ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Sydneysider
старо куче

Регистриран: 18.11.2004
От: Sydney, Australia
Re: Българският език и произходът на българите
    #2742847 - 24.01.2011 08:37 [Re: Бяло Конче]

Водно конче, аз пък ти казах да не ми даваш примери с книги, писани през 20 век. Особено като са изследвали собствения род, българите се базират основно на смейни "митове и предания", а не на автентични документи.
Дай ме факсимиле на документ от переди 1850, на български или турски, с който някой българин е споменат с второ име -- определено фамилия, а не произлизащо от лични християнски имена. Лични прякори като Матей Миткалото, Кольо Фичето или придобити звания като зограф Захари или майстор Манол не се броят.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2742855 - 24.01.2011 09:24 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Ако разглеждаме книгата на Бакърджиева в исторически аспект, би трябвало да си направим извода, че българите сме потомци на турците, ега ти родолюбието . . .

Добре, да ти кажа за имената...Всеки може да си направи кавито изводи си иска...аз лично не бих направил точно такива изводи, но от уважение към събеседниците си или съфорумците, да кажа как точно тръгнаха нещата с тези българо-тюркски или тюркско-български фамилии...Случи ми се да понауча малко турски език...по едно съвпадение на обстоятелствата и тогава ми направи впечетление, че в нашето село фамилиите означават нещо на този език... Сигурен съм обаче, че те нямат нищо общо с турците и далеч не са от 16-ти век, защото много малко от тези хора са си запазили като майчин тюркския език...
Единият вариант е тези хора, които никак не са малко в България е да са наследници на съюзниците на българите по време на второто българско царство...знае се за кумани и печенези, за узи и гагаузи...дори има цели села наименовани като Куманово, Куманци и т.н. Другата вероятност е те да са дошли тук не само по време на второто българско царство, а дори и по време на първото българско царство...Освен това наистина има и ирано-персийски фамилии, предимно от тогавашната аристокрация...
Това разбира се не ни прави турци, както факта, че американците говорят английски, не ги прави англичани, но определено ни сродява с населението на република Татарстан, останка от Волжските българи...
Тюркският език, както латинският и славянският е бил лингва франка, така че съвсем не е език само на един етнос...И претенциите на днешна Турция да бъде майка на всички тюрки, както и претенциите на Русия да е майка на всички славяни не са правилни точно поради тези причини...
Славяните са според мен тръгнали не от Полша а точно от Балканите и са сродни с древните траки, докато руснак е доста нова нация, като и поляк (исторически погледнато)...така че и славяните не са съвсем сродни етнически като арабите например...
Но така или иначе фактите са си факти...добре е да се приемат...

Здравей Водно Конче,
1) Какво значи "...далеч не са от 16-ти век, защото много малко от тези хора са си запазили като майчин тюркския език..."? Така както си го дал, човек може да извлече малко положителна информация.
2) Дай пример моля ти се с ирано-персийски фамилии, че не се сещам.
3) Тюркският език е бил "лингва франка" само в рамките на империята, където хора с друг матерен език са го говорели по принудата на обстоятелствата. Иначе всички народи, за които матерният е тюркски (дори вторично - като за куманите, азерите и т.н.) май могат да се разберат помежду си дори и днес.
4) Не мога да разбера едно нещо - защо толкова държиш на някаква тюркска жилка в произхода ни? Очевидно изложената схематично "скитска теза" не те кара да се замислиш, но дори извън тази теза е безспорен факт, че тюрките, тъкмо тези тюрки които промениха коренно историята на Източна Европа и Мала Азия в края на Средните векове са били съвършено непознати на света преди 8 век след Христа и преди 11 век след Христа - на Европа. Защото тогава навлизат от Средна Азия в Мала Азия, където от векове (да не кажа десетки векове) съществуват българско и арменско княжества и само чрез тях може би останалата част от Европа узнава за тюрките (татарите).
ЧичоВладо

Бяло Конче
раванлия

Регистриран: 28.08.2009
    #2743185 - 25.01.2011 00:38 [Re: Sydneysider]

Цитат:

Водно конче, аз пък ти казах да не ми даваш примери с книги, писани през 20 век. Особено като са изследвали собствения род, българите се базират основно на смейни "митове и предания", а не на автентични документи.
Дай ме факсимиле на документ от переди 1850, на български или турски, с който някой българин е споменат с второ име -- определено фамилия, а не произлизащо от лични християнски имена. Лични прякори като Матей Миткалото, Кольо Фичето или придобити звания като зограф Захари или майстор Манол не се броят.

