ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
ичиргу боила -- атиша
философ
**

Регистриран: 13.01.2005
Re: Изворознание и историография на българската история
    #1944112 - 09.11.2007 10:31 [Re: ичиргу боила -- атиша]

Древнобългарският език - ЛИНГВИСТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ

http://www.freewebs.com/lukferi2/linguistcresearch.htm

http://www.freewebs.com/lukferi2/index.htm

http://www.freewebs.com/lukferi2/genetics.htm

--------------------
ПРОМЕНЯЙ НЕЩАТА В СЕБЕ СИ, А НЕ ОКОЛО СЕБЕ СИ !

Редактирано от stkrust (09.11.2007 10:35)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
bozman
старо куче

Регистриран: 15.07.2006
От: Madrid
    #1945129 - 10.11.2007 02:25 [Re: de13]

Цитат:

Привет на всички!В качеството си на досадна даскалица по история и почитателка на позитивистката школа,предлагам да открием постоянна тема,в която да бъдат давани на разположение всички достъпни извори и историографски данни за българската история.Кажете каква система да предложим и как да разделим изворите,а също и историографските данни.Аз предлагам всеки от съфорумниците,защитаващ определена теза,да дава изворите и историографските данни.Без обсъждане на извори и тези в тази тема,анализа да го оставим за други теми,т.е.да си направим една виртуална христоматия.:)

Тази идея е нещо много хубаво Капанке. За да стане виртуална христоматия да кажем, нещата трябва да се подхванат някак по-сериозно методологически.С това излагане на постове идеята ще се погребе много скоро.
Предлагам Черкеза да обмисли нещата като по-вещ с РС-то. Например:Черкеза (ако обича разбира се) да създаде нещо като матрица, до която достъп да има само той ( за промени в нея). Дори ако трябва да се отвори друга страница - например "виртуална библиотека". Всеки който счита, че даден пост има отношение към българската история, (дори не даден пост, а САМО СЪЩЕСТВЕНАТА, ВЪЗМОЖНО НАЙ-КРАТКА ЧАСТ КАСАЕЩА БЪЛГАРЩИНАТА) да го предлага в този пост и този пост, да се "закове" най-отгоре за да не "бяга". А Черкеза да го взема от тук и да го "присажда" на "библиотеката" по някакъв ред - азбучен, хронологичен или най-добрият азбучно - хронологичения, който ще избегне повторенията. Плюс това след време,всеки като надникне в библиотеката, ще може да прецени поста, който предлага нов ли или вече съществува - за улеснение на Черкеза, и след като споменатият пасаж го няма, или липсва предлаганата версия на превода,да го вкарва в този пост например за разглеждане от Черкеза.
Отделно, с тази виртуална христоматия страницата "история" ще добие един наистина исторически облик, а не само кореспондентски. Такива има и на руски и на латински и на гръцки вече направени.
Много хубава идея, но пак повтарям, да не пропадне нахалост е нужно да се направи това което споменах по-горе или нещо по-добро в същият смисъл.
Пример: Този пост от Св.Кръст (в синьо)например според мен не става:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A5%D1%83%D0%BD%D0%B8

Хуни

Произход
Произходът на хуните е предмет на дискусии от 18 век, когато Жозеф дьо Лин ги идентифицира с народността сюнну от китайските хроники. Тази теория, широко разпространена в историографията, се базира на непреки данни от лингвистиката, китайски писмени източници, както и някои археологически сведения.

Според нея, след поражението на сюнну от китайската династия Хан през 1 век, част от тях мигрират на запад към степите на днешен Северен Казахстан, като през 4 век достигат Европа. За трите века между тези две събития няма сведения, което поставя връзката между двете етнически групи под въпрос. Съществува хипотеза за смесването на преселници от сюнну с местните угърски народи, в резултат на което се образува новият хунски етнос, но и тя се основава само на косвени данни.

http://en.wikipedia.org/wiki/Huns

Huns
Origin and identity
Research and debate about the Asian ancestral origins of the Huns has been ongoing since the 18th century. For example philologists still debate to this day which ethnonym from Chinese or Persian sources is identical with the Latin Hunni or the Greek Chounnoi as evidence of the Huns' identity.[2]

--------------------
http://www.veda.harekrsna.cz/connections/Vedic-Bulgaria.php

Редактирано от stkrust (01.11.2007 15:50)

-защо? Ами защото не е сведение от автора дьо Лин, няма упоменато време и е репит от други сведения - т.е. той е историографски (по думите на Легата) а не исторически материал.Кръст нищо лично амиго,(то е ясно ама все пак да го кажа).
Ето и друг пост от Кръст който според мен става: например:
- Ненчев, хипотеза,http://www.freewebs.com/lukferi2/index.htmи си влиза на името на Ненчев като лингвинистично изследване.
Поздрави.

