ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Tais from Athens
shadowing

Регистриран: 19.01.2006
бременност и зъболечение
    #1554191 - 15.12.2006 10:20

Надявам се не ставам нахална с постоянното задаване на теми , но наистина искам да се консултирам с вас-все някой може да е имал подобен случай ....
Ходих на зъболекар-за пореден път.Оказа се, че имам три кариеса, но те са на мъдреци и били толкова кофти израстнали и толкова ненадеждни, че било по-добре направо да се извадят ....Цели три мъдреца....ужас Досега не са ме боляли и въобще.... но това не е важно.Човекът ме препрати при хирург направо...кажете ми...не е ли опасно да ходя да ми слагат упойки за цели три мъдреца....и да ми откъртват тия проклети мъдреци....направо се фрапирах, още не мога да реагирам и не знам какво да правя .В трети месец от бременността съм Имам чувството , че ще пометна от болка егати

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Lady N
експерт

Регистриран: 11.09.2005
От: София
Re: бременност и зъболечение
    #1554400 - 15.12.2006 13:19 [Re: Tais from Athens]

Не ми се вярва някой стоматолог да ти извади мъдреците на едни път, особено в твоя случай. Така че за упойките притеснение няма. Едно посещение - една анастезия - един изваден 8-ми зъб. Освен това хирургът ще се произнесе дали ще ги вади при тези обстоятелства, налага ли се и т.н.
Всеки случай рентгеновите снимки се изключват по време на бременност.

Редактирано от Lady N (15.12.2006 13:22)

NINCHETO
асистентка

Регистриран: 08.05.2006
От: трастиката ,пак
    #1554408 - 15.12.2006 13:27 [Re: Tais from Athens]

зъболечение при бременни е най-добре да се прави между 4 и 6 месец.естествено ,че няма да ти извадят всички на веднъж,но хирургът ще прецени как да действа и дали се налагат тия вадения сега .не са страшни упойките,по-скоро болката и евентуални усложнения(от кариесите или манипулациите)за да си по спокойна можеш да потърсиш две мнения на специалисти

--------------------
доброто е навсякъде,трябват ти очи и сърце

Tais from Athens
shadowing

#1554418 - 15.12.2006 13:36 [Re: Lady N]

Ами моя зъболекар ме прати направо при хирург.Ще отида отново при друг зъболекар да си каже мнението.Все пак ако могат да се опряват с пломба ...защо трябва да ги махам?Да, за рентгена разбрах

Tais from Athens
shadowing

#1554419 - 15.12.2006 13:38 [Re: NINCHETO]

той ме стресна с това че трябвало колкото се може по-рано щот имало опастност от абцес и понеже нали съм бременна...зъботе се разваляли по бързо ако вече са развалени.....помеждудругото дори не знам какво е абцес...

Lara™
бьлгарка

Регистриран: 02.04.2006
От: Виена
    #1554424 - 15.12.2006 13:44 [Re: Tais from Athens]

остави зъбите за сега.Ако имаш криви корени,то дали ще се извадят сега или след година две..все тая.Проблемът не е в 'страшната хирургическа намеса'Възможно е с растежа на мъдреците да се притиснат съседните зъби,но не ми се вярва да е чак такава промяна.И аз имам проблем с един крив корен за който само знам нито ме боли,нито е изместил зъбите ми
съветвам те,да посетиш друг специалист..ей така за различно мнение просто нищо не ти пречи

--------------------
never want u be mine

Tais from Athens
shadowing

#1554449 - 15.12.2006 14:01 [Re: Lara™]

така и ще направя обезателно и друго мнение!!!няма да забравя как веднъж отидох при една смотана гинеколожка от поликлиниката и тая без цитонамазка без нищо само погледна и веднага каза-край, трихомониаза.адски ме стресира, нервира, направо и накрая като отидох на всички видове изследвания във военна болница се оказа , че е банално течение, но хронифицирано ...абе....аман от "умни лекари"
както и да е...леко отклонение.
За крив.... разбрах че само единия е крив, не разбрах кой друг пък....ама трябвало да се цепне венеца...а да.. и имали и кариеси...уфффф
ще отида при първа възможност да видим какво е положението...

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #1554451 - 15.12.2006 14:02 [Re: Tais from Athens]

абцесът е нещо като локална инфекция - процес, при който организмът реагира със защитна реакция и най-често се появява гнойно огнище в корените на засегнатия зъб, съпроводено с болки.
и налага специализирана намеса за отстраняване на причината за този процес.

