ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
обслужване вентилаторите на компютъра
    #741632 - 19.04.2005 15:21

Как се почистват най-лесно и безопасно?Как се отварят до съставните им части за да се почистат и смажат?С какво е най-добре да се смазват?Признаци за развалящ се вентилатор?Ако трябва да си подмените вентилатора на процесора или на видео картата ,каква марка е на-добре да си купи човек за да е спокоен ,че няма да спре да работи и да изгори компютър за 1000 лева напр.?През колко време трябва да се отварят и почистват основно(въпроса е малко (су)обективен)?

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
512
член

Регистриран: 15.02.2005
От: Варна
Re: обслужване вентилаторите на компютъра
    #742991 - 20.04.2005 13:06 [Re: Arsenal]

Имам съвсем скромен опит, но ...
Признаци - като си промени звука или започне да прегрява
Аз ги почиствам с четка за боядисване, гледам има и спрейове със сгъстен въздух, но май са по-скоро за клавиатури.
А последно купувах вентилатор за процесор - меден,не мога да си спомня марката, казаха ми че са най-добрите, не разбирам чак толкова, но досега няма проблем.

ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
    #743300 - 20.04.2005 15:44 [Re: Arsenal]

Почне ли да издава странни звуци, време му е. Сваляш вентилатора от радиатора на процесора или видеото, или от захранващия блок. С четка за рисуване го изчистваш от праха по перките и корпуса. Отлепяш внимателно лепенката в задната част (въху корпуса) и капваш една капка масло в дупчицата. Аз предпочитам моторно масло - 15W40. Развърташ леко ротора да поеме маслото в плъзгащия лагер, залепваш лепенката и връщаш вентилатора на мястото му. Внимавай с маслото - една малка капка е достатъчна.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Защото така
Чак пък неориентиран...

Регистриран: 11.06.2004
От: Bay Area, CA
    #744368 - 21.04.2005 08:22 [Re: Цецо]

Допълнение към процедурата на Цецо (снощи много ми се спеше и не можах да го композирам така):
- ако си "добр" в ръцете, внимателно вадиш платсмасовата шайба която държи оста на перката, и вадиш самата перка.
- с тънко парцалче (в краен случай и парче салфетка) изчистваш боклука вътре в оста, както и самата ос
- капваш маслото (аз предпочитам масло за шевни машини), връщаш перката, слагаш шайбичката, и връщам лепенката обратно (предварително избърсвам маслото под лепенката)
- правиш си сметка в близко време (шест-девет месеца) да сложиш нов вентилатор

ЦецоМодератор
ПИЧ

#744751 - 21.04.2005 13:01 [Re: Защото така]

Цитат:

правиш си сметка в близко време (шест-девет месеца) да сложиш нов вентилатор

Точно по тая причина се отказах от маслото за шевни машини - прекалено е "тънко". Пробвал съм и с течна оръжейна смазка - тя върши работа. Но когато пробвах с масло за двигатели (намира се навсякъде - просто обръщаш тубата, след като си сменил маслото на колата и за едно денонощие събираш масло да смазваш вентилатори с години) се оказа, че няма нужда да се разглобява вентилатора. Маслото разкарва чернилката (която всъщност е засъхнали остатъци от мизерната грес, с която са смазани фабрично. И вентилаторът тръгва като нов. Освен това по-гъстото моторно масло "обира" луфтовете между вала на перката и плъзгащия лагер - бронзовата втулка, получени вследствие износване на втулката поради недостатъчно първоначално смазване.
Обаче предпочитам два други варианта - или смазвам вентилаторите още преди да ги сложа, или се спирам на такива със съчмени лагери.

--------------------

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #745395 - 21.04.2005 17:56 [Re: Цецо]

Зависи за какъв вид вентилатори става въпрос - по-точно от вида на използваните лагери.

По принцип вентилаторите не трябва да се разглабят - те си имат определен ресурс за работа и след като се изчерпи трябва да се сменят - няма какво да им се почиства освен праха от перките евентуално (а и това не носи много голяма полза). Та за да си спокоен най-добре да ги смениш с нови.

Изключение може да се направи само за супер ефтините вентилатори с плъзгащи лагери (известни под името Sleeve Bearing) обаче те са толкова ефтини че е по просто и по сигурно да се сменят с нови, ако не става въпрос за някакъв много специален модел който няма как да се замени - но те тези специални модели се правят с 1-ball, 2-ball, rifle, vapo, superflo или някаква още по-измислена модификация лагери. Смазката трябва да е по-възможност по-гъста за да не "изтича" от бронзовия лагер на вентилатора, но пък от друга страна не трябва да му пречи да се завърти.

Вентилаторите със сачмени лагери особено тези с 2 лагера са със по-сложно устройство и не се разглабят толкова лесно. Не знам дали сачмените лагери могат да се смазват, обаче? Някой има ли опит по въпроса?? По принцип те са със сравнително по-дълъг живот и в края започват да издават специфичен и много неприятен звук дължащ се на износването на лагерите - едва ли има опасност да спрат да се въртят при това положение но звука е много дразнещ.

Марки вентилатори които са заслужили внимание са Sunon, Delta, Titan, Sanyo, Vantec, CoolerMaster и др. Но по принцип за качеството на вентилатора може да се съди от вънщния му вид - качеството на повърхностите на перките, качеството на носещата рамка. Ако например рамката е от алуминий то това със сигурност е марков вентилатор. Също така опаковката е важна - ако вентилатора е в кутика с надписи и т.н. например. Но по-важно е да се подбере вентилатор със подходящи характеристики за съответното приложение.

