ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Креми
най-миличка

Регистриран: 09.06.2004
От: Fort Worth,TX
За възрастните хора...
    #2337825 - 25.03.2009 08:55

Тематаа ми е взаимставана от сутрешният блок по''Нова'' и ми се ще да чуя вашето мнение.Та морално ли е да се пращат възрастни хора в старчески дом?Вие бихте ли изпратили ваш близък?Аз бих го направила, но само в частен такъв, защото си мисля че грижите и условията ще са в пъти по-добри.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
deputatkata
влюбена в Дянков!

Регистриран: 04.05.2006
Re: За възрастните хора...
    #2337837 - 25.03.2009 09:11 [Re: Креми]

Не, не бих си изпратила родителите там.

--------------------
Добре фиксираният пациент...не се нуждае от упойка!

Lady Margolotta
може би сепия

Регистриран: 21.01.2009
    #2337860 - 25.03.2009 09:47 [Re: Креми]

Цитат:

Та морално ли е да се пращат възрастни хора в старчески дом?Вие бихте ли изпратили ваш близък?

Нека се постараем да избягваме етичните оценки тук, защото няма как да се поставим на мястото на самите възрастни хора и да решим вместо тях кое е по-добре за тях. Може само с подобни риторични въпроси да измием някакво самонатрапено ни чувство за вина, че видите ли - пращайки възрастен човек в дом за възрастни хора, не изпълняваме свойте морални ангажименти към него.
Не само че бих изпратила свой близък в такъв дом, самият мой близък (майка ми) се е амбицирала да направи модерен старчески дом, в който да кара старините си.
Морално ли ще е в този случай да я спирам?
Морално ли е, заради "това какво ще кажат хората" да не разрешавам за един болен човек да се полагат специализирани грижи (в хоспис)?
Морално ли ще е да се съобразявам с "какво ще кажат хората", ако желанието на този възстрастен човек е да запази достойнството си и да не бъде виждан от близките си хора как не може да контролира процесите в тялото си, как постепенно животът и разумът си отиват от него?
Морално ли ще е да го лишавам от средата и общуването с негови връстници, само за да го държа заключен и сам в апартамент на 10-тия етаж, без възможност да излезе и да се разходи - по цял ден пред телевизора? Заради "какво ще кажат хората".

Хайде не с този "морал".

deputatkata
влюбена в Дянков!

#2337862 - 25.03.2009 09:50 [Re: Lady Margolotta]

Не виждам да има натрапване на криворазбран морал.
Има питане, има и отговори. Кой кого осъжда тук, че така скачаш?

--------------------

Креми
най-миличка

#2337864 - 25.03.2009 09:54 [Re: Lady Margolotta]

Абсолютно съм съсгласна с теб и поздравления за решението на майка ти.Аз също съм на мнение , че един възрастен човек би се чувствал по-добре там сред свои връстници и добре полагани грижи за него отколкото затворен сам вкъщи м/у четери стени.

Lady Margolotta
може би сепия

#2337865 - 25.03.2009 09:55 [Re: deputatkata]

Цитат:

Не виждам да има натрапване на криворазбран морал.
Има питане, има и отговори. Кой кого осъжда тук, че така скачаш?

Самият въпрос "Морално ли е" натрапва етична оценка.

deputatkata
влюбена в Дянков!

#2337867 - 25.03.2009 09:58 [Re: Креми]

Би се чувствал по-добре ако той самият иска да отиде там. Не ако децата му го пратят без негово желание. Така си мисля.
И понеже знам, че моите родители не биха искали да отидат някой ден в старчески дом, ако ще и луксозен да е, отговорям за мен си.

--------------------

Креми
най-миличка

#2337868 - 25.03.2009 09:59 [Re: Lady Margolotta]

Благодаря ти за отговора.За мен и теб може да е нормална постъпка, но за други би било аморална.

Lady Margolotta
може би сепия

#2337956 - 25.03.2009 12:00 [Re: Креми]

Има една подробност, която обаче някак си се премълчава. От свян ли от що ли.
Че в немалко случаи, грижата за възрастни хора е свързана с това "на кого е приписано" жилището или някакъв имот на тези възрастни хора. Затова и преди време имаше някаква много шумна кампания срещу ....някакво дружество, ето сега не си спомням името му - в което възрастни хора встъпваха с имота си, и получаваха грижи и доглеждане. Как се развиха събитията там?

Възрастните хора трябва според мен да имат възможността да избират - как със собственото си имущество да обезпечат живота си на старини - дали ще ангажират с грижата за себе си свой роднини срещу завещаване на имот или ще потърсят съответно грижи в добре уреден дом за възрастни хора. И не ми се вижда съвсем редно обществото да се намесва в тези чисто материални взаимоотношения с оценки за моралността на едната или другата алтернатива. Не знам как е уреден въпросът от законите - доколко има такова уреждане и доколко нещата са оставени на "морала" в общестовто. В съдилищата, поне доколкото знам, не съдят по морал, а по закони.

Защото ако един възрастен човек не е в добри взаимоотношения с наследниците си, но е материално обезпечен - каква е алтернативата му? Какво значи в този случай "да го пратят в старчески дом"? Кой да го прати? Много ли е "морално" възрастните хора да бъдат изнудвани от наследниците си със това доглеждане , без да имат възможността да изберат нещо друго като вариант?

Nord

Регистриран: 06.12.2007
    #2337962 - 25.03.2009 12:17 [Re: Креми]

Нямам време, затова накратко. Не само е морално, а и единственото смислено решение.
Никой не е обучавал близките как да бъдат лекари-специалисти, мед.сестри или санитари. Идеята, че близките най-добре знаят как да се грижат за възрастен човек с деменция или за дете с увреждания е цинична и обусловена от фактът, че болничното лечение излиза скъпо на държавата. Защо, като може да излиза скъпо на семейството.
Никой не пречи на близките да си вземат детето за събота-неделя у тях, или да ходят да се го виждат. Но има нужда от лекари, рехабилитатори и специализиран персонал.
Но да оставим децата. Баба ми стана дементна. Не помнеше коя е, кои сме ние, кой ден е, спеше и се събуждаше, пак пиеше лекарствата, пак закусваше, пак ходеше да се напъва в тоалетната и така няколко пъти на ден. Бъркаше в печката, тръгваше да се разхожда посред нощ по чорапи и т.н. и т.н. Майка ми спря да ходина работа, за да се грижи за нея. Нито успяваше добре да се грижи за нея, нито работеше, нито имаше усещането, че нещо смислено прави. В крайна сметка загуби усещането, че това й е близък човек - най-близкия й човек, защото беше набутана в ролята на санитар. Това е престъпление. Друг пътповече.

Grim

Регистриран: 13.04.2007
    #2337963 - 25.03.2009 12:17 [Re: Креми]

Колкото по-далеч от възрасните, толкова по-добре мен са ми противни, стоят ми ени такива озлобени, повечето май и понамирисват лошо усети човек че почва се превръща в труп, требе се подсети сам, че е време да освободи света на живите от себе си. Вкопчили се с жълти криви нокти и чейнета в живота, мрън мрън мрън, а достойния дъртак вади пистолета и благородно се застрелва нема кво да им виси на вратовете на децата , на внуците си, да ги ангажира с деноношни грижи, да ги тормози с капризи, да им циври, да им уринира насекъде напук блааах , гадни дъртаци

Креми
най-миличка

#2337970 - 25.03.2009 12:35 [Re: Nord]

Ох какво да ти кажа имам усещането , че заради това ни мислене,ше ни заклеймят за коравосърдечни.Сега ми се налага да прекаравам доста от времето с 82 год баба.Не ме питай какво изживявам.Има мозъчна атрофия и понякога незнае какво прави.Онзи ден я хванах да изхвърля гърнето с урината си вместо в тоалетната в мивката в кухнята и изпаднах в тих ужас.Припада най-редовно и неможе да си показва носа навънка.

