ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
Tамплиери в българските земи ?
    #1717778 - 19.04.2007 15:34 Прикрепен файл (80 тегления)

Започват проучвания за присъствието на рицарите тамплиери по нашите земи

Археологът проф. Николай Овчаров ще ръководи екип, който ще търси исторически факти и доказателства за присъствието на рицарите тамплиери по българските земи.

Проектът "По дирите на тамплиерите в българските земи" е подкрепен от Приорат България на Ордена на тамплиерите.

В момента у нас се намират косвени данни за присъствието на тамплиерите, като нашите усилия са насочени към откриването на нови доказателства, които да обединим в исторически документи, каза проф. Овчаров при представянето на проекта.

В периода 20-22 април той и неговият екип ще извършат проучвания в района на гр. Русе, където са открити каменни кръстове със знаци, които наподобяват тамплиерски кръст.

Орденът на тамплиерите ("рицари на Храма") е създаден през XII век, след Първия кръстоносен поход. Точните обстоятелства не са известни.

Целите на новосъздадения орден били поддържането на новото кралство Йерусалим, срещу враждебните мюсюлмански съседи, както и безопасността на християнските поклонници, посещаващи Светите места.

Кралят на Йерусалим Балдуин Първи дал на рицарите помещение, намиращо се под неговия дворец, според легендите построен на мястото на древноюдейския храм на Соломон.

Рицарите се обединили в орден под името "Бедните рицари на Исус от Соломоновия храм" (по други източници "Бедните братя от Ерусалимския храм"). Орденът обаче е познат повече под другото си име - рицари тамплиери или храмовници, произхождащо от първоначалната им резиденция в Храма (Temple).

С течение на времето Орденът на тамплиерите се превръща не само в мощна икономическа, но и политическа структура, оказваща значително влияние над коронованите глави в средновековна Европа.

Съзирайки заплаха в тяхно лице и искайки богатството им, Филип IV Хубави убеждава папа Климент V да забрани ордена.

През 1307 г. кралят арестува рицарите тамплиери и ги обвинява в содомия, ерес и престъпни дела.

На 13 октомври същата година, Жак дьо Моле, Великият Магистър на ордена, бива арестуван заедно със 140 рицари. Подложени на изтезания, те направили признания за ерес, содомия, човекоядство и множество други престъпления.

Над 100 от тях били изгорени на клада, а още 51 последвали съдбата им през 1311 г.

Орденът бил формално ликвидиран на 22 март 1312г. Римският папа Климент V под натиска на френския крал Филип Хубави разпуска ордена.

На 18 март 1314 Жак дьо Моле и прецепторът на Нормандия, Жофроа дьо Шарне, били изгорени на клада. Точно преди да умре, Моле проклел гонителите си да се явят заедно с него до края на годината пред "Божия съд".

Според легендите, и двамата, папа Климент и крал Филип, умрели преди края на годината.

Владенията на тамплиерите трябвало да бъдат предадени на йоанитите (Рицарите Хоспиталиери).

След разгрома на Ордена на тамплиерите, останалите живи негови представители емигрират в Шотландия и поставят началото на съвременното масонство.

Проектът "По дирите на тамплиерите в българските земи" е логично продължение на кампанията "Величие българско", която е насочена към младите българи. Надявам се, че с двете инициативи ще накараме хората да се гордеят със своята страна и народ и никога да не забравят, че България е една от най-древните държави в Европа, с богата история и култура, заяви Приор Румен Ралчев.

У нас Орденът на тамплиерите има 8 Командарии (организации на регионален принцип) с повече от 130 члена - рицари и дами.

В Ордена се приемат само християни, но членовете му активно търсят диалог с другите религии.

Като основни свои цели тамплиерите в България посочват запазването на християнството и християнските ценности, търсенето на диалог с другите религии, утвърждаването на името на ордена, трайно присъствие в обществото и интегрирането на тамплиерите в други организации, за да може да се търси помощ в решаването на редица социалните проблеми.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
ичиргу боила -- атиша
философ
**

Регистриран: 13.01.2005
Re: Tамплиери в българските земи ?
    #1718187 - 19.04.2007 18:53 [Re: cherkezs]

Какво, чувам -- може би накрая като ни изкупят ИМОТИТЕ и ЗЕМИТЕ същите сигурно ще построят и нов СОЛОМОНОВ ХРАМ в центъра на СОФИЯ !!??

--------------------
ПРОМЕНЯЙ НЕЩАТА В СЕБЕ СИ, А НЕ ОКОЛО СЕБЕ СИ !

Leontina
50%капанка

Регистриран: 11.05.2005
От: тук-там
    #1718247 - 19.04.2007 19:53 [Re: cherkezs]

Цитат:

Съзирайки заплаха в тяхно лице и искайки богатството им, Филип IV Хубави убеждава папа Климент V да забрани ордена.

Нали знаеш, че каквото и да ти говорят, в крайна сметка иде реч за пари В тази връзка, затова са тръгнали да преследват и катарите и албигойците- подозирали, че имат позаделени доста парички
Само дето не успях да разбера, като как се свързват рицарите- тамплиери с това, че България е древна европейска страна с богата култура? Едното какво общо има с другото? И как се свързват рицарите - тамплиери с инициативата" Величие българско"?? Сега остана да изкарат тамплиерите - българи и отиде, че се не видя!!

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #1718700 - 20.04.2007 00:31 [Re: Leontina]

Цитат:

Сега остана да изкарат тамплиерите - българи и отиде, че се не видя!!

Сакън!
Недей, моля те!
Темплиерите ги подозират, че са основатели на масонството и световната конспирация и ако сега се окаже, че са българи... мамо мила!

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1718906 - 20.04.2007 08:53 [Re: admiral]

Откъде идва думата ТАМПЛИЕРИ --- от ТЕМПЛ, което означава храм. КОЙ е ХРАМА, който искат да възстановят ТАМПЛИЕРИТЕ.
Отговора е прост - СОЛОМОНОВИЯ ХРАМ разрушен от РИМЛЯНИТЕ.
Кои сили стоят зад тях -- ЮДОМАСОНИТЕ ................

Кой непрекъснато изкупува ИМОТИ и ЗЕМИ в БЪЛГАРИЯ с ПОДСТАВЕНИ ЛИЦА ???? ОТГОВОР- СЪЩИТЕ ТЕЗИ СИЛИ.........

--------------------

ичиргу боила -- атиша
философ
**

Re: ПРАВОСЛАВИЕ в българските земи ?
    #1718949 - 20.04.2007 09:23 [Re: ичиргу боила -- атиша] Прикрепен файл (112 тегления)

Писна ми от ТАМПЛИЕРИ, РОЗЕНКРОЙЦЕРИ, КАТАРИ, ДЪНОВИСТИ,
ЕВАНГЕЛИСТИ, АДВЕНТИСТИ, КРИШНАРИ, КАТОЛИЦИ и ПРОТЕСТАНТИ...

Как пък никой в БЪЛГАРИЯ не каза ни една ДУМА за СВ.ИВАН РИЛСКИ и РИЛСКИЯ МАНАСТИР, за БЪЛГАРСКОТО ПРАВОСЛАВИЕ и БЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛНИ ПРАВОСЛАВНИ ДУХОВНИ ЦЕННОСТИ...!!!???

Като противовес на ТЪМНИТЕ СИЛИ надвиснали над БЪЛГАРИЯ публикувам една ПРАВОСЛАВНА ИКОНА - АРХАНГЕЛСКИ СЪБОР на Св.арх.МИХАИЛ, Св.арх.ГАВРИИЛ и Св.арх.РАФАИЛ

Виж прикачения ФАЙЛ..................

--------------------

Редактирано от stkrust (20.04.2007 09:38)

krume
рекордьор

Регистриран: 25.09.2006
    #1719235 - 20.04.2007 12:31 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

Сега остана да изкарат тамплиерите - българи и отиде, че се не видя!!

Сакън!
Недей, моля те!
Темплиерите ги подозират, че са основатели на масонството и световната конспирация и ако сега се окаже, че са българи... мамо мила!

Е по закона на Мърфи - една гадост има ли и най малка вероятност да стане - то тя неминуемо ще стане.

Цитат:

У нас Орденът на тамплиерите има 8 Командарии (организации на регионален принцип) с повече от 130 члена - рицари и дами.

В Ордена се приемат само християни, но членовете му активно търсят диалог с другите религии.

Ако разбирам правилно (и не сънувам) - изведнъж се оказа че не само не бил изчезнал тамплиерскиот орден, ми и у нас го било имало... бреййййй, брей брей брей!

Обаче ако не знаеш - то те Тамплиерите били измислили Банките, то пак те били измислили Прогреса, пак те били измислили Обединената Европа..... Ма сичко бе сичко - ма добре че са тамплиерите та да знаеме как да дишаме!!!

Чак пък такваз "чест" не ми се вEрва да ни припишат, така че не бой се Адмирале - нема да ни изкарат тамплиери!

Редактирано от krume (20.04.2007 12:33)

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1719277 - 20.04.2007 13:22 [Re: krume]

Круме, ако РИЦАРИТЕ искат да си имат ДАМИ на разположение, то не е необходимо непременно да се става ТАМПЛИЕР.....
Един прост пример. В ТИБЕТ е имало СМЕСЕНИ МАНАСТИРИ с МОНАСИ и МОНАХИНИ преди да настъпи ерата на облечените в ЖЪЛТО - ДАЛАЙ-ЛАМОВЦИ. Та същите монаси и монахини са си имали и ДЕЧИЦА понякога. С други думи са съчетавали ДУХОВНОТО с ПРИЯТНОТО .......!!!!????

