ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
същестува ли ефекта при LCD
    #1641057 - 18.02.2007 23:45

при дълго използване на един и същ елемент на десктоп-а да прегаря решетката и да се изобравява в очертания ,когато е изключен,като при CRT мониторите.
Гледам един Samsung като сменя дескопа с друга картина и от старото си се показват контурите.
монитора е Samsung n740 Или аз се заблуждавам.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Re: същестува ли ефекта при LCD
    #1641073 - 18.02.2007 23:54 [Re: Arsenal]

Не би трябвало.
На износване подлежи само подсветващата лампа зад кристалите.
Хм, има евентуално теоретичната вероятност да се получи такъв ефект, ако в помещението редовно се пуши. Опитай се да го изчистиш със съответния препарат.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1641074 - 18.02.2007 23:54 [Re: Arsenal]

Цитат:

при дълго използване на един и същ елемент на десктоп-а да прегаря решетката и да се изобравява в очертания ,когато е изключен,като при CRT мониторите.

Не, няма го този ефект от перманентно прогаряне на матрицата, при ЛЦД-тата - чувал съм че понякога може да се фиксира наистина някакво изображение, но ефекта е краткотраен и с течение на времето фиксираното изображение се губи. Аз лично досега не съм го няблюдавал никога този ефект - само съм чел и чувал за него. Специално това което ти наблюдаваш е някакъв дефект на точно тази серия монитори на самсунг, защото и други хора се оплакват от подобно нещо със 17" самсунг N серия.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #1641550 - 19.02.2007 11:36 [Re: Arsenal]

И аз мисля, че не би трябвало да има такъв ефект. При кинескопските монитори това се дължи на прегаряне на луминофора, но при тях принципът е съвсем различен.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Еди
заслужил ветеран

Регистриран: 04.06.2005
От: Варна
    #1642710 - 20.02.2007 11:16 [Re: Цецо]

За ЕЛТ е ясно, но все пак на практика май и при LCD се появява този ефект. В службата имаме 3 броя такива монитори, но са марка „NEC“. Модела сега не мога да кажа на изуст, но и при тях се забелязва този проблем. Истината за тези 3 монитора, е че вече са на повече от 3 години и работят денонощно и на тях стои почти винаги едни и същи прозорци, които много малко се различават един от друг. При отваряне на някой друг прозорец се наблюдава въпросния ефект. Колко време ще стои не знам (ако е нещо временно), защото почти веднага го връщаме на първоначалния си екран. А в помещението се пуши и има производствен прах.

П.П. И намен ми е интересно защо все пак се получава това.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1642745 - 20.02.2007 12:04 [Re: Еди]

Нямам наблюдения и лични впечатления, та не мога да взема адекватно отношение. Вероятно е да се дължи на статично електричество, което предизвиква полепване на инертни материали по дисплея. Пробвайте с измиване на дисплея дали няма да се оправи, както посъветва някой.

--------------------

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1643078 - 20.02.2007 16:57 [Re: Еди]

Цитат:

П.П. И намен ми е интересно защо все пак се получава това.

Остатъчна поляризация на течните кристали. Преполагам че при надупен контраст се проявява по-силно този ефект (което обяснява защо аз не съм го наблюдавал). Състоянието е обратимо, обаче - като се пусне някаква променяща се картина особено.

@Цецо: за статично електричество и дума не може да става при ЛЦД мониторите - там напреженията са съвсем малки.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

ЦецоМодератор
ПИЧ

#1643879 - 21.02.2007 10:04 [Re: Black Adder]

Не от напреженията в монитора. Може и външен източник някакъв... Просто предположения.

--------------------

ERROR
ентусиаст

Регистриран: 11.04.2004
    #1645262 - 22.02.2007 09:03 [Re: Arsenal]

Начи, ефекта го има. Вероятно физиката на процеса е съвсем различна от този при електроннолъчевите тръби, където картината се проектира върху луминофор. Не съм го наблюдавал, но някъде из ръководството на моя монитор 17"САМСУНГ, серия BF предупреждаваха, че при продължително статично изображение може да се прояви ефекта "замръзнала картина", което обаче не е основание за рекламация, т.е. гаранцията не се простира върху този дефект. Става въпрос за 12-14 и повече часа без промяна. Затова съм предупредил домашните да не го оставят без скрийнсейвър. Нищо не се споменава за това дали се оправя след известно време. Съжалявам, че не ми е под ръка ръководството (дори не помня дали беше на хартия или на диска), за до цитирам дословно и за да се уверя, че наистина там съм го гледал. А Лаптопа ми пък е произведен 2002 г. и много пъти е стоял над 20ч без смяна на изображението, но нищо съмнително не се забелязва. Явно проявлението на този ефект освен че иска определени условия, има случаен характер.

Между другото, Black Adder май че има право - някъде се споменаваше за остатъчна поляризация на т. кристали. Вероятно това е причината.

--------------------
Каквото и да е, аз съм против!

Редактирано от ERROR (22.02.2007 09:10)

Еди
заслужил ветеран

Регистриран: 04.06.2005
От: Варна
    #1645758 - 22.02.2007 16:24 [Re: Цецо]

Цитат:

Нямам наблюдения и лични впечатления, та не мога да взема адекватно отношение. Вероятно е да се дължи на статично електричество, което предизвиква полепване на инертни материали по дисплея. Пробвайте с измиване на дисплея дали няма да се оправи, както посъветва някой.

След по-старателно измиване на дисплея част от „замръзналия“ образ се „размрази“ , но че мониторите сдават багажа е факт - на места има преливащи цветни петна които винаги си стоят подобно на ЕЛТ на които не работи размагнитващата система.

pesgolqm
неориентиран

Регистриран: 21.08.2006
От: BG
    #1666959 - 11.03.2007 19:12 [Re: Arsenal]

Имам същия монитор, но такъв проблем до момента няма !

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1696

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.025 seconds in which 0.005 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.