ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Разни » Съвети

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
zelenika
почетен член

Регистриран: 27.09.2006
Как се приготвя истински зелен чай, според вас?
    #1463882 - 10.10.2006 10:29

Попаднах на тема за дълголетието на японците и това, че пиели много зелен чай. В България той също е относително популярен, но го има в най-различни разфасовки (включително и насипен като кафе). Арабите също го пият и при тях това също е цял ритуал.
Та въпросът ми е, кой е истинският японски зелен чай и как се приготвя, според вас?

--------------------
zelenika ;-)
- Това е невъзможно - казала Причината.
- Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът.
- Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
- Опитай... - прошепнала Мечтата.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
deamon
emmeleia dancer

Регистриран: 26.08.2005
От: Blue Winds
Re: Как се приготвя истински зелен чай, според вас?
    #1463951 - 10.10.2006 11:06 [Re: zelenika]

Защо държиш да е японски? В България трудно се намира такъв. Японците смилат зеленият чай на прах и го разтварят в малко количество вода със специална четчица - бъркат, бъркат, доливат вода, сърбат... Церемония .

Спокойно може да ползваш китайски зелен насипен или пакетчета.

Единственото правило, за което се сещам е температурата на водата. Не трябва да е вряла вода, защото се губят качествата на чая. Най-добре да е около 70 градуса, защото се запазва светлия цвят и аромата му. Зеленият чай никога не се вари (като някои билки), само се накисва. Същото важи и за белия чай, който никога не съм опитвала.

Относно количеството чай - въпрос на вкус. На една голяма чаша вода слагам една чаена лъжичка (ако е на листенца, ако е млян слагам половин) или едно пакетче. Не ми харесва да престоява, защото става твърде натрапчив и силен, затова чаят кисне във водата не повече от 2-3 минути.

--------------------
From the depths of my emptiness
Comes a feeling of inner bliss

zelenika
почетен член

#1464677 - 10.10.2006 19:01 [Re: deamon]

Наблюдавала съм церемонията на араби като пият зелен чай. Те пък го пресипват многократно от специално чайниче по малки чашки до степен такава, че накрая започва да се пени подобно на бира.
Така или иначе, просто ми се струва, че насипния чай не е това, което се очаква от него (най - малко струва ми се изветрял). Имаш ли препоръка относно марката зелен чай?

--------------------
zelenika ;-)

NISS
емоционална .....

Регистриран: 27.10.2004
От: in the middle
    #1465050 - 10.10.2006 23:37 [Re: zelenika]

продават зелен и черен чай изсушен на листенца.Купувала съм си от магазини за кафе.Хубаво е да му добавиш някаква добавка за аромат примерно жасмин.Аз откакто прочетох колко е полезен направо му станах фен.Т

deamon
emmeleia dancer

#1465351 - 11.10.2006 10:10 [Re: zelenika]

На листенца продават не само насипен, има и фабрично опакован. Като марка се сещам за Twinings, има и много други, но не съм ги опитвала.

--------------------

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #1466132 - 11.10.2006 15:56 [Re: zelenika]

Цитат:

Така или иначе, просто ми се струва, че насипния чай не е това, което се очаква от него (най - малко струва ми се изветрял). Имаш ли препоръка относно марката зелен чай?

Twinnings Gunpowder Green Tea - листенцата са оформени като малки топчета (от там предполагам и името) и няма опасност от изветряване, а и се продава в метална кутия все пак.

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

zelenika
почетен член

#1470520 - 14.10.2006 19:30 [Re: zelenika]

Благодаря ви за изчерпателната информация!

--------------------
zelenika ;-)

legacon
неориентиран
*

Регистриран: 08.10.2006
    #1475081 - 18.10.2006 11:14 [Re: zelenika]

Пила съм малко от зеления чай, който се продава по нашите магазини. Истински японски чай предполагам че можете да си намерите най-сигурно от Япония
http://www.legaconsult.com

mimoza(kseni)

**

Регистриран: 09.06.2006
Re: интересно
    #1551745 - 13.12.2006 17:24 [Re: zelenika]

1. арабите пият черен(с канела), а не зелен чай
2. скоро сред завръщането ми от китай, разбрах, че зелен чай трябва задължително да се съхранява в хладилник, той е свеж ,като току що откъснат и всичко ,което ние пием и ни продават за зелен чай изсушен, за отслабване и бла бла... е чай, но не и зелен

zelenika
почетен член

#1552780 - 14.12.2006 12:06 [Re: mimoza(kseni)]

Е, тези мои познати араби , пиеха истински зелен чай. Приготвяха го мго особено - преливаха го многократно и накрая доби пяна като бира. Те бяха от Западна Африка. Не смяташ ли, че Араби е твърде обобщително понятие, за да си мислиш, че знаеш всичко за тях?