Мисля, че бях пределно ясен...Говорим за фамилии, за родове...Ако наистина си се занимавала с подобни изследвания, би трябвало да знаеш, дори и да не го прочетеш никъде, че българската фамилия представлява следното - в едно село да кажем, че е по лесно за разбиране - говорим за чисто българско село има родове, фамилии - аз дадох пределно ясни примери - рода на Пелевановите - рода на Касабовите - Касабята, фамилията на Кушевите - Кушелята, фамилията на Кесимовите - Кесимите и така нататък...Всяка фамилия, независимо от фамилните имена, коит така те объркват определя принадлежността на хората към нея...Това за което ти говориш - третото име, което днес се пише като фамилно, далеч не винаги е истинското фамилното име и от тази гледна точка ти имаш право, но трябва да прецизираш нещата, да направиш разликата...Днес третото име може да бъде на името на прадядото, каквато практика имаше по време на комунизма - вследствие на което процеса е точно обратен - обезродяване на фамилиите - като ти пишат детето на прадядото, като фамилия, откъде то ще знае за истинската си фамилия...Фамилиите, родовете, това е живата народна памет, която все пак се е запазила, въпреки многократните опити да се изтрие напълно, но виждаме, че тези опити дават и резултати... Дадох ти пример -човекът може да си се казва Иван Петканов Драганов, по казионните правила, но да е Касаб, Пелеван или Касабов, Пелеванов, Узунов...Ние дотолкова сме се заели да чистим турцизмите от нашия език, че изхвърляме и бебето с мръсната вода...
Още едно интересно примерче може да ти дам ако тези са ти недостатъчни...Имаме тюркски думи за близки роднини без славянски аналог и те не са дошли благодарение на 500-те години османска власт с която се опитваме да си обясниме всичко - дай аналози на думите - баджанак и балдъза например, и защо си нямаме свои думи за такива близки роднини, освен ако тези не са свои...нямаме дума аналог за тенджера, долап, чекмедже...и така нататък - за това ли ти трябва документи отпреди 16-ти век...Прости и ясни примери...

--------------------
Не обръщай внимание на всичките думи, които се говорят;Еклесиаст 7:21

Бяло Конче
раванлия

#2743191 - 25.01.2011 01:08 [Re: chichovlado]

Цитат:

Здравей Водно Конче,
1) Какво значи "...далеч не са от 16-ти век, защото много малко от тези хора са си запазили като майчин тюркския език..."? Така както си го дал, човек може да извлече малко положителна информация.
Исках да, че днес неправилно се свързва всичко тюркско само с Османската империя и че българите сме имали връзки с тюрките, ако и да не сме днес такива...От времето на Първото Българско царство, особено Второто Българско царство ние сме имали за съюзници много тюркски народи с които сме се смесили...факт - от там и фамилиите, от там и турцизмите в една такава интимна област като роднинството...
Затова и сме попаднали изобщо под османска власт, защото сме припознали османските турци не като врагове, а като старите съюзници...Сраженията и битките които се случват са по-скоро вследствие на враждата между българските държавици или феодални владения и на верска основа, но не и на етносна основа...Дори и след 500 години османска власт, нито едно българско въстание не е било насочено срещу турците, като народ, който ни подтиска, а срещу властта, която на моменти е нетърпима...по различни причини...и ето ти основата на прочутия български модел, който днес бавно се разрушава или може би бързо...Когато си говоря понякога с турци от република Турция - аз им казвам истината, която не само ние българите не я знаем, но и те...С Турците сме имали само една единствена война - 1912 година - Първата Балканска война и сме ги победили...друга война с тях не сме водили, но ако бяхме, нямаше да бъде като битката на сърбите при Косово поле...Щом сме имали ресурса да победим и изгоним татарите...? Какво оставаше за турците..., както и да е...
2) Дай пример моля ти се с ирано-персийски фамилии, че не се сещам.
Такива примери дава Петър Добрев и то много...Аз лично по съм запознат с тюркските такива...Предполага се, че принос в етногенеза на българите в по малка степен са дали и иранците, когато България е граничела с тях...Нещата са прости...Българите от Велика България са граничели с Иран или Персия(Персия е част от Иран), а също така с тюрките, била е разположена на територията на днешна Южна Русия, Украйна и Румъния, така че доста преди 681 година ние си имаме вземане даване с иранци и тюрки - а тюрките не са чак такива монголоиди за каквито ги предтавят - те са тюрлю-гювеч - може да са бели и светли, и руси, може и да са тъмни - нещо подобно на днешните американци
3) Тюркският език е бил "лингва франка" само в рамките на империята, където хора с друг матерен език са го говорели по принудата на обстоятелствата. Иначе всички народи, за които матерният е тюркски (дори вторично - като за куманите, азерите и т.н.) май могат да се разберат помежду си дори и днес.
4) Не мога да разбера едно нещо - защо толкова държиш на някаква тюркска жилка в произхода ни? Очевидно изложената схематично "скитска теза" не те кара да се замислиш, но дори извън тази теза е безспорен факт, че тюрките, тъкмо тези тюрки които промениха коренно историята на Източна Европа и Мала Азия в края на Средните векове са били съвършено непознати на света преди 8 век след Христа и преди 11 век след Христа - на Европа. Защото тогава навлизат от Средна Азия в Мала Азия, където от векове (да не кажа десетки векове) съществуват българско и арменско княжества и само чрез тях може би останалата част от Европа узнава за тюрките (татарите).
Аз никак не държа да имаме тюркска жилка, но искам да съм честен и безпристрастен пред живата фактология
За скитите ще прочета, обещавам за втори път, след една седмица...Но ти май беше писал за популациите...Това си е популационна генетика...Ако имаше чист народ, той би се изродил...народите са се смесвали и продължават да се смесват..
Нали знаеш, че германците са високи, синеоки и руси с изключение на ниските, космати и кривокраки тиролци, така сме и ние...Сега съм в Англия и познай какво виждат всеки ден очите ми...освен наперените англичани - чалми и шалвари, не турски, но индииски...обаче шалвари и чалми в родината на демокрацията и на никой не му дреме, нали тезин индийци са баснословно богати и носят пари в Албиона...

--------------------

hamerikaneca
неориентиран

Регистриран: 11.04.2011
    #2779589 - 11.04.2011 08:40 [Re: flink]

Водно конче,искам да споделя едно мое преживяване в щатите.Няколко пъти зареждах бензин в една и съща бензиностанция в ЛА и касиерката/иранка/ реши че може да бъде по-фамилиарна с мен като ме заговори на фарси.На моя въпрос да използва само английски,тя язвително ме попита как съм могъл да забравя майчиния си язик.Не мога да бъда 100% сигурен,но доколкото знам от 4-те страни съм единствено българин проверено поне до 5-то коляно.След този случай ми стана навик да се оправдавам, че фарси не ми е най-силната страна,но сериозно започнах да се замислям че иранската теория за нашия произход има наистина силна база,това е единствено мое, много дилетанско мнение подкрепено само от от моя 10 год.опит да отблъсквам опити да бъда ПОперсиан тук в САЩ,което пък въобще не ми обяснява защо говорим язик толкова близък до руския и другите славянски-настоявам ако може Боцмана да ми отговори,благодаря предварително.

Бяло Конче
раванлия

#2779603 - 11.04.2011 09:30 [Re: hamerikaneca]

Цитат:

Водно конче,искам да споделя едно мое преживяване в щатите.Няколко пъти зареждах бензин в една и съща бензиностанция в ЛА и касиерката/иранка/ реши че може да бъде по-фамилиарна с мен като ме заговори на фарси.На моя въпрос да използва само английски,тя язвително ме попита как съм могъл да забравя майчиния си язик.Не мога да бъда 100% сигурен,но доколкото знам от 4-те страни съм единствено българин проверено поне до 5-то коляно.След този случай ми стана навик да се оправдавам, че фарси не ми е най-силната страна,но сериозно започнах да се замислям че иранската теория за нашия произход има наистина силна база,това е единствено мое, много дилетанско мнение подкрепено само от от моя 10 год.опит да отблъсквам опити да бъда ПОперсиан тук в САЩ,което пък въобще не ми обяснява защо говорим язик толкова близък до руския и другите славянски-настоявам ако може Боцмана да ми отговори,благодаря предварително.