Ако не вярваш, чети книгата на ХАРЕР - Седем години в Тибет

--------------------

ичиргу боила -- атиша
философ
**

О неразумний ТАМПЛИЕРИНО - стани ПРАВОСЛАВЕН......!
    #1723977 - 23.04.2007 17:23 [Re: ичиргу боила -- атиша] Прикрепен файл (101 тегления)

http://www.omda.bg/BULG/HYSTORY/ivan_rilski.html

Св. Иван Рилски (ок. 876-946) е първият български пустинник и основател на най-величествения манастир в страната. Той е роден в село Скрино (край град Дупница) и до 25-годишната си възраст бил пастир. След това приел монашеството, но не останал задълго в обителта, а се отдал на живот в пълна самота, молитви, пост и лишения.
Лоши хора на два пъти го прогонвали от местата, които си бил избрал. Най-накрая успял да се уедини в суровото лоно на Рила планина. Тук той прекарал 12 години в една пещера, от която го изпъдили разбойници. Тогава аскетът се приютил в хралупата на един огромен дъб. Мълвата за праведника скоро се разнесла из околните селища и християните започнали да търсят неговата помощ. С Божията благословия отшелникът извършвал чудеса: той освобождавал от нечестиви духове, лекувал болести и недъзи. Но понеже тези посещения нарушавали съзерцанието му, той напуснал хралупата и заживял на една висока скала, на която стоял 7 години и 4 месеца

Славата на отшелника постепенно се разпространила по цялата страна и достигнала чак до столицата. Използвайки едно свое пътуване до София, цар Петър I изминал около 120-километровото разстояние до планината, за да се види с благочестивия старец. Праведният Иван обаче не го допуснал до себе си, а само му се поклонил отдалеч, като монархът отговорил със същото. Отшелникът, естествено, върнал обратно и изпратеното му от цар Петър злато.

Това още повече увеличило славата му и към него започнали да се присъединяват ученици, които строели за себе си колиби наоколо. Такова било началото на най-известния български манастир.

Отшелникът починал на около 70 годишна възраст, през 946 г. Скоро след това царят отново се оказал в София и по негова повеля мощите на светеца били закарани в града. Ковчегът с тленните останки на Иван Рилски, естествено, също имал чудотворна мощ. Гръцкият писател Йоан Скилица сам станал свидетел на излекуването на византийския император Мануил I Комнин (1143-1180).

През една война от 1183 г. унгарският крал Бела III превзел София и изпратил мощите на светеца в столицата си Естергом. Понеже местният католически архиепископ твърдял, че не му е известно да съществува такъв светец, Иван Рилски го наказал с онемяване. Говорът му се възвърнал едва след като се преклонил пред ковчега и поискал прошка. Респектирани от това чудо, през 1187 г. унгарците върнали светеца в София.

Малко по-късно, през 1194 г., българският цар Асен наредил мощите да се пренесат в столицата Велико Търново. Те оцелели по чудо след плячкосването на града при превземането му от турците през 1393 г. Мощите му били върнати на Рилския манастир с разрешение на султан Мурад II през 1469 г.

Пренасянето на мощите било голямо събитие за времето. И до днес Православната Църква го отбелязва.

Иван Рилски е почитан като светец-покровител на българския народ.
Почитат го, разбира се, и всички останали православни. Преди векове култът му достига чак до Сибир.

Виж прикрепения ФАЙЛ и помисли за БЪЛГАРИЯ...........

--------------------

Редактирано от stkrust (23.04.2007 17:27)

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Re: О неразумний ТАМПЛИЕРИНО - стани ПРАВОСЛАВЕН......!
    #1724133 - 23.04.2007 19:42 [Re: ичиргу боила -- атиша]

Цитат:

Археологът проф. Николай Овчаров ще ръководи екип, който ще търси исторически факти и доказателства за присъствието на рицарите тамплиери по българските земи.

Е те с това, този човек съвсем ми падна в очите
... Да се продаде на съвременните измислени тамплиери

Мдааа, за тези проучвания има пари, а за проучвания за българските корени - няма

Кои сме ние, откъде сме, кои са траките, коя е тази най-древна цивилизация по нашите земи ...
Пак ще си останат само догатки, но ще се "гордеем", че рицарите тамплиери шетали по българските земи

--------------------

miroslavp
пристрастен
**

Регистриран: 28.10.2006
От: Варна
Re: Ооооо....
    #1724167 - 23.04.2007 20:17 [Re: cherkezs]

Ами така е.... изследваха всичко за траките, българите и всички цивилизации развивали се някога по нашите земи - затова се насочиха към "интересна" и "значима" за нас област от историческите изследвания. Като приключат този проект може да се насочат и към предколубовите индиански цивилизации, няма лошо...

--------------------

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#1724194 - 23.04.2007 20:42 [Re: miroslavp]

Цитат:

Проектът "По дирите на тамплиерите в българските земи" е логично продължение на кампанията "Величие българско", която е насочена към младите българи. Надявам се, че с двете инициативи ще накараме хората да се гордеят със своята страна и народ и никога да не забравят, че България е една от най-древните държави в Европа, с богата история и култура, заяви Приор Румен Ралчев

Това изказване направо ме хвърли от коня .

... Абе, тоя мушмурок, българин ли е индианец ли е ....

--------------------

krume
рекордьор

#1725193 - 24.04.2007 11:29 [Re: cherkezs]

Ааааа, ама те затова ли побързаха да го погребат Калоян?
Да не пречи на новоизлюпените "кръстоносчета", "тамплиерчета" ли?
Щото точно той ги е спрял, преди 800 години кръстоносците, а тамплиерите са си точно вид кръстоносци - та сега да не ги дразни мамините синчета, така ли?

Сакън да не би някой да се сети, че да има "кръстоносци" (в частност "тамплиери") в България си е висша форма ду*едавство и чуждопоклонничество!
Щото те "тамплиерите" не били те масонски слуги не не не не!
Появата на такива унас не е то гавра с делото на Калоян не не не не!

(Само да уточня - Калоян на практика спира IV-тия кръстоносен поход и резултата е че християнстиянството си връща Константинопол. Това има огромно значение за цялото християнство.
Масоните не са християни - следователно и техните слуги, както и да се наричат също не са християни а само се преструват на такива!
И сега "тамплиерите" каво всъщност правят, готвят се да, "превземат крепостта от вътре" ли?
Да подкопаят християнството още, щото малко е подкопано до сега?
Или чисто и просто - масоните си отглеждат нови "тамплиерчета"?)

Редактирано от krume (24.04.2007 11:52)

Legatus
пристрастен

Регистриран: 07.07.2006
    #1725502 - 24.04.2007 14:33 [Re: krume]

Е, чакайте, де...
Има намерени в Източна България надгробни камъни, отбелязани с характерен кръст - показаха ги по телевизията. Само че кръстът, който видях, не беше тамплиерски, а малтийски (равнораменен). Пък малтийците са хоспиталиери, а не тамплиери.
Май Индиана Овчаров прави PR.

krume
рекордьор

#1725521 - 24.04.2007 14:41 [Re: Legatus]

Е така де (не че бях забелязал раликата ама нещо странно ми се видя - толкова големи кръстове пък нито съборени или счупени, нито описани от някой друг) - и как да го уважаваш сега???
Направо язък, аз поне на него до сега вярвах!

А между другото - Балдуин Фландърски - както какъв се явява?
Е ли той или не е член на конкретен орден - защото ако не греша "кръстоносци" е малко обобщително?

Редактирано от krume (24.04.2007 14:49)

Legatus
пристрастен

#1725540 - 24.04.2007 14:51 [Re: krume]

Не е член. Той си слага кръст на турнира в Екри, но с това просто се обявява за пилигрим, а не влиза във военно-монашески орден.

krume
рекордьор

#1725592 - 24.04.2007 15:21 [Re: Legatus]

А останалите рицари с него, всъщност има ли орден който стои зад завладяването на Константинопол и последвалия поход към България или всичките или повечето рицари там са били все като Балдуин?

Legatus
пристрастен

#1725618 - 24.04.2007 15:36 [Re: krume]

Е, правилно си се писал ентусиаст - наистина си такъв.
Орден, който да стои зад похода (като движеща сила на идеята за него и провеждането му) няма. Походът е организиран от папата, а за отклоняването му от маршрута най-голямата отговорност носи Венеция.
Дали в този поход са участвали тамплиери? Не е изключено, но за да дам сигурен отговор, ще трябва първо да хвърля едно око на хрониката на Вилардуен - човек няма как да помни всичко. Във всеки случай и да са, не са имали някаква особена роля в ръководството му, защото ако имаха, нямаше как да забравя подобно нещо.
И, ако позволиш, една поправка: след завладяването на Константинопол не е последвал никакъв поход към България.

krume
рекордьор

#1725756 - 24.04.2007 16:57 [Re: Legatus]

Позволявам поправка разбира се!

За ентусиаст явно ме е обявил по подразбиране софтуера на сайта, заради броя изказвания мисля си - (като бяха под 200 и аз бях почетен член) - аз само ника си дадох.
Може би е редно да се обявя за Дърдорко

Ама чакай сега - как тогава - като няма поход към България се стига до сблъсъка с Калоян - аз досега все си мислех, че те са нахлули, па той ги спрял?
(признавам си че за това освен от учебника по история - от преди 25 години - друго не съм чел)

Редактирано от krume (24.04.2007 17:01)

Legatus
пристрастен

#1726780 - 25.04.2007 10:03 [Re: krume]

Не са нахлули. През 1204г. отправят известни заплахи, но до материализацията им така и не се стига. Когато се разиграва Адрианополската битка, всъщност Калоян е на територията на латинската империя, където е вдигнато антилатинско ромейско въстание.
Останал си с това впечатление, защото нашата наука много обича да изкарва другите лоши (агресивни, вероломни и пр.), а нас - хрисими и благородни. Но в повечето случаи не е така. А за учебниците, смятам, е ясно - учебникарската литература е поръчкова и целта й е по-скоро т.нар. патриотично възпитание, отколкото историческата истина.

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1726827 - 25.04.2007 10:41 [Re: krume]

http://www.pravoslavieto.com/

"Да не забравяме никогаж: ИМА ПРАВОСЛАВИЕ У НАС, ИМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД, НЯМА ПРАВОСЛАВИЕ — НЯМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД".

БЪЛГАРИНО, ЧЕТИ САЙТА за ПРАВОСЛАВИЕТО................!!!

Ето част от ТАМПЛИЕРСКИТЕ и ПРОТЕСТАНТСКИТЕ измислици....

http://www.pravoslavieto.com/art/movies/Da_Vinchi_Code.htm#2

По-долу:

Били ли са женени Иисус Христос и Мария Магдалена?

Версията на Дан Браун
Романистът се позовава на апокрифното (т.е. не включено в Новия Завет) Евангелие от Филип*:

"И спътницата [на Сина - Мария] Магдалина. [Господ обичаше Мария] повече от [всичките] ученици и Toй [често] я целуваше [по устата]".

Въз основа на тези думи Браун утвърждава, че Иисус и Мария Магдалена били мъж и жена. Мария Магдалена, на която Иисус поверил ръководството на Църквата, била отстранена от апостол Петър и избягала във Франция при своята дъщеря, от която произлязла династията на Меровингите.