--------------------
zelenika ;-)

mimoza(kseni)

**

#1552927 - 14.12.2006 13:24 [Re: zelenika]

казах ти го информативно ,не за да се заяждам (но след като знаеш , защо ли питаш )
не смятам , че е твърде обобщено понятие -от арабско семейство съм и претендирам да знам какъв е характерния чай в арабския свят ,та освен черния другото разпространено е мътте (пак е вид чай),това че твойте познати са те почерпили с т.н.зелен чай ,не значи че е традиционния и мен ме черпят приятели афганистанци с т.н. зелен - сигурно по логиката ти и за тях е характерен, макар че афганистанците нямат общо с арабите , а ти как разбра , че е истински зелен чай , който си пила - по начина на пресипването ли, по това ,че араби са те почерпили , по вкуса ли ..... понеже не претендирам да знам всичко ,когато попаднах в магазин за чай в китай и исках да си купя за бг. зелен , те изключително любезни ми казаха ,че няма как да издържи , разваля се много бързо ,ако не е в хладилник, показаха ми как изглежда, опитах го разбира се и беше страхотен....казаха ми ,че всичко ,което се предлага на пазара под името зелен чай и е изсушен- просто не е такъв е купих си друг не по- малко лош от оригиналния зелен и сега черпя всички познати и приятели с него и много му се кефят , пак се прави с изхвърляне на водата няколко пъти..... по китайски обичай
поне на мен ми беше интересно и полезно да науча за някои видове чай от "извора" надявам се да съм съм била полезна и на други като мен

а ето и чайчето , което си купих , взех си и специален инструмент за да мога да си отделя нужното количество
http://www.fuzing.com/vli/001821f27287/Yunnan-Chitsu-Pingcha-Pu_erh-Tea-Cake-Beeng-Cha

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #1553045 - 14.12.2006 14:27 [Re: zelenika]

Не твърдя че съм голям познавач ,но много обичам чай и съм опитвала много видове.Лично на мен най-много ми допада зеления чай на "PICKWICK" ,има го на БГпазар и във вариации със аромати(мента,жасмин...).Бързо, лесно, удобно. Освен това,ако разгледате добре пакетчето,ще видите,че се разкъсва на две независими части,т.е. ако не сте привърженици на силен чай това е решението

--------------------
But she did ask...and well she is special

Black Adder
Advanced

#1553081 - 14.12.2006 14:52 [Re: mimoza(kseni)]

Цитат:

скоро сред завръщането ми от китай, разбрах, че зелен чай трябва задължително да се съхранява в хладилник, той е свеж ,като току що откъснат и всичко ,което ние пием и ни продават за зелен чай изсушен, за отслабване и бла бла... е чай, но не и зелен

Еми има и изсушен зелен чай... както и жълт, червен, кафяв, сив, черен, бял и др., също както и многобройни разновидности на тези "цветове".
На мен ми се иска да пробвам от жълтия вид

П.С. това с хладилника е доста смешно - нали не смяташ че през средновековието са имали хладилници за да си съхраняват "зеления" чай... просто предполагам че като си казала "зелен чай" и те са те разбрали "пресен чай" или нещо такова - в смисъл не изсушен Примерно на китайски "черния" чай се нарича всъщност "червен".