Редактирано от bozman (10.11.2007 02:53)

de13
пристрастен

Регистриран: 22.09.2006
    #1945777 - 10.11.2007 22:40 [Re: bozman]

Боцмане,аз мога да подредя всичко най-старателно в архив,и най-прашасали книжки,но как става в нета,нямам идея..Историография са изследванията,а изворознание - самите документи и т.нат.Може да се групират отделно,по автори,по теми,хронологично..но това може да го направи IT специалист.

bozman
старо куче

#1946659 - 12.11.2007 03:50 [Re: de13]

Цитат:

Боцмане,аз мога да подредя всичко най-старателно в архив,и най-прашасали книжки,но как става в нета,нямам идея..Историография са изследванията,а изворознание - самите документи и т.нат.Може да се групират отделно,по автори,по теми,хронологично..но това може да го направи IT специалист.:)

Ами нека изчакаме какво могат да направят IT - тата. Поздрави.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #1946750 - 12.11.2007 08:47 [Re: bozman]

Идеята ти е чудесна.
И аз съм се замислял за подобно нещо, но това е много труд и време.
Няма как да стане тук (във форума), ще трябва да се направи на отделна сайтстраница и да се даде линк към нея.
По принцип мога я направя и с ваша помощ да я напълня, но нямам грам време

Потърсете някой с повече свободно време.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

ичиргу боила -- атиша
философ
**

Регистриран: 13.01.2005
    #1946868 - 12.11.2007 10:50 [Re: bozman]

Боцмане, освен твоята АВТОХТОННА ТЕОРИЯ има и други -- ХУНСКА, АЛТАЙСКА, ТЮРКСКА и ИНДО-ИРАНСКА. Така че нека има място за всякакви ИЗВОРИ.

--------------------
ПРОМЕНЯЙ НЕЩАТА В СЕБЕ СИ, А НЕ ОКОЛО СЕБЕ СИ !

Редактирано от stkrust (12.11.2007 11:01)

bozman
старо куче

#1954465 - 20.11.2007 03:41 [Re: ичиргу боила -- атиша]

Цитат:

Боцмане, освен твоята АВТОХТОННА ТЕОРИЯ има и други -- ХУНСКА, АЛТАЙСКА, ТЮРКСКА и ИНДО-ИРАНСКА. Така че нека има място за всякакви ИЗВОРИ.

Аз не съм толкова тъп, че да отричам българските теории на международно ниво Кръст. Ако има вътрешна борба, то тя е само от полза, както например борбата между Ауди и БМВ.
Говорех за някаква удачна подредба с оглед на рационално използване, нещо като каталог - Черкеза ме разбра правилно доколкото схващам. Нещо като това например: http://www.thelatinlibrary.com/classics.html#texts

Римската теза обаче НЕ Е АВТОХОННА амиго. Поздрави.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #1954677 - 20.11.2007 11:15 [Re: bozman]

Цитат:

Говорех за някаква удачна подредба с оглед на рационално използване, нещо като каталог - Черкеза ме разбра правилно доколкото схващам. Нещо като това например: ...

Да, за такава подредба разбрах, но не съм в състояние да я реализирам.
Идеята е чудесна.
Ако има някой ІТ специалист желание да се наеме с тази работа, мисля, че всички ще му помагаме с линкове и материали.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

John Dow
неидентифициран глупак

Регистриран: 18.08.2005
    #1980824 - 16.12.2007 16:10 [Re: cherkezs]

Абе,хора,в СУ и в националната библиотека има 13 ли бяха 15 ли тома с материали и изворови документи за българската историял Няма ли някакъв начин,или някой възможност да ги сканира и да ги метне във форума.А пък каквото можем ние ще допълваме. Помислете по фъпроса!
Поздрави на всички!

--------------------
не съм толкова млад,че да знам всичко

Травъл
бунтар

Регистриран: 28.12.2003
    #1999097 - 09.01.2008 23:08 [Re: John Dow]

Цитат:

Абе,хора,в СУ и в националната библиотека има 13 ли бяха 15 ли тома с материали и изворови документи за българската историял Няма ли някакъв начин,или някой възможност да ги сканира и да ги метне във форума.А пък каквото можем ние ще допълваме. Помислете по фъпроса!
Поздрави на всички!

Тортурач се е потрудил и е сканирал доста неща , но - доколкото разбирам - идеята тук е друга - да се направи база данни с текстове, а не с картинки. Имах и аз навремето идея за такова нещо, но написването на програма за създаване, поддръжка и използване на такава база данни си е доста работа, а така и не намерих време...

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 28224

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.001 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.