ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Tais from Athens
shadowing

Регистриран: 19.01.2006
Re: бременност и зъболечение
    #1554703 - 15.12.2006 17:33 [Re: Milano]

А в такива моменти се питам...за какво ли тогава тия тъпи мъдреци ги има като не вършат работа, а само създават проблеми

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #1554716 - 15.12.2006 17:59 [Re: Tais from Athens]

Цитат:

се питам...за какво ли тогава тия тъпи мъдреци ги има

"тъпи" и "мъдреци" се изключват взаимно
ненапразно носят точно това име.
вероятно ги има като елемент от биологично заложената програма по помъдряване на човешкия вид.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #1554755 - 15.12.2006 18:43 [Re: Tais from Athens]

И аз това се питам В Щатите ги вадят профилактично като израстнат - изобщо не се церемонят

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

tender™Модератор
барман

#1555224 - 16.12.2006 10:53 [Re: Milano]

И В България ги вадят, но само тези (лекари и пациенти), които мислят профилактично.
Ваденето на мъдрец е много неприятно нещо, наистина, но после забравяш за случая.

--------------------

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1555467 - 16.12.2006 16:57 [Re: Tais from Athens]

Аз пък съм си правила пломба на мъдрец и не съжалявам. Вече 10 години не ми е създавал проблем и е възможно да го използват за да направят мост. Аз на твое място бих си сложила пломби засега стига да са само кариеси. Тук мъдреците наистина предпочитат да ги вадят профилактично, ама според мен това е пак някакво временно залитане. Бях чела че зъбите по някакъв начин са свързани с други органи (нещо като точки и т. н.) и не знам... Аз предпочитам да съм по-предпазлива. Щом природата ни е създала с мъдреци... Снощи съобщиха по телевизията как в САЩ случаите на жени, разболели се от рак на гърдата е намалял силно и че това е съвпаднало с отмяната на хормонозаместващото лечение при менопауза. Те спасявали жените от неприятните усещания на критическата възраст с които ги е създала природата, ама в по-дългосрочен план им докарвали рак на гърдата. Може би не е подходящ примерът, ама това пак е случай когато човек решава да промени несъвършената си природа и в крайна сметка губи. За съжаление със зъбите не винаги имам избор и понякога зъбът трябва да се извади.

NINCHETO
асистентка

Регистриран: 08.05.2006
От: трастиката ,пак
    #1556276 - 17.12.2006 12:23 [Re: Milano]

Цитат:

Мъдреците са гадни зъби, които причинават основно проблеми и е най-добре да се махнат, понеже така или иначе не ти трябват.

извинете за намесата,но това далеч не е вярно и звучи доста лаически.Мъдреците са от тази група зъби,които заедно с вторите резци,имат тенденция в еволюционно отношение да отпаднат и след време въобще да не съществуват(свързано с по -меката и кулинарно обработена храна,която консумираме и т.н.След време те просто няма да са нужни на хората)това обаче не значи ,че веднъж появили се в устата,трябва непременно да се извадят.Това са дъвкателни зъби,с голямо функционално значение.В момент ,в който трябва да се решава да се направи мост или подвижна(снемаема)протеза,поради загуба на други зъби,те могат да "спасят "пациента от неудобството на една подвижна протеза и да се използват като носители на една фиксирана конструкция(извинете за терминологичното ми изказване,но мисля,че разбирате за какво иде реч)
Абсолютно вярно е,че тези зъби създават повече проблеми от останалите по презумция,често израстват неправилно или са функционално негодни или лесно се развалят ,защото по- трудно се почистват(по назад в редицата са),но това не означава,че всички са така и после това не значи ,че трябва да се премахват по задължение(това което се практикува в Щатите не значи автоматично,че е миродавно)
Нашата школа учи ,че мъдеци ,които не създават проблеми, не се вадят.Ами по тази логика,дайте да извадим всички зъби още в ранна детска възраст,защото някога могат да създадат проблем
извинете за дългия пост,но няколко изказвания ме провокираха.
на на бгбуда ще отговоря отново така:потърси и второ мнение.подходящо време за стоматологични интервенции по време на бременност е между 4 и 6 месец.Рискът от усложнения трябва добре да бъде преценен,защото всяко евентуално действие или бездействие в тази посока може да се окаже лошо решение.Избери на кого да се довериш и действай.Късмет и ако искаш ни дръж в течение

--------------------
доброто е навсякъде,трябват ти очи и сърце

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #1557468 - 18.12.2006 09:54 [Re: Tais from Athens]

Това,че имаш кариес на мъдреца,не е индикация за екстракция,още повече в трети месец от бременността.
Наложително ще бъде наистина,ако се развие абсцес,но ако са само кариеси-едва ли,пък и на трите зъба заедно...съвсем!
Така че не се хвърляй слепешката,ако имаш кариеси ги санирай,а ваденето само в краен случай и то задължително трябва да имаш писмено разрешение от гинеколога си.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Tais from Athens
shadowing

#1557680 - 18.12.2006 12:46 [Re: tender™]

може....ама на повечето им махат мъдростта

Tais from Athens
shadowing

#1557692 - 18.12.2006 12:53 [Re: deputatkata]

обезателно ще се консултирам, да .Докторката днес ми каза че е рано за вадене /бях при гинекорожката и споделих с нея зъбните си "неволи" /-ако се стига до там.Но аз ще видя дали не може да се направят пломби или каквото там ...все пак 3 зъба за вадене...струва ми се наистина фрапиращо и крайно поне засега де...При положение, че досега дори не са ми боляли

tender™Модератор
барман

#1559108 - 19.12.2006 10:02 [Re: Tais from Athens]

когато ми "махаха" моята мъдрост, на зъболекаря-терапевт му отне два часа и половина опъване с клещите и две упойки, за да се убеди, че има зъб, който той не може да извади. пъхна ми още две упойки в ръката и ме прати на хирург
хирургът ми се усмихна (сигурно в отговор на моята усмивка в онзи момент), взе упойките, хвърли ги в кошчето и ми каза "зяпай"...не беше най-приятното изживяване, но за няма и минутка ми извади мъдреца.
после три дена не изтрезнях - от щастие, че съм помъдрял

моят извод от това помъдряване беше - за вадене на мъдрец не се ходи при терапевт, а направо при хирург.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7483

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.022 seconds in which 0.004 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.