Креми
най-миличка

#2337972 - 25.03.2009 12:36 [Re: Grim]

Ралични поколения и разбирания, но това е положението.

Grim

#2337977 - 25.03.2009 12:41 [Re: Креми]

абе усетих аз, че некое уринириращо бабе ти виси на врата , затва го написах така

ЕVERHOPE
мира няма

Регистриран: 07.10.2005
От: тук някъде
    #2337980 - 25.03.2009 12:48 [Re: Креми]

У нас не е прието нито за нормално, нито за морално. Аз самата не бих изпратила родителите си в старчески дом, но моята причина е строго персонална. Иначе, като цяло одобрявам съществуването им. Според мен е много по-достойно да изживееш старините си добре обгрижен и сред връстници, отколкото нежелан, руган, унизен и неразбран, както често се случва. Има много примери, как деца подхвърлят родителите си на " смени" по между си, и след тяхната смърт започват борба, кой повече дал, гледал и му се полага по-голямата част от бащиното имане.

--------------------
Вълкът се ражда, за да разкъсва, орелът се ражда, за да ограбва, огънят се ражда, за да изпепелява, а човек се ражда, за да бъде щастлив, но разкъсва, ограбва и изпепелява щастието на другите. Какво всъщност е човека?

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2337987 - 25.03.2009 12:57 [Re: Креми]

Ако дойде ден, в който трябва да взема такова решение, ще се съобразя с желанието на възрастния. Нека той реши къде ще се чувства по-добре.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

Mina19
член

Регистриран: 04.03.2009
    #2337993 - 25.03.2009 13:05 [Re: Креми]

Цитат:

Тематаа ми е взаимставана от сутрешният блок по''Нова'' и ми се ще да чуя вашето мнение.Та морално ли е да се пращат възрастни хора в старчески дом?Вие бихте ли изпратили ваш близък?Аз бих го направила, но само в частен такъв, защото си мисля че грижите и условията ще са в пъти по-добри.

Няма по_потискащо от това да свършиш живота си в старчески дом.Висиш и чакаш смъртта, както и всички около теб.

mysteria
добричка

Регистриран: 21.04.2007
От: Русе, България
    #2338125 - 25.03.2009 15:21 [Re: Креми]

Много сложна дилема. Нямам представа въобще и май и не искам да си представя, че някой ден трябва да изпратя някой от родителите си в старчески дом. Но, от друга страна, ако това е негово лично решение-ще го преживея някак си, но няма да съм спокойна никак.
Например свекърва ми много искаше да отиде в такъв дом за стари хора - има такъв в Русе и е близо до парка, грижите са страхотни, но не можах да разбера какво стана - остана си у тях. Но като я гледам колко е самотна...сърцето ми се свива. Май решението беше на девера ми. Не знам, много е потискащо да я гледам такава - болна и немощна. Днес ходих да я видя и не ми хареса това, което видях.

КИКИ, съчувствам ти, ще ти трябват доста сили, за да се справиш.
За мен - никой не трябва да си тръгне обиден от този свят. Това е моето мнение. И понеже много ги обичаме и искаме да ги задържим по-дъбго време да нас си, за това полагаме толкова много усилия, грижи за тях. Пак казвам - не знам до колко е равилно или , до калко морално или не.

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

Редактирано от mysteria (25.03.2009 15:30)

mysteria
добричка

#2338129 - 25.03.2009 15:24 [Re: Mina19]

Цитат:

Няма по_потискащо от това да свършиш живота си в старчески дом.Висиш и чакаш смъртта, както и всички около теб.

Много точно си го определила, Мина. Домовете за стари винаги съм си ги представяла като един вид "чакалня"

Норда ей сега ще ме насмете, че не мога да си сдържа емоциите, но такава е моята си представа. Не знам кое е правилно и кое - не.

--------------------
Цял живот студ и огън....клетва и благослов....добро утро и сбогом ,и сбогом....моя трудна любов....

ЕVERHOPE
мира няма

#2338138 - 25.03.2009 15:30 [Re: mysteria]

Цитат:

Цитат:

Много точно си го определила, Мина. Домовете за стари винаги съм си ги представяла като един вид "чакалня"

Норда ей сега ще ме насмете, че не мога да си сдържа емоциите, но такава е моята си представа. Не знам кое е правилно и кое - не.

А, когато останеш на грижите на две-три вечно сърдити, груби и недоволни деца, които те подритват ту тук, ту там, какво чакаш? Пак чакаш смъртта, която е единственото сигурно събитие в живота ни, но я чакаш огорчен, унизен и смачкан, с единствената мисъл, че си бреме и тежест за някого.

--------------------
Вълкът се ражда, за да разкъсва, орелът се ражда, за да ограбва, огънят се ражда, за да изпепелява, а човек се ражда, за да бъде щастлив, но разкъсва, ограбва и изпепелява щастието на другите. Какво всъщност е човека?

mysteria
добричка

#2338142 - 25.03.2009 15:33 [Re: ЕVERHOPE]

Цитат:

А, когато останеш на грижите на две-три вечно сърдити, груби и недоволни деца, които те подритват ту тук, ту там, какво чакаш? Пак чакаш смъртта, която е единственото сигурно събитие в живота ни, но я чакаш огорчен, унизен и смачкан, с единствената мисъл, че си бреме и тежест за някого

Агресия, съжалявам, не мога да си представя, че ще се държа така с родителите си. Да не дава Господ такова отношение на деца към родители. Съжалявам.

За мен връзката винаги е двупосочна - те са ни дали живот, ние трябва да се грижим за техния живот и за тяхното здраве. Пак казвам-не знам кое е правилно.

--------------------

Редактирано от mysteria (25.03.2009 15:34)

ЕVERHOPE
мира няма

#2338156 - 25.03.2009 15:42 [Re: mysteria]

Цитат:

Агресия, съжалявам, не мога да си представя, че ще се държа така с родителите си. Да не дава Господ такова отношение на деца към родители. Съжалявам.

За мен връзката винаги е двупосочна - те са ни дали живот, ние трябва да се грижим за техния живот и за тяхното здраве. Пак казвам-не знам кое е правилно.

Някъде, по-горе в темата писах, че аз също не бих позволила родителите ми да отидат в такъв дом. Но, но за съжаление съм била свидетел на описаното от мен отношение и смятам, че в тези случаи той се явява по-добра алтернатива.

--------------------

Креми
най-миличка

#2338157 - 25.03.2009 15:43 [Re: mysteria]

Жал ми е за бабата , защото е добър човек и знам , че ако нямаше атрофия никога не би правила тези неща.Въоръжила съм се с търпение поне имам доста високна такова.Повтаря ми едни и същи неща по 100 пъти, а аз се правя , че ги чувам за сефте.

mysteria
добричка

#2338174 - 25.03.2009 15:58 [Re: Креми]

Цитат:

Жал ми е за бабата , защото е добър човек и знам , че ако нямаше атрофия никога не би правила тези неща.Въоръжила съм се с търпение поне имам доста високна такова.Повтаря ми едни и същи неща по 100 пъти, а аз се правя , че ги чувам за сефте.