Напоследък се използват сравнително качествени вентилатори и вероятността някой да спре е по-малка... а иначе си спомням че преди години се случваха често такива неща.
Най-лошо в момента ми се струва положението с вентилаторите в ефтините захранващи блокове - там се използват съвсем ефтини sleeve bearing вентилатори които не са пригодени да работят при повишената температура на излизащия от компютъра въздух (при повишени температури смазката им влошава качествата си) и лагерите им се разбиват за по-малко от година понякога. Случва се и да спират...

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

ЦецоМодератор
ПИЧ

#746179 - 22.04.2005 10:19 [Re: Black Adder]

Цитат:

че е по просто и по сигурно да се сменят с нови

По-просто е, но далеч не е по-сигурно. Много кулери ми минават през ръцете (част от занаята ) и съм забелязал, че новите евтини модели на практика имат някаква символична смазка, която издържа по-малко от година, а често и до 6 месеца. И както казах, не се разглобяват, а само се отлепя лепенката и се капва една капка масло. Моторното е достатъчно гъсто, за да не изтича от плъзгащия лагер, просмуква се добре между втулката и вала на перката и издържа на високи температури (все-пак е предназначено за работа в двигатели с вътрешно горене). Третиран по този начин вентилатор (особено като нов, преди да се е разбръмчал като ярмомелка) е в състояние да изкара безпроблемно няколко години (две - три, а може и повече с периодична профилактика).

Цитат:

няма какво да им се почиства освен праха от перките евентуално (а и това не носи много голяма полза).

Напротив - праха по перките има няколко отрицателни черти. Първо - нарушава баланса на ротора, което води до по-бързо износване на плъзгащия лагер вследствие на вибрациите. Второ - въпросните вибрации увеличават шума от вентилатора. Трето - нарушава се обтекаемостта на перките, вследствие на което те завихрят въздуха, вместо да го изтласкват към радиатора. Четвърто - прахът се наслагва и между ребрата на радиатора, което понижава охлаждащата му ефективност, съответно компонентът не се охлажда достатъчно и последствията са от често блокиране на машината до повреда на компонента.
Вентилаторите със сачмени лагери обикновено не се обслужват. Достатъчно е само почистване на прахоляците. Аз имам такъв на захранването, койо работи вече 10 години. Свалих го на времето от едно захранване на IBM и си го прехвърлям при ъпгрейд. Железен е.

--------------------

Black Adder
Advanced

#746665 - 22.04.2005 14:53 [Re: Цецо]

Е, ако се събере чак толкова много прах че да нарушава баланса на перката очевидно че трябва да се почисти... особено за перките с малки размери.

--------------------

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #746761 - 22.04.2005 15:24 [Re: Black Adder]

Цитат:

Sunon, Delta, Titan, Sanyo, Vantec, CoolerMaster и др

а кой от тези е най-тих? Защото ако има нещо, дето най ме нервира, то е бръмчилката.

--------------------
Komu Pán Boh, tomu všetci svätí.

Arsenal
suspended

Регистриран: 15.11.2004
От: Jerusalem
    #746918 - 22.04.2005 17:03 [Re: admiral]

Цитат:

Защото ако има нещо, дето най ме нервира, то е бръмчилката.

...ммм вярно !

Black Adder
Advanced

#749141 - 24.04.2005 20:03 [Re: admiral]

Ами те по принцип производителите на вентилатори произвеждат 3 вида: 1) нискооборотни, тихи и с малък въздушен поток 2) среднооборотни и 3) Високооборотни, много шумни с голям въздушен поток.

За "безшумни" се смятат тези при които шума е под 20 dBA, макар че това не е точно безшумно всъщност (границата на чуваемостта е 0 dB) но е наистина доста тихо. За "тихи" се смятат вентилаторите с шум под 30 dBA. Шума във вентилатора се създава 1) от лагера на вентилатора и вибрациите на ротора 2) от завихрянето на преминаващия въздушен поток.

По принцип вентилаторите със сачмени лагери са по-шумни от тези с плъзгащи лагери и освен това сачмените лагери понякога създават специфичен неприятен високочестотен шум, така че когато се прави безшумен вентилатор се използват плъзгащи лагери или техни модификации (но не винаги разбира се).

Има някои вентилатори със специална форма на перката при която се намалява завихрянето и акустичните ефекти от него - те са с марка Verax (ако не се лъжа) и са много скъпи но не много популярни. Предполагам защото дори и перката да е идеална то въздуния поток ако е с голям капацитет пак ще създава звуци по пътя си през радиатора след като излезе от вентилатора.

В момента в българия от безшумните вентилатори съм виждал да се продават Vantec Stealth - 19 dBA и CoolerMaster Ultra Silent - 13 dBA, предполагам че има и тихи модели на Titan и Spire.
Sunon и Delta са известни най-вече с високопроизводителните си и много шумни (>40 dBA) изделия. Но те също произвеждат нискооборотни. Шума от всеки вентилатор може да се намали чувствително като се намалят оборотите, но тогава намалява и въздушния поток и ослаждането съответно. Подобен подход се ползва при съвременните видеокарти и системните платки - скоростта на вентилаторите се регулира в зависимост от натоварването на процесора за да се ограничи шума когато системата не се използва.

--------------------

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
1 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 4250

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.029 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.