ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
ЙOH
тэ®®о®izато®

Регистриран: 08.12.2007
От: Глаgнiъ леs®
Re: За възрастните хора...
    #2340322 - 28.03.2009 15:27 [Re: Godiva]

Донякъде е така, сигурно би било неморално.
Донякъде е и въпрос на възможности.
При идеалните обстоятелства - наличие на жилище, възможност за осигуряване на домашен помощник, сигурно би било неморално да принудиш човека да отиде в старчески дом.
Много възрастни хора, претърпяват особени промени на психиката, след достигане на определена възраст. И психически и физически, често пъти нещата опират до нужда от почти денонощни грижи/наблюдение. Доколко е възможно, такова да се осигури от човек, който е т.к. активен - работи, грижи се за семейство..
И при наличие на най-голямо желание, съчетването на всичко това, може да е невъзможно.

И донякъде би било и неморално и вид тормоз, някой да не може да обърне внимание на детето си, защото след 12 часов работен ден е отишъл да "обслужва" родителя си, който убедено си настоява да си живее в Овча купел 7..щото си е привързан към градинката.

И споменах по-горе, че много стари хора, претърпяват особени прихически промени. Да, някои се вдетиняват, други развиват особена форма на егоизъм. Може и да съм малко циничен, но 'стар/възрастен човек', не е равносилно за мен за беззащитен и онеправдан човек.
Съобразяването на всяка цена с желанията и нуждите на един възрастен човек, също може да придобие неморални измерения.

--------------------
Peacekeeper & Peacemaker.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #2340336 - 28.03.2009 15:50 [Re: Godiva]

най-морално в случая е като не моеш си движиш сам нуждите, да не натоварваш близките си с таа тежка, често пъти дългодесетилетна задача. Да не му е ужасно на дъртака - дай да бъде ужасно за тоа който ше требе да го гледа. Само че дъртака не е малко дете, за което наложителните грижи да са ясни по подразбиране, дъртака е човек на който му е дошло времето за размисъл относно пътуването му към вечността, едни грижи само биха му попречели на пътешественическия му дух и желания за пътуване към непознати измерения и светове

GodivaМодератор
Графиня дьо Шарни

Регистриран: 21.12.2001
От: София, България
    #2340406 - 28.03.2009 17:10 [Re: ЙOH]

Да, прав си, и затова именно това е проблем...но представи си, че някой ти е дал много неща...материални, и този някой остарява много, дотолкова, че има нужда от грижа - редно ли е да се прати в старчески дом този човек , ако не иска....в такъв случай не е редно да му се взимат материалните неща...не можеш хем да взимаш нещо от някой, хем да го пратиш някъде, където не иска. Ето това е Неморално, поне според мен, а дали съм прав, не знам.

ЙOH
тэ®®о®izато®

Регистриран: 08.12.2007
От: Глаgнiъ леs®
    #2340507 - 28.03.2009 20:01 [Re: Godiva]

Дал-взел..сметки.
Ако се опре до там, съвсем се закучват нещата.
За 'взимане на материални неща"..това си е вече вид мародерство. Ако някой е тръгнал с тази идея, то надали ще прати родителите си и в старчески дом.

В крайна сметка, от хуманна гледна точка, може да се окаже че е по-добре да не му се зачете мнението. Особено, ако става въпрос и за хора, които се нуждаят от квалифицирана медицинска помощ и наблюдение.
И, ако трябва да избираш за родителите си, между
- съобразяване с желания, евентуално и капризи(защото може и да са такива), които могат да са вредни за тях
- или съобразяване с това, което е добро за тях(добро, добро..въпрос на субективна преценка), но е в разрез с желанията им.
..става дебело и думата 'задължен', придобива друго значение. Задължен да се съобрази с желанията им, задължен да подсигури здравето им?

И това, че са 'дали много', не означава че трябва да "вземат много". Деликатна тема. Отгледал деца, а сега те да го гледат - на всяка цена ли? А кой ще отгледа техните деца?

Въпрос на компромис между желания, отговорности, възможности и нужди.

И както написах по-горе..от родител до родител, разлика голяма.

--------------------
Peacekeeper & Peacemaker.

Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
    #2340558 - 28.03.2009 21:30 [Re: ЙOH]

Мда това , че са ти помогнали или дали не бива да се натяква доживотно.

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #2340626 - 28.03.2009 23:07 [Re: Godiva]

викаш: нищо лично, сичко е бизнес и матриални неща да подариш жилище на детето си е желателно и прекрасно, ма не със себе си в него утре дъртаците ше сме ние, пътниците с единия крак в отвъдното (блазе им на тее дето нема да доживеят до пенция ) шо да им осмърдяваме младостта с отвратителното си старческо присъствие, старостта е грозна и глупава, сал един недялко йорданов я люби и възпява в стихове абе , бъдещите алцхаймерчета, шо не си купите оше отсега по ена къщурка в некое безлюдно село и ко имате късмет да чукнете шейсетака най-късно, да се изнесете по живо, по миризливо и сбръчкливо вдън горите тилилейски, да не цапондрите красивата млада цивилизована градска панелна среда с отвратителния си старчески лик евала на софийските пенционери = мильони осемдесе деведесе годишни скелетони деноношно пълнят до откат трамваите, скачат,блъскат се,буйстват, подвикват игриво, мъкнат тонове минерална вода от чешмите до халите, тва заради чистия планински въздух явно тука в бургас като почна да им разправам колко мноо живеят софийските дъртаци, се ше се намери некой младеж да ме прекъсне с въпроса : ама как така?а тука редко некой доживява седемдесетака еми така мили деца, който иска да живее мноо да бега у софия, въздуха там е чис , планински и отличен, не ги слушайте шопите кво само се оплакват и цените на храните са най-ниски - точно кат за пенционери! дъртуляци от сички краища на родината - софия ви зове, хранскомерс и той, втория етаж на халите съшо, сички древни вече са там и пият кафе

rosalinda
-{--,--{-'-@

Регистриран: 18.12.2005
От: където грее слънчице
    #2341898 - 30.03.2009 21:56 [Re: Креми]

Аз бих

В частен и бих ги посещавала всеки ден
Причини:
1. Не съм лекар. Ако се налагат специални медицински грижи не виждам как аз невежата те първа ще се уча върху най-близките си на нов занаят.
2. Не мисля, че майчицата ми, която винаги е била изключително всеотдайна, ще кара спокойни старини, при положение че се чувства в тежест на любимото си дете.
3. Няма да попада в изолация, защото ще има и други на нейните години с които да общува.

Разбира се говорим за частен дом (дано да мога да си го позволя, когато дойде този момент), където хигиената, грижите, вниманието и всички др. условия на необходимото ниво. Не бих рискувала при други обстоятелства

--------------------
They call me the wild rose

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2341932 - 30.03.2009 22:46 [Re: Uma Rojo]

Аз пък мисля, че си прекалено млада за такива размисли

Какво мисля по въпроса ли? Ако има такъв старчески дом, в който се предлагат добри грижи и условия, не бих се двоумила да изпратя родителите си там. За сега май такива няма.
Инак, смятам, там ще се чувстват много по-добре - сред връстници - хора с еднакви интереси и възгледи, отколкото взаимно да си пречим.

--------------------
Ние сме ора естете.

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #2342078 - 31.03.2009 00:52 [Re: deputatkata]

Цитат:

Не, не бих си изпратила родителите там.

И аз съм така,знам какво успокоение е за възрастният да си отива когато близките му са край него.А на мен ми остана само една майчица...и категирично не бих я пратила в старчески дом!Бих търсила специализирана помощ срещу заплащане евентуално,но искам майка ми да е край мен и децата ми в последните си часове,каквото и да ми струва психически и емоционално това .

--------------------
But she did ask...and well she is special

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2348074 - 08.04.2009 16:52 [Re: Креми]

Много е сложно... Всичко зависи от състоянието на стария човек и фининсовите възможности на семейството...

Ако старият човек е психически здрав и може да се поемат разноските по лице, което да е снего докато домашните са на работа, няма смисъ от старчески дом. Но ако физическото или психичното здраве са такива, че се изисква 24 часова охрана и будуване, и ако всички в семейството работят, може би е по-разумно да се потърси частно заведение с квалифициран персонал.

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 2 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13940

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.01 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.