ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Tais from Athens
shadowing

Регистриран: 19.01.2006
отказ от изплащане на еднократната помощ заради
    #1837721 - 20.07.2007 12:10

невъзможност да се представи оригинал на акта за раждане.Дубликатът не вършел работа

Направо ще изкрейзам.не знам от жегите ли е или от умората или просто съм много застреляна /от всичко по малко / но ден след като взех акта за раждане на дъщеря си, отидох до соц грижи пеша с папката с нещата.
И на място искат ми удостоверението за раждане и какво? няма го Изпаднало ли е , вкъщи ли някъде съм го затрила.....Ужас!
И сега ми отказват помощтта- не може без оригинал да се даде помощта.как е възможно.Съзнавам грешката си-невнимание, а и доза каръщина....но как може да откажат помощ при положение, че все пак си родил това дете, че тези пари са за него, нали така пише по разните му там правилници...
Направо се потресох, не спрях да рева.Не само заради отказа /направо ме изгониха едва ли не от соц. грижи.Нещо ми измънкаха, че не можело да се докаже не разбрах точтно какво... / , ами и заради това, че съм допуснала да ми се случи нещо такова.....
Кажете ми, какво може да се направи, наистина ли е невъзможно ???Към кой мога да се обърна, не мога да повярвам че така закона са го направили.
както и да е...... ............

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
Re: отказ от изплащане на еднократната помощ заради
    #1837872 - 20.07.2007 13:12 [Re: Tais from Athens]

Като начало не можеш ли да провериш в Общината да ти издадат от там ново удостоверение? Може би се страхуват, че с един акт можеш да претендираш пред повече от една служба за социални грижи. И затова като изплащат, вписват това обстоятелство на гърба на оригинала. Не че не може да се провери по тяхната система дали е изплатено вече веднъж или не, но кой знае на какво ниво им е мрежата на социалните...

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Hristina de Leyton
cracked actor

Регистриран: 16.03.2006
    #1837884 - 20.07.2007 13:18 [Re: Tais from Athens]

странно, защото аз като родих преди 6 години, ми изплатиха въпросната помощ въз основа на дубликата, защото и аз бях затрила оригинала някъде! не знам какво да те посъветвам, но потърси нформация отнякъде. този отказ ми звучи леко абсурден и нелогичен.

--------------------
Ако за 2 седмици минете на диета и спрете алкохола, ще разберете, че сте изгубили 14 ДНИ!
-------
ecobusiness.dnevnik.bg

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #1837914 - 20.07.2007 13:28 [Re: Hristina de Leyton]

според мен просто е попаднала на арогантни служителки. BgBuda, съветът ми е да се обърнеш към техните началници, в писмена форма, като им обясниш какъв е проблемът и поискаш решение - също в писмена форма. Като трябва да напишат нещо, са по-внимателни, отколкото когато просто ти го подхвърлят иззад гишето...А като ти отговорят писмено, или проблемът ти вече ще бъде решен, или ще ти е по-лесно да си търсиш правата по-нагоре - ей го къде е социалното министерство.

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Tais from Athens
shadowing

#1837933 - 20.07.2007 13:33 [Re: FindingTheWay]

боже , това дето казваш, че съм можела да претендирам за повече помощи....даже не ми е дошло на акъла явно си ги има и такива
Аз ходих да ми направят дубликат, но жената ми каза-върши си работа, но за еднократната помощ просто няма да можете да минете
Тя майка ми дори с дубликат на собствения си акт за раждане замина за чужбина и въобще не е имала проблеми.но това....сега просто нямам думи.
Изпитвам срам и едновременно яд, че така се получи

Tais from Athens
shadowing

#1837938 - 20.07.2007 13:34 [Re: Hristina de Leyton]

абсурден и нелогичен-това е!

Tais from Athens
shadowing

#1837964 - 20.07.2007 13:47 [Re: tender™]

Така и ще направя .Днес няма да мога да отида при директорката, но в понеделник това ще ми е първата работа.Да видим тя какво ще ми каже и дали ще има по-различен отговор.Но да, решила съм да търся разрешение и в по-горни инстанции.
Благодаря за инфото.А изплащането на помощття за колко време беше давно?Година, две?

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #1837970 - 20.07.2007 13:51 [Re: Tais from Athens]

Изобщо не визирам тебе, но нали знаеш, че служителите трябва да се застраховат. И не знаеш какво може да е в тяхната глава. Всъщност точно заради това, което явно им се е случвало, е въведен и принципа на вписване на гърба на акта за раждане. Преди това го правеше работодателя.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

tender™Модератор
барман

#1837975 - 20.07.2007 13:54 [Re: Tais from Athens]

Цитат:

А изплащането на помощта за колко време беше давно?Година, две?

Мисля, че става дума за еднократната помощ при раждане на дете, която е 200 лева еднократно.

За т.н. детски, си има друга процедура, по която ще получаваш месечна помощ до навършване на пълнолетие на детето, която е в минимален размер - не съм сигурен, но май беше 18 лева месечно.

--------------------

Tais from Athens
shadowing

#1837984 - 20.07.2007 13:59 [Re: FindingTheWay]

Знам, че не визираш мене Просто репликирах с искрено учудване, че всякакви ги има....
Ще разуча нещата.така не може!

