ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Джаз и блус

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
twisted animator

Регистриран: 26.09.2006
От: desert plains
Re: Разширени понятия за блус и джаз
    #1565957 - 23.12.2006 21:53 [Re: dr.sardonicus]

...Ако ми позволиш да те цитирам: "Фен съм на British Steel, Defenders of the Faith, Turbo, Ram It Down и Painkiller. Обожавам песни като The Hell Patrol от Painkiller, Blood-red Skies от Rаm It Down, Out in the Cold от Turbo - т.е. тежки, патетични. Падам си по плакатното, бомбастичното, превъзнесеното; патетичното."

Това "патетично" не обема ли някакси твоята екзистенция, екстатично трансцендирайки я в необходимостта на идеала "Халфорд"? Той не те ли кефи всецяло, доколкото имаш сетиво за логоса на грандиозната му идея? А то сетивото се настройва в културата, къде иначе.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
dr.sardonicus

Регистриран: 08.03.2002
    #1567182 - 25.12.2006 20:42 [Re: twisted animator]

Хм... Все предмети на идеологическото съображение (искреност на позата).

twisted animator

#1567347 - 26.12.2006 02:00 [Re: dr.sardonicus]

Бла, аз съм тука до удругиден, бади се че ти загубих номера.

vorga
почетен член

Регистриран: 19.03.2006
    #1568137 - 26.12.2006 23:57 [Re: dr.sardonicus]

В немногото случаи, в които успявам да се концентрирам и да ми се стори, че схващам това, което чета, съм съгласен:

"Не че актът на творене е личен - но той става лично".

Темата е много интересна. Един мой скъп и покоен приятел се вълнуваше от подобни теми - за нещата, които наричаше "същностни" - и успя и мен да развълнува. Той ме научи - за което съм благодарен - да търся това, което дава насоката, скрито зад очевидните неща. Най-вълнуващите "открития", които съм имал, са били все "очевидни" неща, а не "сензационни разкрития" и "новости". Това е все джаз, апропо, да останем в темата.

За блуса бих се съгласил с уговорката, че се употребява като конотат на съответстващото чувство, attitude.

Редактирано от vorga (26.12.2006 23:58)

Varadin

Регистриран: 27.12.2006
От: IMAGILAND
Re: Понятие за джаз
    #1569283 - 27.12.2006 21:22 [Re: twisted animator]

Първо, весели коледни и новогодишни празници!
За пръв път съм тук. Много от вас ми харесаха, обичате гмурканията като мен, а в разходките ми из форумите срещнах и други, направили ми впечатление с отделянето на много материал за изхранване на черната дупка "его", оплитайки се в него и с развихрен езиков танц опитвайки се да прикрият получилите се пробойни в потока.
Надявам се занапред да имаме приятни разговори с вас! Понеже не обичам празните приказки и локума...
По темата:
Напълно съм съгласен с изложеното в книгата. За себе си лично бих добавил подправката с тежненията и хроматиката (освен ако не ги броя в първата точка).
Преглеждайки набързо мненията, не мога да не коментирам срещата си с бисера (не помня от кой автор), че в джаза акордите са несвързани, сами за себе си, и там има "разфрагментиране на тоналността", едва ли не атоналност ! Всъщност, има случаи, когато е налице нефункционална хармония, политоналност, серийните техники също са приложими и в джаза, но общо взето, казаното е полуистина и е много несериозно. Завоалираност и неяснота не значи случайност и че са нахвърлени несвързани фрагменти като купчина парченца от различни пъзели, които са "сами за себе си". В джаз музиката също има правила, норми и логика, нещата са анализируеми и подчинени, макар да не са винаги толкова видни, първични, натурални, колкото в класиката. Джаз композициите могат да се анализират, хармонията не прогресира случайно, акустичните и психоакустичните закони и зависимости са едни и същи във всеки музикален жанр, но с допълнителни/други окраски/нюанси в експлоатацията (в този ред на мисли, елементарни познания в областта, както даже и запознатост с теоретични трудове като тези на Рамо и Хиндемит, биха могли да са полезен ресурс, понеже информират относно изследваното в природата на звука и музиката). Акордите в джаза също имат логическо последование, но за откриването му често се изисква по-задълбочен анализ и поглед от повече точки. Тежненията в джаза често не се разрешават, ала не са случайни (дори и да не са диатонични) - и там има норми, съобразени с акордовите скали, типа на акорда и интерпретацията му, контекста. Има модална взаимозамяна, акорди, които биха могли да изглеждат като нефункционални, но да са в определено съотношение и анализируеми, биха могли да следват секвенция, да са продукт на замяна и отложени разрешения, и пр. Метричният момент също е от значение, в определени ситуации от него зависи каква инерция ще се получи, а от там - и анализът; метричният момент има значение и при крехката модална хармония. На лице са също така отложени и нестандартни разрешения, похвати за акордови замени и рехармонизация... Изворът на познанието за това са книгите по джаз хармония, джаз теория, като обаче в тях целият този космос не може да се побере адекватно. Както пише Марк Ливайн, "има толкова джаз теории, колкото са джаз музикантите". Разбира се, става дума за чуждестранни книги - джаз хармонията е нещо много размито у нас, не е плодотворна почвата за него. Изглежда, дори в академичните среди (музикални училища и консерватории) не е утвърдено и развито (чувал съм, че по джаз хармония в ДМА се преподава класическа). Съответно, има също така и джаз контрапункт (въобще, обучението по контрапункт е жизненоважно, понеже отваря изглед с още едно измерение - хоризонталното, което е много полезно, дори в даден момент даден автор да не пише полифонична творба).
Конкретно аз, за радост или не, нямам академично музикално образование. Познанието си е познание и в класните стаи, и извън тях, стига да има искрен, дълбок интерес и любов към истината и прилагането на интелекта за търсенето и добиването му. Вследствие на влюбване в нейно величество музиката и композирането, бях започнал да се обучавам през най-късните си юношески години, с ярък интерес към музикалната теория.

