ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Наш дом

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Цецо
ПИЧ

Регистриран: 02.04.2003
От: Карлово, BG
В помощ на домашния майстор
    #1941980 - 07.11.2007 09:22

Предлагам тема, в която да споделяме готови решения при домашен ремонт на битови уреди. Идеята за тази тема се зароди, когато за малко щях да се набутам с електродвигател за пералня (или поне пренавиване, чиято цена била от порядъка на 50 - 60 лева).

И така - става въпрос за ремонт на автоматична пералня (в случая Индезит, но това е без значение).
Симптоми: Когато барабанът е празен, пълен само с вода или само с пране (без значение сухо или мокро), пералнята върти нормално. Когато се сложи пране и се напълни с вода (нормално работно състояние), не успява да завърти. Вижда се как моторът се мъчи да завърти барабана, но само го поклаща. Понякога успява да направи един или два оборота.
Решение: След щателен оглед на разглобения мотор не открих никакви видими признаци за повреда. Съмненията се насочиха към дефазиращия кондензатор (за конкретния модел 16 микрофарада, закрепен за корпуса на пералнята доста далеч от електродвигателя, но "по жицата" се открива лесно). Замерването показа занижен капацитет. След подмяната му пералнята работи нормално. Цена на ремонта 4 лева и 30 стотинки.
Забележка: Подмяната трябва да се прави само с кондензатор със същия капацитет, обозначен на корпуса!!!

--------------------
Биват прочути и забранени. Те са измислили дясно и ляво
и мислят петото измерение. Непримирими към бог и дявол.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
mirkata
fresh

Регистриран: 08.08.2004
От: Казълагач
Re: В помощ на домашния майстор
    #1945592 - 10.11.2007 20:08 [Re: Цецо]

Браво бе Цецо-браво бе ПИЧ
10Х

Shogoun
костелив орех

Регистриран: 12.07.2005
От: край морето
    #1947895 - 13.11.2007 11:00 [Re: Цецо]

Имам подобен проблем с машината за хляб-работи,но щом замеси тестото не може да го превърти. Възможно ли е проблема да е същия? Носих я на един приятел, но той не откри нищо , но си е любител. Понеже я взех от супер маркет не знам къде е сервиза, че не е известна марка, но струваше 60 евро и не ми се иска просто да я изхвърля....

--------------------
Истината съществува, лъжата трябва да се измисля...

Цецо
ПИЧ

#1948172 - 13.11.2007 15:26 [Re: Shogoun]

Да, напълно е възможно. Щом на празен ход или при малко натоварване двигателят върти нормално, а когато се натовари повече не успява да завърти, пробвай с този вариант на ремонт.

--------------------

Алиса
лъвица

Регистриран: 15.02.2006
От: BG
    #1948306 - 13.11.2007 16:46 [Re: Цецо]

като заговорихме за перални цък
и благодарности на Цецо, беше прав. Колко спестих не мога да преценя, понеже сами си я поправихме

--------------------
Догони ме в тази нощ на лудост,
остави ме, за да се изгубя
Остави ме в тази нощ на лудост,
намери ме, ако се изгубя.

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2084092 - 14.04.2008 18:54 [Re: Цецо]

Ся остава да кажеш и какво пиеш
Току-що се сдобих с отново реаботеща пералня, благодарение на твоя съвет.
Много, много благодаря!

--------------------
Ние сме ора естете.

Цецо
ПИЧ

#2084643 - 15.04.2008 14:52 [Re: Пипи^]

Не пия нафта, лепило, мастило и топено желязо. Не знам какви мезета вървят с тях.
Обаче с бира знам!
(Хай' честита пералня!)

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2108911 - 17.05.2008 19:25 [Re: Цецо]

Цитат:

пробвай с този вариант на ремонт.

Пробвах и... о,радост,машината проработи-благодарско !
Чак сега пиша защото тук не можах да намеря частта,но се заинатих и я изпратих в Бг,където се намери веднага за 7,30лв само,изпратиха ми я и готово !

