ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Образование и Наука » История

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)
anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
Re: Васил Левски - поклон
    #1151081 - 07.02.2006 12:38 [Re: hollow]

редно е да има тука малко професионализъм, а не емоции.Това със строшната глава са "патриотични локуми" на Захари целящи да героизират Левски- по времето когато са писани Левски въобще още не е герой.Доказано е че Левски е отишъл на бесилото в ясно съзнание, с чиста риза, казал е че е дякон и сам е поискал да бъде причестен, че е заплакал и пр.
И цялата тази работа с нищо не накърнява образа му

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Ventor

Регистриран: 01.05.2006
Re: Васил Левски
    #1251601 - 07.05.2006 00:34 [Re: ISTORIK]

Васил Левски - най-светлата и чиста личност в българската история. Дори старците са го наричали "бай Василе". И най-силните думи за Дякона са слаби да изразят величието на делото му. Левски винаги ще бъде безсмъртен в душите и сърцата на всички българи. Поклон!

coll
неориентиран

Регистриран: 14.10.2006
    #1469787 - 14.10.2006 00:37 [Re: blag009]

един велик българин, направил много за родината и народа ни.
Паметта и делото му не трябва да бъдат забравяни никога.

anastasius ІІ
папа

#1471122 - 15.10.2006 14:04 [Re: Ventor]

Не ************ Вентор…и ние сме патриоти
Нито е светла, нито е чиста….а само съществена историческа.И както повечето- много противоречива…Ами крамолата му с Раковски? Ами убитото чираче в Ловеч? Ами дето Захари описва как един търговец познал откраднатото си палто върху гърба на Левски?

Левски е бил масон.Изпълнявал е задача.Справял се е чудесно.Но зад него са стояли други- Ив.Касабов и др.
Историята е несправедлива- едни забравя, други издига…/ с помощта на такива като Захари, разбира се …/

И не се впрягай- това е форум, а не кандидатстудентски изпит по история.

Мнението на Вентор е от 07/05/2006.
Чак сега ли се сети да го обиждаш ???
Знаеш, че не се толерира подобно поведение тук .

Редактирано от cherkezs (16.10.2006 16:03)

Ventor

#1479438 - 20.10.2006 23:26 [Re: anastasius ІІ]

Не смей да се гавриш с паметта на Апостола!

anastasius ІІ
папа

#1479858 - 21.10.2006 11:30 [Re: Ventor]

Цитат:

Не смей да се гавриш с паметта на Апостола!

не се гавря Вентор.Нито те обиждам.
Интересувал съм се винаги от човека Левски, а не от измисления му "чист и светъл" образ.Такива чисти и светли няма.Имислят ги с "възпитателна" цел- хаджи Иванчо Пенчевци и пр."патриоти".
Най-вероятно не е бил предаден от никого.Случайно е станала работата.И като че ли само Мерсия Макдермонт се доближава до истинския му образ.

--------------------
Ockhams Rasiermesser

cherkezsМодератор
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #1481867 - 23.10.2006 09:40 [Re: anastasius ІІ]

Цитат:

не се гавря Вентор.Нито те обиждам.

А думата, която замених със червени звездички според теб не беше обидна

Цитат:

Левски е бил масон.Изпълнявал е задача.Справял се е чудесно.Но зад него са стояли други- Ив.Касабов и др.

Съгласен съм с теб. Има някои податки, които навеждат на мисълта, че е бил масон, но това още не е доказано по безпорен начин. И какво ако е бил масон? Масон мръсна дума ли е? Повечето наши велики личности, работели за изграждането и просперитета на България са били масони.

Цитат:

Интересувал съм се винаги от човека Левски, а не от измисления му "чист и светъл" образ.Такива чисти и светли няма.Имислят ги с "възпитателна" цел- хаджи Иванчо Пенчевци и пр."патриоти".

Народа идеализира своите герои! Не може да се каже, че някой Иванчо или Драганчо е повлиял на народопсихологията.

Не зная дали знаеш, че в много селища във Вардарска Македония "помнят" комитетите, основани от Апостола.

Цитат:

И както повечето- много противоречива…Ами крамолата му с Раковски? Ами убитото чираче в Ловеч? Ами дето Захари описва как един търговец познал откраднатото си палто върху гърба на Левски?

Та Левски е бил революционер и обикалял Българи нелегално, за да създава комитети, да подготвя въоръжено въстание срещу властта, а не овчедушие и смиреност.

Цитат:

Най-вероятно не е бил предаден от никого.Случайно е станала работата.И като че ли само Мерсия Макдермонт се доближава до истинския му образ.

Мисля, че вече е изяснен този епизод от историята ни.
Известно е, че не поп Кръстю е предателя, а е разпознат от полицията (заптиетата) по снимка.
Левски е знаел, че полицията разполага с негова снимка и го издирва, но вместо да се покрие, е отложил това и тръгнал да прибира архив, което е можело да свърши и някой друг.
И гениите са хора, и те грешат ...

Цитат:

Историята е несправедлива- едни забравя, други издига…/ с помощта на такива като Захари, разбира се …/

За съжаление е така
Работата на историците се изразява точно в това - да изтупат прахта на историята и да извадят на бял свят цялата истина за това, което е било, без емоционални пристрастия.

