ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1357956 - 27.07.2006 15:19 [Re: kyky]

Цитат:

твърде е хубаво за да е истина.

писмото е в ръцете ми
с подпис, печат, изходящ номер.

За хубавото е хубаво. Една предизвикана и доразвита от гражданското общество Национална програма. Позитивно отправен, чут и възприет Призив. В резултат - едно заявено намерение на държавата, някаква по-ясно поставена цел.

За реалното й осъществяване ще поработим още - особено след като (цитирам): "Инициативният комитет "300 бебета повече" може да бъде добър партньор в осъществяването на цитираната по-горе национална програма и възможностите му със сигурност ще бъдат използвани в отделните етапи от нейното изпълнение" - и то казано не от кой да е, а от министерството на здравеопазването на Република България.
Аз поне гледам позитивно на намерението им да бъде решен конкретно този обществен проблем - липсата (или силния недостиг досега) на информация за необходимостта от първична превенция на Спина Бифида.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
_nadejda
оптимист

Регистриран: 05.08.2006
От: Де да знаех :D
    #1371173 - 06.08.2006 16:33 [Re: tender™]

Цитат:

други обявени предимства на новата форма
- не маскира дефицит на витамин B12,- сигурна абсорбция,

1. Може ли да разкажеш малко повече за "маскиране на дефицита на В12". не ми е ясна тази медицинска терминология. четох за нуждата от комбиниране на В9 и В12, но ще ти бъда благодарна да разкажеш на по-опростен език.

2. Говориш за огромен процент новородени с различни малформации, които не са генетично обусловени. Защо тогава не разшириш инициативата за повече болести отвъд Спина Бифида. Явно си изчел и научил много по въпроса, помогни на жените и с други съвети. ФК - добре, но какво още? БГ лекарите са масово отегчени. Когато преди време ми закъсня 5 дена и отидох на гинеколог - тя само констатира липса на бременност и наличие на малка плаваща киста. Кистата изчезна от самосебе си, но когато казах на лекарката че искам скоро да имам бебе, тя не си направи труда за нищо!!! Казах и, че съм притеснена данеби вегетарианството ми да повлияе ... а тя просто побърза да приключи с мен и да приеме следващата пациентка! Сега чета колко много изледвания е добре да се направят, но КАК когато те гонят от кабинетите?!? Казах и наендокринолога си, че планирам бременност и знаете ли каква беше реакцията? "Добре- спокойно" .... Чудя се нужно ли е да учат 100 години за да кажат "Добре- спокойно"...

_nadejda
оптимист

Регистриран: 05.08.2006
От: Де да знаех :D
    #1371202 - 06.08.2006 16:54 [Re: tender™]

Цитат:

....... бях писал едно - че В БЪЛГАРИЯ ЩЕ ИМА Национална програма за превенция (профилактика) на Спина бифида. ................. Остава да се ......проследи изпълнението

Tender, добавям и това, за да не останеш с впечатление че не съм му обърнала внимание. Просто съм скептична, защото знам как в БГ всичко се прави за пари. Какво имам предвид ли? Група ентусиасти като теб се бъхтят да постигнат нещо, а когато държавната машина се размърда и отпусне средства - долитат лешоядите и парите се стопяват мигновено.

Та затова питам, ако ти можеш сам да кажеш и за други превантивни лечения. И не е ли по-практично да се пият мултивитамини, които вклюват В9?

tender™Модератор
барман

#1371959 - 07.08.2006 10:26 [Re: _nadejda]

Цитат:

Просто съм скептична, защото знам как в БГ всичко се прави за пари. Група ентусиасти като теб се бъхтят да постигнат нещо, а когато държавната машина се размърда и отпусне средства - долитат лешоядите и парите се стопяват мигновено.

Вероятно си права за парите. Но тук вече всеки отговаря за себе си и пред себе си (поне). Моята мотивация в случая не са парите. Когато човек загуби дете, приоритетите му се променят - може би неразбираемо за останалите.

А нещата не стават сами. Един глас не стига - иска си хора. А има всякакви хора - в работата по проекта за Спина бифида съм срещал какви ли не реакции. Има хора, които не са лично мотивирани и просто игнорират темите за превенция или за конкретна информационна инициатива. Или (ако имат лостовете), заключват темата, защото не била по тематиката на конкретния форум. Без да помислят, че и там четат ЖЕНИ и актуалната, жива тема им дава още един ШАНС да се информират - НАВРЕМЕ. Преди време помолих за помощ една от известните форумки тук - за осъществяване на контакт с висш служител, с който тя сама се похвали. Не получих отговор дори. Е, нещата си станаха и без въпросния служител, както и без помощта й. Но всъщност има хора, които не са лично засегнати, но разбират. И помагат. Една друга дама от този форум ми се обади сама, лично - и ми предложи влиянието си и контактите си, за да помогне. Само една. Без шум, без пози в публичното пространство. Имах представа колко е НАД много други пишещи тук, мислещи себе си и считани за много велики в тези форуми. Никоя от тях не каза - мога това и това, с какво конкретно мога да помогна. Единствено въпросната дама го направи. Тя си знае коя е. И е на достатъчно високо, смея да кажа национално ниво, за да й правя тук реклама. Възхищавам й се, както и на целия екип на "300 бебета повече", с който работим абсолютно безвъзмездно. За щастие, мотивацията на хората, които помагат досега за идеята, изобщо не са парите.