Сега обаче съм загазила сериозно и моля за помощ който знае нещо .Става дума за хладилника-американски Амана и много си го харесвам,но се развали.Дойде едно момче от фирмения сервиз,гледа го,чете указанията ,умува и казва ,че е електронна платка,те всъщност са 3 и трябвало да се сменят и 3-те,а всяка струва 200евро(до преди 6 мес. беше 150).Пробвахме да го изключим както ни препоръчаха,за 1 ден и после да го включим-работи 2-3 дни и после спира,като не се включва алармата за висока температура .Той твърди,че било от непостоянност на тока и трябвало да сме били сложили стабилизатор,но никой не ни го беше препоръчал.Сега сме със стария хладилник насред кухнята и умуваме,защото 600 евро не са малко.Моля,ако някой може да даде някакъв съвет да помага

--------------------

Цецо
ПИЧ

#2112085 - 22.05.2008 11:34 [Re: Shogoun]

Тук работата май е за сервиз за електронна техника, а не за хладилен майстор.
По описанието на проблема най-вероятно е някой кондензатор, който е взел да дава фера. При студено положение се държи като редовен, но след известно време работа си променя параметрите и системата се шашва. Но по този начин могат да се държат и някои полупроводникови елементи. Не е изключено и самият термодатчик да се гъбарка.
Аз имах следния проблем с нашия хладилник (руски, ЗИЛ, на 20 години, с автоматично размразяване): започва да замразява, достига до зададената температура, изключва се и повече не тръгва. Ако се остави така, започва да се размразява. Ако копчето на терморегулатора се завърти до нулево положение (което всъщност изключва хладилника) и после пак се върне в някакво работно положение, хладилникът тръгва. Замръзва до каквато температура му е зададена, спира и до там. Смених му терморегулатора (някъде около 12 лева) и замърка като коте. Сега вече сам си тръгва и спира когато трябва.
Не съм сигурен дали ремонтът е възможен в домашни условия, ако ремонтиращият няма по-задълбочени познания по електроника и не разполага с поне мултицет и поялник, ако причината е някъде из въпросните платки.

Цитат:

гледа го,чете указанията ,умува

Интересно какво е чел - в тези указания пише как се отваря врата и къде се намира формата за лед...

(Стига бе! За 600 евро ще си купите нов хладилник!)

--------------------

Shogoun
костелив орех

#2112303 - 22.05.2008 16:22 [Re: Цецо] Прикрепен файл (253 тегления)

Благодаря ти за отгоовора,звучи доста логично това с терморегулатора.Аз да ти кажа тукашните майстори хич ги немам на уважение,много лесно отписват и заменят всичко и колкото се може по-скъпо,но нямам избор -все пак официалния им сервиз е. Туй с четенето на книжката направо ме шашна, че аз я бях прочела 3 пъти. И като не знаят нищо хайде сменяй и трите .

Хладилника е на 2,5 год и не ми се иска да купувам нов,а и не мога да го купя за 600 евро,т.к. този на промоция го взехме тогава за 2000 (от 2300),пък и е много удобен,изобщо харесвам си го .

Ще опитам да убедя да го погледнат тоз регулатор

--------------------

Редактирано от Shogoun (22.05.2008 16:24)

Shogoun
костелив орех

#2113078 - 23.05.2008 16:49 [Re: Shogoun]

Сега се сетих да попитам-извинявам се предварително ако прозвучи глупаво,но да не са карам напразно-възможно ли е всички тия регулатори и нам кво си да са на тез платки неотлъчно и за това да трябва да се сменят?

--------------------

Цецо
ПИЧ

#2117812 - 30.05.2008 13:06 [Re: Shogoun]

