ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
ичиргу боила -- атиша
философ
**

Регистриран: 13.01.2005
Re: Ооооо....
    #1726827 - 25.04.2007 10:41 [Re: krume]

http://www.pravoslavieto.com/

"Да не забравяме никогаж: ИМА ПРАВОСЛАВИЕ У НАС, ИМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД, НЯМА ПРАВОСЛАВИЕ — НЯМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД".

БЪЛГАРИНО, ЧЕТИ САЙТА за ПРАВОСЛАВИЕТО................!!!

Ето част от ТАМПЛИЕРСКИТЕ и ПРОТЕСТАНТСКИТЕ измислици....

http://www.pravoslavieto.com/art/movies/Da_Vinchi_Code.htm#2

По-долу:

Били ли са женени Иисус Христос и Мария Магдалена?

Версията на Дан Браун
Романистът се позовава на апокрифното (т.е. не включено в Новия Завет) Евангелие от Филип*:

"И спътницата [на Сина - Мария] Магдалина. [Господ обичаше Мария] повече от [всичките] ученици и Toй [често] я целуваше [по устата]".

Въз основа на тези думи Браун утвърждава, че Иисус и Мария Магдалена били мъж и жена. Мария Магдалена, на която Иисус поверил ръководството на Църквата, била отстранена от апостол Петър и избягала във Франция при своята дъщеря, от която произлязла династията на Меровингите.

"Шифърът на Леонардо" бъка от грешки Магдалена Ташева
Били ли са женени Иисус Христос и Мария Магдалена?
Бил ли e Иисус обожествен от император Константин Велики?
Орденът на Сион пазител ли е на секретни документи?
Писания и скъпи филми изопачават Христовата същност Мълвина Господинова
Взлом Кода Да Винчи или о немощных дерзостях мелкой бесовни Диакон Владимир Василик
Виж също:

"Шифърът на Леонардо": Мир без Бога, любов без Жертва и живот без Възкресение Светослав Ангелов
Иисус Христос: бог или човек? Архим. Александър Милеант
Размисли след филма "Шифърът на Леонардо" Фредерика Матюз-Грийн
The Orthodox Response to The Da Vinci Code and the Gospel of Judas A website of The Greek Orthodox Archdiocese of America
"Код да Винчи" Дэна Брауна: роман и его экранизация

"Шифърът на Леонардо" бъка от грешки
Кичозният бестселър на Дан Браун прераства в масова истерия

Щеше да е чудо, ако тазгодишната Петдесетница бе минала без дежурните нападки срещу Християнството. Вече свикнахме около двата най-големи празника, Рождество и Великден, иззад океaна ежегодно да ни заливат със "сензации", които си приличат така, сякаш са фабрикувани под индиго - всичките се целят в корена на християнската вяра - личността Иисус Христос, всичките отричат неговото божествено естество и се занимават с опровергаване на евангелията на Св. Св. Йоан, Лука, Матей и Марко. Преди няколко години например, около Коледа, оттам съобщиха, че при разкопки в Израел бил открит "черепът на Иисус Христос", по който двама "специалисти" възстановили чертите на лицето му. Под формата на възстановка, на страниците на американското списание "Популярна механика", двамата лъжеексперти (впоследствие се оказа, че нямат квалификацията, за която претендират) ни представяха физиономията на един разчорлен цветнокож идиот с безумен поглед. После всичко се оказа фалшификация, и авторите се извиниха, но тихо, така че по-малко хора да чуят истината.

Пак по време на същия празничен сезон, през 2003 г. в САЩ се роди псевдосензацията "Шифърът на Леонардо", с която Империята отвърна на "удара" на Мел Гибсън "Страстите Христови".

Антихристиянските послания са винаги добре дошли в Америка, подчертава Сандра Мизел в анализа си "Дешифриране на "Шифъра на Леонардо". След горчивия опит с "истинското лице на Христос", оттатък океана вече захитряха. Гаврата се представя като роман, така че никой да не може да обвини авторите й в антихристиянска политика. Светотатството се поднася като художествена измислица, чрез реплики като "Закони от III век не могат да бъдат следвани от съвременните последователи на Христос".