Съжалявам, много добре знам какво преживяваш. Знаем, че са изживяли живота си достойно, не искаме да ги нараним по никакъв начин. Те са си наши и си ги обичаме и за това ни е жал за тях.
Моята е на 92 години, не живее при мен, но ми е жал да я гледам такава, не ни познава вече. Тя ни е отгледала : мен, сестра ми, братовчедите ми. Все деца е гледала горката. Знам, че никой не е вечен, но ми се свива сърцето. Тя счупи крак миналата година и от тогава лежи.
Пак казвам - никой не трябва да си тръгва обиден.
На теб ти пожелавам да намериш сили и кураж за двама.

--------------------

mysteria
добричка

#2338177 - 25.03.2009 16:01 [Re: ЕVERHOPE]

Цитат:

Но, но за съжаление съм била свидетел на описаното от мен отношение и смятам, че в тези случаи той се явява по-добра алтернатива.

Сигурно, не съм обръщала палачинката от другата страна. Нали знаеш, че съм си Девичка - за мен всичко е мир и любов в семейството.

--------------------

ЕVERHOPE
мира няма

#2338184 - 25.03.2009 16:04 [Re: mysteria]

Цитат:

Цитат:

Но, но за съжаление съм била свидетел на описаното от мен отношение и смятам, че в тези случаи той се явява по-добра алтернатива.

Сигурно, не съм обръщала палачинката от другата страна. Нали знаеш, че съм си Девичка - за мен всичко е мир и любов в семейството.

Знам, знам, мама е девичка, знам за какво ми говориш. Което не и попречи да се погрижи за майка си, двете си баби, дядовците си и от десет години гледа баща ми болен на легло. Упорити сте и някак успявате да заставате над нещата, като жертвате себи си в името и доброто на околните.

--------------------

mysteria
добричка

#2338190 - 25.03.2009 16:09 [Re: ЕVERHOPE]

Явно, майка ти е страхотен човек! Възхищавам се.

--------------------

Креми
най-миличка

#2338204 - 25.03.2009 16:15 [Re: ЕVERHOPE]

Майка тие достоен за уважение човек.

ЕVERHOPE
мира няма

#2338233 - 25.03.2009 16:52 [Re: mysteria]

mysteria, КИКИ благодаря, за милите думи. Гордея се с нея, опитвам се да и бъда полезна и да я щадя поне аз. Живота поднася различни предизвикателства пред всеки от нас, затова понякога си мисля, че можем да разсъждаваме хипотетично, но никога не можем да бъдем сигурни как е правилно и трябва да се постъпи.

--------------------

Grim

#2338256 - 25.03.2009 17:23 [Re: ЕVERHOPE]

Цитат:

Което не и попречи да се погрижи за майка си, двете си баби, дядовците си и от десет години гледа баща ми болен на легло

Хубаво, майка ти я похвалиха достатъчно, аз обаче друго се чуда! Защо требе си причинява човек такива мъки - да поеме целия си род на главата да ги гледа десетилетия на стари години?

Тее хора дето отдават половината си живот за да гледат болните си дърти роднини, ко успеят да доживеят от толкоз тормоз до неква стара възраст, тех нема да има кой да ги погледне, така си мисля аз

Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
    #2338500 - 25.03.2009 22:03 [Re: Grim]

Цитат:

Защо требе си причинява човек такива мъки - да поеме целия си род на главата да ги гледа десетилетия на стари години?

Тее хора дето отдават половината си живот за да гледат болните си дърти роднини, ко успеят да доживеят от толкоз тормоз до неква стара възраст, тех нема да има кой да ги погледне, така си мисля аз

Гриме, обикновено приемам мненията ти "на нож", понеже почти като правило са крайни...в откровеността си.
Но в тях винаги има доза истина, която човек трудно и пред самия себе си признава. Право казваш, макар да го казваш недипломатично.
Истината е, че аз съм от тези, които също не биха оставили болни възрастни близки иии... имам наблюдения колко здраве, психика, радост и жизненост му струва всичко това на "гледача", ама...пусто, не мога инак (ни съвест, ни сърце биха ми го позволили, макар и да би ме смачквало).

vg*
гушкоти бебето

Регистриран: 11.01.2006
От: sofia
    #2338517 - 25.03.2009 22:20 [Re: Креми]

Цитат:

... защото си мисля че грижите и условията ще са в пъти по-добри...

Не са. Подозираш,
но не е така.

ЕVERHOPE
мира няма

#2338713 - 26.03.2009 07:48 [Re: Grim]

Цитат:

Цитат:

Което не и попречи да се погрижи за майка си, двете си баби, дядовците си и от десет години гледа баща ми болен на легло

Хубаво, майка ти я похвалиха достатъчно, аз обаче друго се чуда! Защо требе си причинява човек такива мъки - да поеме целия си род на главата да ги гледа десетилетия на стари години?

Има, като че такъв момент?! За съжаление най-често се случва точно така. Не съм търсила похвали. Напротив, самата аз смятам че едва ли е необходимо човек да изпада в крайност и при себераздаването.

--------------------

Glezlichka
глезличка

Регистриран: 07.07.2003
От: Другата България
    #2339417 - 27.03.2009 03:32 [Re: vg*]

Зависи си от дома.

--------------------
"The happiest people don't have the best of everything. They just make the best of everything."

Live simply. Love generously. Care deeply. Speak kindly.

Census
just a член

Регистриран: 27.02.2009
    #2339511 - 27.03.2009 10:14 [Re: Mina19]

Цитат:

Висиш и чакаш смъртта, както и всички около теб.

Щото ако си вкъщи няма да висиш и чакаш смъртта. В старческият дом има хора, с които можеш да имаш сходни интереси. Ако семейството на възрастният човек го посещава редовно, взима го за ваканция, засвидетелства му любовта и подкрепата си, той няма да се чувства изоставен в старческият дом. Напротив, ще се чувства по-добре там, защото среща разбиране от хора от същият етап на жизнения си път и професионалната помощ на работещите в дома.

ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
    #2339517 - 27.03.2009 10:26 [Re: Census]

Цитат:

Напротив, ще се чувства по-добре там, защото среща разбиране от хора от същият етап на жизнения си път и професионалната помощ на работещите в дома.

Това хубаво.Само дето не е сигурно,поне това за професионалната помощ.Не го казвам в смисъл,че работещите там не са професионалисти.Говоря за мотивацията.За това,че всеки от нас в един момент,докато е бил на възрастта,в която си е избирал професията или пътя,по който да поеме,едва ли е предполагал,че нещата ще бъдат толкова ужасни сега.Та кой би си избрал да работи нещо подобно,да влага много усилия ида получава в повечето случаи подозрителни погледи и да чува прошепнати грозни думи.Порутени сгради,никакви условия...За жалост това е реалността.Истината е,че нямаш ли средства няма как да се получи това със спокойните старини.
Имам приятелка,директор на детска градина.Оня ден ми обясняваше как бременна в 5-я месец(все още на работа),е хукнала да се моли на горското да спонсорират градината с няколко кубика дърва,защото тяхните свършили!

