ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Компютри и Интернет » Хардуер

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Ванка5

Регистриран: 30.08.2002
От: Бърлингейм, Калифорния
От компютър към телевизор?
    #864030 - 09.07.2005 10:06

Привет,
Как мога да разбера дали мога да си свържа компютъра с телевизора? Какъв кабел ми трябва? Всякакви съвети са добре дошли.
Благодаря.

--------------------
Уикипедия

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ЦецоМодератор
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
Re: От компютър към телевизор?
    #864087 - 09.07.2005 10:49 [Re: Ванка5]

Има два варианта.
Първият е за предпочитане. Той е ако видеокартата ти има TV-Out. Свързва се директно към видеовхода на телевизора. Видеокартите имат видеоизход или по стандарта S-Video (куплунгът прилича на PS/2 - като за мишка), или коаксиален (куплунг тип "камбанка" или "чинч"), или и двата. Има и преходници от първия към втория тип.
Ако видеокартата ти няма такъв изход, можеш да ползваш специален преходник, който се включва в куплунга на монитора (вместо него), а от другата му страна има споменатите по-горе изходи към телевизир (и двата). Но в този случай работиш само с телевизора, мониторът е изключен от компютъра.
Кажи каква ти е видеокартата и ще ти кажа как да го направиш. И погледни до 15-пиновия конектор (там, където е включен мониторът ти) дали има и други дупки и какви са.

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

RockGuitarist
Музикант
**

Регистриран: 04.07.2005
От: Като ме намериш , ще разбереш
    #864566 - 09.07.2005 17:53 [Re: Цецо]

Абе да питам може ли монитора и телевизора да бачкат заедно ? ... щото аз си връзвам телевизора , ама откачам монитора ... нали схващаш ...

--------------------
Да бъдеш или да бъдеш - това вече не е въпрос !

Еди
заслужил ветеран

Регистриран: 04.06.2005
От: Варна
    #864661 - 09.07.2005 19:39 [Re: RockGuitarist]

Мисля че може, но това май зависи от видеокарта ти. Трябва да има опция втори монитор, като втория трябва да е конфигуриран като за ТВ монитор. Ако няма тази опция като настроиш картата за ТВ изход - монитора на РС ще трепти, защото честотата за него е твърде малка.

Борис

Регистриран: 15.03.2003
От: Сан Диего
Безжична връзка?
    #864731 - 09.07.2005 21:08 [Re: Ванка5]

Някой виждал ли е да се продават портативни (в смисъл за домашна употреба) устройства за безжична връзка компютър -> телевизор? Имам два вида видео изходи - RCA и S-Video (и двата ги имам и като входове на телевизора), но това не ми помага много при положение, че компютърът ми е в съседната стая, на 10-ина метра (и една стена) от телевизора.

От друга страна, ако пък подобни неща не се продават, то изглежда като добра идея да се направят (примерно с BlueTooth връзка)... Явно няма изгледи в обозримо бъдеще в Америка да има ефирна или сателитна българска телевизия, а компютър и (все по-)добра Интернет връзка имат доста хора...

Еди
заслужил ветеран

Re: Безжична връзка?
    #865287 - 10.07.2005 12:46 [Re: Борис]

Има такива неща само че незнам как се казват. Значи отиваш в някой магазин за РС и обясняваш какво искаш. Навремето тука имаше едни "Видео сендлери" които правеха абсолютно същото само че от видеокасетон към ТВ. Сигурен съм че точно такова нещо ти трябва.

Dr. Epstein

Регистриран: 10.08.2004
    #865484 - 10.07.2005 17:39 [Re: Еди]

Цитат:

Има такива неща само че незнам как се казват. Значи отиваш в някой магазин за РС и обясняваш какво искаш. Навремето тука имаше едни "Видео сендлери" които правеха абсолютно същото само че от видеокасетон към ТВ. Сигурен съм че точно такова нещо ти трябва.

