ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Травъл
бунтар

Регистриран: 28.12.2003
Re: Бунтът на 52 боляри срещу Борис Михаил - причини и последици
    #2002307 - 12.01.2008 21:24 [Re: cherkezs]

Цитат:

Какво става при Петър ???
Колко време царува Петър в мир и благочестие - над 40 години?
Това би ли било възможно в една слаба, разколебата държава ? Най-малкото съседите щяха да я разкъсат като хиени ранена сърна.

- след броженията вътре в страната в подкрепа на старите ариани, тогава наричани павликяни и богомили, на българската "православна" църква е признат уж самостоятелният статут и патриаршеско достойнство;
- сключва се династичен брак, което несъмнено говори, че в Източната римска империя вече са гледали на България като на заразена с ромейската отрова държава, чието открито присъединяване предстои (правилото е установено от Константин Велики: "...на ромейските императори не се позволявало да се сродяват с народ, чиито нрави не се схождат и са чужди на ромейската държава...");
- възстановява се Сърбия, за да и ядем попарата и до днес;
- печенеги и маджари кръстосват България като разграден двор;
- наследниците Борис и Роман са изпратени в Цариград (за да управляват от там?);
- Светослав вършее из българско.

Достатъчни ли са тези данни, за да определим едно управление като мирно и благочестиво? А държавата - като силна и устояваща на натиска на съседите си? Не мисля така.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
John Dow
неидентифициран глупак

Регистриран: 18.08.2005
    #2002425 - 13.01.2008 01:18 [Re: krume]

Цитат:

Съгласен съм че не може да не се е отразило зле на отбранителната способност на държавата!
Едно такова обезкървяване и то на хора готови да защитават българщината - (защото явно точно това е бил и мотива на 52-та боляри) винаги се отразява почти пагубно!

Без майтап?И от къде е явен мотива?Кое е "пагубното" последствие?
Цитат:

Мисля че за 20 години добре обучена и въоръжена с традиции и опит администрация не може току така да бъде подменена!

Ами!Чак пък толкоз.Де го прпочете,че са част от администрацията,при това с "традиции и опит "?
Цитат:

А и "ударът" е бил не само върху боеспособността на държавната администрация!

Не думай!Сигурно е засегнал и храносмилателния и тракт?
Цитат:

Със сигурност и народа е бил разтърсен от промяната в религията!

"Със сигурност"го е разстресъл 380v ток.
Цитат:

Със сигурност това е било огромен стрес и е довело до обезверяване и лутане!

"Със сигурност" са се лутали в дън гори тилилейски.
Цитат:

Прекрасно доказателство за това е избуяването на ереси което идва в последствие!

Мани,мани,те тия ереси имат само следствия,те нямат първопричина!
Цитат:

Това разбира се също си е дало отражението!

В огледалото!?
Не разбрах само,къде е и каква е ролята на Владимир Ръсате?

--------------------
не съм толкова млад,че да знам всичко

krume
рекордьор

Регистриран: 25.09.2006
    #2002431 - 13.01.2008 01:38 [Re: John Dow]

Това ще знаете ще да е един постинг преизпълен с "аргументи"!
Не е то това махленска подиграфчийщина!
Също така никак не издава повърхностно мислене и прекомерна самоувереност!

И със сигурност ама с пълна сигурност не е то изказване на човек, който явно е убеден до дъното на душата си че именно той знае и разбира всичко, пък се е подписал с префърцунената фраза :
"не съм толкова млад,че да знам всичко" !

Съжалявам "господине", но не мисля че недостойното ви заяждане заслужава друг отговор!

Силно се надявам да не продължавате да прикривате липсата си на аргументи само с неуспешни опити да осмеете или омаловажите казаното от опонента!

ичиргу боила -- атиша
философ
**

Регистриран: 13.01.2005
    #2002627 - 13.01.2008 12:52 [Re: krume]

Споко, оттук нататък 52-мата БОЛЯРИ ВЪЗКРЪСВАТ......

TV - CHANEL5 --> ИЧИРГУ БОИЛА КОЛОБЪРА........IYI

--------------------
ПРОМЕНЯЙ НЕЩАТА В СЕБЕ СИ, А НЕ ОКОЛО СЕБЕ СИ !

Редактирано от stkrust (13.01.2008 13:02)

ичиргу боила -- атиша
философ
**

Регистриран: 13.01.2005
    #2002896 - 13.01.2008 21:20 [Re: ичиргу боила -- атиша]

Ето какво РАЗБРАХА 52-мата БОЛЯРИ станали вече ХАКЕРИ....

