ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Крумка
с палто от норки

Регистриран: 06.07.2004
От: Опицвет
Хранене
    #2024251 - 03.02.2008 15:08

Готови пюрета или домашно приготвена храна давахте на детето до навършване на 1 годинка?
От кой месец започнахте да приготвяте сами храната?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
Re: Хранене
    #2024367 - 03.02.2008 17:16 [Re: Крумка]

И двете Захранихме малката с оризова каша на 3 1/2 месеца, пюретата ги започнахме някъде към 6-тия месец. Препоръчително е да започнеш със зеленчукови пюрета, за да свикне детето с вкуса им. Идеята е, че плодовите пюрета са по-сладки, и с техния вкус се свиква много лесно, и ако те са първи, после ще бъде много по-трудно да накараш малките хитреци да ядат и несладките зеленчукови пюрета

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

Tais from Athens
shadowing

Регистриран: 19.01.2006
    #2024503 - 03.02.2008 18:55 [Re: Крумка]

Моята мадама е на 7 месеца и няколко дни-давала съм й купени пюрета на Ганчев, но тя не ги харесва.Останалите не са ми по джоба.Правя й домашни.Да, отнема време, но пък на мен ми носи удоволоствие, а на нея страшно й харесват.
Започнах да захранвам сериозно от 6 месец.Преди това съм й давала по малко, но се спичаше доста и реших да почакам.Като цяло съм я оставиля сама да си "каже" колко иска.
Плодовите ги правя от готови компоти.Обожава сиропа.Него го разреждам с вода 50 на 50 даже в полза на повече вода /не иска да пие вода /Месните също правя вкъщи.Имам книга с рецепти и така...

Mimki6
почетен член

Регистриран: 11.10.2007
От: България
    #2024645 - 03.02.2008 22:20 [Re: Tais from Athens]

Мойте и двете деца ги захраних някъде към 4-5 месец.Започнахме с по-редки каши и домашно приготвени пюрета/морков, картоф/. Купувала съм и готови пюрета, но по-вече плодови през зимата, когато няма достатъчно плодове. Зеленчуковите си приготвях основно сама и много се харчеха.

--------------------
"Никога не забравяй, че зад облаците /и проливните дъждове/ ВИНАГИ грее СЛЪНЦЕТО!!!

ЕVERHOPE
мира няма

Регистриран: 07.10.2005
От: тук някъде
    #2024879 - 04.02.2008 08:49 [Re: Крумка]

Лично аз съм привърженик на готовите дтески храни. Смятам, че те са направени специално за деца и състава им е съобразен с нуждите на определената възраст.
Аз съм от жените, които ежедневно готвят за семейството си и това, че предпочитам готовите пюрета не произхожда от факта- мързи я да приготви храна за детето си. Над т. нар. пюрета и готови детски храни, разработката им, производството им, работят екипи от специалисти по детското хране и диетолози, както и контрола при тях е завишен. Доверявам им се и нямам причини да смятам, че домашно приготвените храни са с по-висока хранителна стойност или по-добре балансирани.

--------------------
Вълкът се ражда, за да разкъсва, орелът се ражда, за да ограбва, огънят се ражда, за да изпепелява, а човек се ражда, за да бъде щастлив, но разкъсва, ограбва и изпепелява щастието на другите. Какво всъщност е човека?

Крумка
с палто от норки

#2024892 - 04.02.2008 08:59 [Re: Tais from Athens]

Детето ми е почти на 11 месеца и започнах да й приготвям домашни супички. До сега съм й давала купени пюрета.
Понеже срещам противоречиви мнения, чудя се дали поне до годинка да й давам готови пюрета- в тях точно всичко било дозирано, а когато приготвям храната не било възможно точно да спазя пропорциите.
Но пък на мен ми се струва, понеже тя има зъбки, че е добре да дъвче вече и затова й готвя, за да са на по-едри парченца зеленчуците и месото. За сега от месата само пилешки гърди съм й варила. Другите месни пюрета ги купувам.
Вие как мислите, дали е добре вече да употребява зъбките или е по-добре да изчакам още 1-2 месеца?

