ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
anastasius ІІ
папа

Регистриран: 07.02.2006
Постсъветската жена или жената въобще- повод за крамола
    #2920530 - 24.06.2012 15:36

" Не стопанка съм аз, не чистница,
Бяла гъска съм. Прелетна птица”
Тази къща не ми е в сърцето.
Моят истински дом е небето.

Не на юг, и на север едва ли.
а в спирали, спирали, спирали...
Уморя ли се - леко, без тласък
ще се върна.... Не чуващ ли крясък? "

Стихотворението го видях го в друга тема и понеже ме впечатли, пък и тъй като не съм толкова умен и начетен, като повечето/жени/ тук, направих справка с гугъл. Авторката е рускиня-Инна Кабиш и е високо оценена от самия Евтушенко.А превода е , представете си- от Татяна Дончева/дано не е съвпадение в имената/, което е рядкост за съвременен политик да се занимава с такива работи.
Но не в това ми е думата.
Думата „гъска”, ясно, че не е поетична.Напротив, ползва се като синоним за определен вид жена.
Затова смятам, че авторката че дала тука едно свое тежко самокритично виждане за същността не само на съветската/ постсъветската/ жена, а въобще за жената в цялост.
Как другояче можем да интерпретираме това гъска ,че и прелетна?
Иначе втория ред на стихотворението можеше да е напр. така:
Бял лебед съм аз, волна душа, гълъбица и пр.

Хайде бакалъм сега, ринг свободен!

--------------------
Die Seienden sollen nicht ohne Notwendigkeit vervielfacht werden.
Ockhams Rasiermesser

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
agnos
неволен

Регистриран: 08.02.2005
От: тук-там и все тая
Re: Постсъветската жена или жената въобще- повод за крамола
    #2920575 - 24.06.2012 16:40 [Re: anastasius ІІ]

В опит за нещо като кратък литературен анализ на стиховете мога да кажа следното:

Очевидна е декларативната самоувереност на лирическата героиня в намерението си да застане над битовизмите и дребнавостта на делничното. За нея не са важни хармонията и чистотата в „семейното гнездо”, а далеч по-необятната възвишеност на спиралите, описвани в небето на похожденията. Като една пеперуда, героинята мечтае да прелита от клон на клон (без да уточнява какъв точно).
За нея със сигурност по-забавни и интригуващи са извън семейните връзки.
Също така за нея не е от значим интерес дали обектът на желанието й и богат (от северен произход) или просто пламенен (южен тип мачо). Тя не би се отказала и двата варианта (описвайки спирала) в стремежа си към бурна консумация на радостите от живота.
Не бива обаче да се пренебрегва изразеното желание за финансова сигурност и благополучие, оприличено с възходяща спирала в повторение. Това чувство се подсилва и от обещаното „меко кацане”. Когато възможностите за възход са изчерпани, очевидно не става дума за „падане от високо”, а за елегантно повторно присъединяване към домашния гъсок (както е известно, така се нарича самецът на гъската).
В думите на авторката обаче отсъства равнопоставено отношението към мъжката си половинка. На нея не се отрежда подобна свобода, в заявката й за поведение личи по-скоро остър сексистски елемент, скрит в предположението, че Той „мъти яйца”, в очакване на завръщането й в домашното огнище.
От своя страна „гнездото” да си представяме като едно просто гнездо, а се очаква да е стабилна къща, без уточняване броя на етажите гаражите. В обикновеното ежедневие, мъжете се срещат с тази теза в значително по-често употребяваните думи от диалога:
- Мила, какво има за вечеря?
- Ей го хладилника, оправяй се сам!
Но „самооправянето”, макар и индиректно, е добре подчертано в стиховете на авторката, изразени в заключителното и многозначително „нали не чуваш крясък”!

--------------------
Егото ни е Извор на всички проблеми - хората предпочитат да са "прави" вместо щастливи !?!

toto2
от маалата

Регистриран: 03.05.2008
    #2920597 - 24.06.2012 17:06 [Re: anastasius ІІ]

Цитат:

Думата „гъска”, ясно, че не е поетична.