Бъдете здрави и усмихнати! Ще намина отново, сега е време за отдих след винената почерпка!

--------------------
"Ако не можете да го обясните просто, то не го разбирате достатъчно добре." - Алберт Айнщайн

dr.sardonicus

Регистриран: 08.03.2002
    #1583633 - 09.01.2007 13:34 [Re: Varadin]

Сбит отклик

Аз не слушам джаз...

"Е, настани се и джазов академизъм (а покрай него и недоразумението "джазов елитаризъм"), разшири се музикалната теория и пр. - но не съм се интересувал за "принципиалните нововъведения". (sardonicus)

Т. е.: ти идеш да ме заинтересуваш относно знанието за джаз. Благодаря ти. Благодаря ти и за аналитичния дискурс! Ръся "бисери" поради съчетан с хъс към анализа отказ от позитивно знание... И смятам, че ме разбра.

Съгласен съм с теб, съставям си груби представи за нещата. В класическата музика връзките са иманентни, а в джаза: теоретични. Хм... настани се и джазов академизъм (а покрай него и недоразумението "джазов елитаризъм"), разшири се музикалната теория и пр. - но не съм се интересувал за "принципиалните нововъведения". Разбираш ме (егото, комплексите и пр.): аз повече от това няма да прогресирам. Не те познавам, пожелавам ти щастие. И... още веднъж: благодаря за аналитичния дискурс! Дано не възнамериш да репликираш "по същество"; бих ти бил трижди благодарен, ако се задоволиш да обясняваш "бисерите" с егото ми, комплексите ми и т. н., а реакцията ми: със склонността ми да се самосъжалявам. Чувствам се невеж и най-вече изтощен, но спроти себе си бих продължавал по алчеещото си его... Тъй че: съвсем искрено: умолявам те да оставиш без внимание настоящото.

А на теб: здраве през новата година, а и за много години напред!

sardonicus

-------------------------------------

П. П. - Подписът ти, обаче, ме провокира и вдъхнови: "Ако не можете да го обясните просто, то не го разбирате достатъчно добре." (Айнщайн?) Ще си позволя да перифразирам: Ако умеете да разбирате и да обяснявате, но тъкмо сега не можете да обясните просто, то в случая сте, значи, разбрали твърде присърце! (Айнщайн предполага разбирането в атмосфера на невъзмутимост: единство на слово и идея; но разбиране, освен предполагано, би могло да бъде и изисквано - напр. за състоянието на некомуникативност: разлъчени спрямо потреса на насъщието подръчни изказни средства. А фразеологически го отпечатват подкани от рода на "проявете разбиране".)

Та - моля, прояви разбиране към мен!

betincho
database error

Регистриран: 13.07.2005
От: планетата Земя
    #1584495 - 09.01.2007 23:16 [Re: dr.sardonicus]

как не ви омръзва бе хора.....................

--------------------
it don't mean a thing if it ain't got that swing - Duke Ellington

Джек Дениъл
вОлен жЕрав

Регистриран: 17.01.2007
От: Cornville, IL
    #1597126 - 18.01.2007 01:53 [Re: betincho]

Аз понеже съм от село и не ги разбирам тия работи, пък ме срещат разни девочки 18-20годишни чалгарки по улиците и ма питат: "Що е тва джаз бре?" Какво да им отговоря?

twisted animator

#1597148 - 18.01.2007 02:52 [Re: Джек Дениъл]

Английско-български речник, София 1985:

jazz (=jazzy): III. a 3.вулгарен, прост

vorga
почетен член

Регистриран: 19.03.2006
    #1602157 - 21.01.2007 00:31 [Re: Джек Дениъл]

Цитат:

Аз понеже съм от село и не ги разбирам тия работи, пък ме срещат разни девочки 18-20годишни чалгарки по улиците и ма питат: "Що е тва джаз бре?" Какво да им отговоря?

Ми, казва се "ела у нас да ти пусна джаз". Нали сега няма да питаш какъв точно джаз да им пускаш у вас?

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  duende 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг: *****
Брой показвания: 3011

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.125 seconds in which 0.11 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.