A NEW WORLD ORDER IS ABOUT TO START;
ARE YOU READY?

http://www.worldslastchance.com/?gclid=CNyLyJX185ACFRnOXgod4XDvrA

ЗА ПРАВОСЛАВИЕ --- НИТО ДУМА !!!!!!

А САМИЯ РАЙ - АМЕРИКАНЦИТЕ СИ ГО ПРЕДСТАВЯТ ТАКА......

http://ndparking.com/serve.php?lid=523767&dn=mns.com&kw=

РАЗБИРА СЕ СЛЕД УНИЩОЖЕНИЕТО НА ПРАВОСЛАВИЕТО --- ХИТРО !!!

Аз го виждам при тях с ПАЛМИ и ЧАДЪРИ по ПЯСЪКА и ШЕЗЛОНГИ - не знам как излиза при ВАС - СИГУРНО КАТО ИНФОРМАЦИОННО ЗАТЪМНЕНИЕ - иначе ДВАТА ЛИНКА са ЕДНАКВИ но се виждат 2 различни НЕЩА - направо си е ХАРИ ПОТЪР........

--------------------
ПРОМЕНЯЙ НЕЩАТА В СЕБЕ СИ, А НЕ ОКОЛО СЕБЕ СИ !

Редактирано от stkrust (13.01.2008 21:40)

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2002920 - 13.01.2008 22:27 [Re: Травъл]

Не мисля, че арианство, павликенство и богомилство са едно и също или произтичащо едно от друго ...

Знаех, че може да не хванеш вяра на мои думи, за това преписах едно интервю на доц. Пламен Павлов за царуването на Петър І и случките в България и Европа по негово време.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Травъл
бунтар

Регистриран: 28.12.2003
    #2003013 - 14.01.2008 03:14 [Re: cherkezs]

И понеже интервютп е с доц. Пламен Павлов трябваше да изпадна в благоговение и да приема безприкословно всяка една дума ли? Ама като си започнал, давай докрай - изкарай от ръкава и някое интервю с проф. Бо. Ди. Пред неговия авторитет дори и историческите източници коригират данните си, така че няма как да не се съглася с каквото и да е казал.

Erwin
почетен член

Регистриран: 02.11.2007
    #2003131 - 14.01.2008 09:54 [Re: Legatus]

Цитат:

Мисля, че мнението е крайно - особено пък свързането на последиците от бунта със събития, които произтичат 100 години по-късно и то след периода на царуване на Симеон, при който предположените последици (в българо-византийските отношения поне) очевидно нямат отражение.

Здравей, Легатус! Приемам твоето мнение, но бих желал да чуя малко повече аргументи от теб.
Колкото до връзката между потушаването на бунта на 52-мата боляри и събитие, случило се 100 г. по-късно, бих могъл да дам следното обяснение. Дали имам основание или не - преценката е ваша.
Прави впечатление, че след потушаването на бунта (избиването на 52 – мата боляри) българската държава самостоятелно не може да отрази успешно нито едно нападение от север – североизток. Забележете нито едно нападение за период от повече от 100 г.!!! До 866 г. българската държава в продължение на 200 г. се справя успешно със всякакви племена и народи – известни и неизвестни, напиращи от азиатските степи, де факто в полза и на останалата част от Европа. И изведнъж – край…….. Държаните в страх до този момент печенеги, а после и маджари, варяги и какви ли още не започват да си развяват байрака (извинявам се за израза) както им падне. Именно по времето на Симеон имаме и първото до този момент в българската история преминаване на вражески войски на противник от север на юг от река Дунав – маджарите. Събитие, което според мен е показателно…….
Това, че по времето на цар Петър, сина на Симеон, България не е пометена от варварска вълна много по-рано от 970 г. е чист късмет.
Изводи:
• Елиминирането на 52 – мата боляри има катастрофални последици за отбранителната способност на страната по отношение на нападатели от север или североизток.
• Много вероятно 52-мата боляри да са произхождали географски именно от тези райони на тогавашна България – пространството между Днепър, Карпатите и устието на река Дунав, както и от Трансилвания.
• През следващите 100 години след 866 г. българските владетели не успяват да възстановят отбранителните способности на страната в северно и североизточно направление, което в крайна сметка се оказва пагубно за българската държава.

