ALL.BG форуми
ALL.BG поща форуми чат стая обяви картички

Форуми » Общество » Нещата от живота

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Hard Rock fanМодератор

Регистриран: 07.01.2003
Re: Things happen for a reason..
    #3137253 - 18.02.2014 10:36 [Re: Tanya.]

Най-първо, това за отношенията Моцарт и Салиери е повече легенда, отколкото истина (но това e btw, филмът е повече от страхотен).

Иначе, верно е, че посредствеността не прощава на таланта, но не винаги, а понякога. Само в случаите, когато тази посредственост е в съпровод с комплексираност, пораждаща завистливост.

С други думи казано, милиони хора се възхищават на Моцарт, ако и да нямат таланта му. Или хайде, по-конкретно - хиляди композитори се дивят на гения на Моцарт, радват му се, ако и да нямат неговия талант.
Милиони физици се прекланят пред Айнщайн и т.н. И т.н.

Само комплексирани, завистливи дребни душици мразят таланта (какъвто и да е той) у някой друг.
Обикновено хората аплодират талантите. Радват им се от все сърце.

Цитат:

Защо се раждат талантливи хора? Как мислиш?

Въпросът не е към мен, но имам мислене по него, което ще си позволя да изразя. Намирам, че е Божи дар. В една Книга, която не всеки е чел, е записано, че "Всяко дадено добро и всеки съвършен дар е отгоре...".

Имам мислене и по въпроса "защо". За добро. На другите. Тоест, за да се ползват от таланта другите. Дали за да му се радват (музика, изобразително изкуство, спорт...и т.н.), дали за да научат нещо чрез него, дали за да създаде блага за тях, дали за да ги облагороди... дали друго, но талантът е споделяем с другите.

Е, вече е отделен въпрос, както спомена Йон, доколко всеки, одарен с талант, го ползва, и още по-отделен въпрос за какво.

Екстри: Изпечатай мнението   Напомни ми!   Уведоми модератора  
Tanya.

Регистриран: 19.10.2008
    #3137261 - 18.02.2014 11:47 [Re: Hard Rock fan]

Да, знам разбира се за отношенията на Моцарт и Салиери...
имам щастието да познавам едно талантливо същество преподавател в музикалната академия - което e cпец по темата и се е потопило доволно дълбоко. Но това е мой коментар встрани от темата.

За Гениите
...имаше и още един филм, за който се сещам "Сибирский цирюльник"
и там се казваше - "Mozart is a great composer, sir !!!"
На американска земя вървяха разясненията. Вероятно не случайно така е предпочел Никита Михалков.
Аз нямам нищо против американците разбира се.

A за посредствеността...
Възпитавали са ме - да не съм и проводник в обединяването и срещу таланта.
Май най-добрата метафора за посредственост е на Борис Априлов - за медузата "ГЛАГОАБАЗУБАДУЗА"* Задушава....
Затова си мисля, че е важно човек да си подбира среда без медузи.
Така ще му се случат много по-малко неприятни неща без причина.

* главните букви са от цитата, да не се приема моля от за повишен тон...Аз говоря тихо, атравматично.

Hard Rock fanМодератор

#3137264 - 18.02.2014 12:18 [Re: Tanya.]

Цитат:

* главните букви са от цитата, да не се приема моля от за повишен тон

А, няма такава вероятност, не само съм чела Лиско, но си ми е сред любимите четива от детството и си имам и любим герой - Чими.

Иначе, сигурно е важно човек да си подбира среда без посредственост, но не мисля, че това е възможно, предвид че, посредствеността в общи линии, е, която краси света ни (освен, ако не заживеем на далечен остров само с ярки таланти около си, а прочее, смея да мисля, че у всеки човек има талант за нещо), та идеята ми е, че не посредствеността (или ако я наречем, не съм сигурна доколко коректно "отсъствие на талант") е безпощадна към таланта, а завистливостта, която, btw, най-успешно вреди на носителя си, а не на обекта си. Щот вместо носителят й да се занимава със собствените си (та ако и да са по средата, а не на върха, таланти), зловиди безсмислено в людските, от които всъщност, е радост и дар да се черпи с пълни шепи.

ПС. Според мен, хиперболата на Борис Априлов рисува не посредствеността, а безличието (и безразличието), които пък, намирам да са въпрос на избор на всяка личност (дали да се отказва доброволно от присъщите си притежания, които нейде по-напред в темата маркирах).

Tanya.

