ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Бизнес и Икономика » Финансови борси, Инвестиции

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)
admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
Как се става борсохолик
    #883286 - 23.07.2005 15:51

Как се става борсохолик

Симптомите протичат в общи линий така:

Ден –92-ти.
Някой те открехва на тема борса, или пък четеш нещо, обикновено по време на бум всички около тебе тъй или иначе не говорят за нищо друго. Ти си знаеш, че тези от медиите, както и тези, които се занимават с това на паркета са банда мошеници, които само раздуват и пускат мухи.

Ден –57-ти.
Започваш неволно да следиш новините, индексите, процентите и т.н., като все още си на мнение, че всичко това за една голяма измама, която рано или късно ще лъсне. Но повечето цифри растат и ти се чешеш по славянското място и се питаш, само ти ли си балък. Мухата е пусната и бръмчи досадно.

Ден –11-ти.
Хващаш една акция, която ти харесва по име или дявол знае защо и хипотетично проиграваш варианта: “Да предположим, че днеска купувам Х бройки”, сиреч – тренираш на сухо. Следиш акцията около седмица и тя се оказва в плюс 10%. Ти си спечелил 10% ей така, без да си орал и копал и то само за седмица! Стой, ча-акай, спечелил си само хипотетично... да, ама този, който наистина я е купил преди седмица тази акция е спечелил съвсем реално...май наистина само ти си балък.

Ден –2-ри.
Преглеждаш колко пари имаш на сметката и колко от тях не ти трябват за да си платиш телефона, наема или данъците (предполагаме, че нямаш деца на които им трябват нови обувки, защото иначе играта много загрубява). Чудиш се с колко ли от тях можеш да се простиш, без да получиш инфаркт.

Ден –1-ви.
Акцията, която си следил в продължение на седмица вече е стигнала астрономически висини, затова се отказваш да я гониш и хващаш друга, която ти харесва по име или дявол знае защо и която засега е кротувала. До каква степен изборът ти е логичен или обоснован, няма никакво значение, тъй или иначе в момента почти всички курсове вървят на север. Важното е, да си убеден, че именно тя е “истинската”.

Ден 0-ев.
Тайно купуваш Х бройки от твоята избраница. Чувстваш се като на първа среща с любимата – трепети, вълнения, всеки жест е символ, всяка дребна случка е поличба. Никой не бива да научи, всичко е пълна тайна. Понеже си бил раздвоен до крайност ги купуваш в последния момент – 10 минути преди да бие звънецът на борсата.

Ден 1-ви.
Спиш неспокойно, събуждаш се, мислиш само за нея, прекарваш неповторима нощ, такова нещо не ти се е случвало от години. Сутринта отваряш вестника и първо гледаш не спорта, а борсата, проверяващ отново какъв е бил заключителния курс на ТВОЯТА акция, да няма нещо грешка на сайта...
Пет минути преди да отвори борсата ти вече си на линия, запалил си интернета и чакаш с нетърпение първия курс. Той почти не се различава от вчерашния. Леко разочарован, но все още пълен с оптимизъм се отдаваш на ежедневието си, като не пропускаш всеки час да проверяваш курса.

Ден 9-ти.
Първата седмица не носи промени, курсът е паднал (или качил) с около 1%, това е нищо, с толкова акцията и преди е шавала нагоре надолу. През това време борсовите новини са сензационни, тази акция направила 7% за един ден, другата 5,3%, има и издънили се, но ти ги игнорираш, подобно наркоман, когото някой се опитва да поучава за вредата от дрогите. Минава ти през ум, че може да си заложил на грешен кон, но не, все пак надбягването е започнало, това е ТВОЯТА акция, спокойно, всичко ще се оправи.

В къщи решават, че се държиш странно и те подлагат на разпит, но ти отричаш всичко до дупка.

Ден 26-ти.
Понеже досега си сверявал курса само спрямо вчерашния, една сутрин изведнъж установяваш, че той е спаднал точно 10% от цената на която ти си купил и то без определена причина, нито лоши новини, нито тайфуни или революции, които да касаят твоята акция. С тъпото чувство на прекаран, но без паника проверяваш другите акции и установяваш, че твоята не е единствената, има и други паднали, но има и качили се и то повече от една. Дълго се чешеш по славянското място и пресмяташ колко пари си изгубил до момента. Болка си е, макар и не за умиране. Решаваш, да изчакаш още някой друг ден, преди да предприемеш нещо. Всъщност не искаш да си признаеш, че си се пищисал, защото нямаш капка понятие, как се процедира в такъв случай. В книжлетата, които си прочел е ставало дума само за качващи се курсове.

В къщи твърдо са на мнение, че си имаш тайно гадже и ти правят сцени.