Mariela Gazela
по течението

Регистриран: 17.04.2007
    #1838170 - 20.07.2007 15:31 [Re: Tais from Athens]

Беснея когато разбирам как някой "експерт" отказва да си свърши работата, само защото не е прочел закона, с който работи. Виж това:
Чл. 11. (1) Еднократна помощ при раждане на живо дете се отпуска въз основа на подадена молба-декларация по образец, утвърден от министъра на труда и социалната политика.
(2) Към молба-декларацията се прилагат следните документи:

1. оригинално удостоверение за раждане на детето, за което се иска помощта;

2. копия от удостоверенията за раждане на всички деца, родени от майката;

3. удостоверение от служба ГРАО за родените от майката деца;

4. лична карта (за справка).

(3) (Нова - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) По реда на ал. 1 и ал. 2, т. 2 - 4 помощта може да се изплати по изключение въз основа на представен дубликат от удостоверението за раждане на дете след извършване на проверка от дирекция "Социално подпомагане", която обхваща:
1. установяване наличие на промяна на постоянния адрес на майката за периода от датата на раждане на детето до датата на подаване на молба-декларацията чрез справка от компетентните органи на МВР;

2. предоставяне на данни за изплащане/неизплащане на помощта по чл. 6 ЗСПД от съответните дирекции "Социално подпомагане" по предходен постоянен адрес на майката.
Това е Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца.
Първо се връщаш при въпросната "служителка" и й обясняваш с цитиране на членове и алинеи колко непрофесионално е отношението й към работата, която я храни, респективно към хората, на които "служи", и ако пак откаже отиваш при Началника със същите аргументи. Ако не успееш, лично се наемам да ти напиша жалбата.

Mariela Gazela
по течението

#1838209 - 20.07.2007 15:50 [Re: Tais from Athens]

Чл. 12. (1) Правото за получаване на еднократна помощ възниква от датата на раждане на детето, освен ако то е оставено за отглеждане в специализирана институция за деца към датата на подаване на молба-декларацията.
(2) Еднократната помощ за раждане на дете по ал. 1 може да бъде поискана в срок 3 години, считано от края на месеца, през който е родено детето.
Имаш време

Tais from Athens
shadowing

#1838445 - 20.07.2007 18:38 [Re: Mariela Gazela]

Много благодаря за цитата.Това от кой кодекс е?
За жалбата съм съгласна в случай , че се наложи.

tender™Модератор
барман

#1838779 - 21.07.2007 10:13 [Re: Mariela Gazela]

Цитат:

(3) (Нова - ДВ, бр. 71 от 2006 г.) По реда на ал. 1 и ал. 2, т. 2 - 4 помощта може да се изплати по изключение въз основа на представен дубликат от удостоверението за раждане на дете след извършване на проверка от дирекция "Социално подпомагане", която обхваща:
1. установяване наличие на промяна на постоянния адрес на майката за периода от датата на раждане на детето до датата на подаване на молба-декларацията чрез справка от компетентните органи на МВР;

2. предоставяне на данни за изплащане/неизплащане на помощта по чл. 6 ЗСПД от съответните дирекции "Социално подпомагане" по предходен постоянен адрес на майката.
Това е Правилника за прилагане на Закона за семейни помощи за деца.

ей затова й казах да им поиска писмени обяснения.
не може законодателят да не е предвидил случай на загубване на оригиналния акт за раждане. и като им тресне сега това на гишето, няма да се скатават и да си обсъждат какво станало в "Дързост и красота"..., а ще си свършат работата, както казва Законът. Аман от мързеливи държавни служители!

--------------------

Mariela Gazela
по течението

#1840173 - 23.07.2007 09:11 [Re: Tais from Athens]

Цитирала съм Правилника за прилагане на закона за семейни помощи за деца. Стискам палци в неравната битка.

_nadejda
оптимист

Регистриран: 05.08.2006
От: Де да знаех :D
    #1843441 - 25.07.2007 10:24 [Re: Mariela Gazela]

BgBuda, успех и от мен. Мързела на служителките по такива учреждения е пословичен. да те карат теб, младата майка да се разкарваш по жегите Правилно са те посъветвали - подай жалба. Нали преди година издадоха някакъв указ задължаващ държавните служители да се държат любезно с клиентите!

Tais from Athens
shadowing

#1844948 - 26.07.2007 12:05 [Re: Mariela Gazela]

Благодаря за пожеланията.Живи и здрави бъдете

Mariela Gazela
по течението

#1845391 - 26.07.2007 16:48 [Re: Tais from Athens]

Да не забравиш за развръзката. Аз я чакам с нетърпение.

DonnieBra
неориентиран

Регистриран: 27.11.2007
    #1961531 - 27.11.2007 15:35 [Re: Mariela Gazela]

При мен проблема е друг. Без да зная ламинирах акта за раждане на детето и сега социалните отказват да приемат молбата на основание, че не могат да ударият печат и подпис на гърба на документа. Казват ми да се опитам да го разламинирам, но това е невъзможно. Как да процедирам от тук нататък - възможно ли е да ми откажат помоща на това основание?

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3892

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.035 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.