--------------------

mimoza(kseni)

**

#1553107 - 14.12.2006 15:15 [Re: Black Adder]

много правилно си ме разбраха хората, а като са нямали хладилници през средновековието как ли са съхранявали мляко, месо, зеленчуци и т.н. свежи много е смешно нали
"Еми има и изсушен зелен чай"- да но той вече не е зелен чай(нали това обеснявам, че ми казаха хората ,които за разлика от мен и теб(незнам) това им е професия )този който пих там е коренно различен от всички други дори и от на най- известните марки като вкус, аромат , предполагам че и по качествата лечебното въздействие също, казаха ми ,че т.н. зелен чай (изсушен) е по скоро име от колкото "истински "продукт (както например памперс -за пеленките....)
купих си и дъвки и бонбони с зелен чай- но да не очакваш че в тях има истински зелен чай и трябва да ги съхранявам в хладилник ...хихихихихихи
само да добавя , там чая се пие без подсладители

Black Adder
Advanced

#1553430 - 14.12.2006 19:46 [Re: mimoza(kseni)]

Цитат:

а като са нямали хладилници през средновековието как ли са съхранявали мляко, месо, зеленчуци и т.н. свежи много е смешно нали

Еми да - доста смешно - не са ги съхранявали свежи, а сушени, осолени, озахарени, мариновани и т.н. ...

Иначе чая и аз го пия без подсладители... и какво от това?!

Цитат:

"Еми има и изсушен зелен чай"- да но той вече не е зелен чай

Еми ние тук (както и повечето хора по света) говорим именно за този зелен чай (изсушения), който също има доста разновидности.
Иначе е интересен опита който споделяш, но сега остава и да го подкрешиш с нещо повече от митове, легенди и сарказъм. Също сравнението с памперсите не е коректно.

А чайчето което си си купила със специалния инструмент е доколкото виждам черен чай и е оф-топик в тази тема

--------------------

zelenika
почетен член

#1554173 - 15.12.2006 09:59 [Re: zelenika]

Струва ми се, че малко се отклонихме от темата. Вярно, че все са азиатци, но аз говорех за японци, не за китайци. От край време се каня да напиша едно кратичко писмо на мои японски познати с молба да ми разкажат повече за техния зелен чай, но английския ми е малко слаб, та не знам до колко ще мога да обясня. Така или иначе, струва ми се, че момента много назря! Ще опитам! Когато получа някаква информация, ще ви кажа.

--------------------
zelenika ;-)

mimoza(kseni)

**

#1554331 - 15.12.2006 12:23 [Re: Black Adder]

"Еми да - доста смешно - не са ги съхранявали свежи"-искаш да кажеш , че са консумирали само мариновани, осолени и т.н. храни -глупости на глупостите , мариновали са ги т.н...за да издържат по дълго време както и сега ,иначе както и зеления чай, всеки един пресен плод или зеленчук .....се развалят..

"Иначе чая и аз го пия без подсладители... и какво от това?!"- ами нищо , аз пък до скоро го консумирах с подсладители но вече не

"Еми ние тук (както и повечето хора по света) говорим именно за този зелен чай (изсушения"- айде не говори от името на ХОРАТА ПО СВЕТА , защото за разлика от теб именно от ХОРАТА ПО СВЕТА научих какво е зелен чай

"Иначе е интересен опита който споделяш"- имам опит споделям
" но сега остава и да го подкрешиш с нещо повече от митове, легенди и сарказъм"- ааа нееее на нивото ТИ не ми се изпада- да обеснявам , какво и как са правили хората през средновековието , за да покажа колко знам или незнам за това ,какво и как правят хората днес

"Също сравнението с памперсите не е коректно."- напротив, то е абсолютно идентично , но едва ли ще го разбереш...

"А чайчето което си си купила със специалния инструмент е доколкото виждам черен чай "- ами не е черен чай не е и зелен както казах , или сега Ти ще ми обесняваш Аз какво съм си купила

да добавя , че има доста написано по темата за зелен чай , как , къде, кога се събира, къде се съхранява ,при каква температура и колко дена му е срока на годност ....който се интересува доста може да научи....

mimoza(kseni)

**

#1554354 - 15.12.2006 12:42 [Re: zelenika]

"но аз говорех за японци, не за китайци"- зеления чай е открит от китайците(това ти го казвам само информативно, ако те интересува де) ,така че другите народи са го взаимствали от тях , а и няма някаква фрапантна разлика в начина му на приготвяне при японците , по скоро в самата церемония . Всеки един народ си има различни традиции при приготвянето без значение какъв е,ако искаш може да прочетеш в нета има доста инфо конкретно за зеления чай (на английски)понеже от него се интересуваш , а виждам , че и в други форуми питаш за това - моя съвет е вземи отиди до япония и после ни сподели как е бил зеления чай там
малко японски green tea bagshttp://www.o-cha.com/green-teas/green-tea-bags/

Black Adder
Advanced

#1554393 - 15.12.2006 13:15 [Re: mimoza(kseni)]

Цитат:

" но сега остава и да го подкрешиш с нещо повече от митове, легенди и сарказъм"- ааа нееее на нивото ТИ не ми се изпада- да обеснявам , какво и как са правили хората през средновековието , за да покажа колко знам или незнам за това ,какво и как правят хората днес

Ако наистина имаш нещо полезно да кажеш по темата за зеления чай която обсъждаме го кажи, това твоето "не ми се обяснява", или пък "бих обяснила но едва ли ще ме разберете" и т.н. не ни върши работа... а че иначе си доста си под моето ниво се вижда и от самолет.