Legatus
пристрастен

Регистриран: 07.07.2006
    #2003169 - 14.01.2008 10:47 [Re: Erwin]

Ервин, нападенията от север-североизток са варварски (вкл. и от гледна точка на българската дьржава през IX век) и се отразяват трудно по същите причини, по които трудно ги е отразявала и Източната империя преди България: те са внезапни, некоординирани и неконцентрирани, понеже целта им е грабеж, а не завладяване на територии, докато държавната отбрана е структурирана именно териториално (в България - в резултат на реформите).
Защо смяташ, че 200 години преди бунта е имало успешно отразяване? Не бих казал и ето защо:
1.За този период данните какво е ставало на север-северозапад са отчайващо малко, във всеки случай много по-малко, отколкото за следващия 200-годишен период. Данните за неуспешни отбрани и успешни нашествия през втория период при отсъствие на ясни данни за пьрвия просто създават впечатлението, че през VII - IX век работата е наред.
2.Ето ги данните по проблема до 866г.:
- края на VII или самото начало на VIII век: хазарите нахлуват в Аспарухова България и стигат до Дунава, край който убиват самия владетел;
- началото на VIII век: Крум завладява източната половина на омаломощения от франките Аварски хаганат (това не е обаче отбрана, а агресия и то при максимално благоприятни обстоятелства);
- по времето на Омуртаг се води война около Днепър, за която не знаем нищо, освен че е имало такава и че в нея загива копанът Корсис, хранен човек на владетеля. Твърдението, че тогава българите били отблъснали някакво нашествие (хазарско или маджарско) не почива на никакви факти - въобще не е ясно дори дали войната е била отбранителна или агресивна за България;
- около 837г. има намеса на маджарите в българските вътрешни работи, предизвикана от самата българска администрация, която не е в състояние да се справи с бунта на ромейските пленници. Намесата е неудачна - маджарите са отблъснати от ромеите.

Както виждаш, не е много по-различно спрямо положението след боилския бунт.

Erwin
почетен член

Регистриран: 02.11.2007
    #2003237 - 14.01.2008 12:46 [Re: Legatus]

Цитат:

Легатус:
Ето ги данните по проблема до 866г.:
- края на VII или самото начало на VIII век: хазарите нахлуват в Аспарухова България и стигат до Дунава, край който убиват самия владетел;

Легатус, единственият източник, който говори за “стигане” на хазари до Дунава през 7 век е едно “произведение” (не мога да го нарека по друг начин), написано от лице, заето да хвали до небесата своя хазарски господар. Нямаме никакви други източници – нито ромейски, нито неромейски, нито писмени, нито археологически, че хазарите някога са виждали Дунава. Същото това “произведение” със съмнителна документална стойност, така и не обяснява какво става след като хазарите са “стигнали Дунава” и защо аджеба са се върнали отново край река Волга (разстоянието между Дунав и Волга не е никак малко.)
Още по-голямо съмнение върху достоверността на подобно твърдение ни дават данните от археологическите находки – артефакти, доказващи наличието на древнобългарско (прабългарско) население в ареала на Днепър дори в края на 8 и началото на 9 век, както и местоположението на предполагаемия гроб на кан Аспарух – поне на хиляда километра източно от устието на река Дунав.
Предположението, че Аспарух, заедно с други знатни българи, е убит край Дунав, в резултат на разгром и след това българските войски са пренесли тленните му останки, за да го погребат във вражеска (хазарска) земя на хиляда километра на изток ми се вижда доста екстравагантно, да не кажа просто смешно.
Нещо повече, както и ти споменаваш, дори и 150 години по-късно, по времето на Омуртаг, български войски водят бойни действия край Днепър, а не край Дунав!!!

Така, че може да се каже, че в рамките на 150 – 200 години българската държава не е имала съществени проблеми от север – североизток. Проблемите започват именно след премахването на 52-мата боляри, последвало от безхаберието на “миролюбивия” цар Петър ! Защо слагам “миролюбив” в кавички? Защото по онова време да си позволиш да бъдеш миролюбив, по начина по който това прави цар Петър, е било невероятен лукс, за който след това са плащали поколения българи.
Лично аз се съмнявам, че цар Петър някога през живота си е възсядал кон или e правил нещо като преглед на войските.
Манастирите, разбира се, също са изключително важно дело, но през 970 г. нито многобройните монаси, нито верните му попове и дворцови шутове, не могат да спасят Петър и неговото семейство, за страната му да не говорим.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 27282

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.