Когато (ако някога) държавата отпусне някакви средства, с които да се постигне информираност на още повече майки отностно превенцията на Спина Бифида; или пък постъпят средства за целта от дарители; и ако тези средства бъдат поверени на ИК "300 бебета повече", то те ще бъдат използвани конкретно по предназначението им, при строга отчетност - така, както досега всички от "300 бебета повече" сме отделяли от личните си бюджети, от времето си и от уменията си, за да правим онези малки стъпки, които вече са факти по пътя към Националната програма за превенция на Спина Бифида в България.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1371993 - 07.08.2006 10:45 [Re: _nadejda]

Цитат:

1. Може ли да разкажеш малко повече за "маскиране на дефицита на В12".

Поставяш ме в неудобното положение на ненаучил урока си ученик . Не съм медицинско лице, но имам отговор на въпроса ти.

Аз самият наскоро чух за това - че приемът на Фолиева киселина предизвиквал дефицит на вит. В12 в организма. Поинтересувах се доколко пряка е зависимостта прием на В9 - маскиране на В12. Намерих мнение на лекар, точно по темата, което опровергава зависимостта на маскирането на вит. В12 от приема на фолиева киселина в количества, нужни за превенция на дефекта на невралната тръба (спина бифида). Т.е. за да се маскира В12, трябва да се приемат самоубийствено големи количества фолиева киселина. Ето и линк към мнението на въпросния лекар, цитат от което си позволявам да постна и тук:

Цитат:

Да добавя, че намаляването на В 12 като усложнение е възможно да се получи при продължителен многомесечен прием на многократно увеличени дози на фолиева киселина. А все пак Албенката не възнамерява да се самоубива с фолиева киселина. Иначе в обичайните дози двата витамина работят в една посока и много често се изписват заедно.
.
Мели, сдружение "Зачатие"

--------------------

tender™Модератор
барман

#1372013 - 07.08.2006 10:58 [Re: _nadejda]

Цитат:

2. Говориш за огромен процент новородени с различни малформации, които не са генетично обусловени. Защо тогава не разшириш инициативата за повече болести отвъд Спина Бифида. Явно си изчел и научил много по въпроса, помогни на жените и с други съвети. ФК - добре, но какво още? БГ лекарите са масово отегчени.

Не говоря аз - аз се опирам на мнения на лекари. Процентът засегнати от малформации в България е даден в тази статия от доц. Кременски, национален генетичен консултант в "Майчин дом" и ръководител на "Националната програма за превенция 2000-2005".

Дори и за фолиевата киселина не е мой съветът, а е мнение на световния лекарски елит, което аз само си направих труда да намеря и да сведа до знанието на бъдещите родители, преди някои от тях да загубят дете от Спина Бифида, както се случи с нас.

По всички въпроси, свързани с превенцията и на други опасности пред бъдещата майка, разчитам на неотегчени лекари, които редовно разширяват познанията си в професионален план с най-новите постижения на медицинската наука и след това консултират компетентно и с осъвременена информация жените, които са им доверили здравето на бъдещите си деца.

Ето една чудесна статия, написана от един такъв чудесен човек и лекар, когото покрай инициативата "300 бебета повече" имам удоволствието да познавам лично.

Пренатален скрининг, женска консултация-
Статия от д-р Даскалов

"300 бебета повече" е отворена организация и приема конструктивни идеи за информиране на бъдещите родители и по други важни теми - по време на своите инициативи.

--------------------

kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
    #1372131 - 07.08.2006 11:49 [Re: _nadejda]

аз съм от тези жени, които трябва да пият висока доза фолиева киселина (от 4-5 милиграма) поне до 3-ия месец на бременността и после ниската доза докато кърмя. това се налага поради генетична мутация на един ензим. като препоръка от имунолог, генетик и ендокринолог имам да почна прием на вит В6 и В12 успоредно с високата доза фолиева киселина при положителен тест.

tender™Модератор
барман

Отговор от Народното събрание на РБ:
    #1375160 - 09.08.2006 13:56 [Re: tender™] Прикрепен файл (201 тегления)

На 08.08.2006 г. инициативен комитет "300 бебета повече" получи официално писмо-отговор лично от Председателя на Комисията по здравеопазване в Народното събрание на РБ - доц. д-р Борислав Китов. Ето откъс от писмото:

Това писмо доказва, че "Призивът към здравните институции" и гласът на много майки и бащи за "300 бебета повече" са чути и има съответното желание от страна на институциите и лично от страна на Председателя на Комисията по здравеопазване, да вземат спешни и конкретни мерки, предложени от ИК "300 бебета повече" за решаване на повдигнатия от нас проблем - липсата на първична превенция на Спина Бифида.

--------------------

tender™Модератор
барман

300 живи цветя за 300 бебета повече
    #1676924 - 20.03.2007 12:19 [Re: tender™]

Покана за събитието, организирано от инициативен комитет "300 бебета повече" и подкрепено от ръководството на СБАЛАГ "Майчин дом", от лекари, родители, партньори и медии.

--------------------

tender™Модератор
барман

300 бебета повече - с награда ПР Приз 2007
    #1818614 - 04.07.2007 10:38 [Re: tender™]

Цитат:

Кампанията "300 бебета повече" спечели наградата в категория “Обществено значима PR кампания на организация от стопанския сектор” в седмия годишен конкурс PR Приз 2007, организиран от Българското Дружество за Връзки с Обществеността.

Проектът успя с минимален бюджет да изпълни целите си, като едно от най-важните постижения е започнатия активен диалог с Министерството на здравеопазването по темата за превенция на Спина Бифида.

"Благодарни сме на журито и на колегите за високата оценка и признанието за нашата работа. Тази награда принадлежи също на нашите приятели от Инициативния комитет “300 бебета повече” и на всички партньори, с чиято помощ успяхме да пренесем посланието на кампанията до хората и институциите."

Жюстин Томс, Аз-жената

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 29256

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.