ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Музика » Джаз и блус

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
betincho
database error

Регистриран: 13.07.2005
От: планетата Земя
Re: Обявление
    #1664327 - 09.03.2007 09:40 [Re: IvailoF]

Иво, никого не нападам. Човекът пише невярни и грешни в теоретично отношение неща и ги рекламира и претендира за нещо си. Не виждам нищо странно в това, когато някой греши и има хора по-знаещи от него да го поставят на мястото му. Сега, вече с психологичните му нестабилности, личностния му профил, ярко изразената му избухливост и псевдо-философия трябва да се занимава професионалист в областа на психотерапията.

С най-добри пожелания,

Петър

П.П. Иначе аз съм последовател на Диамантения Път, така че се радвам да разбера, че и ти се интересуваш

--------------------
it don't mean a thing if it ain't got that swing - Duke Ellington

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
dr.sardonicus

Регистриран: 08.03.2002
    #1664404 - 09.03.2007 11:38 [Re: betincho]

Всъщност, да, признавам - аз съм един самовлюбен провинциален натрапник, дето си събува обущата пред прага и сетне крачи на пети. Нищо не разбирам от музика, философия и разни други велики неща. Моля да спрете да обсъждате глуповатото ми селяшко пъчене и недоучените ми претенции.

Някои ще подхвърлят, че чистото знаене по електрокитарна апликация би било едно несъстоятелно във възможността си и абсурдно в предполагаемата си реалност нищо-знание - все едно да знаем как да отчертаем по пода отпечатъците от стъпките на току-що танцувалия.

dr.sardonicus

#1664577 - 09.03.2007 14:01 [Re: dr.sardonicus]

Ако се появи някой, който все пак сметне, че би му било интересно да разговаря с мен, то нека ми пише на адрес: gerlovo@abv.bg

Overhate
къргън

Регистриран: 09.11.2003
    #1664806 - 09.03.2007 16:12 [Re: betincho]

Цитат:

според теб явно Ab и G# са един и същ тон

Aми те са си един и същ тон и само изучаващите теория по класически каноничен начин коне с капаци твърдят обратното.

--------------------
I have something to say: It's better to burn down than to fade away!

dr.sardonicus

#1664977 - 09.03.2007 18:34 [Re: Overhate]

Така е. Благодаря за разбирането! Но аз все пак (в сборника) държах и на теоретичната стриктност: това сол-диез при, както го наричам, "хармоничното мажорно отклонение от диатониката в тоналност до-мажор/ ла-минор" (а в стандартен изказ: "хармоничен до-мажор"), се упорито произвеждаше от табулатора, който ползвам, а в сборника бях привел коректорска забележка! КОРЕКТОРСКА!... Аз отлично съзнавам смисъла при каноничното спрежение на алтерациите (т. нар. енхармонични правила). Съзнавам и смисъла на хармоничното отклонение (вкл. и на минорното) - даващо възможност за изразителна каденца.

Не знам доколко се смята за еретично, но си позволявам да съчетая ладовата теория и тоналностната теория (тя всъщност изразява енхармоничните правила на нотописа, без сама по себе си да се интересува от ладовите структури, освен от назвателното уточнение "минор" или "мажор" - това е една във висша степен формализирана, граматическа теория, "теория на нотния запис"). Йонийският лад проявява най-стабилен мажорен характер (мога и да навляза в подробности), а еолийският - минорен. Затова и те са се утвърдили като съотв. натурален мажор и натурален минор, а тониките им дават имената на съотв. тоналности.

Ако изходим от диатониката в тоналност до-мажор/ ла-минор (разликата е ладова - т. е. в йерархичните функции на тоновия състав - но не личи по арматурата, т. е. до-мажор и ла-минор са с една и съща арматура, както при всички останали двойки йонийски лад - еолийски лад, т. е. натурален мажор и диатонично съответстващия му натурален минор). Въпреки възникновението му под спрежение на мажора, мажорното отклонение внася промени и при седемте диатонични лада, вкл. и натуралния минорен (т. нар. еолийски). Значи (по гамова подредба): диатониката в тоналност до-мажор/ ла-минор:

CDEFGABC' (йонийски лад, натурален мажор, до-мажор в случая)
DEFGABCD'
EFGABCDE'
FGABDDEF'
GABCDEFG'
ABCDEFGA' (еолийски лад, натурален минор, ла-минор в случая)
BCDEFGAB' (малко използваният локрийски лад - поради нестабилността на основното му тризвучие и по-точно на интервала тук F-B при трите обращения).