Прав си с едно уточнение.Думата е сендер от английската "sender".За да подкарате това начинание е важно видео входа на сендера да притежава 75 Ома активно съпротивление.Ако няма, запойте резистор с такова съпротивление на удобно за вас място.Toва съпротивление е нужно за протичане на първоначален детектващ ток така необходим на BIOS.По този начин BIOS (на видеокартата) ще узнае за наличие на прикачено външно хардуерно устройство.В пълна силa казаното важи и за видео входове (TV Video In) на телевизори.
Далечен слънчев поздрав

ERROR
ентусиаст

Регистриран: 11.04.2004
    #865921 - 11.07.2005 08:43 [Re: Борис]

Значи такива неща се продават - наричат ги трансмитери или видео сендери, т.е. видеопредаватели. Но те прехвърлят в едната посока видео и аудио сигнал, а в обратна - сигнала на дистанционното, който улавят с инфрачервен сензор и го излъчват от инфрачервен диод, монтиран до сензора на DVD-то или видеото. У нас са разпространени най вече на ТСМ и цената им варира от около 50 лв до около 100. Търси в града, в който живееш магазин на ТСМ и питай. Аз съм продал доста и освен това ползвам един. Пробвах го и на PC с TV OUT в различни стаи и работи добре. Има и един модел на MEDION, но не зная къде можеш да го намериш. Той има една екстра - в.ч. модулиран сигнал, т.е. ако телевизора ти няма вход, можеш да пуснеш сигнала през антенния вход.

--------------------
Каквото и да е, аз съм против!

Еди
заслужил ветеран

#866229 - 11.07.2005 12:54 [Re: ERROR]

Аз точно за такъв говоря. Идеята е била на времето когато е имало едно видео и няколко ТВ да се пусне по ефир сигнала от видеото. Значи на входа на това устройство има само Аудио/Видео сигнал, а изхода представлява една антена, която излъчва този сигнал като телевизионен на някой ТВ канал от ТВ обхвата. Така с включено едно видео в него може да се гледа на всеки телевизор в близост от няколко десетки метра в кръг.Никакви други екстри няма, и посоката на сигнал е само една: от видео източника -> ТВ-та. Няма никаква обратна връзка за дистанционно управление. Ти говориш за други неща.

Редактирано от Еди (11.07.2005 12:58)

ЦецоМодератор
ПИЧ

#866660 - 11.07.2005 17:01 [Re: RockGuitarist]

Цитат:

Абе да питам може ли монитора и телевизора да бачкат заедно ?

Може. Няма проблем. Какво ще виждаш на екрана на телевизора зависи от това, каква ти е видеокартата и в какъв режим работи.
Защо откачаш монитора?

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#866679 - 11.07.2005 17:08 [Re: Борис]

Проблем ти е само стената
Аз съм прекарал 15 метра кабел между компа и телевизора и нямам проблеми. И при мен са в съседни стаи.

--------------------

Борис

#867161 - 12.07.2005 00:39 [Re: Цецо]

Вярно че е проблем стената, но и не съм сигурен какъв тип кабел трябва да купя за да държи добра връзка на нискочестотните A/V изходи. И като се сметне цената на кабела и на цялата галимация, готов съм да прежаля $100 за безжична връзка...

Борис

#867167 - 12.07.2005 00:55 [Re: ERROR]

Би ли ми казал кой е модела на MEDION? На мен не ми трябва височестотен модулиран сигнал, а искам и от двете страни да е A/V (RCA) връзка. Днес зяпах по мрежата разни предавателчета, но все още не мога да открия май вярното:

RAM Wireless A/V with USB Video Capture RFG-3000 ($149) - май най-доброто засега, но малко над ценовия ми диапазон.

15-2400MTB 2.4GHz Video Transmitter - много сладка малка джаджа, ама само предавател за $87. Приемникът и той толкова, та нещо не се вързват нещата, ама иначе са много компактни (поне на снимките).

Terk Leapfrog WaveMaster 30 Wireless Multiroom Audio/Video Distribution System LF-30S $117. Доста функции, но така и не ми стана ясно от описанието дали върши (сравнтелно) простата работа, за която ми трябва. Мисля да ида до магазина да проверя (то пък там едни специалисти се навъдили)...

EasyLife PC to TV Wirelesss Video Sender DV200 60 паунда и не изглежда лошо, ама като нямам път към Кралството?!

ERROR
ентусиаст

#867254 - 12.07.2005 08:21 [Re: Борис]

Наистина най-напред видеосендерите бяха за безжични връзки за заведения и зали с по няколко ТВ и по това време не съм се интересувал какви са им възможностите.Може би са излъчвали в TV-обхвата-не зная. Но при сегашните диаграмата на излъчване на антената изглежда е доста тясна и трябва двете антенки - на приемника и на предавателя да са една срещу друга. Не заная точно кой е модела на МЕДИОН, но щом не ти трябва в.ч. изход, ще ти е по-лесно да намериш TCM. При мен са по 65 лв, в София съм ги виждал на 85 в един магазин в Дружба 1.В други софийски магазини можа да са на други цени. А изобщо е възможно да го намериш и под 65 лева. Просто трябва да задействаш приятелите си из страната,но все пак това не е от масовите стоки на ТСМ и няма да го намериш навсякъде.

