ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Deemer
warlock

Регистриран: 24.01.2005
От: Ancient world
Re: ХАРДУЕР : Който каквото си мисли
    #702025 - 23.03.2005 14:25 [Re: Цецо]

Това го знам, аз говоря за разлика само в проесора, другите компоненти са еднакви или аналогични.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #702201 - 23.03.2005 15:33 [Re: Praefectum]

Цитат:

Малка но съществена подробност. Сравняваш 32 битов със 64 битов процесор.
За да е коректно сравнението би трябвало да е:
BX80547PG3000F Intel Pentium 4 630 3.0GHz <=> ATHLON 64 3000+ 939

При мен най-евтино Intel е на $234, а Athlon е на $145

Ето и два линка със сравнителни тестове

Intel Brings 64-bit Processing to the Pentium 4
Benchmarks: Intel's 64-bit Pentium 4 660

Ми това че е 64 битов на никого от обикновените потребители засега не помага особено много май че. 64 битовата архитектура е предимство при някой сървърни решения.
Но добре, все пак, да сравняваме тогава 64 битовите версии със 64 битовите и 32 битовите с 32 битовите. Само че 32 битовия Бартон 3000+ на АМД може да е малко по-евтин но по принцип е по-зле от П4 3000 МХц - те АМД винаги си слагат по 100-200 ПР единици отгоре - съвсем нормално А пък 64 битовите интели по принцип би трябвало да са по-бързи от тези които са без 64 битови разширения поради по-големия кеш (АМД заради по-голям кеш си слагат още примерно 200 ПР точки отгоре) и т.н. така че Интел 660 трябва да се сравнява не със Атлон 64 3000+ с орязан кеш, още повече че интела сигурно е боксов процесор а Атлона е бълк а с някой боксов Атлон с 1 МБ кеш поне.

Казвам всичко това не защото смятам че Интел е по-доброто решение. А просто защото искам да изтъкна че трябва добре да се преценяват нещата и да не се поддава човек на ефтини рекламни трикове от рода на това че с Пентиум 4 интернета върви по-бързо или че ако нямаш 64 битов процесор и/или шина PCI-E значи въобще нямаш хубав компютър. Или пък че щом АМД са решили да сложат рейтинг 3000+ на техния процесор то той се равнява и/или е дори по-добър по производителност от Всеки Интел на 3000 мегахерца - да не говорим че производителността на процесора може да зависи и от системната конфигурация в значителна степен и от самия вид интелски процесор.

Всъщност модата на ПР рейтинга мисля че беше въведена от Cyrix навремето, доколкото си спомням.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Black Adder
Advanced

#702244 - 23.03.2005 15:49 [Re: Deemer]

Цитат:

Това го знам, аз говоря за разлика само в проесора, другите компоненти са еднакви или аналогични.

Това е доста относително, за някои хора "аналогични" може да значи най-новия двуканален чипсет на nVidia с малка латентност за процесора на АМД и някакъв от рода на i845 за интелския процесор. И пак да кажа че това че АМД са решили да сложат рейтинг 3000+ на някой от процесорите си си е лично тяхно (и поради тази причина доста пристрастно) мнение Също каkто е ясно че Celeron 2.4 GHz/128KB не е същото като P4 2.4 GHz/FSB800/1MB

--------------------

Deemer
warlock

Регистриран: 24.01.2005
От: Ancient world
    #702313 - 23.03.2005 16:23 [Re: Black Adder]

Когато правя сравнение не съм споменавал Celeron, освен когато направих сравнение с AMD Duron.
А под аналогични имам предвид компонентите които няма как да са еднакви.
Преди 3 години и аз бях твърд привърженик на Intel, особено като видях какво става с Palomino-то, беше си истински котлон, но след това AMD почнаха да правят по-добрите оферти и в момента съм твърдо за AMD (това разбира се си е лично мое мнение).
Иначе по въпроса можеда се спори безкрайно.

Black Adder
Advanced

#702376 - 23.03.2005 16:52 [Re: Deemer]

Цитат:

Иначе по въпроса можеда се спори безкрайно.

