ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1288749 - 05.06.2006 10:34

Информационният сайт за бъдещи родители www.300bebeta.info вече е факт.

Този сайт е създаден от екипа на инициативен комитет "300 бебета повече", за да имат бъдещите родители източник на повече информация за това как да предпазят бъдещите си деца от малформацията SPINA BIFIDA.
Ние вярваме, че ако в България бъде приета и приложена "Национална програма за първична превенция на Спина Бифида с фолиева киселина", то всяка година ще се раждат здрави около "300 бебета повече".

Надяваме се сайтът да бъде от полза за много хора, особено в България.
Моля споделете мнението си.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
Re: www.300bebeta.info - за бъдещите майки
    #1288855 - 05.06.2006 11:37 [Re: tender™]

всичко това е страхотно естествено и много полезно. обаче за малка част от населението в репродуктивна възраст - само за тези които имат компютър, достъп до интернет и се интересуват. тези, които разчитат на лекаря са почти обречени. от близо 5 год обикалям гинекологичните (и не само) кабинети и нито веднъж не попаднах на лекар който да започне с "добър ден, пии фолиева киселина". а трябва. особено когато вляза в кабинета и кажа че се опитвам да забременея. ако толкова ги мързи да го казват да разлепят инфо в чакалните - така повече хора ще имат шанс да разберат за фолиевата и какви са рисковете за бебето ако не я приемат. ама и това не правят. трябва някак да бъдат принудени да информират по един или друг начин пациентите си. щото интернет и медиите са едно обаче много хора държат лично от лекаря да го чуят. половината ми приятелки отказваха доста време и да чуят за фк само защото им беше назначена от мене пък лекаря нищо не им казвал.

tender™Модератор
барман

#1288914 - 05.06.2006 12:17 [Re: kyky]

напълно съм съгласен с мнението ти

Точно по тази причина осъществихме инициативата "300 бебета повече" .
Можеш да видиш в сайта какви цели сме си поставили. Основната е: създаване на национална програма за първична превенция на малформацията Спина Бифида с фолиева киселина.

И вече имаме реален начален резултат.
След като внесохме Отвореното писмо с Призива към здравните институции (има го в забодените теми тук) до десетки български институции, в отговор получихме официално писмо от началника на кабинета на Председателя на Народното събрание на Република България, г-н Мирон Гаврилов, с което ни уведомява, че (цитирам):
"...отвореното писмо и подписката на инициативния комитет "300 бебета повече" относно създаване на Национална програма за превенция на малформациите при новородените в страната са предоставени на вниманието на народните представители от Комисията по здравеопазването в 40-то Народно събрание."

От инициативния комитет "300бебета", заедно с подкрепящите ни организации и медии, с интерес следим и очакваме кога Отвореното писмо ще бъде реално внесено в дневен ред на Комисията по здравеопазването

--------------------

kyky
искам бебе

#1288940 - 05.06.2006 12:38 [Re: tender™]

глей ся, аз редовно чета и пиша в зачатие. на мене тия неща са ми ясни. ама това съм аз. освен мене има още не много осведомени хора. проблема е за тия дето нямат нет и не се интересуват много-много от това. за тях трябва да има инфо дето да им боде очите на всяка крачка. дет се вика ако на тях не им пука за бъдещото им поколение на нас да ни пука и да им навираме навсякъде инфо за фк. като се почне от лекарските кабинети. после ако трябва и билбордове и реклама по транспорта. факт е че до сега във всеки гин. каб. виси инфо за "хапчето" и за мъжката и женската репродуктивна система - все полезни неща, спор няма. обаче никъде нищо за фк. от там трябва да се почне - от лекарите. те за съжаление също нехаят. повечето си мислят че който е решил да има дете все трябва да е попрочел нещо и да знае за фк, а пациентите чакат лекаря да им каже какво да правят. порочен кръг. трябва от него да се излезе.

tender™Модератор
барман

#1288949 - 05.06.2006 12:45 [Re: kyky]

а знаеш ли, че д-р Даскалова от "Зачатие" е в инициативния комитет "300 бебета", а д-р Даскалов, който е акушер-гинеколог - също!

Пак си права - безхаберието, от което аз загубих две деца, а колежката ми от инициативния комитет, Марина, загуби сина си миналата година...та това неконтролируемо безхаберие си продължава . Но когато бъде създадена и приложена национална програма за превенция с фолиева киселина, то тогава информирането на всяка жена от лекарите (личните и АГ) ще бъде задължително, а неинформирането ще бъде нарушаване на националната програма и базирано на това фактическо нарушение, всяка майка ще може да си потърси правата, ако не е била информирана

--------------------

Fullmoon
слънчице

Регистриран: 18.10.2003
От: Земята
    #1289571 - 05.06.2006 20:33 [Re: tender™]

Всичко това е чудесно и много се радвам, че инициативата набира скорост и се подобрява осъзнаването на този въпрос сред бъдещите майки.

Бих искала да попитам какво количество фолиева киселина е необходима за профилактика?

--------------------
Да си обичан дава смелост. Да обичаш дава сила.
http://www.catfriends-bg.org

kyky
искам бебе

#1289651 - 05.06.2006 21:57 [Re: Fullmoon]

400 мкг дневно. ако имаш генетичен дефект (като мене напр) имаш нужда от 4 мг дневно.

kyky
искам бебе

#1289656 - 05.06.2006 22:06 [Re: tender™]

зная разбира се. и твоята история я знам. страдам заедно с тебе (ако искаш вярвай).
не ми се ще да ме разбереш неправилно и в никакъв случай не искам да те обидя или да ти бъркам в раната обаче не мога да не те попитам - ако ти можеше да си потърсиш правата как това щеше да ти помогне реално. търсенето на правата е след дъжд качулка. трябва преди това да се действа. и то не само в интернет. предполагам че ок 90% от четящите в интернет са запознати с риска. но колко са те на фона на нечетящите тука. знаеш ли колко пъти като продумам за фк някой ме взима на сериозно. николко пъти. все едно се опитвам да им набутам нещо опасно и сектанско щото не са го чули от д-ра. единици ме чуват какво говоря и то след време.
дано да успееме да натъртиме и на лекарите ча са длъжни да ни информират. щото аз от лекари, склонни да информират изкълвах нета.