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

Bandit Queen
тъмна Индия

Регистриран: 03.12.2007
    #2339535 - 27.03.2009 11:00 [Re: Креми]

Аз лично бих наела професионален здравен работник да се грижи за родителите ми /ако недай си боже се случи нещо подобно/, но не бих оказала доверие на старчески дом в България. Едва ли в БГ има дом, който да осигури удобствата за спокойни старини- такива, каквито аз искам за родителите си, а и аз досега не съм чула някой нормален стар човек да изяви доброволно желание да прекара остатъка от живота си на такова място, пък било то и сред връстници с общи интереси. Един нормален човек на възраст обикновено желае и заслужава да живее сред семейството си и да се радва на децата и внуците си, докато му е писано. Това обаче действително е идеалният вариант. Съгласна съм, при условие, че на децата не им пука за родителите, те да се изпратят в старчески дом, но това не означава автоматично, че там ще са по-добре. Може би малко по-добре обгрижвани, но не и щастливи. Пак ще си я има горчилката и пак човекът ще си чака смъртта.. Въпросът е много спорен. Дори и да се прави за добро, не се знае доколко добро е всъщност това начинание и дали наистина ще има позитивен резултат. На мен лично би ми тежало на сърцето и то много

--------------------
"Tara hai tu mujhme tuta sa,
dariya hai tu mujhme dooba sa "

Census
just a член

#2339548 - 27.03.2009 11:30 [Re: Bandit Queen]

Имах гадже учителка в детска градина. Та тя ми е казвала че нуждата принуждава човек да върши всичко. Ако работиш и не можеш да си гледаш детето вкъщи, даваш го на детска градина. Същото е и с възрастните хора. Имаш крава, пиеш мляко. Можеш да си позволиш да гледаш родителите вкъщи, ок, не можеш, даваш ги в старчески дом плащаш го и ги посещаваш там през уикендите, като им носиш вкуснотии и ги разхождаш с колата нанякъде.

Census
just a член

#2339550 - 27.03.2009 11:32 [Re: ne znaem cqlata istoriq]

Затова имаш глава на раменете си и очи. Ходиш, гледаш, разучаваш и намираш най-доброто което те устройва. В момента в България има избор на старчески домове - за бедни и богати. Ама ако не можеш да си позволиш този за богатите, що мрънкаш? То е все едно да мръкаш, че нямаш Ферари, безсмислено е.

Bandit Queen
тъмна Индия

#2339569 - 27.03.2009 12:15 [Re: Census]

Така е- едва ли някой ще тръгне да оспорва тоя /доказан/ факт. Все си мисля обаче, че старческият дом е крайната мярка. Според мен първо би трябвало да се потърси по-малко болезненото решение. Познавам такива семейства, които имат възможност да гледат и осигурят всичко на родителите си вкъщи, но просто не им се занимава или щото видиш ли, трябва ми апартамента да го продам/да го дам под наем, затова ти отивай в старческия дом..Ето това за мен не е нормално и никога няма да бъде.
Тая тема наистина има хиляди аспекти и частни случаи, хиляди фактори, от които зависи решението, така че аз само споделям лично мнение и впечатления.

--------------------

ne znaem cqlata istoriq
гад непоносима

Регистриран: 30.08.2008
От: Някъде,наполовина.
    #2339570 - 27.03.2009 12:18 [Re: Census]

Ти пък де чу някой да мрънка.Пази боже,да не ми идва до главата.Изказвам мнение.

--------------------
Няма ситуация без изход.Това е само пауза между две хрумвания.

По-добре да забравям,отколкото да не помня!

Grim

#2339578 - 27.03.2009 12:39 [Re: Hard Rock fan]

Животът започва сред райски градини и завършва с Апокалипсис; требе некой го обясни тоа житейски факт на възрасните хорица Повечето от тех са заблудени, че е вярно обратното

Моман

Регистриран: 27.07.2007
    #2339579 - 27.03.2009 12:43 [Re: Grim]

Много ми е било странно и необяснимо, когато възрастни хора са ми казвали нещо от рада на: "Гледаме да помагаме повече на малкия син, защото той ще ни гледа на старини." Един вид - купуват си грижите.

--------------------
Няма голямо значение кой какво казва, а защо го казва, и това показва какъв човек е той.

ЕVERHOPE
мира няма

#2339583 - 27.03.2009 12:52 [Re: Моман]

Цитат:

Много ми е било странно и необяснимо, когато възрастни хора са ми казвали нещо от рада на: "Гледаме да помагаме повече на малкия син, защото той ще ни гледа на старини." Един вид - купуват си грижите.

И най- често, малкият син ги гледа през " Крив макарон".

--------------------

Uma Rojo
inner while

Регистриран: 25.04.2005
    #2339588 - 27.03.2009 13:04 [Re: Моман]

бих добавила и въобще заявката на доста хора, дете - "да има кои да ме гледа на стари години". отглеждаме си болногледачи един вид

приятели, които живеят извън страната са наели жена, която да се грижи за възрастната им маика в България. жената минава всеки ден през апартамента и, помага в грижите по апартамента, готвене, пазаруване и прочие. вярно жената е в добро здраве, макар в напреднала възраст и не се нуждае от специална грижа. на мен това ми се струва оптималният вариант за идните времена за мен и моите родители. и двете със сестра ми живеем извън България. варианта да спрем работим, за да гледаме някои от тях просто не съществува. в случаи на нужда от специални грижи, мисля ще потърсим място, където да я получат.

аз мисля за тези неща от сега. обмислям и собственото си съществуване на старини и смятам да избера м/у помощ за стари хора по домовете, настаняване в дом или наи-верояно "селище" за възрастни хора според зависи здравното ми състояние. смятам дапроуча въпросът за евтаназиите при случаи на необратима тежка деменция. тук става въпрос лично за мен, да не се приеме като чудене от моя страна как да се отърва от този и онзи. в случая от себе си.

вземането на такова решение е лично. всеки преценява според собствените си виждания и разбирания.

--------------------
Трудна за отвличане.

Lady Margolotta
може би сепия

#2339589 - 27.03.2009 13:13 [Re: Uma Rojo]

Цитат:

обмислям и собственото си съществуване на старини и смятам да избера м/у помощ за стари хора по домовете, настаняване в дом или наи-верояно "селище" за възрастни хора според зависи здравното ми състояние.

Както казва майка ми "Аз от първия си работен ден съм започнала да работя за времето, когато ще съм пенсионер."
Имаш ли поглед върху "селищата" за възрастни хора, защото такава идея се върти и в семейството ни - за организиране на семеен бизнес. В коя държава може да се почерпи опит? В България със сигурност има доктори, които ще се заемат - даже именно лекари генерират подобни идеи напоследък - това го съдя по инфото, което идва от разни банки - за какво теглят кредити хората. Да - в България все още е свободна ниша. Стига човек да успее да се организира със терена, сградите и обслужването - защо пък не.

Lady Margolotta
може би сепия

#2339592 - 27.03.2009 13:24 [Re: Bandit Queen]

Цитат:

Едва ли в БГ има дом, който да осигури удобствата за спокойни старини- такива, каквито аз искам за родителите си, а и аз досега не съм чула някой нормален стар човек да изяви доброволно желание да прекара остатъка от живота си на такова място, пък било то и сред връстници с общи интереси. Един нормален човек на възраст обикновено желае и заслужава да живее сред семейството си и да се радва на децата и внуците си, докато му е писано.

Бандит, не искам да ти оспорвам наблюденията и разсъжденията, но поне в Германия и в Израел знам и съм виждала с очите си домове и "селища" за възрастни хора, които могат да се сравняват с луксозни курорти. Нека не съдиме кое било "нормално" и кое - не, че ще излезе, че има възрастни хора, живеещи в спокоен и обгрижващ ги комфорт, които обаче според теб са ненормални, само защото на теб така ти пасва на мнението.

Освен това, че ти не си информирана за нещо дали го има или го няма в България, не значи, че действително го има или го няма.