наистина е най-добре да попиташ още някой (и лекар, и зъболекар) как да процедираш в случая. те ще преценят дали, докато си бременна, мъдрецът да се запази, макар и вече тръгнал да се разваля, но пломбиран да речем. Това ще ти спести понякога тежката процедура по екстракцията му ("ваденето") точно в този период. Ако пък преценят да се извади сега, значи имат повече доводи "за" екстракцията му, отколкото "против" нея и няма от какво да се притесняваш.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Tais from Athens
shadowing

#1554491 - 15.12.2006 14:34 [Re: tender™]

аха.....
той се опита да ме убеди, че нямяло нужда от пломби понеже не били надеждни тия мъдреци.но когато преди месец ходих при него и той констатира кариесите точно на мъдреците...не спомена нищо за вадене...
не знам...
както и да е.пореден зъболекарски съвет ми е нужен.бих предпочила да ми сложат пломби ама каквото кажат зъбарите...

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #1554659 - 15.12.2006 16:41 [Re: Tais from Athens]

Мъдреците са гадни зъби, които причинават основно проблеми и е най-добре да се махнат, понеже така или иначе не ти трябват. На мене ми вадиха мъдрец с абцес като бях бременна в 6-тия месец - с местна упойка, и после на антибиотици (одобрени за вземана по време на бременност). Ако имаш избор, не го вади сега, но аз лично нямах Бебето ми се роди живо и здраво

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

Tais from Athens
shadowing

#1554703 - 15.12.2006 17:33 [Re: Milano]

А в такива моменти се питам...за какво ли тогава тия тъпи мъдреци ги има като не вършат работа, а само създават проблеми

tender™Модератор
барман

#1554716 - 15.12.2006 17:59 [Re: Tais from Athens]

Цитат:

се питам...за какво ли тогава тия тъпи мъдреци ги има

"тъпи" и "мъдреци" се изключват взаимно
ненапразно носят точно това име.
вероятно ги има като елемент от биологично заложената програма по помъдряване на човешкия вид.

--------------------

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #1554755 - 15.12.2006 18:43 [Re: Tais from Athens]

И аз това се питам В Щатите ги вадят профилактично като израстнат - изобщо не се церемонят

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

tender™Модератор
барман

#1555224 - 16.12.2006 10:53 [Re: Milano]

И В България ги вадят, но само тези (лекари и пациенти), които мислят профилактично.
Ваденето на мъдрец е много неприятно нещо, наистина, но после забравяш за случая.

--------------------

Наташа Ростова
на път

Регистриран: 26.08.2004
От: Канада
    #1555467 - 16.12.2006 16:57 [Re: Tais from Athens]

Аз пък съм си правила пломба на мъдрец и не съжалявам. Вече 10 години не ми е създавал проблем и е възможно да го използват за да направят мост. Аз на твое място бих си сложила пломби засега стига да са само кариеси. Тук мъдреците наистина предпочитат да ги вадят профилактично, ама според мен това е пак някакво временно залитане. Бях чела че зъбите по някакъв начин са свързани с други органи (нещо като точки и т. н.) и не знам... Аз предпочитам да съм по-предпазлива. Щом природата ни е създала с мъдреци... Снощи съобщиха по телевизията как в САЩ случаите на жени, разболели се от рак на гърдата е намалял силно и че това е съвпаднало с отмяната на хормонозаместващото лечение при менопауза. Те спасявали жените от неприятните усещания на критическата възраст с които ги е създала природата, ама в по-дългосрочен план им докарвали рак на гърдата. Може би не е подходящ примерът, ама това пак е случай когато човек решава да промени несъвършената си природа и в крайна сметка губи. За съжаление със зъбите не винаги имам избор и понякога зъбът трябва да се извади.

NINCHETO
асистентка

Регистриран: 08.05.2006
От: трастиката ,пак
    #1556276 - 17.12.2006 12:23 [Re: Milano]

Цитат:

Мъдреците са гадни зъби, които причинават основно проблеми и е най-добре да се махнат, понеже така или иначе не ти трябват.

извинете за намесата,но това далеч не е вярно и звучи доста лаически.Мъдреците са от тази група зъби,които заедно с вторите резци,имат тенденция в еволюционно отношение да отпаднат и след време въобще да не съществуват(свързано с по -меката и кулинарно обработена храна,която консумираме и т.н.След време те просто няма да са нужни на хората)това обаче не значи ,че веднъж появили се в устата,трябва непременно да се извадят.Това са дъвкателни зъби,с голямо функционално значение.В момент ,в който трябва да се решава да се направи мост или подвижна(снемаема)протеза,поради загуба на други зъби,те могат да "спасят "пациента от неудобството на една подвижна протеза и да се използват като носители на една фиксирана конструкция(извинете за терминологичното ми изказване,но мисля,че разбирате за какво иде реч)
Абсолютно вярно е,че тези зъби създават повече проблеми от останалите по презумция,често израстват неправилно или са функционално негодни или лесно се развалят ,защото по- трудно се почистват(по назад в редицата са),но това не означава,че всички са така и после това не значи ,че трябва да се премахват по задължение(това което се практикува в Щатите не значи автоматично,че е миродавно)
Нашата школа учи ,че мъдеци ,които не създават проблеми, не се вадят.Ами по тази логика,дайте да извадим всички зъби още в ранна детска възраст,защото някога могат да създадат проблем
извинете за дългия пост,но няколко изказвания ме провокираха.
на на бгбуда ще отговоря отново така:потърси и второ мнение.подходящо време за стоматологични интервенции по време на бременност е между 4 и 6 месец.Рискът от усложнения трябва добре да бъде преценен,защото всяко евентуално действие или бездействие в тази посока може да се окаже лошо решение.Избери на кого да се довериш и действай.Късмет и ако искаш ни дръж в течение