Хармоничното мажорно отклонение се явява в изместване полутон надолу 6-тата степен на натуралния мажор, т. е. в случая: замяната A->Ab. Тази замяна, обаче, се отразява по всички ладове, значи:

C D E F G Ab B C'
D E F G Ab B C D'
E F G Ab B C D E'
F G Ab B D D E F'
G Ab B C D E F G'
Ab B C D E F G Ab'
B C D E F G Ab B'

Ако отхвърлим формализма и речем - против канона - да заменим енхармонически ла-бемол със сол-диез, то бихме получили в съседство сол и сол-диез при отсъствие на какъвто и да било (в случая: алтериран с бемол) запис на ла. Ще излезе, че просто сме наредили някакви символи, при което семантично се губи смисълът на понижението на ла и отражението в йерархията на системата.

За пълнота ще укажа и къмто хармоничното минорно отклонение, а именно повишението с полутон на седмата степен на натуралния минор (еолийския лад), а в случая: сол към сол-диез. Ла-то си остава на мястото! (Натуралният минор по начало "страда" от неубедителна каденца, затова и много често не се ползва в натуралния си вид, а тъкмо в хармоничния.)

В приложение са двойното хармонизиране (т. нар. бихармонични мажор и минор), както и мелодизирането (с цел преодоляването на хиатуса при хармоничните отклонения - неудобен за певците, и отклонението се е затвърдило в традицията като мелодично, съотв. мажорно и минорно).

И всичко това се случва в до-мажор/ ла-минор - т. е. на нивото на все същата немодулирана диатоника ABCDEFG с все заложените у нея ладове (разбирай кръгов запис)! И би могло да бъде употребено и при всяка една арматура, като някъде навлизат двоен бемол и двоен диез и пр. - върхът на формализацията.

Забел.: при нетемпериран строй (значи, в барокови времена) се появяват малък и голям полутон, малък и голям цял тон и т. н., което означава, че енхармоничните диез и бемол не винаги отвеждат в една и съща позиция.

А в модерни времена Арнолд Шьонберг въвежда додекафоничния подход и съответстващия му дванадесетстепенен запис. Не и просто хроматика - тъй щото хроматиката има смисъл под спрежение на тоналностната музика (т. е. на ладовостта, на планетарната, йерархичната система, диатонизма), - а атоналност: равноправие на всички дванадесет степени по хроматичната гама. На пръв поглед Шьонберг скъсва с канона (енхармоничните правила за запис), ала не... формализмът навлиза в същина. Математиката добива превес над слуха.

После някои дошли да кажат: "Защо пък през полутон?" "Защо пък дискретизирано?" "Защо пък тоново?" "ДАЙ ДА ШУМИМ!"

МОЛЯ ВИ, НЕКА НЕ СЕ КАРАМЕ! НЕКА РАЗГОВАРЯМЕ ЛАСКАВО, БЕЗ ИРОНИЯ, УВАЖИТЕЛНО!... НЕПОСИЛНО МИ Е ДА ГОВОРЯ ЗА ТОЛКОВА МНОГО ГРУПИ, АЛБУМИ, ЕСТЕТИЧЕСКИ СРАВНЕНИЯ И ДР., НИТО СЪМ МУЗИКАЛЕН ТЕОРЕТИК ИЛИ ИСТОРИК, НО ОТ ТОВА НЕ СЛЕДВА, ЧЕ НЕ СЪМ В СЪСТОЯНИЕ ДА РАЗГОВАРЯМ ЗА МУЗИКА... БИХ СЕ ИЗВИНИЛ НА ВСЕКИ, КОМУТО СЪМ ПРИЧИНИЛ НЯКАКВО НЕПРИЯТНО УСЕЩАНЕ.

Overhate
къргън

Регистриран: 09.11.2003
    #1665019 - 09.03.2007 18:58 [Re: dr.sardonicus]

Цитат:

CDEFGABC' (йонийски лад, натурален мажор, до-мажор в случая)
DEFGABCD'
EFGABCDE'
FGABDDEF'
GABCDEFG'

ABCDEFGA' (еолийски лад, натурален минор, ла-минор в случая)
BCDEFGAB' (малко използваният локрийски лад - поради нестабилността на основното му тризвучие и по-точно на интервала F-B при трите обращения).

Tия средните нямаха ли си и те имена? Май дорийски, фригийски, лидийски и миксолидийски, нещо такова ми се върти в избледнелите спомени

А хармоничния мажор комай няма толкова широка употреба, колкото минорния си събрат. Виж бихармоничния е друга бира

Цитат:

А в модерни времена Арнолд Шьонберг въвежда додекафоничния подход и съответстващия му дванадесетстепенен запис. Не и просто хроматика - тъй щото хроматиката има смисъл под спрежение на тоналностната музика (т. е. на ладовостта, на планетарната, йерархичната система, диатонизма), - а атоналност: равноправие на всички дванадесет степени по хроматичната гама. На пръв поглед Шьонберг скъсва с канона (енхармоничните правила за запис), ала не... формализмът навлиза в същина. Математиката добива превес над слуха.