--------------------

mimoza(kseni)

**

#1554422 - 15.12.2006 13:41 [Re: Black Adder]

"Ако наистина имаш нещо полезно да кажеш по темата за зеления чай която обсъждаме го кажи"- вече го направих и то без да се повтарям с вече известни на по- голямата част от хората неща
"не ми се обяснява", или пък "бих обяснила но едва ли ще ме разберете" и т.н. не ни върши работа... " НЕ МИ СЛАГАЙ ДУМИ ИЗМИСЛЕНИ ОТ ТЕБ И ТО, КАТО ЦИТАТИ
"а че иначе си доста си под моето ниво се вижда и от самолет. "- ПИШЕШ В ТЕМАТА ЗА ЧАЙ ЗА ДА СРАВНЯВАШ НИВОТО СИ ЛИ ???? ХАХАХА ТА КОЕ НИВО СИ СРАВНЯВАШ ХАХАХАХАХА

Black Adder
Advanced

#1554547 - 15.12.2006 15:18 [Re: mimoza(kseni)]

Добре де, сега необходимо ли е да се заяждаш постоянно.

Аз примерно харесвам ето този вид китайски зелен чай - http://en.wikipedia.org/wiki/Gunpowder_tea - защото листенцата му се завиват на топчета (и така може да се пазят много дълго време) които после се отварят като се намокрят. Температурата на водата мисля че трябва да е по-висока за този вид чай - към 85-90 градуса, но не съм 100% сигурен - аз си го правя както дойде.

--------------------

Black Adder
Advanced

#1554552 - 15.12.2006 15:20 [Re: mimoza(kseni)]

Цитат:

1. арабите пият черен(с канела), а не зелен чай

Ако вярване на популярната световна уикипедия в средния изток е по-популярен зеления чай а в западните страни черния... което не значи че не пият и други видове, разбира се.

--------------------

mimoza(kseni)

**

#1554571 - 15.12.2006 15:32 [Re: Black Adder]

"Та въпросът ми е, кой е истинският японски зелен чай и как се приготвя, според вас?"- е аз НЕ се заяждам, отговорих според мен и не само кой е ИСТИНСКИЯ зелен чай, но ти защо си решил да се "ядеш" с мен не ми е ясно

Black Adder
Advanced

#1554585 - 15.12.2006 15:44 [Re: mimoza(kseni)]

Цитат:

но ти защо си решил да се "ядеш" с мен не ми е ясно

Аз заради спорта а ти защо?
Добре че тук няма модератор и можем да си пишем каквото искаме

--------------------

mimoza(kseni)

**

#1554586 - 15.12.2006 15:44 [Re: Black Adder]

"Ако вярване на популярната световна уикипедия в средния изток е по-популярен зеления чай а в западните страни черния... което не значи че не пият и други видове, разбира се." - та ставаше въпрос за НАЙ-ХАРАКТЕРНИЯ и масов чай на арабите - това е черен и мътте , иначе пият всякакъв ...

mimoza(kseni)

**

#1554590 - 15.12.2006 15:48 [Re: Black Adder]

е аз заради нищо , а и не се заяждам....нито имам намерение да "спортувам"като теб

Black Adder
Advanced

#1554598 - 15.12.2006 15:56 [Re: mimoza(kseni)]

Цитат:

това е черен и мътте

Това същото ли е като мате (а с латински букви Matte или Yerba Matte)? Мислех че това е популярно в южна америка...