"Шифърът на Леонардо" бъка от грешки Магдалена Ташева
Били ли са женени Иисус Христос и Мария Магдалена?
Бил ли e Иисус обожествен от император Константин Велики?
Орденът на Сион пазител ли е на секретни документи?
Писания и скъпи филми изопачават Христовата същност Мълвина Господинова
Взлом Кода Да Винчи или о немощных дерзостях мелкой бесовни Диакон Владимир Василик
Виж също:

"Шифърът на Леонардо": Мир без Бога, любов без Жертва и живот без Възкресение Светослав Ангелов
Иисус Христос: бог или човек? Архим. Александър Милеант
Размисли след филма "Шифърът на Леонардо" Фредерика Матюз-Грийн
The Orthodox Response to The Da Vinci Code and the Gospel of Judas A website of The Greek Orthodox Archdiocese of America
"Код да Винчи" Дэна Брауна: роман и его экранизация

"Шифърът на Леонардо" бъка от грешки
Кичозният бестселър на Дан Браун прераства в масова истерия

Щеше да е чудо, ако тазгодишната Петдесетница бе минала без дежурните нападки срещу Християнството. Вече свикнахме около двата най-големи празника, Рождество и Великден, иззад океaна ежегодно да ни заливат със "сензации", които си приличат така, сякаш са фабрикувани под индиго - всичките се целят в корена на християнската вяра - личността Иисус Христос, всичките отричат неговото божествено естество и се занимават с опровергаване на евангелията на Св. Св. Йоан, Лука, Матей и Марко. Преди няколко години например, около Коледа, оттам съобщиха, че при разкопки в Израел бил открит "черепът на Иисус Христос", по който двама "специалисти" възстановили чертите на лицето му. Под формата на възстановка, на страниците на американското списание "Популярна механика", двамата лъжеексперти (впоследствие се оказа, че нямат квалификацията, за която претендират) ни представяха физиономията на един разчорлен цветнокож идиот с безумен поглед. После всичко се оказа фалшификация, и авторите се извиниха, но тихо, така че по-малко хора да чуят истината.

Пак по време на същия празничен сезон, през 2003 г. в САЩ се роди псевдосензацията "Шифърът на Леонардо", с която Империята отвърна на "удара" на Мел Гибсън "Страстите Христови".

Антихристиянските послания са винаги добре дошли в Америка, подчертава Сандра Мизел в анализа си "Дешифриране на "Шифъра на Леонардо". След горчивия опит с "истинското лице на Христос", оттатък океана вече захитряха. Гаврата се представя като роман, така че никой да не може да обвини авторите й в антихристиянска политика. Светотатството се поднася като художествена измислица, чрез реплики като "Закони от III век не могат да бъдат следвани от съвременните последователи на Христос".

Още с появата на книгата из Европа се понесе смях от поредната вопиюща проява на американска неграмотност, та се наложи при следващите издания на бестселъра Дан Браун да трие най-грубите си грешки.

Например, както вече знаете, в тази книга се говори непрекъснато за рицарите-тамплиери - монашески военен орден, създаден през 1118 г., за да охранява християнските богомолци, дошли да се поклонят на Божи гроб. Тази функция става излишна през 1291 г., когато християнската армия се оттегля от Светите места в резултат на серия военни поражения от страна на мюсюлманите. Богатството на тамплиерите обаче им спечелило доста врагове, което довело до репресиите над тях. Целта била да се вземат богатствата им.

Според Браун обаче причина за гибелта им била друга - те изнудвали папа Климент V с "тайната" за брака на Иисус с Мария Магдалена и тяхното потомство. "С военна маневра, достойна за ЦРУ, папа Климент тайно разпратил запечатани писма (за масови арести на тамплиери), които трябвало да бъдат отворени на 13 октомври 1307 г.", е написал американецът в книжлето си.

Та, значи, папа Климент разпратил писмата за арестите на тамплиерите, а после ги обвинил в содомия, магьосничество и прочее. Те били изгорени на клади, а праха им - хвърлен "безцеремонно във водите на р. Тибър". Това била страшната, "макиавелистична" операция на папата.

Разбира се, в операцията по залавянето на тамплиерите няма нищо "макиавелистично", т.е. хитро, подло, коварно. Тя е една груба, примитивна полицейска репресия. Изгорени са всички на всичко 120 тамплиери. И са изгорени от френския крал. Исторически факт е, че операцията срещу тамплиерите е дело не на Ватикана, а на крал Филип Красиви. Колкото до папа Климент V, той бил болнав французин, напълно подчинен на краля. И не е изгарял никого в Рим, защото седалището на католическата църква по негово време било вече в Авиньон. Каква пепел от изгорени, каква река Тибър, какви пет лева?!

На това може би няма да се учудят хората, чели любезното писмо на сенатор Боб Доул до "господин Йохан В. Гьоте, шеф на "Гьоте Институт". В сравнение с него невежеството на Дан Браун, който не знае, че папите са живеели в Авиньон и твърди, че град Париж е основан от Меровингите, изглеждат бял кахър.

Защо обаче никой у нас не реагира на другите, тенденциозни и вулгарни изопачения на историята на християнството, дори когато те извращават историята на православната църква? Ето няколко примера:

"Константин през целия си живот бил езичник и бил кръстен едва на смъртния си одър, когато бил прекалено слаб, за да протестира. По негово време официалната религия в Рим бил култът към Непобедимото слънце (Sol Invictus) и Константин бил негов първожрец."

Или ето този пасаж, който дори при пословичното американско невежество не може да се ълкува иначе, освен като агресия - и то агресия, вършена с груби и лесно опровержими лъжи срещу християнската вяра:

"До Никейския събор в историята, мила моя, Исус бил смятан от своите последователи за смъртен пророк. Обявяването на Исус за син божи било официално предложено и гласувано от Никейския събор. Исус като божество бил важен за функционирането на църквата и държавата. Константин поръчал и финансирал съставянето на нова Библия, без онези евангелия, в които се говорело за човешките черти на Исус. По-древните евангелия били забранени, събрани и изгорени."

Истината е, че коптската гностическа книжнина, от която до нас са стигнали малобройни откъслеци (по няколко страници от "евангелие"), се появява в края на II век, т.е. стотина години след написването на първите четири евангелия, обявени от Никейския събор през 325 г. за канонични, защото са най-достоверни. Те, заедно с други документи на епохата, например трудовете на Йосиф Флавий, документират факта, че Иисус Христос е бил почитан като бог от своите последователи още по време на земния си живот и веднага след това. Има и ранни, примитивни, автентични документи, от които ясно се вижда, че още в края на II век, т.е. стотици години преди Никейския събор през 325 г., вярващите са се възмущавали от гностическата ерес в Египет.

Разбира се, в богохулствата на Браун няма нищо оригинално. Споменатите коптски документи са в основата на една литературна конфекция на тема тамплиери, хоспиталиери, масони и розенкройцери, които нашия народ удачно нарече "зидаро-мазачи" и с която някои хора правят пари поне от 100 години.

--------------------

Редактирано от stkrust (25.04.2007 10:55)

miroslavp
пристрастен
**

#1726884 - 25.04.2007 11:29 [Re: Legatus]

Хм... и аз бях останал със същото впечатление като krume, явно е дошло от учебниците. Лоша работа... все по-малко неща останаха от моите първоначални виждания за нашата история, които да не са се оказали изопачени или погрешни. Човек трябва всичко наново да чете и да учи, ако иска да знае историята си.

--------------------

Legatus
пристрастен

#1726983 - 25.04.2007 12:54 [Re: miroslavp]

Така е, уви! Но пък тършуването из историята в преследване на истината е упоително нещо.

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1727191 - 25.04.2007 14:31 [Re: ичиргу боила -- атиша]

ЧЕТИ и се ПРОСВЕЩАВАЙ ТАМПЛИЕРИНО...............

http://www.pravoslavieto.com/life/10.19_sv_Ivan_Rilski.htm

http://www.pravoslavieto.com/life/10.27_sv_Dimitar_Basarbovski.htm

Това са четива за онези млади голобради АМЕРИКАНСКИ протестантчета с бели ризки, черни панталонки, сакчета и табелки дето пише СТАРЕЙШИНА еди кой си, въпреки че около устите им има още мляко от сукането останало ----, дето ни ги пращат да ни запознават с учението на Христос.....................

--------------------

krume
рекордьор

#1727484 - 25.04.2007 16:06 [Re: Legatus]

Цитат:

Останал си с това впечатление, защото нашата наука много обича да изкарва другите лоши (агресивни, вероломни и пр.), а нас - хрисими и благородни. Но в повечето случаи не е така. А за учебниците, смятам, е ясно - учебникарската литература е поръчкова и целта й е по-скоро т.нар. патриотично възпитание, отколкото историческата истина.

Е така е Легате, така е, самоче това си е политика от която не можем да се откажем. Всяка държава го прави и никоя не може да си позволи лукса да пропусне тази.... да го наречем необективност.
Не може комшийте надъхани та надъхани - главите им натъпкани с лъжи и по техен и по наш адрес - колко те били велики и добри и как ние лоши и варвари и какво ли още не - а ние кротко да си трайкаме.
Имам приятел грък. Много по надъхани са от нас.
Аз мисля даже че ние не можем и да се мерим с комшийте в това отношение - ако това разбира се може да внесе известно успокоение.
Румънците например отричат цялото Първо Българско Царство, Гърците твърдят че Василий II не бил никого ослепявал, сега пък турците искат да обявят Баташкото клане за несъстояло се....
абе мани, мани.

Нали знаеш вица дето Иванчо се прибира в къщи целия насинен и майка му му вика:
"Що си се бил пак бе - нали ти казах първо да броиш до 10?"
"Броих мамо, броих, ама на Гошо майка му му казала да брои до 5!"

Вярвам разбираш каквоискам да кажа с този виц?
Айде - викам аз, да не сме се ние по-наивните!

Мене обратното по ме плаши - да не си отречем историята за угода на чужди интереси - например термина - османско присъствие.... не било то робство - присъствие било!?!?!?
Гърците дали ще си изкривят душите по подобен начин и то "сакън да се не обиди комшията"?
А не - платиха за паметник на Филип у Пловдив та да лъжат че видите ли "Гърка" Филип бил основал Пловдив моля ви се?
Освен това паметника е по линията - "Изгубени отечества" (гръцки разбира се какви други)
Това впрочем го знам от гръцкия си приятел - много беш горд човека. (Може и да ме е излъгал разбира се, но знам ли от къде черпи информация?)
Е питам аз - това не е ли териториална претенция към Пловдив?
А ние този паметник на завоевател - не само го позволихме - ами и сложихме полиция да го пази отначалото !?!?!?