--------------------

ERROR
ентусиаст

#867258 - 12.07.2005 08:30 [Re: Борис]

Току що прегледах и линковете. Тези устройства са с доста екстри, които според мен не са ти нужни - ДУ например. TCM нямат и USB кепчър, т.е. трябва ти TV out на видеокартата.

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#867629 - 12.07.2005 12:35 [Re: Борис]

За видеото се ползва обикновен коаксиален кабел. Можеш да ползваш по-тънкия, 50 ома, цената му е около 25 цента на метър. Купуваш два RCA куплунга (мъжки) за около 2 долара и ги запояваш в двата края на кабела. И видеовръзката ти е осигурена. За аудио можеш да ползваш какъвто и да е кабел. Желателно е да е екраниран. Има такива нискочестотни кабели - две жила в обща оплетка. От едната страна запояваваш стерео жак (към звуковата карта), а от другата - два чинча (или какъвто ти е аудиовхода на телевизора). Мушкаш всичко по дупките и се наслаждаваш на филма...

--------------------

Еди
заслужил ветеран

#868464 - 12.07.2005 20:41 [Re: Цецо]

Не се слага кабел с импеданс 50, 75 ома. А за звука има аудио кабели също на доста приемливи цени.

Ванка5

Регистриран: 30.08.2002
От: Бърлингейм, Калифорния
    #868886 - 13.07.2005 06:44 [Re: Ванка5]

Благодаря на всички за отговорите.
На телевизора ми няма "ес видео" изход. Има само за стандартните цветни кабели "видео ин/аут" и "аудио ин/аут".
На ДВД плейъра ми обаче има "ес видео аут" изход. На видеото ми също няма "ес видео" изход, а само същите изходи като на телевизора.
До кабела, където е включен монитора в компютъра има още два изхода, единият е голям колкото изхода където е включен монитора, другият е по-голям.
Как да разбера каква видео карта имам точно?
Работя под Уиндолс.
Има ли начин работата да стане през ДВД плейъра?
Искам само да гледам неща от компютъра на телевизора.
Благодаря отново.

--------------------
Уикипедия

Борис

#868908 - 13.07.2005 08:07 [Re: Ванка5]

Ванка5: Как да разбера каква видео карта имам точно?

Името на чипсета можеш да видиш в
Start -> Programs -> Accessories {-> System Tools} -> System Information
После погледни в Components -> Display

А модела на конкретната видео карта с този чипсет можеш да видиш като си отвориш компютъра, макар че понякога може и по логото, което се появява при стартиране.

Ванка5: До кабела, където е включен монитора в компютъра има още два изхода, единият е голям колкото изхода където е включен монитора, другият е по-голям.

Преброй броя на пиновете - за обикновен монитор са 15, а по-големия най-вероятно е за цифров (LCD) монитор. Така или иначе този, който е колкото мониторния изход едва ли е изход към телевизор. Имаш два варианта - да си вземеш преходник на видео сигнала PC -> ТВ или (като мен) да си купиш нова видео карта с RCA и/или S-видео изходи, които директно могат да се забучат в телевизора (ако е наблизо).

МишоАдминистратор
виртуален

Регистриран: 07.09.1999
От: Юесофей
    #868955 - 13.07.2005 09:13 [Re: Ванка5]

Ванка, да не би просто да искаш да гледаш DivX филми на телевизора си? Ако е така - можеш да си купиш DVD плейър, който може да ги разчита. Аз преди половин година си взех един Philips който ми върши перфектна работа. Дори има възможност да показва субтитри на кирилица.

