ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
cumomniprolesua
неориентиран

Регистриран: 03.11.2013
Re: Бунтът на 52 боляри срещу Борис Михаил - причини и последици
    #3105337 - 04.11.2013 00:03 [Re: Legatus-1]

Легатус, малцина дръзват да отстояват позициите си и да не се предават на изкушението да станат модерни, отричайки постулати и хулещи единствено с мотива отрицанието е майка на сътворението.
Силно съм впечатлен от аргументите ви относно боилския бунт (защото той е именно такъв). Разбирам и омразата на някои публикуващи, всъщност опитвам се да я разбера. Едва ли тезата, че Борис е предател и губител на България ще намери почва сред 0.1% от гражданите на България. Но прочитайки историята , разбирайки историята можем да осмислим бъдещето си. Факт е, че писаното слово е отражение на нравствените норми и стремления на пишещия. Какво от това , че признаем греха на Борис? Нима ще омаловажим последиците в дългорочен мащаб (разбирай вековен). Нима ослепяването на първородния му син е просто прецизна операция, траеща няколко минути и толкоз...
Мисля си , че ни липсва просто самокритичност в някои отношения...
Но, по-страшното е, че омразата е в изобилие...

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
barin

Регистриран: 16.10.2012
От: Варна
    #3182745 - 17.07.2014 23:04 [Re: Erwin]

Моето мнение по темата е: През 866 г. по време на бунта срещу налагането на христианството като основна религия са избити 52 болярски рода. Не съм чел от кои краища са, дали приближени на двореца или от покрайнините владетели. Така или иначе христианството е трябвало да се приеме като основна религия. Въпросът е откъде- дали от Константинопол или от Рим. На мен лично повече ми харесва православната религия. При нея християнството е по-хуманно. При католиците има Вартоломеева нощ, гилотина, изгаряне на вещици и неверници, покръстване на Новия свят с меч или пушка в едната ръка и с библия и кръст в другата. Ако не беше това избиване по-трудно бихме оцеляли като народ. Освен христианството значение за запазването ни има и писмеността-Кирилицата. Паданетопод Византийска власт е станало не само поради избиването на болярите. През началото на XI в. Сл. Хр. на византийския престол е имало силен и амбициозен владетел- Василий II българоубиец. Преди това по времето на цар Петър I сме били в дълъг непознат за много държави по това време мирен период. Странно е, че мнозина смятат цар Петър за слаб безволев владетел. Той действително е най-слабо подготвения син на цар Симеон Велики, който по много причини се качва на престола. Забележете, че цар Петър управлява най-дълго- 42 години( 927-969 г.) При вдигане на въстания срещу византийския поробител предводителите, които са били наследници на рода Дуло( от царско потекло) избират името Петър II и ПетърIII, както по-късно след почти 2 века Теодор- най-големия брат от Асеневата династия управлява като Петър IV. В народната памет е останало пожеланието към царете от Второто българско царство" Управлявай като Петър". След него не падаме доброволно наведени, а" Българската държава погинала със чест и слава. Голяма част от тази слава принадлежи на цар Самуил. Ако са били слаби владетели царете ни от край на първото царство не биха се използвали до наши дни имената: Борис, Симеон, Самуил, Радомир, Владислав. За употребата на Петър въпросът е по-различен- може да се каже, че е от св. Петър и идва от гръцкия вариант на Камен, а Михаил( христианското име на цар Борис I идва и от св. Архангел Михаил. Мисля, че падането под византийско робство е имало начин да се избегне. Що се отнася до киевския княз Светослав, той влиза във Велики Преслав, столицата ни като победител, но не се радва дълго. Не се завръща в родината си. Има съмнения дали българите са замесени във войната му с Печенегите, които първия път са го пропуснали да мине мирно през тяхната територия. Преди Петър Симеон е постигнал нашия " Златен век"- успехи в духовенството,на бойното поле, значителни териториални придобивки, престиж, книжнина. Да не забравяме, че по времето на кан Крум и доста след него в Европа има три велики сили- Франкската империя, България и Византия.

shturman
почетен член

Регистриран: 17.12.2007
    #3255278 - 24.02.2015 13:31 [Re: Erwin]

Здравейте,

Позволявам си да твърдя, че има и друга гледна точка.

Нека приемем, че „глава XVII” от "Отговорите на папа Николай I "се отнася до частен случай в армията на ИРИ (поради съображения които ще изкажем в отделна тема - друг е въпроса: защо „глава XVII” е прибавена към отговорите на Папата до българите! ), а уточняването на името Богорис/Борис I - ви ( Bogoris/ - каквото е становището на официалната историография) - очевидно потвърждава този факт, след като той е титулуван в редица източници като командващ гранични войски на Импарията - Dux (както и други съображения) и изразите: "cum omni prole sua"; " populum vestrum" и др., се отнасят до: всички войници (ваши войски) - старшите офицери и причислящите им се войскови части, което придава съвсем друг смисъл на текста на „глава XVII” ( а от там и на разглежданите събития).