Редактирано от kyky (05.06.2006 22:08)

Fullmoon
слънчице

#1289672 - 05.06.2006 22:24 [Re: kyky]

Точно толкова има в мултивитамините, които пия. Мерси.

--------------------

kyky
искам бебе

#1289809 - 06.06.2006 00:25 [Re: tender™]

а ти знаеш ли че на 10 юни в плевен се провежда ден на репродуктивното здраве с безплатни консултации от доста добри специалисти вкл. д-рите даскалови . и ако знаеш защо няма реклама и тука. а ако не знаеш защо не знаеш

tender™Модератор
барман

#1290013 - 06.06.2006 09:27 [Re: kyky]

Цитат:

ако имаш генетичен дефект

Това определение не е точно.
Всяка жена в детеродна възраст е под риск да има дете със спина бифида. Малформацията не е наследствена и това, че се е случила някому, не означава непременно, че той има генетичен дефект. В 70% от случаите причината за появата на спина бифида е в липсата или недостига на фолиева киселина (витамин В9) в организма на майката. Останалите 30% се дължат на недоизяснени засега причини, например на негативното влияние на външни фактори като замърсяване на околната среда, радиация и т.п.
Има обаче случаи, в които в организма на майката липсва ензимът, който отговаря за усвояването на фолиевата киселина. Конкретно в тези случаи малформацията е трудно да бъде избегната, защото каквото и количество фолиева киселина да приема превантивно майката, то просто се изхвърля на 100% от организма й. Следователно, превантивният прием на ФК дори да е направен реално, не довежда до създаване на депо от ФК у майката и при бременност недостигът на ФК води отново и отново до въпросната малформация. Липсата на този ензим може да бъде установена с много много скъпо генетично изследване, което засега не се предлага за всяка майка.

Превантивната доза от 0,4 мг (400 мкг) е за всяка жена, която иска да забременее или е бременна в първите три месеца. Тази доза може да се приема през цялата бременност, макар, че превантивният й прием с цел избягване на спина бидфида има ефект, ако е бил направен преди зачатието и в първите 28 дена от него.

Високата доза от 4 мг. се прилага само при жени със спина бифида или при жени, които са имали случай на спина бифида в минала бременност. Тази доза е приложима само под лекарско наблюдение и не през целия период на бременността.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1290021 - 06.06.2006 09:31 [Re: kyky]

разбира се, че знам - в хотел Ростов в Плевен е срещата на Зачатие.
А защо няма реклама тук...сигурно защото има такава в сайта на Зачатие, а Мели (д-р Даскалова) не ми е казвала да й е нужна допълнителна реклама на събитието

--------------------

tender™Модератор
барман

#1290025 - 06.06.2006 09:33 [Re: kyky]

Цитат:

ако ти можеше да си потърсиш правата как това щеше да ти помогне реално

никак.
Още преди година-две съм писал по темата в БГ-Мама - потърси там в моите мнения, те не са много.
никът ми там е същият.

Затова съм се заел да информирам, а покрай информирането, дано някой властимащ се сети, че това е обществен проблем и трябва да има национална програма за първична превенция, а не само някой си татко или майчица да информират обществото как да си предпази децата.

За 3 години досега, повече от 50 000 български майки са научили за Спина Бифида и за фолиевата киселина от мненията ми в различни форуми и от статиите по темата в личния ми сайт. Отделно са хората, до които сме достигнали чрез ТВ предаванията по темата, които сме правили с ТВ журналисти, също майки. Вече информираните споделят и с други техни познати, така че има смисъл в това
А вече ще могат да се информират и от новия сайт www.300bebeta.info

--------------------

kyky
искам бебе

#1290179 - 06.06.2006 10:56 [Re: tender™]

точното определение в моя случай е "генетичен дефект в ензима MTHFR. този генетичен дефект може да предизвика понижение на нивото на фк и повишение на хомоцистеина в кръвната плазма - състояния които е възможно да доведат до прекъсване на бременността и/или развитие на дефекти на невралната тръба на плода. препоръчва се прием на фк от 4 мг, В12 В6 при следваща бременност."

kyky
искам бебе

#1290187 - 06.06.2006 11:00 [Re: tender™]

Цитат:

така че има смисъл в това

естествено че има смисъл и то огромен. това никога не съм го отричала. просто казах че трябва да започне от лекарския кабинет. много хора са склонни да вярват само на лекаря си въпреки че доста често той на практика е некомпетентен. знаеш ли колко пъти като заговоря за фк хората ме гледат като луда сектантка - почти винаги.

tender™Модератор
барман

#1290404 - 06.06.2006 12:29 [Re: kyky]

точно за този ензим споменах по-горе.
не знаех, че липсата му се определя като генетичен дефект.
ако искаш, разкажи повече, нека да има информация тук.
че другаде май няма достатъчно информация, ако не си изпати човек и не си я потърси сам...

--------------------

tender™Модератор
барман

#1290415 - 06.06.2006 12:35 [Re: kyky]

Знам.
Нали затова искаме национална програма за превенция - не само пострадалите родители да тръбят, а по силата на тази национална програма всички лични и АГ лекари да информират майките.
Само тогава ще се получи превенция на национално ниво, както трябва да си бъде.

А дотогава - ще шумим по темата. Аз знам защо го правя, ти също знаеш, Марина и тя си знае...подкрепата расте и капка по капка, ще стане.