Това е интересно, но защо тази жена ще те заговаря на персийски? Заради външният ти вид или за това, че си се представил за българин?
Аз знам и други случаи - един мой приятел в САЩ, редовно го заговарят на испански, а той не знае и думичка на този език.
Освен това друг мой приятел пък го бъркат за германец...дори веднъж в Германия, някаква германка се е възмутила поради това, че той не бил искал да говори на немски, а той не го знае този език, как да го говори
Иначе лично аз съм привърженик на теорията за автохоността на основната част от нашия народ. На това, че ние всъщност сме продължители на траките...И изобщо всички славяни произлизат от траките...Но понеже доста дълго време сме били съюзници с тюркски или тюркоговорящи народи - говоря за времето от преди Османската империя, то в нашия народ има интегрирани и такива народности.
Що се отнася до Персия и Иран - несъмнено имаме връзка - арии, арийци, булгар, Аспарух, Пресиян...пък и през Османската Империя и т.н. Но чак до там, че да сложим знак за равенство между нас и иранците - имам в предвд съвременните иранци или афганистанците - това си е доста доста попресилено. Но си струва и това да бъде по детайлно и обективно проучено...Петър Добрев се занимава с това. Има интересни постижения, но разсъжденията му са според мен едностранчиви...Той приема тезата, че сме тръгнали от Иран и/или земите около него и кара вече само в тази посока...

--------------------

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2780364 - 12.04.2011 19:48 [Re: Бяло Конче]

Цитат:

Цитат:

Това е интересно, но защо тази жена ще те заговаря на персийски? Заради външният ти вид или за това, че си се представил за българин?
Аз знам и други случаи - един мой приятел в САЩ, редовно го заговарят на испански, а той не знае и думичка на този език.
Освен това друг мой приятел пък го бъркат за германец...дори веднъж в Германия, някаква германка се е възмутила поради това, че той не бил искал да говори на немски, а той не го знае този език, как да го говори
Иначе лично аз съм привърженик на теорията за автохоността на основната част от нашия народ. На това, че ние всъщност сме продължители на траките...И изобщо всички славяни произлизат от траките...Но понеже доста дълго време сме били съюзници с тюркски или тюркоговорящи народи - говоря за времето от преди Османската империя, то в нашия народ има интегрирани и такива народности.
Що се отнася до Персия и Иран - несъмнено имаме връзка - арии, арийци, булгар, Аспарух, Пресиян...пък и през Османската Империя и т.н. Но чак до там, че да сложим знак за равенство между нас и иранците - имам в предвд съвременните иранци или афганистанците - това си е доста доста попресилено. Но си струва и това да бъде по детайлно и обективно проучено...Петър Добрев се занимава с това. Има интересни постижения, но разсъжденията му са според мен едностранчиви...Той приема тезата, че сме тръгнали от Иран и/или земите около него и кара вече само в тази посока...

Водно конче,
1. Най-вероятно Хамериканеца прилича на днешният ирански антропологичен тип - вероятно с бяла кожа, черни очи, черни коси и характерния овал на лицето. А ако има брада или мустаци или и двете - още повече.
2. За "общуването" с тюркски народи - вече ти писах, че нещата не са така романтични - събрали се разните етноси, па като почнали да се кръстосват - голям купон! Не е имало никога такова нещо в историята на човеците - както ти казах вече, ако е имало отдавна щяхме да сме се глобализирали.
3. Петър Добрев знае много добре че пише ментарджилъци, но явно има много дебели интереси в тоя бизнес и затова го прави!
4. Ше пусна тия дни като ми остане време моята "скитска хипотеза", па дано бъде схванат въпроса с разните находки на българи в Азия.
ЧичоВладо

Бяло Конче
раванлия

#2780493 - 13.04.2011 00:04 [Re: chichovlado]

Цитат:

Ше пусна тия дни като ми остане време моята "скитска хипотеза", па дано бъде схванат въпроса с разните находки на българи в Азия.
ЧичоВладо

Да, ще е интересно, да се прегледа...
Ето на какво попаднах в интернет относно Ганчо Ценов и неговата автохонна теория в която имат място скитите .