Редактирано от krume (25.04.2007 16:17)

Leontina
50%капанка

#1727768 - 25.04.2007 18:44 [Re: Legatus]

Legatus, извинявай, но май всички сме останали на учебникарско ниво по тази тема - за кръстоносците, Калоян, който си позволил нахалството да ги понатупа, че даже и император Балдуин си довел " на гости" в Търново? . Би ли внесъл известна яснота- защо Калоян е тръгнал да се бие с кръстоносците,нали е бил уж "техен човек", униат? Какво не са успели да поделят тогава? Аз също съм останала с впечатлението, че Калоян се е почувствал сериозно заплашен от тях, и е тръгнал да си пази своето( или поне да си вземе това, което е бил убеден, че по право си е негово )..
И друго, малтийските рицари( йоанити, или хоспиталиери), не се ли явяват наследници на тамплиерите? Дано не се лъжа, ама май точно на тях им дават "в наследство", каквото останало от тамплиерския орден...Те май също са военно- монашески орден, или греша?

Leontina
50%капанка

#1728207 - 26.04.2007 00:19 [Re: ичиргу боила -- атиша]

В тази връзка, гледах точно преди Великден "документален "филм, в който израелски "археолози", заедно с един много напорист американски евреин - "изследовател", твърдяха, че са намерили "семейната гробница" на Исус; в нея "откриха" осуариите на Исус, Мария, Йосиф, Мария Магдалена, братята на Исус, даже и на сина на Исус и Мария Магдалена( те били, естествено, женени!).За по-прегледно , и за да е по-лесно на "откривателите",в същата гробница откриха и осуариите на двама -трима от апостолите- на св.Петър и, за съжаление, в момента не си спомням кой друг беше.В съседство "откриха" семейната гробница на Кайяфа. Всичко това въз основа на прецизно надписани върху осуариите имена- "Исус, син на Йосиф", "Юда, син на Исус" и т.н. Е така се правят открития в археологията !! И филми!
В интерес на истината, по- слаб документален, но затова пък по- изпълнен с претенции за истинност и "научност" филм, не бях гледала!!!

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #1728225 - 26.04.2007 00:37 [Re: Leontina]

Цитат:

в същата гробница откриха и осуариите на двама -трима от апостолите- на св.Петър...

Някой явно е решил да подлее вода на Ватикана.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Leontina
50%капанка

#1728370 - 26.04.2007 07:28 [Re: admiral]

Ами, на кого му пука за Ватикана, че да си дава чак толкова зор! Този образ май беше решил да се прави на интересен, да вдигне медиен шум и да спечели някой и друг долар.Ама като не го бива чак толкова като Дан Браун...

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1728465 - 26.04.2007 09:37 [Re: Leontina]

Те същите АМЕРИКАНЦИ изкопаха и ЕВАНГЕЛИЕ от МАРИЯ МАГДАЛЕНА
и бяха цитирали в ИНТЕРНЕТ части от него, по които ПАСАЖИ съдят, че УЧЕНИЕТО на ХРИСТОС имало ТАОИСТКИ или БУДИСТКИ ХАРАКТЕР. Пазя го тоя текст като уникат за всеки случай...

При това положение цикъла се затваря, понеже ВЕНЕЦА в учението на БУДА е ТИБЕТСКИЯ ТАНТРИЗЪМ - ВАДЖРАЯНА. Той от своя страна е обобщения труд ТАРКА на Гуруто КАМАЛАШИЛА относно индийските ТАНТРИЧЕСКИ ТРАДИЦИИ. ПРАБЪЛГАРИТЕ в страната БАХЛИКА също са имали ТАНТРИЧЕСКИ ТРАДИЦИИ , а според Димитър Съсълов - ПРАБЪЛГАРСКАТА РЕЛИГИЯ е била също
един вид ТАОИЗЪМ......

Следователно ако учението на Христос е било близо до ТАОИЗМА, ТАНТРИЗМА и БУДИЗМА, защо е трябвало да го вземаме от ВИЗАНТИЙЦИТЕ и да се отказваме от ТАНГРИЗМА, който е бил
един вид ТАОИЗЪМ или ТАНТРИЗЪМ !!!!?????

--------------------

Редактирано от stkrust (26.04.2007 09:41)

krume
рекордьор

#1728527 - 26.04.2007 10:05 [Re: admiral]

Цитат:

Цитат:

в същата гробница откриха и осуариите на двама -трима от апостолите- на св.Петър...

Някой явно е решил да подлее вода на Ватикана.

Добрутро,
чак сега ли забеляза?

Че то очите ще ти извади тази тенденция!
Още от "Исус Христос супер звезда" на сам Холивуд здраво подкопава и оплюва християнството християнството.
Писнало ми е да гледам американски филми в които прикрито се подиграват с папата.
А филма "Тялото" какво беше според теб? Точно същата тъпня - и то с добри артисти!
Ами Дан ти Браун? Остави че тя е мътна и кървава....

На тая тема - съзнателните манипулации на Холивуд срещу християнството много може да се изпише!

krume
рекордьор

#1728543 - 26.04.2007 10:11 [Re: Leontina]

Цитат:

Ами, на кого му пука за Ватикана, че да си дава чак толкова зор! Този образ май беше решил да се прави на интересен, да вдигне медиен шум и да спечели някой и друг долар.Ама като не го бива чак толкова като Дан Браун...

Да ти завиди на наивитета човек
Е как на кого бе Леонтинче, как на кого - ми на цялото християнство - ето на кого!
А Холивуд е еврейски, естествено че ще гледа да удари по устоите на християнството.
Как да "заробиш" група хора (пък било то и само финансово), ако преди това не им оплюеш духовните лидери и идеали???

miroslavp
пристрастен
**

#1728546 - 26.04.2007 10:12 [Re: krume]

Абе дали са им съзнателни манипулациите? .... аз пък все си мисля че цялата работа опира до нещо много просто - пари. Измисли някаква сензация, за да ти се раздуе банковата сметка. На мен ми изглежда това да е водещото при всички тези откриватели на "истини" в стил Холивуд.

--------------------

krume
рекордьор

#1728584 - 26.04.2007 10:50 [Re: miroslavp]

Точно така мой човек!
Много добре си разбрал! Само дето плана просто е по-голям - не да печелят отделните писачи - а цялата еврейска гилдия!
Затова точно се правят и войните и империите и подмолните действия - само и само в крайна сметка да си увеличат паричките!
Най много се печели от войни - а не от наркотици или проституция например!
А за да им минават еврейските номерца - трябва да няма "християнска" опозиция или поне да е максимално отслабена!

Редактирано от krume (26.04.2007 10:55)

Legatus
пристрастен

#1728649 - 26.04.2007 11:26 [Re: Leontina]

Обяснявам:
1.Не само се е чувствал заплашен, заплашвали са го.
След падането на Константинопол всички са били шокирани и българите не по-малко. Това събитие е внесло голям и всъщност лесно обясним респект. Скоро след коронацията на Балдуин за император (9.05.1204) Калоян изпраща пратеници за преговори. Смята се, че е целял установяване на добросъседски отношения - това е във връзка с очакваното признание на титлата му от папата, а и във връзка с гореспоменатия респект. Предложенията му обаче са грубо отхвърлени, като му е дадено да разбере, че латинците считат неговите владения за свои, тъй като те са откъснати от Византия в резултат на бунт (въстанието на Асеневци и последвалите събития), а себе си - за имперски правоприемници. Това показва на Калоян, че ще трябва да вземе бързи мерки и към края на същата година или в самото начало на 1205г. той приема предложения му от ромейската аристокрация в Тракия антилатински съюз, т.е. подготвя се за превантивен удар. И когато в края на зимата на 1205г. ромеите в част от тракийските градове вдигат въстание и започват да избиват латинските гарнизони (може би това е било предварително планирано с участието на Калоян), българските войски им се притичат на помощ, явявайки се в района на Адрианопол - той е най-големият от бунтовните градове. Така че - поне фактографски погледнато - латинци на българска територия не нахлуват, а Калоян навлиза на латинска.

2.Вярно е, че каквото не е ограбено от светските власти и папата от тамплиерите, е предадено на йоанитите и в този смисъл те са тамплиерски наследници. Но ако тези гробове са от XIII век, както се говори, орденът на тамплиерите още си съществува - съвсем официално. А и друго - т.нар. малтийски кръст е йоанитски, но той влиза в употреба във време, когато Светите земи са вече напълно загубени - може би когато йоанитите са в Родос (а не изключвам да е и още по-късно - когато вече центърът на ордена е на Малта). Във времето на тамплиерите, хоспиталиерите използват същият кръст като техния (неравнораменен) - само че друг цвят.

Legatus
пристрастен

#1728661 - 26.04.2007 11:38 [Re: krume]

Дан Браун просто заимства идеята от авторите на "Светата кръв и свещения Граал" - те дори го съдиха за плагиатство, но без успех. Тяхната книга е също тъй пълна с щуротии, а за разлика от "Кода" претендира за документалност. Бая се забавлявах с нея.
Но все пак възможността Исус да е бил женен не бива да се отхвърля a priori, тъй като има известни податки за такова нещо. Евангелията (и каноничните, и неканоничните) са си евангелия, но смятам, че за нас освен "свети писания" те са и исторически извори и нищо не ни задължава да им вярваме безрезервно, ако критичният анализ на текстовете им дава основание за някакви други идеи.

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#1728898 - 26.04.2007 14:54 [Re: ичиргу боила -- атиша]

??? Е, какво направи сега ?
Две теми в една
Оставих без надзор за малко форума и всеки си говори що му е на душа ...
Трябва ли аз да ви възспирам и да разделям темите ...

--------------------

bozman
старо куче

Регистриран: 15.07.2006
От: Madrid
    #1728951 - 26.04.2007 15:30 [Re: krume]

1. " че християнстиянството си връща Константинопол. Това има огромно значение за цялото християнство. "
Не християнството, а гърците си възвръщат Константинопол. Това НЯМА огромно значение за цялото християнство, особено за българите - дори напротив.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

krume
рекордьор

#1728991 - 26.04.2007 15:49 [Re: bozman]

Рано или късно са щели да ни напднат и нас!
Не мисля че е имал друг избор. Похвално е че е действал изпреварващо!

(А Константинопол не е бил Гръцки а Ромейски - е да, сега Гърците земята ше издрапат ама гръцки ще го изкарат!
То само тая гръцка лъжа да беше....)