--------------------

kyky
искам бебе

#1290498 - 06.06.2006 13:37 [Re: tender™]

генетичен дефект е и още как. ние с мъжа ми направихме имунологични и генетични изследвания в плевен. като генетични изследвахме:

при мене - анализирани 11 метафазни пластини, G-диференциално оцветени (400-550 бенда)
кариотип - 46 ХХ - нормален женски, без данни за системни бройни и структорни хромозомни аберации.

при мъжа ми - анализирани 11 метафазни пластини, G-диференциално оцветени (400-550 бенда)
кариотип - 46 ХУ - нормален мъжки, без данни за системни бройни и структорни хромозомни аберации.

при мене още:
фактор V Leiden:
хомозиготен носител на нормален алел

мутация G20210А в протромбиновия ген:
хомозиготен носител на нормален алел

генетичен вариант С677Т в гена на метилентетрахидрофолат редуктаза:
хомозиготен носител по мутантен алел

генетичен вариант в гена на тромбоцитен гликопротеин ІІb/ІІІа:
хомозиготен носител на халотип А1

интерпретация на резултата:
дефектът в ензима MTHFR се установява в над 5-10 % от общата популация. този генетичен дефект може да предизвика понижение на нивото на фолиева киселина и повишение на хомоцистена в кръвната плазма - състояния, които е възможно да доведат до прекъсване на бременността и/или развитие на дефекти на невралната тръба на плода. с оглед установения генетичен дефект в ензима MTHFR, се препоръчва при следваща бременност приеманена съответни препарати на витамините - фолиева киселина (neopholic forte - 4 mg/дневно), В12 и В6. приемането на фолиевия препарат е уместно да започне 1-2 мес преди планиране на бременност.

както виждаш тези изследвания се правят вече и в бг. и то не само в плевен. в софия също се правят. предполагам и в други по-големи градове. за скъпи скъпи са. на нас само генетичните ни излезнаха ок 150-200 лв но си заслужаваше. преди да разбера за този си проблем и аз пиех по 400 мкг фк. сега знам че все едно нищо не съм пиела. това са изследвания които се консултират задължително със специалист и той решава какво точно е подходящо в съответния случай да се изследва. при нас проблема е незабременяване. ако е повтарящи се аборти напр. би могло нещо от нашия панел да отпадне и да се включи нещо допълнително като за съответния проблем. така се диагностицират и редица други генетични проблеми свързани с репродукцията, не само тези които идват от недостиг на фк.
дано съм била полезна

Редактирано от kyky (06.06.2006 13:58)

tender™Модератор
барман

#1290571 - 06.06.2006 14:19 [Re: kyky]

Цитат:

дефектът в ензима MTHFR се установява в над 5-10 % от общата популация

Иска ми се да уточним нещо, за да не хвърляме майките в паника.
Първо, спина бифида не е наследствена малформация.
Въпросният генетичен дефект наистина обуславя предразположеност към малформация на невралната тръба при плода. Но това се случва само в 5-10 % от популацията, както си написала.

В останалите случаи дефектът на невралната тръба (спина бифида) се обуславя от намалено, недостатъчно количество на фолиева киселина при майката, което пък може успешно да бъде компенсирано с допълнителния й, превантивен прием преди зачатието и в първия месец от бременността. Чрез специфичен хранителен режим или във вид на синтезиран витамин В9 (фолиева киселина) или витаминни комплекси, които я съдържат. Точно по този въпрос не бяхме информирани ние.
А тази информация трябва да достигне до всяка бъдеща майка.

Въпросът е колко салата трябва да изяде една жена на ден с идеята, че скоро може да забременее. Твърди се, че за да се осигури нужното превантивно количество фолиева киселина само чрез естествена храна, то количеството на съдържащите я продукти, които трябва да се изядат на ден, далеч надхвърля нормалното ежедневно количество на приеманата от един човек храна. Затова в развитите в здравно отношение страни, с фолиева киселина се обогатяват основни храни като хляб, а също така фолиевата киселина се препоръчва от здравните им институции за ежедневен прием от 0,4 мг. на всяка жена във фертилна възраст - в синтетичен вид, паралелно с пълноценното й ежедневно хранене.

--------------------

kyky
искам бебе

#1291442 - 06.06.2006 22:48 [Re: tender™]

в тоя ред на мисли как е възможно да е генетичен дефект и в същото време да не е наследствена малформация.

tender™Модератор
барман

#1291830 - 07.06.2006 10:38 [Re: kyky]

В тази статия на доц. Кременски е дадено описание на видовете вродени дефекти при новородените.
Прочети я.
И обърни внимание на табличката в статията. Според нея, от малформации (ненаследствени) в България са засегнати 3% от новородените, т.е. при 70000 желани бременности, това са 2100 деца на година. Рискът на повторение при следваща бременност е 2-3% (т.е. близо до стандартния риск от малформация)

От наследствени малформации са засегнати 1.4%, т.е. 980 деца, с риск на повторение 25-50%.

Цитат:

Посочените в таблицата рискове за повторение на болестта са минималните за конкретна бременност. Например, при траслокационните форми на хромозомните болести може да се наблюдава риск до 100%.
Прави впечатление, че само при наследствените болести се наблюдава много висок, закономерен риск за повторение.

Тук ще цитирам и дефиницията на "вроден дефект".

Цитат:

Под ''вродени дефекти'' се разбират: ''всички аномалии в развитието на индивида (морфологични, структурни, функционални или молекулярни), които присъстват при раждането (независимо, че могат да се появят по-късно), външни или вътрешни, фамилни или спорадични, наследствени или ненаследствени, единични или множествени''.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1291869 - 07.06.2006 11:08 [Re: tender™]

Само за сравнение на цифрите от статията на доц. Кременски за новородените у нас, засегнати от аномалии (наследствени, ненаследствени и хромозомни) -
3700 деца на година,
ще дам и статистиката за деца, загинали при пътнотранспортни произшествия в страната (да пази Господ)-
50 на година.

