ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Хоби и Развлечения » Наш дом

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
mitko3
ентусиаст

Регистриран: 23.03.2005
От: 60657
Re: Отново за мухъла
    #2654653 - 30.06.2010 18:52 [Re: mokro_kote_]

Проблема не е твой, а на хазяйте, обади им се те са отговорни за поддръжката на апартамента, ако откажат да направят ремонт, просто се изнесете от тази квартира. Никой не може да ви задължи да живеете в жилище с мухъл, страшно е вредно. При мене имаше теч от тавана, живея на последния етаж. Обадих се на мениджера на блока и и казах за проблема. Те правиха някакъв ремонт по покрива, дано са го направили вече 2 месеца не е текло и изпратиха специалист да изследва за мухъл вътре в апартамента, Той взе 3 проби от въздуха вътре и една отвън с малка въздушна помпа, също взе и проби от стените, за мой късмет се оказа че няма мухъл.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2779814 - 11.04.2011 20:08 [Re: mitko3]

Пиша тук, за да не отварям нова тема.
Ние сме в панелен апартамент и борбата с мухъла е трудна.
В голяма стая в единия ъгъл обикновено зимата поставяме цветарник, стаята е с ПВС дограма и вътрешна изолация. Но явно поради цветарника, в този ъгъл се е появил малко повечко мухъл и избил по тапета, а не искам да разкарвам цветята.

Чудя се как да постъпя. Някакви идеи?

--------------------
You are your very own superhero!

Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
    #2779842 - 11.04.2011 20:58 [Re: 6emetche]

.Проветрявай всеки божи ден.

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2779905 - 11.04.2011 22:24 [Re: 6emetche]

саво или обикновена белина пръскане, без бърсане да не с е разнесе, иначе с влагоуловител пробвахте ли?

6emetche
морско пате :)

Регистриран: 14.02.2006
    #2779988 - 12.04.2011 00:08 [Re: Си Ди]

Нямаме влагоуловител. Къде го има тва техническо чудо?

Креми, ти имаш ли много саксии? Какъв е твоят чалъм за да не се появи мухъл изобщо?

Явно не проветряваме достатъчно често. Но ми е важно какво е най - добре да се направи за да се предотврати изобщо появата му. Ако това е възможнао де.

--------------------
You are your very own superhero!

Си Ди
гаргойл

Регистриран: 13.01.2004
От: Варна
    #2780001 - 12.04.2011 00:38 [Re: 6emetche]

с термо покритие евентуално
но панел, морски климат, дишащи - няма как да стане да няма влага , а от влага до мухла - е стъпчица

Black Adder
Advanced

Регистриран: 18.04.2004
От: Varna
    #2780007 - 12.04.2011 00:45 [Re: 6emetche]

Не е от цветята, ако ги махнеш няма да се промени особено ситуацията. Голямата влажност идва от човека и уплътнените дограми - човек само с дишането отделя във въздуха над литър вода на денонощие - ако стаята е малка (примерно 10 м2) само един човек стига за да вдигне влажността на въздуха над 70% (идеалната за развитие на мухъл и плесен и т.н.), а въздуха във Варна и без друго си е доста влажен. А пък ако е спалня и спите 2-ма - мухъла около външните ъгли и стени е гарантиран.

Има много неща които могат да се направят за да се спре повторното появяване на мухъла (след като е почистех и напръскан със препарат и т.н.). Обаче, най-сигурният начин за справяне с това е обезвлажнител на въздуха известен още като "влагоуловител" "влагоабсорбатор" а на английски "dehumidifier". Това е електрически уред подобен на климатик - има компресор, вентиалатор изпарител и т.н.

Влагоуловителите имат няколко недостатъка, като най-големия е цената - тези които заслужават внимание са между 200 и 500 лева, в зависимост от мощността и екстрите... има и по-скъпи, но за малка стая нещо около между 200 и 300 лева върши работа... за по-големи помешения трябва и по-мощен уред. Друг недостатък е че не са съвсем безшумни... има и които имат регулируема скорост на вентиалтора, но самият компресор също не е съвсем безшумен. Третия недостатък е че харчат ток... не чак толкова много, но все пак харчат
- примерно колкото една обикновена електрическа крушка.

Аз моя влагоуловител си го пускам само през деня и вечер докато ме няма - през нощта го спирам, за да не ми бръмчи докато спя (въпреки че съм спал и на включен - не е кой знае колко силен шум, но това зависи от модела) - това е достатъчно за да спре мухъла, въпреки че нощем може и да се вдигне доста влажността, през деня като е с нормална влажност (около 45-50% относителна влажност се смята за най-добрата стойност).

--------------------
Reality-o-Meter: |.\......|

Black Adder
Advanced

#2780019 - 12.04.2011 01:05 [Re: Си Ди]

Цитат:

с термо покритие евентуално

Тези работи са хубави, от гледна точка на енергийна ефективност и т.н. но няма гаранция че няма да се образува мухъл поради високата влажност - за мухъла даже не е необходимо да има кондез, а просто висока влажност на въздуха...

Иначе има и боя която пречи на развитието на мухъла (не знам доколко е безвредна, в интерес на истината, но иначе била много ефективна, както съм чувал). Обаче прекалено високата влажност не е полезна дори да няма мухъл по стените - има други проблеми.

Друг вариант е да се разхерметизират дограмите - има такива решения уж по интелигентни - които отварят дограмата само над определена влажност или нещо такова... но са ми много съмнителни и най-вероятно си представляват просто отвор в дограмата... аз така по едно време просто оставях вратата леко открехната и влажността в стаята падаше до сравнително по-нормалано ниво... но с нашия влажен въздух... а и енергийната ефективност отива на кино.

--------------------

Black Adder
Advanced

#2780027 - 12.04.2011 01:25 [Re: Си Ди]

Цитат:

влагоуловител - http://www.klimafrost.com/index.php?option=com_content&view=article&id=236&Itemid=76

Мидея предлагат малко по-добри цени: http://www.midea-bg.com/bg/products/obezvlazhniteli/ а също и една друга марка популярна във влагоулотелостроенето има на нашия пазар, но и забравих името - някакво китайско пак има ги масово по магазините - Технополис, Карфур, Денси и т.н. ... в техномаркет за мое най-голямо учудване не бяха чували за такива уреди

--------------------

Дон КихотАдминистратор
с мелниците...

Регистриран: 30.08.2004
От: на проветриво...
    #2780121 - 12.04.2011 08:41 [Re: 6emetche]

наскоро попаднах на "Стройко"-то на някаква фирма, която предлагаше начин за вентилиране на ПВЦ дограма, което ме заинтересува, при това изобще не беше скъпо - от порядъка на 50-60 лв на прозорец.
твърдяха, че системата била с някви клапани и при наличие на влага - проветрява... нещо такова
някъде си прибрах една брошурка от тях, но трябва да я потърся, ако те интересува

д.К.

--------------------
А Дон Кихот прегърнал здраво чашата
в кръчмата спореше със неверници...
...къде започва пътя към надеждата
и свършва кръстопътя на умората

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Nadin 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 17821

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.028 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.