--------------------

mimoza(kseni)

**

#1554608 - 15.12.2006 16:03 [Re: Black Adder]

да , но се произнася мътте- затова и така го напсах- (на бг. незнам как е правилно да се напише и как се произнася) мътте или мате (на бг. според теб)- е характерен за арабите, но не значи ,че само там го пият
п.с. на бг. е правилно мате (проверих го, значи и така се произнася,но къде е ударението за да е правилно, би ли ми написал)

Black Adder
Advanced

Yerba Mate
    #1554635 - 15.12.2006 16:20 [Re: mimoza(kseni)]

И аз не знам къде е ударението, честно казано... Maite може да ни осветли по въпроса, тъй като май че дълго време е живяла в аржентина (или там някъде в този район) където е традиционна напитка

--------------------

mimoza(kseni)

**

Re: Yerba Mate
    #1554651 - 15.12.2006 16:34 [Re: Black Adder]

ами оказа се , че не само за тях е традиционна ....мате се пие и в европа(макар не толкова много) , и в бившите руски републики ,и както вече каза в аржентина ,бразилия , азия и т.н... но няма арабска страна, където да не те почерпят с мате( или черен чай) - дори не съм се замисляла, че родината му не е арабия, то колкото съм се замислила и за картофите и боба в бг.де

zelenika
почетен член

#1563473 - 21.12.2006 16:10 [Re: zelenika]

Хей хора, ето и отговора на автентичен японец! Той е учител по английски и с много широка обща култура. Ще ви го копирам директно на английски, но ще видите, че няма такова нещо като пресен зелен чай, който да се съхранява в хладилник. Ето:
"Green tea is made from the same leaves as English tea, but the way of producing is different.
So you can keep green tea with the same way as English tea.
You don't have to preserve it in a cold place.
The color of green tea is a kind of green.

Basically you can think green tea is very similar to English tea.
That is my answer.
If you have further questions about green tea, I'll be pleased in answering."
Какво ще кажете, а?

--------------------
zelenika ;-)

zelenika
почетен член

#1563478 - 21.12.2006 16:14 [Re: zelenika]

Цитат:

Хей хора, ето и отговора на автентичен японец! Той е учител по английски и с много широка обща култура. Ще ви го копирам директно на английски, но ще видите, че няма такова нещо като пресен зелен чай, който да се съхранява в хладилник. Ето:
"Green tea is made from the same leaves as English tea, but the way of producing is different.
So you can keep green tea with the same way as English tea.
You don't have to preserve it in a cold place.
The color of green tea is a kind of green.

Basically you can think green tea is very similar to English tea.
That is my answer.
If you have further questions about green tea, I'll be pleased in answering."
Какво ще кажете, а?

Ето още малко от японеца:
"I've heard poeple drinking green tea a lot live long.
They drink green tea about 10 times a day.
Also it is said that green tea is anti-carcinogenic.
I think manners of green tea is similar to English tea.
However we have tea cups and tea pots for green tea.
They are very different from Western style.

In Japan we have tea ceremony.
Tea cremony has complicated manners, and I don't know the manners.
Some pople are learning how to do tea ceremony spending a lot of money."

--------------------
zelenika ;-)

Black Adder
Advanced

#1563494 - 21.12.2006 16:18 [Re: zelenika]

Цитат:

However we have tea cups and tea pots for green tea.
They are very different from Western style.

Да, тези японските чашки за чай и аз много ги харесвам и искам такава Даже, доколкото знам, там производството на такива чашки е изкуство - правят се на ръка и всеки голям майстор си подписва (по-скоро подпечатва) чашките и дори си има свой стил на работа.

--------------------

mimoza(kseni)

**

#1564016 - 21.12.2006 21:12 [Re: zelenika]

виж какво пише в сайт за зелен чай ,

Tip #1: First and foremost, know that green tea does not stay fresh for long periods of time, and fresh is definitely what you want. For sure, this is not like the bag of Chinese oolong tea that's been sitting in your cupboard for 2 years. In Japan, green tea typically has a shelf life of just six months. One should try to get their hands on green tea that has been packaged for as short a period of time as possible. The shelf life of green tea can be extended by months provided that it is stored under refrigeration (not freezing.) This however only applies to unopened packages.

Tip #2: Once a package of green tea has been opened, the clock starts to tick and the shelf life is reduced considerably, usually to about 2 or 3 months. Once opened, one can usually notice differences in color and quality in as little as a few weeks. This is because quality green teas are stored in nitrogen filled packaging, or packaging that was first flushed with nitrogen and then vacuum packed. Once you open the package, it is then exposed to oxygen. It no longer helps to store your green tea in the refrigerator at this time, and in fact it probably hurts things. Buy what you can drink within two months.