За намаляването на случаите на загинали на пътя деца има национални програми и стратегии, отправят се призиви в националния ефир за намаляване на скоростта. прави се нещо.
Какво се прави обаче за доказано засегнатите от спина бифида между 70 и 140 деца на година (1-2 промила)? И то след като се знае(ло) от 20 години (цитирам изказване на доц. Кременски пред бТВ, справка тук), че 70% от тях могат да се родят здрави, ако майките им са били профилактирани с фолиева киселина????

Цитат:

Според доц. Кременски напълно е реално да не се раждат бебета с дефекти на гръбначия стълб:

“Това е известно повече от 20 години, че при даването на фолиева киселина по 0,4 милиграма дневно на жените, при 70 % не се появяват дефекти на невралната тръба. И във всички страни, в които има генетични програми, всички жени, които искат да забременеят се съветват ежедневно да пият фолиева киселина."

когато става въпрос за деца, починали от ненаследствена малформация, от личен опит мога да броя само до две, но и тази уж малка цифра е ужасяваща. и в двата случая никой не сети да ни информира или предпише въпросната превенция.

затова искам да бъдат взети спешни мерки на национално ниво за намаляването поне на тези случаи, които се влияят от превенция с фолиева киселина, като спина бифида и аненцефалия.

--------------------

kyky
искам бебе

#1291881 - 07.06.2006 11:13 [Re: tender™]

много сме - силни сме. трябва да успеем

tender™Модератор
барман

#1291910 - 07.06.2006 11:28 [Re: kyky]

ще стане
това не е агитация, а цифри и логика.
и световен опит в превенцията на спина бифида.

и няколко лични трагедии.
които са имали смисъл само, ако сме си научили урока след тях,
и не позволяваме повече да умират деца, които са имали 70% шанс да бъдат спасени,
но родителите им не са били информирани за това.

и на теб пожелавам едно хубаво здраво бебче в скоро време

--------------------

kyky
искам бебе

#1329600 - 06.07.2006 11:20 [Re: tender™]

ПОМОЩ!!! имаме огромен проблем. спряна е от производство фолиевата киселина от 4 мг. опитах се да намеря координати на производителите за да ги питам лично защо така обаче...цъ. всички посочени по опаковките тел не са актуални, така както и тези в нета и на 144. КАКВО ОЩЕ МОЖЕ ДА СЕ НАПРАВИ. това е някакво безумие. доста жени и бебета са обречени без голямата доза. да се пият по 10 табл дневно е скъпоструваща и неудобна опция.

tender™Модератор
барман

#1329624 - 06.07.2006 11:34 [Re: kyky]

ще проверя ситуацията по мои канали и ще ти дам информация веднага, щом я получа.
доскоро!

--------------------

kyky
искам бебе

#1329938 - 06.07.2006 15:07 [Re: tender™]

чакай да помогна още малко. търговското наименование е
NEOPHOLIC FORTE. произвежда се от ф-ма "Сана-С" ЕООД, гр софия, разсадника 30, по лиценз на NEOPHARM Ltd.(това пише на кутията). разрових нета и открих някакъв телефон на Сана-С - вече е частен дом. питах и на 144 - отново грешен тел.
за NEOPHARM Ltd от никъде нищо.

tender™Модератор
барман

#1330903 - 07.07.2006 10:30 [Re: kyky]

Щях да ти отделя от наличните при "300 бебета повече" витамини, но всички налични количества фолиева киселина, които бяхме взели за инициативите на "300 бебета повече", са били раздадени на жените по време на дамско рали "Добрина", на 1 юли.

Очаквам информация дали наистина няма производство и какви алтернативи ще се предложат, ако е така. Вероятно ще има поне внос. Ти сигурна ли си, че никъде няма от 4 мг ФК - да не би да е само в София този проблем?

--------------------

kyky
искам бебе

#1331076 - 07.07.2006 12:03 [Re: tender™]

цъ. не е само в софия. в провинцията е същото.
и наистина няма.
благодаря ти че си имал желание да ми помогнеш с останали при вас но аз не съм единствената която има нужда от високата доза - лично познавам поне още 5 които имат нужда от нея и те са ми приятелки. освен това и остатъците рано или късно ще свършат. проблема трябва да се реши генерално.
благодаря ти още веднъж

Нерегистриран

#1332021 - 08.07.2006 10:10 [Re: kyky]

В София преди месец си купих Folacid на Healthy от 0,005г т.е. 5 мкг. Това не те ли устройва? Цената не си спомням, ама не бе6е висока

Нерегистриран

#1332063 - 08.07.2006 10:45 [Re: Анонимен]

Извинявяй ти търси6 от 4 мг

kyky
искам бебе

#1332103 - 08.07.2006 11:35 [Re: Анонимен]

не се притеснявай. от извистно време споря дори с аптекарите на тази тема. оказва се че доста от тях и понятие си нямат за какво говоря. съвсем нормално е пациент който не е лично заинтересуван да се обърка. мерси за интереса и желанието за помощ все пак.

tender™Модератор
барман

#1335224 - 11.07.2006 09:34 [Re: kyky]

Поразрових малко и ето какво научих.
Фолиевата киселина Неофолик Форте (от 4 мг) е спряна от производство. Наличности няма.
Скоро вероятно ще бъде спряна и Неофолик (от 0,4 мг.). Наличности от нея засега има.

Ще ги замени нов продукт, който е Неофолик Мета (от 0,4 мг. и от 5 мг.) - биологично активната форма на фолиева киселина, наречена L-метилфолат, която е със 7 пъти по-висока бионаличност и се абсорбира от клетките директно, като се съкращава процесът на метаболизиране от фолиева киселина до биоактивната й, усвояема форма - L-метилфолат.
(фолиева киселина -> дихидрофолат DHF -> тетрахидрофолат THF -> 5,10-метилен THF -> L-метилфолат).