Редактирано от krume (26.04.2007 15:49)

Leontina
50%капанка

#1729344 - 26.04.2007 19:12 [Re: Legatus]

Никой не отхвърля възможността Исус да е бил женен-нито той самият някъде проповядва безбрачие,нито осъжда брака някъде, нито би било нещо странно за един все пак, ортодоксален юдей да е женен. Тук въпросът е в спекулациите, дали е бил женен точно за Мария Магдалена, за евентуалните деца от този брак и т.н.Всеки си пише каквото си иска по въпроса с цел да предизвика сензация и спечели парици....
А твърденията, че точно дъщеря му на Калоян била по- късно императрица на Константинопол и съпруга на брата на Балдуин, Анри Фландърски, верни ли са? Визирам небезизвестната книга "Дъщерята на Калояна", както се сещаш...

Редактирано от Leontina (26.04.2007 19:23)

Legatus
пристрастен

#1729939 - 27.04.2007 08:50 [Re: Leontina]

1.Да е бил женен за Мария Магдалена е трудно за доказване. А това, че била емигрирала с децата си в Галия и от тези деца тръгва родът на Меровингите, както и всички последващи простотии, които се изписаха - е, не!
2.Знае се, за Анри е женен за законна дъщеря на Борил от куманката. Ако тя е действително негова родна дъщеря, не може да е родена преди 1208г. Това значи, че при смъртта на Анри (1216) е била 8-годишна. Обаче е изключено едно дете да бъде подозирано, че е отровило императора. Това значи, че е била на доста повече години, а оттук следва, че е заварена Борилова дъщеря, т.е. дъщеря на Калоян. Името Мария се споменава в един късен извор и не е никак сигурно (затова тази дама в науката си остава безименна), но Фани Мутафова все пак в романа трябва да я нарече някак, та ...

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1730014 - 27.04.2007 09:45 [Re: Leontina]

Ето някой АМЕРИКАНО-ТАМПЛИЕРСКИ ПРОСТОТИЙ в оригинал......

Syncretic View of the Gospel of Mary Magdalene -

The Gospel of Mary Magdalene has Taoist and Buddhist concepts presented in first century Christian Semantics. Jesus is quoted as saying that "All natures, all formed things, all creatures exist in and with one another and will again be resolved into their own roots, because the nature of matter is dissolved into the roots of its nature alone." This is very similiar to the Taoist concept of Oneness as expressed in Chapter 34 of Tao Teh Ching, Speaking of the Tao it says "All things derive their life from it [Tao] All things return to it, and it contains them." Another portion of The Gospel of Mary Magdalene describes a soul's journey after death and the challenges it overcomes. These passages are much like The Tibetan Book of the Dead which reveals the Peaceful and Wrathful Dieties a soul encounters during its journey after it has separated from the body at death. This is very similiar to this portion of the Gospel of Mary Magdalene, " When the soul had overcome the third power, it went upwards and saw the fourth power, (which) took seven forms. The first form is darkness, the second desire, the third ignorance, the fourth is the excitement of death, the fifth is the kingdom of the flesh, the sixth is the foolish wisdom of flesh, the seventh is the wrathful wisdom. These are the seven {powers} of wrath."

. (One of the main things which separated the Gnostics from orthodox Christians was the МИСТИЦИЗЪМ of their beliefs. It began with their views of God and creation. They viewed the One which they called the true God as having a feminine part which was the Spirit. In accord, they also held that Jesus came from God and the Spirit to form the Trinity.In the Gnostic version of creation of the world the Spirit of God is referred to as the Wisdom of God or Sophia who is also a feminine creative force. . When his disciples asked when the new world or kingdom would come Jesus is to have said in the Gospel of Thomas: "...Rather the Kingdom is inside of you, and it is outside of you. When you come to know yourselves, then you will be known, and you will realize that you are the sons of the living Father. But if you will not know yourselves, then you will dwell in poverty, and it is you who are that poverty.". Again when Jesus saw infants being nursed by their mothers he said, "These infants being suckled are like those entering the Kingdom." And the disciples asked, "Shall we, then, as little children, enter the Kingdom?" He answered them, "When you make two one, and when you make the inside the outside and the outside the inside, and the above like the below, and when you make the male and female one and the same...then you will enter (the Kingdom)."

--------------------

bozman
старо куче

#1739832 - 04.05.2007 07:43 [Re: ичиргу боила -- атиша]

Здравей Кръсте,
1. ". .всичките се целят в корена на християнската вяра - личността Иисус Христос,. ."

- КОРЕНИТЕ НА ХРИСТИЯНСКАТА ВЯРА НЕ СА В ХРИСТОС, НИТО В НЕГОВАТА ЛИЧНОСТ.

2.". . НЯМА ПРАВОСЛАВИЕ — НЯМА И БЪЛГАРСКИ НАРОД.. "

- БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД Е ИНДИКИРАН КАТО ТАКЪВ, ПРЕДИ ПРАВОСЛАВИЕТО ДА Е СПОМЕНАТО КАТО ТАКОВА.

Май пак си прекалил с руският квас приятел, намали дозата или се ориентирай към българското - вино или боза! Поздрави

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

Leontina
50%капанка

#1739848 - 04.05.2007 08:17 [Re: bozman]

Цитат:

- КОРЕНИТЕ НА ХРИСТИЯНСКАТА ВЯРА НЕ СА В ХРИСТОС, НИТО В НЕГОВАТА ЛИЧНОСТ.

А къде, според теб? Преди Христос няма християнство! И това със сигурност не са го измислили руснаците.Нито пък масоните

bozman
старо куче

#1741055 - 04.05.2007 23:50 [Re: Leontina]

Здравей,
Преди Христос има християнство и за тези християни визш приоритет има само Бог. Това са първите християни за които синът на Бога се нарича Учителят(който след православните "разработки" е идентифициран като Христос. И досега не е ясно Ийсус или Йеси и т.н се е наричал сегашният Христос). Първият човек приел християнството е "човечка" - жена на която не си спомням името и е кръстена на р.Марица от ап.Павел. При християнството "първенството" на покръстването е от изключително значение, ето защо гърците припознават Филипопол с тяхното си Филипополче,за да се обяват за първохристияни. Въпреки очевадните несъответствия, че в тяхното филипополче не е имало съд и затвор т.е. не е било областен център за какъвто пише Св.Павел в Библията.Нито пък е имало река и то плавателна по която е отплавал Св.Павел за Троя. Това обаче е без значение за сегашните български православни които защищават гръцката измама де факто.
Та на въпроса за Бога. Първохристияните признават само Бог и след него всичко и всички останали. Православните приравняват Бог и Сина. И наричат това "установено верую" а другото "неустановено", за което свидетелства Фотий. За битките пък на православната "секта" с първата християнска вяра на Единната Римска империя на К.Велики пише Св.Афанасий в "защита срещу арианите" от сайта по-долу. Арианите и Евсевий са защитени от Императора и комитите му и т.н.
http://www.mystudies.narod.ru/library/library1.htm
Верно е че не са го измислили руснаците и масоните. Измислено е от ариани, манихеи и богомили, които по нашите земи се наричат и българи. Чети за Св.Иван Рилски, за Патриарх Евтимий - те са отшелници, свети хора за богомилството, които признават такива хора за светци , но по нищо не личи да са били православни. Евтимий е бил исихаст, а Исихаис е ариан. За Св.Иван Рилски деликатно се премълчава, но той също е отшелник, откъснат от злото което е всичко видимо и съпричастен на съществените неща които са невидими и могат да бъдат опознати само чрез дълго самовгръбяване и откъсване от действителността. По тази линия той също е ариан-богомил. Съвремените Патриарси не са "святи" хора, те са чиновници, които се возят на мерцедеси и как се хранят им личи по лъскавите бузи. Както виждаш има много съществена разлика между православието и арианството, а ако един обикновен човек се замисли над тези неща, то той ще открие, че е много по близо до богомилството отколкото до православието. Поздрави

--------------------

Leontina
50%капанка

#1741450 - 05.05.2007 12:59 [Re: bozman]

Прощавай, не искам по никой начин да те засегна, но що се отнася до християнството, провославието, ересите, в главата ти е пълна боза. Нямам намерение да споря по въпроса с теб, но наистина, вземи почети малко по въпроса, че бъркаш основни понятия.Това го казвам с искрената надежда да не се засегнеш по някакъв начин
Честит Гергьовден на всички 06,05!

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#1743591 - 07.05.2007 13:57 [Re: bozman]

Чудя се каква е разликата между източноправославната църква, западноправославната църква, католическата църква, ортодоксалната църква, фарисеите, правоверните ни комшии на югоизток ....

Исус Христос или Иисус Христос[1] (8/4 г. пр.н.е. — 29/36 г. сл.н.е.; от гр.), известен още като Исус от Назарет или Иса (на араб.), е едно от трите лица на Бога в християнството и пророк в исляма. Името Иисус е гръцката форма на еврейското име Йешуа (Спасител), а Христос е гръцки превод на Машия (Месия – Помазаник или Божи Избраник).

Християнското гледище за Иисус (обект на христологията) е разностранно и сложно. Иисус Христос се почита от мнозинството християни като Син Божи, Въплъщение на Словото Божие и Второто лице на Светата Троица, изпратен да донесе спасение и помирение с Бога чрез изкупление на човешките грехове. Нонтринитаристичните християни приемат редица други интерпретации относно божествеността на Иисус.
Християните вярват, че Иисус е роден от девица, разпнат е и е погребан в гробница[4], възкръснал е на третия ден от смъртта си и се е възнесъл в рая, където ще седи редом до Отца до деня на Второто пришествие. Наред с това се вярва, че е извършил редица чудеса, изпълнявайки библейските пророчества.
В Исляма Иисус (на араб. Иса) е един от най-обичаните и важни пророци, носител на божествените писания и Месия. За разлика от християнството обаче, мюсюлманите не вярват в разпването и божествения произход на Иисус. Според Исляма Иса е жив на небето[5] и ще се върне на земята като Месия[6], придружен от Махди, след като земята се потопи всецяло в грях и несправедливост.

--------------------

anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
    #1743872 - 07.05.2007 17:09 [Re: cherkezs]

Цитат:

Чудя се каква е разликата между източноправославната църква, западноправославната църква, католическата църква, ортодоксалната църква, фарисеите, правоверните ни комшии на югоизток ....

Май Леонтия е права.Това за модератор не е типично.Що не си подадеш отставката?