Tip #3: Buy first harvest green tea. Did you know there are actually 3 or 4 harvests per year? While green teas from later harvests can be delicious, it is has been proven that there are more nutrients in the first harvest green teas. First harvest green tea is stored under special conditions and can be obtained throughout the year. Once again, look at the packaging date.

Tip #4: Learn how to brew it correctly. Green tea is fussy when compared with most other teas. While it's not brain surgery, you do need to know what you are doing - there are things to be considered! Steeping leaves for 10 minutes in just boiled water is the surest way to get a lousy cup of green tea. Very generally speaking, steep 1 teaspoon of leaves in about eight ounces of very hot but not scalding water (175F is about right) for just two minutes. Be sure to drain completely between servings. These times and temperatures can and do vary quite a bit depending on the many green teas so be sure to do your homework on how to brew the particular type of green tea you purchase.

Tip #5: Don't throw out those wet leaves! I only say that because many people don't know that it's normal practice to re-infuse the leaves 3 or 4 times. That would be within a span of 3 or 4 hours, don't leave wet leaves in your teapot all day however.

Now that you have a few ideas on how green tea works, take out that old package you bought earlier and ask yourself, "What harvest did this come from?", "How long was this sitting on the shelf before I bought it?", "Where is it from?!?!", or perhaps, "Did I really brew it right the last time?" Then if you have not yet done so, consider giving green tea another try!

дерзай

Black Adder
Advanced

#1622504 - 03.02.2007 15:50 [Re: mimoza(kseni)]

Току що си направих т.нар. "бял чай". Май че ще ми стане любим

--------------------

deamon
emmeleia dancer

#1633334 - 12.02.2007 12:22 [Re: Black Adder]

Как е на вкус, цвят и аромат? И от специализиран магазин за чай ли си го взе ?

--------------------

Black Adder
Advanced

#1633767 - 12.02.2007 19:26 [Re: deamon]

Ами по-светъл от зеления и може би не бие толкова на трева. Има и по-малко кофеин също така, доколкото знам. Но този точно който пих беше ароматизиран със жасмин, в интерес на истината, така че за аромата не мога да кажа съвсем определено - има си го характерния аромат на чай. От супермаркет го взех.

--------------------

deamon
emmeleia dancer

#1642366 - 19.02.2007 23:29 [Re: Black Adder]

Жасминов , не че не го обичам, но леко ми е писнал ароматът му. Сега съм на вълна неароматизиран зелен чай и един разкошен коледен чай на Twinings (черен, с потрокалови парченца, канела и май някакъв червен плод). Ще видя, ако ми попадне пред очите нейде този бял чай, сигурно ще се изкуша и ще си взема

Мерси за инфото

--------------------

lichinka
кривогледа къртица

Регистриран: 15.02.2007
    #1642389 - 19.02.2007 23:46 [Re: zelenika]

била съм на японска чайна церемония. във всяка паничсе приготвя поотделно, като се се разбърква здраво и въобще не е този зелен чай, които се продава на пакетчета или насипно. На вид прилича на гъста крем-супа от аспержи, а аромата е особен, но приятен и чая въобще не е горещ.

simolime
новак

Регистриран: 27.11.2006
    #1681892 - 23.03.2007 16:05 [Re: mimoza(kseni)]

Това ми прилича на израза за сините сливи дето били червени, щото още са зелени

d.makaui
неориентиран

Регистриран: 09.06.2007
    #1789286 - 10.06.2007 22:18 [Re: zelenika] Прикрепен файл (121 тегления)

Аз приготвям по марокански !
Слагам да заври вода в един съд със заврялата вода заливам зеления чай който съм сложила в чаша .
След като изхвърля на два пъти мръсната вода слагам чая в чайник добавям прясна мента около една шепа и много захар .
След което връщам чая на котлона за да се отворят листата на чая .
Сервира се след като се образува пяна с различни видове сладки .

zelenika
почетен член

#1789620 - 11.06.2007 08:38 [Re: d.makaui]

Цитат:

Аз приготвям по марокански !
Слагам да заври вода в един съд със заврялата вода заливам зеления чай който съм сложила в чаша .
След като изхвърля на два пъти мръсната вода слагам чая в чайник добавям прясна мента около една шепа и много захар .
След което връщам чая на котлона за да се отворят листата на чая .
Сервира се след като се образува пяна с различни видове сладки .

