ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Deemer
warlock

Регистриран: 24.01.2005
От: Ancient world
Re: ХАРДУЕР : Който каквото си мисли
    #699743 - 22.03.2005 10:06 [Re: Praefectum]

Браво, само така
Аз се опитвам да объсня на компютърните специалисти във фирмата че АМД е за предпочитане, а те все се мъчат да ми пробутат Интел

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #699967 - 22.03.2005 12:18 [Re: Deemer]

Според мен е погрешно софтуера и хардуера да се разглеждат като религия. Трябва да се подхожда по-прагматично...

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Deemer
warlock

#700029 - 22.03.2005 12:46 [Re: Black Adder]

ОК АМД процесорите са по-евтини от аналогичните Интел и на повечето тестове се представят по-добре, по прагматично от това ...

Black Adder
Advanced

#700124 - 22.03.2005 13:39 [Re: Deemer]

И е така и не е така.

Първо разликата в цените на най-масово продаваните (т.е. по-евтините около и под $100) процесори е минимална примерно виж цените на Sempron и на Celeron D, като имаш предвид че на Семпрона се дава имагинерен перформанс рейтинг а не честота. Някакви фантастични разлики има може би при топовите и сървърните модели - но те са предназначени за сектор от пазара където цената не е определящ фактор. Освен това ние тук гледаме цените на дребно, а Интел примерно може да даде значителни отстъпки при големи поръчки (поради много повечето си фабрики), каквито АМД няма как да си позволи (примерно).

"повечето" тестове е малко относително понятие... Интел могат да извадят тестове които да показват обратното - примерно има задачи които се влияят малко от архитектурата и повече от честотата на процесора.

Освен това примерно дъната за Интел може да се окажат малко по-ефтини от тези за АМД (казвам примерно - не съм гледал цените) и това да компенсира примерно малката разлика в цените на процесорите.

Ситуация на пазара се променя много бързо и затова няма нищо прагматично в това да кажеш АМД е по-добре от Интел или обратното. Всичко зависи от случая.

Така че нещата не са толкова прости.

Аз лично съм в момента с процесор на АМД в къщи и на Интел на работа

--------------------

Честит Рожден Ден ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #700288 - 22.03.2005 14:53 [Re: Black Adder]

В днешно време изборът на процесор много прилича на избора на кола. По-скоро е въпрос на симпатии.

Цитат:

като имаш предвид че на Семпрона се дава имагинерен перформанс рейтинг а не честота.

Преди време AMD бяха започнали да маркират чиповете с реалната им работна честота. Но това доведе до спад на пазара, защото Интел парадираха с по-високата честота на техните процесори. Това принуди АМД да се върнат към тъй-наречения перформънс рейтинг. Казано по друг начин - процесор на АМД с маркировка 2000+ има производителност като тази на аналогичен процесор на Интел, работещ на честота 2000 MHz.
За тестовете си прав. Там всичко е много относително. Или чипове се оптимизират за определени тестове, или тестове се оптимизират за определени чипове... Преди две години лъсна такава измама на NVidia с графичните процеори - бяха оптимизирали чипа да изпълнява теста като прескача инструкции, които в реален режим не могат да бъдат прескочени. В резултат тестът се изпълнява нереално бързо.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Deemer
warlock

#700562 - 22.03.2005 17:15 [Re: Black Adder]

Когато аз си взимах компютъра разликата между моята и аналогичния Интел беше 60$.

Black Adder
Advanced

#700707 - 22.03.2005 18:28 [Re: Deemer]

А пък на мен процесора ми струваше $60 (Athlon XP 2000+) като си го вземах (преди 1 година някъде) Той май все още си струва толкова...

Но виж днешните цени (това е по ценовата листа на Лидер) - сега си направих труда да погледна - примерно следните 2 процесора се позиционират като аналогични - използват най-новите сокети (ако това интелското може да се нарече сокет) и атлона е с ПР 3000+ а Пентиума е на 3 ГХц:

P4 530 / 3.0GHz/ 1MB / FSB800/ LGA775 === $161

ATHLON64 3000+ /s.939 === $150

Както виждаш разликата е 11 долара за ОЕМ/бълк процесори (за боксовите процесори разликата е пак някъде там - те са с по $30 отгоре, примерно). А пък ако сравняваме с Пентиум с FSB 533 мисля че съвсем няма да има разлика.

И сега като добавим че най-ефтиното дъно със сокет 939 е около $110, а пък дъно със LGA775 може да се вземе за по-малко от $80, коя е по-ефтината платформа?

Разбира се сега може да се направи и някаква комбинация при която АМД да излиза по-ефтината (в смисъл на отношение цена/производителност) платформа. Всичко зависи от критериите...

А затова кой как и колко повяхва при тестовете ето примерно следните сравнения:

http://www.ixbt.com/cpu/athlon-64-3400.shtml - атлон 64 и Пентиум 4

http://www.ixbt.com/cpu/amd-athlonxp3000-barton.shtml - атлон ХР бартон и Пентиум 4

Не повяхва чак толкова много Пентиум 4 даже в сравнение с Атлон 64 а пък в сравнение с Бартон няма нужда да се коментира. Горе-долу Интел и АМД вървят наравно като от време на време някоя от двете фирми излиза малко напред.

Интересно ми е какво ще стане когато излязат първите двуядрени процесори. Коя архитектура ще работи по-добре в такава конфигурация.

--------------------

Praefectum

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #701098 - 22.03.2005 22:29 [Re: Black Adder]

Малка но съществена подробност. Сравняваш 32 битов със 64 битов процесор.
За да е коректно сравнението би трябвало да е:
BX80547PG3000F Intel Pentium 4 630 3.0GHz <=> ATHLON 64 3000+ 939

При мен най-евтино Intel е на $234, а Athlon е на $145

Ето и два линка със сравнителни тестове

Intel Brings 64-bit Processing to the Pentium 4
Benchmarks: Intel's 64-bit Pentium 4 660

--------------------
Интернет в най-голямото нещастие сполетявало човечеството ... засега!

Deemer
warlock

#701516 - 23.03.2005 10:15 [Re: Black Adder]

Тестовете които споменах ги четох в компютърно списание и бяха правени с аналогични комфигурации с процесори на 2400 като тестовете са предимно на игри. Резултатите на АМД процесорите бяха с 10-15% по-добри.
Признавам превъзходството на Интел процесорите при рендериране на анимация, в този случай дават значително по-добър резултат.
А и да не пропусна един интересен тест DURON 1900+ вади същата производителност като CELERON 2700

Редактирано от deemer (23.03.2005 10:18)

Честит Рожден Ден ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #701544 - 23.03.2005 10:26 [Re: Deemer]

За рендеринга основно се грижи графичният процесор. А там вариантите са други - NVidia или ATI
Затова при игрите решаваща е видеокартата.
Централният процесор се товари при видеообработка - например филми или обработка на видео в реално време.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3905

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.034 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.