ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Sydneysider
старо куче

Регистриран: 18.11.2004
От: Sydney, Australia
Re: Българският език и произходът на българите
    #2736089 - 06.01.2011 22:47 [Re: bozman]

Боцмане, описваш положението във Варна може би преди Социализма. Аз пък намерих това:

До средата на XIX век българите са незначителна част от населението на Варна. Напусналите домовете си българи по време на Руско-Турската война 1829-1830 година, започват постепенно да се връщат във Варна след 1833 година. За да ускори този процес Високата порта обявява, че завърналите се няма да плащат данъци в продължение на три години (1833-1836). Следвайки тази политика, Варненският паша раздал места на завърналите се в района на разрушеният по време на бойните действия бастион "Ич кале". Въпреки тези мерки българското население във Варна е незначително. През 1867 година Иван Богоров пише в своите пътеписни очерци за образуването на гръцко търговско дружество във Варна, "което ся вижда, че не ще закъснее да погълне малцината търговци българи". По-нататък авторът обобщава, че "българинът е ботушар, кожухар, и абаджия, че на последний не било дадено да търгува с требни нечта за ядене и пиене. Неколцина българи, които са се заселили от петнадесет години насам, въртят комисиона, от тех некои търгуват с биволски сурави кожи и малко манифактура..." Тогава българите живеят предимно в гръцката и гагаузката махала, благодарение на смесени бракове или като временно пребиваващи. За основаването на българската махала пише Х. К. Шкорпил, позовавайки се на устния разказ на един от съвременниците - Ради Трифонов:
"Българите нямали своя махала. Когато султан Абдул Азис се връщал в 1867 година от Европа в Цариград, той минал през Варна. Когато се разхождал из града и минавал покрай хотел "Орел", поднесли му варненските българи едно прошение, с което го молили да им се раздадат места зад сегашната Девическа гимназия. Подир три месеца се получило султанско ираде, с което се разреши даване исканите места." Едва след Освобождението, когато е разрушена крепостната стена и се заселват много българи от Северна Добруджа, Бесарабия, Тракия и Македония, се развива Ени махале, т. е. българската махала.

http://www.varna-bg.com/chronicle/varna_d/d_part3.htm

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
bozman
старо куче

Регистриран: 15.07.2006
От: Madrid
    #2736547 - 08.01.2011 02:04 [Re: Sydneysider]

Здравей,
Ето една история от един варненски сборник (роман с продължения, указания за водни масажи, сказки против пиянството и др. от този вид – много търсени на времето), не ми се търси сега точно къде е книгата. Когато руските войски достигат околностите на Варна (не се сещам обаче за коя война от 29-31 или от 77-78), инсталират оръдия около днешния стадион на Черно море, само че от другата страна на реката. От избягали българи от града научават къде са турските махали и къде е българската и пускат няколко снаряда за сверка на мерника, но мръква и спират стрелбата. Рано сутринта обаче идва една българка, баба Тонка (точно на името на тази баба Тонка е името и на улицата от кино Тракия до Колхозен пазар, а не на русенската баба Тонка) и казва, че турците са изгонили всички българи от българската махала и са поставили турците по къщите през вечерта, а накарали българите да заемат къщите в турската махала. Значи градът е бил някъде до където е сега Градската община (Бившия партиен дом на близачите) и то зад крепостни стени. Руснаците й повярват, и започват обстрел на българската част. След половин час турците вдигат бял байряк и изпращат парламентьори. Боя се прекратява, като турските войски напускат по посока на Галата, а руските влизат от към днешния стадион, преди още турците да напуснат града. Даже са се срещнали някакви части по улиците, но до престрелка не се е стигнало, само ръкопашен бой – спазвали са уговорките. С турските войски излизат и колкото турци искат, по посока Турция.
По това сведение може да се съди, че е имало българска махала, като нейната големина не е указана естествено. Днешната „гръцка махала” е приблизително от ул. „ Ст. Караджа” (и продължението след Колелото до ул. Вапцаров) на изток до морето. Едва ли е била по-голяма по онова време, дори напротив, със сигурност е била по-малка. От ул.”Караджа” до Градската община разстоянието е почти два пъти по голямо от ширината на гръцката махала. „Ич кале” е било около бившата Девическа гимназия, сега е музей някакъв, . Но тези съвсем приблизителни данни за терена, не дават някакви мижави данни за българската махала, дори напротив, точно в източния център на града е била, защото Варна по това време е на запад до кино Тракия и на юг до Погребите. По мои виждания по размери не по-малки от гръцката махала.
Сведенията на Ив. Богоров съвсем не се различават от тези на Ив Вазов. Когато Ив. Вазов за пръв път посещава Варна след „Освобождението”, чува навсякъде турска реч. Това много го ядосало и той попитал момчето което му носило куфара „Абе в този град българи няма ли ?”. Момчето отговорило – ами аз съм българче. Ами защо не говориш български тогава, попитал Вазов с типичната за интелектуалците самопредстава, че са каймака на обществото. „Ами говоря езика, на който Вие ми говорите, господине”, отвърнало момчето. „Когато ми говорят на турски и аз отговарям на турски, когато на гръцки, отговарям на гръцки и когато ми говорят на арменски, на арменски говоря”. И Вазовия (това е арменско фамилно име) бил забит до шия в земята, защото той, интелектуалеца, бил с по-малки езикови умения. Такива са и сведенията и на Ал. Константинов за Америка – екскурзиантски и т.н. Доколко гърците са били елитна класа вярвам повече на дядо си отколкото на Ив. Богоров. Той е работил на времето като каруцар в задругата на пристанището (това е някъде 1900 – 1920г., като широк диапазон) и много добре си спомням, как веднъж се гневеше на гърците, че зъкали, наместо „ц”. Приблизително приказката беше следната, естествено не помня по какъв повод: „10 години работиха като хамали на пристанището и пак не научиха българския мискините му ниедни . . „ Оттогава „знам”, че който не казва „Ц” ( а в торбата са и евреите) е мискинин . . . Значи освен търговци и бая гърци бедняци е имало из Варна (или дошли на гурбет) за да работят и като хамали. Именно тогава е времето, когато България произвежда селскостопанска продукция колкото Холандия и Дания взети заедно. Сега не произвеждаме и една двайста от тяхната продукция. Абе където е влязла Червената чума, все едно атомна бомба е паднала.
Поздрави

