ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Здраве » Бъдещи родители

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
tender™Модератор
барман

Регистриран: 14.05.2003
От: зад бара
Re: Избрахте ли вече име
    #866381 - 11.07.2005 14:42 [Re: Sol y Sombra]

Котраг Генов обаче би звучало интересно Би било запомнящо се.

Разбира се, че изборът на име е въпрос на личено предпочитание, на традиции, на желано звучене...няма общи правила.
Например Гергана е едно прекрасно име и дъщеря ми се казва така, защото се роди на 6 май - Гергьовден. Но пък имена като Гина, Гана, Гизда, Гера и Гиги на мен не ми допадат.
Явно тези нюанси се предават и на децата, защото самото ми дете, когато започна да си казва съкратено името, се нарече не Гана или Гиги, както обикновено се съкращава Гергана без участието на буква "р", а Нани.
Тя сама реши да й е така галеното име и за мен то е чудесно

--------------------
На бармана всичко се (по)казва!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Нещото, което вие в нощта
Фантом

Регистриран: 21.02.2004
    #866387 - 11.07.2005 14:48 [Re: tender™]

Съжалявам, ако не съм те разбрал правилно.

"Та така - мисля си, че и с имената всичко е въпрос на търпимост". С това съм напълно съгласен, но децата често са доста жестоки.
Иначе поне на мен ми прави голямо впечатление разминаването между името(и смисъла, който носи) и човекът. Например тази "Благородна" в действителност може да е лишена от всякакво благородство. Аз самият съм се сблъсквал с изключително фрапиращ случай - циганка, която носи името Снежанка.

--------------------
Fire Walk with Me

tender™Модератор
барман

#866394 - 11.07.2005 14:50 [Re: pagane]

не е самичка твоята Енислава - според Гугъл си има една кака 91-ви набор.

СОУ "КИРИЛ И МЕТОДИЙ "-БУРГАС

Вх.ном Име, презиме, фамилия ЕГН
060ххх ЕНИСЛАВА МАТЕВА ЕНЕВА 91хххххххх

--------------------

tender™Модератор
барман

#866411 - 11.07.2005 15:02 [Re: Нещото, което вие в нощта]

Подобно недоразумение на въприятията, само че с обратна причинно-следствена връзка, имаше във филма "Язон и аргонавтите", където Орфей беше представен като негър.
Нищо против негроидната или която и да било друга раса, но ако не се отчита кой национален или митологичен герой какъв е бил, според историята или митологията, скоро можем да видим и образователен филм за хан Аспарух с китаец в главната роля.

Вече съм гледал филм за историята за разпването и възкресението на Исус, където самият Юда беше в изпълнение на негър. Може би режисьорите са искали така да затвърдят идеята за черната му душа, но какво общо има душата с цвета на кожата, не разбрах А никъде ме съм чел Юда или пък Орфей да са били чернокожи.

--------------------

Еленика
beauty seeker

Регистриран: 13.03.2005
    #866419 - 11.07.2005 15:06 [Re: tender™]

Хм... "Благородна"... явно някой радетел за чист български език е решил да внедри български вариант на името "Евгения"..

Аз мисля, че думата "Именик", означаваща списък или книга с имена, се пише с едно "н" - това е българска дума и е образувана по правилата на български език.
Има обаче и дума "Именник", която означава човек, който има Имен ден. Тази дума е дошла чрез руски език и се пише с две "н".

За мен идеалното име трябва да не е фрапиращо, но да не е и прекалено често срещано. Също така да не е много кратко, да е благозвучно (т.е. да съдържа достатъчно гласни и да не съдържа груби или труднопроизносими съчетания от съгласни), да е с подходящо значение за конкретния човек и добре да се съчетава с фамилията му.

Редактирано от Еленика (11.07.2005 15:12)

tender™Модератор
барман

#866432 - 11.07.2005 15:15 [Re: Еленика]

Цитат:

Аз мисля, че думата "Именик", означаваща списък или книга с имена, се пише с едно "н" - това е българска дума и е образувана по правилата на български език.
Има обаче и дума "Именник", която означава човек, който има Имен ден. Тази дума е заимка от руски език, където "именник, именница" се пише с две "н".

май е точно обратното

ето какво показва справката - думата "именик" излиза само в сайтове, различни от българските.
по-логично е точно тя да означава човек, който има имен ден, защото той няма именЕН ден, т.е. е именик (именяк) с единично, а не с двойно Н.

на думата "именник" излизат десетки български сайтове - ето някои заглавия, ако искаш и линковете, просто потърси "именник" в Гугъла.

Църковен календар и именник
"Български именник" 3.00 лв. автор Йордан Заимов
Български именник" 8.99 лв. автор Йордан Заимов
Български Национален Съюз - Именник на Българските канове
ИМЕННИК НА ПЪРВОБЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ.
ИМЕННИК НА БЪЛГАРСКИТЕ ВЛАДЕТЕЛИ.
КАЛЕНДАРЕН ИМЕННИК.

--------------------

Нещото, което вие в нощта
Фантом

Регистриран: 21.02.2004
    #866474 - 11.07.2005 15:32 [Re: Еленика]

Цитат:

За мен идеалното име трябва да не е фрапиращо, но да не е и прекалено често срещано. Също така да не е много кратко, да е благозвучно (т.е. да съдържа достатъчно гласни и да не съдържа груби или труднопроизносими съчетания от съгласни), да е с подходящо значение за конкретния човек и добре да се съчетава с фамилията му.

Съгласен съм с всичко, освен с "да не е много кратко". Според мен трябва да е точно обратното. Защо трябва да кръщаваш детето си самоцелно с дълго име, при положение, че след това всеки ще се обръща към него с умалително?
Макар и парадоксално, в много случай, когато рожденото име е дълго, то служи единствено пред институциите, а в ежедневието човекът бива наричан по съвсем различен начин.

--------------------
Fire Walk with Me

pagane
езичница

Регистриран: 09.07.2004
    #866501 - 11.07.2005 15:46 [Re: tender™]

Твоят Гугъл май е по-подробен от моя
На мен ми излиза само моя реплика от форума тук

Еленика
beauty seeker

Регистриран: 13.03.2005
    #866511 - 11.07.2005 15:53 [Re: tender™]

Тендер,

да, зная, че има много бг сайтове за имена, които се наричат "именници". Това обаче не ме впечатлява, защото непрекъснато срещам и "обикновеННи" и "съвършеННи" и какви ли още не думички по същите сайтове. Изглежда, когато думата не е съвсем ясно как се пише, често се предпочита да се сложат повече "Н", сигурно за всеки случай..

Това, което казваш е логично, но както знаеш, езикът не винаги е логика. Продължавам да мисля, че думата "именик" е българска и би трябвало да е образувана както се полага.

Думите "именник", "именница" обаче са различни и най-вероятно са дошли чрез руски език, където имените дни едно време са били повод за пословично голямо празнуване.

Но пък може и ти да си прав. Можем да проверим тези две думи в някой добър български тълковен речник, какъвто аз нямам подръка.

tender™Модератор
барман

#866530 - 11.07.2005 16:02 [Re: pagane]

ето ти линк към страницата на училището, в което е кандидатствала въпросната Енислава.
името й е малко преди средата на списъка.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  tender™, Dr.G 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4434

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.015 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.