други обявени предимства на новата форма
- не маскира дефицит на витамин B12,
- сигурна абсорбция,
- единствената форма на фолат, която преминава кръвно-мозъчната бариера.

Твърди се, че около 12% от жените притежават генетичен дефект на гена, кодиращ 5,10 метилентетрахидрофолат редуртазата (MTHFR).

Този генетичен дефект води до:

- образуване на термолабилен и неефективен ензим MTHFR.
- затруднено клетъчно метаболизиране на фолиева киселина.
- хомозиготността за термолабилната форма на MTHFR при бременни увеличава двукратно риска от раждане на дете със Спина Бифида.
- жените с генетичен дефект, нарушаващ фолатния метаболизъм, са с 2,6 пъти по-голям риск от раждане на дете със Синдром на Даун.

Една таблетка 0,4 мг дневно от новата форма - Неофорте Мета (L-метил фолиева киселина) е препоръчваната дневна превантивна доза за профилактика на дефектите на невралната тръба (спина бифида и аненцефалия).

При случаите с повишен риск от ДНТ (дефекти на невралната тръба) се прилага завишена доза, за ограничен период от време, преди и след зачатието - след генетична консултация и под лекарско наблюдение.

Данните по-горе са от информационна брошура за новата форма на фолиевата киселина. Наличността й по аптеките предстои да бъде уточнена до няколко дни.
Когато имам нова информация по въпроса, ще я публикувам незабавно.

--------------------

kyky
искам бебе

#1335424 - 11.07.2006 11:27 [Re: tender™]

неофолик мета от 0.4 вече има по аптеките. цената е двойна в сравнение с предишната фолиева 0.4 на същата фирма. това не е от такова значение естествено. но неофолик мета (или неофорте мета) от 5 мг все още не съм засичала.
ако правилно те разбирам неофолик мета от 0.4 ще замества неофолика от 0.4, а неофолик мета от 5 мг ще замества фортето, така ли.
ако да кога се очаква 5 мг по аптеките при положение че първото вече го има.
благодаря още веднъж за съдействието

tender™Модератор
барман

#1336508 - 11.07.2006 21:06 [Re: kyky]

Цитат:

ако правилно те разбирам неофолик мета от 0.4 ще замества неофолика от 0.4, а неофолик мета от 5 мг ще замества фортето, така ли

аз също така го разбирам

Цитат:

кога се очаква 5 мг по аптеките

и аз очаквам отговор.
когато го получа, ще го имаш и ти и всички тук.

--------------------

kyky
искам бебе

#1337019 - 12.07.2006 10:18 [Re: tender™]

господ здраве да ти дава чедо

Fullmoon
слънчице

#1352471 - 24.07.2006 09:47 [Re: kyky]

Научих следния факт за фолиевата киселина - че се съдържа в голямо количество в броколито. Може вече да знаете това или пък да го пише в сайтовете, посветени на въпроса, но все пак може да е от полза на някоя бъдеща мама.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1352488 - 24.07.2006 09:59 [Re: Fullmoon]

Знае се отдавна и го пише почти навсякъде, благодаря и на теб, Fullmoon Но наличната в естествен вид фолиева киселина минава дълъг и сложен процес на няколко нива, докато придобие форма, която е усвояема от организма на майката.
Знае се също така, че за да се осигури ежедневно необходимата превантивна доза фолиева киселина, една жена във фертилна възраст трябва да поема ежедневно незавидно големи количества броколи (например), пред алтернативата да приема ФК в пригоден специално за бременни, синтетичен и лесноусвояем от организма й вид.
Естествено, всеки прави сам своя ИНФОРМИРАН избор.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1357384 - 27.07.2006 10:09 [Re: tender™]

Получихме официално писмо от Министерство на здравеопазването на Република България до инициативен комитет "300 бебета повече" и лично до мен. В отговора си министерството ни уверява, че:

Цитат:

Проектът на "Национална програма за диагностика и профилактика на наследствените болести, предразположения и аномалии за периода 2006-2012 г.", който е в процес на финализиране, има за цел да осигури своевременна диагностика, профилактика и генетично консултиране на нуждаещите се...В обсега на планираните здравни грижи, от страна на държавата, са и дефектите на невралната тръба.
В работата по превенцията на Спина Бифида ще се разчита на ефективното участие на неправителствени организации. Инициативен комитет "300 бебета повече" може да бъде добър партньор в осъществяването на цитираната по-горе национална програма и възможностите му със сигурност ще бъдат използвани в отделните етапи от нейното изпълнение.

Писмото от МЗ до ИК "300 бебета повече" е подписано от зам. министър д-р Емил Райнов.

П.П.
Извинете вълнението ми.
Подчертаните и удебелени от мен текстове в цитата са термини, които дават шанс на много майки да имат здрави деца.
Преди много много мнения в този форум, бях писал едно - че В БЪЛГАРИЯ ЩЕ ИМА Национална програма за превенция (профилактика) на Спина бифида. Да кажем, че дотук постигнахме, каквото искахме. Остава да се финализира и да се проследи изпълнението на "Националната програма за превенция на малформациите". И да се работи за информираността на всяка бъдеща майка по тази тема.

Благодаря на всички, които подкрепиха "Призива към здравните институции" и спомогнаха за постигането на целите на гражданска инициатива "300 бебета повече".

Томи

--------------------

kyky
искам бебе

#1357643 - 27.07.2006 12:24 [Re: tender™]

не знам као да кажа. твърде е хубаво за да е истина.
сега като лично засегната се надявам да се направи нещо положително и в посока високата доза на фк.
БЛАГОДАРЯ ТИ ТОМИ

tender™Модератор
барман

#1357956 - 27.07.2006 15:19 [Re: kyky]

Цитат:

твърде е хубаво за да е истина.

писмото е в ръцете ми
с подпис, печат, изходящ номер.