Цитат:

И не се впрягай- това е форум, а не кандидатстудентски изпит по история.

В този форум не се толерира несериозното отношение между съфорумците и към разискваните теми.

Цитат:

Интересувал съм се винаги от човека Левски,

Предлагам ти да споделиш тук някои по-малко известни факти от живота на тази велика личност.

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

anastasius ІІ
папа

#1490139 - 27.10.2006 21:21 [Re: cherkezs]

Цитат:

А думата, която замених със червени звездички според теб не беше обидна

думата която замени с червени звездички беше “не се насирай”.Ако си ходил войник, ще си наясно че тя не носи обидна/ или поне не кой знае колко обидна/ квалификация а в случая по-скоро означава - не се натягай да обясняваш обяснени неща- т.е. да празнословиш.

Цитат:

Масон мръсна дума ли е?

Въобще не е мръсна. Напротив! Не само достойни българи а и повечето дойстойни мъже в световен план са били масони. Благодарение на това историята в общи линии е врървяла в правилна посока./ с известни завои от по 40-50-70 години разбира се /

Цитат:

Не може да се каже, че някой Иванчо или Драганчо е повлиял на народопсихологията.

Иванчо и Драганчо с поведението си при определени ситуации и което възприето като стерeотип в последствие и в продължание на достатъчно време от по-голяма общност, правят това което се нарича народопсихология.

Цитат:

Не зная дали знаеш, че в много селища във Вардарска Македония "помнят" комитетите, основани от Апостола.

Едва ли помнят автентични неща- ти съм каза, че народа митологизира героите си.Това което помнят ще да е от читанките на бабите си от 40-те години когато вардарска македония е присъединена към Царството и започват да учат в у-ще българските герои.
Отделно смятам, че майката на невинно заколеното чираче в Ловеч по-дълго време е помнила Апостола/едва ли с добро/- поне е имало за какво…

Цитат:

В този форум не се толерира несериозното отношение между съфорумците и към разискваните теми.

Знам.И се стремя да го спазвам.Но не мисля, че трябва да се толерират празни ръкопляскания.

Цитат:

Предлагам ти да споделиш тук някои по-малко известни факти от живота на тази велика личност.

Не е лесно да направя това което предлагаш.Нито ми е работа/ а само хоби!/, нито имам достъп до архиви.това могат да направят няколкото професионалисти тук/ например Капанка-това женче знае много!/
Но се изкушавам да ти предложа нещо , което навремето много ме смая -написаното от Захари Стоянов, че Левски в съгласие с един от най-верните си хора- бай Иван Арабаджията от с.Царацово са се готвили да заколят жената на последния, ей така, защото не им вървяла по гайдата...

Цитата:

При всичката своя вярност и преданост бабичката на бай Ивана била осъдена на смърт по следующите причини: като всяка сиромахкиня с няколко дребни деца, тя си позволявала да казва на бай Ивана, че той трябва да си гледа работата, децата му заспиват гладни. Казала тя и на Левски, че той трябва да си търси другар без жена и деца. "Да я очистим" - казал Левски. "Съгласен съм" - отговорил бай Иван. Работата била нагласена, че Левски ще да дойде една заран да се разпореди, а бай Иван ще нададе вик: "Тичайте, комшии, избиха ни!..." Страшното решение било отложено.

ПП- курсива е на Захари, а не мой

Много моля сега "патриотично" мислещите да не се впрегнат и да ме изкарат някакъв "-ист".Държа да отбележа/ а не да се застраховам!/, че по моето скромно мнение мястото на Левски между известните нам национални герои е най-заслужено.

--------------------
Ockhams Rasiermesser

Ventor

#1491500 - 28.10.2006 20:24 [Re: anastasius ІІ]

Най-откровено те съветвам да престанеш да се ГАВРИШ с българския национален герой, най-чистата и светла личност в историята на България, Апостола на българската свобода - ДЯКОН ВАСИЛ ЛЕВСКИ. От "философстването" ти се разбира, че се опитваш да се правиш на оригинален по тази изключително сериозна тема. Освен това намесваш имената на бай Иван Арабаджията и на Захари Стоянов. И запомни: Васил Левски е може би единственият българин, който само печели от разнищване на неговия живот и дело, защото е кристално чист и безрезервно отдаден за свободата на България. Левски е надживял времето си. Той се е отрекъл от всичко земно и суетно в името на България. Много е жалко, че някои дребни душици днес се описват от девет кладенци вода да търсят, за да му намерят някакви "кусури". Тези заслужават единствено и само презрение.

anastasius ІІ
папа

#1491513 - 28.10.2006 20:48 [Re: Ventor]

Сър, патриотичният ти плам ще да е по-полезен сега по изборите и след тях във форум "политика".
Темата е наистина сериозна и мисля, че още не си дорасъл за нея.
Поста ти е много трогателен и си го запази, та когато пораснеш и решиш за кандидаствуваш с история-представи го- ще бъде оценен по достойнство.А ако някой ден решиш да се занимаваш сериозно с история, то чети повечко вместо да развяваш българското знаме из форумите...

Редактирано от anastasius ІІ (28.10.2006 20:58)

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  cherkezs 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: ****
Брой показвания: 48670

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.038 seconds in which 0.019 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.