Сигурно вече е късно, но поради твърде ограничения ми достъп до нет този месец (по разни причини) не мога да наглеждам форума честичко...
Не знам точно каква е конструкцията на твоя хладилник, възможно е да ползва и електронни регулатори. Но по принцип в масовите хладилници се слагат конвенционални терморегулатори. Представляват метална кутийка, от която излиза една "жица" и има ос, на която се поставя врътката (копчето с деленията, от което се задава температурата). Сложих думата жица в кавички, защото това всъщност е тънка тръбичка, пълна със специална течност. Предния край на тази тръбичка обикновено е леко удебелен - това е чувствителния край. Вътре в кутийката тръбичката е свързана с барометричен датчик, който реагира на налягането (разширението и свиването на течността в тръбичката в зависимост от температурата). На същия принцип са и терморегулаторите на фурните в готварските печки.
(Баси разработката на тема терморегулатори...)
Ако твоят хладилник е с електронни терморелета, във всички случаи трябва да има термочувствителен елемент, изнесен от платката и поставен на подходящо място, като връзката му с платката е с някаква жица. (Имаше преди време и едни такива български бойлери с електронно термореле. С такова е и настоящият ми проточен бойлер.)
Ако все още не сте оправили хладилника (в което се съмнявам) викайте сервизен техник по битова електроника - телевизори, кас'тофони и разни.

--------------------

cvety_bg1
нов

Регистриран: 22.04.2009
От: София, БГ
    #2358493 - 22.04.2009 14:36 [Re: Цецо]

Имам проблем с пералнята ми, моля някой да ми помогне, тя е само на 3 год, но тръгва пуска вода и изведнъж изключва - нито работи нито свети. Предполагам, че има проблем в капака защото като го отворя и затворя по силно пак светва, пак започва да вкарва вода и след 15 сек отново спира и изгасва Някой има ли обяснение какво става с моята индезит, мислех, че тези с горния капак имат по-дълъг живот.......

--------------------
цн

Huckleberry

Регистриран: 15.02.2002
    #2358673 - 22.04.2009 19:06 [Re: cvety_bg1]

Цитат:

Някой има ли обяснение какво става с моята индезит, мислех, че тези с горния капак имат по-дълъг живот.......

Вероятно имаш хлабава връзка към ключето на капака,вържи го директно и пробвай.Ама ся ше искаш и мъж,да го върже директно

Shogoun
костелив орех

#2380138 - 20.05.2009 09:59 [Re: Цецо]

Първо да кажа , макар и с голямо закъснение, че хладилника беше оправен след като му смениха 2 платки - 400 евро, от които 30 бяха за работата. Цялата манипулация трая 15 мин. срещу 30-так и ме накара да се замисля дали не съм със сбъркана професия, но това е друга тема...
Та сега имам друг въпрос - имам значи няколко симпатични магнитчета за тоз хладилник, но децата не ме оставят да си ги сложа, че можело магнита да повреди платките. Те обаче са отзад, а магнитите отпред. Та знае ли някой дали е вярно, че може да стане гаф, защото не ми се плащат пак 3-цифрени суми

--------------------

Цецо
ПИЧ

#2384949 - 26.05.2009 09:17 [Re: Shogoun]

Не, невъзможно е магнитчетата да повредят хладилника. Самата врата на хладилника е магнитен екран и не пуска магнитните силови линии навътре.

--------------------

dake
неориентиран

Регистриран: 31.10.2011
От: В.Тьрново
    #2848371 - 01.11.2011 21:33 [Re: Shogoun]

колега когато мотора на пекарната се затормозва по време на месенето значи тестото е много твьрдо и има нужда от малко вода.И на мен ми се е случвало.Всяка нова партида брашно изисква различно количество вода.

Цецо
ПИЧ

#2848457 - 02.11.2011 08:53 [Re: dake]

Ако си беше направил труда да прочетеш темата, щеше да видиш, че проблемът е решен още тогава и не е бил във връзка с тестото...

--------------------

slavi
неориентиран

Регистриран: 19.04.2013
    #3040888 - 20.04.2013 09:51 [Re: mirkata]

пералнята ми индезит непрекъснато пълни вода ако не я спра автоматично препълва барабана и дзапочва да тече през люка. Дайте съвет

Цецо
ПИЧ

#3041580 - 22.04.2013 09:22 [Re: slavi]

Провери маркучето към датчика за нивото.
Тази повреда беше разисквана тук преди време от Хък. Беше а кръстил "апендиксът на пералнята"...
На кратко - от долната страна на казана излиза тънко маркуче, което отива нагоре към барометричен датчик. Когато казана се пълни с вода, тя влиза и в това маркуче, като повишава налягането в него. При определено ниво на водата налягането в маркучето задейства датчика и той изключва клапана за пълнене. Понякога това маркуче се запушва в долния край и водата не може да влезе в него. Така пералнята си мисли, че е празна и точи вода докато има ток... Провери го (откача се лесно).
Освен ако не си с някоя от модерните перални с електронни датчици, собствено мнение и странно чувство за хумор.

