ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Джаз и блус

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Hammill

Регистриран: 20.06.2002
От: Close to the edge
Re: Понятие за джаз
    #1556662 - 17.12.2006 16:07 [Re: betincho]

Колтрейн наистина е прекрасен в суингирането (ранния му период, когато свири с различни боп-музиканти), обаче дори само чрез това, че го е довел до префекционизъм, вече го преодолява.
Колтрейн през последните си години за мен прави авангард, при което суингът е само цитат / препратка.

--------------------
Hammill

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
dr.sardonicus

Регистриран: 08.03.2002
    #1556790 - 17.12.2006 17:46 [Re: Hammill]

Вместо оправдание

Аз, макар никой да не ме пита (особено пък ти, а и навярно си ме игнорирал от полезрението си)... разбирам суинга не като жанрово понятие, а като специфичен елемент от музикалната текстура (както разписах по-горе). И няма как иначе да го разбирам: аз не слушам джаз.

"Съгласен съм, че за да се разбира под дадена музика "джаз" в пълния случай на думата, трябва да има суингиране." (Hammill) - Дотук сякаш и ти схващаш суинга тъй, както и аз; ала по-сетне (ти си си в правото и възможностите: понеже активно слушаш и дискутираш за джаз и съвсем не само): устремяваш се към жанровата характеристика суинг, макар и не точно към жанра суинг.

Схванат като специфичен елемент от музикалната текстура, суингът подстои идеологически както на тематизма, тъй и на социоестетизма (напр. да съзираш грозота в "резигнацията, масовостта и самозабравата в американската "култура"( Hammill)).

Показателен, по отн. на теб, за моята констатация е дискурсът, в който обговаряш понятието хармония, а именно: "Получава се така, че индивидите формират маса чрез наслагване на множество оклонения. А това съвсем не е хармония - това е масовка на принципа на средното аритметично (сиреч шум - б. м.)." (Hammill) - Хармонията, обговорена като едно от основните музикални понятия, също подстои идеологически на тематизма, жанровостта, естетизма и пр.: напр. при фугата се тъкмо наслагват и преплитат "множество индивидуални отклонения" (Hammill), ала точно в това се състои бароковата хармония, пък и въобще полифонията. А полифонията не се подчинява на "принципа на средното аритметично" (Hammill), а на диатоничната (т. е. ладовата) йерархизация (мотивация). Отделно, ако говорим за еманципацията и възцаруването на акорда (при джаза) спрямо тоналността (ладовостта, диатонизма)! Но, казах, не съм се интересувал какви "принципиални нововъведения" (например правила за преднамереното, овладяното в похват суингиране) внася в музикалната теория джазовият академизъм (усмъртяващ джаза)... Но ти не говориш за това, ти говориш за някаква (неразбираема ми) "естетическа хармония". Говориш и за "естетическо удоволствие". Съжалявам (самосъжалявам се), не съм дотам въздигнат и трансцендентализиран в усещанията си, че да мога да изпитвам естетическо удоволствие!

И още: "суингът е само цитат" (Hammill) - присъствайки в динамиката на музикалната текстура и бидейки елемент от усета (почерка) за музициране, суингът на даден музикант (изпълнение) не подлежи на цитиране, а най-много на подражателство (от страна на друг).

И накрая: ти отново умишлено пропускаш Романтизма и неговото възвание към именно монотематизъм. Класическата музика културоисторически не скача от Класицизма към Модернизма. (А и при фугата не откриваме сблъсък на теми, както при Бетовеновите симфонии, а развитие на една тема. Прословутият контрапункт - името подвежда - не съставлява противопоставление на музикални линии, а преплитане, "в-поставление" на музикални линии. Контрапунктуалната техника не цели драматизъм и контраст, а единение, подкрепа, съпорт във взаимооткроението, т. е. мелодичност, гъвкавост и жилавост в хармоничното прошествие. Сякаш въже, сплетено от множество нишки.)

Суингиращите в ансамбъл музиканти не придават разнообразие (още повече пък разнообразие от музикални пътеки), а дисбаланс, пулсация: както би звучал голям оркестър без дирижиране. Оттук се създава впечатлението (а оттам и слушателска интрига) за непрестанно нагаждане на музикантите един към друг.

Суингът реагира (възнамерено или не) нарещу изпълнителския формализъм и не засяга тематичната и/ или драматичната дълбочина на произведението, но жегва емоционалната глъб. Ако упрекнем в повърхностност самозабравилия се суингиращ, то на същото основание бихме могли да упрекнем в повърхностност и педанта-формалист - а тогава как бихме зачели смисъла на суинга: да реагира насрещу изпълнителския формализъм! Всъщност нека заклеймим в повърхностност точно едно такова разглеждане покъм суинга!...

Моля, настоящото ми писание да не бъде вземано за лековато натрапничество! Аз се съгласявам с теб, доколкото обговаряш "суинг" в жанров аспект, ала се чувствам неспособен да диалогизирам по този дискурс: тъй щото не слушам джаз и въобще: жанровият и фактологичният ми опит с изкуството е беден, но пък дни и нощи се мъчих (и мъча) да се домогвам идеологически.