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #2024907 - 04.02.2008 09:18 [Re: Крумка]

За пюретата имам специално отношение. От тях задължително готови купувах тези с риба и с черен дроб. Дори все още избягвам да й давам домашно приготвен черен дроб. Виж, риба яде, след много внимателно почистване.
От 10 месеца ние започнахме да взимаме от детската кухня. Така че от тази възраст спокойно може да се мине на готвене вкъщи. Разбира се, съобразено с изискванията за начина на приготвяне.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

Крумка
с палто от норки

#2025000 - 04.02.2008 11:03 [Re: FindingTheWay]

Сетих са да ви питам- от коя възраст дадохте портокал?
Единият педиатър каза след 6 месечна, настоящият ни смята, че трябва да се изчака до година и половина.

FindingTheWay
неуморима

Регистриран: 21.09.2006
От: София
    #2025007 - 04.02.2008 11:08 [Re: Крумка]

Различните педиатри имат различни препоръки от гледна точка на личната практика. Например самото дете на нашата педиатърка показало алергична реакция към портокала, та затова тя бе категорична за това да мине поне 1 година. В американските книги общо взето го посочват от 2-ия месец. А пък сестра ми като бебе направи алергична реакция към банан. И като зная какво нещо беше, бях наложила вето върху банана за 1-ата годинка. Така че явно нещата са доста относителни. Просто си наблюдавай детето.

--------------------
„Голямата наука да живееш щастливо се състои в това да живееш само в настоящето“
Питагор

„Една надежда и една надежда само - Твоята любов.“
Руми

ЕVERHOPE
мира няма

Регистриран: 07.10.2005
От: тук някъде
    #2025012 - 04.02.2008 11:15 [Re: Крумка]

Портокал, както и портокалов сок давах след годинката, а това лято вече опита и ягоди и малини, които се водят високо алергенни. Има различни мнения, но аз смятам, че всяко дете реагира индивидуално-опитай с мъничко, примерно чаена лъжичка сок от изцеден портокал и виж как ще реагира.

--------------------
Вълкът се ражда, за да разкъсва, орелът се ражда, за да ограбва, огънят се ражда, за да изпепелява, а човек се ражда, за да бъде щастлив, но разкъсва, ограбва и изпепелява щастието на другите. Какво всъщност е човека?

Някаква си там
златна

Регистриран: 21.02.2004
От: морето
    #2025237 - 04.02.2008 14:42 [Re: Крумка]

Цитат:

Сетих са да ви питам- от коя възраст дадохте портокал?
Единият педиатър каза след 6 месечна, настоящият ни смята, че трябва да се изчака до година и половина.

След 6 навърщени месеца се дават-ябълка,банан,круши,манго,пъпеш...
След 1 годинка-цитруси,червени и мъхести плодове.

--------------------
Някой друг ще трябва да плати сметката, ние не сме поръчвали такъв живот!!!

Някаква си там
златна

#2025241 - 04.02.2008 14:44 [Re: Крумка]

Цитат:

Готови пюрета или домашно приготвена храна давахте на детето до навършване на 1 годинка?
От кой месец започнахте да приготвяте сами храната?

в началото като я захраних давах пюрета основно.Рядко приготвях нещо.
След 8-ми месец започнах да и готвя и досега е така.

--------------------

Някаква си там
златна

#2025251 - 04.02.2008 14:51 [Re: Крумка]

Цитат:

Вие как мислите, дали е добре вече да употребява зъбките или е по-добре да изчакам още 1-2 месеца?

Щом не се дави и не повръща,може ..да свиква.

--------------------

Някаква си там
златна

#2025261 - 04.02.2008 14:55 [Re: Tais from Athens]

Цитат:

Плодовите ги правя от готови компоти.Обожава сиропа.Него го разреждам с вода 50 на 50 даже в полза на повече вода /не иска да пие вода /Месните също правя вкъщи.Имам книга с рецепти и така...