--------------------

slavi
неориентиран

Регистриран: 19.04.2013
    #3042060 - 23.04.2013 18:13 [Re: Цецо]

благодаря за отговора, свърши ни добра работа, МНОГО БЛАГОДАРЯ

Зои
неориентиран

Регистриран: 17.01.2015
    #3244855 - 17.01.2015 23:08 [Re: slavi]

Извинявам се че тук пиша,но не намерих къде да си задам въпроса.Купих си пералня АЕГ втора употреба преди две години и досега бях изключително доволна...но днес както переше и просто спря и всички индикатори изгаснаха.Никъде нищо не свети и съответно не тръгва.Въпроса ми е от какво може да е,включвах в други контакти,но уви..

Зои
неориентиран

#3244858 - 17.01.2015 23:14 [Re: Цецо]

Здравейте!Купих си пералня АЕГ втора употреба преди две години и досега бях изключително доволна...но днес както переше и просто спря и всички индикатори изгаснаха.Никъде нищо не свети и съответно не тръгва.Въпроса ми е от какво може да е,включвах в други контакти,но уви..

Цецо
ПИЧ

#3245394 - 19.01.2015 09:29 [Re: Зои]

Цитат:

просто спря и всички индикатори изгаснаха.Никъде нищо не свети и съответно не тръгва.

Симтомите са като просто да няма ток. Ще ти трябва някой познат с мултицет (уред за мерене на тоци и напрежения). Трябва да се провери първо дали не е прекъснат захранващия кабел. Ако е здрав, да се провери дали няма предпазител (бушон) в самата перална и дали е здрав. Може и просто да е прекъсната някоя жичка вътре.
Мисля, че не е сериозна повреда.

--------------------

Зои
неориентиран

#3245419 - 19.01.2015 10:55 [Re: Цецо]

Благодаря много за отговора,поне се поуспокоих малко,че може да не е нещо сериозно,защото досега толкова хубава пералня не съм имала,а ги смених много.Ще пиша отново да кажа.Благодаря отново

petq_marinova
неориентиран

Регистриран: 18.08.2015
    #3299666 - 18.08.2015 22:21 [Re: Цецо]

здравейте аз имам следния проблем купихме си пералня втора употреба "внос" сложихме дрехите пуснахме пусна водата напълния с вода и спря не мога и да източа водата сега не ми дава и да я пусна. какво да правя

lulubo
неориентиран

Регистриран: 17.12.2015
    #3327676 - 17.12.2015 02:33 [Re: Цецо]