П.П. И понеже споменаваш "Ени", ще припомня един пост от време оно, точно в този форум, какво е тълкуването на етимологияна на "еничар" (Eniçeri), според турската реч. Еничар има етимология "българин съм в същността си", "българин съм по съдържание", "в рамките на българското". За това мое тълкуване една "историчка"- Капанка, ме нарочи за румънски агент, като румънския агент д-р Ценов. Това обяснява ли отчасти, защо еничарите са били предимно християни?

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

Редактирано от bozman (08.01.2011 02:27)

flink
неориентиран

Регистриран: 11.12.2010
    #2737179 - 10.01.2011 09:42 [Re: bozman]

Боцманът написа : "Водно конче : добре де, но как точно езикът показва, че сме точно траки...
--- Никак не го показва, по никакъв начин, защото НЯМА тракийски език фиксиран писмено, та да се правят аналогии по отношение на българския. И още не е измислена методология за такива аналогии, поради което лафа „българи=траки” си е празна приказка към днешна дата."

Тук абсолютно грешиш Боцмане! Дори и да няма нито едно фиксирано изречение от тракийския език, пак има начин, чрез съвременния ни език да се докаже, че сме траки. Просто трябва да се прочете многократно споменаваната книжка. Тя показва очебийни факти и този, който не иска да ги види си е негов проблем, но да не пречи на другите. Аналогии, чрез които посредством съвременното може да се разбере миналото от отдавна има. Не бързай да отсичаш и да подвеждаш хората! Омръзна ми да повтарям и някои нарочно да заобикалят очебийното! Затова няма , наистина, повече да пиша. Каквото трябва съм го казал. Който разбрал, разбрал. Проблемът си е негов. Българи = Траки е самата истина. Затваряйте си очите пред нея, но не пречете на другите да я видят. Ето ти една мисъл :
“Дори всички следи да изчезнат от миналото на някой народ, винаги остава един последен свидетел, чрез който може да се отгадае тайната на неговия произход. Този последен и безсмъртен свидетел е езикът на дадения народ, който пази в себе си белезите от всички големи периоди от неговата история.”

Христиан Френ – руски академик от германски произход, 1823 г.

Редактирано от flink (10.01.2011 09:44)

bozman
старо куче

#2737299 - 10.01.2011 15:25 [Re: flink]

Дори и да няма нито едно фиксирано изречение от тракийския език, пак има начин, чрез съвременния ни език да се докаже, че сме траки. Просто трябва да се прочете многократно споменаваната книжка.