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Leontina
50%капанка

#1744309 - 08.05.2007 00:03 [Re: cherkezs]

Добре, малка справка:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B...%BA%D0%B2%D0%B0
Католицизъм:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B...%80%D0%B8%D1%8F
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC
Юдаизъм:http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%AE%D0%B4%D0%B0%D0%B8%D0%B7%D1%8A%D0%BC
мюсюлманство:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D1%8...%82%D0%B2%D0%BE
За схизмата от 1054 г между Западната и Източната православни църкви и основните различия можешда прочетеш и в
http://www.dveri.bg/
http://pravoslavie.bg/
Попрочети в тези линкове и ако след това искаш нещо да питаш и мога да бъда полезна- ще напиша, каквото знам

Leontina
50%капанка

#1744319 - 08.05.2007 00:12 [Re: Leontina]

Да, ето за да не се моткашв търсене на различията, една , доста изчерпателна според мен статия:
http://www.dveri.bg/content/view/3296/143

Leontina
50%капанка

#1744326 - 08.05.2007 00:19 [Re: Leontina]

По въпроса с исляма -ето ти два линка(зада не ме обвинят в необективност и пристрастия ):
http://www.pravoslavieto.com/inoverie/islam/index.htm
http://www.geocities.com/bg_islam/

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#1744440 - 08.05.2007 08:34 [Re: anastasius ІІ]

Въпроса ми бе отправен към Боцмана, ако се сещаш защо ...

--------------------

krume
рекордьор

#1746541 - 09.05.2007 17:35 [Re: Leontina]

Цитат:

Никой не отхвърля възможността Исус да е бил женен-нито той самият някъде проповядва безбрачие,нито осъжда брака някъде, нито би било нещо странно за един все пак, ортодоксален юдей да е женен. Тук въпросът е в спекулациите, дали е бил женен точно за Мария Магдалена, за евентуалните деца от този брак и т.н.Всеки си пише каквото си иска по въпроса с цел да предизвика сензация и спечели парици....

Не бъди наивна -целта не са париците - целта е много по-голяма и сатанинска!
Целта е религиозните чувства на християните да бъдат пренасочени към боготворене на реални еврейски личности, за които разбира се ще се твърди че са преки потомци на Христос и затова трябвало да са световни владетели и т.н.!!!
Целта е световна империя и ние да я приемаме за нормалня и естествена щото видите ли били наследници на Исус!
Промиват ни мозъците и ни подготвят, това правят и двете книги!

(Далече съм от мисълта че ще успеят разбира се - но защо да не забъркат малко умовете на гоите? )

Редактирано от krume (09.05.2007 17:37)

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#1746683 - 09.05.2007 19:33 [Re: krume]

Цитат:

Не бъди наивна -целта не са париците - целта е много по-голяма и сатанинска!
Целта е религиозните чувства на християните да бъдат пренасочени към боготворене на реални еврейски личности, за които разбира се ще се твърди че са преки потомци на Христос и затова трябвало да са световни владетели и т.н.!!!
Целта е световна империя и ние да я приемаме за нормалня и естествена щото видите ли били наследници на Исус!

А писанията, че не Исус , а негов двойник е разпнат на кръста ??? Че Той отишъл в Япония, че там основал църква и сега дори имало християни, последователи на тази църква. Там се оженил и имал четири дъщери, чийто наследници до днес пазят родословното си дърво, започващо с Исус ...
Че там Му е гробът, но онези християни не дават да се изследва ...
Тава пък за каква империя се прави

--------------------

Leontina
50%капанка

#1747969 - 10.05.2007 17:46 [Re: cherkezs]

Цитат:

Че Той отишъл в Япония, че там основал църква и сега дори имало християни, последователи на тази църква. Там се оженил и имал четири дъщери, чийто наследници до днес пазят родословното си дърво, започващо с Исус ...
Че там Му е гробът, но онези християни не дават да се изследва ...

Това за мен е нова версия Аз бях чела друг вариант- че понеже бил йога, направил се на умрял на кръста; после излязъл от състоянието, в което сам се бил вкарал, за да се прави на умрял, и се установил в Индия( или в Тибет- не си спомням вече - ееех, старост - нерадост!)Там, естествено, се оженил, народил си куп дечица, доживял до дълбоки старини и т.н. Само дето не ми е ясно, за какво му е притрябвало първо да го разпъват, пък после да бяга по света, да прави нови философски школи и да си ражда куп дечица...

krume
рекордьор

#1749834 - 11.05.2007 17:36 [Re: Leontina]

Е аз не твърдя че всички "версии" са все умишлени заблуди и подготовки за нещо...
Хората имат нужда да вярват и легенди се раждат....
Но това не пречи от време на време и нещо умишлено да се пуска - особено ако отговаря и на нечии интереси.

(В Япония - християнството го донася Св.Франциск през 16 век като преди това въобще нямат контакти с европейци, и после Токугава почти ги избива до крак така че....)

Редактирано от krume (11.05.2007 17:38)

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1758707 - 18.05.2007 10:43 [Re: cherkezs]

Вместо ТАМПЛИЕРСКИ ИЗМИСЛИЦИ , ето един ТЕКСТ, разкриващ ЗАБУЛЕНИТЕ ТАЙНИ около ХРИСТИЯНСТВОТО.............

