ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Shadizar
HappySmile
**

Регистриран: 23.12.2005
От: The City of Wickedness
Малко помощ ...
    #1466281 - 11.10.2006 17:16

Здравейте!Преди броени дни изтече гаранцията на компа ми и мисля да го ъпгрейдна...обаче съм супер бос в хардуерните закони и правила.Затова се обръщам към вас-как точно става?
Знам,че сега трябва да си кажа имената на рамта (защото нея ще ъпгрейдвам),обаче не ги знам ...как да ги разбера и как да обределя точно каква рам да си купя.Благодаря предварително....

--------------------
Харата се нуждаят от любовта ни най-много тогава,когато изглежда,че я заслужават най-малко!

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Ооо ...
~

Регистриран: 06.09.2006
От: България
Re: Малко помощ ...
    #1466345 - 11.10.2006 18:26 [Re: Shadizar]

Цената на услугата смяна / добавяне на компонент в сервизите е горе - долу 10 лв. (12 с ДДС). Плюс цената на компонента. Е нямам в предвид представителите на големи чужди фирми.
Ако има по - оптимално решение обикновено изкупуват старата памет.

Paradise Lost
когато син гръм удари...

Регистриран: 23.01.2006
От: у нас
    #1466400 - 11.10.2006 19:27 [Re: Shadizar]

Паметта може да ти бъде всякаква и с програма може да разбереш какъв тип е, но доста по-трудно (в някои случаи невъзможно) да разбереш софтуерно с какви чипове е. Все пак си свали тази програмка и там си пише всичко по-важно за системата ти.
Колкото до самата смяна, щом като не си го правил до сега, по-добре да го направи специалист. Ще те насочи какво да си купиш, от къде, как да си продадеш старата, ако ще я продаваш и тн.
Иначе самия ъпгрейд на рам памет е елементарен по същество. Слагат се едни платки на дъното, на които има наредени чипове памет

--------------------
Scientists have finally discovered
what's wrong with the female brain:
On the left side, there is nothing right,
and on the right side, there is nothing left...

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1467028 - 12.10.2006 09:31 [Re: Shadizar]

Ако знаеш какво точно е дъното - производител и модел, също можем да се ориентираме каква памет имаш. Или поне какво можеш да сложиш.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

MissN

Регистриран: 27.10.2004
От: in the middle
    #1468183 - 12.10.2006 22:34 [Re: Shadizar]

името на производителя на рама ли не знаеш или какъв вид ти е аз предполагам че ти е DDR.Все пак е добре да кажеш колко памет имаш и колко от слотовете са ти заети.И кажи също така каква ти е останалата конфигуразия и защо реши че само паметта ще ъпгрейдваш.

Shadizar
HappySmile
**

#1469204 - 13.10.2006 16:57 [Re: MissN]

Значи,ето (не се смейте ):
-AMD Sempron (tm) 2200+
-256 MB RAM DDR ,само един чип е,не е 2х128
-От програмата CPU-Z разбрах,че имам 2 слота за рам
-1,50 GHz
-Package : Socked A (462) [това не знам какво значи,затова го преписах дословно...стори ми се важно).
Това беше инфото,което открих с CPU-Z and Control Panel.
Също така знам,че видео картата ми е NVIDIA GeForce FX 5200.

П.П.-Копютъра ми е от преди година и половина,и мисля че му е време за ъпдейт . А относно това "Защо си решил точно паметта да ъпгрейдваш?" - Някъде бях прочел,че това е най-ефективният ъпгрейд,но ще се радвам на предложенията Ви!

--------------------
Харата се нуждаят от любовта ни най-много тогава,когато изглежда,че я заслужават най-малко!

MissN

#1469426 - 13.10.2006 19:55 [Re: Shadizar]

може да сложиш значи още една 256 RAM.Но най вече какво да ъпгрейднеш зависи от това за какво точно използващш компа.Ако ще е за игри добре е да сложиш и по голяма карта тази 128 не е малка но не е и голяма.Провери какво ти е дъното

Paradise Lost
когато син гръм удари...

#1469432 - 13.10.2006 19:58 [Re: Shadizar]

Да, с тези 256MB си за никъде. Още рам си трябва. А ако играеш и на игри не е лошо да се замислиш за нещо като 6600 примерно. Или като по-тънко 9550.