--- Аха е какъв е начина , не ми стана ясно ? Тук използвате начина на Гьобелс, чийто "начин" е научният метод да се повтаря "българи=траки" до 1000 пъти. Тогава много ясно се разбира, че "българи=траки"!. Много елементарно бе момче, направо по осмокласнически.
Поздрави.

--------------------
"Щем доказа необратимо, защо ние сме първите и най-старите жители в Европа..." Г.С. Раковски

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2737760 - 11.01.2011 15:11 [Re: bozman]

Здравейте!

Не искам да се меша в научния спор в тази тема, са мо нека да вметна, че:

Цитат:

Тук използвате начина на Гьобелс, чийто "начин" е научният метод да се повтаря "............" до 1000 пъти. Тогава много ясно се разбира, че е .............

Това е римски метод, а г-н Гьобелс е бил добър по истоя и е взаимствал доста

... и още нещо.

Цитат:

... или цигани - все тая, все "българи" са ВЕЧЕ.

Винаги когато го чуя (прочета) - болно ми става.

Никой от казващите го не познава жив циганин. В това съм абсолютно сигурен, какво и да говори.

В тази връзка ще ви цитирам две стихотворения.
Първото е от малкото прекрасни, а второто е пак хубаво, но ... от ... жалката действителност.

Петър Чернев –
Всичко тук е мое

Над тревата чиста - чисти небеса,
сребърни мъниста - сребърна роса,
шепнат трепетлики, шепне утринта.
Бляскат като птици трепкащи листа.

Газя до колене в бухнала трева,
обкръжен в зелено и от синева.
Спирам да погледна де ли е дома,
моя ненагледна приказна земя.

Българин роди ме и ми завеща
твойто свято име, твойта красота.
Всичко да милея в своя роден край.
Песни да му пея, мой да е до край.

Моя ненагледна българска земя -
над тревата чиста - чисти небеса,
сребърни мъниста - сребърна роса.
Всичко тук е мое - аз съм у дома.

Петър Чернев –
Завръщане на полските щурчета

Всяко лято свиреха щурчета
в моя дом и в моя свят, и в мен
песните събрани от полето
и от огъня на летен ден.

Цигуларите сега ги няма
и така е глухо у дома.
Бяха тук когато вечер мама
носеше с мотиката земя.

Селският ли син у мен изстина
или нещо вече се руши?
Та едно щурче поне не мина
мойта тишина да проглуши.

Равнината ли не знам да любя
и да връзвам песни на кръстци?
Страшно е, че моя дом загуби
своите най-искрени певци.

И душата ми за миг изстина -
помгни ми, майчице земя.
Колко много искам да се върнат
полските щурчета у дома.

Тук идва на дневен ред древната римска максима, повтаряна от т.н. нови българи
Ето за това ми става болно и жално, а не римска ли е или гьобелсова методиката.
Няма знячение чия е. Но е истина ...
Работи.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2737896 - 11.01.2011 20:25 [Re: cherkezs]

Цитат:

Здравейте!

Не искам да се меша в научния спор в тази тема, са мо нека да вметна, че:

Цитат:

Тук използвате начина на Гьобелс, чийто "начин" е научният метод да се повтаря "............" до 1000 пъти. Тогава много ясно се разбира, че е .............

Това е римски метод, а г-н Гьобелс е бил добър по истоя и е взаимствал доста

... и още нещо.

Цитат:

Винаги когато го чуя (прочета) - болно ми става.

Никой от казващите го не познава жив циганин. В това съм абсолютно сигурен, какво и да говори.

В тази връзка ще ви цитирам две стихотворения.
Първото е от малкото прекрасни, а второто е пак хубаво, но ... от ... жалката действителност.

Петър Чернев –
Всичко тук е мое

Над тревата чиста - чисти небеса,
сребърни мъниста - сребърна роса,
шепнат трепетлики, шепне утринта.
Бляскат като птици трепкащи листа.

Газя до колене в бухнала трева,
обкръжен в зелено и от синева.
Спирам да погледна де ли е дома,
моя ненагледна приказна земя.

Моя ненагледна българска земя -
над тревата чиста - чисти небеса,
сребърни мъниста - сребърна роса.
Всичко тук е мое - аз съм у дома.