--------------------
доброто е навсякъде,трябват ти очи и сърце

deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
    #1557468 - 18.12.2006 09:54 [Re: Tais from Athens]

Това,че имаш кариес на мъдреца,не е индикация за екстракция,още повече в трети месец от бременността.
Наложително ще бъде наистина,ако се развие абсцес,но ако са само кариеси-едва ли,пък и на трите зъба заедно...съвсем!
Така че не се хвърляй слепешката,ако имаш кариеси ги санирай,а ваденето само в краен случай и то задължително трябва да имаш писмено разрешение от гинеколога си.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Tais from Athens
shadowing

#1557680 - 18.12.2006 12:46 [Re: tender™]

може....ама на повечето им махат мъдростта

Tais from Athens
shadowing

#1557692 - 18.12.2006 12:53 [Re: deputatkata]

обезателно ще се консултирам, да .Докторката днес ми каза че е рано за вадене /бях при гинекорожката и споделих с нея зъбните си "неволи" /-ако се стига до там.Но аз ще видя дали не може да се направят пломби или каквото там ...все пак 3 зъба за вадене...струва ми се наистина фрапиращо и крайно поне засега де...При положение, че досега дори не са ми боляли

tender™Модератор
барман

#1559108 - 19.12.2006 10:02 [Re: Tais from Athens]

когато ми "махаха" моята мъдрост, на зъболекаря-терапевт му отне два часа и половина опъване с клещите и две упойки, за да се убеди, че има зъб, който той не може да извади. пъхна ми още две упойки в ръката и ме прати на хирург
хирургът ми се усмихна (сигурно в отговор на моята усмивка в онзи момент), взе упойките, хвърли ги в кошчето и ми каза "зяпай"...не беше най-приятното изживяване, но за няма и минутка ми извади мъдреца.
после три дена не изтрезнях - от щастие, че съм помъдрял

моят извод от това помъдряване беше - за вадене на мъдрец не се ходи при терапевт, а направо при хирург.

--------------------

Tais from Athens
shadowing

#1559189 - 19.12.2006 10:39 [Re: tender™]

това го знам.моя зъболекар направо ме прати на хирург-те са бързи и опитни

deputatkata
влюбена в Дянков!

#1559201 - 19.12.2006 10:44 [Re: Tais from Athens]

Мисля,че темата е не при какъв специалист се вадят мъдреците,а какво е удачно да се прави по време на бременност.

--------------------

Lady N
експерт

#1559261 - 19.12.2006 11:18 [Re: tender™]

Цитат:

но за няма и минутка ми извади мъдреца.

о, да, но да обърнем внимание и на това:
Цитат:

два часа и половина опъване с клещите

т.е. зъбът вече е бил сериозно разклатен...

иначе с извода съм съгласна, защото ваденето понякога е съпътствано от усложнения при което се стига пак до хирург...

tender™Модератор
барман

#1559307 - 19.12.2006 11:42 [Re: Lady N]

Цитат:

т.е. зъбът вече е бил сериозно разклатен...

много сериозно. чак от кръста

--------------------

Lady N
експерт

#1559373 - 19.12.2006 12:19 [Re: tender™]

Mога да кажа, че забележката е несериозна и заядлива.

За съжаление в случаите, подобни на този за който спорим, негативите са за първия стоматолог (макар да е напълно възможно да има обективни причини), а хирургът получава одобрение.

При всички положения спорът не е по темата "бременност и зъболечение".

Редактирано от Lady N (19.12.2006 12:28)

tender™Модератор
барман

#1559420 - 19.12.2006 12:55 [Re: Lady N]

съвсем сериозното ми мнение по темата е тук.

уважаема Лейди Ен, нито споря, нито правя забележки в случая
пошегувах се . (нали може? ...а понякога само?...)
истината е, че зъбът ми беше разклатен, но силно извитите му корени не позволяваха ...знаете какво.
И споделям къде СПОРЕД МЕН е по-добре да отиде една бременна жена, АКО се наложи да й се вади мъдрец.
Усмивката на хирурга ми подейства терапевтично - моля, усмихнете се и вие.
И спокойно.

