ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Кутиите
    #723465 - 07.04.2005 10:59

Идеята дойде от съседна тема, в която се повдига идеята за хладилник като кутия за компютър.
До колко важна е за вас кутията? И кое по-точно в нея?

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Даскал

Регистриран: 06.08.2004
От: Chicago
Re: Кутиите
    #723504 - 07.04.2005 11:17 [Re: Цецо]

Кутията си е много важна.

На първо място да е от дебела ламарина -- това означава по-малко вибрации и по-малко шум.

На второ -- Пространството да е повечко и да може чарковете да се наместят без много усилия, пък и вентилацията така ще е по-добра.

Имаше при мене една кутия, в която дънната платка на човека трябваше яко да се напъне, за да влезе -- опираше в рака за устройствата -- хард и флопи -- голяма мизерия -- да ви се е случвало да решжете кутия с ножовка и после да я пилите? Е на мене ми се е случвало!

За захранване няма да говоря, защото то не е задължително да върви с кутията.

Редактирано от Daskal (07.04.2005 11:20)

Deemer
warlock

Регистриран: 24.01.2005
От: Ancient world
    #723527 - 07.04.2005 11:27 [Re: Даскал]

А захранването да ти стои до кутията защото в нея няма място?

Даскал

#723539 - 07.04.2005 11:30 [Re: Deemer]

Всъщност винаги съм мечтал захранването да ми е направо в другата стая -- един вентилатор по-малко да ми надува главата

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #723773 - 07.04.2005 12:58 [Re: Даскал]

Аз мисля да си взема безвентилаторно захранване тази седмица, бтв.

Това с другата стая също не е лоша идея, но кабелите с които ще го свържеш трябва да са много дебели за да няма загуби при ток от порядъка на 20-30 ампера.

А иначе по темата - най-важното за кутията е да осигурява добро охлаждане на компонентите, това се постига най-лесно в големите кутии (поне миди тауър, а най-добре мидъл тауър). Десктоп кутиите (легналите, т.е.) не са толкова добри в това отношение - при тях естествената конвекция е затруднена защото по горния капак обикновено няма отвори и издигащия се нагоре топъл въздух си остава в кутията. Докато при изправените (тауър) кутии топлия въздух излиза през отворите на захранването в горната част. В модерните кутии са задължителни поне още 1 или 2 допълнителни вентилатора за да се осигури добро охлаждане на системата. Захранващите блокове с 2 вентилатора (един от зад и един от долу) се спряват много добре с топлината отделяна от процесора. И при това положение е достатъчен още един вентилатор в предната част на кутията който да вкарва студен въздух в нея.

Другото важно нещо вече го споменаха - кутията да е здрава и да не се огъва или вибрира. В това отношение аз предпочитам алуминиевите кутии (особено на фирмата CoolerMaster - актуалните сега модели - "WaveMaster" и "Praetorian") при тях носещата конструкция е изработена от масивни алуминиеви профили и алуминиеви листове с дебелина 1 мм. Освен това алуминия за разлика от стоманата е много добър проводник на топлината и до-голяма степен охлажда твърдите дискове и оптичните устройства които са закрепени плътно към корпуса а също температурата в затворена кутия се понижава с 3-4 градуса в сравнение със аналогична стоманена кутия. Алуминия не екранира магнитните полета, обаче, затова съм виждал в интернет алуминиеви кутии които са облицовани отвътре със сравнително тънки листи пермалой, но в БГ не съм виждал да се продават такива (освен в накои маркови конфигурации втора употреба - пластмасов корпус облицован отвътре).

Не напоследно място кутията трябва да осигурява лесен достъп до компонентите на системата и да е съвместима с най-голям брой компоненти (т.е. да е по-голяма за да не си пречат компонентите един на друг). На моята кутия например цялата дънна платка заедно с картите към нея е закрепена на специална "шейна" и се вади от корпуса без да трябва да се използва отвертка или да се вадят картите - само се откачат наколко кабела - много удобно Единственото което не ми харесва в нея е че няма място за монтиране на 120 милиметров вентилатор в задната част а там е монтиран 80 милиметров.