Ми те форумите са затова, хехе

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #702476 - 23.03.2005 17:37 [Re: Black Adder]

Нали казах, че изборът на процесор е като избор на кола? Точно това имах предвид - лични мнения и симпатии...

Цитат:

А просто защото искам да изтъкна че трябва добре да се преценяват нещата и да не се поддава човек на ефтини рекламни трикове от рода на това че с Пентиум 4 интернета върви по-бързо ...

Даа, всички компютри чакат с еда и съща скорост...

Цитат:

Всъщност модата на ПР рейтинга мисля че беше въведена от Cyrix навремето, доколкото си спомням.

Точно от тях. После IBM ги купиха и после нещо се загубиха...

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#702500 - 23.03.2005 17:46 [Re: Deemer]

Всъщност сравненията също са малко "мижи да те лажем". Могат да се сравняват машини от един клас за определени приложения. Но да се каже категорично в общия случай е най-малкото несериозно.
Има и нещо друго. Дочувам, че Майкрософтци започнали да оптимизират Виндоса за AMD... А това никак не е без значение...
Не е без значение и чипсета.
Всъщност директно сравнение на процесори можеше да се прави до края на Socet7. Тогава просто махаш единия процесор, слагаш другия и си сигурен, че всички други условия са еднакви. Но това време отмина.
Както отмина и онова време, когато някои приложения държаха да се изпълняват от интелски процесор и отказваха да тръгнат на друг. Или вървяха некадърно.

--------------------

Black Adder
Advanced

#702551 - 23.03.2005 18:00 [Re: Цецо]

Цитат:

Цитат:

Точно от тях. После IBM ги купиха и после нещо се загубиха...

Ммм... те Cyrix си нямаха собствени фабрики (и мисля че никога не са имали) само проектираха процесорите а след това IBM (а сигурно и други производители на чипове) им ги правеше за да си запълва свободния капацитет... последно имам някакви спомени че са в състава на VIA Technologies, които ги закупиха навремето заедно с другия нов производител на х86 процесори - Centaur, и които май скоро ще се откажат да правят сериозни чипсети и ще се посветят изцяло на производството на маломощни процесори за мобилни устройства и развлекателни центрове по применра на Transmeta. Там явно има голяма свободна пазарна ниша...

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#702621 - 23.03.2005 18:29 [Re: Black Adder]

Да, май така беше. Даже VIA се опитаха да пуснат процесор, конкурент на AMD, ама нещо бързо се отказаха. Имаше по едно време на пазара някакви дънни платки с този процесор, който беше запоен(!) на дъното...
Не знам какви са им перспективите и плановете, но то ще се чуе Все-пак VIA не са случайна фирма.

--------------------

Praefectum

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #702645 - 23.03.2005 18:38 [Re: Black Adder]

Понеже не обичам да съм голословен ето конкретният източник на информация www.pricewatch.com и конкретните цени от къде са взети
Intel Pentium 4 630 Prescott 800MHz FSB LGA 775 Processor Model BX80547PG3000F
AMD Athlon 64 processor 939 pin
Що се отнася до производителността, то на тая тема мога да изнеса лекция, но малцина биха разбрали повечето неща за които става дума. А и тя зависи не само от желязото но и от OS. А бъгавият, с калпава архитектура и недомислен Windows е далеч зад другите OS когато иде реч, производителността да зависи от него.
Да не говорим, че процесорите на Motorola и IBM, в частност G3/4/5, имат редица преимущества пред x86. Като например линейната адресация на паметтта и AltiVec.
Не виждам смисъл коментирам какви са предимствата и недостатъците на различните процесорни архитектури: CISC, RISC, EPIC, VLIW и т.н.
Който иска повече информация за AltiVec и отговор на въпроса - Защо е по-добра от MMX, SSE, SSEII и 3DNow, да попрочете неща от този линк: AltiVec Public Documents
Ето и една интересна статистика за най-бързите компютри, какъв хардуер ползват, колко струват и т.н. Intel Designs vs. the PowerPC Family

--------------------
Интернет в най-голямото нещастие сполетявало човечеството ... засега!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3925

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.031 seconds in which 0.009 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.