ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Erwin
почетен член

Регистриран: 02.11.2007
Бунтът на 52 боляри срещу Борис Михаил - причини и последици
    #2001238 - 11.01.2008 16:01

"През пролетта на 866 г. недоволството срещу приобщаването на България и нейния владетел към християнството и сближението с Византия прераснало в бунт, който бил възглавен и ръководен от част от прабългарската аристокрация. Бунтът избухнал във вътрешната област на държавата и участниците в него се насочили към Плиска с намерението да извършат преврат във върховното държавно управление. Те обвинявали владетеля, че е „дал лош закон" и е „отстъпник от бащината чест и слава". Княз Борис I-Михаил успял да разгроми бунтовниците. Възглавяващите ги 52-ма боляри били избити заедно с целите им родове. По-малко знатните и обикновеният народ, които също участвали в бунта, не претърпели никакво наказание."

http://bg-science.info/view_bg_his.php?id=22

Смятам, че тези боляри са имали своето място в държавната машина, в нейната структура, йерархия и функциониране. Тяхното радикално "отстраняване" има значителни негативни последствия за страната.

Моето лично мнение е, че именно елиминирането на тези боляри от Борис е в основата на неуспехите, които сполетяват България (главно Отвъддунавска България) само двадесетина години по-късно при нашествието на маджарите и по-късно катастрофата при нашествието на Светослав.

Бих желал да чуя вашето мнение.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
krume
рекордьор

Регистриран: 25.09.2006
Re: Бунтът на 52 боляри срещу Борис Михаил - причини и последици
    #2001267 - 11.01.2008 16:34 [Re: Erwin]

Съгласен съм че не може да не се е отразило зле на отбранителната способност на държавата!
Едно такова обезкървяване и то на хора готови да защитават българщината - (защото явно точно това е бил и мотива на 52-та боляри) винаги се отразява почти пагубно!
Отстранил е точно хората които после по-твърдо и уверено са щели да си отстояват свободата!
Мисля че за 20 години добре обучена и въоръжена с традиции и опит администрация не може току така да бъде подменена!

А и "ударът" е бил не само върху боеспособността на държавната администрация!
Със сигурност и народа е бил разтърсен от промяната в религията!
Един вид - "До вчера бой се бихме с врага...а сега сами на вярата да си плюем и сами на вражеския бог да се поклоним..."
Със сигурност това е било огромен стрес и е довело до обезверяване и лутане!
Прекрасно доказателство за това е избуяването на ереси което идва в последствие!

С други думи - не само болярите, а и народа са били здраво разколебани кое сега е редното и кое е истината!

Това разбира се също си е дало отражението!

Legatus
пристрастен

Регистриран: 07.07.2006
    #2001268 - 11.01.2008 16:35 [Re: Erwin]

Мисля, че мнението е крайно - особено пък свързането на последиците от бунта със събития, които произтичат 100 години по-късно и то след периода на царуване на Симеон, при който предположените последици (в българо-византийските отношения поне) очевидно нямат отражение.

Erwin
почетен член

Регистриран: 02.11.2007
    #2001318 - 11.01.2008 17:05 [Re: krume]

Круме, напълно споделям твоето мнение.
Не бих могъл да се изразя по-ясно от теб. Събитията от 866 г. и особено начинът, по който е потушен бунтът, нанасят удар и отварят пътя на трайни негативни тенденции, които имат не толкова физическо измерение (броят на убитите), колкото духовно. Пораженията срещу маджарите и появата на богомилството са само проявления на този духовен хаос и упадък, възцарил се за известно време в умовете и сърцата на хората.

Редактирано от Erwin (11.01.2008 17:06)

miroslavp
пристрастен
**

Регистриран: 28.10.2006
От: Варна
    #2001335 - 11.01.2008 17:12 [Re: Erwin]

Абе принципно много примамливо звучат вашите разсъждения за упадъка и т.н. обаче едно нещо не ми дава спокойствие - забелижителните постижения при Симеон. А той е непосредствено след тези събития предизвикали упадъка. Нещо тези две неща не ми се връзват...

Е, има едно възможно обяснение - натрупаната инерция, но все пак такова обяснение е трудно доказуемо

--------------------

Редактирано от miroslavp (11.01.2008 17:13)

krume
рекордьор

#2001352 - 11.01.2008 17:20 [Re: miroslavp]

Ти пък, че големи войни се почват и точно когато трябва да отклониш вниманието от вътрешните проблеми и "да потегнеш редиците"!
Само дето не ги решават а ги отлагат!

miroslavp
пристрастен
**

Регистриран: 28.10.2006
От: Варна
    #2001359 - 11.01.2008 17:24 [Re: krume]

Е да, ама как се печелят тези войни ако току що си унищожил половината (както имаше изчисления преди време тук) от най-подготвената част от военния си елит? То не че са спечелени всички, но все пак забележителен потенциал е реализиран тогава. А това все пак е най-трудното - да имаш потенциала и да го реализираш, защото реализация без да си имал потенциала преди това не става

--------------------

Редактирано от miroslavp (11.01.2008 17:26)

krume
рекордьор

#2001378 - 11.01.2008 17:40 [Re: miroslavp]

Не знам, не се наемам аз да правя такива анализи!
Повече данни трябват за това!

Но категорично не съм съгласен само да се превъзнасяме колко велико било делото, пък да си затваряме очите за негативните последици!