Ден 45-ти.
Акцията все още е ТВОЯТА акция, но вече се съмняваш, че ти си неин човек. Курсът е паднал с 25% на юг и ти вече си изгубил толкова пари, че ти е все едно, дали ще ги изгубиш всичките или не. Хваща те някакъв странен инат “Я да я видим докъде ще стигне така”, като същевременно ехидничиш, че рядко има акция, която да стигне до нула.

Губиш апетит. В къщи вече престават да те разпитват за гаджето, затова пък угрижено се интересуват, какво става в работата, да не би нещо...

Ден 74-ти.
Акцията кротува на –35%. Ни се кара, ни се води. Би могъл да я продадеш и да отпишеш завинаги загубата, та поне да престанеш да мислиш за нея. Но тъй като тя не мърда е все едно, дали ще го сториш днеска, или утре. Избива те на философия, стигаш до извода, че само акция или жена могат така да разбият надеждите ти и да ти причиняват толкова страдания.

В къщи се грижат много внимателно за тебе и ти повтарят, че трябва да вземеш отпуска.

Ден 109-ти.
По абсурдно необясними причини акцията скача с 10% на север. Ти не вярваш вече на абсолютно нищо и никой и решаваш, че това е някаква перверзна форма на садизъм от страна на съдбата (борсата). Сега е моментът да се отървеш от нея, но нещо се случва и...абе...ти така или иначе си се простил с парите...може пък...

Ден 112-ти.
Акцията започва да се покачва, нищо спектакулярно, на час по лъжичка и твоите загуби започват лека-полека да намаляват. Ти твърдо си решил: “сега, ако курсът се върне там, където я бях купил, продавам всичко и никога вече, НИКОГА ВЕЧЕ, няма да припарвам до този ад, тези борсаджий са си банда мошеници, които само раздуват и пускат мухи за балъците”.

Ден 134-ти.
В деня когато курсът е там, където си купил, задължително нещо ти се случва, я семеен юбилей, я в работата някакво събитие, я колата на сервиз, така че не успяваш дори и да погледнеш борсата. Това се случва винаги и на всички, не само на тебе, трябва да е някаква закономерност или странен вид фройдовска грешка. Запомни: Никога никой не може да си спомни този паметен ден, на всички им се губи.

Ден 136-ти.
Поглеждаш борсата и не вярваш на очите си. ТВОЯТА акция е с +3% на север. Всъщност сега би трябвало да я хвърлиш на пазара и никога вече, НИКОГА ВЕЧЕ...но ти решаваш да изчакаш още един ден, само един, защото тя отново ти е станала мила, върнала се е при теб след заблудата си, прегърнала те е в своите ласкави обятия, вие сте отново заедно, ти си влюбен, като в първия час, всичко си и простил, настроението е завладяващо като 9-тата симфония и светът е хубав.

В къщи вече са се примирили с това, че си имаш капризно гадже, което ти играе номера и само се надяват, че няма да ги напуснеш.

Ден 185-ти.
Акцията е на +40%. Ти вече отдавна си претръпнал и спокойно си следил всичките и глезотии през последните дни. Обезщетен си за мъките и страданията. Дали ще я продадеш сега, или като стане на +45% всъщност няма вече никакво значение, нейните дни са броени, ти вече се оглеждаш по другите акции. Има едни такива снажни, едри, впечатляващи, всички ги желаят, всички по тях си падат и ги коментират. А има и едни незабележими грозни патенца, тихи води, от тези дълбоките, само чакат някой да ги хареса и целуне и се разпукват и избуяват... паркет широк, за всеки вкус по нещо.
Коя ще е следващата всъщност няма никакво значение - ти вече си загубен. Ти си близнал кръв, обладала те е една хищническа стръв, която оттук на сетне ще те преследва до края на дните ти. Минали са едва няколко месеца от твоя втори живот, а през това време ти си се състарил с две и си помъдрял с пет години.

В къщи всички са на мнение, че определено си влязал в критичната възраст.

Година 2-ра, 3-та... N-та.
Някой-друг ден може и да не слушаш борсовите новини, някоя-друга седмица може и да не погледнеш индекса, но нищо няма да е така както преди. Дори някога да решиш да се откажеш съвсем, не се надявай, че ще стане. Подобно на пушач, зарязал цигарите, ти никога вече в този живот няма да си непушач – най-много да станеш непушещ.

22. юли 2005, admiral@mail-bg

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Боил
консуматор на душевни отпадъци

Регистриран: 29.04.2004
От: Голямо Ябълково
Re: Как се става борсохолик
    #884760 - 25.07.2005 11:01 [Re: admiral]

Тарададам.ТА РА ДА ДАМ........Все едно прочетох или прослушах 5 симфония на Бетховен.Колкото и забавно ,толкова и верно това отгоре.Дни на цъфнал минзухар и напикано мушкато .Това си е психически наркотик за малко по-емоционални натури.Верно.Върха.