--------------------

silvio_be
чисто нов:)

Регистриран: 13.01.2012
    #2865476 - 15.01.2012 11:56 [Re: Бяло Конче]

Причината да има толкова тюркски и думи и фамилия изобщо следи у нас е, че след погрома на татарите над Волжка България, в дунавска Бг идват хиляди волжки българи, чийто език език е тюркски, религията им-ислям. Дори и да е твърде пресилено да се говори за национална идентичност през 13 век, един факт прави изключително силно впечатление-две държавни организации с едно и също име - България. За обикновените хора от онези времена, това е било достатъчно при взимането на важно решение-къде да търсят нов дом по време на азиатските нашествия тогава. Един любопитен факт: отскоро изследователи твърдят, че в онези векове имената и на двете държави е било само България, добавките Волжка или Дунавска ги слагали съседните им народи, за да ги отличават. Определено е своего рода феномен за онези времена.
Забравих да допълня, че новодошлите българи през 13в са се заселвали предимно във Влашката област отвъд Дунав и най-вече във северна България, където следите от присъствието им са безброй.

Редактирано от silvio_be (15.01.2012 12:05)

Бяло Конче
раванлия

#2865516 - 15.01.2012 14:53 [Re: silvio_be]

Цитат:

Причината да има толкова тюркски и думи и фамилия изобщо следи у нас е, че след погрома на татарите над Волжка България, в дунавска Бг идват хиляди волжки българи, чийто език език е тюркски, религията им-ислям. Дори и да е твърде пресилено да се говори за национална идентичност през 13 век, един факт прави изключително силно впечатление-две държавни организации с едно и също име - България. За обикновените хора от онези времена, това е било достатъчно при взимането на важно решение-къде да търсят нов дом по време на азиатските нашествия тогава. Един любопитен факт: отскоро изследователи твърдят, че в онези векове имената и на двете държави е било само България, добавките Волжка или Дунавска ги слагали съседните им народи, за да ги отличават. Определено е своего рода феномен за онези времена.
Забравих да допълня, че новодошлите българи през 13в са се заселвали предимно във Влашката област отвъд Дунав и най-вече във северна България, където следите от присъствието им са безброй.

Това е така. Вземане- даване с тюрксия хаганат сме имали още по времето на Кубрат, когато нашата България е била в зависимост от Втория тюркски хаганат, успява да се освободи от него и създава Стара Велика България, която е огромна и освен славяни(мизи, траки, гети, готи, скити и пр.) вкл. в границите си тюрки, алани, перси, дори и част от днешните кавказки държави)...Но така или иначе славяно-българите винаги са си били мнозинството...Вече във Волжска България след приемането на исляма и и по-тесните контакти със средноазиатските тюркски ислямски държави, положението започва да се променя и особено след татарското нашествие и разгрома на Волжска България от Батий и довършването и от Иван Грозни...От там нататък, името българи там се употребява основно в исторически аспект или с половин уста...Езика им е някаква стара форма на тюркския близък до днешния турски...И познай какво се е случвало като се преселят българи-тюрки, мюсюлмани, бежанци от християнска Русия в Османската империя в която господстващата религия е била исляма, а името българин се е свързвало с християните славяни, от които нашите бежанци са избягали и на които не им разбирали нито езика, нито били от същата религия...Те просто се вливали в редовете на турците в България...И да в Северна България има турски села с високи, бели, синеоки и руси турци наследници на волжските българи и татарски села, също наследници на волжските българи, ама рядко ще чуеш някой от тях да каже, че е българин - всички са турци...Гагаузите са турскоговорящи българи, които са поканени да се заселят в България по време на Второто българско царство и естествено са християни, което им запазва и името българи, но не са забравили и първото си име гагаузи, нито майчиния си език...
Така, че ние българите може да сме били турцизирани и ислямизирани - както във Волжска България, така и в нашата България по стечение на историческите обстоятелства, но това не ни прави нито тюрки, нито турци...нито произхода ни е такъв...както твърдят някои наши псевдоисторици...

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 19731

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.