Още с появата на книгата из Европа се понесе смях от поредната вопиюща проява на американска неграмотност, та се наложи при следващите издания на бестселъра Дан Браун да трие най-грубите си грешки.

Например, както вече знаете, в тази книга се говори непрекъснато за рицарите-тамплиери - монашески военен орден, създаден през 1118 г., за да охранява християнските богомолци, дошли да се поклонят на Божи гроб. Тази функция става излишна през 1291 г., когато християнската армия се оттегля от Светите места в резултат на серия военни поражения от страна на мюсюлманите. Богатството на тамплиерите обаче им спечелило доста врагове, което довело до репресиите над тях. Целта била да се вземат богатствата им.

Според Браун обаче причина за гибелта им била друга - те изнудвали папа Климент V с "тайната" за брака на Иисус с Мария Магдалена и тяхното потомство. "С военна маневра, достойна за ЦРУ, папа Климент тайно разпратил запечатани писма (за масови арести на тамплиери), които трябвало да бъдат отворени на 13 октомври 1307 г.", е написал американецът в книжлето си.

Та, значи, папа Климент разпратил писмата за арестите на тамплиерите, а после ги обвинил в содомия, магьосничество и прочее. Те били изгорени на клади, а праха им - хвърлен "безцеремонно във водите на р. Тибър". Това била страшната, "макиавелистична" операция на папата.

Разбира се, в операцията по залавянето на тамплиерите няма нищо "макиавелистично", т.е. хитро, подло, коварно. Тя е една груба, примитивна полицейска репресия. Изгорени са всички на всичко 120 тамплиери. И са изгорени от френския крал. Исторически факт е, че операцията срещу тамплиерите е дело не на Ватикана, а на крал Филип Красиви. Колкото до папа Климент V, той бил болнав французин, напълно подчинен на краля. И не е изгарял никого в Рим, защото седалището на католическата църква по негово време било вече в Авиньон. Каква пепел от изгорени, каква река Тибър, какви пет лева?!

На това може би няма да се учудят хората, чели любезното писмо на сенатор Боб Доул до "господин Йохан В. Гьоте, шеф на "Гьоте Институт". В сравнение с него невежеството на Дан Браун, който не знае, че папите са живеели в Авиньон и твърди, че град Париж е основан от Меровингите, изглеждат бял кахър.

Защо обаче никой у нас не реагира на другите, тенденциозни и вулгарни изопачения на историята на християнството, дори когато те извращават историята на православната църква? Ето няколко примера:

"Константин през целия си живот бил езичник и бил кръстен едва на смъртния си одър, когато бил прекалено слаб, за да протестира. По негово време официалната религия в Рим бил култът към Непобедимото слънце (Sol Invictus) и Константин бил негов първожрец."

Или ето този пасаж, който дори при пословичното американско невежество не може да се ълкува иначе, освен като агресия - и то агресия, вършена с груби и лесно опровержими лъжи срещу християнската вяра:

"До Никейския събор в историята, мила моя, Исус бил смятан от своите последователи за смъртен пророк. Обявяването на Исус за син божи било официално предложено и гласувано от Никейския събор. Исус като божество бил важен за функционирането на църквата и държавата. Константин поръчал и финансирал съставянето на нова Библия, без онези евангелия, в които се говорело за човешките черти на Исус. По-древните евангелия били забранени, събрани и изгорени."

Истината е, че коптската гностическа книжнина, от която до нас са стигнали малобройни откъслеци (по няколко страници от "евангелие"), се появява в края на II век, т.е. стотина години след написването на първите четири евангелия, обявени от Никейския събор през 325 г. за канонични, защото са най-достоверни. Те, заедно с други документи на епохата, например трудовете на Йосиф Флавий, документират факта, че Иисус Христос е бил почитан като бог от своите последователи още по време на земния си живот и веднага след това. Има и ранни, примитивни, автентични документи, от които ясно се вижда, че още в края на II век, т.е. стотици години преди Никейския събор през 325 г., вярващите са се възмущавали от гностическата ерес в Египет.

Разбира се, в богохулствата на Браун няма нищо оригинално. Споменатите коптски документи са в основата на една литературна конфекция на тема тамплиери, хоспиталиери, масони и розенкройцери, които нашия народ удачно нарече "зидаро-мазачи" и с която някои хора правят пари поне от 100 години.

