ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
sonic

**

Регистриран: 14.03.2004
От: Перник
КАК СЕ ТЕСТВА ДЪНО?
    #1557203 - 17.12.2006 23:55

Здравейте, може ли некой да ми обясни с 2 думи как да тествам дъно.. самнявам се че е изгорело... а не ми се носи по ремонти че тука в Перник е измекярска работата

Дъното пали... но нема картина... некъде има проблем. паметта сменявах. захранването сменявах. сичко сменявах.. са вие треа да помагате

мерси предварително

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: КАК СЕ ТЕСТВА ДЪНО?
    #1557446 - 18.12.2006 09:42 [Re: sonic]

Трудна работа. Това с две думи
А сега с повече - първо кажи какво значи, че дъното пали. Ако върти вентилаторите, още не означава, че е "запалило". Като запали чуваш ли някакви звуци от пищялката? Ако да, кажи какви са бипканията. Ако не, огледай внимателно дъното за надути кондензатори. Всички такива трябва да се сменят. Ако няма съмнителни кондензатори, нулирай настройките на биоса от джъмпера и пробвай да го пуснеш без памет и видеокарта. Трябва да започне да се оплаква, че няма памет. Това са едни дълги бипкания през равен интервал от време, които продължават докато не изключиш захранването. Ако чуеш това, има надежда. Тогава му сложи паметта и пак го пусни. Трябва да се оплаче, че няма видео. Това обикновено е едно дълго и три къси бипкания. Ако не чуеш нищо, най-вероятна причина е паметта. Пробвай с друга. Ако и с гарантирано работеща памет не чуеш нищо, пробвай да го пуснеш и с видео (проверено за работоспособност на друго дъно). Ако няма картина, вероятна повреда в контролера на паметта. Понякога се оправя, но обикновено не. Ако чуваш бипканията без видео, а когато сложиш видеокарта дъното умира, проблем е или самата видеокарта (пробвай с друга, най-добре с друг вид чип, за да си сигурен, че не е поради несъвместимост), или AGP контролера. Пробвай с PCI видео.
Всичко това се прави при напълно разкачени всякакви периферии, дискови устройства и контролери. Най-добре при извадено от кутията дъно.
Има и едни джаджи, дето се пъхат в някой слот и дават информация какъв процес тече в момента, ама не се намират лесно.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

sonic

**

#1558032 - 18.12.2006 15:59 [Re: Цецо]

Човече всичко те разбрах само не разбрах как да нулирам биоса?

Нерегистриран

#1558041 - 18.12.2006 16:03 [Re: sonic]

Изкарай батерията от дъното , това при изключен кабел ,нека постои минута без батерия , и тогава я сложи и пробвай отново .

sonic

**

#1558113 - 18.12.2006 16:50 [Re: Анонимен]

изкарах...сложих... нищо не става... не издава никакви звуци no picture

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1558356 - 18.12.2006 19:08 [Re: sonic]

Някъде около батерията има джъмпер, до който обикновено пише "Clear CMOS" или нещо подобно. С него става - капачето се мести на съседните пера, изчаква се от 2 до 5 минути и се връща обратно.

Ама нищо друго не казваш, само нулирането на биоса не върши работа. Направи ли нещата дето ти ги казах?

Май работата е на ново дъно. А това R.I.P.

--------------------

SleepingSuN
отказала се!

Регистриран: 06.09.2006
    #1558444 - 18.12.2006 20:16 [Re: sonic]

Цитат:

изкарах...сложих... нищо не става... не издава никакви звуци no picture

А видеокартата пробва ли, да не е от монитора

sonic

**

#1558693 - 18.12.2006 22:46 [Re: Цецо]

нищо не става.... пробвах 3 вида памети и 3 видео карти.... явно процесора е заминал... как да проверим процесора?

