ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Еленика
beauty seeker

Регистриран: 13.03.2005
Re: Избрахте ли вече име
    #865384 - 10.07.2005 14:55 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Аууу, каква интересна тема..

Красиви имена много. Струва ме се, че когато се избира име е важно също да се избира в съзвучие с фамилното име, което детето ще носи. Красиви чужди имена и стари български не винаги добре подхождат на съвременните български фамилии и понякога дори могат да звучат смешно в съчетание.

Не трябва също да се забравя значението на името, всички имена значат нещо на някакъв език. Значението на името на човека е нещо като лична благословия за него през живота му.

Имената от гръцки или латински произход имат вариант в повечето европейски езици и затова са интернационални без при това да ни се натрапват като чуждици.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
friend

**

Регистриран: 10.04.2002
От: USA
    #865614 - 10.07.2005 20:13 [Re: Еленика]

Точно така е. Значи взела съм един речник за имена от библиотеката, ако има някой, който иска да му намеря име тук до две седмици да пише, аз ще погледна вътре и ще отговоря.

--------------------
Winners Are Driven

A soldier may be a refugee if he objects to a war which violates fundamental human norms.” Jeffry House

tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
    #865934 - 11.07.2005 09:05 [Re: Нещото, което вие в нощта]

ИмеНик, казваш...Мда.... Рад, Севар, Орфей и Тангра са били видни български ханове...

конкретно - Рад и Севар са старобългарски имена.
Така се казват двамата сина на мой близък приятел. Първосигнално и аз много се чудих на избора му, но после им свикнах и сега дори много ми харесват. Поне повече от Рей, Джон, Сеймън, Сиан и подобни...

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

tender™Модератор
барман

#865940 - 11.07.2005 09:11 [Re: friend]

Котраг е бил син на Кубрат, доколкото знам.
Щом Кубрат си е кръстил ханското чедо Котраг, защо аз да не си кръстя детето-българин по същия начин?
Или трябва да си кръщаваме децата по чужди образци и подобия - Дейвид, Майк, Гейбриъл и Салваторе например?

Имената са несвойствени словосъчетания само когато и където не се ползват. Питай някой китаец дали му е несвойствено името, според него

--------------------

Нещото, което вие в нощта
Фантом

Регистриран: 21.02.2004
    #866160 - 11.07.2005 11:47 [Re: tender™]

Цитат:

ИмеНик, казваш...Мда.... Рад, Севар, Орфей и Тангра са били видни български ханове...

Иронията ти е крайно неуместна, а и показва пропуски по отношение на българската история - кан Севар е потомък на Аспарух и е последният български кан от рода Дуло.
От осемте изброени от теб - петима са български канове, така че съвсем логично е да спомена "Именника".
Колкото до българските имена, явно си ме разбрал погрешно. Смятам, че е прекрасно името на детето ти да е свързано с българската история. Колкото до митологията обаче, изборът на Орфей(дори и да приемем, че реално е съществувал), Тангра, Перун, Волос, Дажбог и т.н. ми се струва меко казано странен.

--------------------
Fire Walk with Me

tender™Модератор
барман

#866242 - 11.07.2005 13:06 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Личните ми спомени оттоогава са избледнели, а в прогимназията (и в гимназията) даскаличката ни учеше повече да мислим исторически, отколкото да помним наизуст имена, дати и т.н.

Но пропускът си е пропуск. Проверих - прав си.
ИмеННо Севар е бил владетел 15 години, пише си го при търсене в Гугъл, каквото всеки може да направи

Цитат:

Генеалогия на българските владетели.

...

АСПАРУХ
княз 60 и една година (управлява). Родът му Дуло, а годината му верени алем.
ТЕРВЕЛ
21 години. Родът му Дуло, а неговата година текучитем твирем.

СЕВАР
15 години. Родът му Дуло, а неговата година тох алтом.

За имената на митологична основа, обаче, може доста и излишно да се спори. Иначе дори известни имена могат да бъдат оспорени като странни за някого другиго.

Какво ще кажеш за често ползваните и досега имена на християнски светци (или това не е митология) - дали и те са странни?

"Патрик" и "Майкъл" как ти се струват като имена
И каква им е разликата с "Тангра" и "Перун", с "Георги" и "Христо"?
Не като обожествени понятия, а като звучене за име...

--------------------

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #866290 - 11.07.2005 13:47 [Re: tender™]

Аз пък искам, ама много искам, някоя мама да хареса името, което аз измислих на малката ми щерка и тя вече да не е самичка с това име

Енислава.