Bandit Queen
тъмна Индия

#2339677 - 27.03.2009 15:38 [Re: Lady Margolotta]

Работя в подобна сфера. Имам известни набюдения. Преди да стартира клиниката за травмирани деца, мислехме с колеги да стартираме подобен проект за стари изоставени хора, но специалността ми не е точно тази и го насочихме в друга посока. За Германия, Израел, че даже и от Индия/ защото и оттам имам впечатления/ наистина има разкошни селища, където можеш с удоволствие и лекота на сърцето да оставиш родителите си и даже е желателно да го направиш, но за ситуацията в БГ съм много скептична. И да има такива- са единици и не са по джоба на всеки. Твоята идея за подобно селище е страхотна /поздравявам те!/, има незапълнена ниша безспорно и аз лично бих се радвала да се запълнис качествен проект. Не е въпросът обаче да има добро "селище", а да има добро такова, което средностатистическия българин с едната си заплата да може да си позволи да осигури на родителите си и да бъдат спокойни и двете страни. Смятам, че така би било справедливо, ама при условие, че животът е толкова несправедлив, май няма смисъл изобщо да смятам каквото и да било... Но пределно ми е ясно, че такъв проект се прави с много пари и за много пари....

--------------------

Lady Margolotta
може би сепия

#2339695 - 27.03.2009 15:58 [Re: Bandit Queen]

Чудесно е, че стана дума и че се намират тъдява хора като теб - с наблюдения и опит в тази материя! Когато се появят въпроси - ще те питам за много неща.

GodivaМодератор
Графиня дьо Шарни

Регистриран: 21.12.2001
От: София, България
    #2340188 - 28.03.2009 09:47 [Re: Креми]

Ако страият човек Не желае да бъде изпратен в старчески дом и изпитва дълбоко вкоренен ужас от това да бъде изпратен е определено Неморално... Мисля, че и в друга подобна тема съм споделяла, за баща ми, който от години живее в Скандинавия и си събира специално пари за момента, в който ще отиде в старчески дом...за неговата психика и начин на мислене е Морално. Интересно ми е пишещите тук знаят ли за цените за пребиваване в хубав старчески дом в България и ако не знаят, то моля да се осведомят....а за другите старчески домове не искам и да си и помислям.

ЙOH
тэ®®о®izато®

Регистриран: 08.12.2007
От: Глаgнiъ леs®
    #2340322 - 28.03.2009 15:27 [Re: Godiva]

Донякъде е така, сигурно би било неморално.
Донякъде е и въпрос на възможности.
При идеалните обстоятелства - наличие на жилище, възможност за осигуряване на домашен помощник, сигурно би било неморално да принудиш човека да отиде в старчески дом.
Много възрастни хора, претърпяват особени промени на психиката, след достигане на определена възраст. И психически и физически, често пъти нещата опират до нужда от почти денонощни грижи/наблюдение. Доколко е възможно, такова да се осигури от човек, който е т.к. активен - работи, грижи се за семейство..
И при наличие на най-голямо желание, съчетването на всичко това, може да е невъзможно.

И донякъде би било и неморално и вид тормоз, някой да не може да обърне внимание на детето си, защото след 12 часов работен ден е отишъл да "обслужва" родителя си, който убедено си настоява да си живее в Овча купел 7..щото си е привързан към градинката.

И споменах по-горе, че много стари хора, претърпяват особени прихически промени. Да, някои се вдетиняват, други развиват особена форма на егоизъм. Може и да съм малко циничен, но 'стар/възрастен човек', не е равносилно за мен за беззащитен и онеправдан човек.
Съобразяването на всяка цена с желанията и нуждите на един възрастен човек, също може да придобие неморални измерения.

--------------------
Peacekeeper & Peacemaker.

Grim

#2340336 - 28.03.2009 15:50 [Re: Godiva]

най-морално в случая е като не моеш си движиш сам нуждите, да не натоварваш близките си с таа тежка, често пъти дългодесетилетна задача. Да не му е ужасно на дъртака - дай да бъде ужасно за тоа който ше требе да го гледа. Само че дъртака не е малко дете, за което наложителните грижи да са ясни по подразбиране, дъртака е човек на който му е дошло времето за размисъл относно пътуването му към вечността, едни грижи само биха му попречели на пътешественическия му дух и желания за пътуване към непознати измерения и светове

GodivaМодератор
Графиня дьо Шарни

Регистриран: 21.12.2001
От: София, България
    #2340406 - 28.03.2009 17:10 [Re: ЙOH]

Да, прав си, и затова именно това е проблем...но представи си, че някой ти е дал много неща...материални, и този някой остарява много, дотолкова, че има нужда от грижа - редно ли е да се прати в старчески дом този човек , ако не иска....в такъв случай не е редно да му се взимат материалните неща...не можеш хем да взимаш нещо от някой, хем да го пратиш някъде, където не иска. Ето това е Неморално, поне според мен, а дали съм прав, не знам.

ЙOH
тэ®®о®izато®

#2340507 - 28.03.2009 20:01 [Re: Godiva]

Дал-взел..сметки.
Ако се опре до там, съвсем се закучват нещата.
За 'взимане на материални неща"..това си е вече вид мародерство. Ако някой е тръгнал с тази идея, то надали ще прати родителите си и в старчески дом.

В крайна сметка, от хуманна гледна точка, може да се окаже че е по-добре да не му се зачете мнението. Особено, ако става въпрос и за хора, които се нуждаят от квалифицирана медицинска помощ и наблюдение.
И, ако трябва да избираш за родителите си, между
- съобразяване с желания, евентуално и капризи(защото може и да са такива), които могат да са вредни за тях
- или съобразяване с това, което е добро за тях(добро, добро..въпрос на субективна преценка), но е в разрез с желанията им.
..става дебело и думата 'задължен', придобива друго значение. Задължен да се съобрази с желанията им, задължен да подсигури здравето им?

И това, че са 'дали много', не означава че трябва да "вземат много". Деликатна тема. Отгледал деца, а сега те да го гледат - на всяка цена ли? А кой ще отгледа техните деца?

Въпрос на компромис между желания, отговорности, възможности и нужди.

И както написах по-горе..от родител до родител, разлика голяма.

--------------------

Креми
най-миличка

#2340558 - 28.03.2009 21:30 [Re: ЙOH]

Мда това , че са ти помогнали или дали не бива да се натяква доживотно.