снимах дъното:

Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
    #1558948 - 19.12.2006 06:05 [Re: sonic]

Ако тръгваш да сменяш процесор, май ще ти е по-евтино да си намериш (на старо) дъно с процесор. Нямам много спомени от слотовите Атлони, но май нямаха повече от гигахерц... А да намериш такъв сега ще е много трудно при положение че не се произвеждат от има-няма пет години.
Ако правиш още проби с БИОС-а - като извадиш батерията, дай накъсо изводите вътре в куплунга (при изключен комп). Батерията може и да не я слагаш докато не покажеш картина - няма да ти трябва дотогава. Дъната от това време имаха и отделен извод за високогорител - включи пробвано-работещ за да е сигурно че имаш "обратна връзка".

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1559048 - 19.12.2006 09:10 [Re: sonic]

ASUS... Хубави дъна бяха. Процесорът можеш да тестваш само на друго дъно със Слот А.
Последен вариант - пусни дъното и без процесор. Ако имаш включена пищялка (говорителче) към дъното, трябва да чуеш особени звуци - нещо като сирена. След това сложи процесора и пробвай пак.
Ама май небъдна работа...

--------------------

Glaurung
разкъсван между себе си

Регистриран: 13.05.2005
От: някъде там
    #1559379 - 19.12.2006 12:20 [Re: sonic]

А според мен най добре е да отидете и да си купите нещо ново, тъкмо сега имате и повод по Коледа. Сокет А процесор не съм виждал от години, надали ще намерите и цената няма да е добра. Има за по 100 - 150 лв, Пентиуми втора употреба, цял компютър. А на това дъно можете да му направите едно хубаво погребение

--------------------
Окъпах се в бездните на хаоса, летях до началото на времето и сега търся края ! Играх си с огньовете на боговете, подигравах им се, мамех ги и живеех волно. Какво друго мога да поискам аз сега ?

sonic

**

#1562712 - 21.12.2006 10:03 [Re: Glaurung]

а може ли да се истрие самия БИОС... ?? имам едно друго дъно дето включва и покзва Video RIVA TNT......т.н и на там неще... има ли вероятност да се е истрил самия биос или?

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1563092 - 21.12.2006 13:21 [Re: sonic]

Може да се изтрие. Имаше един вирус - CIH, по-известен като "Чернобил", дето правеше точно това. Ако флешването на биоса е разрешено, не е никакъв проблем да се изтрие.
Ако чипът с биоса е на цокъл, можеш да пробваш размяна на чиповете (но само между еднотипни платки).
Обаче ако е изтрит биоса, няма да видиш и модела на видеокартата.

--------------------

Glaurung
разкъсван между себе си

Регистриран: 13.05.2005
От: някъде там
    #1564463 - 22.12.2006 10:01 [Re: sonic]

BIOS-а може да блокира по куп причин, включително и да е повреден записа или изтрит. За да се каже нещо конкретно, трябва да се знае ситуацията, която го е породила проблема. Най - лесно е да се гадае, ама с гадаене се стига до магазина и се купува друго (в повечето случаи).

--------------------
Окъпах се в бездните на хаоса, летях до началото на времето и сега търся края ! Играх си с огньовете на боговете, подигравах им се, мамех ги и живеех волно. Какво друго мога да поискам аз сега ?

[KNELL]Lord_Hard
рекордьор
**

Регистриран: 19.04.2005
От: Stara Zagora
    #1570505 - 28.12.2006 17:46 [Re: sonic]

Имах същия проблем на стария си комп. и тогава изхвърлих дъното, обаче се оказа, че няма от къде да си намеря друго такова, или подобно и по това разбрах, че е дошло време да си купя нов комп.
В последствие, като разглеждах по-обстойно дъното на стария компютър забелязах, че наистина има 3 надути кондензатора. Разбрах че можело да се подменят, но не ми се занимаваше, а и сиимах нов компютър така че ....

--------------------
"На тая мера дет съм срал, ти сега пасеш."

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 3828

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.04 seconds in which 0.019 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.