--------------------

Shadizar
HappySmile
**

#1469503 - 13.10.2006 20:45 [Re: MissN]

Цитат:

Провери какво ти е дъното

Как?Аз мислях за следното решение-тъй като имам 2 слота (така прочетох) => мога да сложа две чипчета РАМ (според мой размишления).Та ако сега си купя още 256,след година примерно,когато ще ми трябва 1 ГБ трябва да продавам и двете платки...И в този ред на мисли в глевата ми изплуват 2 въпроса:
-Могат ли да работят заедно две РАМ-чета с резлична големина (примерно 256 и 512)
-И дали ако сега сложа 512 или 1 ГБ РАМ и махна старото чипче от 256 (при ословие че немогат да работят заедно) процесора от мижавките 1,5 GHz ще издържи...или вентилаторчето ще е слабо?

--------------------

Paradise Lost
когато син гръм удари...

#1469516 - 13.10.2006 20:54 [Re: Shadizar]

Могат да работят, ако са с различна големина. Почти е сигурно де, понякога се случва да има несъвместимост, но рядко. Ти след година, ако мислиш да купува[ още от тая памет едва ли ще намериш вече или ще е пракалено скъпа. Ще е спряна от производство предполагам, отдавна DDR2 ще е стандарт, а вече ще има и DDR3.
Вентилаторчето на процесора няма общо с количеството памет.

--------------------

Shadizar
HappySmile
**

#1469525 - 13.10.2006 21:02 [Re: Paradise Lost]

Значи първо е най-добре паметта да си сменя ,и това чипче да го продам,защото ДДР след година няма да има,или?Ако това е най-доброто решение ще си взема 512 РАМ като 1 чип и готово...или да ъпгрейдна нещо друго първо?
П.П.-Сори за тъпите въпроси...

--------------------

MissN

#1469575 - 13.10.2006 21:51 [Re: Shadizar]

хахах и след година ще има DDR въпросът е че като се мислят нови технологии и старите остаряват почват да стават по скъпи защото все още има хора които да ги ползват а пак вече не се произвеждат.Не виждам смисъл да продаш тази която я имаш така или иначе няма да и вземеш цената като нова.Просто втората я вземи да е или 256 или 512.

gandolfo
старо куче

Регистриран: 19.07.2006
    #1469593 - 13.10.2006 22:07 [Re: Shadizar]

Абе пич можеш да направиш размяна т.е оттам откъдето си си купил компютъра ще размениш старата си видеокарта с нова, препоръчвам ти RADEON 9550-256 MB с TV OUT и съответно ще доплатиш, а също и би трябвало да си увеличиш системната памет с още 256 RAM и като идеш там - във фирмата - не забравяй да ги попиташ дали дъното / MOTHERBOARD/ може да ти поддържа тая видеокарта.

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1469847 - 14.10.2006 01:22 [Re: Paradise Lost]

Цитат:

Ще е спряна от производство предполагам, отдавна DDR2 ще е стандарт, а вече ще има и DDR3.

А, едва ли - DDR ще се произвежда още много дълго - то дори SDR (обикновена SDRAM) се произвежда и продава все още и цените са съвсем нормални - като на DDR или на DDR-2 - докато има търсене ще има и производство и предлагане. А търсене ще има.
Е по някое време може да има спекулативно покачване на цените на DDR (както навремето на SDR) но то ще е временно явление - даже май имаше подобно нещо наскоро.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Paradise Lost
когато син гръм удари...

#1470032 - 14.10.2006 10:25 [Re: Black Adder]

Мисълта ми е, че дори и да се произвежда след година (това едва ли може някой да каже със сигурност, освен ако не е медиум някакъв) цените никак няма да са добри. То от сега започна тенденцията DDR2 паметта да е на по-ниска цена от DDR-а. Да не говорим, че по бързина нещата са несравними, дори и при по-спънатите тайминги на DDR2.
То не всичко зависи от търсенето, а това какви са тенденциите. Сега има търсене и за AGP карти, ама я си купи нещо на такъв слот с добър пърформанс. Една 7800GS струва майка си и баща си и нещата се обезсмислят.
Големите фирми, които произвеждат чипове отправят всички мощности в прозводството на DDR2 да речем и остават някакви трохи за DDR и цените скачат. То е логично.

