ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
чичо
неориентиран

Регистриран: 21.11.2002
Re: Богомилите
    #48105 - 22.11.2002 10:58 [Re: Bye-bye]

Здравей,Мая.И аз се интересувах от богомилството и прочетох всичко тук.Мога да допълня малко неща които ми направиха впечатление.Има голяма поредица книги на Дънов.Той продължава проповядването на богомилството и казва че това е най-ценното нещо,създадено от българите.Той казва че учението е създадено от Боян Мага,а е проповядвано от поп Богомил и от там-общото название.Най ме впечатли факта че и Свети Иван Рилски и Боян Мага са синове на цар Симеон.Също Дънов казва че богомилството заражда възраждането в Европа.Църквата в Европа провежда няколко кръстоносни похода срещу тях-като катари,албигойци и др.Темплиерите също са богомили.Има цяло издателство-Хелиопол,което издава всичко от Дънов.Богомилите също са имали три степени-като тамплиерите,като най-висшата не позволява на членовете да воюват и да участват във война.Поздрави.Сетих се и за още нещо интересно-те са смятали че СИЛНИЯТ ТРЯБВА ДА СЛУЖИ НА СЛАБИЯ.

Редактирано от чичо (22.11.2002 11:02)

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Белонога
IMAGINARIVM

Регистриран: 03.05.2001
От: FINIS TERRAE
    #48112 - 22.11.2002 12:30 [Re: чичо]

Е... нещата не могат така опростенчески да се свеждат до тъждественост. Нито темлиерите са богомили, нито Дънов би могъл да продължи успешно една традиция, неособено позната му, както и на останалите простосмъртни... да не говорим, че е повече повлиян от теософските и други течения в западноевропейското мислене, което пък... хабер от богомилството почти си няма, нито от традициите в Източната Империя и византийската школа.

--------------------
"Всичко живо е родено от любов и любовта крепи го живо!" Лопе де Вега

Bridgeburner
Beast

Регистриран: 03.05.2002
От: Soft Spot
    #51680 - 18.12.2002 00:43 [Re: Белонога]

Темата за богомилите наистина е интересна. Някои от идеите днес звучат доста смешно и наивно, но и със самото православно християнство е така.
Богомолството е резултат от несъвършенството на една религия, може би ако живеех в онова време аз самият щях да съм му последовател, защото е било бунтарско движение, идея, отхвърлящо общоприетото...

Белонога
IMAGINARIVM

Регистриран: 03.05.2001
От: FINIS TERRAE
    #299509 - 11.05.2004 15:21 [Re: Bridgeburner]

Страхотно: по друг път и изучавайки, както произхода на провенсалската лирика, така и култът към Девата в Западна Европа (разпространен вследствие на католическата реформа и почти съвременен на гоненията на албигейците след Втория кръстоносен поход) съм на път и аз да посоча подобна "българска следа" като в тази интересна статия и то съвсем не вследствие на четенето на романа на Антон Дончев "Странният рицар на свещенната книга" (за който "ШАПО!" от мен), но, пък, от друга страна (и за безмерна жалост) биде окепазен за част от европейската публика по типично нашенски.

--------------------
"Всичко живо е родено от любов и любовта крепи го живо!" Лопе де Вега

BungleMan
Нерегистриран

#309560 - 19.05.2004 22:41 [Re: чичо]

Честно казано ако се поровите в историята ни ще забележите че в последните 100 години единствено и само КОМУНИСТИТЕ са хвалели богомилите. Това е факт който доказва за пореден път че те ( комунистите ) са еретици - атеисти, защото всичко което и произволно тълкование на Светото писание е ЕРЕС. Аз ли4но не знаех за Дънов 4е е смятал така но след като про4етох тук реших и аз да драсна 2-3 реда. Та така... зна4и излиза 4е и Дънов е заблуден ...та мисълта ми беше 4е самото богомилство не е никак хубаво нещо и тези твърдение 4е е дало на4ало на незнам си кво с Европа или 4е е най-хубавата 4аст от БГ историята са пълни глупости. То4но поради тези при4ини сега цялата ни държава е на "дъното" защото сега сме пове4е от всякога БОГОМИЛИ. Няма нищо свято за никого и никакви свестни ценноти с които да израства новото поколение.Къде е духовността ? Къде е съпри4астността? Къде е любовта м/у хората? Вси4ко е изкуствено..... И това е умишлено защото задоволява не4ии интереси.
( не ми гледаите правописа- бързам)

Antipa
Нерегистриран

#575198 - 28.12.2004 00:35 [Re: BungleMan]

Bungle, Imaginarium - ne davaite ocenka na neshta,koito ne poznavate.