Петър Чернев –
Завръщане на полските щурчета

Всяко лято свиреха щурчета
в моя дом и в моя свят, и в мен
песните събрани от полето
и от огъня на летен ден.

Цигуларите сега ги няма
и така е глухо у дома.
носеше с мотиката земя.

Селският ли син у мен изстина
или нещо вече се руши?
Та едно щурче поне не мина
мойта тишина да проглуши.

Равнината ли не знам да любя
и да връзвам песни на кръстци?

И душата ми за миг изстина -
помгни ми, майчице земя.
Колко много искам да се върнат
полските щурчета у дома.

Тук идва на дневен ред древната римска максима, повтаряна от т.н. нови българи
Ето за това ми става болно и жално, а не римска ли е или гьобелсова методиката.
Няма знячение чия е. Но е истина ...
Работи.

Здравей Черкез и за много години! И за по-малко гадини!
Чудесни стихотворения! А кой е Петър Чернев? Нещо не можах да схвана мисълта ти - помогни малко!
ЧичоВладо

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #2738066 - 12.01.2011 12:49 [Re: chichovlado]

Цитат:

Чудесни стихотворения! А кой е Петър Чернев? Нещо не можах да схвана мисълта ти - помогни малко!

За много години!!!

Кой е Петър Чернев - не е важно - поет.

Смисъла е, че по повод

Цитат:

От всеки цървул трандафор не става!

Българина си е БЪЛГАРИН и

Цитат:

Моя ненагледна българска земя.

Но дествителността е жестока. България се топи и

Цитат:

Цигуларите сега ги няма
и така е глухо у дома.
носеше с мотиката земя.

В много селища българите вече ги няма, в други намаляват ...

И се появяват едни, които започват да се наричат българи, но нямат нищо общо с нас, освен че живеят на нашата земя.

Галоша си е галош.

Повтаря се историята с Волжка България
Народ от друга раса присвоява името ни.

Боцмана цитира надпис от "Руския паметник" в София и прави едно потресаващо заключение:

Цитат:

Ето това е важно ..., ИМЕТО и "в името на какво" се вършат нещата, пък било от ... или цигани - все тая, все "българи" са ВЕЧЕ.

Само че в това име ще има друго съдържание. А това не е < все тая >, макар < все "българи" са ВЕЧЕ.>

Ей такива ми ти работи.

Извинявай, че се отклоних от темата.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

chichovlado
старо куче
**

Регистриран: 20.02.2007
    #2738501 - 13.01.2011 10:01 [Re: cherkezs]

Цитат:

Цитат:

За много години!!!

Кой е Петър Чернев - не е важно - поет.

Смисъла е, че по повод

Цитат:

От всеки цървул трандафор не става!

Българина си е БЪЛГАРИН и

Цитат:

Моя ненагледна българска земя.

Но дествителността е жестока. България се топи и

Цитат:

Цигуларите сега ги няма
и така е глухо у дома.
носеше с мотиката земя.

И се появяват едни, които започват да се наричат българи, но нямат нищо общо с нас, освен че живеят на нашата земя.

Галоша си е галош.

Боцмана цитира надпис от "Руския паметник" в София и прави едно потресаващо заключение:

Цитат:

Ето това е важно ..., ИМЕТО и "в името на какво" се вършат нещата, пък било от ... или цигани - все тая, все "българи" са ВЕЧЕ.

Само че в това име ще има друго съдържание. А това не е < все тая >, макар < все "българи" са ВЕЧЕ.>

Ей такива ми ти работи.

Извинявай, че се отклоних от темата.

А бе май си точно в темата. Морските таварищи (Боцмана и Щурмана) хубаво са я прегърнали тая РТ и както се вижда носенето на вода от девет кладенци кипи усилено. И все пак Д. П. Даскалов в книгата си "Българите - потомци на царските скити и сармати" казва, че етнонимът "българи" идва от прозвището на царските скити, дадено им от съседните близкородствени, но не така издигнати народи и това прозвище е "богари" или "божии хора". Както би могло да се очаква Боцмана моментално отхвърли такава възможност без дори да си направи труда да анализира и да посочи доводи поради които не приема писаното от Д. П. Даскалов (аз дори се съмнявам малко дали изобщо е прочел цялата книжка).
Та просто като спомена Волжска Б-я се сетих за тия неща, щото от РТ-то може би пък лъха някакво безродство - някакво служебно название на определен род войски, което трябва да е било в повсеместна употреба из цялата империя става изведнъж етноним на конкретна част от скитския суперетнос... Хайде, че не ми се говори/пише нещо...
ЧичоВладо

bozman
старо куче

#2738524 - 13.01.2011 11:11 [Re: chichovlado]

--- Здравей Черкез,
--- Този процес тече от ХІV в. насам. "Българите" да изчезват и други хора, попове, овчари и т.н. да присвояват името йм.