Този случай може да се счита за начало на поредица от събития довели до гражданските войни в Империята (припомнете си темата : "Войните на Симеон Велики – граждански войни (emphylios polemos) в ИРИ" ! ) и завършва с връчването на „palace regalia” от Константинопол на Петър I .

Поздрави,
Щурман.

bozman
старо куче

Регистриран: 15.07.2006
От: Madrid
    #3256520 - 27.02.2015 14:51 [Re: shturman]

Цитат:

Здравейте,

Позволявам си да твърдя, че има и друга гледна точка.

populum vestrum" и др., се отнасят до: всички войници (ваши войски) - старшите офицери и причислящите им се войскови части, което придава съвсем друг смисъл на текста на „глава XVII” ( а от там и на разглежданите събития).

Поздрави,
Щурман.

Здравей Щурман,
Термина populum vestrum не се отнася за войски. Той значи общото "вашите хора",
populus - народ, гражданско общество, прост народ - плебс, тълпа, население, рой , множество, област, местност и т.н.
Поздрави.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

shturman
почетен член

Регистриран: 17.12.2007
    #3256794 - 28.02.2015 20:01 [Re: bozman]

Здравей боцмане,
Точно израза "вашите хора" употребявам в превода на „глава XVII” - който предлагам по темата. Той обаче не се отнася до : народ, гражданско общество, прост народ ... и т.н. ( а в най-общия случай се отнася до най-близкото обкръжение - военната аристокрация ). Мотивите ми за това, че „глава XVII” от "Отговорите на папа Николай I " касае частен случай в армията на ИРИ, са изложени в темата, и нека ги коментираме след публикуването .
Поздрави,
Щурман.

dulo
почетен член

Регистриран: 06.06.2014
    #3397932 - 17.04.2017 02:09 [Re: Erwin]

Здравейте всички.Отдавна не съм писал във този форум, но причината
поради което чак сега се включвам е излизането на една академична
книга за прабългарското езичество от 10.03.2017г. Тази книга в момента
се продава в книжарницата във входа на археологеческия музей. Би трябвало всеки българин да си я купи, тъй като струва само 35 лева, а
е много ценна. Текста в книгата е на български и английски. Та във нея
има една картина където кхан Омуртаг осъжда на смърт византийски християнски проповедници. Това мисля , че има връзка с бунта на 52-мата
боляри при приемането на християнството от Византия.

dulo
почетен член

#3397933 - 17.04.2017 02:21 [Re: dulo]

Продължавам.Първоночолно прабългарите са се заселили в областта Малка
Скития или така наречената земя Карвунска която обхваща територии от
Балчик до Каварна, и на север село Камен бряг и Яйлата.Най големите
прабългарски некрополи са установени около Балчик и село Топола близо до
Каварна.Ще се спра на месността Яйлата при село Камен бряг. Там се намира скален манастир св.Константин и Елена. Този манастир представлява
трикорабна скална църква със прабългарски руни по стените във формата
на надписи. Най шокиращото в нея е съжителството на свещенния знак IYI

dulo
почетен член

#3397934 - 17.04.2017 02:33 [Re: dulo]

със иконата на св.Константин и Елена.В България няма друга такава църква
където съжителства езическото начало и християнската религия.Приемането
на византийското християнство от езичниците тангристи е довело до раздвояване на психиката на прабългарите между двете религии. Така едно
масово психично разстройство е довело държавата на прабългарите до бунт
на 52-мата верни боляри на тангризма и тяхното избиване във ритуален
кръгъл гроб съгласно соларния култ край Девня. В този масов гроб се намират скелетите на тези разбунтували се боляри, заедно със целите им
семейства деца и неродени бебета в бременни жени.Резултата от приемянето

dulo
почетен член

#3397935 - 17.04.2017 02:45 [Re: dulo]

по насилствен начин на византийското християнство довежда до проникването на византийски шпиони в новосъздадената църква и превземането на българската държава на рода Дуло по линията на вярата.
Следствието е просто - падането на България под двувековно византийско
робство. След това робство при следващите династични български царе се
създава един великолепен кръст с надпис на кирилица като благодалност
към Бога, за дето ги е избавил от неприятеля. Та този кръст се намира
в момента в Балчик - двореца на румънската царица т.е. ботаническата
градина.За него пише и Петър Добрев в неговите книги. Та какво представлява този уникален кръст.

dulo
почетен член

#3397937 - 17.04.2017 03:00 [Re: dulo]

От двете страни на кръста има изрисувани два свещенни знака IYI а по
средата в кръгла сфера има кирилски надпис -- благодарствен текст към
ИИСУС като бог избавител от робството.Сферата е разделена с вертикална
черта на две полусфери.От лявата страна е изобразена ЛУНА , а от дясната
страна СЛЪНЦЕ. Наоколо има нарисувани звезди, а точно на средата във вертикалната черта разделящя двете полусфери е изобразен орела на кхан
Аспарух, който в днешно време е намерен в неговия гроб във Вознесенка
-- днешна Украйна.Така в тази композиция личи вече нераздвоената психика
на тогавашните българи обединили в едно ТЕНГИЯНСТВОТО И ХРИСТИЯНСТВОТО.

на

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 6 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 30312

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.03 seconds in which 0.01 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.