В компота има много захар,избягвай я:)Може да и правиш сокчета.

--------------------

Mariela Gazela
по течението

Регистриран: 17.04.2007
    #2025591 - 04.02.2008 18:58 [Re: Крумка]

Добре е да употребява зъбките си.
Ще ти разкажа как мина срещата ни с логопед на 11 месеца (колкото е и твоето детенце):
Логопед: Ама още ядете пюрета?
Аз: Ми... да.
Логопед: Ама на 6 месеца вече е трябвало да яде твърди храни, да се учи да върти език, прехвърляйки храната.
Аз: Ма ... тя ... има зъб и половина, как точно да я дъвче тая твърдата храна?
Логопед: С венците. И ще давате по-меки храни като варени картофи, морковчета, грах, зелен фасул... не пържоли и цариградски кюфтенца
Аз:
Логопед:

Моята пикла ядеше само купени пюрета. До момента, в който ги отказа сама и започна да бърка в купата със салата, да вади домати и краставици и да си ги пъха в устата (къде успешно, къде не толкова). Но повече не успях да я излъжа с пюретата.
Сега готвя, но не само. Купувам достатъчно вкусни готови храни като тези

Mimki6
почетен член

Регистриран: 11.10.2007
От: България
    #2025636 - 04.02.2008 19:33 [Re: Някаква си там]

Цитат:

Добре е да употребява зъбките си.
Ще ти разкажа как мина срещата ни с логопед на 11 месеца (колкото е и твоето детенце):
Логопед: Ама още ядете пюрета?
Аз: Ми... да.
Логопед: Ама на 6 месеца вече е трябвало да яде твърди храни, да се учи да върти език, прехвърляйки храната.
Аз: Ма ... тя ... има зъб и половина, как точно да я дъвче тая твърдата храна?
Логопед: С венците. И ще давате по-меки храни като варени картофи, морковчета, грах, зелен фасул... не пържоли и цариградски кюфтенца
Аз:
Логопед:

Ей, по тая причина и аз толкова рано ги захраних и до годинката ядяха вече доста разнообразна храна, а пюретата спряха - те не ги искаха!

А за портокал и аз знаех, че цитросовите плодове /без банан/се дават след годинката и така направих!

--------------------
"Никога не забравяй, че зад облаците /и проливните дъждове/ ВИНАГИ грее СЛЪНЦЕТО!!!

Tais from Athens
shadowing

#2025980 - 05.02.2008 08:53 [Re: Крумка]

Сама забелязваш, че мненията са противоречиви.Колкото мами и бебета, толкова мнения.Интуицията ще те води-най-добре ще ти "каже" детето кое е най-добре за него
Успех!

Tais from Athens
shadowing

#2025981 - 05.02.2008 08:56 [Re: FindingTheWay]

Файндинг, права си за черния дроб.Аз сега й приготвям само пилешки вкъщи, но не се наемам да обработвам сама разни руги меса.Най-добре е готовото пюре.Най-безопасно ми се струва

Tais from Athens
shadowing

#2025985 - 05.02.2008 09:02 [Re: Някаква си там]

Само да се появят по-свежи плодове.то сега нищо няма.Ябълките ги отказва тотално.Сокчетата и тях много не харесва
Но си права за захарта-старая се поне като давам да е повечето вода щот наистина някои са егати сладките компоти

iconomistca

Регистриран: 28.08.2006
    #2029801 - 09.02.2008 01:13 [Re: Крумка]

Ние сме изцяло на купена храна и сокчета. Аз захранвам от края на третия месец. Започнах с плодови пюрета - оказа се грешка, защото не искаше зеленчуковите. След месец и нещо започнахме месните - обожава ги (голям хищник е). Научих я да яде и зеленчукови - натрошавам вътре жълтък и някак си й харесват повече.
Сокчета давам след първия месец.
Давам често и от "нашата" храна - топя й хапки в боба, давам също ориз, мусака, бисквити, кисело мляко с бисквити... Не е претенциозна.

Вече е на 7 мес. и няколко дни и изобщо нямам оплаквания от храненето и апетита на детето.