--------------------
.\\:):

Еди
заслужил ветеран

#869215 - 13.07.2005 11:18 [Re: Мишо]

И аз горе долу преди толкова време си купих такъв само че "Тошиба". Исках да е "Филипс", но от магазина ми казаха, че за плеър е най-добрия, по-добър от Тошибата, но ако смятам да ползвам субтитри на кирилица да съм го бил забравил, защото когато му инсталирали софтуера за кирилицата просто се скапал целия плеър. А Тошибата нямала никакви проблеми с това. И наистина няма.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#869252 - 13.07.2005 11:37 [Re: Еди]

75 омов е кабелът за антената. И то защото антенният вход е с импеданс 75 ома. Входът по ниска честота обикновено е 50 омов. Но при тази честота и дължина на кабела 10 - 15 метра разлика от 25 ома не е от съществено значение. Предимството на 50 омовия кабел е, че е по-тънък и по-лесен за прекарване през дупки и по ъгли, и по-лесен за запояване към чинчовете.
Аудиокабелите на прилични цени, които са с фабрично поставени конектори, са къси. Тук става въпрос за разстояние над 10 метра. Аз му препоръчах да си купи кабел на метър с дължина, каквато му трябва. И да си запои куплунзите.
И ако се съмняваш в работоспособността на описаното от мен, заповядай да го видиш в действие. Вече три години нямам грижи с така изградената от мен връзка.

--------------------

ЦецоМодератор
ПИЧ

#869274 - 13.07.2005 11:48 [Re: Мишо]

Малко шантава работа са тия DVD DivX плеъри. Субтитрите са едни дребосъци... Аз си купих LG DVX-9700. Наложи ми се да се уча да правя шрифтове за DVD-та, да подменям оригиналните с преработените... Четири пъти го флешвах, докато докарам приличен размер на буквите. Всъщност третия път ги бях направил много големи, а животното имало ограничения в размера. И взеха да излизат едни субтитри!...
Сега е в процес на преработка фърмуера, та да ги вдигна още малко... Ама за 100 долара техника е нормално.

--------------------

Еди
заслужил ветеран

#869690 - 13.07.2005 16:19 [Re: Цецо]

За Цецо: Не се обиждай, може за компютрите да си спец, но за тв.техниката явно не си. Всички видео входове и изходи са с импеданс 75 ома (обикновенн 1V p/p - с амплетуда 1 волт от връх до връх). Вярвам ти обаче че и така работи и с оглед на механичните съображения си прав, но за правилното съгласуване - не. Ако не вярваш вземи някой проспект или упътване за такава техника и се вгледай по-добре в техническите характеристики на Аудио/Видео тракта.

Редактирано от Еди (13.07.2005 16:22)

ЦецоМодератор
ПИЧ

#869768 - 13.07.2005 17:05 [Re: Еди]

Ще прегледам технически упътвания и ТТ данни. Напълно възможно е да съм в грешка за импеданса. За единия волт спор няма.
Определено не съм спец в ТВ техниката. Стихията ми беше електроакустика и аудиотехника. Преди да се появят компютрите. Но и там се нямам за спец. Просто знам доста неща...

--------------------

Еди
заслужил ветеран

#869891 - 13.07.2005 19:25 [Re: Цецо]

Да в аудио техниката импеданса е 50 ома, и може би от там се бъркаш. Аз без да твърдя че ги разбирам много тези неща мога да те уверя в това, че е така. 50 ома можеш да срещнеш в схеми за съгласуване на тв. антени, там където напрегнатоста на полето е обилно с отразени сигнали и се налага да се съгласуват 2 или 4 антени насочини към прекия сигнал - т.н. полувълново и четвъртвълново съгласуване, но винаги на входа на ан. на тв. е 75 ома.

ЦецоМодератор
ПИЧ

#870639 - 14.07.2005 10:12 [Re: Еди]

Проверих в техническото ръководства на DVD-то ми. Всичките са по 75 ома. Грешката е моя. Не се бъркам с аудиотехниката, там стойностите са други. Най-вероятно се бъркам от радиолюбителските апаратури - там масово ползват 50 омови коаксиални кабели.

--------------------

Нерегистриран

#2438023 - 05.08.2009 18:57 [Re: RockGuitarist]

Може но повечето "специалисти"казват че не може защото не им се играе да го оправят софтуерно.така беше и при мен и майстора ме убеждаваше,че и при него е така,но аз си поиграх и стана.та ако не можеш сам смени си майстора-успех

ЦецоМодератор
ПИЧ

#2438193 - 05.08.2009 23:18 [Re: Анонимен]

Първо - за чий чеп ти е да изравяш теми от преди четири години? Да не мислиш, че човекът чака толкова време белким получи някой безмислен отговор?
Второ - каква е връзката между вълновото съпротивление на кабелите и "софтуерното оправяне" на проблема?

Ако нямаш какво смислено да кажеш, по-добре не го казвай.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Цецо 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Можете да добавяте нови теми
Можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 6682

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.037 seconds in which 0.003 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.