За хубавото е хубаво. Една предизвикана и доразвита от гражданското общество Национална програма. Позитивно отправен, чут и възприет Призив. В резултат - едно заявено намерение на държавата, някаква по-ясно поставена цел.

За реалното й осъществяване ще поработим още - особено след като (цитирам): "Инициативният комитет "300 бебета повече" може да бъде добър партньор в осъществяването на цитираната по-горе национална програма и възможностите му със сигурност ще бъдат използвани в отделните етапи от нейното изпълнение" - и то казано не от кой да е, а от министерството на здравеопазването на Република България.
Аз поне гледам позитивно на намерението им да бъде решен конкретно този обществен проблем - липсата (или силния недостиг досега) на информация за необходимостта от първична превенция на Спина Бифида.

--------------------

_nadejda
оптимист

Регистриран: 05.08.2006
От: Де да знаех :D
    #1371173 - 06.08.2006 16:33 [Re: tender™]

Цитат:

други обявени предимства на новата форма
- не маскира дефицит на витамин B12,- сигурна абсорбция,

1. Може ли да разкажеш малко повече за "маскиране на дефицита на В12". не ми е ясна тази медицинска терминология. четох за нуждата от комбиниране на В9 и В12, но ще ти бъда благодарна да разкажеш на по-опростен език.

2. Говориш за огромен процент новородени с различни малформации, които не са генетично обусловени. Защо тогава не разшириш инициативата за повече болести отвъд Спина Бифида. Явно си изчел и научил много по въпроса, помогни на жените и с други съвети. ФК - добре, но какво още? БГ лекарите са масово отегчени. Когато преди време ми закъсня 5 дена и отидох на гинеколог - тя само констатира липса на бременност и наличие на малка плаваща киста. Кистата изчезна от самосебе си, но когато казах на лекарката че искам скоро да имам бебе, тя не си направи труда за нищо!!! Казах и, че съм притеснена данеби вегетарианството ми да повлияе ... а тя просто побърза да приключи с мен и да приеме следващата пациентка! Сега чета колко много изледвания е добре да се направят, но КАК когато те гонят от кабинетите?!? Казах и наендокринолога си, че планирам бременност и знаете ли каква беше реакцията? "Добре- спокойно" .... Чудя се нужно ли е да учат 100 години за да кажат "Добре- спокойно"...

_nadejda
оптимист

Регистриран: 05.08.2006
От: Де да знаех :D
    #1371202 - 06.08.2006 16:54 [Re: tender™]

Цитат:

....... бях писал едно - че В БЪЛГАРИЯ ЩЕ ИМА Национална програма за превенция (профилактика) на Спина бифида. ................. Остава да се ......проследи изпълнението

Tender, добавям и това, за да не останеш с впечатление че не съм му обърнала внимание. Просто съм скептична, защото знам как в БГ всичко се прави за пари. Какво имам предвид ли? Група ентусиасти като теб се бъхтят да постигнат нещо, а когато държавната машина се размърда и отпусне средства - долитат лешоядите и парите се стопяват мигновено.

Та затова питам, ако ти можеш сам да кажеш и за други превантивни лечения. И не е ли по-практично да се пият мултивитамини, които вклюват В9?

tender™Модератор
барман

#1371959 - 07.08.2006 10:26 [Re: _nadejda]

Цитат:

Просто съм скептична, защото знам как в БГ всичко се прави за пари. Група ентусиасти като теб се бъхтят да постигнат нещо, а когато държавната машина се размърда и отпусне средства - долитат лешоядите и парите се стопяват мигновено.

Вероятно си права за парите. Но тук вече всеки отговаря за себе си и пред себе си (поне). Моята мотивация в случая не са парите. Когато човек загуби дете, приоритетите му се променят - може би неразбираемо за останалите.

А нещата не стават сами. Един глас не стига - иска си хора. А има всякакви хора - в работата по проекта за Спина бифида съм срещал какви ли не реакции. Има хора, които не са лично мотивирани и просто игнорират темите за превенция или за конкретна информационна инициатива. Или (ако имат лостовете), заключват темата, защото не била по тематиката на конкретния форум. Без да помислят, че и там четат ЖЕНИ и актуалната, жива тема им дава още един ШАНС да се информират - НАВРЕМЕ. Преди време помолих за помощ една от известните форумки тук - за осъществяване на контакт с висш служител, с който тя сама се похвали. Не получих отговор дори. Е, нещата си станаха и без въпросния служител, както и без помощта й. Но всъщност има хора, които не са лично засегнати, но разбират. И помагат. Една друга дама от този форум ми се обади сама, лично - и ми предложи влиянието си и контактите си, за да помогне. Само една. Без шум, без пози в публичното пространство. Имах представа колко е НАД много други пишещи тук, мислещи себе си и считани за много велики в тези форуми. Никоя от тях не каза - мога това и това, с какво конкретно мога да помогна. Единствено въпросната дама го направи. Тя си знае коя е. И е на достатъчно високо, смея да кажа национално ниво, за да й правя тук реклама. Възхищавам й се, както и на целия екип на "300 бебета повече", с който работим абсолютно безвъзмездно. За щастие, мотивацията на хората, които помагат досега за идеята, изобщо не са парите.

Когато (ако някога) държавата отпусне някакви средства, с които да се постигне информираност на още повече майки отностно превенцията на Спина Бифида; или пък постъпят средства за целта от дарители; и ако тези средства бъдат поверени на ИК "300 бебета повече", то те ще бъдат използвани конкретно по предназначението им, при строга отчетност - така, както досега всички от "300 бебета повече" сме отделяли от личните си бюджети, от времето си и от уменията си, за да правим онези малки стъпки, които вече са факти по пътя към Националната програма за превенция на Спина Бифида в България.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1371993 - 07.08.2006 10:45 [Re: _nadejda]

Цитат:

1. Може ли да разкажеш малко повече за "маскиране на дефицита на В12".