--------------------

Lady N
експерт

#1559432 - 19.12.2006 13:09 [Re: tender™]

ето какво казах по случая терапевт или хирург:
Цитат:

иначе с извода съм съгласна, защото ваденето понякога е съпътствано от усложнения при което се стига пак до хирург...

Но това:
Цитат:

моля, усмихнете се и вие.

определено ми е приятно да прочета.
Желая Ви приятен ден.

tender™Модератор
барман

#1559453 - 19.12.2006 13:22 [Re: Lady N]

Краткият ни разговор е един съвършен пример за успешна виртуална комуникация, която, въпреки (оказалите се имагинерни) различия в мненията, се провежда с позитивна нагласа към другия.
Каквато е и моята.

Наистина приятен ден

--------------------

Tais from Athens
shadowing

#1559619 - 19.12.2006 15:17 [Re: deputatkata]

ами да.томно това ми каза доктора-да ходя при хирург.знае, че съм бременна
но мойта докторка каза да поизчакам.не че съм се засилила де....

deputatkata
влюбена в Дянков!

#1559626 - 19.12.2006 15:21 [Re: Tais from Athens]

След като и аз ти казвам,все пак ти давам консултация безплатно ,не бързай толкова с ваденето!

--------------------

Наташа Ростова
на път

#1560192 - 19.12.2006 19:37 [Re: Tais from Athens]

Цитат:

Но аз ще видя дали не може да се направят пломби или каквото там ...

Само да ти спомена че като ми слагаха пломба на мъдреца, това беше вече пулпит И имаше дълго кореново лечение, вадене с игличка на нерва и т. н. Много неудобно, разчекна ми се устата, дълго ходене на зъболекар, но беше възможно. Въпреки сложните манипулации. Както споменах, 10 години вече съм с този ремонтиран мъдрец и всичко изглежда съвсем наред. Ако отидеш на хирург, имай предвид че едва ли ще има интерес да те отпрати, като се откаже от хонорара си за 3 извадени зъба

Tais from Athens
shadowing

#1561236 - 20.12.2006 11:34 [Re: Наташа Ростова]

Значи искаш да кажеш, че може да го ремонтирам просто, дори и да ми коства повече нерви и т.н.Все пак....предпочитам да ми имам зъби в устата.
колко струва ваденето на зъб, защо някои циганки като им се развали зъб направо искат да се махне, а не да се ремонтира.надали щот имат много пари....
абе знам ли....

Lady N
експерт

#1561522 - 20.12.2006 15:04 [Re: Наташа Ростова]

Цитат:

Ако отидеш на хирург, имай предвид че едва ли ще има интерес да те отпрати, като се откаже от хонорара си за 3 извадени зъба

Има такъв момент,
но освен това всеки специалист гледа от своята камбанария.
искам да кажа, че като отидеш на консултация при хирург, той ще гледа на твоя мъдрец като на 8-ми зъб за вадене..., като отидеш при терапевт - той ще гледа на твоя мъдрец като на 8-ми за терапевтично лечение.
Мисля, че трябва да чуеш мнението на терапевт и на хирург ида се преценят +/- на предлаганото лечение (екстракция).
Например при вадене + е, че тенденцията "преместване напред" се забавя, но това приложено върху твоя случай може и да не е положителен аргумент (например при голямо отстояние м/у зъбите), но също така може и да е силно препоръчително в случай на гъсто съзъбие...
Така че, остави специалистите да преценят.

Tais from Athens
shadowing

#1561661 - 20.12.2006 16:55 [Re: Lady N]

специално за единия мъдрец каза, че е почнал да бута следващия
кофти, щот съзъбието ми не пропуска въздух дет се казва...
е, ще видим.да сме живи и здрави, ще оправиме нещата едно по едно

Наташа Ростова
на път

#1562103 - 20.12.2006 21:47 [Re: Tais from Athens]

Докато мислиш можеш да им направиш по някоя пломбичка А клещите няма да ти избягат

X-tended
agriolouloudo

Регистриран: 15.10.2004
    #1562663 - 21.12.2006 09:27 [Re: Tais from Athens]

а защо не отидеш най-накрая при този хируг да види дали наистина зъбите са за вадене и с каква спешност? никой от този форум не знае това, нито гинеколожката ти. хирурга ще прецени в зависимост от твоето състояние и това на зъбите дали трябва нещо да се вади и кога. но няма да ти дръпне зъбите още като те види на вратата, така че не разбирам упорството ти да идеш на консултация.

Tais from Athens
shadowing

#1562847 - 21.12.2006 11:27 [Re: Наташа Ростова]

мда.ама сега по коледа никой зъбар не се заема да бачка...ще изчакам да мине...дно не подскъпнат драстично цените

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 7505

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.065 seconds in which 0.04 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.