Кукера©
борец на капитализма

Регистриран: 21.05.2005
От: Шихагоу
    #2934469 - 10.08.2012 00:45 [Re: BungleMan]

Цитат:

То4но поради тези при4ини сега цялата ни държава е на "дъното" защото сега сме пове4е от всякога БОГОМИЛИ.

Точно обратното. България е на "дъното" (макр че аз не бих казал чак дъното), защото последните 10-15 години голяма част от хората се осланят и ценят основно материланите блага - това коли, нови дрешки, молове, хотели, разватр и т.н. и т.н. А богомилите са били точно противоположното. Те са отхвърляли всички тези матреилани блага като дело на дявола. М/у другото намирам голямо сходство м/у сегашните духовници в България и тогавашните през X век - облагодетелствани от властта (бивши служит4ели в БКП), живеещи в охолоство и разврат, проповядват точно обратното на това, което правят. Ето точно против тези неща са се борили богомилите и поради тези причини е възникнало тяхното движение.

Има, донякъде, връзка комунистите да са "хвалели богомили" (не знам къде точно видя да ги хвалят), (въпреки че както казах сегашните върхвони дховници са пряко свързани с режима преди 1989-та), защото богомилството е основно насочено към най-бедните българи по онова време селяните, които са били нагърбени с високи данъци (също, както е сега в България) и повинности. И като зняем, че комунистите са антицаристи е логично да приемем, че са хвалели богомилит, което на мен ми е трудно да повярвам, докато не го видя написано в официален източник.

Това, което DanyM е написал на първа страница, както той сам каза го е преписал от учебника си по История на България и аз мога да ви кажа кой точно убеник е, защото го имам у нас и точно 1:1 пише това, което е преписал Дани.
Учебникът е:
История на България (за 11 клас)
издателство Отворено общество, София 1996
авторска колегия: Петър Делев, Петър Ангелов, Георги Бакалов, Цветана Георгиева, Пламен Митев, Стайко Трифонов, Искра Баева, Бойка Василева, Евгения Калинова

На богомислтвото е отделена цяла глава от учебника - стр. 117
Това колко достоверно написаното не съм в състояние да кажа, но повечето неща ми се струват достоверни. Хората, които черпят информация не само от учебници биха казали дали точи учебник представя точна информация за историята на България.

Много ми е интересно някой да си намери/купи няколко разлчини учебници по История на България издадени най-скоро за да видим какво пише за богомилството, т.е. на какво учат децата в училище. (аз нямам възможност да си купя сегашни учебници по история, тъй като не съм в БГ)

п.п.
Сори, че изрових толкова стара тема, но напоследък и аз се заинтересувах от бомобилството и така намерих тази тема чрез гуугле. Има подобна тема в клуб Сатанизъм тук.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2934818 - 11.08.2012 00:30 [Re: Кукера©]

Не си го спомням това момче DanyM, но гледам, че от 2008 година не се е мяркал на сам.
Не зная дали в неговия учебник е пишело, чо богомилството е било официална религия в Босна до падането й под османска власт. Едно време в моя тъй пишеше.

А тези учебници по стория на България за 11 клас са гола водА още от времето на Тато.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

Кукера©
борец на капитализма

#2934827 - 11.08.2012 01:08 [Re: cherkezs]

Цитат:

Не зная дали в неговия учебник е пишело, чо богомилството е било официална религия в Босна до падането й под османска власт. Едно време в моя тъй пишеше.

На мен това ми изглежда смешно, не съм го засичал никъде в моя учебник.
Кой учбеник по история, според вас, от издадените в България е с най-добро съдържание и най-обективен. На мен този, който съм посочил горе ми се струва доста точен като информация, въпреки че имам доста резерви относно траки, славяни и прабългари, а и после около Втората световна.

--------------------
“It is better to regret something you have done, than to regret something you haven't done.” - Orbital “Satan”

Кукера©
борец на капитализма

#2941103 - 28.08.2012 07:17 [Re: Кукера©]

Започнах да се интересувам от Богомислтвото в Босна, защото един приятел (босненец) ми каза, че босненците практикували Богомилството преди да бъдат завладени от османците. По принцип аз му вярвам, но намерих някои неща в нета на английски, също така. Това, предполагам не е писано от някой историк, но все пак:

уеб страница

Ето пак на английски развитието на Богомилството написано от AMERICAN BAPTIST PUBLICATION SOCIETY,
които смятат Богомислтвото за част от Протестантската религия - AN ATTEMPT TO RESTORE SOME LOST LEAVES OF
PROTESTANT HISTORY, което пък е абсолютно ново за мен:

уеб страница

Това вече го знаем, но все пак:

http://suite101.com/article/whowerethebogomils-a1493

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 5908

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.