Поставяш ме в неудобното положение на ненаучил урока си ученик . Не съм медицинско лице, но имам отговор на въпроса ти.

Аз самият наскоро чух за това - че приемът на Фолиева киселина предизвиквал дефицит на вит. В12 в организма. Поинтересувах се доколко пряка е зависимостта прием на В9 - маскиране на В12. Намерих мнение на лекар, точно по темата, което опровергава зависимостта на маскирането на вит. В12 от приема на фолиева киселина в количества, нужни за превенция на дефекта на невралната тръба (спина бифида). Т.е. за да се маскира В12, трябва да се приемат самоубийствено големи количества фолиева киселина. Ето и линк към мнението на въпросния лекар, цитат от което си позволявам да постна и тук:

Цитат:

Да добавя, че намаляването на В 12 като усложнение е възможно да се получи при продължителен многомесечен прием на многократно увеличени дози на фолиева киселина. А все пак Албенката не възнамерява да се самоубива с фолиева киселина. Иначе в обичайните дози двата витамина работят в една посока и много често се изписват заедно.
.
Мели, сдружение "Зачатие"

--------------------

tender™Модератор
барман

#1372013 - 07.08.2006 10:58 [Re: _nadejda]

Цитат:

2. Говориш за огромен процент новородени с различни малформации, които не са генетично обусловени. Защо тогава не разшириш инициативата за повече болести отвъд Спина Бифида. Явно си изчел и научил много по въпроса, помогни на жените и с други съвети. ФК - добре, но какво още? БГ лекарите са масово отегчени.

Не говоря аз - аз се опирам на мнения на лекари. Процентът засегнати от малформации в България е даден в тази статия от доц. Кременски, национален генетичен консултант в "Майчин дом" и ръководител на "Националната програма за превенция 2000-2005".

Дори и за фолиевата киселина не е мой съветът, а е мнение на световния лекарски елит, което аз само си направих труда да намеря и да сведа до знанието на бъдещите родители, преди някои от тях да загубят дете от Спина Бифида, както се случи с нас.

По всички въпроси, свързани с превенцията и на други опасности пред бъдещата майка, разчитам на неотегчени лекари, които редовно разширяват познанията си в професионален план с най-новите постижения на медицинската наука и след това консултират компетентно и с осъвременена информация жените, които са им доверили здравето на бъдещите си деца.

Ето една чудесна статия, написана от един такъв чудесен човек и лекар, когото покрай инициативата "300 бебета повече" имам удоволствието да познавам лично.

Пренатален скрининг, женска консултация-
Статия от д-р Даскалов

"300 бебета повече" е отворена организация и приема конструктивни идеи за информиране на бъдещите родители и по други важни теми - по време на своите инициативи.

--------------------

kyky
искам бебе

#1372131 - 07.08.2006 11:49 [Re: _nadejda]

аз съм от тези жени, които трябва да пият висока доза фолиева киселина (от 4-5 милиграма) поне до 3-ия месец на бременността и после ниската доза докато кърмя. това се налага поради генетична мутация на един ензим. като препоръка от имунолог, генетик и ендокринолог имам да почна прием на вит В6 и В12 успоредно с високата доза фолиева киселина при положителен тест.

tender™Модератор
барман

Отговор от Народното събрание на РБ:
    #1375160 - 09.08.2006 13:56 [Re: tender™] Прикрепен файл (201 тегления)

На 08.08.2006 г. инициативен комитет "300 бебета повече" получи официално писмо-отговор лично от Председателя на Комисията по здравеопазване в Народното събрание на РБ - доц. д-р Борислав Китов. Ето откъс от писмото:

Това писмо доказва, че "Призивът към здравните институции" и гласът на много майки и бащи за "300 бебета повече" са чути и има съответното желание от страна на институциите и лично от страна на Председателя на Комисията по здравеопазване, да вземат спешни и конкретни мерки, предложени от ИК "300 бебета повече" за решаване на повдигнатия от нас проблем - липсата на първична превенция на Спина Бифида.

--------------------

tender™Модератор
барман

300 живи цветя за 300 бебета повече
    #1676924 - 20.03.2007 12:19 [Re: tender™]

Покана за събитието, организирано от инициативен комитет "300 бебета повече" и подкрепено от ръководството на СБАЛАГ "Майчин дом", от лекари, родители, партньори и медии.

--------------------

tender™Модератор
барман

300 бебета повече - с награда ПР Приз 2007
    #1818614 - 04.07.2007 10:38 [Re: tender™]

Цитат:

Кампанията "300 бебета повече" спечели наградата в категория “Обществено значима PR кампания на организация от стопанския сектор” в седмия годишен конкурс PR Приз 2007, организиран от Българското Дружество за Връзки с Обществеността.

Проектът успя с минимален бюджет да изпълни целите си, като едно от най-важните постижения е започнатия активен диалог с Министерството на здравеопазването по темата за превенция на Спина Бифида.

"Благодарни сме на журито и на колегите за високата оценка и признанието за нашата работа. Тази награда принадлежи също на нашите приятели от Инициативния комитет “300 бебета повече” и на всички партньори, с чиято помощ успяхме да пренесем посланието на кампанията до хората и институциите."

Жюстин Томс, Аз-жената

--------------------

tender™Модератор
барман

Re: Отговор от Народното събрание на РБ:
    #1965159 - 30.11.2007 11:40 [Re: tender™] Прикрепен файл (187 тегления)

Интервю на д-р Борислав Китов, председател на Комисията по здравеопазване на НС на РБ, пред сп. "Медицински магазин", бр. 12, юли 2007.