Искрено се надявам да успях да се изкача - поне едно стъпало - от оправдание към обосновка (покъм позицията си). Твърдя, че адекватно за култура може да се говори и по начина, по който полагам усилия да говоря аз - т. е. без необходимо да се натъкваме на жанрово-естетическо опосредяване (културопредметен наглед)... В далечен хоризонт съзирам кристалния жезъл на правотата си.

twisted animator

Регистриран: 26.09.2006
От: desert plains
    #1556800 - 17.12.2006 17:51 [Re: dr.sardonicus]

Цитат:

Аз, макар никой да не ме пита (особено пък ти), разбирам суинга не като жанрово понятие, а като специфичен елемент от музикалната текстура. И няма как иначе да го разбирам: аз не слушам джаз.

"Съгласен съм, че за да се разбира под дадена музика "джаз" в пълния случай на думата, трябва да има суингиране." (Hammill) - Дотук сякаш и ти схващаш суинга тъй, както и аз; ала по-сетне (ти си си в правото и възможностите: понеже активно слушаш и дискутираш за джаз и съвсем не само): устремяваш се към жанровата характеристика суинг, макар и не точно към жанра суинг.

Добре му го рекна.

dr.sardonicus

#1556815 - 17.12.2006 18:05 [Re: twisted animator]

Дълбоко страхопочитам Hammill. Не възнамерявам да се впускам в крамола (или ти си решила да я провокираш ли?!), а да отстоявам (дори с платата на натрапничеството) някакъв свой връх (ако и "върха на невежеството"), доколкото ми е посилно - понеже ми додея всички мои върхове все да ги изравняват със земята. И ще продължавам, дордето най-сетне доходят мен да изравнят. Не ми е нито до смях, нито до забавление, най-малко пък до честолюбие или принципност... Аз чисто и просто още живея, живея.

twisted animator

#1556826 - 17.12.2006 18:14 [Re: dr.sardonicus]

Какви крамоли, въпросът е принципен. Докато ти отделяш от времето си да направиш в тази тема едно прекрасно задълбочено изложение (каквото именно очаквах и за което ти благодаря!), някои трябва да са на всяко гърне похлупак, без да са си направили труда да вникнат за какво иде реч. "Похлупакът" обаче съвсем не е за това гърне.

Опа (редактира си мнението) - на мен пък ми е и до смях, и до принципност.:)

dr.sardonicus

#1556919 - 17.12.2006 20:00 [Re: twisted animator]

Чуждея на иронията!

Без да си направи труда да вникне ли? - На пръв поглед: да. Защото трудът не трябва да личи... Но напротив: той много прецизно е вникнал и вниквал години наред, той има предимството на общуването!... Вникнал дотам, че разбиращото му съзнание да напипа същности от музикалната теория.

Забележи как към фразата "... противопоставянето както в класиката на една или повече теми" тънко вмъква "или музикални линии", неявно обхващайки "изкуството на фугата"! (Дори маскировъчно е почернил "теми" и разместил съответстващата на хронологията последователност...) Това, което Hammill демонстрира - не бих го нарекъл суета, но бих го нарекъл взискателност!... При пръв прочит изпуснах тази добавка и без малко в ответа си да не съобразя и да настъпя капана!... Само това да беше написал, постингът му би заслужил респект... Никога не съм си позволявал да подценявам Hammill!... Ала за моя жал той безспир го прави по отношение на мен - което ме кара да го мразя.

Знаеш ли, Д., да приемеш покана за сприятеляване - то ще рече: да се съгласиш да бъдеш подценяван. А може би само благородният щедро - и искрено! - би се разделил с част от цената, за която претендира... А да отправиш покана за сприятеляване - що иде да рече?

betincho
database error

Регистриран: 13.07.2005
От: планетата Земя
    #1556949 - 17.12.2006 20:35 [Re: dr.sardonicus]

Боже, колко мъка има сред хората!

--------------------
it don't mean a thing if it ain't got that swing - Duke Ellington

dr.sardonicus

#1556955 - 17.12.2006 20:36 [Re: betincho]

Сполай ти, божеко!

twisted animator

#1557127 - 17.12.2006 23:11 [Re: dr.sardonicus]

Драги ми Й., в прав текст съм ти казвала, че имаш един недостатък - робуването на авторитети. Другарят Х. не е голям авторитет във философията (макар и "професионален философ"), камо ли в музиката. Ела, поживей малко в академичните среди. (Колко жалко, че нямаш шанс да срещнеш покойния проф. Иван Стефанов, най-достойния философ на света!) Ти му трепериш на всяка дума, на всеки знак, досущ влюбена девица...прости ми за сравнението. И, да, ти би се разделил с част от цената си, той - никога, имайки се за безценен. По повод въпроса ти - жеста си за сприятеляване възприема като благоволение - ни повече, ни по-малко, вервай ми.

Но стига с тази чувствителност към въпросния, време е да го разлюбиш.
Инак ще те дразни цялата му манипулативност (не взискателност, тъй като няма изисквания най-напред към себе си). А не си струва да го мразиш, понеже не е доминантен тип, нито интелектуално, нито емоционално. Никой не те подценява, стига мечти. Ти си най-умният тип в този форум.

П.П. Х. разбира от някаква класика, може би, но от джаз - бъкел. За там се иска, дето викаш, усет.

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #1557140 - 17.12.2006 23:22 [Re: twisted animator]

Джазът си има дефиниция: Един свири, другите го бъркат.
И основно правило: Важното е всички инструменти да свършат едновременно. Какво и как ще свирят до тогава е без значение.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  duende 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3010

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.062 seconds in which 0.047 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.