Tais from Athens
shadowing

#2029951 - 09.02.2008 10:14 [Re: iconomistca]

Аз не смея да й давам мляко още-чувала съм че може да причина алергия та смятам чак след десетия месец да опитам.Жълтъка не го яде толкова-даже винаги усеща когато в лъжичката има жълтък.То са кисели физиономии то чудо!но го понася по-добре когато е смачкан много добре или направо пасиран в самото пюре.Иначе и тя не е претенциозна толкова-отваря си винаги устата, макар и като помисли дали ще яде или ще стои гладна
Бисквити й давах да джвака, но още са й "гнусни".Всъщност учи се още да опитва храна по-твърда.Някак си като че ли консистенцията я плаши Но...ще свикнем.

TramposaBG

Регистриран: 22.08.2005
От: Мадисън, Уисконсин
    #2030176 - 09.02.2008 16:08 [Re: Крумка]

Аз лично много внимавах с ранното захранване, защото много доктори смятат, че алергии и гастрити по-късно в живота се дължат на прекалено ранния достъп до неща, които бебешката система не може да смели добре. Винаги, преди да дам нещо се замислям какво ще спечели детето от тази храна. Не искам да й пълня стомахчето с боклуци, защото местенцето е ограничено и като хапне бисквита, която не й носи и едно витаминче или друго полезно нешо, няма да иска след това зеленчук примерно. Моята кукла отказваше и пюрета, и каши почти до година, наслушах се на сума ти съвети от роднини и приятели, а че детето ми беше на килцата на 3 годишно никой не гледаше Като стана на 18 месеца започна сама да си иска истинска храна, но винаги й давам полезни неша--трябва да видите как полудява като види леща, зелен фасул, домати, пиле. Скоро яде за пръв път свинско в Бг, защото всички я гонеха с кюфтета. Хареса й, но за първи път в живота си имаше обрив по лицето. Изчезна като спряхме свинското, а тя все пак е вече на почти 2 години. Така че общият ми съвет е да се дават само богатоенергийни неща (кърма, адаптирано мляко) до година, а другите са за добавка, защото просто няма как да изде толкова пюрета, че да си набави всичко нужно (а в кърмата и адаптираното мляко ги има). Не бързайте да им давате истинска храна, няма да им избяга. бял хляб, картофи нямат никаква стойност за едно бебче освен да му напълнят коремчето с празни калории.
Скоро докато бях в БГ имахме гости --братовчедка ми с 6-месечния си сладур. Съвсем гордо ми каза как на нова година смукал свинска пържола, а иначе много обичал тутманик и вафли. Аз нищо не казах, а тя по-късно започна да му дава и хляб. В един момент това детенце като почна да повръша, не мога да ви опиша за какво нещо става въпрос. Братчедката съвсем между другото каза, че винаги било така след хляб, ама да свиквал да яде..Не знам, наистина това желание не мога да го разбера.
Последно нещо--най-богатият източник на витамини и минерали при най-малка големина е авокадото. Едно авокадо има около 600 калории, тоест калориите на около 6 пюренца и много повече полезни неща. Давайте на малките авокадо, моята кресла от съвсем малка яде по половин авокадо, а през живота си не е довършвала едно пюре. Но аз съм спокойна, защото знам, че когато яде, са полезни неша.

Крумка
с палто от норки

#2030214 - 09.02.2008 16:48 [Re: TramposaBG]

За авокадото и аз знам, че е полезно доста, защото съдържа много минерали, от които желязо, мед и магнезий. Чела съм, че може от 8-10 месец, например смес от намачкано авокадо с банан. Но все още не съм й давала.
За картофите не съм много съгласна, че не са полезни, защото те имат високо съдържание на въглехидрати, калий и витамини, особено младите картофи.
На мнение съм, че всякакви зеленчуци и плодове трябва да се дават в подходящата възраст. Най-вече пресни.