--------------------

Notebook
кафе с джинджифил

Регистриран: 01.12.2003
От: подвижно
    #1965171 - 30.11.2007 11:50 [Re: tender™]

Те политиците трудно могат да си докарат визия за нещо, което е постижение на безхаберието им. Пък и кога ли е било приоритет нещо, различно от сурогатщината и възможността за самооблаги

tender™Модератор
барман

#1965186 - 30.11.2007 12:06 [Re: Notebook]

Публикувах тази снимка на статията, във връзка с това мое мнение в темата ми "Призив към здравните институции", в БГ-мама.

--------------------

tender™Модератор
барман

Оцвети света за 300 бебета повече
    #2066906 - 24.03.2008 10:49 [Re: tender™]

Предстои поредната инициатива в подкрепа на кампанията "300 бебета повече".

Датата е отново 25 Март, Благовещение,
мястото: Градинката пред Майчин дом, часът 17.00.

В знак на подкрепа към кампанията ще боядисаме оградката и пейките наоколо и ще посадим няколко корена рози.

Всеки, който може и иска да се включи, е добре дошъл. И си носете бяла тениска, която няма да ви е жал да поизцапате, защото ще направим нещо много интересно тази година.

За повече информация вижте сайта на кампанията:

http://www.300bebeta.info/index.php?page=idea&sub=idea8

Очакваме ви!

--------------------

Доня Пипера Люта
Елели

Регистриран: 17.01.2005
От: Ламберудия
Re: Оцвети света за 300 бебета повече
    #2067777 - 25.03.2008 09:13 [Re: tender™]

Поздрави с Благовещение!

tender™Модератор
барман

Re: Оцвети света за 300 бебета повече
    #2069865 - 27.03.2008 13:10 [Re: Доня Пипера Люта]

поздрав и на теб!

Инициативен комитет „300 бебета повече“ и Az-Jenata.com оцветиха градинката пред Майчин дом за по-малко деца със Спина Бифида

Цитат:

Спина Бифида е единствената малформация, която може да бъде предотвратена и то само с едно простичко действие – приемане на фолиева киселина преди и по време на бременността. Ако всички българки знаят и прилагат това, то всяка година ще се радваме на 300 здрави бебета повече“.
.
Освен че оцветиха заедно част от света, участниците в кампанията изписаха с тениските си електронния адрес на инициативата: 300bebeta.info . Така те призоваха повече хора активно да се информират за особеностите и превенцията на Спина Бифида, както и напомниха за пореден път, че изготвената миналата година „Национална програма за първична превенция на вродените малоформации и в частност проблема Спина Бифида“ все още не e приета от Министерски съвет и не е влязла в действие.

--------------------

tender™Модератор
барман

Това е.
    #2208459 - 02.10.2008 11:14 [Re: tender™] Прикрепен файл (175 тегления)

Пълният текст на новата програма ще намерите на сайта на създадената наскоро НАЦИОНАЛНА ГЕНЕТИЧНА ЛАБОРАТОРИЯ:

НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ДИАГНОСТИКА, ПРОФИЛАКТИКА И КОНТРОЛ НА ЛЕЧЕНИЕТО НА НАСЛЕДСТВЕНИ БОЛЕСТИ, ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИЯ И ВРОДЕНИ АНОМАЛИИ 2009-2013

Цитат:

Изследването „фетална анатомия” продължава да бъде недостъпно за болшинството бременни. От това изследване се нуждаят всичките над 70 000 бременни годишно. С него се откриват повече от 2/3 от всички вродени аномалии (3500 случая годишно - б.а.).
.
Основни предизвикателства (1) Оборудване на Клиниката по „Фетална медицина” към СБАЛАГ „Майчин дом” със съвременен 4 измерен ултразвуков апарат. (2) Разширяване и интензифициране на провежданото в Клиниката по „Фетална медицина” на СБАЛАГ ”Майчин дом” програма за обучение на специалисти в областта на феталната анатомия и ултразвуковата диагностика на вродените аномалии. (3) Лицензиране на българските УЗ специалисти в областта на феталната морфология (анатомия). (4) Конкретизиране в Наредба № 39 от 16.11.2004 г. в частта за профилактичните прегледи и диспансеризацията, че поне 1 от „акушерските ултразвукови прегледи” трябва да бъде за „фетална морфология (анатомия)”.
(5) Да се продължи интезивното и непрекъснато популяризиране на приема на фолиева киселина от всички жени в детеродна възраст чрез : съществуващите интернет портали и страници, средствата за масово осведомяване, препоръки и указания от лични лекари и специалисти, листовки, учебните програми на средните училища и др.

--------------------

tender™Модератор
барман

#2255674 - 27.11.2008 13:19 [Re: tender™]

РЕЗУЛТАТЪТ от усилията ни:

На днешното си заседание (27.11.2008) кабинетът прие националната програма за 2009-2013 г.

--------------------

steli86
неориентиран

Регистриран: 19.01.2010
От: Бургас
    #2556935 - 19.01.2010 01:36 [Re: kyky]

Нужно ли е да слагам бебето в проходилка като тази: http://www.555.bg/obyava/prohodilki/3ot?b
Или е по - добре да си лежи докато не проходи само.?
Чувала съм, 4е им се изкривяват кра4етата от проходилките.

mysteria
добричка

Регистриран: 21.04.2007
От: Русе, България
    #2817582 - 14.07.2011 23:05 [Re: steli86]

Намерих нещо интересно и ви го показвам,бъдещи мами.

http://www.trafic-bg.com/aktoalno_page.php?id=99

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

horce
неориентиран
*

Регистриран: 09.05.2012
От: София
    #2902265 - 09.05.2012 09:43 [Re: steli86]

по-добре е без проходилка. Това е моето мнение. Ние все едно с проходилки сме се научили. И аз съм чува, че се изкривяват. Нека детенцето си лази пък когато то поиска ще проходи

--------------------
койтоси го може сиго може

kamelia_ivanov
неориентиран
*

Регистриран: 05.04.2014
    #3151890 - 08.04.2014 00:44 [Re: horce]

И аз съм на мнение без проходилка !

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 29256

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.