ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
boriz
новак

Регистриран: 21.06.2005
смяна на процесор
    #1454875 - 04.10.2006 08:10

6te si smeniam prozesora i iskam da popitam ima li niakakva filisofia v zialata rabota ili prosto go smeniam fizi4eski,kakto RAM,CD-ROM i t.n.
Staria mi e Sempron 3000+,novia Athlon64 3500+
MB ne znam to4no kakva e,poneze e niakakav hibrid.Ne mozah da nameria to4no sa6tia model v neta,no podobnite MB vsi4ki poddarzat takav prozesor.
Misalta mi e triabva li ne6to spezialno ili samo gi smeniam i ragam 6tepsela.Blagodaria.
Е-е-е написах вси4ко и тогава видях кирилицата,сьжалявам.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Paradise Lost
когато син гръм удари...

Регистриран: 23.01.2006
От: у нас
Re: смяна на процесор
    #1454988 - 04.10.2006 10:10 [Re: boriz]

Ами ако не си го правил до сега, по-добре е някой да ти покаже. Не е толкова просто за човек незанимавал се до момента. Проблема не е толкова в смяната на процесора, а в махането/слагането на охладителя. Освен това като сложиш новия процесор трябва преди това да го намажеш с паста, но не обилно, а тънък филм, така че да запълни грапавините, които ще ги има при допирането с радиатора. Преди да тръгнеш да се заемаш с цялата операция извади захранващия кабел от PC-то, и си допри ръцете до метал, за да изкараш статичното електричество, понеже процесорите са изключително чувствителни към него.
Не е лошо да провериш дали новия ти процесор се поддържа официално от дънната платка, дали не трябва да се обнови BIOS-а преди това и тн.

--------------------
Scientists have finally discovered
what's wrong with the female brain:
On the left side, there is nothing right,
and on the right side, there is nothing left...

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1455056 - 04.10.2006 10:56 [Re: boriz]

Какъв е цокълът на дъното? А новият процесор за какъв цокъл е? Може да се окаже, че дупките и крачетата не съвпадат...
Иначе не е кой-знае каква философия. Ако дъното и новия процесор са съвместими, ще ти дадем подробни инструкции. А най-добре ще е, ако можеш да постнеш и снимка на монтирания стар процесор с охладителя, за да видим как се сваля - има различни модели с различен начин на закопчаване към цокъла.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

VINN
решаващ

Регистриран: 18.04.2006
    #1455595 - 04.10.2006 15:52 [Re: boriz]

Ами не че е толкова сложно, но ако не си го правил досега, по-добре намери опитен човек, който да го направи. Ако не ти е все едно дали ще си прецакаш процесора де...

--------------------
Без битка няма победа, без вяра няма борба

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
От: България
Като не знае човек колко не знае ...
    #1456145 - 04.10.2006 21:33 [Re: boriz]

Като не знае човек колко не знае ...

Каква е целта на смяната изобщо - MHz-ите сами по себе си не са показател.

Paradise Lost
когато син гръм удари...

Регистриран: 23.01.2006
От: у нас
Re: Като не знае човек колко не знае ...
    #1456151 - 04.10.2006 21:39 [Re: Ооо ...]

Цитат:

MHz-ите сами по себе си не са показател

Примерно един А64 на 1,8 дали няма да е по-бавен от А64 на 2,8Ghz

Очевидно човека иска да си сложи по-бърз процесор, явно това е целта на смяната

--------------------
Scientists have finally discovered
what's wrong with the female brain:
On the left side, there is nothing right,
and on the right side, there is nothing left...

Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
От: България
Очевидно човека иска ...
    #1456181 - 04.10.2006 22:02 [Re: Paradise Lost]

А неочевидното ...
/Просто ми е жал ми е за компютъра и за джоба на баща му/
Чувстително ли ще се увеличи скоростта на решаване на "задачата" само със смяната на процесора?

boriz
новак

Регистриран: 21.06.2005
    #1456641 - 05.10.2006 08:54 [Re: Цецо]

Ами цокьла е 939,и на двете.За пасване ще пасне.Дьното ми е ПРИБЛИЗИТЕЛНО
това.
Сьжалявам за нескопосания на4ин за показване.Аз не сьм сменял досега такова нещо,но по принцип ми идва отрьки.Пьк и все трябва да има и пьрви пьт.Благодаря на Цецо и Парадаис а относно защо го сменям...що за вьпрос.Защо 4овек си купува нов телевизор когато стария още работи?Или нова(друга)кола вьпреки 4е старата още вьрви...Това е един нормален стремеж кьм по-доброто,по-ка4ественото.Стига сьм писал тьпотии ве4е,ако можете-помагаите.

(от Цецо: редактирах линка, за да стане активен)

Редактирано от Цецо (05.10.2006 09:08)

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1456700 - 05.10.2006 09:40 [Re: boriz]

Щом процесорите са съвместими, не би трябвало да имаш проблем със смяната.
Процедурата е следната:
Осигуряваш си свободен достъп до процесора и около него. Може да се наложи да свалиш захранващия блок, CD устройство, в редки случаи самата дънна платка. След това внимателно издърпваш куплунга на жицата за вентилатора на процесора от дъното. Отстрани на радиатора трябва да има лостче за освобождаване на клипсовете на радиатора. Възможно е лостчетата да са две - разположени срещуположно. Завътат се на 180 градуса вертикално - повдигаш и го завърташ до обратно положение. Внимателно откачаш клипсовете от пластмасовите куки и отделяш радиатора с вентилатора от процесора. Отстрани на цокъла на процесора има лостче, което закопчава самия процесор. Може да е метално или пластмасово. Внимателно го повдигаш до вертикално положение, след което хващаш процесора и го изваждаш от цокъла. Това трябва да стане без никакво усилие. Поставяш новия процесор на мястото на стария, като внимаваш за ориентацията - първи пин (или краче) е маркиран със стрелкичка. Освен това разположението на крачетата е такова, че процесорът може да бъде поставен само в едно положение. Всички крачета трябва да влязат свободно в цокъла, без да се прилага натиск. Когато процеорът е легнал плътно върху цокъла, го притискаш леко с пръст и връщаш обратно лостчето за закопчаване на цокъла докато се фиксира от една малка издатина на самия цокъл. След това трябва да намажеш повърхността на процесора, която ще контактува с радиатора, със силиконова термоотвеждаща паста. Ако имаш проблем с намирането и, помоли в някой компютърджийски сервиз да ти дадат. Маже се само горната повърхност на процесора с много тънък равномерен слой. Дебелината на слоя е части от милиметъра. Целта на пастата е да се запълнят евентуални грапавини и неравности по повърхностите на процесора и радиатора, като се осигурява равномерен и добър топлинен контакт между тях. За количеството и начинът на намазване ще се ориентираш по стария процесор. Следва поставяне на радиатора върху процесора. Трябва да го сложиш в същото положение, както е бил преди, като преди това го почистиш от стара паста със сух парцал. Закачаш клипсовете по начина, по който са били закачени преди и ги затягаш с лостчетата. Включваш куплунга на вентилатора към дъното и монтираш в обратен ред всичко, което преди това си свалил. Първото включване направи със свален капак на кутията, за да се увериш, че всичко работи нормално и вентилаторът на процесора се върти.
Това е в общи линии. Успех!

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

Re: Очевидно човека иска ...
    #1456711 - 05.10.2006 09:47 [Re: Ооо ...]

Цитат:

Просто ми е жал ми е за компютъра и за джоба на баща му

Джобът може и да си е негов... А защо ти е жал за компютъра? Какво толкова страшно ще му се случи?

Цитат:

Чувстително ли ще се увеличи скоростта на решаване на "задачата" само със смяната на процесора?

Зависи от задачата. Но в общия случай - да. Не е за пренебрегване и факта, че се сменя не само честотата на процесора, сменя се и класа му. Семпрон и Атлон не са съвсем едно и също нещо, дори и при равни мегахерци...

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 5623

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.