3. Христос и София – мита за изкуплението на проститутката.Това е основния йерогамен мит на християнството, изхвърлен впоследствие отофициалната догма. Тук обаче не се интересуваме от историята на църковната догма, а от митополагането в началата на християнската религия. Тогава е съществувалаидеята за равновесие между мъжкото начало на имперсоналното съзнание (Логоса) иженското начало на инкарнираната персонална душа (Психиката). Всъщност, наличието на такава равновесна двойка е белег на всяка зряла религия. В случая схристиянството, нейната космическа драма е отразена в мита за йерогамията наХристос (имперсоналното съзнание) със София (персонално съзнание). Дваматасъпрузи носят същите символни знаци като Купидон и Психея, но тук историята емалко по-различна.Ето каква е тя:Отначало София била девица и живеела с баща си, но след като се родила втяло, започнала да спи с най-различни мъже в търсене на идеалния съпруг. Някои яизнасилвали, други я съблазнявали с подаръци, но накрая всички я изоставяли. Накрая София останала сама и без средства, с една орда малоумни дечурлиги заспомен от бившите си любовници.В този момент я посетил баща й. София била отчаяна. Съжалявала, ченавремето напуснала бащиния си дом в търсене на перфектния съпруг. Баща й сетрогнал и обещал да й изпрати своя първороден син и неин брат Христос за съпруг. Зарадвала се София, изкъпала се и измила от себе си миризмите на предишните силюбовници. После се натрила с благовония и се оттеглила в брачната камера, къдетозачакала с вълнение съпруга си. Разбира се, малко се притеснявала, защото не сиспомняла как изглежда той – толкова отдавна била напуснала бащиния си дом. Нокато всяка влюбена жена, тя се отдавала на фантазии за него.Накрая Христос се появил. Двамата със София се познали и се свързали всвещен брак, ставайки общ дух с общо тяло. И от брачната им връзка се родилипрекрасни деца.Какъв прост и елегантен йерогамен мит! И същевременно пълен. Описващ завършен кръг от примордиална невинностпрез грехопадение и разкаяние към изкупление и йерогамия. Базиран на централнатапарадигма на християнството – взаимоотношението между Спасителя и спасявания. Мъжкото начало, Логоса, имперсоналното съзнание в акция за спасяването наженското начало, Психиката, персоналното съзнание. Дух и душа като брат и сестра, чийто баща е непознаваемата мистерия на Бог. Общото начало като знак запринципната еднаквост, забравена, припомнена и осъществена в акта на любовнатаконсумация.Връзката между любовниците е хем родствена (подобно на Адам и Ева), хемйерогамна и с благословено потомство(подобно на Купидон и Психея). Тази връзка есакрална – и съпоставяйки я с брака на Купидон със Психея си мисля, че предусловиеза сакралност е йерархичната неравнопоставеност между съпрузите. Адам и Еваизглеждат равнопоставени, докато Купидон и Христос са по-високостоящи от Психеяи София (безсмъртен бог спрямо смъртна девица и благороден брат спрямо окаянапроститутка). Тази неравнопоставеност задвижва изкупителния сакрамент на брачния
--------------------------------------------------------------------------------
Page 2
секс. Съвкуплението става изкупление – грация, слизаща от мъжкото към женскотоначало. Някой ще каже, че Адам и Ева също са йерархично нееднозначни (Евапроизлиза от реброто на Адам, тоест тя е негово следствие). И все пак митът за Адами Ева не е йерогамен. Толкова е силен дуализма между Бог и провинената човешкадвойка, че успява да замаже крехката йерархична разлика между съпрузите. Тъйдвижещата сила за изкупление вътре в двойката отслабва до нула и единпотенциално сакрален съюз става профанен. Оставайки на ниво грехопадение, митът за Адам и Ева травматизиравъображението на християнина до степен да се търси изкупителна завършеност чрезкръстната жертва на Христос. И въпреки това, връзката между греха на Адам ивъзкресението на Христос изглежда някак фриволна, някак насилена. Чувството занеизкупеност остава. Причината е в отпадането на мита за Христос и София. Така християнинът се елишил от изкупителен мит, който да опише пълен кръг от невинност до невинност, минаващ през ада на грехопадението, чистилището на разкаянието и рая наспасението. Всичко това го има в мита. Първоначалното състояние на невинност есамо загатнато, затъването в греха е просвирено по-детайлно. Тук Психиката Софияобслужва множество неверни мъже (архонтите на този свят – “archontes tou aionos toutou, stoicheia tou kosmou” според паметната фраза на Апостол Павел). Мотивацията е чиста –търси се идеалния брачен партньор, но посоката е грешна – търсенето става в света на менливите форми („неверните любовници”), докатоистинският съпруг е вечния Логос. В този смисъл промискуитетът на Софиясимволизира фрагментарното его – господарят на този свят. Неговите плодове самалоумните деца-мисли на София, с които тя остава накрая след обхождането навсяка житейска пътека.Така се стига до разкаянието пред Бащата. Разкаянието е толкова основен актв християнството, че не е възможно да не му се отдели специално внимание (в митаза Купидон и Психея то остава някак нефокусирано). Тук то е издигнато в ранг наврата към Абсолюта. Оттам нататък София няма какво да прави, освен да чакаинтервенция от страна на Бащата и изкупление от страна на Сина.На границата между първия и втория полукръг на мита – границата междуразкаяние и изкупление – стои измиването на София от миризмите на предишните йлюбовници-архонти. В християнството този акт се означава с тайнството на баптизма.Човек се измива от греховете си, за да се обърне пречистен към изкупителнотоХристово съзнание. Чрез поредица от жестове (изкъпване, намазване с благовоние, затваряне в брачната камера) София заявява своята вярност към обещания си съпруг.Целият свят трябва да се отхвърли, за да се появи Той – ето защо София е сама вбрачната камера, малко уплашена, леко разтревожена, унесена в мечти за годеникаси.Митът за Христос и София дефинира и взаимоотношенията в триъгълника Баща– Син – Дъщеря, превърнал се по-късно в троицата Баща – Син – Свети Дух. Бащата енепознаваемата мистерия, която, в копнеж по самопознание, заражда от себе си Сина(Логоса, абсолютния Субект). В момента на зараждането си, Логосът обектифицирачаст от себе си като Психика (феномена, преживяването, обекта). Тъй троицатаМистерия – Логос – Психика всъщност е едно цяло, разтроило се от копнеж посамопознание. Парадоксално, но получавайки самопознание чрез Сина, Абсолютът го
--------------------------------------------------------------------------------
Page 3
губи наполовина с Дъщерята, тъй като съзнанието на Логоса попива и се изгубва впреживяванията на Психиката. Този акт на изгубване в преживяванията се означава врелигията като грехопадение, проституция, кощунство и т.н. – все жестове насепарация с единното божествено съзнание. И ето какви са взаимоотношенията между трите принципа на християнскиямонотеистичен пантеон (един Бог с три лица). Човешкото персонално съзнание(паднал бог в състояние на непознаване на истинската си природа) се обръщаразкаяно към Мистерията (непознаваема и непроявена, тя не може да извършиизкупление, но може да съдейства за такова). Чрез посредничеството на Мистериятав света се проявява Логоса (имперсоналното съзнание), който се свързва сперсоналното съзнание на Психиката в свещен брак. Кръгът се затваря, човекосъзнава тройната си природа на персонална душа, имперсонален дух и обвиваща гинепроявена мистерия. Красивото в мита за Христос и София е заявената принадлежност наизпадналата богиня София (човешката душа) към Божието семейство. Тя винаги можеда се обърне за помощ към Бащата и да получи спасение от Брата. Такавапредварителна връзка на спасяваното начало със Спасителя няма в паралелния мит заКупидон и Психея, където движеща сила е любовта и където се набляга нанеравнопоставеността между двамата съпрузи, на голямата милост, която Купидонпроявява към Психея. Обратно – в мита за Христос и София принадлежността надвамата съпрузи не е по линия на любовта, а по линия на предопределеността – теимат общ източник, те са обречени да са заедно.В юдео-християнската традиция (Адам и Ева, Христос и София) се залага народнинската връзка между двата архетипа – те излизат от общ ствол, от единниясуверенен Бог. Латинската традиция, може би защото е политеистична, не разглеждаотношенията човек – Бог в такива стройни семейни триъгълници; нещо повече, неразглежда базисната субект-обектна двойка като йерогамно обещана порадироднинство. Напротив, Купидон се влюбва в Психея случайно. Има елемент на избор, на свободна воля, дори на противопоставяне на висша воля (тази на Венера), за да сеизпълни закона на любовта. Нито Адам, нито Христос избират Ева или София; те сасгодени буквално при раждането си. Купидон обаче избира Психея и с това декларирасвоята принадлежност към европеизма с неговия култ към любовта и свободнияизбор. Стигаме и до въпроса защо митът за Христос и София е изхвърлен отхристиянството. Струва ми се, че причината е в историзирането на мита, в буквалнототълкуване на „биографията” на Исус, в загубата на сетива за разчитане на митичниситуации. Историзиран, Исус бива моментално „изчистен” от всякакво поведение, което би накърнило ореола му на „Божи Син” – сексуалното, например. Вариант катоинтимна връзка между Исус и Мария Магдалена от евангелията (биографизираниобрази на космическите начала Христос и София) става немислим; спасение отгреховете вече има само по линия на вярването във възкресението. Църквата езнаела добре – вярването е безобидно, то може да се упражнява масово, в големиконгрегации. Обратно, достъпа до знание като това за йерогамията наимперсоналното Христово Съзнание с частното съзнание на индивида, крие риск засъществуването на самата църква. Нейната посредническа роля би станала излишна. И все пак, идеята за йерогамия се е запазила в Новия Завет – в „сватбените” притчи на Исус (често сам заявяващ, че е жениха), в притчата за десетте девици,
Page 4
които чакат със запалени светилници младоженеца – пет го дочакват, на пет имсвършва маслото. Навсякъде витае усещането, че тази сватба не е като другите – тятрябва активно да се очаква, тя се случва само на онези, които са много бдителни и сдостатъчно масло за лампите си – безспорни знаци за йерогамия на персоналното симперсоналното в условията на тотално внимание, абсолютна будност.Още по-чести са отнасянията към йерогамията в неканоничните евангелия. ВТома Исус учи, че за да се влезе в Божието царство, дуализмът трябва да сепреодолее (мъжът и жената да станат едно), че само усамотените влизат в брачнатакамера („медитацията”, в хода на която става алхимичното свързване на двата типасъзнание), че докато Женихът е в брачната камера (състояние на осъзнатаимперсонална основа на съзнанието), няма нужда от пост и молитви. Евангелието наФилип подема темата с напомнянето, че брачната камера е светая светих, че е скритаза очите, че в нея се извършва велико тайнство, което не може по никакъв начин дасе обектифицира, понеже не е феномен от този свят. Символът на девицата, чакащажениха си, се среща и в писмата на апостол Павел – във второто си писмо докоринтяните той обещава да представи учениците си като „чисти девици предХристос”.Официалната доктрина е успяла да замаже сватбената символика в Новия Заветс хрумването, че църквата е Христова невеста! Находчиво! Ще рече човек, че когатоса писани писмата на Павел, е имало църква. Но дори и да е имало, дори да е билаХристова невеста, защо са тези десет девици в Матея, които чакат жениха? За десетцъркви ли става дума или за многобройните инкарнирани психики, които чакат съсзапалените светилници на будното си съзнание единния имперсонален Логос?Къде стои все пак йерогамията в религиозна система, която целипросветление, осъзнаване на истинското аз като еднозначно с това на битието. Еднатакава религия би трябвало да има система от символи, ритуали и сакраменти, коитода чертаят едновременно вертикален път на издигане от персоналното его доимперсоналния Логос, както и кръгово преодоляване на субект-обектната дуалност ипостигане на нондуална цялост на съзнанието. Християнството разполага с богата система от подобни символи и сакраменти. Известни символи са: кръста, знаков за двуизмерната реалност на цялостния човек – хоризонталната профанна и пронизващата я вертикална сакрална реалност; огледалото, в което Светлината на Логоса се слива с тази на перфектната човешкадуша; пещерата, където става превръщането на живота в смърт и на смъртта въввъзкресение; девицата с горящ светилник като знак за будното съзнание в очакванена йерогамия с Жениха-Логос; кохортата от ангели и архангели като медиатори междучовешкия и божествения свят; хлябът и виното като знакови за онтологичнатасъщност на Логоса (нахранва и опиянява едновременно), светата вода набаптизменото измиване, маслиновото масло като миро за помазване и символ наБожията Премъдрост и т.н.От сакраментите няколко са основни – баптизъм, евхаристия (причастие), брачно тайнство (последното е запазено като мистериален ритуал само в гностичнитецъркви, докато в традиционното християнство е заменено със сключване на брак). Общото във всички тези сакраменти е достъпа до имперсоналното съзнание, къдетостава общението на душата с Логоса – чрез вертикализация на съзнанието ипреодоляване на дуалността душа-Дух. В този смисъл, същността на християнския
Page 5
сакрамент е ритуалното умиране за низшето аз и възкръсване за висшето аз, ведно сйерогамията на човешката с божествената сфера. Баптизмът например, като потапяне в купел с вода, е ритуално превращение наформеното в безформено, на персоналното в имперсонално. Водата с нейнатафлуидност е символна за загубата на идентичност, за изтичане на обичайната ни его-вдървеност в топлите води на любовното ни отдаване на Абсолюта. Писмата на Павелнаблягат именно на това ритуално умиране и възкръсване при баптизъм. „Бидейкипогребани с него при баптизъм и възкресени с него…” е формула на съпричастностна кръщаващия се с кръстната смърт на Христос, символизираща просветление (Co-lossians, 2v8–13). От друга страна баптизмът означава съществуване в общото завсички Христово съзнание („тъй като всички, кръстени в Христос, са облечени вХристос” – Galatians, 3:26: “тъй като всички сме кръстени в един Дух и едно тяло” – Corinthians1, 12v12). Баптизмът е еднократно тайнство, стоящо на входа на християнството. То ебазата на периодични сакраменти като евхаристията и йерогамията – две великолепнивертикално-кръгови мистерии. Да вземем евхаристията. Тя подлежи на многопластоваинтерпретация. Стар античен ритуал, захранването с хляб и вино символизирайерогамното сливане на първичната двойка хляб-вино, образувана от превращенията(и смъртта) на хиляди малки житни и гроздови зърна, участващи в направата им. Хлябът символизира храната, плътта, женското начало (Деметра), а виното еопиянението, духа, мъжкото начало (Дионис). Актът на финализиране на житните игроздовите зърна като хляб и вино става символ на разпада на безбройните психики вединна Психика, която се венчава с единния Логос. Освен кръгово-йерогамна, евхаристията има и вертикална интерпретация, коятое по-разпространената в християнството. Причастието има «причестяваща» функция – чрез него се «участва» в кръстната жертва на Христос с презумпцията, че хлябът енеговото тялото, а виното – неговата кръв. Тук има някои особености. За католицитехлябът и виното са буквално тялото и кръвта Христова (материалистиченредукционизъм, граничещ с ритуален канибализъм?). Протестантите пък виждат вевхаристията единствено символно възпроизвеждане на събитията от Тайната вечеря(символно- етичен редукционизъм?). Твърде интересна е позицията на гностиците – тези най-яростни пазители намистериалния характер на сакраментите. Според тях евхаристията е основана навъзможността човешките същества да претърпят апотеоз (apotheosis), превръщайкисе в богове. В тайнството на евхаристията например земните субстанции сетрансмутират в божествени, успоредно с което хората претърпяват трансформация вприродата на съзнанието си. Хлябът и виното се подлагат на магическатрансубстанциация, водеща до промяна в тяхната онтологична същност – от хляб ивино те стават плътта и кръвта Христова, което на мистериален език означава„плътта” и „кръвта” на Логоса. Едновременно с онтологичния скок в субстанцията нахляба и виното, се извъшва и онтологичен скок в съзнанието на участниците всакрамента. Причастието със субстанцията на Логоса става магичен ритуал напричастие с имперсоналното съзнание. Какво да кажем за третия сакрамент – изчезналото тайнство на Брачната стая. Основания за него има и в каноничните, и в неканоничните (гностични) евангелия, и вписмата на Павел, и във виденията на християнските мистици през вековете. В
Page 6
писанията на гонителя на ереси Иреней е запазена формулата на гностичния учителВалентин за извършване на сакрамента Брачна камера. Тя звучи горе-долу така: „Приготви се като девица, очакваща своя жених. Ти си това, което съм аз, както аз съм това, което си ти. Запали светлината в брачната си стая. Приеми от менжениха и го задръж; позволи му да те обгърне. Ето, грацията се спуска над теб.”Вероятно тайнството е било извършвано на четири очи между йерофант иинициат. Вероятно е било за посветени във вътрешния (пневматичен) кръг нагностичното християнство. Горната формула ясно говори, че неговата принципнакръговост (сливане на човешката с божествената природа) кореспондира натрансформативната му вертикализация („ти ставаш това, което съм аз; аз ставамтова, което си ти” – формула на съвместно издигане до общото имперсоналносъзнание).Във всеки случай църквата го е изхвърлила от редицата на сакраментите си. Няма такава мистерия. Няма канал за експресия на енергията на първия архетип вкосмоса – архетипа на любовта, наричан още Логос. Изхвърлен, той се е промъкнал в литературата. Защото е неутолима жаждатана човека да обговаря тайнството, да го облича в символи и да го изразява с думи – впоезия и в проза, в приказки и в драми.