Grim

#2340626 - 28.03.2009 23:07 [Re: Godiva]

викаш: нищо лично, сичко е бизнес и матриални неща да подариш жилище на детето си е желателно и прекрасно, ма не със себе си в него утре дъртаците ше сме ние, пътниците с единия крак в отвъдното (блазе им на тее дето нема да доживеят до пенция ) шо да им осмърдяваме младостта с отвратителното си старческо присъствие, старостта е грозна и глупава, сал един недялко йорданов я люби и възпява в стихове абе , бъдещите алцхаймерчета, шо не си купите оше отсега по ена къщурка в некое безлюдно село и ко имате късмет да чукнете шейсетака най-късно, да се изнесете по живо, по миризливо и сбръчкливо вдън горите тилилейски, да не цапондрите красивата млада цивилизована градска панелна среда с отвратителния си старчески лик евала на софийските пенционери = мильони осемдесе деведесе годишни скелетони деноношно пълнят до откат трамваите, скачат,блъскат се,буйстват, подвикват игриво, мъкнат тонове минерална вода от чешмите до халите, тва заради чистия планински въздух явно тука в бургас като почна да им разправам колко мноо живеят софийските дъртаци, се ше се намери некой младеж да ме прекъсне с въпроса : ама как така?а тука редко некой доживява седемдесетака еми така мили деца, който иска да живее мноо да бега у софия, въздуха там е чис , планински и отличен, не ги слушайте шопите кво само се оплакват и цените на храните са най-ниски - точно кат за пенционери! дъртуляци от сички краища на родината - софия ви зове, хранскомерс и той, втория етаж на халите съшо, сички древни вече са там и пият кафе

rosalinda
-{--,--{-'-@

Регистриран: 18.12.2005
От: където грее слънчице
    #2341898 - 30.03.2009 21:56 [Re: Креми]

Аз бих

В частен и бих ги посещавала всеки ден
Причини:
1. Не съм лекар. Ако се налагат специални медицински грижи не виждам как аз невежата те първа ще се уча върху най-близките си на нов занаят.
2. Не мисля, че майчицата ми, която винаги е била изключително всеотдайна, ще кара спокойни старини, при положение че се чувства в тежест на любимото си дете.
3. Няма да попада в изолация, защото ще има и други на нейните години с които да общува.

Разбира се говорим за частен дом (дано да мога да си го позволя, когато дойде този момент), където хигиената, грижите, вниманието и всички др. условия на необходимото ниво. Не бих рискувала при други обстоятелства

--------------------
They call me the wild rose

Пипи^
суросинкява на цепленки

Регистриран: 09.04.2003
    #2341932 - 30.03.2009 22:46 [Re: Uma Rojo]

Аз пък мисля, че си прекалено млада за такива размисли

Какво мисля по въпроса ли? Ако има такъв старчески дом, в който се предлагат добри грижи и условия, не бих се двоумила да изпратя родителите си там. За сега май такива няма.
Инак, смятам, там ще се чувстват много по-добре - сред връстници - хора с еднакви интереси и възгледи, отколкото взаимно да си пречим.

--------------------
Ние сме ора естете.

c´est moi
;)

Регистриран: 11.12.2006
    #2342078 - 31.03.2009 00:52 [Re: deputatkata]

Цитат:

Не, не бих си изпратила родителите там.

И аз съм така,знам какво успокоение е за възрастният да си отива когато близките му са край него.А на мен ми остана само една майчица...и категирично не бих я пратила в старчески дом!Бих търсила специализирана помощ срещу заплащане евентуално,но искам майка ми да е край мен и децата ми в последните си часове,каквото и да ми струва психически и емоционално това .

--------------------
But she did ask...and well she is special

Duchessa
аферистка

Регистриран: 10.04.2007
От: Граово
    #2348074 - 08.04.2009 16:52 [Re: Креми]

Много е сложно... Всичко зависи от състоянието на стария човек и фининсовите възможности на семейството...

Ако старият човек е психически здрав и може да се поемат разноските по лице, което да е снего докато домашните са на работа, няма смисъ от старчески дом. Но ако физическото или психичното здраве са такива, че се изисква 24 часова охрана и будуване, и ако всички в семейството работят, може би е по-разумно да се потърси частно заведение с квалифициран персонал.

--------------------
Падаш, ставаш, наместваш короната, продължаваш!

maymis
сладка

Регистриран: 19.02.2007
    #2354818 - 16.04.2009 11:51 [Re: Duchessa]

Никога не бих изпратила мама там .

--------------------
...и стъклени и тънки бреговете,
трошат се в полудялото ми тичане.
Болят ме от очакване ръцете.
Ох.Цялата съм станала обичане...

ЙOH
тэ®®о®izато®

#2355028 - 16.04.2009 18:59 [Re: maymis]

A, aко тя самата иска?

--------------------

maymis
сладка

Регистриран: 19.02.2007
    #2356101 - 18.04.2009 07:58 [Re: ЙOH]

Ако тя иска, значи няма да се чувства добре аз да се грижа за нея.
Едва ли бих го допуснала

--------------------
...и стъклени и тънки бреговете,
трошат се в полудялото ми тичане.
Болят ме от очакване ръцете.
Ох.Цялата съм станала обичане...

ЙOH
тэ®®о®izато®

#2356189 - 18.04.2009 12:24 [Re: maymis]

Допустимо е.
Дори и прекалената грижовност, може да е досадна, какво пък.

Аз, откак съм на пее'се и някак си ми е много странно, как постоянно ще ми се шматката младите, ще ме наобикалят и ще ме занимават с глупости, стараейки се да ме обгрижват.

--------------------

Крумка
с палто от норки

Регистриран: 06.07.2004
От: Опицвет
    #2356301 - 18.04.2009 15:27 [Re: ЙOH]

На 50, здрав и прав човек, да те обгрижват
Да не дава Господ да те обгрижват на 50, значи нещо си болен.
Моите родители са на 60 и още нас децата обгрижват, пък на 50 бяха във вихъра си.
С тях за старчески домове сме си говорили не целенасочено, а ставало е дума за други хора, но татко не ще никога да му се случи- той каза, че ако един ден се залежи, ще си плаща да го гледат у дома, но не иска при други старци. Дано да не се случва да мисли (или пък ние) къде да ходи. Сега да си гледат живота, пък ако дойде това време затова сме им деца- да им помогнем, както смятат, че е най-добре за всички.

slavi.todorov9
неориентиран

Регистриран: 03.12.2012
    #3125392 - 13.01.2014 22:03 [Re: Крумка]

Аз съм от хората, на които им е рано още да мислят за старини, но когато погледна баба, често се отдавам на такива размисли. Ако има нещо, от което ме е страх, то е самотата. А когато си на възраст, тя неизменно става твой спътник. Знам, че за повечето хора е неприемливо да оставят родителите си в дом и ги разбирам. Аз съшо не бих могла. Но съм сигурна, че един ден и аз самата няма да съм в състояние да обгижвам своите родители целодневно, да ги осещавам всеки ден и да разведрявам деня им. Аз ще имам свой живот и задължения, а те ще имат само спомените и самотата си. Ставам все по-разколебана. Кое е правилно и кое не... Може би просто трябва да послушаме какво нашите родители ни казват и колко и грешно да ни се струва (както когато сме били млади и са ни хокали), може би и този път имат право, може би и този път знаят по-добре.

Редактирано от Hard Rock fan (14.01.2014 00:46)

Йон
тэ®®о®izато®

Регистриран: 02.03.2005
От: Гаgнiъ леs®
    #3129235 - 24.01.2014 21:54 [Re: slavi.todorov9]

Защо точно самотата? Не е задължително възрастните хора да са самотни.
У нас май е често срещано явление, по-възрастните да са малко или много изхвърлени от обществото, което е малко глупаво. В голяма степен, причина за това е икономическото благосъстояние на пенсионерите, но не съм много уверен, че това е основното. Залагам повече на вътрешните нагласи у самите хора, които са все ощееее..прекалено ретро.
Та..страшната самота зависи от лирическите герои, не виждам защо те плаши.
Може би по-скоро това да си в тежест на някого, да се чувстваш безполезен..това е гадното.
Каквото и да си говорим, в даден момент и това идва, ако не се гътнеш преди това... С напредване на възрастта, неминуемо хората отслабват и физически и психически/умствено. Предполагам, че в моментите, в които това бива осъзнавано, всъщност е доста тягостно усещане.

Пеесе и пеееет!

--------------------
Peace V!

Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3129468 - 26.01.2014 11:22 [Re: Йон]

А питал ли се защо малките деца харесват и обичат възрастните хора?