Травъл
бунтар

Регистриран: 28.12.2003
    #2001388 - 11.01.2008 17:50 [Re: miroslavp]

Цитат:

Абе принципно много примамливо звучат вашите разсъждения за упадъка и т.н. обаче едно нещо не ми дава спокойствие - забелижителните постижения при Симеон. А той е непосредствено след тези събития предизвикали упадъка. Нещо тези две неща не ми се връзват...

Е, има едно възможно обяснение - натрупаната инерция, но все пак такова обяснение е трудно доказуемо

За кои забележителни постижения става въпрос? За превеждането на ромейски книги и първото официално регистрирано в историята ни миене на мозъците на народа чрез държавна намеса? Или за изтощителните войни за тоя, дето духа? Не е номерът да завладееш нещо: всеки може да заграби каквото си пожелае - и макар и за миг то ще бъде негово; номерът е да можеш да пазиш - и своето, и прирастът към него. А какво се случва с омаломощената от войни държава при и след Петър знаем...

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2002036 - 12.01.2008 12:07 [Re: Травъл]

Какво става при Петър ???
Колко време царува Петър в мир и благочестие - над 40 години?
Това би ли било възможно в една слаба, разколебата държава ? Най-малкото съседите щяха да я разкъсат като хиени ранена сърна.

Цар Петър І – един миролюбив български владетел
Цар Петър I е най-дълго управлявалият български владетел. Неговото царуване е време на мир и относително благоденствие за българите. Заради своите грижи и за църквата, след смъртта му на 30 януари 970 г., той е канонизиран за светец. При управлението му, започнало през 927 г., продължава Златният век на българската култура, водещ началото си от царуването на неговия баща Симеон Велики. И при цар Петър творят видни български книжовници, сред които най-известен е Презвитер Козма. От времето на Петър І датират някои от най-блестящите архитектурни постижения на Средновековна България, например в столицата Велики Преслав. С повече подробности преподавателят по история във Великотърновския университет “Св. Св. Кирил и Методий” доц. Пламен Павлов:
“Може да се каже, че голяма част от нашите знания за Велики Преслав дължим най-вече на цар Петър, подчертава Пламен Павлов. - При неговото царуване този град наистина придобива такъв облик, че по-късно пътешествениците единствено него от всички балкански градове сравняват с Константинопол, което е изключително висока оценка.”

При управлението на Петър I в България за дълъг период се възцарява мир. Въпреки че като повечето тогавашни владетели българският цар поддържа силна армия, той предпочита в страната да има спокойствие. Още през 927 г. между България и Византия е сключен трийсетгодишен мир. Той е скрепен с брак между българския владетел и внучката на византийския император.

“Цар Петър е първият законно признат български василевс, отбелязва доц. Павлов. - Византия е принудена да признае царската му титла, нещо, което е отказвала на баща му Симеон. При Петър I Българската църква става патриаршия и то много преди всички останали европейски църкви да придобият самостоятелност”.

Тези факти поставят българския цар на второ място в йерархията на владетелите в Европа след византийския император. Цар Петър полага много грижи за Българската църква. Особено внимание е отделяно на манастирите. И при него, както и при баща му Симеон Велики, монашеският живот е силно развит. В тази епоха живее отшелникът Иван Рилски, днес най-таченият български светец. В нашата историческа памет е останал разказът за поисканата от цар Петър среща с отшелника.
По времето на Петър І се появява богомилството - дуалистично християнско учение. Богомилите говорят за небесно и земно царство, за “добро” и “зло” и т. н. Те отричат структурите на държавата, обявяват се против богатите и са привърженици на въздържанието в личния живот. Богомилите отричат църковните институции, отхвърлят необходимостта от храмове и духовенство, Светото кръщение, почитането на кръста и иконите. Учението им се разпространява и в съседните на България държави, а през XII-XIII век достига до Северна Италия и Южна Франция, където се развиват движенията на патарените и катарите. Богомилите се разглеждат както от Православната, така и от Католическата църква като ерес. Иначе във вътрешната политика на България при управлението на Петър I цари относителна устойчивост. Летописи говорят за това време като период на голяма справедливост и ниско данъчно облагане.

“Сключеният с Византия мир освобождава много ресурси за стопанска експанзия, продължава Пламен Павлов. - Не случайно по-късно киевският княз Светослав, който напада България, рисува българските градове по Дунав като едни от най-богатите места, които изобщо хората познават в Средновековна Европа.”

Разбира се, X век е драматичен поради големите маджарски нашествия. Но от такива набези страда не само България. Маджарите достигат до Западна Европа, включително до днешна Испания. Поради честите маджарски нахлувания в България, цар Петър намира механизъм, чрез който да ги постави под контрол. Той дава на маджарите коридор да нападат Византия през българска територия, което е отговор на византийската нелоялност. А сърбите, които в началото на управлението на цар Петър са вдигнали бунт срещу България, по-късно търсят закрилата му срещу маджарските нашествия, като се задължават да му плащат данъци.
През 967 г. византийският император Никифор II Фока прави съюз с киевския княз Светослав срещу България. През следващата година Светослав с голяма войска завладява редица селища и крепости в североизточната част на страната. България е принудена да търси помирение с Византия. Киевският княз се оттегля, защото столицата му е заплашена от печенегите, но година по-късно се връща отново. Цар Петър не издържа на напрежението и е покосен от апоплектичен удар.

Деница Манова

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 30310

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.