#3137308 - 18.02.2014 16:03 [Re: Hard Rock fan]

Личностите ли? ми да - могат да се определят по един или друг начин..
Аз се въздържам да го правя.

Интересни са ми повече междуличностовите контакти.
В тях се проявява интерперсонална емоционална интелигентност.
Склонна съм да давам изява само на добро отношение към хората.
Най-добре ми се получава в шеговита форма. И за това си има причини...

А за завистта? тя е там където е и ревността... Далечни са ми.

NadinАдминистратор
Charmed

Регистриран: 17.05.2002
От: The Windy City
    #3137315 - 18.02.2014 16:52 [Re: Tanya.]

Цитат:

А за завистта? тя е там където е и ревността... Далечни са ми.

Имам една много любима фраза, казана от Маргарет Тачър
Цитат:

If you have to tell people you are, you aren't.

--------------------
Ако искаш да бъдеш чут, първо се научи да слушаш.

Hard Rock fanМодератор

#3137323 - 18.02.2014 17:16 [Re: Tanya.]

Цитат:

Личностите ли? ми да - могат да се определят по един или друг начин..
Аз се въздържам да го правя.

Ами понятието (идеята за) личност, като всяко понятие, си има своята смислова натовареност и точно за нея ме попита Азалея, ако мога да разчитам на способността си да разбирам, а именно, въпросът й беше:

Цитат:

Кое според теб прави личността " личност " ?

На който въпрос се опитах да отговоря съвсем принципно, както и съвсем принципно си мисля, че би се обезсмислило участието ми във форум, ако се въздържам да споделя мислите си върху една, или друга идея, още повече, когато бъда попитана какво според мен, тази идея отразява.

А иначе, разбира се, всеки пише за онова, което го интересува, мен напр., междуличностните контакти ме интересуват единствено в личен план (т.е. личните ми такива), и определено те са нещото, което мен пък ме въздържа да обсъждам на мегдана (а и не намирам, че биха представлявали интерес за някого моите такива, нито бих си позволила да коментирам людските, нито съм любопитна в това отношение).

Tanya.

#3137326 - 18.02.2014 17:20 [Re: Nadin]

Стоя далеч от политиката в професионалния и вид. Може би затова и политиците не са ми модел на поведение.
Тези и думи както разбрах от Гугъл току що се предхождат от едно друго изречение..

"Being powerful is like being a lady. If you have to tell people you are, you aren't."

Човек най-добре познава себе си и затова е лесно да се самоопределя. Щом го е казала - вероятно е визирала себе си.

NadinАдминистратор
Charmed

#3137332 - 18.02.2014 17:31 [Re: Tanya.]

За жалост съм сигурна, че има хора, които не знаят коя е тя. Много талантлив поитик, наричана беше "Желязната лейди".
Втората част, която ползвах е станала нещо, като идиома и се използва много често.
Когато някой притежава дадени качества, то те лесно прозират в написано от него в различните теми (тук все пак комуникираме чрез думи)

--------------------

Tanya.

#3137340 - 18.02.2014 17:52 [Re: Nadin]

Да. Прозира какво ли не.
Например - едни ми показват, че съм приятен събеседик, други пък - че не съм.
А аз съм една и съща.
И държа на мнението на първите. Човещинка. Това е причината.

NadinАдминистратор
Charmed

#3137344 - 18.02.2014 18:26 [Re: Tanya.]

Едва ли всеки би могъл да харесва, какво пишат останалите, ако някой го твърди, то той лъже (най-вече себе си)
Много интересен момент е усещането, вследстие написаното от някого. Дори виртуално то може да бъде много силно, както написаното по-горе от Hard Rock Fan. Тя е една от хората наоколо, които умеят да се изразяват прекрасно и да предизвикват това усещане.

--------------------

Страници: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)

Допълнителна информация
0 регистрирани и 3 анонимни потребители в момента разглеждат този форум.

Модератор:  Godiva, Hard Rock fan 

Изпечатай темата

Възможности в този форум:
Не можете да добавяте нови теми
Не можете да отговаряте на мненията
HTML - забранен
Псевдо-HTML - разрешен

Рейтинг:
Брой показвания: 11436

Мнението ти за темата:

Прехвърли се в

ALL.BG не носи отговорност за съдържанието на мненията, публикувани във форумите.

НАЧАЛОРЕКЛАМАВРЪЗКА С НАСКОНТАКТИЗА НАС

©1999-2015 ALL.BG Всички права запазени!

Generated in 0.009 seconds in which 0.002 seconds were spent on a total of 13 queries. Zlib compression enabled.