Здравейте,
Моля да ме извините ако спамя малко, но според мен е важно и мястото му е тук.
Биx искал дa нaпишa няколко дyми зa "peмoнтнaтa ycлyгa", която пoлyчиx oт една фиpмa, зa дa мoгa дa пpeдпaзя и някой дpyг дa нe ce прецака като мeн.
Имaм пepaлня Аrіѕtоn Ноt Роіnt, която ce paзвaли- пpи пускане ce чyвaшe щракане oт заключването нa вpaтaтa, нo пepaлнятa нe тpъгвaшe. Oбaдиx ce нa Бyлcepвиз, нo зa cъжaлeниe нямaxa cвoбoдни дaти зa eднa ceдмицa нaпpeд. После звъняx и в EM Cepвиз- и тaм така. Накрая звъннax в Heбeл Cepвиз, тaм ми вдигнa cпopeд мeн eдинcтвeния cлжитeл в тaзи фимa- Ивaн Aндpeeв и ce yгoвopиxмe зa oглeд нa мяcтo cpeщy 20 лeвa. Дoйдe oщe cъщия дeн. Oщe c влизaнeтo зaпoчнa дa нepвничи. Oтидoxмe и мy показах пepaлнятa. Oтвopи капака. Глeдa, пyли ce, като пpeз цялoтo вpeмe, ce дъpжa толкова нaглo, чe накрая бяx нa косъм дa xвaнa и дa гo изгoня, което зa cъжaлeниe нe нaпpaвиx oбaчe. Дopи cинa ми мe питa: "Какво мy e нa тoя чичo?"
Накрая peши, чe или билa ключалката нa пepaлнятa или билa платката. Cвaли въпpocнaтa платка, каза чe щял дa я нocи някъде, където paзбиpли oт "тия paбoти", взe cи 20 лв зa пoceщeниeтo и cи тpъгнa. 10 дeнa гo чаках "инж. Ивaн Aндpeeв", както ce e нaпиcaл в caйтa cи / www.nebelservice.com /.Ha дeceтия дeн дoйдe пocтaви платката и пepaлнятa тpъгнa. Bзe 95 лeвa и cи зaминa. По-късно ycтaнoвиxмe, чe cyшилнятa нe paбoти. Жeнa ми мy звъннaлa и тoй й oбяcнил, чe сушилката или cи билa прецакана или пpocтo ceгa й билo дoшлo вpeмeтo! Ecтecтвeнo c нaглия, нepвния тoн...
Peшиx, чe щe пoтъpcя cъвeт oт някой нopмaлeн cepвиз. Звъннax в Бyлcepвиз и зaпиcaxмe чac зa cлeд ceдмицa. Дoйдe техника cлeд 7 дни. Oтвopи пepaлнятa и ce оказа cлeднoтo нeщo: въпpocния бacтyн, въpзaл гpeшнo кабелите, дaл нa късо нaгpeвaтeля и тoй изopял!!! Бяx бeceн! Платихме eдни нoви 80 лв. и накрая peмoнтa ни ce въpзa екстра! Бяx peшил дa пycнa жaлбa дo Зaщитa нa пoтpeбитeля, тъй като такива нямат място в жилищaтa нa xopaтa, /а и си пaзя документите oт peмoнтите/ нo жeнa ми мe paзyбeди... Peшиx вce пак, дa нe cъм пac и дa пycнa тeмa пo тoя въпpoc тук-тaм. И така. Имaйтe cи eднo нa yм!!!

Цецо
ПИЧ

#3327740 - 17.12.2015 09:35 [Re: lulubo]

Първо - мястото на този постинг изобщо не е в тази тема. Идеята на темата е споделяне на опит при самостоятелен ремонт на битови уреди с цел избягване на услугите на "специализирани" фирми.
Второ - ако дадеш "на късо" нагревател, не гори нагревателя, а ел-таблото на апартамента (къщата). Изгарят предпазители, разни жици по инсталацията (зависи от майсторите, правили инсталацията), но не и нагревателя. Ако държиш на практическо нагледно доказателство, можеш да пробваш с обикновен бързовар. Свържи го на късо, включи го в контакта и гледай пиротехнически ефекти. Силно препоръчвам опитът да се извършва с дебели гумени ръкавици!
Трето - при изгорял нагревател пералнята ще пере със студена вода (ако изобщо пере). Пералня и сушилня са различни неща, дори когато са обединени в общ уред.
Айде, няма да пиша четвърто.

--------------------

lulubo
неориентиран

Регистриран: 17.12.2015
    #3329968 - 30.12.2015 17:12 [Re: Цецо]

Благодаря ви за мнението.
Понеше поствах и в друг форум, а аз самия не съм много на ти с нещата по пералнята, ми обясниха същото, което и вие. Това означава, че втория майстор нещо е послъгал. Но е факт, че не работеше сушилнята, която ползваме много често. Той смени нагревател и след това тя проработи... Какво е станало мога само да гадая. Това не променя факта, че първия пишман "майстор" от Небел сервиз, се държа като пълен дръвник и не свърши работата качествено, за което аз обаче си платих.
Бихте ли ми казали, коя е темата в която трябва да си постна мнението?

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 8 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 31254

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.038 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.