Също не давам на детето никакви бисквити, солети, вафли и други такива, освен бебешки бишкоти и бебешки макарони.
Давам й попара с чай от липов цвят, сухари и обезсолено сирене, която си е изключително българско ядене; готови пюрета и от скоро вече и домашно приготвени супи- зеленчукови и с пилешко месо.
Захар и аз не прибавям към никаква храна, както и сол.
Имах колебания дали мога да давам киселото мляко, например като следобедна закуска, но реших да изчакам още няколко месеца.

А на 6-месечно бебе и на мен ми се струва, че е рано да се дава пържола, пък и тя едва ли е била само варена (както трябва да се приготвят бебешките храни).

Някаква си там
златна

#2030349 - 09.02.2008 19:21 [Re: iconomistca]

Цитат:

Ние сме изцяло на купена храна и сокчета. Аз захранвам от края на третия месец. Започнах с плодови пюрета - оказа се грешка, защото не искаше зеленчуковите. След месец и нещо започнахме месните - обожава ги (голям хищник е). Научих я да яде и зеленчукови - натрошавам вътре жълтък и някак си й харесват повече.
Сокчета давам след първия месец.
Давам често и от "нашата" храна - топя й хапки в боба, давам също ориз, мусака, бисквити, кисело мляко с бисквити... Не е претенциозна.

Вече е на 7 мес. и няколко дни и изобщо нямам оплаквания от храненето и апетита на детето.

Ти направо ме уби ,толкова малка а вече яде почти всичко.
Но..всяка майка си знае детето и как да го гледа най добре.
Аз мисля че не трябва да се бърза за никъде,има време всичко да опита детето.
Но трябва да сме внимателни какво даваме на децата,трябва да им щадим стомахчетата....

--------------------

Някаква си там
златна

#2030351 - 09.02.2008 19:26 [Re: TramposaBG]

За хляба съм съгласна..но една майка която си приготвя храната на детето в къщи,ако не сложи картоф,или ориз и да трябва да избегне хляба няма как да стане пюрето засищато за детето.

--------------------

Fleur interdite
scrumptious

Регистриран: 14.12.2006
От: несена от вихъра
    #2030424 - 09.02.2008 21:38 [Re: Крумка]

Захраних щерката към 5 месеца с готово от моркови, после постепенно добавих и някои други, но още към 7 месеца започнах аз да й ги приготвям. Има си рецепти, няма да сбъркаш пропорциите, не се притеснявай. На 11 месеца е хубаво да й даваш по-едричка храна, точно за да свикне да дъвче. Предполагам, че така или иначе й даваш нарязана ябълка или краставица да гризка, така че ще свикне с дъвченето, няма страшно.

--------------------
Battle-khaki personality with red underwear.

Крумка
с палто от норки

#2030628 - 10.02.2008 10:10 [Re: Fleur interdite]

Краставица още не съм й предлагала. Но, да, ябълки гризка и много ги обича. От плодовете още яде круша и банан (максимум 2 големи банана на седмица); опитвала е праскова като изрязвам външната част и около костилката; грозде на сок няколко пъти. Малко ме затруднява с това, че не мога да й предлагам плодове, които трябва да са изцедени на сок, като гроздето, защото нищо освен вода не пие и все трябва да е намачкано или настъргано на ренде, та да го давам с лъжичка.

Крумка
с палто от норки

#2030631 - 10.02.2008 10:15 [Re: Някаква си там]

И не само за приготвената храна вкъщи, в готовите пюрета също има картоф, в други- ориз. Дори в някои пюрета основното съдържание е картоф, например- картофи с извара и още нещо.
Иначе може и вкъщи да се избегнат картофите, защо не. Но не мисля, че всеки път е необходимо и полезно това.

Tais from Athens
shadowing

#2032567 - 12.02.2008 15:43 [Re: TramposaBG]

Цитат:

Аз лично много внимавах с ранното захранване, защото много доктори смятат, че алергии и гастрити по-късно в живота се дължат на прекалено ранния достъп до неща, които бебешката система не може да смели добре.

