ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1290013 - 06.06.2006 09:27 [Re: kyky]

Цитат:

ако имаш генетичен дефект

Това определение не е точно.
Всяка жена в детеродна възраст е под риск да има дете със спина бифида. Малформацията не е наследствена и това, че се е случила някому, не означава непременно, че той има генетичен дефект. В 70% от случаите причината за появата на спина бифида е в липсата или недостига на фолиева киселина (витамин В9) в организма на майката. Останалите 30% се дължат на недоизяснени засега причини, например на негативното влияние на външни фактори като замърсяване на околната среда, радиация и т.п.
Има обаче случаи, в които в организма на майката липсва ензимът, който отговаря за усвояването на фолиевата киселина. Конкретно в тези случаи малформацията е трудно да бъде избегната, защото каквото и количество фолиева киселина да приема превантивно майката, то просто се изхвърля на 100% от организма й. Следователно, превантивният прием на ФК дори да е направен реално, не довежда до създаване на депо от ФК у майката и при бременност недостигът на ФК води отново и отново до въпросната малформация. Липсата на този ензим може да бъде установена с много много скъпо генетично изследване, което засега не се предлага за всяка майка.

Превантивната доза от 0,4 мг (400 мкг) е за всяка жена, която иска да забременее или е бременна в първите три месеца. Тази доза може да се приема през цялата бременност, макар, че превантивният й прием с цел избягване на спина бидфида има ефект, ако е бил направен преди зачатието и в първите 28 дена от него.

Високата доза от 4 мг. се прилага само при жени със спина бифида или при жени, които са имали случай на спина бифида в минала бременност. Тази доза е приложима само под лекарско наблюдение и не през целия период на бременността.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tender™Модератор
барман

#1290021 - 06.06.2006 09:31 [Re: kyky]

разбира се, че знам - в хотел Ростов в Плевен е срещата на Зачатие.
А защо няма реклама тук...сигурно защото има такава в сайта на Зачатие, а Мели (д-р Даскалова) не ми е казвала да й е нужна допълнителна реклама на събитието

--------------------

tender™Модератор
барман

#1290025 - 06.06.2006 09:33 [Re: kyky]

Цитат:

ако ти можеше да си потърсиш правата как това щеше да ти помогне реално

никак.
Още преди година-две съм писал по темата в БГ-Мама - потърси там в моите мнения, те не са много.
никът ми там е същият.

Затова съм се заел да информирам, а покрай информирането, дано някой властимащ се сети, че това е обществен проблем и трябва да има национална програма за първична превенция, а не само някой си татко или майчица да информират обществото как да си предпази децата.

За 3 години досега, повече от 50 000 български майки са научили за Спина Бифида и за фолиевата киселина от мненията ми в различни форуми и от статиите по темата в личния ми сайт. Отделно са хората, до които сме достигнали чрез ТВ предаванията по темата, които сме правили с ТВ журналисти, също майки. Вече информираните споделят и с други техни познати, така че има смисъл в това
А вече ще могат да се информират и от новия сайт www.300bebeta.info

--------------------

kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
    #1290179 - 06.06.2006 10:56 [Re: tender™]

точното определение в моя случай е "генетичен дефект в ензима MTHFR. този генетичен дефект може да предизвика понижение на нивото на фк и повишение на хомоцистеина в кръвната плазма - състояния които е възможно да доведат до прекъсване на бременността и/или развитие на дефекти на невралната тръба на плода. препоръчва се прием на фк от 4 мг, В12 В6 при следваща бременност."

kyky
искам бебе

#1290187 - 06.06.2006 11:00 [Re: tender™]

Цитат:

така че има смисъл в това

естествено че има смисъл и то огромен. това никога не съм го отричала. просто казах че трябва да започне от лекарския кабинет. много хора са склонни да вярват само на лекаря си въпреки че доста често той на практика е некомпетентен. знаеш ли колко пъти като заговоря за фк хората ме гледат като луда сектантка - почти винаги.

tender™Модератор
барман

#1290404 - 06.06.2006 12:29 [Re: kyky]

точно за този ензим споменах по-горе.
не знаех, че липсата му се определя като генетичен дефект.
ако искаш, разкажи повече, нека да има информация тук.
че другаде май няма достатъчно информация, ако не си изпати човек и не си я потърси сам...

--------------------

tender™Модератор
барман

#1290415 - 06.06.2006 12:35 [Re: kyky]

Знам.
Нали затова искаме национална програма за превенция - не само пострадалите родители да тръбят, а по силата на тази национална програма всички лични и АГ лекари да информират майките.
Само тогава ще се получи превенция на национално ниво, както трябва да си бъде.