--------------------

Редактирано от stkrust (18.05.2007 10:48)

bozman
старо куче

#1760817 - 20.05.2007 08:34 [Re: cherkezs]

Здравей Черкез,
Къде е този въпрос, че не мога да го открия ?

--------------------

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

#1762514 - 21.05.2007 12:56 [Re: bozman]

Кой въпрос ?

ичиргу боила -- атиша
философ
**

#1762619 - 21.05.2007 13:51 [Re: cherkezs]

Мария Магдалена неудобната жена
Тя е била апостол с апостолите и пръв ученик на Христос, Дан Браун възкреси старомодната версия, че е грешница

Сп. "Нюзуик"
Джонатан Дарман

Тя е свидетел на Възкресението на Исус Христос. След което изчезва. И оставя папите, художниците и писателите да разказват нейната история, както те си я представят. Коя е обаче истинската Мария Магдалена и какви са били отношенията й със Сина Божи?
Тя е с него до самия край, и дори отвъд. Когато Христос агонизира, разпнат на кръста, Мария Магдалена е там, точно до майка му Дева Мария. Смъртта на кръста е бавна, но тя стои. Участва в погребението на бездиханното Христово тяло. И първа установява на третия ден, че гробът му е празен. Точно на нея Възкръсналият Христос първо проговаря и я моли да каже на останалите радостната вест.
Такава е историята на Възкресението, разказана в Евангелието на Йоан. С която започва историята на християнството и завършва историята на Мария Магдалена. Петър и Павел изграждат църквата, Стефан е убит мъченически. Но за Мария Магдалена никога повече не се чува нищо.
Едва през втори век, близо 90 години след смъртта на Христос, Мария Магдалена се появява в текст, наречен Евангелието на Мария. То е смятано за гностическо евангелие. В него тя е описана като "водач на следовниците на Исус" в дните след Възкресението. Текстът е загубен векове наред. Намерен е случайно през 1896 г. в Кайро.
Според евангелието Мария е спокойна след смъртта на Христос. "Не плачете, не се отчайвайте и не допускайте нерешителност в сърцата си - казва тя на останалите. - Неговата сила ще бъде с вас и ще ви закриля." Тя твърди, че Христос й се явил и й разкрил пътешествието на душата през мистически светове. "Това, което е скрито от вас, аз ще ви го разкрия", казва Мария Магдалена. Думите й пронизват останалите. Особено жегнат е апостол Петър. "Той наистина ли говори с жена насаме, без наше знание. Трябва ли всички да я слушаме. Той предпочита нея пред нас", са думите му.
Тези въпроси разтърсват християнството отново след две хилядолетия. Евангелието на Мария намеква, че Мария Магдалена е "апостолът на апостолите", равна, дори по-висша от останалите мъже около Христос. Жена, която е била заплаха. И останалите апостоли са решили да подценят ролята й в текстовете си. Както и ролята на всички останали жени. Това е в унисон с желанието им да изградят патриархална йерархия в ранната църква.
Днес християните, които следват ортодоксалните разбирания, смятат, че Мария Магдалена е играла важна роля в живота и учението на Христос, но е била подчинена на останалите мъже, последователи на Исус. А Дан Браун в книгата си "Шифърът на Леонардо" й дава нова роля - съпруга на Христос и майка на неговото дете, което отгледала сама. Повечето от твърденията в книгата обаче не отговарят на истината. Мария Магдалена отново е основното действащо лице в поредната художествена измислица.
Историята на Мария Магдалена и Христос е вечна тема в литературата и легендите. В различните епохи тя се променя в зависимост от нагласата на вярващите, на историците и художниците. Заради това в момента е трудно да се пресъздаде истинската история на Мария Магдалена. Но едно е сигурно - тя винаги е била неудобна.
Авторите на евангелията естествено не могат да не я споменат. Името й присъства 13 пъти в Новия завет, но почти няма информация за живота й. Това не е случайно. В света на римляните жената е смятана за ненадеждна. Самото име на Мария също е показателно. В тази епоха жените носят имената на мъжете си. А Мария носи името на града, от който е - Магдала. Никъде не се споменава за съпруг. Вероятно това е причината тя да може свободно да придружава навсякъде Христос. В Новия завет пише, че тя се присъединява към Христос в Галилея. Преди това е била обладана от 7 демона, но вече била свободна от тях. И последното съобщение за нея е, че тя първа съобщава за Възкресението. Така и не се разбира какво е работила, цветът на косата й, млада или стара е била, грозна или красива. В Евангелието на Тома тя и още една жена - Саломе, са споменати като две от шестимата, а не 12-имата истински ученици на Христос.
В Евангелието на Мария е описана като силна и волева жена. Тя е ученикът на Христос, когото Той "най-много обича от всички жени". Мария Магдалена и Христос гледат на пола като на нещо незначително и неуместно, което ще изчезне по пътя към отвъдния живот.
Но защо тогава тя изчезва така внезапно след Възкресението на Христос? Според гностическите текстове тя е била подложена на атака от страна на апостол Петър, който не я обича и дори я заплашва.
През следващите векове и особено през Средновековието отношението към жената се променя. Мария Магдалена отново е подложена на атака. През 591 г. папа Грегорий Велики предлага ново поразително заключение за Магдалена: тя е била проститутка. Така ГрегориЙ Велики създава нов образ на Мария, който властва в съзнанието на християните през следващите 400 години. Според него именно Мария е онази неизвестна грешна жена, която измива краката на Христос в седма глава от Евангелието на Лука. Въпреки че в текста такова нещо не е споменато.
Постепенно обаче образът на Мария Магдалена се променя. Докато най-накрая през 1988 г. папа Йоан-Павел Втори нарича Мария Магдалена "Апостол с Апостолите" в официален църковен документ.
Сега обаче книгата "Шифърът на Леонардо" показва съвсем старомодна версия за Мария от Магдала. Защото според него Мария е по-важна заради тялото си, а не заради ума и душата си. Насажда се отново мит за нейната сексуалност, въпреки че нито един раннохристиянски текст не споменава за нейната чувственост. "Точно се отървахме от мита, че тя е проститутка. Сега пък трябва да се примирим, че тя е съпруга и майка. Защо не можем да я видим просто като ученик, дори Апостол на Христос?", казва Карен Кинг, автор на "Евангелието на Мария и Магдала". Всъщност в "Шифърът на Леонардо" се взима един определен пасаж от Евангелието на Филип от II век, който е: "спътникът на... Мария Магдалена... я повече от... ученици... целуна я... по..." Многоточията са липсващите думи в текста. Спътник на кого? Обича я повече от какво? Целува я къде? Всъщност пасажът изобщо не е толкова сензационен, колкото ни се струва. Според гностическата традиция целувката по устата не е еротичен акт, а жест, който символизира преминаването на знанието и духовната истина между хората. На много други места в Евангелието на Филип Христос целува своите мъже ученици по устата. Текстът наистина е важен, защото показва, че Христос дава на Мария специално място. Но в "Шифърът на Леонардо" това просто е пропуснато и напълно е объркано естеството на целувката на Христос.

--------------------

bozman
старо куче

#1763384 - 21.05.2007 23:09 [Re: cherkezs]

Този:
" Re: Ооооо.... [Re: anastasius ІІ]
#1744440 - 08.05.2007 08:34

Въпроса ми бе отправен към Боцмана, ако се сещаш защо ..."

--------------------

glishev
неориентиран

Регистриран: 04.11.2005
Аман от Овчаров
    #1773477 - 30.05.2007 11:41 [Re: bozman]

Абе ако Овчаров беше прочел "Хроника" на Рамон Мунтанер, щеше да знае, че единственият тамплиер, прелетял из Тракия, е Роже де Флор, предводителят на каталонските наемници във византийската армия... Ей, не четат история тва археолозите. Че Роже дори е повоювал с българите тогава. Около 1310 г. става действието, а рицарят щастливо се е отървал от чистката срещу ордена при гостоприемните ромеи. После на василевса му писва от каталонци и заповядва да убият Роже по време на пир...

Ормазд
пристрастен
**

Регистриран: 09.04.2016
Re: Аман от Овчаров
    #3359905 - 07.07.2016 21:33 [Re: glishev]

Село Кондофрей, община Радомир. Според легендите и тезите на някои етнографи името се дължи на пребиваването на Конт дьо Фрей, останал в селото по време на кръстоносните походи заедно с други свои кръстоносци, където са създали потомство с местни жени.
Ако легендата е вярна, това е потвърждение за хубостта и качествата на "българката".

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13594

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.072 seconds in which 0.017 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.