Много си права за това, че е нужно да се дава като добавка.Аз започнах когато тя беше на 6 месеца, но никога не съм си поставяла за цел че непременно като по книга всичко трябва да яде на еди колко си месеца.Давам й колкото иска и после винаги давам кърма ако желае.
Това, което ме ядосва е постоянното досаждане от страна на свеки и прабабата /майка й / - те били давали еди кога си това и това, че трябвало детето да свиква.То мед да й давам, шоколад да опитва, пържени картофи :shocked, ананас от консервната кутия.......
Е....направо ми писна от "полезни" съвети.
Майката трябва да "слуша" детето и интуицията си , а не да дава храна на детето като то не иска.Именно-храната няма да избяга.

TramposaBG

#2032584 - 12.02.2008 16:01 [Re: Tais from Athens]

Ох разбирам те толкова добре...Ние сме далеч от всякакви намеси, но когато сме в БГ всички си наваксват...На няколко пъти майка ми (докторка!) взима доматче или ябълка от ръката на малката, за да й даде шоколад или чипс "да се радвало детето" . А пък с ранното захранване също имах много съветници, като се има предвид, че според нашата педиатърка Дима е най-голямото бебе, което е виждала--роди се 4 килца, на 2 месеца вече беше 8, на 6 месеца 14 и т.н. Това само и единствено на кърма, тя почти до година друго не хапваше.
Другото нещо, което докарваше до ужас родата е, че Дима още обича да суче сутрин и вечер и през деня, ако се разболява. Но на такива съвети директно казвам, че когато ги помоля те да вадят гърда, тогава имат право на мнение . Моят мъж ме подкрепя изцяло и това много ми помага в борбата с всички останали. Неговото семейство е много голямо, страшно много деца и са виждали какво ли не, така че от тях получавам само похвали колко здрава е малката и съболезнования колко е палава

Gomorrah
Found

Регистриран: 04.06.2004
От: нас си
    #2032601 - 12.02.2008 16:21 [Re: TramposaBG]

Ние сме на 7+ месеца.Започнах захранването на 4 месеца, защото очите му ставаха като палачинки, ако види някой, че яде и си искаше. Давам му все още само купени на HIPP или Cow and gate - имат много разнообразни пюрета и вече е ял от почти всички видове месо и риба (рибата е мисля само тон). Купувам готови, защото няколко пъти му варих зеленчуци, но не ги яде. Плодовите пюрета също много не ги харесва. По принцип му взимам манго, круша, ябълка, слива, банан, в повечето случаи са смесени,на по един плод се мръщим

--------------------
You think I'll cry? I won't cry!
My heart will break before I cry!
I will go mad.

Крумка
с палто от норки

#2032630 - 12.02.2008 16:52 [Re: Tais from Athens]

Затова и аз много неща още не съм й давала. Все си казвам, че има време.
Например, днес за първи път й сварих леща като предварително махах ципата и сменях две води, макар да съм чела, че още след 9-ти месец може да яде леща и боб.
Вярно, че майката се съобразява с детето, но моето не отказва нищо, което досега съм му дала, така че има неща, за които наистина се колебая- ако й дам кисело мляко- ще яде, сладкиши, ако й дам- ще яде...
Но нали сега се определя вкуса на детето и навиците му на хранене, та затова не изцяло може човек да се обляга на интуицията относно храненето.

А за меда знам, че не бива да се консумира поне до навършване на 1 година, тъй като може да предизвика алергични или бактериални заболявания на храносмилателната система на детето.
Тук е мястото да кажа, че българската педиатрична школа препоръчва до 4-годишна възраст да се избягват подправките, животинските мазнини, както и колбаси и от този род обработвани храни.

Някаква си там
златна

#2032642 - 12.02.2008 16:59 [Re: Крумка]

Райя има една оранжева леща тя е много хубава и подходяща за деца,може да даваш от нея.

--------------------

Крумка
с палто от норки

#2032644 - 12.02.2008 17:00 [Re: Някаква си там]

Страхотно, много ти благодаря , виждала съм я, но никога не съм купувала такава.

