse_hexe
неориентиран

Регистриран: 27.01.2008
От: Denver, USA
    #2668104 - 22.07.2010 18:58 [Re: V.I.P]

Това със социалните служби е прекалено. Не случайно съпругът ми иска home schooling или частно училище.

~!~
Нерегистриран

#2730243 - 20.12.2010 01:14 [Re: Лара]

Присъствах на раждането на щерката! Цезарово сечение!
Невероятно е изживяването... и гледката!

tarzan
неориентиран

Регистриран: 23.10.2012
    #3016093 - 15.02.2013 17:57 [Re: ~!~]

Здравеите! И аз да си кажа мнението.Раждала съм два пъти-в Кипър и в САЩ. Първото раждане ,съпругът ми беше на работа и само ме остави в болницата.Поисках сестра ми да присъства,но тъи като е по-малка,отговорът беше не,това може да я откажи да ражда след време.Болницата-общинска,но персонала беше мил ,обясняваше и показваше всичко.Изписаха ме на 4 ден.В САЩ -родих миналата година Болницата-общинска(за мен си беше лукс-отделна стая ,дистанционно,тв,телефон,легло ,което се разпъва ако иска съпругът ми да остане при мен).Персонала беше много мил.Съпругът ми и синът ми(на 3 години,играеше на пода) присъстваха на раждането,както и една приятелка(американка).Детето остана при мен за цялата вечер ,на другия ден ни изписаха.Съпругът ми отряза пъпната връв,беше много щастлив.По неговите думи-Никога няма да забравя този момент.И аз съм ,,за,, мъжът да присъства.

djoreto
неориентиран

Регистриран: 25.09.2012
    #3027825 - 20.03.2013 15:02 [Re: tarzan]

Здравейте,

Бихме искали да Ви направим съпричастни с бременността на Ани, Боряна и Марина, три бъдещи майки, които ще споделят всеки миг от своята бременност с Вас. Инициатива на DECHKO.BG

Dr.GМодератор
пътешественик по душа

Регистриран: 05.02.2002
От: къде ли не
    #3029635 - 25.03.2013 09:30 [Re: djoreto]

Здравейте момичета, радвам се за инициативата ви, но реферирането към други сайтове не е приемливо според правилата на форумите в all.bg.
Ако желаете да споделяте тук, добре сте дошли!
И леки бременности ви пожелавам.

Centurionus
старо куче
**

Регистриран: 12.03.2013
    #3029648 - 25.03.2013 10:43 [Re: горски пътник]

Докъде може да стигне хипарията. Ако се беше объркало нещо сигурно пак така възвишено щеше да приемеш ,че не било съдено и нека бог (там Кришна,Вишну,Духът на светлината.... ) прибере душицата на отрочето.
Още от праисторическо време са гонили мъжете от пещерата по време на раждане , щото хабер са нямали да живеят природосъобразно , близко до майката-природа ,екологично... те просто са живеели в природата . И само присъствието в далечното минало на шаманки или както там са се наричали , през средновековието вече на акушерки в наши дни на специализиран медицински персонал ,не е направено умишлено за да се лиши бащата от "незабравимия спомен от раждането на живот" а, по чисто прагматични причини доказали се с поне 30 хиляди години опит натрупан от човечеството. Добре ,че възникнаха подобни натуралистични моди и вярвания , че да подложат на преразглеждане и критика този 30К г. опит.
Любопитно ми е защо като толкова искат да са възможно най-близо до човешката (и не само) природа и всичките и процеси и аспекти ,никой натуралист (а съм спорил с доста) не желае да присъства на смъртта на човек . Да го прегърне докато от устата и ушите му тече кръв, докато цялото тяло се разтърсва от конвулсии ...... дори не съм стигал по-нататък в споделянето на моя опит , бягат в погнуса.
модни палячовци........

--------------------
senatus popolusque Bulgarum

DoubleD
неориентиран

Регистриран: 19.04.2013
    #3040490 - 19.04.2013 10:30 [Re: Centurionus]

Според мен, това дали бащата да присъства на раждането е съвсем личен избор. Има семейства, които приемат това за нормално, дори го очакват с нетърпение. То си е до психика и разбиране. На моето раждане нито аз исках мъжът ми да присъства, нито той прояви желание..

Maret2
член

Регистриран: 28.04.2016
    #3360529 - 13.07.2016 17:02 [Re: DoubleD]

Аз родих в БГ в Майчин дом и съм безкрайно доволна от всичко. Определено съм на мнение, че в страната ни има страхотни специалисти. Не искам да раждам в чужбина, ако ми е писано още веднъж да ми се случи.
Колкото до присъствието на бащата съм твърдо против. Струва ми се че ако го гледа това, вече ще гледа по съвсем различен начин на жената. Може и да е за добро, но може и да не е. До човек е според мен. Ние с мъжът ми изобщо не сме го коментирали това.
Майка ми е била акушерка, вече пенсионер. Тя ми е разказвала за неща от практиката си и точно за присъствието на мъжа на раждане е на моето мнение. Дори и при бай Тошо е било позволено това. Та не веднъж е виждала как на мъжете им става лошо от гледката и припадат в операционната. Някак си в този момент е напълно излишно да се отмества вниманието от родилката

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 21261

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.055 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.