ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1291830 - 07.06.2006 10:38 [Re: kyky]

В тази статия на доц. Кременски е дадено описание на видовете вродени дефекти при новородените.
Прочети я.
И обърни внимание на табличката в статията. Според нея, от малформации (ненаследствени) в България са засегнати 3% от новородените, т.е. при 70000 желани бременности, това са 2100 деца на година. Рискът на повторение при следваща бременност е 2-3% (т.е. близо до стандартния риск от малформация)

От наследствени малформации са засегнати 1.4%, т.е. 980 деца, с риск на повторение 25-50%.

Цитат:

Посочените в таблицата рискове за повторение на болестта са минималните за конкретна бременност. Например, при траслокационните форми на хромозомните болести може да се наблюдава риск до 100%.
Прави впечатление, че само при наследствените болести се наблюдава много висок, закономерен риск за повторение.

Тук ще цитирам и дефиницията на "вроден дефект".

Цитат:

Под ''вродени дефекти'' се разбират: ''всички аномалии в развитието на индивида (морфологични, структурни, функционални или молекулярни), които присъстват при раждането (независимо, че могат да се появят по-късно), външни или вътрешни, фамилни или спорадични, наследствени или ненаследствени, единични или множествени''.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tender™Модератор
барман

#1291869 - 07.06.2006 11:08 [Re: tender™]

Само за сравнение на цифрите от статията на доц. Кременски за новородените у нас, засегнати от аномалии (наследствени, ненаследствени и хромозомни) -
3700 деца на година,
ще дам и статистиката за деца, загинали при пътнотранспортни произшествия в страната (да пази Господ)-
50 на година.

За намаляването на случаите на загинали на пътя деца има национални програми и стратегии, отправят се призиви в националния ефир за намаляване на скоростта. прави се нещо.
Какво се прави обаче за доказано засегнатите от спина бифида между 70 и 140 деца на година (1-2 промила)? И то след като се знае(ло) от 20 години (цитирам изказване на доц. Кременски пред бТВ, справка тук), че 70% от тях могат да се родят здрави, ако майките им са били профилактирани с фолиева киселина????

Цитат:

Според доц. Кременски напълно е реално да не се раждат бебета с дефекти на гръбначия стълб:

“Това е известно повече от 20 години, че при даването на фолиева киселина по 0,4 милиграма дневно на жените, при 70 % не се появяват дефекти на невралната тръба. И във всички страни, в които има генетични програми, всички жени, които искат да забременеят се съветват ежедневно да пият фолиева киселина."

когато става въпрос за деца, починали от ненаследствена малформация, от личен опит мога да броя само до две, но и тази уж малка цифра е ужасяваща. и в двата случая никой не сети да ни информира или предпише въпросната превенция.

затова искам да бъдат взети спешни мерки на национално ниво за намаляването поне на тези случаи, които се влияят от превенция с фолиева киселина, като спина бифида и аненцефалия.

--------------------

kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
    #1291881 - 07.06.2006 11:13 [Re: tender™]

много сме - силни сме. трябва да успеем

tender™Модератор
барман

#1291910 - 07.06.2006 11:28 [Re: kyky]

ще стане
това не е агитация, а цифри и логика.
и световен опит в превенцията на спина бифида.

и няколко лични трагедии.
които са имали смисъл само, ако сме си научили урока след тях,
и не позволяваме повече да умират деца, които са имали 70% шанс да бъдат спасени,
но родителите им не са били информирани за това.

и на теб пожелавам едно хубаво здраво бебче в скоро време

--------------------

kyky
искам бебе

#1329600 - 06.07.2006 11:20 [Re: tender™]

ПОМОЩ!!! имаме огромен проблем. спряна е от производство фолиевата киселина от 4 мг. опитах се да намеря координати на производителите за да ги питам лично защо така обаче...цъ. всички посочени по опаковките тел не са актуални, така както и тези в нета и на 144. КАКВО ОЩЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ. това е някакво безумие. доста жени и бебета са обречени без голямата доза. да се пият по 10 табл дневно е скъпоструваща и неудобна опция.

tender™Модератор
барман

#1329624 - 06.07.2006 11:34 [Re: kyky]

ще проверя ситуацията по мои канали и ще ти дам информация веднага, щом я получа.
доскоро!

--------------------

kyky
искам бебе

#1329938 - 06.07.2006 15:07 [Re: tender™]

чакай да помогна още малко. търговското наименование е
NEOPHOLIC FORTE. произвежда се от ф-ма "Сана-С" ЕООД, гр софия, разсадника 30, по лиценз на NEOPHARM Ltd.(това пише на кутията). разрових нета и открих някакъв телефон на Сана-С - вече е частен дом. питах и на 144 - отново грешен тел.
за NEOPHARM Ltd от никъде нищо.

tender™Модератор
барман

#1330903 - 07.07.2006 10:30 [Re: kyky]

Щях да ти отделя от наличните при "300 бебета повече" витамини, но всички налични количества фолиева киселина, които бяхме взели за инициативите на "300 бебета повече", са били раздадени на жените по време на дамско рали "Добрина", на 1 юли.

Очаквам информация дали наистина няма производство и какви алтернативи ще се предложат, ако е така. Вероятно ще има поне внос. Ти сигурна ли си, че никъде няма от 4 мг ФК - да не би да е само в София този проблем?

--------------------

kyky
искам бебе

#1331076 - 07.07.2006 12:03 [Re: tender™]

цъ. не е само в софия. в провинцията е същото.
и наистина няма.
благодаря ти че си имал желание да ми помогнеш с останали при вас но аз не съм единствената която има нужда от високата доза - лично познавам поне още 5 които имат нужда от нея и те са ми приятелки. освен това и остатъците рано или късно ще свършат. проблема трябва да се реши генерално.
благодаря ти още веднъж

Нерегистриран

#1332021 - 08.07.2006 10:10 [Re: kyky]

В София преди месец си купих Folacid на Healthy от 0,005г т.е. 5 мкг. Това не те ли устройва? Цената не си спомням, ама не бе6е висока

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 29252

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.