А хората на 45-55 според мен са най-трудните са "понасяне" от околните. Най-изискващи едни такива ги намирам... и най-недоволни, ии най-агресивни. Просто защото много се занимават със себе си, че и другите със себе си.

Добре би било и ако хора на 70-80 години пишат във форума.
Не мисля че биха си позволили да бъдат в тежест на когото и да е. Има някакво благородство в по-значимото напредване в годините.

Hard Rock fanМодератор

#3129476 - 26.01.2014 12:31 [Re: Йон]

Цитат:

Не е разбира се, опасявам се, че в случая, отговорът, който ни се предлагаше беше в един сайт , та оставих постинга за размисли по темата, но редактирах частта, в която ни се предлагат отговори от въпросния сайт на разни теми в доста подфоруми.

Йон
тэ®®о®izато®

#3129493 - 26.01.2014 14:11 [Re: Tanya.]

Не съм, но и не съм много сигурен, че това е точно така, м?
Сегааа, това с тези до пеесе и пет ме жегна. Ще взема да се върна догодина или на сееемсе+.

--------------------
Peace V!

Tanya.

#3129540 - 26.01.2014 18:05 [Re: Йон]

Цитат:

ме жегна...

едва ли.
На възраст се докачат само жените
и си имат едни илюзии - да изглеждат по-млади, по-умни и по-красиви. Грешни илюзии...

Лятото имахме среща на класа... Класният ни - на 90 и пак ни беше учител. Като казах каква благородност, да допълня благост и почтеност и интелект излъчват някои възрастни хора...се сетих за него.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
Re: За хората, страдащи от липса на внимание
    #3129542 - 26.01.2014 18:07 [Re: Йон]

Цитат:

но и не съм много сигурен, че това е точно така, м

Не е.

Всеки малко или повече има нужда от внимание. Разликата е там, че хората, на които такова остро им липсва, имат особено излъчване и поведението им е доста предвидимо - обикновено се усеща, натрапчивост, агресия, че дори и изяви, граничещи със злобни изблици - било жени, или мъже.
Общо взето съм останала с впечатление (реално и виртуално), че тези, които страдат от липса на внимание от другия пол, говорят най-вече за себе си, изтъквайки предимствата си и усърдно подчертавайки недостатъците на другите, което съответно ги прави някак непоносими за хората, които имат "късмет" да контактуват с тях.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Йон
тэ®®о®izато®

#3129941 - 27.01.2014 19:22 [Re: Tanya.]

О, да, има такива хора. Готини и колоритни, запазили живота и борбата у себе си, в най-добрия и положителен смисъл и без оглед на възрастта им.
Мога само да се възхищавам на хора, които са такива и запазват себе си и през десетилетия и десетилетия.
Не всички са такива.

--------------------
Peace V!

Tanya.

#3130214 - 28.01.2014 17:42 [Re: Йон]

Цитат:

О, да, има такива хора.
Не всички са такива.

Да.

nita
тихичка

Регистриран: 28.06.2009
    #3130274 - 28.01.2014 20:29 [Re: Йон]

Цитат:

У нас май е често срещано явление, по-възрастните да са малко или много изхвърлени от обществото, което е малко глупаво. В голяма степен, причина за това е икономическото благосъстояние на пенсионерите, но не съм много уверен, че това е основното. Залагам повече на вътрешните нагласи у самите хора, които са все ощееее..прекалено ретро.
Та..страшната самота зависи от лирическите герои, не виждам защо те плаши.

Мдам, у нас малко нещата са "да те посрещне старата на прага", силует, седнал тъжно, облечен в тъмни дрехи. А животът може да е това (откраднах снимката от една друга тема)

Tanya.

#3130529 - 29.01.2014 10:54 [Re: nita]

Цитат:

Цитат:

Залагам повече на вътрешните нагласи у самите хора, които са все ощееее..прекалено ретро.

Мдам, у нас малко нещата са "да те посрещне старата на прага", силует, седнал тъжно, облечен в тъмни дрехи. А животът може да е това (откраднах снимката от една друга тема)...

аз май обръщам внимание на посрещането в най-общ план, не само на вратата...Едни са мили, други скърцат със зъби.
Какъв ще бъде човек на старини зависи от това - какво е видял в детството си... И с какъв поглед се е научил да гледа хората около себе си.

пп. преди време в Откачалки беше дала песен на Milenita, запомнила съм я. Благодаря ти

Duchessa
аферистка

#3131094 - 30.01.2014 20:55 [Re: Креми]

Много е сложно и зависи от много неща:
Най-напред, от нагласата на стария човек: ако шумът и режимът на живот в дома му започне да го дразни, ако не може да понася напрежението на ежедневието, той сам може да поиска да се оттегли. Ако семейството може да си позволи да му отдели помещение, в което да се чувства комфортно, няма да се наложи да отива никъде.

Понякога старият човек има нужда от специфични грижи, свързани с влошено здравословни и/или душевно състояние. Ако се налага 24 часова грижа, ако всички, които биха могли да го обслужват, са на работа, може да се наложи да бъде изпратен в заведение, където да получи тази грижа. И пак, ако семейството може да покрие разходите по наемане на човек за почасова грижа, може да бъде оставен у дома.

Има стари хора, които предпочитат да общуват с връстници, вместо с по-младите. За тях старческият дом е дори привлекателен.

Проблемът е, че у нас няма много заведения за стари хора, в които условията на живот и грижа да са близки до домашните.

Другият проблем е, че начинът на живот и отглеждане на децата днес не предполагат много здрави емоционални връзки между поколенията.

Старите хора и малките деца са еднакво тртудни за гледане, но това са двете лица на нашето бъдеще в пряк смисъл. Затова трябва да се отнасяме много отговорно към задълженията си както по отношение на тези, които идват след нас, така и по отношение на ония, които ни напускат...

--------------------

Duchessa
аферистка

#3131103 - 30.01.2014 21:27 [Re: Йон]

Самотата на старите хора идва от това, че не могат да се адаптират към променящия се свят и престават да го разбират. Това ги прави неадекватни и конфликтни, което ги изолира от живите им близки.

Самотата на старите хора идва и от това, че с постепенно връстниците им измират и в един момент всичките им познати и роднини, с които имат общи спомени и преживявания, изчезват.

Това което преживях, покрай старостта на татко, ме накара да разбера, че дъклголетието е голямо изпитание в чисто духовен план, в допълнение към физиологичните проблеми.

Но всичко това е естествено и не бива да ни плаши. Нито ако се отнася до близките ни, нито когато се отнася до нас.

Светът е една огромна бална зала, а животът е просто един бал. Ние влизаме в залата, танцуваме, забавляваме се, запознаваме се, или се разделяме, но все някога балът свършва и трябва да напуснем залата. И я напускаме, уморени. С желания за дълга почивка. Толкова е просто.

--------------------

tara_tara
мечтателка

Регистриран: 29.07.2013
    #3132226 - 03.02.2014 12:11 [Re: Duchessa]

Цитат:

Светът е една огромна бална зала, а животът е просто един бал. Ние влизаме в залата, танцуваме, забавляваме се, запознаваме се, или се разделяме, но все някога балът свършва и трябва да напуснем залата. И я напускаме, уморени. С желания за дълга почивка. Толкова е просто.

Много ми хареса това сравнение, а и всичко, което си написала.

