ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
За възрастните хора...
    #2337825 - 25.03.2009 08:55

Тематаа ми е взаимставана от сутрешният блок по''Нова'' и ми се ще да чуя вашето мнение.Та морално ли е да се пращат възрастни хора в старчески дом?Вие бихте ли изпратили ваш близък?Аз бих го направила, но само в частен такъв, защото си мисля че грижите и условията ще са в пъти по-добри.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
Re: За възрастните хора...
    #2337837 - 25.03.2009 09:11 [Re: Креми]

Не, не бих си изпратила родителите там.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Lady Margolotta
може би сепия

Регистриран: 21.01.2009
    #2337860 - 25.03.2009 09:47 [Re: Креми]

Цитат:

Та морално ли е да се пращат възрастни хора в старчески дом?Вие бихте ли изпратили ваш близък?

Нека се постараем да избягваме етичните оценки тук, защото няма как да се поставим на мястото на самите възрастни хора и да решим вместо тях кое е по-добре за тях. Може само с подобни риторични въпроси да измием някакво самонатрапено ни чувство за вина, че видите ли - пращайки възрастен човек в дом за възрастни хора, не изпълняваме свойте морални ангажименти към него.
Не само че бих изпратила свой близък в такъв дом, самият мой близък (майка ми) се е амбицирала да направи модерен старчески дом, в който да кара старините си.
Морално ли ще е в този случай да я спирам?
Морално ли е, заради "това какво ще кажат хората" да не разрешавам за един болен човек да се полагат специализирани грижи (в хоспис)?
Морално ли ще е да се съобразявам с "какво ще кажат хората", ако желанието на този възстрастен човек е да запази достойнството си и да не бъде виждан от близките си хора как не може да контролира процесите в тялото си, как постепенно животът и разумът си отиват от него?
Морално ли ще е да го лишавам от средата и общуването с негови връстници, само за да го държа заключен и сам в апартамент на 10-тия етаж, без възможност да излезе и да се разходи - по цял ден пред телевизора? Заради "какво ще кажат хората".

Хайде не с този "морал".

deputatkata
влюбена в Дянков!

#2337862 - 25.03.2009 09:50 [Re: Lady Margolotta]

Не виждам да има натрапване на криворазбран морал.
Има питане, има и отговори. Кой кого осъжда тук, че така скачаш?

--------------------

Креми
най-миличка

#2337864 - 25.03.2009 09:54 [Re: Lady Margolotta]

Абсолютно съм съсгласна с теб и поздравления за решението на майка ти.Аз също съм на мнение , че един възрастен човек би се чувствал по-добре там сред свои връстници и добре полагани грижи за него отколкото затворен сам вкъщи м/у четери стени.

Lady Margolotta
може би сепия

#2337865 - 25.03.2009 09:55 [Re: deputatkata]

Цитат:

Не виждам да има натрапване на криворазбран морал.
Има питане, има и отговори. Кой кого осъжда тук, че така скачаш?

Самият въпрос "Морално ли е" натрапва етична оценка.

deputatkata
влюбена в Дянков!

#2337867 - 25.03.2009 09:58 [Re: Креми]

Би се чувствал по-добре ако той самият иска да отиде там. Не ако децата му го пратят без негово желание. Така си мисля.
И понеже знам, че моите родители не биха искали да отидат някой ден в старчески дом, ако ще и луксозен да е, отговорям за мен си.

--------------------

Креми
най-миличка

#2337868 - 25.03.2009 09:59 [Re: Lady Margolotta]

Благодаря ти за отговора.За мен и теб може да е нормална постъпка, но за други би било аморална.

Lady Margolotta
може би сепия

#2337956 - 25.03.2009 12:00 [Re: Креми]

Има една подробност, която обаче някак си се премълчава. От свян ли от що ли.
Че в немалко случаи, грижата за възрастни хора е свързана с това "на кого е приписано" жилището или някакъв имот на тези възрастни хора. Затова и преди време имаше някаква много шумна кампания срещу ....някакво дружество, ето сега не си спомням името му - в което възрастни хора встъпваха с имота си, и получаваха грижи и доглеждане. Как се развиха събитията там?

Възрастните хора трябва според мен да имат възможността да избират - как със собственото си имущество да обезпечат живота си на старини - дали ще ангажират с грижата за себе си свой роднини срещу завещаване на имот или ще потърсят съответно грижи в добре уреден дом за възрастни хора. И не ми се вижда съвсем редно обществото да се намесва в тези чисто материални взаимоотношения с оценки за моралността на едната или другата алтернатива. Не знам как е уреден въпросът от законите - доколко има такова уреждане и доколко нещата са оставени на "морала" в общестовто. В съдилищата, поне доколкото знам, не съдят по морал, а по закони.

Защото ако един възрастен човек не е в добри взаимоотношения с наследниците си, но е материално обезпечен - каква е алтернативата му? Какво значи в този случай "да го пратят в старчески дом"? Кой да го прати? Много ли е "морално" възрастните хора да бъдат изнудвани от наследниците си със това доглеждане , без да имат възможността да изберат нещо друго като вариант?

Nord

Регистриран: 06.12.2007
    #2337962 - 25.03.2009 12:17 [Re: Креми]

Нямам време, затова накратко. Не само е морално, а и единственото смислено решение.
Никой не е обучавал близките как да бъдат лекари-специалисти, мед.сестри или санитари. Идеята, че близките най-добре знаят как да се грижат за възрастен човек с деменция или за дете с увреждания е цинична и обусловена от фактът, че болничното лечение излиза скъпо на държавата. Защо, като може да излиза скъпо на семейството.
Никой не пречи на близките да си вземат детето за събота-неделя у тях, или да ходят да се го виждат. Но има нужда от лекари, рехабилитатори и специализиран персонал.
Но да оставим децата. Баба ми стана дементна. Не помнеше коя е, кои сме ние, кой ден е, спеше и се събуждаше, пак пиеше лекарствата, пак закусваше, пак ходеше да се напъва в тоалетната и така няколко пъти на ден. Бъркаше в печката, тръгваше да се разхожда посред нощ по чорапи и т.н. и т.н. Майка ми спря да ходина работа, за да се грижи за нея. Нито успяваше добре да се грижи за нея, нито работеше, нито имаше усещането, че нещо смислено прави. В крайна сметка загуби усещането, че това й е близък човек - най-близкия й човек, защото беше набутана в ролята на санитар. Това е престъпление. Друг пътповече.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13193

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.021 seconds in which 0.008 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.