Точно за тази пяна имам спомени, но моите познати я получаваха, след като пресипваха вече готовия чай няколко пъти в различни чашки (или поне така си мисля, че беше). Вие как точно получавате пяната?

--------------------
zelenika ;-)

d.makaui
неориентиран

#1790033 - 11.06.2007 14:02 [Re: zelenika]

Готовият чай сипвам 2-3 пъти в чаша след което връщам обратно в чайника . След това сипвам по всички чаши .
Много е хубав този чай и помага за храносмилането .
В Мароко го правят и с други заместители на джоджена , но на мен това ми е лябимият чай .

zelenika
почетен член

#1790787 - 11.06.2007 18:57 [Re: d.makaui]

Цитат:

Готовият чай сипвам 2-3 пъти в чаша след което връщам обратно в чайника . След това сипвам по всички чаши .
Много е хубав този чай и помага за храносмилането .
В Мароко го правят и с други заместители на джоджена , но на мен това ми е лябимият чай .

Нали бяхте казали МЕНТА! Мента или джоджен? Различен вкус би бил...

--------------------
zelenika ;-)

d.makaui
неориентиран

#1791214 - 11.06.2007 23:15 [Re: zelenika]

Извинявам се , но тук в Италия на джоджена казват мента и за това съм се объркала .
Прави се с джоджен !
На арабски се превежда нана .

Mentha
настояща

Регистриран: 01.08.2005
От: 32°5′ N, 34°48′ E
    #1792391 - 12.06.2007 17:29 [Re: zelenika]

Нана, мента и джоджен се използват като имена за един и същи вид: mentha spicata (spearmint)

Просто в България казваме мента на peppermint - mentha piperita - този вид е познат с вкуса си от пастите за зъби и дъвките

Малко е объркващо, на мен ми отне време да свикна с мисълта, че джоджена е вид мента, а и като ме питат за превода на думата нана, отговарям, че става дума за джоджен, но хич не ми вярват...

П.П. Мentha spicata би трябвало да е това, което се вижда на аватара ми
(последно уточнение - има различни подвидове на mentha spicata, но тук само специалистите могат да кажат от кой подвид отглеждаме в България)

--------------------

До свадьбы заживет

Редактирано от Mentha (12.06.2007 17:31)

zelenika
почетен член

#1792722 - 12.06.2007 19:33 [Re: Mentha]

Цитат:

Нана, мента и джоджен се използват като имена за един и същи вид: mentha spicata (spearmint)

Просто в България казваме мента на peppermint - mentha piperita - този вид е познат с вкуса си от пастите за зъби и дъвките

Малко е объркващо, на мен ми отне време да свикна с мисълта, че джоджена е вид мента, а и като ме питат за превода на думата нана, отговарям, че става дума за джоджен, но хич не ми вярват...

П.П. Мentha spicata би трябвало да е това, което се вижда на аватара ми
(последно уточнение - има различни подвидове на mentha spicata, но тук само специалистите могат да кажат от кой подвид отглеждаме в България)

Аха, и аз само за това знам като джоджен. При първа възможност ще пробвам рецептата ви. Много съм ангажирана, но все ще стигна и до това!

--------------------
zelenika ;-)

Goshoeeeeeee
неориентиран

Регистриран: 05.03.2016
    #3358395 - 20.06.2016 11:36 [Re: zelenika]

Здравейте,
понеже не ми допада вкусът на зеления чай, реших да пробвам с хранителни добавки, но не знам коя марка да избера. Някой пробвал ли е, ако може да ми предложите нещо качествено? Аз попаднах на една марка, Булгарикус се казва, някой взимал ли е от техния зелен чай? Мерси предварително!

xoce
coyote
**

Регистриран: 30.07.2009
    #3358822 - 25.06.2016 22:32 [Re: zelenika]

Цитат:

Как се приготвя истински зелен чай, според вас

Ако ми обясните как се правят гъбички над Хирошима,Нагасаки и цунамито над Фикушима

p.s

Зеленият чай го имате,без радикали и радиации

--------------------
Hell Was Full So I Came Back

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Мишо, Дон Кихот 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 15047

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.084 seconds in which 0.053 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.