--------------------
когато фактите говорят,боговете мълчат

Chaos

Регистриран: 23.05.2002
    #885920 - 26.07.2005 02:25 [Re: Боил]

Я виж ти? тук имало форум за финанси? ;-) Почвам да чета по-често.Дано повечко хора изявят желание, ще стане интересно.

cherkezs
ОРИЕНТИРАН будала

Регистриран: 10.02.2004
От: тайна майна
    #887471 - 26.07.2005 22:28 [Re: Chaos]

Цитат:

Дано повечко хора изявят желание, ще стане интересно.

С тази музика в по-горния пост стана
Наистина е велика

--------------------
http://www.gifpark.ru/Gifs/KISSES/icon_012.gif

admiral
на андорския флот

#888162 - 27.07.2005 11:57 [Re: cherkezs]

покорно благодаря (мно-ого обичам да се правя на скромен ) Писането май ми се отдава повече от трейдването...

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Боил
консуматор на душевни отпадъци

Регистриран: 29.04.2004
От: Голямо Ябълково
    #888270 - 27.07.2005 12:58 [Re: admiral]

небой се ще се впуснем в подробни тарикътлъци по-нататък.Ще видиш ,че морето не е толкова дълбоко.

--------------------
когато фактите говорят,боговете мълчат

simtod
неориентиран

Регистриран: 18.01.2006
    #1122517 - 18.01.2006 12:27 [Re: admiral]

nqama nujda da minat 2 godini za da stane6 borsoholik!!!
nujni sa ne powe4e ot 5 min.!!!

What is Forex trading?

Forex (Foreign Exchange) is the name given
to the direct access trading of foreign
currencies. With an average daily volume
of $1.4 trillion, Forex is 46 times larger
than all the futures markets combined and,
for that reason, is the world's most liquid market.

With its industry-leading platform, Marketiva allow
you to start trading in Forex market with as little
as $1! Due to their strict lot specifications, most
of other Forex brokers require at least $500 to start with.

www.marketiva.com/?gid=2730 kusmet!

Императорът.
акула с добро сърце

Регистриран: 09.05.2005
От: Западна София
    #1122784 - 18.01.2006 15:17 [Re: admiral]

Браво, Адмиралов...
Колко злочести хорица изгоряха така преди около 11 месеца, само защото се хвърлиха на борсата в най-големият пик...
И наричат мошеници старите кучета като Императорът напримерно, дато са на плюс от някои акции по 1000-2000%...

--------------------
Съществуването на цялостно битие е невъзможно без Човекът.

Редактирано от Императорът. (18.01.2006 15:18)

Императорът.
акула с добро сърце

Регистриран: 09.05.2005
От: Западна София
    #1122792 - 18.01.2006 15:23 [Re: Chaos]

Човече - истинският и най-добър финансов форум този е на Инвесторът, да.

--------------------
Съществуването на цялостно битие е невъзможно без Човекът.

Izmoren
заслужил ветеран

Регистриран: 09.01.2005
От: Mar Caribe
    #1139035 - 29.01.2006 16:04 [Re: admiral]

Браво, голяма работа си!!!!

Страшно ми хареса!!!!!!!!!

admiral
на андорския флот

#1144984 - 02.02.2006 13:49 [Re: Izmoren]

Благодаря, писането май по ми се отдава от трейдването.

--------------------

Praefectum

Регистриран: 08.11.2004
От: 40.757608, -73.98578
    #1145350 - 02.02.2006 16:58 [Re: admiral]

Ами тогава пиши за борсите

--------------------
Интернет в най-голямото нещастие сполетявало човечеството ... засега!

-the end-
инат

Регистриран: 25.09.2001
От: Chicago
    #1426863 - 14.09.2006 18:31 [Re: admiral]

Велико, купувам правата...
http://forum.all.bg/showthreaded.php/Cat/0/Number/1426858/page/0/vc/1

--------------------
Човекът е човек тогава, когато е на път!

admiral
на андорския флот

#2357374 - 20.04.2009 21:43 [Re: -the end-]

Все още си чакам чека.

--------------------

nllsq
почетен член
**

Регистриран: 05.09.2005
От: domvs amoris et lvcis
    #2382894 - 23.05.2009 06:14 [Re: admiral]

И един прекрасен ден човек открива какво може да прави с опции. И от там нататък спи по-спокойно...

--------------------
Мечка - стърнс, мен - не стърнс.

admiral
на андорския флот

#2384788 - 25.05.2009 23:24 [Re: nllsq]

... след като изгуби всичко ли?

--------------------

nllsq
почетен член
**

Регистриран: 05.09.2005
От: domvs amoris et lvcis
    #2388417 - 30.05.2009 22:19 [Re: admiral]

Не е задължително. Употребата на опции намалява риска. Е, и максималната теоретична печалба намалява, но често си струва.

--------------------
Мечка - стърнс, мен - не стърнс.

Страници: 1 | 2 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Дон Кихот, tanariil 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11246

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.024 seconds in which 0.006 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.