--------------------

Black Adder
Advanced

#1470259 - 14.10.2006 15:25 [Re: Paradise Lost]

Цитат:

То не всичко зависи от търсенето, а това какви са тенденциите.

Напротив - всичко зависи от търсенето и предлагането - ако цената на DDR се повиши спекулативно поради пазарен недостиг (т.е. голямо търсене), то тогава производителите ще увеличат производството на DDR... ще са глупаци ако продължават да наводняват пазара с непродаваема и силно подценена поради свръхпроизводство DDR-2. Производственбите мощности са едни и същи просто трябва да се планира производство на един или друг вид чипове и модули. Да не говорим че след 1 година сигурно ще започнат да излизат DDR-3 чипове (поради навлизането на многоядрени процесори изискванията към паметта се засилват) и DDR-2 може всъщност да се окаже някакво междинно краткоживущо решение... да не говорим че най-масовite DDR-2 533 и дори 667 всъщност не са много по-производителни от ДДР-400 (при ДДР-533 дори се наблюдава по-лоша производителност поради влошената латентност) - не е както навремето - ДДР-266 2 пъти по-производителна от СДР-133 и дори по-бавната ДДР-200 - 1.5 пъти по-производителна.
В крайна сметка каквото и да се опитват да ни убедят маркетинговите отдели на някои фирми, всъщност пазара решава кое е правилно и кое не - да припомним за Rambus авантюрата на Intel - тогава те няляха милиарди в тази технология, но пазара не беше готов за нея и я отхвърли.
И за AGP картите не си прав - в най-масовия ценови диапазон около $100-$150 има достатъчно атрактвни нови предложения... а се предполагаше че AGP ще е напълно забравен и покрит с пепел още преди 1 година

--------------------

Paradise Lost
когато син гръм удари...

#1470282 - 14.10.2006 16:00 [Re: Black Adder]

Цитат:

И за AGP картите не си прав - в най-масовия ценови диапазон около $100-$150 има достатъчно атрактвни нови предложения

То малко оффтопик стана, но аз говорих за по-скъпия диапазон все пак. За това дадох пример с 7800GS. Но щом като даваш пример със средния клас карти, погледни цените на AGP (aко ги намериш по ценовите листи въобще) и същите, но за PCI-E. Май има малко разлика в цените...
Производителността на 533 или на 667 не ми я давай за пример въобще. Погледни 800Mhz. Цените вече са им еднакви, а не вярвам да кажеш, че DDR400 e по-бърза или равна с DDR2-800.
Просто е неизгодно и глупаво да се влагат пари в морално остарели части, не че не може. Всеки влага парите си както иска, въпроса е дали си заслужава.

--------------------

Black Adder
Advanced

#1470513 - 14.10.2006 19:26 [Re: Paradise Lost]

Май има малко разлика в цените все пак:
512MB DDR2 800MHZ -- 140.92 лв
512MB DDR2 667MHZ -- 126.47 лв.
512MB DDR2 533MHZ -- 124.66 лв
512MB DDR 400MHZ -- 115.63 лв.
512MB SDRAM PC133 -- 110.21 лв.

По принцип по едно време наистина цената на DDR беше се повишила спекулативно но сега си дойдоха нещата на мястото.
На мен забележката ми беше по повод на това че нито ще изчезне DDR-a скоро, нито пък цената му ще е космическа.

Никого не съм съветвал какво да си купува в случая и в какво е изгодно и в какво не. Но тъй като отворихме темата в момента ако си бюджетен потребител нямаш никакъв проблем да избереш DDR - по-евтина е и производителността на системите с DDR и с DDR-2 не се различава значително (това за бюджетните ситеми). Погрешно е да се залита посоката в която се опитват да те подведат маркетинговите отдели на някои компании.

И за да не остана пак неразбран - не съветвам никого да си купува или да не си купува DDR или DDR2 - просто това което казвам е че точно паметта не трябва да е критерий в случая. Тъй кати дните на DDR2 също са преброени и тя завбъдеще може да се окаже дори по-дефицитна от DDR.

А по въпроса за АГП картите - разликата е 10-20% в зависимост от модела - (или като абсолютни цифри примерно 20-40 лева) не е малка, но все пак на АГП картите слагат допълнителен мост и т.н. и т.н. та това ги оскъпява малко а не малкото производство или търсене.

Но ще видим напролет кой прав кой крив

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2175

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.034 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.