Не знаех, че така се вика пича, ама и аз съм фен на този подход. Всъщност май всеки самоук "електрически" китарист е фен на този подход.
А доказано ли е по някакъв начин, че именно 12тоновото разделение на пълната гама (в която технически има безброй тонове), е най-правилно и превъзхожда категорично останалите (напр. евентуално 20тоново разделение) или просто това е поредното проявление на хаотичност в "еволюцията" на хомо сапиенс?

--------------------
I have something to say: It's better to burn down than to fade away!

dr.sardonicus

#1665032 - 09.03.2007 19:07 [Re: Overhate]

Имат си, разбира се, можех да ги посоча. Мога и мнго други неща да споделя...

Да, натуралният мажор си стои стабилно: най-стабилният лад от седемте. Та нали хармонията е всъщност отношение (йерархично, в тоналностната музика) между тоновете. Когато повишим седмата степен натуралния минор, ние подчертаваме каденцата, устойчивостта на фразовите завършеци.

Чувал съм че има и други звукови системи (индиански и пр.) При по-дребно от полутон вече отива към украшенията (вибрато).

Много бързам сега.

dr.sardonicus

#1665261 - 09.03.2007 22:20 [Re: dr.sardonicus]

Виждам, че няколко постинга по-горе, в устрема си да репликирам, съм се повел по инерцията... Обръщенията са последователните хармонически (т. е. отправно най-ниския тон) положения, редуващи основното хармоническо положение на акордовото (в рамките на октава) тризвучие, а именно квинтакорда, нека напр. е C-E-G (C-G - квинта), а C-G-E надхвърля октава:
- терцово (а не "квартово") последователно харм. положение, т. нар. "първо обръщение" - секстакорд (а не "квартакорд"); E-G-C (E-C - секста), а E-C-G не е последователно харм. положение;
- квинтово последователно харм. положение, т. нар. "второ обръщение" - квартсекстакорд; G-C-E (G-C - кварта, G-E - секста), а G-E-C не е последователно харм. положение.

Забел.: "хармоническо положение" не значи хармоническо (т. е. едновременно) изпълнение, а значи тъкмо "построяване и именуване отправно най-ниския тон".

dr.sardonicus

#1665309 - 09.03.2007 23:13 [Re: Overhate]

Лидийският (от F) и миксолидийският (от G) лад, приведени към обща тоника, се приемат в тоналностната теория за нищо повече от екзотични разновидности на едноименния им натурален мажор (йонийския лад), а приведените дорийски (от D) и фригийски (от E) - на едноименния им натурален минор (еолийския лад). Локрийският лад се отхвърля - поради, както вече рекох, неустойчивостта на тоничното му акордово тризвучие (т. нар. умалено).

За 12-частното разделение (през т. нар. полутон). - В равнотемперираната диатонична (кръгова 7-позиционна) структура намираме - емпирично, по слух - 5 големи еднакви отстояния, т. нар. "цял тон" и 2 малки - два пъти по-малки от големите - т. нар. "полутон". Сумарно - изчисляваме октавовото повторение ("музикалната дължина" на окръжността) като възлизащ на 12 полутона интервал. А при модулиране (отправно дадените 7 позиции) ние и реално се натъкваме на самите разполовяващи големите отстояния междинни позиции. (Равнотемперираният полутон би могъл да бъде представен и с числов показател, сиреч математико-технически, като честотно отношение. Октава, знаем, е честотно отношение 1:2, в посока към повишение. Това дробно деление довежда накрая до малък остатък, който при равната темперация бива разпределен по полутоновете на равни части.) Извод: познатата ни 12-степенна тонова система произлиза в необходим резултат от музикалната даденост на равнотемперираната диатонична (кръгова 7-позиционна) структура.

betincho
database error

Регистриран: 13.07.2005
От: планетата Земя
    #1665361 - 09.03.2007 23:50 [Re: Overhate]

Да бе, много ясно, мажор или минор - кво ти пука. Давай там да бичим и квото стане... Тази музикална теория е отживелица... Ай сиктир с тия диези и бемоли....

Сега сериозно - би ли ми пояснил кой е другият метод за изучаване на Теория на Музикалните Елементи, освен класическия? Защото все още в цял свят той се счита за система от знания без аналог. Явно ТИ имаш друго виждане за нещата. Открий топлата вода в световен мащаб, моля.

--------------------
it don't mean a thing if it ain't got that swing - Duke Ellington

Страници: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  duende 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 2585

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.104 seconds in which 0.09 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.