Milano
твърдоглав чешит

Регистриран: 10.07.2005
От: The Sunshine State
    #2032767 - 12.02.2008 18:49 [Re: Крумка]

Цитат:

А за меда знам, че не бива да се консумира поне до навършване на 1 година

Желателно е по-скоро до 2 години да не се дава мед - медът може да предизвика ботулизъм у малките деца

Иначе и аз ужасно мразя бабешките съвети - и гледам да ги игнорирам. Мойта баба живее далече, та нямам много проблеми, но още ми държи влага как като заведох дъщеря ми на 5 1/2 месеца в България, баба ми й донесе шоколад и кръвно ми се обиди, като отказах да дам на бебето "да си рупне"

--------------------
"А днес моят собствен наследник извършва геройски бели.
Не съм се изгубил безследно, щом той ме повтаря, нали?"
- Миряна Башева

arc-en-ciel
новак

Регистриран: 28.09.2007
    #2037752 - 17.02.2008 18:28 [Re: Крумка]

Значи аз приготвя пюрета, макар мо някога се налага и също за разнообразие. Обикновено до 6-ти месец сме само на кърма. Но ти кажа, че при първо, второ дете бях по-предпазлива а сега вече... Сега сме на 11 и почнах да готвя така да е за всички деца - ако трябва да сложа подправки, правя това отделено.
Второто ми дете раждах вече в БГ и неможех да разбера защто докторка ми се кара, че още в 3-ти месец не давам на бебе нищто освем кърма. И с бабите и съседки - съща работа.
Но виждам, че не съм сама...

Портокал на второ дете давах около 8 месец; сега на бебчо ми не давам.

iconomistca

Регистриран: 28.08.2006
    #2047276 - 28.02.2008 23:53 [Re: Крумка]

Аз пак се включвам
Константина е почти на 8 мес. и от една седмица яде от детската кухня. Супички, пюрета, кремове - много й харесват. Пюретата (на Ганчев, че са най- по джоба ми) не ги изяждаше докрай. Сега си изяжда всичко, че понякога и доханвам с друго.

NEW_100
mimi

Регистриран: 09.08.2004
    #2048303 - 01.03.2008 08:07 [Re: Milano]

Цитат:

Иначе и аз ужасно мразя бабешките съвети - и гледам да ги игнорирам. Мойта баба живее далече, та нямам много проблеми, но още ми държи влага как като заведох дъщеря ми на 5 1/2 месеца в България, баба ми й донесе шоколад и кръвно ми се обиди, като отказах да дам на бебето "да си рупне"

Да си рупне шоколад

И моите роднини са далече , което според мен ми спестява доста нерви. Някои се мъчат да дават съвети по телефона, но така се игнорират по - лесно.

Синът ми е на 5 месеца и малко и мисля скоро да започна захранването. До сега беше само на кърма и от 2 седмици и малко АМ вечер, че не му стига и озверява . Мисля да започна с оризова каша, след това овесена , зеленчукови пюрета и после плодовите. Тук препоръчват зеленчуковите да са преди плодовите заради това , че плодовите са по сладки и детето след тях може да откаже зеленчука. Лекарят ми каза да не давам мед, цитрусови плодове и белтък поне докато не навърши една година. Купешките сокове не се препоръчват заради консервантите и допълнителната захар.
За сега не съм решила дали ще давам готови пюрета или правени от мен. Тук има една марка пюрета ,които са домашен стил. Продават ги замразени. Представляват само вода и намачкани зеленчуци без други добавки. Може би от тях ще взема в началото.

mego

Регистриран: 18.01.2009
    #2289289 - 19.01.2009 17:00 [Re: NEW_100]

закачвам се за последния като става дума за захранване, сигурно и вашите педиатри ви казват да започнете със сокове във втори месец, пюрета в четвърти и т.н. (поне в провинцията е така), все неща които лично аз не смятам за правилни и прилагам късното захранване. НО въпроса ми е как се справяте с комуникацията с въпросните педиатри, като не сте съгласни с препоръчаното хранене от тях. Аз пробвах да споря, но стана по-зле. Реших че няма смисъл да сменям наблюдаващия лекар заради неразбиране по тази тема (те и другите педиатри препоръчват същото ранно захранване), но винаги на консултация става неловко като се заговори за храненто

