ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Нерегистриран

Re: www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1332063 - 08.07.2006 10:45 [Re: Анонимен]

Извинявяй ти търси6 от 4 мг

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
    #1332103 - 08.07.2006 11:35 [Re: Анонимен]

не се притеснявай. от извистно време споря дори с аптекарите на тази тема. оказва се че доста от тях и понятие си нямат за какво говоря. съвсем нормално е пациент който не е лично заинтересуван да се обърка. мерси за интереса и желанието за помощ все пак.

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #1335224 - 11.07.2006 09:34 [Re: kyky]

Поразрових малко и ето какво научих.
Фолиевата киселина Неофолик Форте (от 4 мг) е спряна от производство. Наличности няма.
Скоро вероятно ще бъде спряна и Неофолик (от 0,4 мг.). Наличности от нея засега има.

Ще ги замени нов продукт, който е Неофолик Мета (от 0,4 мг. и от 5 мг.) - биологично активната форма на фолиева киселина, наречена L-метилфолат, която е със 7 пъти по-висока бионаличност и се абсорбира от клетките директно, като се съкращава процесът на метаболизиране от фолиева киселина до биоактивната й, усвояема форма - L-метилфолат.
(фолиева киселина -> дихидрофолат DHF -> тетрахидрофолат THF -> 5,10-метилен THF -> L-метилфолат).

други обявени предимства на новата форма
- не маскира дефицит на витамин B12,
- сигурна абсорбция,
- единствената форма на фолат, която преминава кръвно-мозъчната бариера.

Твърди се, че около 12% от жените притежават генетичен дефект на гена, кодиращ 5,10 метилентетрахидрофолат редуртазата (MTHFR).

Този генетичен дефект води до:

- образуване на термолабилен и неефективен ензим MTHFR.
- затруднено клетъчно метаболизиране на фолиева киселина.
- хомозиготността за термолабилната форма на MTHFR при бременни увеличава двукратно риска от раждане на дете със Спина Бифида.
- жените с генетичен дефект, нарушаващ фолатния метаболизъм, са с 2,6 пъти по-голям риск от раждане на дете със Синдром на Даун.

Една таблетка 0,4 мг дневно от новата форма - Неофорте Мета (L-метил фолиева киселина) е препоръчваната дневна превантивна доза за профилактика на дефектите на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия).

При случаите с повишен риск от ДНТ (дефекти на невралната тръба) се прилага завишена доза, за ограничен период от време, преди и след зачатието - след генетична консултация и под лекарско наблюдение.

Данните по-горе са от информационна брошура за новата форма на фолиевата киселина. Наличността й по аптеките предстои да бъде уточнена до няколко дни.
Когато имам нова информация по въпроса, ще я публикувам незабавно.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

kyky
искам бебе

#1335424 - 11.07.2006 11:27 [Re: tender™]

неофолик мета от 0.4 вече има по аптеките. цената е двойна в сравнение с предишната фолиева 0.4 на същата фирма. това не е от такова значение естествено. но неофолик мета (или неофорте мета) от 5 мг все още не съм засичала.
ако правилно те разбирам неофолик мета от 0.4 ще замества неофолика от 0.4, а неофолик мета от 5 мг ще замества фортето, така ли.
ако да кога се очаква 5 мг по аптеките при положение че първото вече го има.
благодаря още веднъж за съдействието

tender™Модератор
барман

#1336508 - 11.07.2006 21:06 [Re: kyky]

Цитат:

ако правилно те разбирам неофолик мета от 0.4 ще замества неофолика от 0.4, а неофолик мета от 5 мг ще замества фортето, така ли

аз също така го разбирам

Цитат:

кога се очаква 5 мг по аптеките

и аз очаквам отговор.
когато го получа, ще го имаш и ти и всички тук.

--------------------

kyky
искам бебе

#1337019 - 12.07.2006 10:18 [Re: tender™]

господ здраве да ти дава чедо

Fullmoon
слънчице

Регистриран: 18.10.2003
От: Земята
    #1352471 - 24.07.2006 09:47 [Re: kyky]

Научих следния факт за фолиевата киселина - че се съдържа в голямо количество в броколито. Може вече да знаете това или пък да го пише в сайтовете, посветени на въпроса, но все пак може да е от полза на някоя бъдеща мама.

--------------------
Да си обичан дава смелост. Да обичаш дава сила.
http://www.catfriends-bg.org

tender™Модератор
барман

#1352488 - 24.07.2006 09:59 [Re: Fullmoon]

Знае се отдавна и го пише почти навсякъде, благодаря и на теб, Fullmoon Но наличната в естествен вид фолиева киселина минава дълъг и сложен процес на няколко нива, докато придобие форма, която е усвояема от организма на майката.
Знае се също така, че за да се осигури ежедневно необходимата превантивна доза фолиева киселина, една жена във фертилна възраст трябва да поема ежедневно незавидно големи количества броколи (например), пред алтернативата да приема ФК в пригоден специално за бременни, синтетичен и лесноусвояем от организма й вид.
Естествено, всеки прави сам своя ИНФОРМИРАН избор.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1357384 - 27.07.2006 10:09 [Re: tender™]

Получихме официално писмо от Министерство на здравеопазването на Република България до инициативен комитет "300 бебета повече" и лично до мен. В отговора си министерството ни уверява, че:

Цитат:

Проектът на "Национална програма за диагностика и профилактика на наследствените болести, предразположения и аномалии за периода 2006-2012 г.", който е в процес на финализиране, има за цел да осигури своевременна диагностика, профилактика и генетично консултиране на нуждаещите се...В обсега на планираните здравни грижи, от страна на държавата, са и дефектите на невралната тръба.
В работата по превенцията на Спина Бифида ще се разчита на ефективното участие на неправителствени организации. Инициативен комитет "300 бебета повече" може да бъде добър партньор в осъществяването на цитираната по-горе национална програма и възможностите му със сигурност ще бъдат използвани в отделните етапи от нейното изпълнение.

Писмото от МЗ до ИК "300 бебета повече" е подписано от зам. министър д-р Емил Райнов.

П.П.
Извинете вълнението ми.
Подчертаните и удебелени от мен текстове в цитата са термини, които дават шанс на много майки да имат здрави деца.
Преди много много мнения в този форум, бях писал едно - че В БЪЛГАРИЯ ЩЕ ИМА Национална програма за превенция (профилактика) на Спина бифида. Да кажем, че дотук постигнахме, каквото искахме. Остава да се финализира и да се проследи изпълнението на "Националната програма за превенция на малформациите". И да се работи за информираността на всяка бъдеща майка по тази тема.

Благодаря на всички, които подкрепиха "Призива към здравните институции" и спомогнаха за постигането на целите на гражданска инициатива "300 бебета повече".

Томи

--------------------

kyky
искам бебе

#1357643 - 27.07.2006 12:24 [Re: tender™]

не знам као да кажа. твърде е хубаво за да е истина.
сега като лично засегната се надявам да се направи нещо положително и в посока високата доза на фк.
БЛАГОДАРЯ ТИ ТОМИ

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 28440

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.358 seconds in which 0.339 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.