А дотогава - ще шумим по темата. Аз знам защо го правя, ти също знаеш, Марина и тя си знае...подкрепата расте и капка по капка, ще стане.

--------------------

kyky
искам бебе

#1290498 - 06.06.2006 13:37 [Re: tender™]

генетичен дефект е и още как. ние с мъжа ми направихме имунологични и генетични изследвания в плевен. като генетични изследвахме:

при мене - анализирани 11 метафазни пластини, G-диференциално оцветени (400-550 бенда)
кариотип - 46 ХХ - нормален женски, без данни за системни бройни и структорни хромозомни аберации.

при мъжа ми - анализирани 11 метафазни пластини, G-диференциално оцветени (400-550 бенда)
кариотип - 46 ХУ - нормален мъжки, без данни за системни бройни и структорни хромозомни аберации.

при мене още:
фактор V Leiden:
хомозиготен носител на нормален алел

мутация G20210А в протромбиновия ген:
хомозиготен носител на нормален алел

генетичен вариант С677Т в гена на метилентетрахидрофолат редуктаза:
хомозиготен носител по мутантен алел

генетичен вариант в гена на тромбоцитен гликопротеин ІІb/ІІІа:
хомозиготен носител на халотип А1

интерпретация на резултата:
дефектът в ензима MTHFR се установява в над 5-10 % от общата популация. този генетичен дефект може да предизвика понижение на нивото на фолиева киселина и повишение на хомоцистена в кръвната плазма - състояния, които е възможно да доведат до прекъсване на бременността и/или развитие на дефекти на невралната тръба на плода. с оглед установения генетичен дефект в ензима MTHFR, се препоръчва при следваща бременност приеманена съответни препарати на витамините - фолиева киселина (neopholic forte - 4 mg/дневно), В12 и В6. приемането на фолиевия препарат е уместно да започне 1-2 мес преди планиране на бременност.

както виждаш тези изследвания се правят вече и в бг. и то не само в плевен. в софия също се правят. предполагам и в други по-големи градове. за скъпи скъпи са. на нас само генетичните ни излезнаха ок 150-200 лв но си заслужаваше. преди да разбера за този си проблем и аз пиех по 400 мкг фк. сега знам че все едно нищо не съм пиела. това са изследвания които се консултират задължително със специалист и той решава какво точно е подходящо в съответния случай да се изследва. при нас проблема е незабременяване. ако е повтарящи се аборти напр. би могло нещо от нашия панел да отпадне и да се включи нещо допълнително като за съответния проблем. така се диагностицират и редица други генетични проблеми свързани с репродукцията, не само тези които идват от недостиг на фк.
дано съм била полезна

Редактирано от kyky (06.06.2006 13:58)

tender™Модератор
барман

#1290571 - 06.06.2006 14:19 [Re: kyky]

Цитат:

дефектът в ензима MTHFR се установява в над 5-10 % от общата популация

Иска ми се да уточним нещо, за да не хвърляме майките в паника.
Първо, спина бифида не е наследствена малформация.
Въпросният генетичен дефект наистина обуславя предразположеност към малформация на невралната тръба при плода. Но това се случва само в 5-10 % от популацията, както си написала.

В останалите случаи дефектът на невралната тръба (спина бифида) се обуславя от намалено, недостатъчно количество на фолиева киселина при майката, което пък може успешно да бъде компенсирано с допълнителния й, превантивен прием преди зачатието и в първия месец от бременността. Чрез специфичен хранителен режим или във вид на синтезиран витамин В9 (фолиева киселина) или витаминни комплекси, които я съдържат. Точно по този въпрос не бяхме информирани ние.
А тази информация трябва да достигне до всяка бъдеща майка.

Въпросът е колко салата трябва да изяде една жена на ден с идеята, че скоро може да забременее. Твърди се, че за да се осигури нужното превантивно количество фолиева киселина само чрез естествена храна, то количеството на съдържащите я продукти, които трябва да се изядат на ден, далеч надхвърля нормалното ежедневно количество на приеманата от един човек храна. Затова в развитите в здравно отношение страни, с фолиева киселина се обогатяват основни храни като хляб, а също така фолиевата киселина се препоръчва от здравните им институции за ежедневен прием от 0,4 мг. на всяка жена във фертилна възраст - в синтетичен вид, паралелно с пълноценното й ежедневно хранене.

--------------------

kyky
искам бебе

#1291442 - 06.06.2006 22:48 [Re: tender™]

в тоя ред на мисли как е възможно да е генетичен дефект и в същото време да не е наследствена малформация.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 29252

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.174 seconds in which 0.165 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.