Много е важно също така кутията да изглежда добре и стилно. Повечето корпуси които се продават масово са меко казано с много лош дизайн (и външен и вътрешен). За разлика примерно от мониторите които са с много добър дизайн (поне външен) според мен.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Даскал

#723786 - 07.04.2005 13:02 [Re: Black Adder]

Дай линк за това безвентилаторно захранване, че ме заинтригува. Виждал съм такива с регулация на оборотите в зависимост от температурата, но без вентилатор -- това е ново за мене.

Black Adder
Advanced

#723815 - 07.04.2005 13:12 [Re: Даскал]

Ами безвентилаторните захранвания не са нещо ново, има ги отдавна, но в България не се внасяха предполагам поради 2-3 пъти по-високата им цена (в сравнение с другите маркови захранвания, иначе в сравнение със жълтите цената е 5-10 пъти по-висока). Ето тук http://www.thermaltake.com/purepower/w0050fanlesspfc/w0050fanlesspfc.htm се вижда захранването на Thermaltake (всъщност е производство на Sirtec). То използва heat-pipe технология - хубавото е че е 350 ватово. Други фирми също предлагат подобни решения, някои използват чисто и просто масивен външен радиатор в задната част на захранването, обикновено тези захранвания са със малка мощмост. Наскоро срещнах информация за 2 модела с марка Sunflower (ако не бъркам марката) - 300 и 480 вата съответно - те са по-симпатични от модела на Thermaltake.

--------------------

Даскал

#723905 - 07.04.2005 13:39 [Re: Black Adder]

Благодаря -- непременно ще си потърся такова! За мене е много важно компютърът да е възможно най-безшумен.

Black Adder
Advanced

#723988 - 07.04.2005 14:22 [Re: Даскал]

Мдам... и за мен е важно - ако е безшумен мога да си го държа постоянно включен иначе ако не работи телевизора се чува компютъра и е малко дразнещо а пък и аз като спя искам да ми е тихо. Затова съм си взел сравнително студен процесор Атлон ХР 2000+ и мисля да си сменя вентилаторите на кутията (има 3 допълнителни, но аз съм включил само единия от тях и трябва да видя вентилатора на процесора може би също да сменя) със съвсем безшумни - сега продават някакви на CoolerMaster ултра тихи - по спецификация 13dBA (нормалните тихи са почти 10 пъти по-шумни - 19-20dBA най-малко) - аз може да им намаля леко оборотите даже. Чудя се дали тогава няма да започне да се чува шума от въртенето на твърдия диск обаче. Макар че съм си взел Seagate Barracuda - един от най-тихите дискове - може да опитам да изолирам някак си и неговия шума.

Имам един стар компютър със процесор Duron/900 ако понижа малко захранващото напрежение и честотата на дурона - примерно до към 700 мегахерца и му сложа масивен радиатор - примерно Zalman CNPS6000 - най-вероятно ще може да работи съвсем нормално и без вентилатор, особено ако кутията е отворена...ще пробвам по някое време сигурно този вариант

П.С. Термалтейк продават Leader и Jar и сигурно още фирми но тези се сещам сега. (в смисъл това не е някаква реклама)

--------------------

krazy
веселяк

Регистриран: 27.09.2004
От: FBI
    #724763 - 07.04.2005 20:30 [Re: Цецо]

Мястото и само мястото.Голямите кутии са и по-дебели.

--------------------
BULLSHIT: Ако смятате, че никотинът не влияе на гласните струни на жените, пробвайте да изтръскате пепелта от цигарата на килима.

pseudo
Заядлив нагаждач

Регистриран: 08.12.2004
От: само един щъркел знае
    #724809 - 07.04.2005 21:08 [Re: krazy]

Цитат:

Мястото и само мястото.Голямите кутии са и по-дебели.

и да е здрава за да мога качвам краката зимата да си ги топля.

--------------------
КАЗАХ!!!

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2535

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.