Бе, верно - не е поетична, ама требеше да привлече барем ено прилично стадо гъски, къде протестират против думата.
А гъските ги немааааааа........
Странно. Винаги е странно, когато няма гъски наоколо

anastasius ІІ
папа

#2920606 - 24.06.2012 17:19 [Re: agnos]

Анализа ти е впечатляващ.

--------------------
Ockhams Rasiermesser

anastasius ІІ
папа

#2920610 - 24.06.2012 17:24 [Re: toto2]

Цитат:

Скоро ще долетят, няма как да устоят, нали виждаш, че пуснахме вече мюрето

--------------------
Ockhams Rasiermesser

Хуанита
couch potato

Регистриран: 08.12.2004
От: Центъра на Вселената
    #2920611 - 24.06.2012 17:24 [Re: toto2]

Цитат:

Тука съм, баце, стига се шокира.

Белите гъски наистина ли са прелетни птици? И по спирали летят ... някакъв подобрен модел ше са тия, не са от наше село.

admiral
на андорския флот

Регистриран: 24.01.2005
От: Съзаклятието
    #2920615 - 24.06.2012 17:31 [Re: toto2]

Е-, неделя следобед е, не бъди толкова нетърпелив.

--------------------
Političari i pelene imaju nešto zajedničko. Oboje treba menjati, redovno, iz istog razloga.

toto2
от маалата

#2920618 - 24.06.2012 17:37 [Re: Хуанита]

Цитат:

Цитат:

Тука съм, баце, стига се шокира.

Каке, ена гъска скендъл не прави......

toto2
от маалата

#2920621 - 24.06.2012 17:39 [Re: admiral]

Цитат:

Е-, неделя следобед е, не бъди толкова нетърпелив.

Праф си, ама немам ситка на гъски, ше знаеш, даже неделя слетобет особеннно ги обужавам теа поептични твари!

toto2
от маалата

#2920624 - 24.06.2012 17:43 [Re: agnos]

Цитат:

В опит за нещо като кратък литературен анализ на стиховете мога да кажа следното:

Очевидна е декларативната самоувереност на лирическата героиня в намерението си да застане над битовизмите и дребнавостта на делничното. За нея не са важни хармонията и чистотата в „семейното гнездо”, а далеч по-необятната възвишеност на спиралите, описвани в небето на похожденията. Като една пеперуда, героинята мечтае да прелита от клон на клон (без да уточнява какъв точно).
За нея със сигурност по-забавни и интригуващи са извън семейните връзки.
Също така за нея не е от значим интерес дали обектът на желанието й и богат (от северен произход) или просто пламенен (южен тип мачо). Тя не би се отказала и двата варианта (описвайки спирала) в стремежа си към бурна консумация на радостите от живота.
Не бива обаче да се пренебрегва изразеното желание за финансова сигурност и благополучие, оприличено с възходяща спирала в повторение. Това чувство се подсилва и от обещаното „меко кацане”. Когато възможностите за възход са изчерпани, очевидно не става дума за „падане от високо”, а за елегантно повторно присъединяване към домашния гъсок (както е известно, така се нарича самецът на гъската).
В думите на авторката обаче отсъства равнопоставено отношението към мъжката си половинка. На нея не се отрежда подобна свобода, в заявката й за поведение личи по-скоро остър сексистски елемент, скрит в предположението, че Той „мъти яйца”, в очакване на завръщането й в домашното огнище.
От своя страна „гнездото” да си представяме като едно просто гнездо, а се очаква да е стабилна къща, без уточняване броя на етажите гаражите. В обикновеното ежедневие, мъжете се срещат с тази теза в значително по-често употребяваните думи от диалога:
- Мила, какво има за вечеря?
- Ей го хладилника, оправяй се сам!
Но „самооправянето”, макар и индиректно, е добре подчертано в стиховете на авторката, изразени в заключителното и многозначително „нали не чуваш крясък”!

Еми, Баце, ти напрао изчерпи филосовзската далбочина на проблема, сега само остава некои стотина гъски да додат да те нагъскят пламенно и ше требе закриваме темата

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 0 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 1588

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.027 seconds in which 0.007 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.