TramposaBG

#2290093 - 20.01.2009 18:45 [Re: mego]

Изобщо не се притеснявай
Няма нужда да спориш с тях, слушай и кимай--не е добре да ги настройваш срещу себе си
За храненето няма две мнения--първите 6 месеца децата имат нужда само от кърма, а след това лека по-лека започват другите неща. Кърмата или изкуственото мляко имат най-голямата концентрация на калории, а сокчета и другите неща са много по слаби--тоест какво се получава--пълниш му на детето коремчето с празни калории, след това то не иска да яде кърма, защото е с пълно коремче, а всъщност е гладно. Не иска да суче, намалява ти кърмата, абе проблеми много. Не се притеснявай от късното захранване, все някога ще започне да яде зеленчуци и други неща. Американските доктори препоръчват захранването със зеленчуци първо, защото бебчо като свикне със сладки плодове и забрави да яде зелен фасул примерно.
Ако знаеш английски, потърси из нета материали. Това няма да ти служи да се караш с доктори, които карат на спомени от преди 30 години, а ще ти даде увереност, че това, което правиш за детето ти, е най-полезно за него.

mego

#2290303 - 20.01.2009 23:15 [Re: TramposaBG]

TramposaBG, здравей! С каката се кърмихме до 9месец и тогава забременях отново и реших да я отбия, защото знаех че кърменето предизвиква контракция на матката. На скоро гледах предаване за кърмачки и разбрах че спокойно можеше да продължим с кърменето, дори и бременна Хубаво щеше да бъде да продължим докато има лактация, но пък вече бяхме минали към детска кухня, кърмата беше за ранна закуска и детенце почти не забеляза липсата на гърдата. Отбиването стана плавно и безпроблемно.

TramposaBG

#2290400 - 21.01.2009 04:52 [Re: mego]

При нас отбиването стана като бях бременна в 4ия месец, защото изкарах много труден първи триместър и почти не се хранех, кърмата ми намаля и освен това гърдите ми бяха супер чувствителни. Така че стана почти лесно, но малката (тогава беше на 2 години) си искаше месеци наред. Като се роди бебето обаче гледаше бебчето как суче и викаше "бльок" Будалче, не помнеше как няколко месеца преди това все след мен тичаше и ме събличаше

mego

#2290411 - 21.01.2009 06:03 [Re: TramposaBG]

Браво на теб, малко майки тук се справят така успешно с кърменето толкова време! Даже повечето които познавам и кърмят повече от година имат проблем с нощното хранене, а през деня почти не подават гърда.

Tais from Athens
shadowing

#2306223 - 12.02.2009 04:20 [Re: mego]

И аз се закачам за последното....
Значи помня аз как когато Анито ми беше на два месеца докитата ме скрастриха като споделих спонтанно я кърмя понякога нощем или късно вечер. А те казаха-детето ще надебелее , смъмриха ме и забраниха....Казаха- чайче ако иска и това е.Реших да не споря...
Аз ги лъгах малко в началото де, а си я кърмих понякога и нощем като искаше и беше неспокойна и не съжалявам. Всичко си беше ок с нас.
Започнах да я захранвам по- сериозно чак към 5 месец. Не че дотогава не е опитвала плодови или зеленчукови пюрета, но нищо по- сериозно . Давах колкото иска и не винаги- следях нещата. Като се спече няколко пъти реших да не се престаравам , а да карам по интуиция. В 6 месец замених постепенно храненията, но много плавно и най- вече съобразявайки се с нейния вкус и апетит- за щастие яде всичко и не е каприз .
Много е индивидуално, важно е да се разбирате с детенце и да не се насилват нещата, да се слушкате
И двете крайности с ранно и късно захранване не са препоръчителни, според мен

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9076

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.015 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.