ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
LOVEme
Ентусиастка

Регистриран: 12.07.2004
От: София
Щитовидна жлеза и бременност
    #1303670 - 15.06.2006 16:09

Днеска бях на изпит по психодиагностика и лекарката, която ни провежда изпита, ми хвана ръцете и каза, че съм с хиперфункция на щитовидната жлеза Аз й отговорих, че понеже друг лекар ми каза същото, ходих на ендокринолог и изследвах хормони T3, T4, TSH и антитела TAT, MAT плюс ехограф и излезе: хормони в норма, щитовидна жлеза, увеличение степен А без нарушена функция. Та преподавателката отвърна: "Добре тогава, но имай предвид, че като забременееш, ще премине във втора степен и ще се влошиш". В момента не планирам бременност, но искам да знам вярно ли е това и какво може да се направи, крие ли това рискове и какви? Може ли да има проблем при забременяване, износване и т.н.?

--------------------
Живея, за да обичам. Обичам, за да живея.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: Щитовидна жлеза и бременност
    #1303735 - 15.06.2006 16:46 [Re: LOVEme]

Цитат:

Та преподавателката отвърна: "... като забременееш, ще премине във втора степен и ще се влошиш".
...
искам да знам вярно ли е това и какво може да се направи, крие ли това рискове и какви? Може ли да има проблем при забременяване, износване и т.н.?

Вярно е.
Прилагам две статии по темата:

Заболявания на щитовидната жлеза и бременност
Автор Nikam, източник - BG Mamma

Нарушена функция на щитовидната жлеза и бременност
Източник - www.zachatie.org

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

LOVEme
Ентусиастка

#1303740 - 15.06.2006 16:49 [Re: tender™]

Благодаря, тези ги видях, но както казах, аз нямам нарушена функция, а увеличение на самата жлеза. В тези материали става дума за функционални нарушения, каквито при мен не са установени на база изследвания.

--------------------

tender™Модератор
барман

#1303750 - 15.06.2006 16:56 [Re: LOVEme]

Доколкото успях да се запозная със статиите, във втората статия в сайта на Зачатие има изследване при което се вижда при какъв процент от жените има преминаване към втора степен при забременяване. В другата статия се казва, че при някои жени дори настъпвало подобряване при бременност. Но рисковете при усложнение никак не са за подценяване.
В статиите има направени изводи за необходимите в случая изследвания. Добре е да поговориш с хабилитиран специалист-ендокринолог. И то още преди да планираш бременност.

--------------------

LOVEme
Ентусиастка

#1303774 - 15.06.2006 17:06 [Re: tender™]

Абсолютно навсякъде се говори за НАРУШЕНА ФУНКЦИЯ
А в моя случай няма заболяване, тогава защо тези рискове да важат за мен?
Ендокринологът ми каза, че първа А степен увеличение е почти нормално за въздуха в София и освен да ям йодирана сол и да се прави наблюдение веднъж годишно, нищо друго не е необходимо и не е ставало дума за никакви рискове и усложнения, че мога да си живея нормално като всички останали хора. Нещо се получава противоречие май?!

--------------------

tender™Модератор
барман

#1303811 - 15.06.2006 17:31 [Re: LOVEme]

Искрено ти пожелавам да е така и да нямаш никакви основания за притеснение.
Но това няма как да го научиш тук и сега.

Според мен (не съм специалист) просто не се знае при коя жена накъде ще се развият нещата при бременност - към подобряване или към влошаване на ендокринното й заболяване.
Обикновено в такива случаи се разглеждат и песимистичните варианти.

Консултирай се за твое спокойствие. И дано при теб всичко бъде наред, когато решиш да забременееш.

--------------------

kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
    #1304207 - 15.06.2006 22:54 [Re: LOVEme]

и аз съм с нормална функция и все пак хашимото. имам проблеми със забременяването. пия селен за което. освен това сега правя доста сериозна подготовка за забременяване с аспирин, хепарин и имуновенин. няма гаранция въпреки подготовката. колко ти е тсх все пак. и може би не е лошо да чуеш поне още едно мнение от специалист.

LOVEme
Ентусиастка

#1304228 - 15.06.2006 23:11 [Re: kyky]

TSH 2,092 при норма от 0,35 до 5,50. Нали Хашимото се диагностицира въз основа на изследванията на хормони и антитела, а моите са в норма, значи нямам. На ехографа ме гледа друга лекарка.
Първата само ме опипа и ми каза, че нищо ми няма
Идеята ми е да си знам от сега ако може дали има някакъв проблем със забременяването, щото аз хубаво сега не предвиждам такова, ама да не се окаже, че като реша трябва да чакам с години и т.н. , т.е. ако има някакви пречки да го имам предвид от по-раничко
Другото което имам е прегъната напред матка и не знам дали това оказва допълнително влияние някакво. Абе по дяволите, искам да знам ще мога ли да имам нормални здрави дечица

--------------------

kyky
искам бебе

Регистриран: 24.04.2006
    #1304280 - 16.06.2006 00:10 [Re: LOVEme]

за доста неща грешиш (и не само ти)
1. нормата вече е до 3. над 3 има нужда от лечение. това доста лекари го пренебрегват все още а и лабораториите също. но е факт. ти си добре.
2. хашимото се диагностицира на база изследвания на хормони, антитела и ехографски преглед. както вече ти казах моите хормони и антитела също са в норма, но жлезата ми е увеличена, с изменена структура и възли, всичко това установено ехографски и с опипване = хашимото.
проблеми със забременяването може да имаш, но може и да нямаш. тука вече всичко е индивидуално и няма да разбереш докато не провериш. хашимото пречи на забременяването и на износването на бременността, но не винаги задължително. на мене ми пречи и ми е нужна подготовка преди това.
термин "прегъната напред матка" за пръв път чувам и не знам какво означава.
дефинирай "нормални здрави дечица". когато майка ми ме е родила преди 32 год изобщо не е подозирала че съм с генетичен дефект. всъщност и за мене беше тайна до преди 2 мес. установих го с кръвно изследване докато търсех причините за стерилитета си, които м/у впрочем се оказаха не малко и почти всичките са на имунологична основа. ако обаче не го бях установила с редица скъпи изследвания и ако не беше проблема ми със забременяването като начало никога нямаше да го разбера. никой не може да повярва че съм с толкова здравословни проблеми дори като си ги призная защото не ми ги пише на челото. и всъщност отделно от това че искам а за сега не мога да забременея водя съвсем нормален и пълноценен живот. при това почти без лекарства.

LOVEme
Ентусиастка

#1304959 - 16.06.2006 14:15 [Re: kyky]

Аз не съм излагала лично мнение, а мнението на специалистите, които са ме гледали и тяхните заключения и препоръки. Горе съм написала, че съм минала на ехограф и нямам хашимото, звучиш ми така, все едно искаш да ме убедиш, че имам
За прегъната напред матка можеш да намериш информация, ако те интересува подробно.
Ясно е, че тука никой не може да ми хвърли боб и да каже колко деца ще имам и кви ще са, но аз питам дали този конкретен проблем с щитовидната ще се отрази на евентуална бременност от медицинска гледна точка, не от друга
Това с проблемите ти на имунологична основа не разбирам защо си ми го писал/а и как точно го свързваш с контекста на темата Благодаря!

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11263

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.019 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.