Името е свързано с Еньовден, най-красивия езически и християнски празник, деня на лятното слънцестоене.
И много нежно се съкращава на Ени

Нещото, което вие в нощта
Фантом

Регистриран: 21.02.2004
    #866296 - 11.07.2005 13:49 [Re: tender™]

Цитат:

ИмеНик, казваш...

Цитат:

ИмеННо

Прегледах си два пъти мненията и ми се струва, че с изписването на тези думички нямам проблеми. Учудвам се, че в два поредни постинга ми наблягаш на тях. Още повече, че в първото си мнение не съм написал "Именик", а "Именник"(като модератор предполагам можеш да видиш, че не съм го редактирал в последствие).

Както и да е. "Патрик" и "Майкъл" може и да не са лош избор за имена, но за англоезична държава. Навлизането обаче на подобни имена в България е доста притеснително, но също толкова нормално като се вземе предвид чуждопоклонничеството, което е обхванало всички. Предполагам, че ако живееш с мисълта, че децатата ти няма да живеят в България, "Майкъл" е един резонен избор.
Разликата между "Тангра" и "Перун" от една страна и "Георги" и "Христо" от друга на пръв поглед не е голяма, но я има и за мен е съществена. Замисли се дали ако кръстиш синът си "Орфей" или "Тангра", той няма да се превърне в обект на подигравки от страна на другите деца(не коментирам дали тези подигравки ще бъдат основателни). Не бих искал синът ми да получи психически травми в детството си.

P.S. Колкото до скритият намек - "пише си го при търсене в Гугъл, каквото всеки може да направи", може би защото гимназията и прогимназията не бяха толкова далече, но не се нуждая от услугите на Гугъл. За мненията си ползвам търсачката изключително рядко и то за потвърждение на нещо, което знам, но някой детайл ми убягва.

--------------------
Fire Walk with Me

Sol y Sombra
under construction

Регистриран: 12.03.2004
От: Червения килим
    #866321 - 11.07.2005 14:06 [Re: tender™]

Аз лично не бих си кръстила сина Котраг по простата причина, че в днешно време името е архаично и донякъде смешно поради асоциацията с "котарак" - наистина елементарна и може би не на място, но те уверявам, че повечето хора (и всички деца), които чуят името, ще я правят и ще се подсмихват на името на горкото дете и на акъла на родителите му.

За мен са смешни и чуждите имена в комбинация с български фамилии - напр. Ричард Груев, Жан Виденов. Обратният вариант също би бил смешен, ако имената не си подхождат, напр. как би звучало Ваня Джаксън, Петя Йохансон или Димитър Перес? За мен такива имена също биха звучали абсурдно. Но пък имена като Александър/Александра, Силвия, Марина, Даниел(а) вървят добре с всякакви фамилии. Аз подкрепям Еленика в това отношение - независимо какви са по произход имената, важно е да се гледа как звучат заедно с фамилията (напр. добре ли би звучало днес Котраг Петров? - едва ли ).

tender™Модератор
барман

#866364 - 11.07.2005 14:31 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Първо аз си мислех, че се пише имеНик - (имен, а не именен...), но се оказа, че и в Гугъл си е ИмеННик, т.е. имам грешка. Затова наблегнах на единичното и на двойното Н, за да се види грешката ми и после - вярната дума.

Моля те, не търси в мненията ми скрити намеци - дори и да има, те нямат за цел да уронят нечий престиж, най-малко пък твоя.
Както видя вече - когато аз съм сгрешил в нещо, си признавам и си го научавам.

Цитат:

гимназията и прогимназията не бяха толкова далече, но не се нуждая от услугите на Гугъл.

Аз пък съм далече от ученическите години и определено се нуждая от справочна информация за нещата, с които не се занимавам често и с които съм имал допир само тогава.

Във връзка с имената - в класа ми имаше много арменци със странни тогава за нас, децата имена като Арман, Хайгашот, Ваик, Харутюн и т.н. Всички те никак не страдаха от имената си, а и ние ги приемахме съвсем нормално. Дори децата повече се бъзикаха с моето име - Томи (идва от Тома), отколкото с арменските имена.

В същото време ни беше много странно името на една съученичка - българка, която се казваше Благородна....е някак си незавършенио ни звучеше, "благородна" какво? - логично беше да приемаме името й като прилагателно.

Та така - мисля си, че и с имената всичко е въпрос на търпимост.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4437

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.056 seconds in which 0.033 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.