--------------------
ПРОМЕНЯЙ НЕЩАТА В СЕБЕ СИ, А НЕ ОКОЛО СЕБЕ СИ !

Редактирано от stkrust (25.04.2007 10:55)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
miroslavp
пристрастен
**

Регистриран: 28.10.2006
От: Варна
    #1726884 - 25.04.2007 11:29 [Re: Legatus]

Хм... и аз бях останал със същото впечатление като krume, явно е дошло от учебниците. Лоша работа... все по-малко неща останаха от моите първоначални виждания за нашата история, които да не са се оказали изопачени или погрешни. Човек трябва всичко наново да чете и да учи, ако иска да знае историята си.

--------------------

Legatus
пристрастен

Регистриран: 07.07.2006
    #1726983 - 25.04.2007 12:54 [Re: miroslavp]

Така е, уви! Но пък тършуването из историята в преследване на истината е упоително нещо.

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1727191 - 25.04.2007 14:31 [Re: ичиргу боила -- атиша]

ЧЕТИ и се ПРОСВЕЩАВАЙ ТАМПЛИЕРИНО...............

http://www.pravoslavieto.com/life/10.19_sv_Ivan_Rilski.htm

http://www.pravoslavieto.com/life/10.27_sv_Dimitar_Basarbovski.htm

Това са четива за онези млади голобради АМЕРИКАНСКИ протестантчета с бели ризки, черни панталонки, сакчета и табелки дето пише СТАРЕЙШИНА еди кой си, въпреки че около устите им има още мляко от сукането останало ----, дето ни ги пращат да ни запознават с учението на Христос.....................

--------------------

krume
рекордьор

Регистриран: 25.09.2006
    #1727484 - 25.04.2007 16:06 [Re: Legatus]

Цитат:

Останал си с това впечатление, защото нашата наука много обича да изкарва другите лоши (агресивни, вероломни и пр.), а нас - хрисими и благородни. Но в повечето случаи не е така. А за учебниците, смятам, е ясно - учебникарската литература е поръчкова и целта й е по-скоро т.нар. патриотично възпитание, отколкото историческата истина.

Е така е Легате, така е, самоче това си е политика от която не можем да се откажем. Всяка държава го прави и никоя не може да си позволи лукса да пропусне тази.... да го наречем необективност.
Не може комшийте надъхани та надъхани - главите им натъпкани с лъжи и по техен и по наш адрес - колко те били велики и добри и как ние лоши и варвари и какво ли още не - а ние кротко да си трайкаме.
Имам приятел грък. Много по надъхани са от нас.
Аз мисля даже че ние не можем и да се мерим с комшийте в това отношение - ако това разбира се може да внесе известно успокоение.
Румънците например отричат цялото Първо Българско Царство, Гърците твърдят че Василий II не бил никого ослепявал, сега пък турците искат да обявят Баташкото клане за несъстояло се....
абе мани, мани.

Нали знаеш вица дето Иванчо се прибира в къщи целия насинен и майка му му вика:
"Що си се бил пак бе - нали ти казах първо да броиш до 10?"
"Броих мамо, броих, ама на Гошо майка му му казала да брои до 5!"

Вярвам разбираш каквоискам да кажа с този виц?
Айде - викам аз, да не сме се ние по-наивните!

Мене обратното по ме плаши - да не си отречем историята за угода на чужди интереси - например термина - османско присъствие.... не било то робство - присъствие било!?!?!?
Гърците дали ще си изкривят душите по подобен начин и то "сакън да се не обиди комшията"?
А не - платиха за паметник на Филип у Пловдив та да лъжат че видите ли "Гърка" Филип бил основал Пловдив моля ви се?
Освен това паметника е по линията - "Изгубени отечества" (гръцки разбира се какви други)
Това впрочем го знам от гръцкия си приятел - много беш горд човека. (Може и да ме е излъгал разбира се, но знам ли от къде черпи информация?)
Е питам аз - това не е ли териториална претенция към Пловдив?
А ние този паметник на завоевател - не само го позволихме - ами и сложихме полиция да го пази отначалото !?!?!?