--- Именно. Същите каквито сме и ние. "Присвоили" името какви ли не, ама ВСЕ българи да сме. И . . .сме.

Галоша си е галош.
--- Дори Парламента български е от галоши, за масата като цяло ( и при това с избита тотално интелигенция преди 50 г.) какво да говорим.

--- Се ла ви - такъв е живота, това направиха хуните, сарматите, скитите и т.н. с "българското име". Присвоиха си го, като квалитетно. Наследниците не са наследници по раса, цвят и вероизповедание. Те са наследници по ПРАВОТО на родените в тая земя.

Цитат:

--- Друго съдържание, но на пръв поглед - ако се опиташ да излезеш от собственото его на "истински българин", ще видиш че българските мингяни са точно толкова "българи", колкото теб и мен. Почти всички европейски нации се отличават с една ЕДНАКВОСТ НА ФИЗИОНОМИИТЕ. Българи, сърби, румънци, македонци и т.н. "балканци" се различават от европейците по НЕЕДНАКВОСТТА НА СОБСТВЕНИТЕ СИ ФИЗИОНОМИИ. Сиреч - джумбула-карашик от раси срещали се тук хиляди години. Именно за това може да се твърди, (въпреки, че става болно и скръбно за този който го осъзнае) - Новите българи са най-българите. "И тяхно е Царството Българско".

Ей такива ми ти работи.
--- Поздрави.

--------------------

Редактирано от bozman (13.01.2011 11:42)

bozman
старо куче

#2738529 - 13.01.2011 11:39 [Re: chichovlado]

А бе май си точно в темата. Морските таварищи (Боцмана и Щурмана) хубаво са я прегърнали тая РТ и както се вижда носенето на вода от девет кладенци кипи усилено.
--- Дори може да се промени името й, от РТ на СТ ( Служебна теза за българското име), че мингяните като чуят за „римско” и лошо йм става.

И все пак Д. П. Даскалов в книгата си "Българите - потомци на царските скити и сармати" казва, че етнонимът "българи" идва от прозвището на царските скити, дадено им от съседните близкородствени, но не така издигнати народи и това прозвище е "богари" или "божии хора". Както би могло да се очаква Боцмана моментално отхвърли такава възможност без дори да си направи труда да анализира и да посочи доводи поради които не приема писаното от Д. П. Даскалов (аз дори се съмнявам малко дали изобщо е прочел цялата книжка).
--- Паметта ти отслабва. ТОЧНО за тези твои твърдения направих скенер преди години на студията на Даскалов и ти доказах едно към едно, че Даскалов споменава само ЕДИН ПЪТ името българин, като приведено доказателство и то погрешно. САМО веднъж в цялата книга. Цялото му останало изложение е приказки за подрастващи.

Та просто като спомена Волжска Б-я се сетих за тия неща, щото от РТ-то може би пък лъха някакво безродство - някакво служебно название на определен род войски, което трябва да е било в повсеместна употреба из цялата империя става изведнъж етноним на конкретна част от скитския суперетнос.
--- Доколко хуните, скитите, сарматите и т.н. СА скити, го е доказал д-р Ценов. РТ, и по-горе Щурмана в последната си тема, само изясняват МЕХАНИЗМА НА „СТАВАНЕТО” на тези етноси КАТО „българи”. Е, възможно и точно от служебно гръцко име да е произлязло и римското bulgari – до това навежда последната работа на Щурмата. Времето ще покаже - във всички кладенци има вода за РТ, не само в 9. Болката която Черкеза преди малко изпита при прозрението на ИМЕТО и може би ти сега (възможно е и да се лъжа), боцмана я изпита преди 5 години, когато едно капанското циганче (Капанката) се наричаше българче, а него - „румънски агент”. Сега е ваш ред Господа и всекиму своето и на българина – „българското”.
Поздрави.

--------------------

Редактирано от bozman (13.01.2011 11:40)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 4 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ***
Брой показвания: 19769

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.014 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.