Много бих искала да не се налага да бъда в тежест на децата ми, когато остарея и вече нямам същата жизненост. Идеята да отида в старчески дом доста ми допада и в определен момент това би било доста добро решение както за мен, така и за децата ми. Лично аз не бих искала да ги натоварвам.
Гледала съм болни възрастни родители и смея да твърдя, че това е много изтощително и натоварващо, и физически, и емоционално. Ако мога да го спестя на близките ми, защо не. Старческите домове са добра алтернатива.
Друг е въпросът доколко са качествени тук в България и дали човек ще има финансовата възможност да си позволи подобни скъпо платени грижи. Стига да мога да си го позволя, мисля, че не бих се поколебала. Ако мога да напусна този свят с достойнство, без да обременявам близките си хора, това би бил за мен най-хубавият подарък.

nita
тихичка

Регистриран: 28.06.2009
    #3133130 - 05.02.2014 19:26 [Re: Duchessa]

Цитат:

Tanya.

#3133547 - 06.02.2014 23:18 [Re: nita]

Цитат:

.. И я напускаме, уморени. С желания за дълга почивка. Толкова е просто.

Де да беше така, ама не е..
Така си мисля.

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3133690 - 07.02.2014 12:35 [Re: Tanya.]

Цитат:

Тук на тези години хората не са стари , напротив имат активен живот, карат коли...при нас като че ли хората остаряват по-бързо...И това наи-вероятно е и в манталитета ни...

Кога хората там имат личен живот - първо децата, после внуците...и като че ли не остава време да помислят за себе си...Но може пъk и да е индивидуално, макар че ми се струва, че за по-голямата маса хора е точно така.

Но наблюденията ми са от доста години, сега разбира се може и да е друго...

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

Azalea
Alien

Регистриран: 19.10.2009
От: from another planet
    #3133691 - 07.02.2014 12:40 [Re: Йон]

Спомням си нещо , което ми беше направило впечатление ...бях на около 20 години и на дискотека на Слънцев Бряг и един шотландец на 70+ танцуваше също в дискотеката! Страхотно чувство и възчищение, до днес не съм го забравила! Ето така се живее...

--------------------
Cвобода - это отсутствие привязанности

tara_tara
мечтателка

Регистриран: 29.07.2013
    #3133723 - 07.02.2014 14:33 [Re: Azalea]

Хората в БГ остаряват много бързо, особено в последните години. Повечето възрастни хора разчитат само на мизерните си пенсии, нямат роднини в чужбина, които да ги подкрепят финансово. Много често собствените им деца са безработни и не могат да им помагат. В БГ трудно можеш да остарееш с достойнство, да се радваш на спокойни старини и заслужена почивка. Защото бедността пречи да правиш много от нещата, които докато си бил по-млад, работещ и ангажиран с малки деца, не си можел да си позволиш.

Сигурна съм, че доста възрастни хора продължават да имат млад дух и биха тръгнали по круизи, пътешествия, забавления и прочие човешки удоволствия, но не могат да си го позволят, защото всичко опира до пари, а не само до желание.

Отделно от това чисто българският манталитет възрастният родител-пенсионер да се чувства едва ли не длъжен да помага при отглеждането на внуци и правнуци, а да забравя собствените си желания и личен живот, правят живота на тези хора лишен от емоции и разнообразие, каквото заслужават след 30-40 години трудов стаж. За огромно съжаление животът на болшинството от възрастните хора в България е на светлинни години от живота на техните връстници от Европа и зад океана.

Всеки сам решава как да живее и какво да прави остарявайки. Все пак остава надеждата, че ако успее да съхрани донякъде младежкия си дух, позитивизма и радостта от живота, възрастният човек може да вземе поне мъничкото, което може да си позволи.

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #3133727 - 07.02.2014 14:39 [Re: Azalea]

Цитат:

И това наи-вероятно е и в манталитета ни...

Въпросът е от финансово естество.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

Tanya.

#3133796 - 07.02.2014 18:11 [Re: Azalea]

Цитат:

Цитат:

Тук на тези години хората не са стари , напротив имат активен живот, карат коли...енията ми са от доста години, сега разбира се може и да е друго...

... а пишат ли по форуми?

mitev11
неориентиран

Регистриран: 04.05.2016
    #3352858 - 04.05.2016 12:26 [Re: Azalea]

Здравейте,

Четох форума и избрах фирма ******* за грижи с възрастен човек. Искам да споделя с вас как се извършва работата в тази социална агенция!

Отидох на място и изложих нашите нужди и необходимост от социална помощ. Обясниха ми подробно колко голяма агенция са, колко доволни са хората и тн. Решихме да ползваме техните услуги и заплатихме исканата от тях сума по банков път. Условията ни бяха, понеже човека не е на легло, да се извършва ежедневно подреждане и разтребване на дома, седмично основно почистване, седмично пране и смяна на чаршафи, седмично готвене и ежедневни разходки и следене приема на лекарства. Пакета който ни препоръчаха беше 2х1,5часа - 5 дена в седмицата. Успяхме да изтърпим въпросната помощничка едва 2седмици и половина. Човека, за който се грижеше е възрастен, но здравословно добре. Подвижен, сам се управа, имаше нужда само от помощ в ежедневните домакински работи, компания - да не седи по цял ден сам и разходки. За 3седмици - в дома беше пусната една прахосмукачка, един парцал, едно пране(чаршафи не смени нито веднъж), 2 много неуспешни опита за готвене - супа топчета, която хрускаше от сол(изрично беше казано, че се храни безсолно по здравословни причини) и кебап с ориз, който по приличаше на супа топчета... Относно приема на лекарства - искаха да напиша какво и кога да приема - нищо не се спазваше, постоянно ги объркваше. След няколко леки забележки на асистентката от моя страна през тези 3 седмици нищо не се промени - баня, тоалетна, кухня и спалня - по-мръсни отколкото преди да започне работа. Реших да поискам смяна на асистента и обяснение, защо за 3седмици нито веднъж някои социален работник от фирмата не дойде да види върши ли си задълженията тази помощница добре, не попитаха доволни ли сме имаме ли нужда от още нещо и тн. Обадих се и ми обещаха още същият ден да пратят работник на място да провери обстановката. Това следващите 4ри дена не се случи(били празници, а изришно в договора пише, че те работят и през официалните празници... и че всяка седмица ще минава на проверка човек от фирмата). При повторното ми позвъняване(как мога да съм толкова нахален, да ги притеснявам, имали си друга работа, затова не минал никой и не се обадили...) управителката започна да ми вика и да се опитва да ми държи тон(както съм можел да се оплаквам и да искам смяна на работника, така съм можел и друга фирма да си намеря). Останах неприятно изненадан от арогантността и наглостта на тази жена! Въпреки, че сме заплатили за 4седмици напред на 2 седмици и 3дена ние останахме без помощница, без предизвестие и с неспазване на условията в техния договор - а именно смяна на работника при наше искане, ежеседмични вътрешни проверки на качеството на услугата(такова нямаше, това беше едно претупване на работата, постоянни закъснения и тръгвания по-рано на асистента и нищо друго не беше свършено, освен разходките в парка). Съжалявам, че прочетох толкова положителни отзиви тук и затова се излъгах да се доверя на тези измамници и непрофисионалисти!

Редактирано от Hard Rock fan (05.05.2016 09:46)

Hard Rock fanМодератор

#3353088 - 05.05.2016 09:52 [Re: mitev11]

Много моля не коментирайте конкретни фирми!

Било реклама, или антиреклама тук не е мястото. Съжалявам за лошия Ви опит, но не от тази тема сте прочели конкретната фирма.

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 1 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 13193

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.06 seconds in which 0.013 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.