Редактирано от krume (25.04.2007 16:17)

Leontina
50%капанка

Регистриран: 11.05.2005
От: тук-там
    #1727768 - 25.04.2007 18:44 [Re: Legatus]

Legatus, извинявай, но май всички сме останали на учебникарско ниво по тази тема - за кръстоносците, Калоян, който си позволил нахалството да ги понатупа, че даже и император Балдуин си довел " на гости" в Търново? . Би ли внесъл известна яснота- защо Калоян е тръгнал да се бие с кръстоносците,нали е бил уж "техен човек", униат? Какво не са успели да поделят тогава? Аз също съм останала с впечатлението, че Калоян се е почувствал сериозно заплашен от тях, и е тръгнал да си пази своето( или поне да си вземе това, което е бил убеден, че по право си е негово )..
И друго, малтийските рицари( йоанити, или хоспиталиери), не се ли явяват наследници на тамплиерите? Дано не се лъжа, ама май точно на тях им дават "в наследство", каквото останало от тамплиерския орден...Те май също са военно- монашески орден, или греша?

Leontina
50%капанка

#1728207 - 26.04.2007 00:19 [Re: ичиргу боила -- атиша]

В тази връзка, гледах точно преди Великден "документален "филм, в който израелски "археолози", заедно с един много напорист американски евреин - "изследовател", твърдяха, че са намерили "семейната гробница" на Исус; в нея "откриха" осуариите на Исус, Мария, Йосиф, Мария Магдалена, братята на Исус, даже и на сина на Исус и Мария Магдалена( те били, естествено, женени!).За по-прегледно , и за да е по-лесно на "откривателите",в същата гробница откриха и осуариите на двама -трима от апостолите- на св.Петър и, за съжаление, в момента не си спомням кой друг беше.В съседство "откриха" семейната гробница на Кайяфа. Всичко това въз основа на прецизно надписани върху осуариите имена- "Исус, син на Йосиф", "Юда, син на Исус" и т.н. Е така се правят открития в археологията !! И филми!
В интерес на истината, по- слаб документален, но затова пък по- изпълнен с претенции за истинност и "научност" филм, не бях гледала!!!

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #1728225 - 26.04.2007 00:37 [Re: Leontina]

Цитат:

в същата гробница откриха и осуариите на двама -трима от апостолите- на св.Петър...

Някой явно е решил да подлее вода на Ватикана.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Leontina
50%капанка

#1728370 - 26.04.2007 07:28 [Re: admiral]

Ами, на кого му пука за Ватикана, че да си дава чак толкова зор! Този образ май беше решил да се прави на интересен, да вдигне медиен шум и да спечели някой и друг долар.Ама като не го бива чак толкова като Дан Браун...

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1728465 - 26.04.2007 09:37 [Re: Leontina]

Те същите АМЕРИКАНЦИ изкопаха и ЕВАНГЕЛИЕ от МАРИЯ МАГДАЛЕНА
и бяха цитирали в ИНТЕРНЕТ части от него, по които ПАСАЖИ съдят, че УЧЕНИЕТО на ХРИСТОС имало ТАОИСТКИ или БУДИСТКИ ХАРАКТЕР. Пазя го тоя текст като уникат за всеки случай...

При това положение цикъла се затваря, понеже ВЕНЕЦА в учението на БУДА е ТИБЕТСКИЯ ТАНТРИЗЪМ - ВАДЖРАЯНА. Той от своя страна е обобщения труд ТАРКА на Гуруто КАМАЛАШИЛА относно индийските ТАНТРИЧЕСКИ ТРАДИЦИИ. ПРАБЪЛГАРИТЕ в страната БАХЛИКА също са имали ТАНТРИЧЕСКИ ТРАДИЦИИ , а според Димитър Съсълов - ПРАБЪЛГАРСКАТА РЕЛИГИЯ е била също
един вид ТАОИЗЪМ......

Следователно ако учението на Христос е било близо до ТАОИЗМА, ТАНТРИЗМА и БУДИЗМА, защо е трябвало да го вземаме от ВИЗАНТИЙЦИТЕ и да се отказваме от ТАНГРИЗМА, който е бил
един вид ТАОИЗЪМ или ТАНТРИЗЪМ !!!!?????

--------------------

Редактирано от stkrust (26.04.2007 09:41)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 9533

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.